Comptabilitat i anàlisi financera: exercicis de la PAU d’Empresa resolts

Els 26 exercicis de comptabilitat i anàlisi financera (balanços, pèrdues i guanys, ràtios i fons de maniobra) de la PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci de Catalunya de 2022 a 2026: l’enunciat tal com va sortir a l’examen i la solució pas a pas, contrastada amb la pauta de correcció. Quan la pauta dona una altra xifra, et diem per què. Fins al 2023 l’examen es deia «Economia de l’empresa».

Exàmens sencers amb aquest tema:2026 · juny · sèrie 12026 · juny · sèrie 52026 · extraordinària2025 · juny · sèrie 12025 · juny · sèrie 42025 · extraordinària2024 · juny · sèrie 12024 · juny · sèrie 52024 · extraordinària2023 · juny · sèrie 12023 · juny · sèrie 52023 · extraordinària2022 · juny · sèrie 22022 · juny · sèrie 5

El que més s’ha repetit als exàmens

Els tipus d’apartat que més s’han repetit en aquest tema, com es resolen i en quants dels 14 exàmens amb exercicis d’aquest tema (2022–2026) han sortit. És el que ha passat, no una predicció. Des del 2025 l’examen segueix el nou model de la PAU: entre parèntesis, el recompte d’aquests anys.

En 13 de 14 exàmens (5 de 6 des del 2025)

  1. Reparteix les partides a les dues columnes. Actiu no corrent: immobilitzat intangible, material (pel seu valor net comptable) i inversions a llarg termini. Actiu corrent: existències, deutors (clients, Hisenda deutora) i efectiu (caixa i bancs).

  2. Patrimoni net: capital, reserves i resultat de l’exercici. Passiu no corrent: deutes a més d’un any (per exemple, proveïdors d’immobilitzat a llarg termini). Passiu corrent: deutes a menys d’un any (proveïdors, creditors, Hisenda i Seguretat Social creditores, crèdits a curt termini).

  3. Suma cada massa i quadra el balanç: el total de l’actiu ha de ser igual al del patrimoni net més el passiu.

    Actiu\text{Actiu}=Patrimoni net{}= \text{Patrimoni net}+Passiu{}+\text{Passiu}
  4. Si falta una partida (per exemple, les reserves), calcula-la per diferència amb el total que ha de quadrar.

    Reserves\text{Reserves}=Actiu{}= \text{Actiu}−(Passiu+capital+resultat){}-(\text{Passiu}+\text{capital}+\text{resultat})

En 10 de 14 exàmens (5 de 6 des del 2025)

  1. Inclou només les partides que pertanyen al compte (ingressos i despeses), no les del balanç, i calcula per esgraons, mostrant cada resultat.

  2. Resultat d’explotació (que coincideix amb el BAII): ingressos d’explotació menys despeses d’explotació (aprovisionaments, personal, amortització i altres despeses).

    BAII=IE−GE\mathrm{BAII}=I_E-G_E
  3. Resultat financer: ingressos financers menys despeses financeres. El BAI és el BAII més el resultat financer.

    BAI=BAII+(If−Gf)\text{BAI}=\mathrm{BAII}+(I_f-G_f)
  4. Impost sobre beneficis: el percentatge de l’enunciat aplicat al BAI, només si el BAI és positiu. Benefici net: el BAI menys l’impost.

    BN=BAI−t⋅BAI\text{BN}=\text{BAI}-t\cdot\text{BAI}

En 12 de 14 exàmens (5 de 6 des del 2025)

  1. Fons de maniobra: la part de l’actiu corrent que es finança amb recursos permanents. Es calcula amb l’actiu corrent menys el passiu corrent, o amb els recursos permanents menys l’actiu no corrent.

    FM=AC−PC=(PN+PNC)−ANC\text{FM}=\text{AC}-\text{PC}=(\text{PN}+\text{PNC})-\text{ANC}
  2. Interpreta el signe: amb FM positiu, l’actiu corrent supera el passiu corrent i l’empresa pot fer front als seus pagaments a curt termini; amb FM negatiu, hi ha risc de problemes de liquiditat.

  3. Ràtio de liquiditat: actiu corrent entre passiu corrent. Compara el resultat amb el valor de referència, entre 1,5 i 2: per sota no hi ha marge de seguretat, per sobre de 2 sobren recursos aturats.

    raˋtio de liquiditat=ACPC\text{ràtio de liquiditat}=\frac{\text{AC}}{\text{PC}}
  4. Estructura del deute: el passiu corrent entre el total dels deutes. Com més petit, més deute a llarg termini i menys pressió immediata de pagament.

    PCPC+PNC\frac{\text{PC}}{\text{PC}+\text{PNC}}
  5. Acaba cada càlcul amb una frase de conclusió sobre la situació de l’empresa, no només amb el número.

En 5 de 14 exàmens (1 de 6 des del 2025)

  1. Rendibilitat econòmica (RE o ROA): mesura el benefici que generen els actius sense tenir en compte com es financen. Es calcula amb el BAII i l’actiu total, i s’expressa en percentatge.

    RE=BAIIactiu total⋅100RE=\dfrac{\text{BAII}}{\text{actiu total}}\cdot 100
  2. Rendibilitat financera (RF o ROE): mesura el rendiment del que han aportat els socis. Es calcula amb el benefici net i els recursos propis (el patrimoni net). Si l’enunciat dona l’actiu total i els deutes, els recursos propis són la diferència: 98 − 51 = 47.

    RFRF=BNrecursos propis⋅100{}= \dfrac{\text{BN}}{\text{recursos propis}}\cdot 100
  3. Si no tens el BAII o el benefici net, elabora abans el compte de pèrdues i guanys. Si l’actiu canvia d’un any a l’altre (per exemple, el no corrent baixa un 5 % i el corrent puja un 15 %), calcula primer l’actiu total del segon any.

  4. Interpreta amb una frase: «per cada 100 € invertits a l’actiu (o aportats pels socis) l’empresa obté tants euros de BAII (o de benefici net)». Com més alta, millor. Per comparar dos anys, digues si la rendibilitat ha millorat o ha empitjorat i què diu de la gestió.

Els exercicis, del més recent al més antic

2026Convocatòria ordinària · Sèrie 1 · Exercici 2

2,5 puntsLa pauta té un errorTambé a Productivitat, costos i punt mort
Enunciat oficial

L’empresa Àliga, SL, situada en una nau propera a un centre comercial de la zona de Granollers, es dedica a la fabricació i venda de productes per a mascotes. La taula següent recull les dades econòmiques de l’empresa de l’any 2025. Els imports estan en milers d’euros.

ConcepteImport (milers d’euros)
Bancs i institucions de crèdit27
Capital social12
Clients12
Construccions25
Deutes a curt termini amb entitats de crèdit6
Elements de transport18
Equips per a processos d’informació3
Existències comercials10
Hisenda pública creditora per conceptes fiscals2
Hisenda pública deutora per diversos conceptes1
Mobiliari10
Reserves?
Organismes de la Seguretat Social creditors1
Proveïdors de l’immobilitzat a curt termini24
Proveïdors de l’immobilitzat a llarg termini30
Resultat de l’exercici25

Nota: Tots els comptes de l’immobilitzat es presenten amb el valor net comptable (cost d’adquisició o cost de producció menys amortització acumulada).

2.1 A partir de les dades proporcionades, calculeu el valor de les reserves i elaboreu el balanç de situació de l’empresa Àliga, SL a 31 de desembre de 2025. Per a fer-ho, tingueu en compte el següent:

— S’ha de complir la igualtat «total actiu = patrimoni net + passiu».

— Si, en algun cas, dins d’una massa patrimonial hi ha diferents elements patrimonials, cal que detalleu aquests elements; és a dir, no us limiteu a agrupar i a escriure directament el valor total de la massa patrimonial: heu d’especificar els elements patrimonials que la integren i detallar l’import tant dels elements com de les masses patrimonials.

— Només heu d’incloure en el balanç de situació aquelles masses o elements patrimonials que formen part de l’enunciat de l’exercici.

[1 punt]

2.2 Tenint en compte el balanç de situació que heu fet en l’apartat anterior, calculeu el fons de maniobra d’aquesta empresa i la ràtio de liquiditat. Indiqueu les fórmules, feu els càlculs i interpreteu els resultats obtinguts.

FórmulaCàlculInterpretació del resultat
Fons de maniobra
Ràtio de liquiditat

[0,5 punts]

Opció A

2.3.a Trieu UNA de les dues opcions següents, A o B, i responeu a les qüestions de l’opció escollida. Indiqueu a la portada de l’examen l’opció triada. Si responeu a les dues opcions, només es corregirà la primera (opció A).

[1 punt en total]

Opció A

L’empresa Àliga, SL disposa de dades representatives del seu procés productiu, que vol utilitzar per a fer un seguit de càlculs.

Els costos setmanals dels factors necessaris per a fabricar 500 unitats d’un dels seus productes, anomenat Dogcan, són: 40 € per màquina, 400 € per treballador/a i 300 € de matèria primera.

L’empresa disposa de dues alternatives per a fabricar aquest producte: A i B.

Durant una setmana, ha aplicat l’alternativa A, per a la qual ha necessitat 3 màquines i 2 treballadors/es. Amb aquesta alternativa, ha obtingut 500 unitats del producte, que ha venut a un preu de 7,5 €/unitat.

Calculeu i interpreteu els resultats següents, corresponents a l’alternativa A:

a) La productivitat del factor treball.

[0,2 punts]

2.3.b b) La productivitat del factor capital.

[0,2 punts]

2.3.c c) La productivitat total o global.

[0,2 punts]

2.3.d d) La taxa de variació si la setmana anterior, aplicant la mateixa alternativa, la productivitat global va ser de 4,3.

[0,2 punts]

2.3.e Ara l’empresa vol valorar una altra alternativa (B), per a la qual necessitaria 4 màquines i 1 treballador/a, i amb la qual obtindria també 500 unitats del producte, que podria vendre al mateix preu de 7,5 €/unitat. Els costos unitaris dels factors i de la matèria primera serien els mateixos que en l’altra alternativa.

e) A partir d’aquesta informació, quina alternativa de producció és més eficient econòmicament, l’alternativa A o l’alternativa B? Raoneu la resposta.

[0,2 punts]

Opció B

2.3 Opció B

A partir de les dades de la taula següent, elaboreu el compte de pèrdues i guanys de l’empresa Mussol, SL de l’any 2025, mostrant ordenadament i detalladament els càlculs que heu fet per a obtenir el resultat d’explotació, el benefici abans d’interessos i impostos (BAII), el benefici abans d’impostos (BAI) i el benefici net (BN).

ConcepteImport
Import de compra de mercaderies110.000 €
Ingressos per vendes440.000 €
Arrendaments i cànons que paga l’empresa1.000 €
Despeses de personal35.000 €
Interessos del deute1.800 €
Subministraments500 €
Transport550 €
Ingressos financers200 €
Amortitzacions700 €
Actiu3.000.000 €
Passiu corrent900.000 €
Passiu no corrent750.000 €
Impost sobre beneficis25 %

[1 punt]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

2.11 punt

Plantejament Les reserves són l’única incògnita. Primer es fa l’actiu, que és complet; després, com que actiu = patrimoni net + passiu, les reserves són el que falta perquè el balanç quadri. Imports en milers d’euros.

  1. Immobilitzat material: Construccions 2525, Mobiliari 1010, Elements de transport 1818 i Equips per a processos d’informació 33. És tot l’actiu no corrent.

    ANC=25+10+18+3=56ANC=25+10+18+3=56
  2. Existències: Existències comercials 1010. Deutors comercials i altres comptes a cobrar: Clients 1212 i Hisenda pública deutora per diversos conceptes 11.

    12+1=1312+1=13
  3. Efectiu: Bancs i institucions de crèdit 2727. Actiu corrent:

    AC=10+13+27=50AC=10+13+27=50
  4. Total de l’actiu:

    56+50=10656+50=106
  5. Passiu no corrent: Proveïdors de l’immobilitzat a llarg termini 3030.

  6. Passiu corrent: Proveïdors de l’immobilitzat a curt termini 2424, Deutes a curt termini amb entitats de crèdit 66, Hisenda pública creditora per conceptes fiscals 22 i Organismes de la Seguretat Social creditors 11.

    PC=24+6+2+1=33PC=24+6+2+1=33
  7. Patrimoni net, per diferència:

    PN=106−30−33=43PN=106-30-33=43
  8. Reserves: el patrimoni net menys el capital social i el resultat de l’exercici.

    R=43−12−25=6R=43-12-25=6
  9. Patrimoni net detallat: Capital social 1212, Reserves 66 i Resultat de l’exercici 2525. Comprovació del total:

    43+30+33=10643+30+33=106

ResultatReserves =6=6 milers d’euros. Actiu no corrent 5656 (immobilitzat material) i actiu corrent 5050 (existències 1010, deutors 1313, efectiu 2727): total actiu 106106. Patrimoni net 4343, passiu no corrent 3030 i passiu corrent 3333: total 106106 milers d’euros.

La pauta oficial dona: Reserves =106−(33+30+12+25)=6=106-(33+30+12+25)=6; ANC=56ANC=56; AC=50AC=50; PN=43PN=43; PNC=30PNC=30; PC=33PC=33; total 106106.

2.20,5 punts

Plantejament El fons de maniobra (FM) és la part de l’actiu corrent finançada amb recursos permanents; la ràtio de liquiditat compara l’actiu corrent amb el passiu corrent. Imports en milers d’euros.

  1. Fons de maniobra:

    FM=AC−PC=50−33=17FM=AC-PC=50-33=17
  2. Comprovació amb els recursos permanents:

    FMFM=(PN+PNC)−ANC{}= (PN+PNC)-ANC=43+30−56{}= 43+30-56=17{}= 17
  3. El FM és positiu: el passiu corrent queda cobert per l’actiu corrent i sobren 17 00017\,000 €, finançats amb recursos permanents. L’empresa està en equilibri financer a curt termini.

  4. Ràtio de liquiditat:

    Liquiditat=ACPC=5033≈1,52\text{Liquiditat}=\frac{AC}{PC}=\frac{50}{33}\approx1{,}52
  5. El valor de referència és entre 1,51{,}5 i 22; amb 1,521{,}52 l’empresa és dins d’aquest interval: pot fer front als deutes a curt termini amb l’actiu corrent sense tenir recursos ociosos.

ResultatFM=17FM=17 milers d’euros (positiu: equilibri financer a curt termini) i liquiditat ≈1,52\approx1{,}52, dins de l’interval òptim d’entre 1,51{,}5 i 22.

La pauta oficial dona: FM=50−33=17FM=50-33=17 (o 43+30−5643+30-56); liquiditat =50/33=1,52=50/33=1{,}52, dins de la referència (1,51{,}5–22).

Opció A

2.3.a0,2 punts

Plantejament La productivitat d’un factor és la producció (en unitats físiques) dividida per la quantitat d’aquell factor.

  1. Fórmula i càlcul:

    PtreballP_{\text{treball}}=unitats produı̈desnombre de treballadors{}= \frac{\text{unitats produïdes}}{\text{nombre de treballadors}}=5002{}= \frac{500}{2}=250{}= 250
  2. Interpretació: cada treballador ha produït, de mitjana, 250250 unitats de Dogcan en una setmana.

ResultatPtreball=250P_{\text{treball}}=250 unitats per treballador i setmana.

La pauta oficial dona: 500/2=250500/2=250 unitats per treballador.

2.3.b0,2 punts

Plantejament El factor capital aquí són les màquines.

  1. Fórmula i càlcul:

    PcapitalP_{\text{capital}}=unitats produı̈desnombre de maˋquines{}= \frac{\text{unitats produïdes}}{\text{nombre de màquines}}=5003{}= \frac{500}{3}≈166,67{}\approx 166{,}67
  2. Interpretació: cada màquina ha fabricat, de mitjana, unes 166,67166{,}67 unitats en una setmana.

ResultatPcapital≈166,67P_{\text{capital}}\approx166{,}67 unitats per màquina i setmana.

La pauta oficial dona: 500/3=166,67500/3=166{,}67 unitats per màquina.

2.3.c0,2 punts

Plantejament La productivitat global compara el valor de la producció amb el cost de tots els factors (màquines, treballadors i matèria primera).

  1. Valor de la producció:

    500⋅7,5=3 750500\cdot 7{,}5=3\,750
  2. Cost dels factors de l’alternativa A:

    3⋅40+2⋅400+3003\cdot 40+2\cdot 400+300=120+800+300{}= 120+800+300=1 220{}= 1\,220
  3. Productivitat global:

    PGA=3 7501 220≈3,07PG_A=\frac{3\,750}{1\,220}\approx3{,}07
  4. Interpretació: per cada euro gastat en factors s’obtenen unes 3,073{,}07 € de producció; com que és més gran que 1, el procés genera més valor del que consumeix.

ResultatPGA≈3,07PG_A\approx3{,}07: cada euro invertit en factors genera 3,073{,}07 € de producció.

La pauta oficial dona: 3 750/1 220=3,073\,750/1\,220=3{,}07.

2.3.d0,2 punts

Plantejament La taxa de variació compara la productivitat d’aquesta setmana amb la de la setmana anterior (4,34{,}3).

  1. Fórmula:

    TVTV=PGactual−PGanteriorPGanterior⋅100{}= \frac{PG_{\text{actual}}-PG_{\text{anterior}}}{PG_{\text{anterior}}}\cdot 100
  2. Amb la productivitat sense arrodonir, PGA=3 750/1 220=3,0738…PG_A=3\,750/1\,220=3{,}0738\ldots:

    TVTV=3,0738−4,34,3⋅100{}= \frac{3{,}0738-4{,}3}{4{,}3}\cdot 100≈−28,52 %{}\approx -28{,}52\ \%
  3. Si es fa servir la productivitat ja arrodonida a 3,073{,}07, surt −28,60-28{,}60 %; la diferència és només d’arrodoniment.

  4. Interpretació: la productivitat global ha baixat al voltant d’un 28,528{,}5 % respecte a la setmana anterior; el procés ha perdut eficiència.

ResultatTV≈−28,5TV\approx-28{,}5 % (−28,52-28{,}52 % sense arrodonir; −28,60-28{,}60 % amb 3,073{,}07): la productivitat global ha disminuït.

La pauta oficial dona: (3,07−4,3)/4,3=−0,2866(3{,}07-4{,}3)/4{,}3=-0{,}2866, és a dir, −28,66 %-28{,}66\ \%.

2.3.e0,2 punts

Plantejament Les dues alternatives produeixen el mateix (500500 unitats al mateix preu), de manera que és més eficient econòmicament la que ho fa amb menys cost.

  1. Cost de l’alternativa A:

    3⋅40+2⋅400+300=1 2203\cdot 40+2\cdot 400+300=1\,220
  2. Cost de l’alternativa B:

    4⋅40+1⋅400+3004\cdot 40+1\cdot 400+300=160+400+300{}= 160+400+300=860{}= 860
  3. B obté la mateixa producció amb un cost total més baix (860860 € davant de 1 2201\,220 €). També es veu amb la productivitat global de B:

    PGB=3 750860≈4,36>3,07PG_B=\frac{3\,750}{860}\approx4{,}36>3{,}07

ResultatÉs més eficient econòmicament l’alternativa B: produeix el mateix amb un cost de 860860 € en lloc de 1 2201\,220 € (PGB≈4,36PG_B\approx4{,}36).

La pauta oficial dona: Cost A 1 2201\,220 €; cost B 860860 €: B és més eficient (també PGB=4,36PG_B=4{,}36).

Opció B

2.31 punt

Plantejament Al compte de pèrdues i guanys només hi van ingressos i despeses. L’actiu, el passiu corrent i el passiu no corrent són partides del balanç i no s’hi posen. Imports en euros.

  1. Ingressos d’explotació: Ingressos per vendes 440 000440\,000 € (import net de la xifra de negocis).

  2. Despeses d’explotació: compra de mercaderies 110 000110\,000 €, despeses de personal 35 00035\,000 €, amortitzacions 700700 €, subministraments 500500 €, transport 550550 € i arrendaments i cànons 1 0001\,000 €.

    110 000+35 000110\,000+35\,000+700+500+550{}+700+500+550+1 000{}+1\,000=147 750{}= 147\,750
  3. Resultat d’explotació, igual al BAII:

    BAII\text{BAII}=440 000−147 750{}= 440\,000-147\,750=292 250{}= 292\,250
  4. Resultat financer: ingressos financers menys interessos del deute.

    200−1 800=−1 600200-1\,800=-1\,600
  5. Benefici abans d’impostos:

    BAI=292 250−1 600=290 650\text{BAI}=292\,250-1\,600=290\,650
  6. Impost sobre beneficis (2525 % del BAI):

    0,25⋅290 650=72 662,50{,}25\cdot 290\,650=72\,662{,}5
  7. Benefici net:

    BN\text{BN}=290 650−72 662,5{}= 290\,650-72\,662{,}5=217 987,5{}= 217\,987{,}5

ResultatResultat d’explotació (BAII) 292 250292\,250 €, resultat financer −1 600-1\,600 €, BAI 290 650290\,650 €, impost 72 662,5072\,662{,}50 € i BN 217 987,50217\,987{,}50 €.

La pauta oficial dona: Despeses d’explotació 147 750147\,750; BAII=292 250\text{BAII}=292\,250; resultat financer −1 600-1\,600; BAI=290 650\text{BAI}=290\,650; impost 72 662,572\,662{,}5; BN=217 987,5\text{BN}=217\,987{,}5.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci 2026, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 22 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2026Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 2

2,5 puntsLa pauta té un errorTambé a Productivitat, costos i punt mort, Organització i recursos humans
Enunciat oficial

L’empresa Abotsibarrals, SL, que es dedica a la fabricació i comercialització d’accessoris relacionats amb la protecció contra la pluja, presenta a 31 de desembre de 2025 la informació comptable següent:

Té maquinària valorada en 21.505 €. De la compra d’aquesta maquinària deu al proveïdor d’immobilitzat 1.502 €, que tornarà abans d’acabar l’any (curt termini). Té mobiliari per valor de 2.404 €, equips de processos d’informació valorats en 1.803 € i aplicacions informàtiques per valor de 480 €. També té inversions financeres a llarg termini per un import de 9.000 € i un deute a llarg termini amb entitats de crèdit per un import de 3.005 €, i deu a un proveïdor 601 €. L’efectiu de la caixa és de 123 €, i té 1.202 € dipositats als bancs i institucions de crèdit. Les existències comercials que té al magatzem estan valorades en 240 € i els seus clients li deuen factures per un import de 1.803 €. Té deutors per valor de 1.502 € i creditors per prestació de serveis per valor de 453 €. El resultat de l’exercici és de 4.498 €, té reserves per un import de 10.003 € i l’aportació dels socis (capital social) va ser de 20.000 € en el moment de la constitució.

2.1 A partir de la informació comptable proporcionada, elaboreu el balanç de situació de l’empresa a 31 de desembre de 2025. Per a fer-ho, tingueu en compte el següent:

— S’ha de complir la igualtat «total actiu = patrimoni net + passiu».

— Si, en algun cas, dins d’una massa patrimonial hi ha diferents elements patrimonials, cal que detalleu aquests elements; és a dir, no us limiteu a agrupar i a escriure directament el valor total de la massa patrimonial: heu d’especificar els elements patrimonials que la integren i detallar l’import tant dels elements com de les masses patrimonials.

— Només heu d’incloure en el balanç de situació aquelles masses o elements patrimonials que formen part de l’enunciat de l’exercici.

[1 punt]

2.2 Abotsibarrals, SL vol saber la capacitat que té de fer front als deutes que vencen a curt termini. És per això que us demana que calculeu la ràtio financera de liquiditat (indicant-ne la fórmula) i que interpreteu el resultat obtingut.

[0,5 punts]

Opció A

2.3 Trieu UNA de les dues opcions següents, A o B, i responeu a les qüestions de l’opció escollida. Indiqueu a la portada de l’examen l’opció triada. Si responeu a les dues opcions, només es corregirà la primera (opció A).

[1 punt en total]

Opció A

Una altra empresa del mateix sector econòmic, Ruixims, SA, presenta a final d’any les dades següents:

Ha obtingut unes vendes netes per valor de 280.000 €, els aprovisionaments han estat de 84.000 €, els salaris i les cotitzacions a la Seguretat Social sumen un total de 85.000 € i té un immobilitzat material que al final de l’any li suposa una amortització de 1.000 €.

Ruixims, SA vol saber quina ha estat l’aportació relativa de les vendes al nivell de benefici. Per això us demana si podeu calcular el resultat d’explotació i la rendibilitat de les vendes de l’empresa, i interpretar el resultat obtingut.

[1 punt]

Opció B

2.3.a Opció B

L’empresa Els Aiguats, SA, que es dedica a la fabricació i venda de paraigües, preveu que el proper any tindrà un augment de la demanda i vendrà 3.000 paraigües. També preveu que els costos fixos del període seran de 30.000 € i que el marge de contribució unitari serà de 20 € per unitat.

a) Tenint en compte aquesta informació, quants paraigües hauria de vendre l’empresa per a no perdre diners?

[0,4 punts]

2.3.b b) Quin benefici obtindria amb la previsió de vendes que dona l’enunciat, sabent que el preu de venda unitari és de 80 €/unitat i que el cost variable unitari és de 60 €/unitat?

[0,2 punts]

2.3.c L’empresa Els Aiguats, SA té l’estructura organitzativa següent:

c) Com s’anomena la representació gràfica d’una estructura organitzativa?

[0,1 punts]

2.3.d d) Identifiqueu quin és el tipus d’estructura organitzativa d’Els Aiguats, SA i expliqueu breument en què consisteix.

[0,3 punts]

Organigrama d’Els Aiguats, SA. A dalt hi ha el consell d’administració i, a sota, el director/a general. Al nivell següent hi ha tres caixes, una al costat de l’altra: director/a de producció, director/a de finançament i director/a comercial; al dibuix, només la de finançament està unida amb una línia al director/a general. Del director/a de producció en depenen el director/a de muntatge i el director/a d’acabats, cadascun amb els seus empleats/ades, i el director/a de finançament i el director/a comercial tenen cadascun els seus empleats/ades.Organigrama d’Els Aiguats, SA. A dalt hi ha el consell d’administració i, a sota, el director/a general. Al nivell següent hi ha tres caixes, una al costat de l’altra: director/a de producció, director/a de finançament i director/a comercial; al dibuix, només la de finançament està unida amb una línia al director/a general. Del director/a de producció en depenen el director/a de muntatge i el director/a d’acabats, cadascun amb els seus empleats/ades, i el director/a de finançament i el director/a comercial tenen cadascun els seus empleats/ades.

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

2.11 punt

Plantejament Cal classificar cada dada en la seva massa patrimonial, detallar-ne els elements i comprovar que l’actiu és igual al patrimoni net més el passiu. Imports en euros.

  1. Immobilitzat intangible: Aplicacions informàtiques 480480.

  2. Immobilitzat material: Maquinària 21 50521\,505, Mobiliari 2 4042\,404 i Equips per a processos d’informació 1 8031\,803:

    21 505+2 404+1 803=25 71221\,505+2\,404+1\,803=25\,712
  3. Inversions financeres a llarg termini: 9 0009\,000. Actiu no corrent:

    ANCANC=480+25 712+9 000{}= 480+25\,712+9\,000=35 192{}= 35\,192
  4. Existències comercials 240240. Deutors comercials i altres comptes a cobrar: Clients 1 8031\,803 i Deutors 1 5021\,502, que sumen 3 3053\,305. Efectiu: Bancs i institucions de crèdit 1 2021\,202 i Caixa 123123, que sumen 1 3251\,325. Actiu corrent:

    AC=240+3 305+1 325=4 870AC=240+3\,305+1\,325=4\,870
  5. Total de l’actiu:

    35 192+4 870=40 06235\,192+4\,870=40\,062
  6. Patrimoni net: Capital social 20 00020\,000, Reserves 10 00310\,003 i Resultat de l’exercici 4 4984\,498:

    PNPN=20 000+10 003+4 498{}= 20\,000+10\,003+4\,498=34 501{}= 34\,501
  7. Passiu no corrent: Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit 3 0053\,005.

  8. Passiu corrent: Proveïdors d’immobilitzat a curt termini 1 5021\,502, Proveïdors 601601 i Creditors per prestació de serveis 453453:

    PC=1 502+601+453=2 556PC=1\,502+601+453=2\,556
  9. Comprovació:

    34 501+3 005+2 556=40 06234\,501+3\,005+2\,556=40\,062

ResultatActiu no corrent 35 19235\,192 € (intangible 480480, material 25 71225\,712 i inversions financeres a llarg termini 9 0009\,000) i actiu corrent 4 8704\,870 €: total actiu 40 06240\,062 €. Patrimoni net 34 50134\,501 €, passiu no corrent 3 0053\,005 € i passiu corrent 2 5562\,556 €: total 40 06240\,062 €.

La pauta oficial dona: Actiu no corrent 35 19235\,192 (intangible 480480; material 25 71225\,712; inversions financeres a llarg termini 9 0009\,000); actiu corrent 4 8704\,870; patrimoni net 34 50134\,501; passiu no corrent 3 0053\,005; passiu corrent 2 5562\,556; total 40 06240\,062.

2.20,5 punts

Plantejament Cal calcular la ràtio de liquiditat d’Abotsibarrals, SL, amb la fórmula, i interpretar-la. Aquesta ràtio compara l’actiu corrent amb el passiu corrent: diu si el que l’empresa té a curt termini cobreix el que ha de pagar a curt termini.

  1. Fórmula i càlcul, amb el balanç de l’apartat 2.1:

    Liquiditat=ACPC=4 8702 556≈1,91\text{Liquiditat}=\frac{AC}{PC}=\frac{4\,870}{2\,556}\approx1{,}91
  2. El valor de referència és entre 1,51{,}5 i 22. Amb 1,911{,}91 l’empresa és dins d’aquest interval: pot fer front als deutes que vencen a curt termini amb el seu actiu corrent, sense tenir massa recursos ociosos.

ResultatLiquiditat ≈1,91\approx1{,}91, dins de l’interval de 1,51{,}5 a 22: Abotsibarrals, SL pot pagar els deutes a curt termini amb el seu actiu corrent.

La pauta oficial dona: Liquiditat\text{Liquiditat}=4 870/2 556{}= 4\,870/2\,556=1,905 (1,91){}= 1{,}905\ (1{,}91), dins de l’interval de referència de 1,51{,}5 a 22: pot fer front als deutes a curt termini.

Opció A

2.31 punt

Plantejament Cal calcular el resultat d’explotació de Ruixims, SA amb els seus ingressos i despeses d’explotació i dividir-lo entre les vendes: és la rendibilitat de les vendes. Imports en euros.

  1. Despeses d’explotació: aprovisionaments 84 00084\,000, despeses de personal (salaris i Seguretat Social) 85 00085\,000 i amortització 1 0001\,000:

    84 000+85 000+1 00084\,000+85\,000+1\,000=170 000{}= 170\,000
  2. Resultat d’explotació (BAII), amb unes vendes netes de 280 000280\,000:

    BAII\text{BAII}=280 000−170 000{}= 280\,000-170\,000=110 000{}= 110\,000
  3. Rendibilitat de les vendes: el BAII entre les vendes, en percentatge:

    RVRV=BAIIvendes⋅100{}= \frac{\text{BAII}}{\text{vendes}}\cdot 100=110 000280 000⋅100{}= \frac{110\,000}{280\,000}\cdot 100≈39,29 %{}\approx 39{,}29\ \%
  4. Interpretació: per cada 100100 € venuts, Ruixims, SA obté uns 39,2939{,}29 € de resultat d’explotació (benefici abans d’interessos i impostos). Com més alt és aquest percentatge, més rendibles són les vendes.

ResultatResultat d’explotació de 110 000110\,000 € i rendibilitat de les vendes ≈39,29\approx39{,}29 %: de cada 100100 € de vendes, uns 39,2939{,}29 € són BAII.

La pauta oficial dona: Despeses d’explotació 170 000170\,000; BAII=110 000\text{BAII}=110\,000; rendibilitat de les vendes 110 000/280 000⋅100=39,29110\,000/280\,000\cdot 100=39{,}29 %: per cada 100100 € de vendes, 39,2939{,}29 € de BAII.

Opció B

2.3.a0,4 punts

Plantejament Es pregunta quants paraigües ha de vendre l’empresa per no perdre diners: és la quantitat del punt mort, en què el benefici és zero.

  1. Punt mort: els costos fixos entre el marge de contribució unitari (p−cv=20p-c_v=20 €):

    Q∗Q^*=CFp−cv{}= \frac{CF}{p-c_v}=30 00020{}= \frac{30\,000}{20}=1 500 paraigües{}= 1\,500\ \text{paraigües}

ResultatHa de vendre com a mínim 1 5001\,500 paraigües.

La pauta oficial dona: Q=30 000/20=1 500Q=30\,000/20=1\,500 paraigües.

2.3.b0,2 punts

Plantejament Es pregunta el benefici amb les 3 0003\,000 unitats previstes: els ingressos menys els costos variables i els costos fixos. Imports en euros.

  1. Benefici:

    BB=p⋅Q−cv⋅Q−CF{}= p\cdot Q-c_v\cdot Q-CF=80⋅3 000{}= 80\cdot 3\,000−60⋅3 000−30 000{}-60\cdot 3\,000-30\,000=240 000−180 000{}= 240\,000-180\,000−30 000{}-30\,000=30 000{}= 30\,000
  2. Comprovació amb el marge de contribució:

    BB=(p−cv)⋅Q−CF{}= (p-c_v)\cdot Q-CF=20⋅3 000−30 000{}= 20\cdot 3\,000-30\,000=30 000{}= 30\,000

ResultatObtindria un benefici de 30 00030\,000 €.

La pauta oficial dona: BB=3 000⋅80{}= 3\,000\cdot 80−3 000⋅60−30 000{}-3\,000\cdot 60-30\,000=30 000{}= 30\,000 €, escrit amb la notació QpmQ_{pm} per a la quantitat.

2.3.c0,1 punts

Plantejament Es pregunta el nom del gràfic que representa l’estructura d’una organització.

  1. La representació gràfica de l’estructura organitzativa d’una empresa s’anomena organigrama: mostra els òrgans i els departaments i les relacions de dependència entre ells.

ResultatS’anomena organigrama.

La pauta oficial dona: Organigrama.

2.3.d0,3 punts

Plantejament Es pregunta quin tipus d’estructura organitzativa té Els Aiguats, SA i en què consisteix; cal mirar a l’organigrama com es reparteixen l’autoritat i les ordres.

  1. A l’organigrama, l’autoritat baixa en línia recta: el consell d’administració, el director/a general, els directors de producció, finançament i comercial (al dibuix només s’ha traçat la línia que va a finançament, però tots tres són al mateix nivell, sota el director/a general), els directors de muntatge i d’acabats, i els empleats. Cada persona depèn d’un sol superior.

  2. És una estructura lineal o jeràrquica: es basa en el principi de comandament, segons el qual cada persona rep ordres només del seu superior immediat, que és qui decideix.

ResultatÉs una estructura lineal o jeràrquica: cada persona depèn d’un sol superior, que és qui li dona les ordres.

La pauta oficial dona: Lineal o jeràrquica: principi de comandament, cada persona depèn d’un superior, que és qui dona les ordres.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci 2026, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 30 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2026Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 3

2,5 puntsLa pauta arrodoneix diferentTambé a Productivitat, costos i punt mort, L’empresa i el seu entorn
Enunciat oficial

Autofabeco, SL és una pime ubicada a Terrassa que es dedica a la fabricació sostenible de components per a la indústria automobilística. Aquesta empresa està focalitzada en la producció de peces metàl·liques reciclades i processades amb eficiència energètica, combinant la innovació tècnica amb la responsabilitat ambiental. El seu mercat principal són els proveïdors de fabricants d’automòbils que operen a Europa, aprofitant la tendència cap a l’electrificació i la reducció d’emissions en la mobilitat.

3.1 Expliqueu què són les polítiques d’igualtat a les empreses i proposeu una mesura concreta que podria implementar aquesta empresa per a fomentar la igualtat de gènere al lloc de treball.

[0,5 punts]

3.2 Expliqueu els conceptes de rendibilitat econòmica i rendibilitat financera. A continuació, escriviu les fórmules de càlcul d’aquestes dues rendibilitats i, a partir de les dades de l’empresa del 2025 recollides a la taula següent, calculeu-les i interpreteu els resultats obtinguts.

ConcepteImport (milers d’euros)
Patrimoni net578
Benefici abans d’interessos i impostos83
Benefici abans d’impostos81,7
Import net de la xifra de vendes102
Passiu364
Benefici net76,5

[1 punt]

3.3 Els directius d’Autofabeco, SL estan preocupats per la productivitat. A la taula següent es mostren les dades relatives a les tres línies de producció de l’empresa corresponents a l’any 2025. Escriviu la fórmula de càlcul de la productivitat total i, a partir de les dades de la taula, calculeu la productivitat total de l’empresa de l’any 2025. A continuació, escriviu la fórmula de la taxa de variació i, sabent que el valor de la productivitat de l’any 2024 va ser d’1,4, calculeu la taxa de variació del 2025 respecte del 2024. Interpreteu el resultat obtingut.

QuantitatPreu unitari (euros)
Hores de treball95.000 hores32
Matèria primera1.900.000 kg5
Hores de maquinària70.000 hores17
Línia 1850.000 unitats12
Línia 2476.000 unitats10
Línia 3380.000 unitats9

[1 punt]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

3.10,5 punts

Plantejament Cal definir les polítiques d’igualtat i proposar una mesura concreta per a Autofabeco, SL.

  1. Les polítiques d’igualtat són el conjunt de mesures, normes i procediments que adopta una empresa perquè no hi hagi discriminació i totes les persones treballadores tinguin les mateixes oportunitats, sobretot entre dones i homes. Inclouen accions per evitar la discriminació salarial i laboral, facilitar la conciliació, garantir el mateix accés a la formació i a la promoció interna i corregir els desequilibris.

  2. Mesura concreta: un pla de transparència salarial, amb una auditoria que compari els sous de dones i homes a cada lloc de treball i nivell per detectar-ne les diferències, i un pla per corregir-les amb terminis i responsables.

  3. Una altra mesura vàlida: un programa de promoció per a dones a les àrees on estan menys representades (per exemple, les tècniques i d’enginyeria), amb formació en lideratge, mentoria i horaris flexibles.

ResultatSón les mesures que adopta l’empresa per garantir la igualtat d’oportunitats i evitar la discriminació, sobretot de gènere. Mesura: una auditoria i un pla de transparència salarial per detectar i corregir les diferències de sou entre dones i homes.

La pauta oficial dona: Conjunt de mesures, normes i procediments per garantir l’absència de discriminació i la igualtat d’oportunitats, sobretot de gènere; una mesura ben raonada (per exemple, un pla de transparència salarial amb auditoria, o un programa de promoció i desenvolupament per a dones).

3.21 punt

Plantejament Cal explicar la rendibilitat econòmica i la financera, escriure’n les fórmules, calcular-les i interpretar-les. L’econòmica relaciona el BAII amb l’actiu total, i la financera, el benefici net amb el patrimoni net. L’actiu total no és a la taula: s’obté sumant el patrimoni net i el passiu. Imports en milers d’euros.

  1. Rendibilitat econòmica (RE): mesura el benefici que generen els actius de l’empresa, sense tenir en compte com es financen. Indica l’eficàcia de la gestió: com més alta, millor.

    RE=BAIIactiu total⋅100RE=\frac{\text{BAII}}{\text{actiu total}}\cdot 100
  2. Rendibilitat financera (RF): mesura el rendiment que obtenen els propietaris pels recursos propis que hi han aportat. Com més alta, més benefici per als socis.

    RF=BNpatrimoni net⋅100RF=\frac{\text{BN}}{\text{patrimoni net}}\cdot 100
  3. Actiu total, igual al patrimoni net més el passiu:

    A=578+364=942A=578+364=942
  4. Rendibilitat econòmica:

    RE=83942⋅100≈8,81 %RE=\frac{83}{942}\cdot 100\approx8{,}81\ \%
  5. Per cada 100100 € invertits en l’actiu, l’empresa obté uns 8,818{,}81 € de benefici abans d’interessos i impostos.

  6. Rendibilitat financera:

    RF=76,5578⋅100≈13,24 %RF=\frac{76{,}5}{578}\cdot 100\approx13{,}24\ \%
  7. Per cada 100100 € de recursos propis, els socis obtenen uns 13,2413{,}24 € de benefici net. El benefici abans d’impostos i les vendes de la taula no calen per a aquestes dues ràtios.

ResultatRE≈8,81RE\approx8{,}81 %: cada 100100 € d’actiu generen 8,818{,}81 € de BAII. RF≈13,24RF\approx13{,}24 %: cada 100100 € de recursos propis generen 13,2413{,}24 € de benefici net.

La pauta oficial dona: Actiu total 578+364=942578+364=942; RE=83/942=0,0881RE=83/942=0{,}0881, és a dir, 8,818{,}81 %; RF=76,5/578RF=76{,}5/578, escrit «0132401324», és a dir, 13,2413{,}24 %.

3.31 punt

Plantejament Cal calcular la productivitat total del 2025 i la taxa de variació respecte del 2024, amb les fórmules, i interpretar-les. La productivitat total compara el valor de tota la producció (les tres línies) amb el cost de tots els factors (treball, matèria primera i maquinària).

  1. Fórmula:

    PT=valor de la produccioˊcost dels factorsPT=\frac{\text{valor de la producció}}{\text{cost dels factors}}
  2. Valor de la producció, en euros (unitats per preu de cada línia):

    850 000⋅12850\,000\cdot 12+476 000⋅10{}+476\,000\cdot 10+380 000⋅9{}+380\,000\cdot 9=10 200 000{}= 10\,200\,000+4 760 000{}+4\,760\,000+3 420 000{}+3\,420\,000=18 380 000{}= 18\,380\,000
  3. Cost dels factors, en euros (hores de treball, matèria primera i hores de maquinària):

    95 000⋅3295\,000\cdot 32+1 900 000⋅5{}+1\,900\,000\cdot 5+70 000⋅17{}+70\,000\cdot 17=3 040 000{}= 3\,040\,000+9 500 000{}+9\,500\,000+1 190 000{}+1\,190\,000=13 730 000{}= 13\,730\,000
  4. Productivitat total del 2025:

    PT2025=18 380 00013 730 000≈1,3387PT_{2025}=\frac{18\,380\,000}{13\,730\,000}\approx1{,}3387
  5. Taxa de variació respecte del 2024 (PT2024=1,4PT_{2024}=1{,}4):

    TVTV=PT2025−PT2024PT2024⋅100{}= \frac{PT_{2025}-PT_{2024}}{PT_{2024}}\cdot 100=1,3387−1,41,4⋅100{}= \frac{1{,}3387-1{,}4}{1{,}4}\cdot 100≈−4,38 %{}\approx -4{,}38\ \%
  6. Si abans s’arrodoneix la productivitat a 1,341{,}34, la taxa surt −4,29-4{,}29 %; la diferència és només d’arrodoniment.

  7. Interpretació: el 2025, per cada euro gastat en factors, l’empresa va obtenir uns 1,341{,}34 € de producció. La productivitat total ha baixat al voltant d’un 4,44{,}4 % respecte del 2024: l’empresa és menys productiva que l’any anterior.

ResultatPT2025≈1,34PT_{2025}\approx1{,}34 i TV≈−4,38TV\approx-4{,}38 % (−4,29-4{,}29 % si abans s’arrodoneix a 1,341{,}34): la productivitat total ha disminuït respecte del 2024.

La pauta oficial dona: PTPT=18 380 000/13 730 000{}= 18\,380\,000/13\,730\,000=1,3387{}= 1{,}3387 (1,341{,}34); TV=(1,34−1,4)/1,4=−4,29TV=(1{,}34-1{,}4)/1{,}4=-4{,}29 % (−4,38-4{,}38 % amb 1,33871{,}3387): la productivitat ha disminuït.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci 2026, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 30 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2026Convocatòria extraordinària · Sèrie 2 · Exercici 2

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a Productivitat, costos i punt mort
Enunciat oficial

L’empresa Tablet Lux, SL es dedica a la fabricació i venda de tauletes educatives per a centres de primària. A 31 de desembre de 2025, presenta la informació comptable següent (els imports estan expressats en euros):

ConcepteImport
Aprovisionaments (inclou variació d’existències)20.000 €
Despeses de personal15.000 €
Amortització de l’immobilitzat de l’exercici2.000 €
Altres ingressos d’explotació50.000 €
Ingressos per vendes de tauletes150.000 €
Despeses financeres5.000 €
Ingressos financers3.000 €
Altres despeses d’explotació12.000 €

2.1 A partir de les dades de l’enunciat, elaboreu el compte de pèrdues i guanys de l’empresa Tablet Lux, SL aplicant un impost sobre beneficis del 25 %. Mostreu ordenadament i detalladament els càlculs que heu fet per a obtenir el resultat d’explotació, el benefici abans d’interessos i impostos (BAII), el benefici abans d’impostos (BAI) i el benefici net (BN).

[1 punt]

2.2 L’empresa Tablet Lux, SL necessita estudiar el seu procés productiu. Sabem que, en una setmana, amb 2 màquines i 5 treballadors s’obtenen 2.800 unitats de tauletes, que es comercialitzen a 150 €/unitat. El cost de cada màquina és de 1.500 €/setmana, el de cada treballador és de 500 €/setmana i la matèria primera consumida puja a 1.000 €/setmana.

Calculeu i interpreteu la productivitat del factor treball i la productivitat del factor capital.

[0,5 punts]

Opció A

2.3 L’empresa Tablet Lux, SL presenta, a 31 de desembre de 2025, el balanç de situació següent:

ACTIU€€€PATRIMONI NET I PASSIU€€
ACTIU NO CORRENT319.750PATRIMONI NET299.750
Immobilitzat intangible*34.750Capital / Capital social150.000
Aplicacions informàtiques34.750Reserves38.000
Resultat de l’exercici111.750
Immobilitzat material*240.000
Construccions (per a l’activitat productiva)90.000PASSIU NO CORRENT29.000
Instaŀlacions tècniques70.000Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit29.000
Mobiliari30.000
Equips per a processos d’informació50.000
Inversions financeres a llarg termini45.000
ACTIU CORRENT79.250PASSIU CORRENT70.250
Existències10.000Proveïdors12.000
Comercials10.000Creditors per prestació de serveis6.000
Proveïdors de l’immobilitzat a curt termini10.000
Deutors comercials i altres comptes a cobrar39.250Deutes a curt termini amb entitats de crèdit5.000
Clients39.250Hisenda pública creditora per conceptes fiscals37.250
Efectiu i altres actius líquids30.000
Bancs i institucions de crèdit25.000
Caixa5.000
Total actiu399.000Total patrimoni net i passiu399.000

* Els comptes de l’immobilitzat es presenten amb el valor net comptable (cost d’adquisició o cost de producció menys amortització acumulada).

Trieu UNA de les dues opcions següents, A o B, i responeu a les qüestions de l’opció escollida. Indiqueu a la portada de l’examen l’opció triada. Si responeu a les dues opcions, només es corregirà la primera (opció A).

[1 punt]

Opció A

Completeu la taula següent a partir del balanç de l’empresa Tablet Lux, SL de 31 de desembre de 2025. Per fer-ho, indiqueu la fórmula de càlcul i el valor de cada ràtio (detallant els càlculs). A continuació, per a cada ràtio, digueu quin hauria de ser el valor orientatiu o òptim de referència (amb un n’hi ha prou), compareu-lo amb el valor obtingut i formuleu una conclusió sobre la situació financera d’aquesta empresa.

Nom de la ràtioFórmula i càlcul de la ràtioValor orientatiu o òptim, comparació amb el valor obtingut i conclusió
Liquiditat
Estructura del deute

[1 punt]

Opció B

2.3 Opció B

En general, les empreses haurien de tenir un fons de maniobra positiu. Hi ha casos particulars, com les grans superfícies, els hipermercats, els grans magatzems, les superfícies comercials, etc., en què treballen amb un fons de maniobra negatiu o molt petit. Expliqueu què és el fons de maniobra. A continuació, calculeu el fons de maniobra de Tablet Lux, SL a 31 de desembre de 2025, indicant la fórmula de càlcul, i interpreteu el resultat obtingut.

[1 punt]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

2.11 punt

Plantejament El compte de pèrdues i guanys suma els ingressos i hi resta les despeses en dos esglaons (explotació i financer) i, al final, l’impost del 2525 % sobre el BAI. Imports en euros.

  1. Ingressos d’explotació: ingressos per vendes de tauletes 150 000150\,000 € (import net de la xifra de negocis) i altres ingressos d’explotació 50 00050\,000 €.

    150 000+50 000=200 000150\,000+50\,000=200\,000
  2. Despeses d’explotació: aprovisionaments 20 00020\,000 €, despeses de personal 15 00015\,000 €, altres despeses d’explotació 12 00012\,000 € i amortització de l’immobilitzat 2 0002\,000 €.

    20 000+15 00020\,000+15\,000+12 000+2 000{}+12\,000+2\,000=49 000{}= 49\,000
  3. Resultat d’explotació, que és el BAII:

    BAII\text{BAII}=200 000−49 000{}= 200\,000-49\,000=151 000{}= 151\,000
  4. Resultat financer:

    3 000−5 000=−2 0003\,000-5\,000=-2\,000
  5. Benefici abans d’impostos:

    BAI=151 000−2 000=149 000\text{BAI}=151\,000-2\,000=149\,000
  6. Impost sobre beneficis:

    0,25⋅149 000=37 2500{,}25\cdot 149\,000=37\,250
  7. Benefici net:

    BN=149 000−37 250=111 750\text{BN}=149\,000-37\,250=111\,750

ResultatBAII =151 000=151\,000 €, resultat financer −2 000-2\,000 €, BAI =149 000=149\,000 €, impost 37 25037\,250 € i BN =111 750=111\,750 €.

La pauta oficial dona: Ingressos d’explotació 200 000200\,000; despeses d’explotació 49 00049\,000; BAII=151 000\text{BAII}=151\,000; resultat financer −2 000-2\,000; BAI=149 000\text{BAI}=149\,000; impost 37 25037\,250; BN=111 750\text{BN}=111\,750.

2.20,5 punts

Plantejament La productivitat d’un factor es mesura en unitats físiques produïdes per unitat de factor. Els preus i els costos no hi intervenen (servirien per a la productivitat global, que no es demana).

  1. Productivitat del factor treball:

    Ptreball=2 8005=560P_{\text{treball}}=\frac{2\,800}{5}=560
  2. Cada treballador fabrica, de mitjana, 560560 tauletes per setmana.

  3. Productivitat del factor capital (màquines):

    Pcapital=2 8002=1 400P_{\text{capital}}=\frac{2\,800}{2}=1\,400
  4. Cada màquina produeix, de mitjana, 1 4001\,400 tauletes per setmana.

ResultatPtreball=560P_{\text{treball}}=560 tauletes per treballador i setmana; Pcapital=1 400P_{\text{capital}}=1\,400 tauletes per màquina i setmana.

La pauta oficial dona: 2 800/5=5602\,800/5=560 unitats per treballador; 2 800/2=1 4002\,800/2=1\,400 unitats per màquina.

Opció A

2.31 punt

Plantejament Les dues ràtios es calculen amb les masses del balanç: la liquiditat compara l’actiu corrent amb el passiu corrent; l’estructura (o qualitat) del deute diu quina part del deute total s’ha de pagar a curt termini.

  1. Liquiditat:

    Liquiditat\text{Liquiditat}=ACPC=79 25070 250{}= \frac{AC}{PC}=\frac{79\,250}{70\,250}≈1,13{}\approx 1{,}13
  2. Valor de referència: entre 1,51{,}5 i 22. L’empresa té 1,131{,}13: més d’1 (l’actiu corrent cobreix el passiu corrent), però per sota de l’òptim, de manera que va justa de liquiditat.

  3. Deute total (passiu corrent més passiu no corrent):

    70 250+29 000=99 25070\,250+29\,000=99\,250
  4. Estructura del deute:

    PCPC+PNC=70 25099 250≈0,71\frac{PC}{PC+PNC}=\frac{70\,250}{99\,250}\approx0{,}71
  5. Com més petit és aquest valor, millor (el deute a curt termini pressiona més la tresoreria). Aquí el 7171 % del deute venç a curt termini: el deute és de mala qualitat.

  6. Conclusió: Tablet Lux, SL no té problemes de solvència a llarg termini (té molt patrimoni net), però a curt termini va justa: la liquiditat és baixa i gairebé tot el deute és a curt termini. Li convindria passar part del deute a llarg termini.

ResultatLiquiditat ≈1,13\approx1{,}13 (per sota de la referència d’entre 1,51{,}5 i 22) i estructura del deute ≈0,71\approx0{,}71 (el 7171 % del deute és a curt termini): situació financera ajustada a curt termini.

La pauta oficial dona: Liquiditat =79 250/70 250=1,128=79\,250/70\,250=1{,}128 (referència 1,51{,}5–22); estructura del deute =70 250/99 250=0,71=70\,250/99\,250=0{,}71 (hauria de ser propera a zero; el 71 %71\ \% és a curt termini).

Opció B

2.31 punt

Plantejament Cal definir el fons de maniobra, calcular-lo i interpretar-lo.

  1. El fons de maniobra (FM) és la part de l’actiu corrent que es finança amb recursos permanents (patrimoni net i passiu no corrent). És el coixí que té l’empresa per pagar els deutes a curt termini.

  2. Fórmula i càlcul:

    FMFM=AC−PC{}= AC-PC=79 250−70 250{}= 79\,250-70\,250=9 000{}= 9\,000
  3. Comprovació amb els recursos permanents:

    FMFM=(PN+PNC)−ANC{}= (PN+PNC)-ANC=(299 750+29 000){}= (299\,750+29\,000)−319 750{}-319\,750=9 000{}= 9\,000
  4. Interpretació: el FM és positiu (9 0009\,000 €), de manera que l’actiu corrent supera el passiu corrent i, en principi, l’empresa pot pagar els deutes a curt termini. El marge és petit en relació amb el passiu corrent (70 25070\,250 €).

  5. Les grans superfícies poden treballar amb FM negatiu perquè cobren al comptat i paguen els proveïdors a molts dies; Tablet Lux, SL, que ven a crèdit (té 39 25039\,250 € de clients), necessita un FM positiu.

ResultatFM=9 000FM=9\,000 €, positiu: l’actiu corrent cobreix el passiu corrent i l’empresa no hauria de tenir problemes per pagar a curt termini, tot i que el marge és petit.

La pauta oficial dona: FM=79 250−70 250=9 000FM=79\,250-70\,250=9\,000 €; positiu: bona salut i sense problemes de solvència a curt termini; part de l’actiu corrent finançada amb recursos permanents.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci 2026, convocatòria extraordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 22 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2025Convocatòria ordinària · Sèrie 1 · Exercici 3

2,5 puntsLa pauta arrodoneix diferent
Enunciat oficial

Disposem de les dades d’informació comptable de l’empresa AnemEsquí, SL, que es dedica al sector dels esports d’hivern. Com a professional del sector de l’administració i direcció d’empreses us demanen si podeu aportar un seguit de resultats i una interpretació de les dades que els pugui ser d’utilitat. La informació comptable que presenta l’empresa AnemEsquí, SL a 31 de desembre de 2024 és la següent:

ConcepteImport (en euros)
Capital social23.000
Caixa12.700
Inversions financeres a llarg termini22.000
Inversions en construccions5.500
Maquinària7.500
Construccions17.600
Resultat de l’exercici7.000
Aplicacions informàtiques6.000
Mobiliari8.200
Matèries primeres2.200
Existències comercials4.100
Equip per a processar informació1.200
Elements de transport2.500
Bancs i institucions de crèdit10.000
Clients750
Creditors per prestació de serveis2.500
Proveïdors de l’immobilitzat a curt termini12.500
Proveïdors de l’immobilitzat a llarg termini35.000
Hisenda pública creditora per conceptes fiscals800
Organismes de la Seguretat Social creditors600
Organismes de la Seguretat Social deutors1.000
Proveïdors8.250
Deutes a curt termini amb entitats de crèdit4.000
Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit6.850
Utillatge5.000
Reserves6.250
Instaŀlacions500

Nota: Tots els comptes de l’immobilitzat es presenten amb el valor net comptable (cost d’adquisició o cost de producció menys amortització acumulada).

3.1 A partir d’aquestes dades, elaboreu el balanç de situació de l’empresa AnemEsquí, SL a 31 de desembre de 2024. Per fer-ho, tingueu en compte el següent:

— Recordeu que sempre s’ha de complir la igualtat «total actiu = patrimoni net + passiu».

— Si, en algun cas, dins d’una massa patrimonial hi ha diferents elements patrimonials, cal que detalleu aquests elements; és a dir, no us limiteu a agrupar i a escriure directament el valor total de la massa patrimonial: heu d’especificar els elements patrimonials que la integren i detallar l’import tant dels elements com de les masses patrimonials.

— Només heu d’incloure en el balanç de situació aquelles masses o elements patrimonials que formen part de l’enunciat de l’exercici.

[1,5 punts]

3.2 Completeu la taula següent a partir de les dades obtingudes en l’apartat 3.1. Per fer-ho, calculeu el fons de maniobra i la ràtio de liquiditat (indicant, en cada cas, la fórmula de càlcul i el càlcul del resultat) i interpreteu els resultats obtinguts a partir dels valors de referència.

Fórmula i càlcul dels resultatsInterpretació dels resultats obtinguts
Fons de maniobra
Ràtio de liquiditat

[1 punt]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

3.11,5 punts

Plantejament Cal classificar cada compte en la seva massa patrimonial. A l’actiu: l’actiu no corrent (el que l’empresa fa servir més d’un any) i l’actiu corrent (existències, deutors i diners). Al patrimoni net i passiu: el patrimoni net (capital, reserves i resultat), el passiu no corrent (deutes a més d’un any) i el passiu corrent (deutes a menys d’un any). Imports en euros.

  1. Immobilitzat intangible: Aplicacions informàtiques 6 0006\,000 €.

    Immobilitzat intangible\text{Immobilitzat intangible}=6 000{}= 6\,000
  2. Immobilitzat material: Construccions 17 60017\,600 €, Instaŀlacions 500500 €, Maquinària 7 5007\,500 €, Utillatge 5 0005\,000 €, Mobiliari 8 2008\,200 €, Elements de transport 2 5002\,500 € i Equip per a processar informació 1 2001\,200 €.

    17 600+500+7 50017\,600+500+7\,500+5 000+8 200+2 500{}+5\,000+8\,200+2\,500+1 200{}+1\,200=42 500{}= 42\,500
  3. Inversions immobiliàries: Inversions en construccions 5 5005\,500 € (són edificis que no es fan servir per a l’activitat, sinó com a inversió). Inversions financeres a llarg termini: 22 00022\,000 €.

  4. Actiu no corrent:

    6 000+42 5006\,000+42\,500+5 500+22 000{}+5\,500+22\,000=76 000{}= 76\,000
  5. Existències: Matèries primeres 2 2002\,200 € i Existències comercials 4 1004\,100 €.

    2 200+4 100=6 3002\,200+4\,100=6\,300
  6. Deutors comercials i altres comptes a cobrar: Clients 750750 € i Organismes de la Seguretat Social deutors 1 0001\,000 €.

    750+1 000=1 750750+1\,000=1\,750
  7. Efectiu i altres actius líquids: Bancs i institucions de crèdit 10 00010\,000 € i Caixa 12 70012\,700 €.

    10 000+12 700=22 70010\,000+12\,700=22\,700
  8. Actiu corrent i total de l’actiu:

    6 300+1 750+22 700=30 7506\,300+1\,750+22\,700=30\,75076 000+30 750=106 75076\,000+30\,750=106\,750
  9. Patrimoni net: Capital social 23 00023\,000 €, Reserves 6 2506\,250 € i Resultat de l’exercici 7 0007\,000 €.

    23 000+6 250+7 000=36 25023\,000+6\,250+7\,000=36\,250
  10. Passiu no corrent: Proveïdors de l’immobilitzat a llarg termini 35 00035\,000 € i Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit 6 8506\,850 €.

    35 000+6 850=41 85035\,000+6\,850=41\,850
  11. Passiu corrent: Proveïdors 8 2508\,250 €, Creditors per prestació de serveis 2 5002\,500 €, Proveïdors de l’immobilitzat a curt termini 12 50012\,500 €, Deutes a curt termini amb entitats de crèdit 4 0004\,000 €, Hisenda pública creditora per conceptes fiscals 800800 € i Organismes de la Seguretat Social creditors 600600 €.

    8 250+2 5008\,250+2\,500+12 500+4 000+800{}+12\,500+4\,000+800+600{}+600=28 650{}= 28\,650
  12. Total del patrimoni net i passiu; coincideix amb el total de l’actiu, tal com ha de ser:

    36 250+41 85036\,250+41\,850+28 650{}+28\,650=106 750{}= 106\,750

ResultatActiu no corrent 76 00076\,000 € (intangible 6 0006\,000 €, material 42 50042\,500 €, inversions immobiliàries 5 5005\,500 €, inversions financeres a llarg termini 22 00022\,000 €) i actiu corrent 30 75030\,750 € (existències 6 3006\,300 €, deutors 1 7501\,750 €, efectiu 22 70022\,700 €): total actiu 106 750106\,750 €. Patrimoni net 36 25036\,250 €, passiu no corrent 41 85041\,850 € i passiu corrent 28 65028\,650 €: total 106 750106\,750 €.

La pauta oficial dona: ANC=76 000ANC=76\,000; AC=30 750AC=30\,750; total actiu 106 750106\,750; PN=36 250PN=36\,250; PNC=41 850PNC=41\,850; PC=28 650PC=28\,650; total 106 750106\,750.

3.21 punt

Plantejament El fons de maniobra (FM) i la ràtio de liquiditat mesuren el mateix des de dos angles: si l’actiu corrent (el que es convertirà en diners en menys d’un any) basta per pagar el passiu corrent (els deutes a menys d’un any).

  1. Fons de maniobra, amb les dades del balanç:

    FMFM=AC−PC{}= AC-PC=30 750−28 650{}= 30\,750-28\,650=2 100{}= 2\,100
  2. Es pot calcular també com a recursos permanents menys actiu no corrent:

    FMFM=(PN+PNC)−ANC{}= (PN+PNC)-ANC=(36 250+41 850){}= (36\,250+41\,850)−76 000{}-76\,000=78 100−76 000{}= 78\,100-76\,000=2 100{}= 2\,100
  3. Interpretació del FM: és positiu, de manera que l’actiu corrent supera el passiu corrent i una part de l’actiu corrent es finança amb recursos permanents. En principi l’empresa pot pagar els deutes a curt termini, però el marge és petit: 2 1002\,100 € quan té 6 3006\,300 € en existències, que primer s’han de vendre i cobrar.

  4. Ràtio de liquiditat:

    Liquiditat\text{Liquiditat}=ACPC=30 75028 650{}= \frac{AC}{PC}=\frac{30\,750}{28\,650}≈1,07{}\approx 1{,}07
  5. Interpretació: el valor de referència és entre 1,51{,}5 i 22. AnemEsquí, SL té 1,071{,}07: és més gran que 1 (l’actiu corrent cobreix el passiu corrent), però queda per sota de la referència. Si li costés vendre les existències, podria tenir dificultats per pagar els deutes a curt termini; li convindria augmentar l’actiu corrent o passar deute a llarg termini.

ResultatFM=2 100FM=2\,100 € (positiu, però just) i liquiditat ≈1,07\approx1{,}07, per sota de la referència d’entre 1,51{,}5 i 22: l’empresa cobreix els deutes a curt termini, però amb poc marge i amb risc de tensions de tresoreria.

La pauta oficial dona: FM=30 750−28 650=2 100FM=30\,750-28\,650=2\,100 (o 78 100−76 00078\,100-76\,000); liquiditat =30 750/28 650=1,0732=30\,750/28\,650=1{,}0732; per sobre d’1 però per sota de la referència (1,51{,}5–22).

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci 2025, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 22 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2025Convocatòria ordinària · Sèrie 4 · Exercici 2

2,5 puntsCoincideix amb la pauta
Enunciat oficial

L’empresa La Merla, SL es dedica a la producció i comercialització de materials per a la construcció de nius destinats a ocells salvatges dels boscos de Catalunya. Els seus clients principals són entitats dedicades a la conservació de la fauna i el medi ambient. L’empresa compra materials com fusta, suro, branques i altres productes naturals, que després empaqueta i ven en lots.

A 31 de desembre de 2024, La Merla, SL presenta les informacions comptables següents:

— Té un local valorat en 300.050,60 €; d’aquest valor, la meitat correspon a terrenys i l’altra meitat a construccions.

— Els deutes amb els proveïdors de l’immobilitzat a curt termini pugen a 15.020,53 €.

— A l’empresa hi ha mobiliari (taules, cadires i armaris) per valor de 24.040,06 €.

— Disposa d’equips per a processos d’informació que li van costar 18.030,04 € i d’aplicacions informàtiques per valor de 4.800,81 €.

— Deu al Banc del Montseny 34.655,07 € per un préstec que tornarà d’aquí a tres anys.

— Té 1.200,20 € en efectiu a la caixa de l’empresa i 12.020,02 € dipositats al compte corrent que té obert al Banc del Moianès.

— Les existències de matèries primeres (fusta, suro i branques) tenen un import de 1.405 € i els productes acabats (els lots) tenen un import de 1.000 €.

— Deu als proveïdors de mercaderies 1.405 €.

— Els seus clients li deuen factures per un import de 18.030,04 €.

— Té deutors per un import total de 15.020,53 €.

— El resultat de l’exercici és de 300.516 €.

— El capital social que van aportar els socis en el moment de la constitució és de 44.000,70 €.

2.1 A partir d’aquestes dades, elaboreu el balanç de situació de l’empresa a 31 de desembre de 2024. Per fer-ho, tingueu en compte el següent:

— Recordeu que sempre s’ha de complir la igualtat «total actiu = patrimoni net + passiu».

— Si, en algun cas, dins d’una massa patrimonial hi ha diferents elements patrimonials, cal que detalleu aquests elements; és a dir, no us limiteu a agrupar i a escriure directament el valor total de la massa patrimonial: heu d’especificar els elements patrimonials que la integren i detallar l’import tant dels elements com de les masses patrimonials.

— Només heu d’incloure en el balanç de situació aquelles masses o elements patrimonials que formen part de l’enunciat de l’exercici.

[1 punt]

2.2 Ocellaire, SL és una petita empresa ubicada a la comarca d’Osona que es dedica a la fabricació i distribució de nius d’ocells, i és competidora de La Merla, SL. A 31 de desembre de 2024, l’empresa Ocellaire, SL presenta les dades comptables següents:

— L’import net de la xifra de negoci és de 26.460 €.

— Les despeses de personal inclouen la cotització dels treballadors a la Seguretat Social, que són 500 €, i l’import total dels salaris, que són 3.300 €.

— L’empresa ha demanat un préstec a un banc que ha de tornar en el termini de cinc anys. Les despeses financeres que ha de pagar d’aquest préstec són 975 €.

— Les altres despeses d’explotació (subministraments, assegurances i reparacions) tenen un import total de 3.088 €.

— L’import de l’aprovisionament és d’11.250 €.

— L’empresa ha fet una inversió financera a llarg termini que ha generat uns ingressos financers (interessos financers) de 750 €.

— L’impost sobre beneficis puja a 1.862,31 €.

A partir d’aquestes dades, elaboreu el compte de pèrdues i guanys de l’empresa Ocellaire, SL a 31 de desembre de 2024, mostrant ordenadament i detalladament com heu obtingut el resultat de l’exercici o resultat net. En l’elaboració del compte de pèrdues i guanys, no cal que hi poseu les partides que no es faciliten en l’enunciat. Només hi heu d’incloure aquelles partides de l’enunciat que formen part d’aquest compte.

[1 punt]

Opció A

2.3 Trieu UNA de les dues opcions següents, A o B, i responeu a les qüestions de l’opció escollida. Si responeu a les dues opcions, només es corregirà la primera (opció A).

Opció A. Tenint en compte el balanç de situació elaborat en l’apartat 2.1, calculeu i interpreteu la ràtio d’estructura del deute de l’empresa La Merla, SL. Sabent que l’empresa Ocellaire, SL té una ràtio d’estructura del deute de 0,75, quina de les dues empreses té una situació financera millor? Justifiqueu la resposta.

[0,5 punts]

Opció B

2.3 Opció B. En general, les empreses haurien de tenir un fons de maniobra positiu. Tanmateix, hi ha casos particulars, com les grans superfícies, els hipermercats, els grans magatzems, les superfícies comercials, etc., en què poden treballar amb un fons de maniobra negatiu o molt petit. Expliqueu què és el fons de maniobra. A continuació, escriviu-ne la fórmula de càlcul, calculeu el fons de maniobra de l’empresa La Merla, SL i interpreteu el resultat obtingut.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

2.11 punt

Plantejament Cal classificar cada dada en la seva massa patrimonial, sumar cada massa i comprovar que l’actiu és igual al patrimoni net més el passiu. Imports en euros.

  1. Immobilitzat intangible: Aplicacions informàtiques 4 800,814\,800{,}81.

  2. El local es reparteix a parts iguals entre Terrenys i Construccions:

    300 050,602=150 025,30\frac{300\,050{,}60}{2}=150\,025{,}30
  3. Immobilitzat material: Terrenys 150 025,30150\,025{,}30, Construccions 150 025,30150\,025{,}30, Mobiliari 24 040,0624\,040{,}06 i Equips per a processos d’informació 18 030,0418\,030{,}04:

    150 025,30150\,025{,}30+150 025,30{}+150\,025{,}30+24 040,06{}+24\,040{,}06+18 030,04{}+18\,030{,}04=342 120,70{}= 342\,120{,}70
  4. Actiu no corrent:

    ANCANC=4 800,81+342 120,70{}= 4\,800{,}81+342\,120{,}70=346 921,51{}= 346\,921{,}51
  5. Existències: Matèries primeres 1 4051\,405 i Productes acabats 1 0001\,000, que sumen 2 4052\,405. Deutors comercials i altres comptes a cobrar: Clients 18 030,0418\,030{,}04 i Deutors 15 020,5315\,020{,}53, que sumen 33 050,5733\,050{,}57. Efectiu: Bancs i institucions de crèdit 12 020,0212\,020{,}02 i Caixa 1 200,201\,200{,}20, que sumen 13 220,2213\,220{,}22. Actiu corrent:

    ACAC=2 405+33 050,57{}= 2\,405+33\,050{,}57+13 220,22{}+13\,220{,}22=48 675,79{}= 48\,675{,}79
  6. Total de l’actiu:

    346 921,51+48 675,79346\,921{,}51+48\,675{,}79=395 597,30{}= 395\,597{,}30
  7. Patrimoni net: Capital social 44 000,7044\,000{,}70 i Resultat de l’exercici 300 516300\,516 (l’enunciat no dona reserves):

    PNPN=44 000,70+300 516{}= 44\,000{,}70+300\,516=344 516,70{}= 344\,516{,}70
  8. Passiu no corrent: Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit 34 655,0734\,655{,}07, perquè el préstec del Banc del Montseny es torna d’aquí a tres anys.

  9. Passiu corrent: Proveïdors 1 4051\,405 i Proveïdors d’immobilitzat a curt termini 15 020,5315\,020{,}53:

    PCPC=1 405+15 020,53{}= 1\,405+15\,020{,}53=16 425,53{}= 16\,425{,}53
  10. Comprovació:

    344 516,70344\,516{,}70+34 655,07{}+34\,655{,}07+16 425,53{}+16\,425{,}53=395 597,30{}= 395\,597{,}30

ResultatActiu no corrent 346 921,51346\,921{,}51 € (intangible 4 800,814\,800{,}81 i material 342 120,70342\,120{,}70) i actiu corrent 48 675,7948\,675{,}79 €: total actiu 395 597,30395\,597{,}30 €. Patrimoni net 344 516,70344\,516{,}70 €, passiu no corrent 34 655,0734\,655{,}07 € i passiu corrent 16 425,5316\,425{,}53 €: total 395 597,30395\,597{,}30 €.

La pauta oficial dona: Actiu no corrent 346 921,51346\,921{,}51 (intangible 4 800,814\,800{,}81; material 342 120,70342\,120{,}70); actiu corrent 48 675,7948\,675{,}79; total actiu 395 597,30395\,597{,}30; patrimoni net 344 516,70344\,516{,}70; passiu no corrent 34 655,0734\,655{,}07; passiu corrent 16 425,5316\,425{,}53.

2.21 punt

Plantejament Cal elaborar el compte de pèrdues i guanys d’Ocellaire, SL fins al resultat de l’exercici. Només hi entren els ingressos i les despeses de l’enunciat, per esglaons, i l’impost ja el dona l’enunciat. Imports en euros.

  1. Ingressos d’explotació: import net de la xifra de negoci 26 46026\,460.

  2. Despeses de personal: salaris més Seguretat Social:

    3 300+500=3 8003\,300+500=3\,800
  3. Despeses d’explotació: aprovisionament 11 25011\,250, despeses de personal 3 8003\,800 i altres despeses d’explotació 3 0883\,088:

    11 250+3 800+3 088=18 13811\,250+3\,800+3\,088=18\,138
  4. Resultat d’explotació (BAII):

    BAII=26 460−18 138=8 322\text{BAII}=26\,460-18\,138=8\,322
  5. Resultat financer: ingressos financers 750750 menys despeses financeres (interessos del préstec) 975975:

    750−975=−225750-975=-225
  6. Resultat abans d’impostos:

    BAI=8 322−225=8 097\text{BAI}=8\,322-225=8\,097
  7. Resultat de l’exercici, restant l’impost sobre beneficis que dona l’enunciat (1 862,311\,862{,}31):

    BN=8 097−1 862,31=6 234,69\text{BN}=8\,097-1\,862{,}31=6\,234{,}69

ResultatBAII 8 3228\,322 €, resultat financer −225-225 €, BAI 8 0978\,097 € i resultat de l’exercici 6 234,696\,234{,}69 €.

La pauta oficial dona: Despeses d’explotació 18 13818\,138; BAII=8 322\text{BAII}=8\,322; resultat financer −225-225; BAI=8 097\text{BAI}=8\,097; BN=8 097−1 862,31=6 234,69\text{BN}=8\,097-1\,862{,}31=6\,234{,}69.

Opció A

2.30,5 punts

Plantejament Cal calcular la ràtio d’estructura del deute de La Merla, SL, interpretar-la i comparar-la amb la d’Ocellaire, SL (0,750{,}75). Aquesta ràtio mesura quina part dels deutes venç a curt termini: passiu corrent entre el total dels deutes; com més petita, millor.

  1. Deutes totals (passiu no corrent més passiu corrent, del balanç de l’apartat 2.1), en euros:

    34 655,07+16 425,5334\,655{,}07+16\,425{,}53=51 080,60{}= 51\,080{,}60
  2. Ràtio de La Merla, SL:

    Estructura del deute\text{Estructura del deute}=PCPC+PNC{}= \frac{PC}{PC+PNC}=16 425,5351 080,60{}= \frac{16\,425{,}53}{51\,080{,}60}≈0,32{}\approx 0{,}32
  3. El 3232 % dels seus deutes venç a curt termini. El valor de referència és com més a prop de 00 millor, o com a mínim per sota de 0,50{,}5: amb 0,320{,}32, el deute de La Merla, SL és de bona qualitat.

  4. Ocellaire, SL té 0,750{,}75: el 7575 % dels seus deutes és a curt termini, per sobre de 0,50{,}5, i això li pot portar problemes de tresoreria si els ingressos no cobreixen els pagaments més pròxims.

  5. Com que 0,320{,}32 és menor que 0,750{,}75, La Merla, SL té una situació financera millor des del punt de vista de la qualitat del deute.

ResultatEstructura del deute de La Merla, SL ≈0,32\approx0{,}32: deute de bona qualitat, per sota de 0,50{,}5. Té una situació financera millor que Ocellaire, SL (0,750{,}75), que té tres quartes parts dels deutes a curt termini.

La pauta oficial dona: 16 425,53/51 080,60=0,3216\,425{,}53/51\,080{,}60=0{,}32, deute de bona qualitat (inferior a 0,50{,}5); La Merla, SL té una estructura financera millor que Ocellaire, SL (0,750{,}75).

Opció B

2.30,5 punts

Plantejament Cal explicar què és el fons de maniobra, donar-ne la fórmula, calcular-lo amb el balanç de l’apartat 2.1 i interpretar-lo. Imports en euros.

  1. El fons de maniobra (FM) és la part de l’actiu corrent que es finança amb recursos permanents (patrimoni net i passiu no corrent). Les partides de l’actiu corrent que sempre són a l’empresa, com un estoc de seguretat o un mínim d’efectiu, no es poden finançar amb deutes a curt termini, sinó amb recursos permanents. Indica si l’empresa pot fer front als pagaments a curt termini.

  2. Fórmula i càlcul:

    FMFM=AC−PC{}= AC-PC=48 675,79−16 425,53{}= 48\,675{,}79-16\,425{,}53=32 250,26{}= 32\,250{,}26
  3. Comprovació amb els recursos permanents:

    FMFM=(PN+PNC)−ANC{}= (PN+PNC)-ANC=(344 516,70+34 655,07){}= (344\,516{,}70+34\,655{,}07)−346 921,51{}-346\,921{,}51=379 171,77{}= 379\,171{,}77−346 921,51{}-346\,921{,}51=32 250,26{}= 32\,250{,}26
  4. El FM és positiu: l’actiu corrent és més gran que el passiu corrent i en sobren 32 250,2632\,250{,}26 € finançats amb recursos permanents. La Merla, SL pot pagar els deutes a curt termini sense problemes de liquiditat.

ResultatFM=AC−PC=32 250,26FM=AC-PC=32\,250{,}26 €. És positiu: l’empresa pot atendre els pagaments a curt termini amb el seu actiu corrent.

La pauta oficial dona: FMFM=48 675,79−16 425,53{}= 48\,675{,}79-16\,425{,}53=32 250,26{}= 32\,250{,}26 € (també 379 171,77−346 921,51379\,171{,}77-346\,921{,}51), positiu; part de l’actiu corrent finançada amb recursos permanents.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci 2025, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 30 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2025Convocatòria extraordinària · Sèrie 3 · Exercici 2

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a VAN, TIR i termini de recuperació, Organització i recursos humans
Enunciat oficial

L’empresa Reconstruccions Deval, SL presenta, a 31 de desembre de 2024, la informació comptable següent. (Els imports estan expressats en milers d’euros.)

ConcepteImport (en milers d’euros)
Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit167,2
Despeses financeres34,7
Matèries primeres76,3
Resultat de l’exercici–8,9
Recerca i desenvolupament15
Amortització de l’immobilitzat (despesa)75,6
Bancs i institucions de crèdit89,5
Clients99,8
Organismes de la Seguretat Social creditors6,4
Aplicacions informàtiques20,2
Creditors per prestació de serveis56,2
Hisenda pública creditora per conceptes fiscals2
Maquinària125
Deutors45
Altres despeses d’explotació115
Ingressos financers1
Capital / Capital social976,8
Mobiliari11,6
Reserves47
Equips per a processos d’informació40,1
Caixa45
Deutes a curt termini amb entitats de crèdit63
Construccions478
Proveïdors de l’immobilitzat a curt termini4
Elements de transport198
Aprovisionament315
Proveïdors13,3
Utillatge98,5
Proveïdors de l’immobilitzat a llarg termini15
Import net de la xifra de negocis987,7
Despeses de personal457,3

Nota: Tots els comptes de l’immobilitzat es presenten amb el valor net comptable (cost d’adquisició o cost de producció menys amortització acumulada).

2.1 A partir de la informació comptable proporcionada, elaboreu el balanç de situació de l’empresa a 31 de desembre de 2024. Per fer-ho, tingueu en compte el següent:

— Recordeu que sempre s’ha de complir la igualtat «total actiu = patrimoni net + passiu».

— Si, en algun cas, dins d’una massa patrimonial hi ha diferents elements patrimonials, cal que detalleu aquests elements; és a dir, no us limiteu a agrupar i a escriure directament el valor total de la massa patrimonial: heu d’especificar els elements patrimonials que la integren i detallar l’import tant dels elements com de les masses patrimonials.

— Només heu d’incloure en el balanç de situació aquelles masses o elements patrimonials que formen part de l’enunciat de l’exercici.

[1 punt]

2.2 Presenteu el compte de pèrdues i guanys de l’empresa Reconstruccions Deval, SL, a 31 de desembre de 2024, a partir de les dades de l’enunciat. Només hi heu d’incloure aquelles partides de l’enunciat que formen part d’aquest compte. Mostreu la informació de forma ordenada, detallant els càlculs que heu fet per a obtenir el resultat d’explotació, el benefici abans d’interessos i impostos (BAII), el benefici abans d’impostos (BAI) i el benefici net (BN). En el compte de pèrdues i guanys, no cal que hi poseu les partides que no es faciliten en l’enunciat.

[1 punt]

Opció A

2.3 Trieu UNA de les dues opcions següents, A o B, i responeu a les qüestions de l’opció escollida. Si responeu a les dues opcions, només es corregirà la primera (opció A).

Opció A. L’empresa Reconstruccions Deval, SL està valorant invertir en un projecte durant els propers quatre anys. La TIR esperada del projecte és del 12 % i la taxa d’actualització és del 4 %. Raoneu si és convenient o no invertir en el projecte segons aquest criteri.

[0,5 punts]

Opció B

2.3 Opció B. A partir de la Revolució Industrial i el naixement de les primeres fàbriques, va aparèixer la necessitat dels directius de gestionar la productivitat i la manera com els treballadors portaven a terme les seves tasques. Un dels autors que va analitzar el comportament organitzatiu i el lideratge al segle xx va ser Douglas McGregor. El model de gestió que va desenvolupar va ser exposat al seu llibre The human side of enterprise (1957).

Expliqueu breument la visió del treballador i el tipus de lideratge de la teoria Y de Douglas McGregor.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

2.11 punt

Plantejament A la taula hi ha comptes de balanç i comptes de pèrdues i guanys barrejats. Al balanç només hi van els elements patrimonials (béns, drets, deutes i fons propis); les despeses i els ingressos (despeses financeres, amortització, aprovisionament, despeses de personal, altres despeses d’explotació, ingressos financers i import net de la xifra de negocis) es deixen per a l’apartat 2.2. Imports en milers d’euros.

  1. Immobilitzat intangible: Recerca i desenvolupament 1515 i Aplicacions informàtiques 20,220{,}2.

    15+20,2=35,215+20{,}2=35{,}2
  2. Immobilitzat material: Construccions 478478, Maquinària 125125, Utillatge 98,598{,}5, Mobiliari 11,611{,}6, Elements de transport 198198 i Equips per a processos d’informació 40,140{,}1.

    478+125+98,5478+125+98{,}5+11,6+198+40,1{}+11{,}6+198+40{,}1=951,2{}= 951{,}2
  3. Actiu no corrent:

    35,2+951,2=986,435{,}2+951{,}2=986{,}4
  4. Existències: Matèries primeres 76,376{,}3. Deutors comercials i altres comptes a cobrar: Clients 99,899{,}8 i Deutors 4545.

    99,8+45=144,899{,}8+45=144{,}8
  5. Efectiu i altres actius líquids: Bancs i institucions de crèdit 89,589{,}5 i Caixa 4545.

    89,5+45=134,589{,}5+45=134{,}5
  6. Actiu corrent i total de l’actiu:

    76,3+144,8+134,5=355,676{,}3+144{,}8+134{,}5=355{,}6986,4+355,6=1 342986{,}4+355{,}6=1\,342
  7. Patrimoni net: Capital social 976,8976{,}8, Reserves 4747 i Resultat de l’exercici −8,9-8{,}9 (són pèrdues i resten).

    976,8+47−8,9=1 014,9976{,}8+47-8{,}9=1\,014{,}9
  8. Passiu no corrent: Proveïdors de l’immobilitzat a llarg termini 1515 i Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit 167,2167{,}2.

    15+167,2=182,215+167{,}2=182{,}2
  9. Passiu corrent: Proveïdors 13,313{,}3, Creditors per prestació de serveis 56,256{,}2, Proveïdors de l’immobilitzat a curt termini 44, Deutes a curt termini amb entitats de crèdit 6363, Hisenda pública creditora per conceptes fiscals 22 i Organismes de la Seguretat Social creditors 6,46{,}4.

    13,3+56,2+4+63+2+6,4=144,913{,}3+56{,}2+4+63+2+6{,}4=144{,}9
  10. Total del patrimoni net i passiu, igual al total de l’actiu:

    1 014,9+182,2+144,9=1 3421\,014{,}9+182{,}2+144{,}9=1\,342

ResultatActiu no corrent 986,4986{,}4 (intangible 35,235{,}2, material 951,2951{,}2) i actiu corrent 355,6355{,}6 (existències 76,376{,}3, deutors 144,8144{,}8, efectiu 134,5134{,}5): total actiu 1 3421\,342 milers d’euros. Patrimoni net 1 014,91\,014{,}9, passiu no corrent 182,2182{,}2 i passiu corrent 144,9144{,}9: total 1 3421\,342 milers d’euros.

La pauta oficial dona: ANC=986,40ANC=986{,}40; AC=355,60AC=355{,}60; total actiu 1 3421\,342; PN=1 014,90PN=1\,014{,}90; PNC=182,20PNC=182{,}20; PC=144,90PC=144{,}90 (milers d’euros).

2.21 punt

Plantejament El compte de pèrdues i guanys parteix dels ingressos i hi resta les despeses en dos esglaons: primer les d’explotació (resultat d’explotació, que aquí és el BAII) i després les financeres (BAI). Si el BAI és negatiu no hi ha impost sobre beneficis. Imports en milers d’euros.

  1. Ingressos d’explotació: Import net de la xifra de negocis 987,7987{,}7.

  2. Despeses d’explotació: Aprovisionament 315315, Despeses de personal 457,3457{,}3, Amortització de l’immobilitzat 75,675{,}6 i Altres despeses d’explotació 115115.

    315+457,3+75,6+115=962,9315+457{,}3+75{,}6+115=962{,}9
  3. Resultat d’explotació, que coincideix amb el BAII:

    BAII=987,7−962,9=24,8\text{BAII}=987{,}7-962{,}9=24{,}8
  4. Resultat financer (ingressos financers menys despeses financeres):

    1−34,7=−33,71-34{,}7=-33{,}7
  5. Benefici abans d’impostos:

    BAI=24,8−33,7=−8,9\text{BAI}=24{,}8-33{,}7=-8{,}9
  6. Com que hi ha pèrdues, l’impost sobre beneficis és zero i el resultat net és el mateix BAI:

    BN=−8,9\text{BN}=-8{,}9
  7. Comprovació: coincideix amb el «Resultat de l’exercici» de −8,9-8{,}9 de la taula. L’explotació dona beneficis, però les despeses financeres se’ls mengen.

ResultatBAII =24,8=24{,}8 milers d’euros, resultat financer −33,7-33{,}7, BAI =−8,9=-8{,}9 i BN =−8,9=-8{,}9 milers d’euros: l’empresa té pèrdues per culpa de les despeses financeres.

La pauta oficial dona: Ingressos 987,70987{,}70; despeses d’explotació 962,90962{,}90; BAII=24,80\text{BAII}=24{,}80; resultat financer −33,70-33{,}70; BAI=−8,90\text{BAI}=-8{,}90; impost 00; BN=−8,90\text{BN}=-8{,}90.

Opció A

2.30,5 punts

Plantejament La TIR és la rendibilitat que dona el projecte (la taxa que fa el VAN igual a zero); la taxa d’actualització és el cost dels diners per a l’empresa. Un projecte convé si rendeix més del que costa finançar-lo.

  1. Criteri de la TIR: s’inverteix si la TIR és més gran que la taxa d’actualització.

  2. Aquí la TIR és més gran que la taxa:

    12 %>4 %12\ \%>4\ \%
  3. El projecte rendeix 8 punts percentuals més que el cost del capital; descomptat al 44 % tindria VAN positiu, de manera que crea valor.

ResultatSí que convé invertir-hi: la TIR (1212 %) supera la taxa d’actualització (44 %).

La pauta oficial dona: Convé invertir: 12 %>4 %12\ \%>4\ \%; la TIR supera el cost del capital.

Opció B

2.30,5 punts

Plantejament McGregor va contraposar dues maneres de veure el treballador: la teoria X (és mandrós, cal controlar-lo) i la teoria Y. Cal explicar la visió del treballador i el lideratge de la teoria Y.

  1. Visió del treballador: és una persona activa, a qui la feina pot agradar, que es compromet més quan se li reconeix l’esforç. És capaç d’aprendre, innovar, resoldre problemes i assumir responsabilitats; amb objectius clars s’automotiva.

  2. Tipus de lideratge: participatiu i motivador. El líder confia en l’equip, el fa participar en les decisions, delega responsabilitats, enriqueix les tasques i orienta la feina a aconseguir alhora els objectius personals i els de l’empresa.

ResultatSegons la teoria Y, el treballador és actiu, responsable i automotivat, i li correspon un lideratge participatiu que delega i motiva.

La pauta oficial dona: Treballador actiu, compromès, capaç d’aprendre, innovar i assumir responsabilitats; lideratge participatiu i motivador, amb delegació.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci 2025, convocatòria extraordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 22 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2024Convocatòria ordinària · Sèrie 1 · Exercici 2

2,5 puntsCoincideix amb la pauta
Enunciat oficial

L’empresa Naan, SA es dedica a la restauració i presenta, a 31 de desembre de 2023, la informació comptable següent. (Els imports estan expressats en milions d’euros.)

ConcepteImport (en milions d’euros)
Aplicacions informàtiques2
Bancs i institucions de crèdit16
Caixa5
Capital / Capital social30
Construccions (activitat productiva de l’empresa)30
Creditors per prestació de serveis5
Deutes a curt termini amb entitats de crèdit1
Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit3
Elements de transport2
Equips per a processos d’informació4
Hisenda pública creditora per conceptes fiscals5
Recerca i desenvolupament1
Maquinària4
Matèries primeres7
Mobiliari5
Organismes de la Seguretat Social creditors2
Organismes de la Seguretat Social deutors1
Existències de productes en curs2
Proveïdors10
Proveïdors de l’immobilitzat a curt termini4
Proveïdors de l’immobilitzat a llarg termini15
Reserves2
Resultat de l’exercici3
Utillatge1

Nota: Tots els comptes de l’immobilitzat es presenten amb el valor net comptable (cost d’adquisició o cost de producció menys amortització acumulada).

2.1 A partir de les dades de l’enunciat, elaboreu el balanç de situació de l’empresa a 31 de desembre de 2023. Per fer-ho, tingueu en compte el següent:

— Recordeu que sempre s’ha de complir la igualtat «total actiu = patrimoni net + passiu».

— Si, en algun cas, dins d’una massa patrimonial hi ha diferents elements patrimonials, cal que detalleu aquests elements; és a dir, no us limiteu a agrupar i a escriure directament el valor total de la massa patrimonial: heu d’especificar els elements patrimonials que la integren i detallar l’import tant dels elements com de les masses patrimonials.

— Només heu d’incloure en el balanç de situació aquelles masses o elements patrimonials que formen part de l’enunciat de l’exercici.

[1 punt]

2.2 Tenint en compte el balanç de situació elaborat en l’apartat anterior, escriviu la fórmula tant del fons de maniobra com de la ràtio de liquiditat. A continuació, calculeu i interpreteu el fons de maniobra i la ràtio de liquiditat de l’empresa. Finalment, expliqueu quina relació hi ha entre aquests dos indicadors; és a dir, argumenteu si el fons de maniobra està directament relacionat amb la ràtio de liquiditat.

[1 punt]

2.3 Imagineu que voleu millorar el fons de maniobra i la ràtio de liquiditat d’una empresa: expliqueu dues accions concretes que duríeu a terme per aconseguir-ho.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

2.11 punt

Plantejament El balanç ordena els elements en masses patrimonials. A l’actiu, l’actiu no corrent (immobilitzat intangible i material, que es queda a l’empresa més d’un any) i l’actiu corrent (existències, deutors i efectiu). Al patrimoni net i passiu, el patrimoni net (capital, reserves i resultat), el passiu no corrent (deutes a més d’un any) i el passiu corrent (deutes a menys d’un any). Tots els imports són en milions d’euros.

  1. Immobilitzat intangible: recerca i desenvolupament (11) i aplicacions informàtiques (22).

    1+2=31+2=3
  2. Immobilitzat material: construccions (3030), maquinària (44), utillatge (11), mobiliari (55), elements de transport (22) i equips per a processos d’informació (44).

    30+4+1+5+2+4=4630+4+1+5+2+4=46
  3. Actiu no corrent (ANC):

    ANC=3+46=49\text{ANC}=3+46=49
  4. Existències: matèries primeres (77) i productes en curs (22).

    7+2=97+2=9
  5. Deutors comercials i altres comptes a cobrar: organismes de la Seguretat Social deutors, 11. Efectiu i altres actius líquids equivalents: bancs (1616) i caixa (55).

    16+5=2116+5=21
  6. Actiu corrent (AC) i total actiu:

    AC=9+1+21=31\text{AC}=9+1+21=3149+31=8049+31=80
  7. Patrimoni net (PN): capital social (3030), reserves (22) i resultat de l’exercici (33).

    PN=30+2+3=35\text{PN}=30+2+3=35
  8. Passiu no corrent (PNC): proveïdors d’immobilitzat a llarg termini (1515) i deutes a llarg termini amb entitats de crèdit (33).

    PNC=15+3=18\text{PNC}=15+3=18
  9. Passiu corrent (PC): proveïdors (1010), creditors per prestació de serveis (55), proveïdors d’immobilitzat a curt termini (44), deutes a curt termini amb entitats de crèdit (11), Hisenda pública creditora (55) i organismes de la Seguretat Social creditors (22).

    PC=10+5+4+1+5+2=27\text{PC}=10+5+4+1+5+2=27
  10. Comprovació de la igualtat del balanç: el total del patrimoni net i el passiu és igual que el total actiu.

    35+18+27=8035+18+27=80

ResultatActiu: ANC 4949 (immobilitzat intangible 33 i material 4646) i AC 3131 (existències 99, deutors 11 i efectiu 2121); total actiu 8080 milions d’euros. Patrimoni net i passiu: PN 3535, PNC 1818 i PC 2727; total 8080 milions d’euros.

La pauta oficial dona: ANC 4949 (intangible 33, material 4646); AC 3131 (existències 99, deutors 11, efectiu 2121); PN 3535; PNC 1818; PC 2727; total 8080 milions d’euros.

2.21 punt

Plantejament El fons de maniobra (FM) és la part de l’actiu corrent que no s’ha de fer servir per pagar el passiu corrent; la ràtio de liquiditat (LL) diu quants euros d’actiu corrent té l’empresa per cada euro de passiu corrent. Tots dos surten de l’actiu corrent (3131) i del passiu corrent (2727) de l’apartat anterior.

  1. Fórmules:

    FM=AC−PC\text{FM}=\text{AC}-\text{PC}L=ACPCL=\frac{\text{AC}}{\text{PC}}
  2. Fons de maniobra (en milions d’euros):

    FM=31−27=4\text{FM}=31-27=4
  3. També es pot calcular des de la part de dalt del balanç, com els recursos permanents menys l’actiu no corrent:

    FM\text{FM}=(PN+PNC)−ANC{}= (\text{PN}+\text{PNC})-\text{ANC}=(35+18)−49{}= (35+18)-49=4{}= 4
  4. Interpretació del FM: és positiu, així que 44 milions de l’actiu corrent es financen amb recursos permanents (patrimoni net i passiu no corrent). L’empresa està en equilibri financer: pot pagar els deutes a curt termini (2727 milions) amb els actius a curt termini (3131 milions). Si fos negatiu, part de l’actiu no corrent es finançaria amb deutes a curt termini i hi hauria risc de concurs de creditors.

  5. Ràtio de liquiditat:

    L=3127≈1,148L=\frac{31}{27}\approx1{,}148
  6. Interpretació de la ràtio: com que és més gran que 11, per cada euro de deute a curt termini l’empresa té uns 1,151{,}15 € d’actiu corrent, i pot fer front als seus compromisos a curt termini. Ara bé, el valor que se sol considerar adequat està entre 1,51{,}5 i 22 (segons el llibre, entre 11 i 22), i 99 dels 3131 milions de l’actiu corrent són existències (matèries primeres i productes en curs), que no es poden vendre immediatament. Per això també es pot dir que la liquiditat és justa i que l’empresa podria tenir tensions per pagar a curt termini. Totes dues lectures són vàlides si es justifiquen amb el valor de referència que es prengui.

  7. Relació entre els dos indicadors: sí que estan directament relacionats, perquè es calculen amb les mateixes masses, l’actiu corrent i el passiu corrent. Un FM positiu equival a una ràtio de liquiditat més gran que 11, i un FM negatiu, a una ràtio més petita que 11:

    AC>PC ⟺ FM>0 ⟺ L>1\text{AC}>\text{PC}\ \Longleftrightarrow\ \text{FM}>0\ \Longleftrightarrow\ L>1
  8. La diferència és que el FM és una quantitat en euros i la ràtio és una proporció. Aquí, FM=4\text{FM}=4 milions i L≈1,148L\approx1{,}148 diuen el mateix: l’actiu corrent supera el passiu corrent. Per valorar del tot la situació financera caldria mirar també altres ràtios, com la de tresoreria o la d’endeutament.

ResultatFM=31−27=4\text{FM}=31-27=4 milions d’euros (positiu: equilibri financer) i L=3127≈1,148L=\frac{31}{27}\approx1{,}148 (més gran que 11: pot pagar els deutes a curt termini, tot i que per sota del valor orientatiu d’entre 1,51{,}5 i 22). Estan directament relacionats: FM>0\text{FM}>0 equival a L>1L>1, perquè tots dos comparen l’actiu corrent amb el passiu corrent.

La pauta oficial dona: FM=31−27=4\text{FM}=31-27=4 milions d’euros (o (35+18)−49=4(35+18)-49=4), equilibri financer; L=31/27=1,148L=31/27=1{,}148, més gran que 11 (dues interpretacions segons el valor òptim); relacionats: FM≥0\text{FM}\ge0 i L≥1L\ge1.

2.30,5 punts

Plantejament Com que FM=AC−PC\text{FM}=\text{AC}-\text{PC} i L=ACPCL=\frac{\text{AC}}{\text{PC}}, tots dos milloren si augmenta l’actiu corrent sense que augmenti el passiu corrent, o si el passiu corrent disminueix sense que disminueixi l’actiu corrent. Cal proposar dues accions concretes i explicar per què funcionen.

  1. Primera acció: una ampliació de capital amb aportacions dineràries dels socis. Augmenta el patrimoni net i entra efectiu (actiu corrent), mentre que el passiu corrent no canvia: el FM i la ràtio de liquiditat augmenten.

  2. Segona acció: negociar amb els proveïdors d’immobilitzat o amb el banc que els deutes a curt termini passin a llarg termini. El passiu corrent disminueix i el passiu no corrent augmenta, mentre que l’actiu corrent no canvia: el FM i la ràtio de liquiditat augmenten.

  3. Altres accions que també valen: fer una campanya per vendre més amb benefici (augmenta el resultat i l’actiu corrent), millorar el cobrament dels clients, vendre immobilitzat que no es fa servir per obtenir liquiditat, pactar amb els proveïdors terminis de pagament més llargs o demanar una línia de crèdit, sempre que es retorni a llarg termini (si es retorna a curt termini, l’efectiu i el passiu corrent pugen igual i el FM no canvia).

ResultatPer exemple: ampliar capital amb aportacions dineràries (augmenta l’actiu corrent) i passar deutes de curt a llarg termini (disminueix el passiu corrent). En tots dos casos augmenten el FM i la ràtio de liquiditat.

La pauta oficial dona: Dues accions: ampliació de capital, vendre més amb benefici, allargar terminis amb proveïdors d’immobilitzat, millorar el cobrament, vendre actiu ociós, renegociar deutes bancaris, línia de crèdit.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci 2024, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2024Convocatòria ordinària · Sèrie 1 · Exercici 3

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a VAN, TIR i termini de recuperació
Enunciat oficial

L’empresa Voramar, SA presenta, a 31 de desembre de 2023, les dades comptables següents. (Els imports estan expressats en milers d’euros.)

ConcepteImport (en milers d’euros)
Altres despeses d’explotació115
Despeses de personal105
Aprovisionament o proveïment (compres +/– variació d’existències comercials i matèries primeres)9,2
Despeses financeres2,1
Amortització de l’immobilitzat4,2
Import de la xifra de negoci245
Impost sobre beneficis2,8

3.1 Elaboreu el compte de pèrdues i guanys de l’empresa Voramar, SA, indicant de manera detallada els càlculs que heu fet per a obtenir el resultat d’explotació, el benefici abans d’interessos i impostos (BAII), el benefici abans d’impostos (BAI) i el benefici net (BN). Per a l’elaboració del compte de pèrdues i guanys, no cal que hi poseu les partides que no es faciliten en l’enunciat.

[1 punt]

3.2 Escriviu les fórmules de la rendibilitat econòmica i de la rendibilitat financera. A continuació, calculeu-les i interpreteu-ne el valor per a l’exercici 2023 de l’empresa Voramar, SA utilitzant les dades obtingudes en l’apartat anterior i tenint en compte que l’actiu total va tenir un valor de 98 milers d’euros i que els recursos aliens (passiu corrent + passiu no corrent) van ser de 51 milers d’euros. Expresseu els resultats obtinguts en percentatge.

[1 punt]

3.3 Un grup d’inversors vol posar en marxa un determinat projecte per a aquesta empresa consistent a internacionalitzar-la. El dubte és si obrir mercat a la Xina (projecte A) o al Japó (projecte B).

Les dues alternatives (projectes A i B) impliquen diferents desemborsaments inicials i també diferents fluxos de caixa nets (FCN) al llarg d’un cicle de vida del negoci de tres anys, tal com es recull a la taula següent:

Desemborsament inicialFCN (any 1)FCN (any 2)FCN (any 3)
Projecte A1.000 €600 €900 €200 €
Projecte B2.200 €800 €1.000 €400 €

Si aquests dos projectes s’avaluen amb l’aplicació del criteri del valor actual net (VAN) sabent que la taxa d’actualització és del 2 %, quin dels dos projectes hauria d’elegir el grup inversor? Raoneu la resposta. No us limiteu a dir si el valor obtingut és positiu o negatiu; expliqueu què significa que, un cop calculat el VAN per a cada projecte, el valor obtingut sigui més gran o més petit que zero.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

3.11 punt

Plantejament El compte de pèrdues i guanys parteix dels ingressos d’explotació, hi resta les despeses d’explotació (resultat d’explotació), després hi suma el resultat financer (BAI) i, finalment, l’impost sobre beneficis (BN). Imports en milers d’euros.

  1. Ingressos d’explotació: l’import net de la xifra de negocis, 245245.

  2. Despeses d’explotació: aprovisionaments, despeses de personal, amortització de l’immobilitzat i altres despeses d’explotació.

    9,2+105+4,2+115=233,49{,}2+105+4{,}2+115=233{,}4
  3. Resultat d’explotació. És el resultat abans d’interessos i impostos (BAII), perquè encara no hi compta cap ingrés ni despesa financera:

    BAII=245−233,4=11,6\text{BAII}=245-233{,}4=11{,}6
  4. Resultat financer: no hi ha ingressos financers i les despeses financeres són 2,12{,}1.

    0−2,1=−2,10-2{,}1=-2{,}1
  5. Benefici abans d’impostos:

    BAI=11,6−2,1=9,5\text{BAI}=11{,}6-2{,}1=9{,}5
  6. Benefici net, després de restar l’impost sobre beneficis:

    BN=9,5−2,8=6,7\text{BN}=9{,}5-2{,}8=6{,}7

ResultatResultat d’explotació (BAII) =11,6=11{,}6; resultat financer =−2,1=-2{,}1; BAI=9,5\text{BAI}=9{,}5; BN=6,7\text{BN}=6{,}7 milers d’euros.

La pauta oficial dona: Resultat d’explotació =245−233,4=11,6=BAII=245-233{,}4=11{,}6=\text{BAII}; resultat financer −2,1-2{,}1; BAI=9,5\text{BAI}=9{,}5; BN=6,7\text{BN}=6{,}7 milers d’euros.

3.21 punt

Plantejament La rendibilitat econòmica (RE) compara el benefici abans d’interessos i impostos amb tot l’actiu; la rendibilitat financera (RF) compara el benefici net amb el patrimoni net, que no dona l’enunciat i surt de l’actiu total menys els recursos aliens. Imports en milers d’euros.

  1. Fórmules:

    RE=BAIIactiu total⋅100\text{RE}=\frac{\text{BAII}}{\text{actiu total}}\cdot 100RF=BNPN⋅100\text{RF}=\frac{\text{BN}}{\text{PN}}\cdot 100
  2. Rendibilitat econòmica, amb el BAII de l’apartat anterior:

    RE=11,698⋅100≈11,84 %\text{RE}=\frac{11{,}6}{98}\cdot 100\approx11{,}84\ \%
  3. Interpretació: cada 100100 € invertits en l’actiu de l’empresa han generat 11,8411{,}84 € de BAII. Mesura com de rendibles són les inversions de l’empresa, sense tenir en compte com es financen; com més alta, millor.

  4. Patrimoni net: com que actiu total == passiu ++ patrimoni net,

    PN=98−51=47\text{PN}=98-51=47
  5. Rendibilitat financera:

    RF=6,747⋅100≈14,26 %\text{RF}=\frac{6{,}7}{47}\cdot 100\approx14{,}26\ \%
  6. Interpretació: per cada 100100 € de recursos propis (el que han aportat els socis i els beneficis no repartits), l’empresa ha obtingut 14,2614{,}26 € de benefici net. Mesura la rendibilitat que obtenen els propietaris; com més alta, més guanyen els socis.

ResultatRE=11,698≈11,84\text{RE}=\frac{11{,}6}{98}\approx11{,}84 % i RF=6,747≈14,26\text{RF}=\frac{6{,}7}{47}\approx14{,}26 %: cada 100100 € d’actiu generen 11,8411{,}84 € de BAII i cada 100100 € de patrimoni net, 14,2614{,}26 € de benefici net.

La pauta oficial dona: RE=11,6/98=0,11836→11,84\text{RE}=11{,}6/98=0{,}11836\to11{,}84 %; PN=98−51=47\text{PN}=98-51=47; RF=6,7/47=0,14255→14,26\text{RF}=6{,}7/47=0{,}14255\to14{,}26 %.

3.30,5 punts

Plantejament El VAN porta tots els fluxos de caixa al moment inicial amb la taxa d’actualització k=0,02k=0{,}02 i hi resta el desemborsament inicial AA. Se n’ha de calcular el de cada projecte, triar i explicar què vol dir el signe.

  1. Fórmula del VAN per a tres anys:

    VAN\text{VAN}=−A+Q11+k+Q2(1+k)2{}= -A+\frac{Q_1}{1+k}+\frac{Q_2}{(1+k)^2}+Q3(1+k)3{}+\frac{Q_3}{(1+k)^3}
  2. Projecte A (Xina), amb cada flux descomptat:

    VANA\text{VAN}_A=−1 000+6001,02{}= -1\,000+\frac{600}{1{,}02}+9001,022{}+\frac{900}{1{,}02^2}+2001,023{}+\frac{200}{1{,}02^3}=−1 000+588,24{}= -1\,000+588{,}24+865,05+188,46{}+865{,}05+188{,}46≈641,75{}\approx 641{,}75
  3. Projecte B (Japó):

    VANB\text{VAN}_B=−2 200+8001,02{}= -2\,200+\frac{800}{1{,}02}+1 0001,022{}+\frac{1\,000}{1{,}02^2}+4001,023{}+\frac{400}{1{,}02^3}=−2 200+784,31{}= -2\,200+784{,}31+961,17+376,93{}+961{,}17+376{,}93≈−77,59{}\approx -77{,}59
  4. Què vol dir el signe: si el VAN és més gran que zero, els fluxos de caixa actualitzats superen el desemborsament inicial; el projecte recupera la inversió, paga la rendibilitat exigida del 22 % i, a més, genera valor, així que és efectuable. Si el VAN és més petit que zero, els fluxos actualitzats no arriben a cobrir el desemborsament i el projecte s’ha de rebutjar. Si fos zero, seria indiferent.

  5. Decisió: A té el VAN positiu (641,75641{,}75 €) i B, negatiu (−77,59-77{,}59 €). B no es pot escollir, i A és el projecte que crea valor.

ResultatVANA≈641,75\text{VAN}_A\approx641{,}75 € i VANB≈−77,59\text{VAN}_B\approx-77{,}59 €. El grup inversor hauria d’elegir el projecte A, obrir mercat a la Xina: els seus fluxos actualitzats superen el desemborsament, mentre que B no el recupera.

La pauta oficial dona: VANA=641,75\text{VAN}_A=641{,}75 €; VANB=−77,59\text{VAN}_B=-77{,}59 €; s’elegeix A (Xina).

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci 2024, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2024Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 2

2,5 puntsCoincideix amb la pauta
Enunciat oficial

L’empresa de venda i lloguer d’autocaravanes Camí Llarg, SL presenta, a 31 de desembre de 2023, la llista de saldos comptables següent:

ConcepteImport (€)
Aprovisionament o proveïment50.000
Despeses de personal300.000
Altres ingressos d’explotació50.000
Import net de la xifra de negocis550.000
Amortització de l’immobilitzat50.000
Despeses financeres40.000

2.1 A partir de les dades de l’enunciat, elaboreu el compte de pèrdues i guanys de l’empresa Camí Llarg, SL aplicant un impost sobre beneficis del 25 % i mostrant ordenadament i detalladament com heu obtingut el resultat de l’exercici o resultat net.

[0,75 punts]

2.2 Elaboreu el balanç de situació d’aquesta empresa a 31 de desembre de 2023 a partir de les dades comptables següents. Només hi heu d’incloure aquelles masses o elements patrimonials que surten en l’enunciat, tret del resultat de l’exercici, que heu calculat en l’apartat 2.1.

Si, en algun cas, dins d’una massa patrimonial hi ha diferents elements patrimonials, cal que detalleu aquests elements; és a dir, no us limiteu a agrupar i a escriure directament el valor total de la massa patrimonial: heu d’especificar els elements patrimonials que la integren, detallant l’import tant dels elements com de les masses patrimonials.

ConcepteImport (€)
Creditors per prestació de serveis6.000
Inversions financeres a llarg termini45.000
Resultat de l’exercici(Càlcul realitzat en l’apartat 2.1)
Bancs i institucions de crèdit26.000
Proveïdors de l’immobilitzat a curt termini10.000
Equips per a processos d’informació50.000
Deutes a curt termini amb entitats de crèdit5.000
Proveïdors12.000
Clients50.000
Productes acabats (existències)10.000
Hisenda pública creditora per conceptes fiscals5.000
Reserves48.000
Caixa25.000
Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit39.000
Mobiliari30.000
Construccions (per a l’activitat productiva)125.000
Aplicacions informàtiques34.000
Capital social150.000

Nota: Tots els comptes de l’immobilitzat es presenten amb el valor net comptable (cost d’adquisició o cost de producció menys amortització acumulada).

[0,75 punts]

2.3 Completeu la taula següent a partir de les dades obtingudes en l’apartat anterior. Per fer-ho, calculeu el valor de cada ràtio (detallant els càlculs). A continuació, per a cada ràtio, digueu quin hauria de ser el valor orientatiu o òptim (amb un n’hi ha prou), compareu-lo amb el valor obtingut i formuleu una conclusió sobre la situació financera d’aquesta empresa.

Nom de la ràtioCàlcul de la ràtio (detallant les partides)Valor orientatiu o òptim, comparació amb el valor obtingut i conclusió
Liquiditat
Estructura del deute

[0,5 punts]

2.4 En general, les empreses haurien de tenir un fons de maniobra positiu. Hi ha casos particulars, com les grans superfícies, els hipermercats, els grans magatzems, les superfícies comercials, etc., en què treballen amb un fons de maniobra negatiu o molt petit. Centrant-vos en el cas general, expliqueu què és el fons de maniobra i esmenteu i descriviu dues accions per a millorar-lo.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

2.10,75 punts

Plantejament Cal ordenar els saldos en el compte de pèrdues i guanys per esglaons: resultat d’explotació (BAII), resultat financer, resultat abans d’impostos (BAI), impost del 2525 % i resultat net. Imports en euros.

  1. Ingressos d’explotació: import net de la xifra de negocis 550 000550\,000 i altres ingressos d’explotació 50 00050\,000:

    550 000+50 000=600 000550\,000+50\,000=600\,000
  2. Despeses d’explotació: aprovisionament 50 00050\,000, despeses de personal 300 000300\,000 i amortització de l’immobilitzat 50 00050\,000:

    50 000+300 00050\,000+300\,000+50 000{}+50\,000=400 000{}= 400\,000
  3. Resultat d’explotació, que és el BAII:

    BAII\text{BAII}=600 000−400 000{}= 600\,000-400\,000=200 000{}= 200\,000
  4. Resultat financer: no hi ha ingressos financers i les despeses financeres són 40 00040\,000:

    0−40 000=−40 0000-40\,000=-40\,000
  5. Resultat abans d’impostos:

    BAI\text{BAI}=200 000−40 000{}= 200\,000-40\,000=160 000{}= 160\,000
  6. Impost sobre beneficis (2525 % del BAI):

    0,25⋅160 000=40 0000{,}25\cdot 160\,000=40\,000
  7. Resultat de l’exercici o resultat net:

    BN=160 000−40 000=120 000\text{BN}=160\,000-40\,000=120\,000

ResultatBAII 200 000200\,000 €, resultat financer −40 000-40\,000 €, BAI 160 000160\,000 €, impost 40 00040\,000 € i resultat net 120 000120\,000 €.

La pauta oficial dona: Ingressos d’explotació 600 000600\,000; despeses d’explotació 400 000400\,000; BAII=200 000\text{BAII}=200\,000; resultat financer −40 000-40\,000; BAI=160 000\text{BAI}=160\,000; impost 40 00040\,000; BN=120 000\text{BN}=120\,000.

2.20,75 punts

Plantejament Cal repartir les partides entre actiu no corrent, actiu corrent, patrimoni net, passiu no corrent i passiu corrent, amb el resultat de l’exercici de l’apartat 2.1 (120 000120\,000 €), i comprovar que el balanç quadra. Imports en euros.

  1. Immobilitzat intangible: Aplicacions informàtiques 34 00034\,000.

  2. Immobilitzat material: Construccions 125 000125\,000, Mobiliari 30 00030\,000 i Equips per a processos d’informació 50 00050\,000:

    125 000+30 000125\,000+30\,000+50 000{}+50\,000=205 000{}= 205\,000
  3. Inversions financeres a llarg termini: 45 00045\,000. Actiu no corrent:

    ANCANC=34 000+205 000{}= 34\,000+205\,000+45 000{}+45\,000=284 000{}= 284\,000
  4. Existències: Productes acabats 10 00010\,000. Deutors comercials: Clients 50 00050\,000. Efectiu: Bancs i institucions de crèdit 26 00026\,000 i Caixa 25 00025\,000, que sumen 51 00051\,000. Actiu corrent:

    ACAC=10 000+50 000{}= 10\,000+50\,000+51 000{}+51\,000=111 000{}= 111\,000
  5. Total de l’actiu:

    284 000+111 000=395 000284\,000+111\,000=395\,000
  6. Patrimoni net: Capital social 150 000150\,000, Reserves 48 00048\,000 i Resultat de l’exercici 120 000120\,000:

    PNPN=150 000+48 000{}= 150\,000+48\,000+120 000{}+120\,000=318 000{}= 318\,000
  7. Passiu no corrent: Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit 39 00039\,000.

  8. Passiu corrent: Proveïdors 12 00012\,000, Creditors per prestació de serveis 6 0006\,000, Proveïdors de l’immobilitzat a curt termini 10 00010\,000, Deutes a curt termini amb entitats de crèdit 5 0005\,000 i Hisenda pública creditora per conceptes fiscals 5 0005\,000:

    PCPC=12 000+6 000{}= 12\,000+6\,000+10 000+5 000{}+10\,000+5\,000+5 000{}+5\,000=38 000{}= 38\,000
  9. Comprovació: el patrimoni net i el passiu sumen el mateix que l’actiu:

    318 000+39 000318\,000+39\,000+38 000{}+38\,000=395 000{}= 395\,000

ResultatActiu no corrent 284 000284\,000 (intangible 34 00034\,000, material 205 000205\,000 i inversions financeres a llarg termini 45 00045\,000) i actiu corrent 111 000111\,000 (existències 10 00010\,000, clients 50 00050\,000 i efectiu 51 00051\,000): total actiu 395 000395\,000 €. Patrimoni net 318 000318\,000, passiu no corrent 39 00039\,000 i passiu corrent 38 00038\,000: total 395 000395\,000 €.

La pauta oficial dona: Actiu no corrent 284 000284\,000 (intangible 34 00034\,000; material 205 000205\,000; inversions financeres a llarg termini 45 00045\,000); actiu corrent 111 000111\,000; patrimoni net 318 000318\,000; passiu no corrent 39 00039\,000; passiu corrent 38 00038\,000; total 395 000395\,000.

2.30,5 punts

Plantejament Amb les masses del balanç de l’apartat 2.2 es calculen les dues ràtios, es comparen amb el seu valor de referència i se’n treu una conclusió.

  1. Liquiditat: actiu corrent entre passiu corrent.

    Liquiditat\text{Liquiditat}=ACPC=111 00038 000{}= \frac{AC}{PC}=\frac{111\,000}{38\,000}≈2,92{}\approx 2{,}92
  2. El valor orientatiu és entre 1,51{,}5 i 22. Amb 2,922{,}92, l’actiu corrent és gairebé el triple del passiu corrent: l’empresa pot pagar els deutes a curt termini sense problemes, però el valor és alt, senyal d’un excés d’actiu corrent (per exemple, 51 00051\,000 € d’efectiu) que no s’està rendibilitzant.

  3. Estructura del deute: deute a curt termini (passiu corrent) entre el total dels deutes (passiu corrent més passiu no corrent).

    Estructura del deute\text{Estructura del deute}=PCPC+PNC{}= \frac{PC}{PC+PNC}=38 00038 000+39 000{}= \frac{38\,000}{38\,000+39\,000}=38 00077 000{}= \frac{38\,000}{77\,000}≈0,49{}\approx 0{,}49
  4. Com més petit és aquest valor, millor és la qualitat del deute; com a orientació, hauria de ser inferior a 0,50{,}5 (com més a prop de 00, millor). Amb 0,490{,}49 queda per sota de 0,50{,}5 per molt poc: el deute és acceptable, tot i que gairebé la meitat venç a curt termini.

ResultatLiquiditat ≈2,92\approx2{,}92, per sobre de l’interval de 1,51{,}5 a 22: no té problemes per pagar a curt termini, però té recursos ociosos. Estructura del deute ≈0,49\approx0{,}49, inferior a 0,50{,}5: qualitat del deute acceptable, just al límit.

La pauta oficial dona: Liquiditat 111 000/38 000=2,92111\,000/38\,000=2{,}92 (orientatiu entre 1,51{,}5 i 22: valor alt, recursos ociosos). Estructura del deute 38 000/77 000=0,4938\,000/77\,000=0{,}49 (orientatiu inferior a 0,50{,}5: valor correcte).

2.40,5 punts

Plantejament Cal definir el fons de maniobra (FM), donar-ne la fórmula i proposar dues accions per millorar-lo, explicant cadascuna.

  1. El fons de maniobra és la part de l’actiu corrent que es finança amb recursos permanents (patrimoni net i passiu no corrent). Indica si l’empresa té prou recursos per continuar la seva activitat i fer front als pagaments a curt termini.

    FM=AC−PC=(PN+PNC)−ANCFM=AC-PC=(PN+PNC)-ANC
  2. Si és positiu, l’actiu corrent supera el passiu corrent i l’empresa pot pagar els deutes a curt termini; si és nul, és una situació d’alerta; si és negatiu, li falten recursos per atendre els pagaments a curt termini.

  3. Acció 1: augmentar els recursos propis, és a dir, que els socis aportin més capital (una ampliació de capital). Augmenten els recursos permanents i, amb ells, el FM.

  4. Acció 2: augmentar el passiu no corrent, és a dir, endeutar-se a llarg termini (un préstec a llarg termini) o renegociar amb el banc els deutes a curt termini perquè es tornin a llarg termini. Pugen els recursos permanents o baixa el passiu corrent, i el FM augmenta.

  5. Altres accions vàlides: vendre immobilitzat que no es fa servir per obtenir liquiditat (baixa l’actiu no corrent i puja l’efectiu) o no repartir beneficis i destinar-los a reserves (augmenta el patrimoni net). En canvi, cobrar abans dels clients o demanar una línia de crèdit a curt termini milloren la tresoreria, però no el fons de maniobra: l’actiu corrent i el passiu corrent canvien igual.

ResultatEl FM és la part de l’actiu corrent finançada amb recursos permanents (FM=AC−PCFM=AC-PC); si és positiu, l’empresa pot atendre els pagaments a curt termini. Dues accions per millorar-lo: ampliar el capital (més recursos propis) i endeutar-se a llarg termini o passar deute de curt a llarg termini.

La pauta oficial dona: FM=AC−PCFM=AC-PC, indica si l’empresa té els recursos suficients per continuar l’activitat a curt termini; accions: increment dels recursos propis i augment del passiu no corrent (i d’altres: cobraments, venda d’actiu, preus, renegociar deutes, proveïdors, línia de crèdit).

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci 2024, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 30 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2024Convocatòria extraordinària · Sèrie 3 · Exercici 2

2,5 puntsCoincideix amb la pauta
Enunciat oficial

Espardenyes de Vetes, SA, una empresa que produeix material per a grups de dansaires, presenta les dades comptables següents:

— El disponible (o efectiu i altres actius líquids) està constituït per dues partides: 120,50 € en efectiu a la caixa forta de l’empresa i 379,50 € dipositats al Banc del Lluçanès.

— Les existències de l’empresa són: 10 unitats de matèries primeres a 6,01 €/unitat, 20 unitats de productes en curs a 5,02 €/unitat i 30 unitats de productes acabats valorats en 139,50 € en total.

— Els deutes totals (passiu corrent) que l’empresa ha de pagar a curt termini pugen fins als 1.875 €.

— L’actiu corrent és de 1.406,25 €.

2.1 A partir de les dades de l’enunciat, deduïu el valor del realitzable (actualment anomenat deutors comercials i altres comptes a cobrar més les inversions financeres a curt termini) i, a continuació, calculeu la ràtio de tresoreria d’Espardenyes de Vetes, SA i analitzeu el resultat obtingut.

[0,9 punts]

2.2 Una empresa de la competència, Barretines Vermelles, SL, presenta l’informe de la seva situació financera. En aquest informe, hi figura una ràtio de tresoreria amb un valor d’1,45. Segons aquesta ràtio, quina de les dues empreses (Espardenyes de Vetes, SA o Barretines Vermelles, SL) té una situació financera millor? Raoneu la resposta.

[0,6 punts]

2.3 L’empresa Barretines Vermelles, SL presenta el balanç de situació següent a 31 de desembre de 2023 (els imports estan expressats en euros).

ActiuImport (€)Passiu i patrimoni netImport (€)
Immobilitzat170.000Capital social50.000
Existències de matèries primeres30.000Reserves50.000
Existències de productes acabats100.000Deutes a llarg termini amb entitats bancàries100.000
Clients125.000Proveïdors50.000
Caixa5.000Creditors de serveis180.000
Total actiu430.000Total passiu i patrimoni net430.000

En primer lloc, torneu a escriure el balanç de situació incorporant-hi el nom de les masses patrimonials corresponents. Seguidament calculeu el fons de maniobra d’aquesta empresa i interpreteu el resultat obtingut.

[1 punt]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

2.10,9 punts

Plantejament L’actiu corrent es divideix en existències, realitzable i disponible. Si es calculen el disponible i les existències amb les dades, el realitzable és el que falta per arribar a l’actiu corrent. La ràtio de tresoreria (TT) compara el disponible i el realitzable amb el passiu corrent; deixa fora les existències, perquè no se sap quan es podran vendre.

  1. Disponible (efectiu a la caixa forta i al banc):

    120,50+379,50=500120{,}50+379{,}50=500
  2. Existències (matèries primeres, productes en curs i productes acabats):

    10⋅6,01+20⋅5,0210\cdot 6{,}01+20\cdot 5{,}02+139,50{}+139{,}50=60,10+100,40+139,50{}= 60{,}10+100{,}40+139{,}50=300{}= 300
  3. Realitzable, a partir de la igualtat AC == existències ++ realitzable ++ disponible:

    realitzable\text{realitzable}=1 406,25−300−500{}= 1\,406{,}25-300-500=606,25{}= 606{,}25
  4. Ràtio de tresoreria:

    TT=disponible+realitzablepassiu corrent{}= \frac{\text{disponible}+\text{realitzable}}{\text{passiu corrent}}=500+606,251 875{}= \frac{500+606{,}25}{1\,875}=0,59{}= 0{,}59
  5. Com es llegeix: si TT és a prop d’11, l’empresa té recursos líquids per pagar el passiu corrent sense vendre existències; si és molt més gran que 11, pot tenir diners aturats sense rendiment; si és més petita que 11, pot tenir problemes de liquiditat.

  6. Aquí T=0,59T=0{,}59, clarament per sota d’11: amb el que té i el que cobrarà a curt termini, l’empresa només pot pagar un 5959 % dels deutes a curt termini. Depèn de vendre les existències per pagar-los i pot tenir problemes de liquiditat.

ResultatEl realitzable és de 606,25606{,}25 € i la ràtio de tresoreria, 0,590{,}59: com que és més petita que 11, sense vendre existències l’empresa no pot pagar els deutes a curt termini i pot tenir problemes de liquiditat.

La pauta oficial dona: Disponible 500500; existències 300300; realitzable =1 406,25−500−300=606,25=1\,406{,}25-500-300=606{,}25 €; T=(500+606,25)/1 875=0,59T=(500+606{,}25)/1\,875=0{,}59, més petita que 11: depèn de les vendes per pagar.

2.20,6 punts

Plantejament Cal comparar la ràtio de tresoreria de les dues empreses: 0,590{,}59 (Espardenyes de Vetes, apartat 2.1) davant d’1,451{,}45 (Barretines Vermelles, el valor que dona l’enunciat).

  1. Barretines Vermelles té una ràtio més gran que 11: amb el disponible i el que espera cobrar a curt termini pot pagar tots els deutes a curt termini, sense dependre de vendre les existències.

  2. Espardenyes de Vetes, amb 0,590{,}59, no pot pagar-los sense vendre existències.

  3. Una observació: el document de 2.2 no diu de quina data és. Si la ràtio es calculés amb el balanç de 2.3 (a 31 de desembre de 2023), sortiria T=125 000+5 000230 000≈0,57T=\frac{125\,000+5\,000}{230\,000}\approx0{,}57, no 1,451{,}45, i les dues empreses estarien en una situació semblant. L’apartat demana respondre «segons aquesta ràtio», és a dir, amb el valor d’1,451{,}45.

ResultatSegons la ràtio de tresoreria, Barretines Vermelles, SL (1,451{,}45, més gran que 11) té una situació financera millor que Espardenyes de Vetes, SA (0,590{,}59): pot pagar els deutes a curt termini sense dependre de les vendes.

La pauta oficial dona: Barretines Vermelles (1,45>11{,}45>1) té millor situació que Espardenyes de Vetes (0,590{,}59).

2.31 punt

Plantejament Cal agrupar els elements en masses patrimonials (actiu no corrent, actiu corrent amb existències, deutors i efectiu; patrimoni net; passiu no corrent; passiu corrent) i calcular el fons de maniobra. Imports en euros.

  1. Actiu no corrent (ANC): l’immobilitzat, 170 000170\,000.

  2. Actiu corrent (AC): existències (matèries primeres 30 00030\,000 i productes acabats 100 000100\,000), deutors comercials i altres comptes a cobrar (clients 125 000125\,000) i efectiu i altres actius líquids (caixa 5 0005\,000).

    30 000+100 000=130 00030\,000+100\,000=130\,000AC\text{AC}=130 000+125 000{}= 130\,000+125\,000+5 000{}+5\,000=260 000{}= 260\,000
  3. Total actiu:

    170 000+260 000=430 000170\,000+260\,000=430\,000
  4. Patrimoni net (PN): capital social (50 00050\,000) i reserves (50 00050\,000).

    PN=50 000+50 000=100 000\text{PN}=50\,000+50\,000=100\,000
  5. Passiu no corrent (PNC): deutes a llarg termini amb entitats bancàries, 100 000100\,000. Passiu corrent (PC): proveïdors (50 00050\,000) i creditors de serveis (180 000180\,000).

    PC=50 000+180 000=230 000\text{PC}=50\,000+180\,000=230\,000
  6. Total patrimoni net i passiu:

    100 000+100 000100\,000+100\,000+230 000{}+230\,000=430 000{}= 430\,000
  7. Fons de maniobra:

    FM\text{FM}=AC−PC{}= \text{AC}-\text{PC}=260 000−230 000{}= 260\,000-230\,000=30 000{}= 30\,000
  8. El mateix resultat surt dels recursos permanents menys l’actiu no corrent:

    FM\text{FM}=(PN+PNC)−ANC{}= (\text{PN}+\text{PNC})-\text{ANC}=(100 000+100 000){}= (100\,000+100\,000)−170 000{}-170\,000=30 000{}= 30\,000
  9. Interpretació: el FM és positiu, així que 30 00030\,000 € de l’actiu corrent es financen amb recursos permanents (patrimoni net i passiu no corrent). L’empresa està en equilibri financer i compleix el criteri general que el fons de maniobra ha de ser positiu; és un primer indicador de solvència a curt termini. Si fos negatiu, part de l’actiu no corrent es finançaria amb deutes a curt termini i hi hauria risc de suspensió de pagaments.

ResultatANC 170 000170\,000 €; AC 260 000260\,000 € (existències 130 000130\,000, deutors 125 000125\,000, efectiu 5 0005\,000); PN 100 000100\,000 €; PNC 100 000100\,000 €; PC 230 000230\,000 €; total 430 000430\,000 €. FM=30 000\text{FM}=30\,000 €, positiu: equilibri financer.

La pauta oficial dona: ANC 170 000170\,000; AC 260 000260\,000; PN 100 000100\,000; PNC 100 000100\,000; PC 230 000230\,000; FM=260 000−230 000=30 000\text{FM}=260\,000-230\,000=30\,000 €, positiu: equilibri financer.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci 2024, convocatòria extraordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria ordinària · Sèrie 1 · Exercici 1

2,5 puntsCoincideix amb la pauta
Enunciat oficial

La Montse, administradora d’una petita empresa comercial de la qual és sòcia majoritària, està preocupada perquè el seu comptable ha desaparegut i ha deixat sense tancar el cicle comptable. La seva filla Maria, que estudia segon de batxillerat, s’ha ofert a donar-li un cop de mà. La informació comptable de la qual disposa a 31 de desembre de 2022, en euros, és la següent:

CompteSaldo (€)CompteSaldo (€)
Propietat industrial56.000Variació d’existències comercials (saldo creditor)5.000
Capital social60.000Despeses financeres3.000
Inversions en terrenys i béns naturals85.000Deutes a curt termini amb entitats de crèdit25.000
Clients5.000Compres de mercaderies comercials30.000
Proveïdors10.000Inversions financeres a llarg termini20.000
Existències comercials15.000Deutors4.000
Organismes de la Seguretat Social deutors3.000Bancs i institucions de crèdit12.000
Creditors per prestació de serveis9.000Altres ingressos d’explotació30.000
Import net de la xifra de negocis (vendes de les mercaderies comercials)55.000Impost sobre beneficis5.000
Proveïdors de l’immobilitzat a llarg termini32.000Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit40.000
Hisenda pública creditora per conceptes fiscals5.000Despeses de personal25.000

Nota: El compte de l’immobilitzat intangible es presenta amb el valor net comptable (cost d’adquisició o cost de producció menys amortització acumulada).

1.1 La Maria us demana que l’ajudeu i que elaboreu el compte de pèrdues i guanys de l’empresa a 31 de desembre de 2022 amb les dades de l’enunciat que formin part d’aquest compte. També us diu que, abans de començar, tingueu en compte dues coses:

— La partida de «proveïments» del compte de pèrdues i guanys representa les compres de materials que s’han transformat en productes (matèries primeres) o s’han venut sense transformació (mercaderies comercials) al llarg de l’exercici econòmic, i la diferència entre les existències comercials inicials i les existències comercials finals rep el nom de variació d’existències comercials (proveïments = compres de mercaderies comercials ± variació d’existències comercials).

— L’amortització de l’immobilitzat intangible és de 8.000 euros.

[1 punt]

1.2 La Maria ara us demana que elaboreu el balanç de situació d’aquesta empresa a data 31 de desembre de 2022. Només hi heu d’incloure aquelles masses o elements patrimonials de l’enunciat que formin part del balanç de situació i també el resultat de l’exercici (benefici net) obtingut en l’apartat anterior.

Si, en algun cas, dins d’una massa patrimonial hi ha diferents elements patrimonials, cal que detalleu aquests elements, és a dir, no us limiteu a agrupar i a escriure directament el valor total de la massa patrimonial: heu d’especificar quines partides la integren.

[1 punt]

1.3 La Maria us demana que l’ajudeu a contestar la pregunta següent: «Si la despesa d’amortització anual de l’empresa és de 8.000 € i l’amortització acumulada fins al 31 de desembre de 2022 és de 24.000 €, quan va adquirir l’empresa la propietat industrial?» (Per a la resposta, tingueu en compte que la propietat industrial és l’únic bé de l’immobilitzat intangible i, per tant, tota l’amortització acumulada de l’immobilitzat intangible correspon a aquest bé.)

[0,25 punts]

1.4 La Maria no entén què vol dir que «la variació d’existències comercials té saldo creditor». Expliqueu-li-ho. Amb les dades que teniu a l’enunciat, calculeu el valor de les existències comercials inicials.

[0,25 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

1.11 punt

Plantejament Cal triar, d’entre tots els comptes de l’enunciat, els que són ingressos o despeses (la resta són de balanç) i ordenar-los en el compte de pèrdues i guanys: primer el resultat d’explotació, després el resultat financer, el resultat abans d’impostos i, finalment, el resultat net de l’exercici. Imports en euros.

  1. Comptes que formen part del compte de pèrdues i guanys: Import net de la xifra de negocis 55 00055\,000 €, Altres ingressos d’explotació 30 00030\,000 €, Compres de mercaderies comercials 30 00030\,000 €, Variació d’existències comercials (saldo creditor) 5 0005\,000 €, Despeses de personal 25 00025\,000 €, Amortització de l’immobilitzat intangible 8 0008\,000 € (la dona l’apartat), Despeses financeres 3 0003\,000 € i Impost sobre beneficis 5 0005\,000 €.

  2. Ingressos d’explotació:

    55 000+30 000=85 00055\,000+30\,000=85\,000
  3. Proveïments: com que la variació d’existències té saldo creditor (les existències han augmentat), una part de les compres no s’ha consumit i es resta de les compres:

    Proveı̈ments\text{Proveïments}=30 000−5 000{}= 30\,000-5\,000=25 000{}= 25\,000
  4. Despeses d’explotació (proveïments, despeses de personal i amortització):

    25 000+25 000+8 000=58 00025\,000+25\,000+8\,000=58\,000
  5. Resultat d’explotació o benefici abans d’interessos i impostos:

    BAII=85 000−58 000=27 000\text{BAII}=85\,000-58\,000=27\,000
  6. Resultat financer: no hi ha ingressos financers, només les despeses financeres, de manera que és de −3 000-3\,000 €.

  7. Resultat abans d’impostos:

    BAI=27 000−3 000=24 000\text{BAI}=27\,000-3\,000=24\,000
  8. Benefici net o resultat de l’exercici, després de l’impost sobre beneficis:

    BN=24 000−5 000=19 000\text{BN}=24\,000-5\,000=19\,000

ResultatIngressos d’explotació 85 00085\,000 € i despeses d’explotació 58 00058\,000 € (proveïments 25 00025\,000 €, personal 25 00025\,000 € i amortització 8 0008\,000 €): resultat d’explotació (BAII) de 27 00027\,000 €. Resultat financer de −3 000-3\,000 €, resultat abans d’impostos (BAI) de 24 00024\,000 € i, després de l’impost sobre beneficis de 5 0005\,000 €, benefici net de l’exercici de 19 00019\,000 €.

La pauta oficial dona: Ingressos d’explotació 85 00085\,000; despeses d’explotació 58 00058\,000 (proveïments 25 00025\,000, personal 25 00025\,000, amortització 8 0008\,000); BAII 27 00027\,000; resultat financer −3 000-3\,000; BAI 24 00024\,000; impost 5 0005\,000; BN 19 00019\,000.

1.21 punt

Plantejament Cal classificar cada compte de balanç en la seva massa patrimonial, detallant-ne els elements. A l’actiu: l’actiu no corrent (el que l’empresa fa servir més d’un any) i l’actiu corrent (existències, realitzable i disponible). Al patrimoni net i passiu: el patrimoni net (capital i resultat de l’exercici), el passiu no corrent (deutes a més d’un any) i el passiu corrent (deutes a menys d’un any). Imports en euros.

  1. Immobilitzat intangible: Propietat industrial 56 00056\,000 € (pel valor net comptable, com diu la nota de l’enunciat).

  2. Inversions immobiliàries: Inversions en terrenys i béns naturals 85 00085\,000 € (són terrenys que l’empresa té com a inversió, no per a la seva activitat). Inversions financeres a llarg termini: 20 00020\,000 €.

  3. Actiu no corrent:

    ANC\text{ANC}=56 000+85 000{}= 56\,000+85\,000+20 000{}+20\,000=161 000{}= 161\,000
  4. Existències: Existències comercials 15 00015\,000 €.

  5. Realitzable (deutors comercials i altres comptes a cobrar): Clients 5 0005\,000 €, Deutors 4 0004\,000 € i Organismes de la Seguretat Social deutors 3 0003\,000 €.

    5 000+4 000+3 000=12 0005\,000+4\,000+3\,000=12\,000
  6. Disponible (efectiu): Bancs i institucions de crèdit 12 00012\,000 €.

  7. Actiu corrent i total de l’actiu:

    AC\text{AC}=15 000+12 000{}= 15\,000+12\,000+12 000{}+12\,000=39 000{}= 39\,000161 000+39 000=200 000161\,000+39\,000=200\,000
  8. Patrimoni net: Capital social 60 00060\,000 € i Resultat de l’exercici 19 00019\,000 € (el benefici net de l’apartat 1.1).

    PN=60 000+19 000=79 000\text{PN}=60\,000+19\,000=79\,000
  9. Passiu no corrent: Proveïdors de l’immobilitzat a llarg termini 32 00032\,000 € i Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit 40 00040\,000 €.

    PNC=32 000+40 000=72 000\text{PNC}=32\,000+40\,000=72\,000
  10. Passiu corrent: Proveïdors 10 00010\,000 €, Creditors per prestació de serveis 9 0009\,000 €, Deutes a curt termini amb entitats de crèdit 25 00025\,000 € i Hisenda pública creditora per conceptes fiscals 5 0005\,000 €.

    PC\text{PC}=10 000+9 000{}= 10\,000+9\,000+25 000+5 000{}+25\,000+5\,000=49 000{}= 49\,000
  11. Total del patrimoni net i passiu; coincideix amb el total de l’actiu, tal com ha de ser:

    79 000+72 00079\,000+72\,000+49 000{}+49\,000=200 000{}= 200\,000
  12. No entren al balanç els comptes d’ingressos i despeses de l’apartat 1.1 (vendes, altres ingressos, compres, variació d’existències, despeses de personal, despeses financeres i impost sobre beneficis): el seu efecte ja és dins del resultat de l’exercici.

ResultatActiu no corrent 161 000161\,000 € (propietat industrial 56 00056\,000 €, inversions en terrenys i béns naturals 85 00085\,000 €, inversions financeres a llarg termini 20 00020\,000 €) i actiu corrent 39 00039\,000 € (existències 15 00015\,000 €, realitzable 12 00012\,000 €, disponible 12 00012\,000 €): total actiu 200 000200\,000 €. Patrimoni net 79 00079\,000 €, passiu no corrent 72 00072\,000 € i passiu corrent 49 00049\,000 €: total 200 000200\,000 €.

La pauta oficial dona: ANC=161 000\text{ANC}=161\,000 (intangible 56 00056\,000, inversions immobiliàries 85 00085\,000, inversions financeres a llarg termini 20 00020\,000); AC=39 000\text{AC}=39\,000 (existències 15 00015\,000, realitzable 12 00012\,000, disponible 12 00012\,000); total 200 000200\,000; PN=79 000\text{PN}=79\,000; PNC=72 000\text{PNC}=72\,000; PC=49 000\text{PC}=49\,000; total 200 000200\,000.

1.30,25 punts

Plantejament Es demana quan es va comprar la propietat industrial a partir de l’amortització de cada any i de l’amortització acumulada.

  1. Nombre d’anys que s’ha amortitzat el bé:

    24 0008 000=3 anys\frac{24\,000}{8\,000}=3\ \text{anys}
  2. Si l’amortització acumulada ja inclou la de 2022, s’han amortitzat els anys 2020, 2021 i 2022: la propietat industrial es va adquirir fa 3 anys, a principi de 2020 (l’1 de gener de 2020 o, cosa que és el mateix, el 31 de desembre de 2019).

  3. També es pot entendre que l’amortització de 2022 encara no s’ha comptabilitzat, perquè el cicle comptable no s’ha tancat. Aleshores els 3 anys amortitzats són 2019, 2020 i 2021, i el bé es va adquirir fa 4 anys: l’1 de gener de 2019 (o el 31 de desembre de 2018).

ResultatLa propietat industrial es va adquirir fa 3 anys, l’1 de gener de 2020 (o el 31 de desembre de 2019), si els 24 00024\,000 € ja inclouen l’amortització de 2022; si no la inclouen, fa 4 anys (l’1 de gener de 2019 o el 31 de desembre de 2018).

La pauta oficial dona: 24 000/8 000=324\,000/8\,000=3 anys: el 31-12-2019, l’1-1-2020 o «fa 3 anys»; si l’amortització de 2022 no s’ha comptabilitzat, el 31-12-2018, l’1-1-2019 o «fa 4 anys».

1.40,25 punts

Plantejament Es demana què vol dir que la variació d’existències tingui saldo creditor i, a partir d’aquí, el valor de les existències comercials a principi d’any.

  1. La variació d’existències comercials compara les existències del final de l’any amb les del principi. Té saldo creditor quan les existències finals són més grans que les inicials: a final d’any hi ha més mercaderies al magatzem que a principi, perquè una part de les que s’han comprat no s’ha venut (no s’ha consumit).

  2. Per això, al compte de pèrdues i guanys es resta de les compres: el consum de mercaderies de l’any és més petit que el que s’ha comprat.

  3. Existències inicials (EI), amb les existències finals del balanç (15 00015\,000 €) i la variació (5 0005\,000 €):

    5 0005\,000=15 000−EI{}= 15\,000-\text{EI}⟹EI=15 000−5 000{}\Longrightarrow \text{EI}=15\,000-5\,000=10 000{}= 10\,000

ResultatSaldo creditor vol dir que les existències comercials han augmentat durant l’any (les finals superen les inicials). Les existències comercials inicials eren de 10 00010\,000 €.

La pauta oficial dona: Saldo creditor: a final d’any hi ha més existències que a principi. 5 000=15 000−EI5\,000=15\,000-\text{EI}; EI=10 000\text{EI}=10\,000.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria ordinària · Sèrie 1 · Exercici 3

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a Finançament
Enunciat oficial

L’any 2022 els concursos de creditors van augmentar un 20 % respecte a l’any anterior. Els dos motius principals que porten a les empreses a presentar concurs de creditors són els següents:

a) l’acumulació de pèrdues, fins a arribar al punt que aquestes pèrdues superen els fons propis (el terme tècnic que s’utilitza per a designar el concurs de creditors que té lloc per aquesta causa és fallida);

b) la incapacitat de fer front als pagaments a curt termini (quan l’empresa, en arribar el venciment dels deutes a curt termini, no hi pot fer front, es diu que està en suspensió de pagaments).

3.1 Llegiu el primer motiu (a) i expliqueu dues ràtios que, un cop calculades, serveixin per a determinar si hi ha o no risc de concurs de creditors d’una empresa per acumulació de pèrdues (o fallida).

[0,8 punts]

3.2 Llegiu el segon motiu (b) i expliqueu tres ràtios que us poden servir per a determinar si hi ha risc de concurs de creditors d’una empresa per insolvència a curt termini.

[1,2 punts]

3.3 Digueu una font de finançament que pot utilitzar una empresa per a protegir-se davant de pagaments imprevistos o necessitats puntuals de liquiditat, i expliqueu en què consisteix.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

3.10,8 punts

Plantejament Es demanen dues ràtios que avisin del risc de fallida, és a dir, de pèrdues que s’acostin a esgotar els fons propis. Totes dues comparen els deutes (passiu no corrent més passiu corrent) amb el que finança l’empresa o amb el que té.

  1. Ràtio d’endeutament: els deutes dividits pel total del patrimoni net i passiu.

    Endeutament\text{Endeutament}=DeutesPatrimoni net+Passiu{}= \frac{\text{Deutes}}{\text{Patrimoni net}+\text{Passiu}}
  2. Indica quina part de l’empresa es finança amb deutes. El valor de referència és entre 0,40{,}4 i 0,60{,}6. Com més s’acosta a 1, més petits són els fons propis, i com que la fallida arriba quan les pèrdues superen els fons propis, més risc hi ha de fallida.

  3. Ràtio de garantia (o de solvència): l’actiu total dividit pels deutes.

    Garantia=ActiuDeutes\text{Garantia}=\frac{\text{Actiu}}{\text{Deutes}}
  4. Indica quants euros de béns i drets té l’empresa per cada euro que deu. El valor de referència és al voltant de 2. Si baixa i s’acosta a 1, el risc de fallida augmenta; per sota d’1, l’actiu no arriba per pagar tots els deutes (els fons propis són negatius) i l’empresa és en fallida.

ResultatLa ràtio d’endeutament (deutes / patrimoni net i passiu; referència entre 0,40{,}4 i 0,60{,}6; com més a prop d’1, més risc) i la ràtio de garantia (actiu / deutes; referència al voltant de 2; si s’acosta a 1 el risc augmenta i per sota d’1 hi ha fallida).

La pauta oficial dona: Endeutament =DeutesPN+Passiu=\frac{\text{Deutes}}{\text{PN}+\text{Passiu}} (ideal entre 0,40{,}4 i 0,60{,}6; a prop d’1, risc de fallida) i garantia =ActiuDeutes=\frac{\text{Actiu}}{\text{Deutes}} (ideal al voltant de 2; per sota d’1, fallida).

3.21,2 punts

Plantejament Es demanen tres ràtios que avisin del risc de suspensió de pagaments, és a dir, de no poder pagar els deutes a curt termini (el passiu corrent, PC) quan vencen. Totes tres comparen l’actiu corrent (tot o una part) amb el passiu corrent.

  1. Ràtio de liquiditat: tot l’actiu corrent (AC) dividit pel passiu corrent.

    Liquiditat=ACPC\text{Liquiditat}=\frac{\text{AC}}{\text{PC}}
  2. Referència: entre 1,51{,}5 i 22 (al voltant d’1,81{,}8). Per sota d’1,51{,}5 augmenta el perill d’insolvència a curt termini, i per sota d’1 el fons de maniobra és negatiu i el risc es dispara per a la majoria d’empreses (llevat de les que tenen un període mitjà de maduració negatiu).

  3. Ràtio de tresoreria: el realitzable (R) més el disponible (D), sense les existències, dividits pel passiu corrent.

    Tresoreria=R+DPC\text{Tresoreria}=\frac{\text{R}+\text{D}}{\text{PC}}
  4. Referència: al voltant d’1. Per sota d’1 augmenta el risc de no poder pagar els deutes a curt termini sense haver de vendre existències.

  5. Ràtio de disponibilitat: només els diners de caixa i bancs (el disponible) dividits pel passiu corrent.

    Disponibilitat=DPC\text{Disponibilitat}=\frac{\text{D}}{\text{PC}}
  6. Referència: entre 0,20{,}2 i 0,40{,}4 (altres llibres donen al voltant de 0,30{,}3, o entre 0,30{,}3 i 0,40{,}4). Per sota de 0,20{,}2 augmenta molt el perill de no poder atendre els pagaments que vencen.

  7. Si l’empresa, quan vencen els deutes a curt termini, no els pot pagar, és en suspensió de pagaments, el segon motiu de concurs de creditors.

ResultatLiquiditat =ACPC=\frac{\text{AC}}{\text{PC}} (referència entre 1,51{,}5 i 22), tresoreria =R+DPC=\frac{\text{R}+\text{D}}{\text{PC}} (referència al voltant d’1) i disponibilitat =DPC=\frac{\text{D}}{\text{PC}} (referència entre 0,20{,}2 i 0,40{,}4). Com més per sota de la referència, més risc d’insolvència a curt termini.

La pauta oficial dona: Liquiditat =ACPC=\frac{\text{AC}}{\text{PC}} (1,51{,}5–22), tresoreria =R+DPC=\frac{\text{R}+\text{D}}{\text{PC}} (al voltant d’1) i disponibilitat =DPC=\frac{\text{D}}{\text{PC}} (0,20{,}2–0,40{,}4).

3.30,5 punts

Plantejament Es demana una font de finançament per a necessitats de diners puntuals o imprevistes, i explicar-la. La més adequada és la que deixa disposar de diners només quan calen.

  1. Pòlissa de crèdit: l’empresa signa un contracte amb un banc, que posa a la seva disposició un compte de crèdit amb un límit. L’empresa en treu els diners quan els necessita, fins a aquest límit.

  2. Paga interessos només pels diners que ha fet servir i una comissió per la part del límit que no ha utilitzat. Pot ser a curt o a llarg termini.

  3. Per això és la més adequada quan l’empresa no sap exactament quan necessitarà diners ni quants, com passa amb un pagament imprevist.

  4. També són vàlides el descompte d’efectes (abans del venciment, l’empresa cedeix a un banc les lletres o pagarés de clients, i el banc n’hi avança l’import descomptant-ne interessos i comissions) i el facturatge o factoring (l’empresa cedeix els drets de cobrament sobre clients a una empresa, el factor, que li dona liquiditat immediata i, si és sense recurs, li evita també el problema de l’impagament).

ResultatLa pòlissa de crèdit: el banc posa a disposició de l’empresa un compte amb un límit, del qual treu diners quan li calen, i paga interessos només pel que fa servir (i una comissió pel que no). També valen el descompte d’efectes i el factoring.

La pauta oficial dona: La pòlissa de crèdit (també valen el facturatge i el descompte d’efectes), amb la seva explicació.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria ordinària · Sèrie 1 · Exercici 6

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a L’empresa i el seu entorn, Model de negoci i innovació, Finançament
Enunciat oficial

Encercleu la lletra de l’opció correcta de les qüestions següents.

[Cada resposta correcta val 0,5 punts. Per cada resposta errònia es descomptaran 0,15 punts; per les preguntes no contestades no hi haurà cap descompte.]

6.1 Com més llarg sigui el període mitjà de maduració financer d’una empresa, les necessitats de fons de maniobra seran

a) més grans.

b) més petites.

c) independents del període mitjà de maduració financer.

d) molt properes a 0.

[0,5 punts]

6.2 Segons la procedència dels recursos, quina de les fonts de finançament següents és interna?

a) Els ingressos per venda.

b) Les reserves.

c) L’emprèstit.

d) El lísing.

[0,5 punts]

6.3 Si una empresa dedicada a la producció de sucs naturals compra 200 camps de tarongers, està duent a terme una estratègia de diversificació

a) vertical.

b) horitzontal.

c) ni vertical ni horitzontal.

d) de segmentació.

[0,5 punts]

6.4 L’anàlisi de la cadena de valor permet a l’empresa detectar

a) amenaces.

b) oportunitats.

c) debilitats.

d) variables de l’entorn macroeconòmic.

[0,5 punts]

6.5 Quin és el capital mínim per a constituir una societat anònima?

a) No hi ha capital mínim.

b) 3.000 €.

c) 6.000 €.

d) 60.000 €.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

6.10,5 punts

Plantejament Pregunta sobre la relació entre el període mitjà de maduració financer i el fons de maniobra que necessita l’empresa. (A tot l’exercici, cada resposta correcta val 0,50{,}5 punts, cada resposta errònia en descompta 0,150{,}15 i les no contestades no descompten.)

  1. El període mitjà de maduració financer és el temps que passa des que l’empresa paga els proveïdors fins que cobra dels clients. Durant aquest temps ha de finançar el cicle (existències i clients pendents de cobrar) amb altres recursos.

  2. Com més llarg és aquest període, més recursos queden immobilitzats en el cicle i durant més temps: les necessitats de fons de maniobra són més grans. Resposta a).

  3. No és b), que diu el contrari; ni c), perquè les necessitats de fons de maniobra depenen justament d’aquest període; ni d), perquè un període llarg allunya aquestes necessitats de zero.

ResultatResposta a): més grans.

La pauta oficial dona: a)

6.20,5 punts

Plantejament Pregunta sobre quina font de finançament és interna, és a dir, generada per la mateixa empresa (autofinançament).

  1. Les reserves són beneficis que l’empresa no reparteix entre els socis i es queda per finançar-se: són una font de finançament interna. Resposta b).

  2. No és c): l’emprèstit és un deute que l’empresa emet i que subscriuen inversors de fora. Ni d): el lísing és un arrendament financer que contracta amb una entitat externa. Totes dues són fonts externes.

  3. Tampoc és a): els ingressos per vendes són el que l’empresa cobra per la seva activitat, no una font de finançament; només la part que queda com a benefici no repartit passa a ser finançament intern, en forma de reserves.

ResultatResposta b): les reserves.

La pauta oficial dona: b)

6.30,5 punts

Plantejament Pregunta sobre el tipus de diversificació d’una empresa de sucs que compra camps de tarongers, és a dir, que passa a produir la seva matèria primera.

  1. L’empresa incorpora una fase anterior del seu propi procés productiu (el cultiu de les taronges que després converteix en suc): és una diversificació vertical (integració vertical cap enrere). Resposta a).

  2. No és b): la diversificació horitzontal consisteix a oferir productes nous relacionats amb els que ja fa, al mateix nivell del procés, no a fabricar la pròpia matèria primera. Ni c), perquè sí que és vertical. Ni d): la segmentació és dividir el mercat en grups de clients, no un tipus de diversificació.

ResultatResposta a): vertical.

La pauta oficial dona: a)

6.40,5 punts

Plantejament Pregunta sobre què permet detectar l’anàlisi de la cadena de valor, que és una anàlisi interna de l’empresa.

  1. La cadena de valor analitza les activitats de la mateixa empresa: hi apareixen els seus punts forts i els seus punts febles. De les quatre opcions, l’única que és interna és «debilitats». Resposta c).

  2. No són a), b) ni d): les amenaces, les oportunitats i les variables de l’entorn macroeconòmic són factors externs, que s’estudien amb l’anàlisi de l’entorn (per exemple, la DAFO en la part externa o la PESTEL), no amb la cadena de valor.

ResultatResposta c): debilitats.

La pauta oficial dona: c)

6.50,5 punts

Plantejament Pregunta sobre el capital mínim que exigeix la llei per constituir una societat anònima.

  1. Per constituir una societat anònima cal un capital mínim de 60 00060\,000 €. Resposta d).

  2. No és a): la societat anònima sí que té capital mínim (no en tenen, per exemple, l’empresari individual o la societat coŀlectiva).

  3. No és b): 3 0003\,000 € era el capital mínim de la societat limitada fins a la Llei 18/2022, de creació i creixement d’empreses, que el va rebaixar a 11 €. Tampoc c): 6 0006\,000 € no és el capital mínim de la societat anònima.

ResultatResposta d): 60 00060\,000 €.

La pauta oficial dona: d)

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 1

2,5 puntsCoincideix amb la pauta
Enunciat oficial

L’empresa Platets la Lola, SL és coneguda perquè fa menjars per a emportar. El seu èxit es deu a l’elaboració de plats tradicionals com els que preparaven les àvies de les tres joves fundadores. Fa uns mesos va presentar les dades comptables següents, referents a l’últim exercici econòmic (els imports estan expressats en euros).

Observeu que en aquesta taula falten dos imports: el de les inversions immobiliàries i el de les reserves. Els haureu de deduir quan respongueu a l’apartat 1.2. Per a resoldre l’apartat 1.1 no els necessitareu.

ConcepteImport (€)
Realitzable12.000
Equips per a processos d’informació22.000
Resultat de l’exercici15.000
Inversions immobiliàries[Aquesta dada l’haureu de deduir quan feu l’apartat 1.2. No la necessitareu per a l’apartat 1.1.]
Existències42.000
Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit85.000
Disponible5.000
Proveïdors56.000
Capital social30.000
Hisenda pública creditora per conceptes fiscals2.000
Instaŀlacions tècniques60.000
Inversions financeres a llarg termini18.000
Reserves[Aquesta dada l’haureu de deduir quan feu l’apartat 1.2. No la necessitareu per a l’apartat 1.1.]
Maquinària34.000

Nota: Els comptes de l’immobilitzat es presenten amb el valor net comptable (cost d’adquisició o cost de producció menys amortització acumulada).

1.1 Calculeu el total de l’actiu d’aquesta empresa tenint en compte els imports proporcionats en l’enunciat que considereu oportuns i sabent que la ràtio de solvència (o de garantia) va ser d’1,4. Per a calcular el total de l’actiu heu d’utilitzar obligatòriament la fórmula de la ràtio de solvència (o de garantia).

[0,5 punts]

1.2 Tenint en compte totes les dades de l’enunciat sense excepció (en aquest cas sí que hi intervenen totes les masses i els elements patrimonials de la taula) i el total de l’actiu que heu calculat a l’apartat anterior, elaboreu el balanç de situació d’aquesta empresa a 31 de desembre de 2022. Per fer-ho, deduïu els imports que falten a la taula (el de les inversions immobiliàries i el de les reserves) i recordeu que sempre s’ha de complir la igualtat «total actiu = patrimoni net + passiu».

En el balanç de situació només hi heu d’incloure aquelles masses o elements patrimonials que apareixen a l’enunciat d’aquest exercici. I si, en algun cas, dins d’una massa patrimonial hi ha diferents elements patrimonials, cal que els detalleu; és a dir, no us limiteu a agrupar i a escriure directament el valor total de la massa patrimonial: heu d’especificar quins elements patrimonials la integren.

[1 punt]

1.3 Les dades de l’empresa relatives a l’any que van iniciar el negoci són les següents:

— Van aconseguir uns ingressos d’explotació de 51.000 €.

— Les despeses d’explotació van ascendir a 44.000 €.

— No van tenir cap tipus d’ingrés ni de despesa financera.

— Van haver de pagar un impost sobre el benefici del 25 %.

Finalment, i per poder començar, l’any que van iniciar el negoci les tres fundadores van decidir obrir un compte corrent al qual cadascuna va aportar 10.000 € (els recursos propis aportats van ser: 10.000 € × 3 = 30.000 €).

Utilitzant només les dades d’aquest apartat 1.3, elaboreu el compte de pèrdues i guanys. A continuació, calculeu i interpreteu la rendibilitat financera, després d’interessos i impostos, que van obtenir l’any que van iniciar el negoci. Expresseu el valor final obtingut en percentatge.

[1 punt]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

1.10,5 punts

Plantejament Cal calcular el total de l’actiu a partir de la ràtio de solvència (o de garantia), que relaciona tot el que té l’empresa (l’actiu) amb tot el que deu (el passiu, corrent i no corrent). Primer se suma el passiu amb els comptes de deutes de la taula i després s’aïlla l’actiu. Imports en euros.

  1. Fórmula de la ràtio de solvència (o de garantia):

    Solveˋncia\text{Solvència}=Actiu totalPassiu no corrent+Passiu corrent{}= \frac{\text{Actiu total}}{\text{Passiu no corrent}+\text{Passiu corrent}}
  2. Passiu no corrent: deutes a llarg termini amb entitats de crèdit, 85 00085\,000 €.

  3. Passiu corrent: proveïdors (56 00056\,000 €) i Hisenda pública creditora per conceptes fiscals (2 0002\,000 €):

    56 000+2 000=58 00056\,000+2\,000=58\,000
  4. Passiu total (els deutes de l’empresa):

    85 000+58 000=143 00085\,000+58\,000=143\,000
  5. Substituïm a la fórmula i aïllem l’actiu:

    1,41{,}4=Actiu total143 000{}= \frac{\text{Actiu total}}{143\,000}⟹Actiu total{}\Longrightarrow \text{Actiu total}=1,4⋅143 000{}= 1{,}4\cdot 143\,000=200 200{}= 200\,200
  6. Una solvència d’1,41{,}4 vol dir que, per cada euro de deute, l’empresa té 1,401{,}40 € d’actiu.

ResultatEl total de l’actiu és de 200 200200\,200 €.

La pauta oficial dona: Total passiu =85 000+56 000+2 000{}= 85\,000+56\,000+2\,000=143 000{}= 143\,000; 1,4=Actiu/143 0001{,}4=\text{Actiu}/143\,000; total actiu 200 200200\,200 €.

1.21 punt

Plantejament Cal ordenar tots els comptes de la taula en el balanç i deduir els dos imports que falten amb el total de l’actiu de l’apartat 1.1 (200 200200\,200 €): les inversions immobiliàries surten de l’actiu i les reserves, del patrimoni net, perquè el total de l’actiu ha de ser igual al patrimoni net més el passiu. Imports en euros.

  1. Immobilitzat material: instaŀlacions tècniques 60 00060\,000 €, maquinària 34 00034\,000 € i equips per a processos d’informació 22 00022\,000 €.

    60 000+34 00060\,000+34\,000+22 000{}+22\,000=116 000{}= 116\,000
  2. Actiu corrent: existències 42 00042\,000 €, realitzable 12 00012\,000 € i disponible 5 0005\,000 €.

    42 000+12 000+5 000=59 00042\,000+12\,000+5\,000=59\,000
  3. Actiu no corrent: el que queda del total de l’actiu un cop restat l’actiu corrent.

    200 200−59 000=141 200200\,200-59\,000=141\,200
  4. L’actiu no corrent el formen l’immobilitzat material, les inversions immobiliàries (XX) i les inversions financeres a llarg termini (18 00018\,000 €). Aïllem XX:

    116 000+X+18 000116\,000+X+18\,000=141 200{}= 141\,200⟹X=7 200{}\Longrightarrow X=7\,200
  5. Patrimoni net: el total del patrimoni net i el passiu menys el passiu calculat a l’apartat 1.1.

    200 200−143 000=57 200200\,200-143\,000=57\,200
  6. El patrimoni net el formen el capital social (30 00030\,000 €), les reserves (YY) i el resultat de l’exercici (15 00015\,000 €). Aïllem YY:

    30 000+Y+15 00030\,000+Y+15\,000=57 200{}= 57\,200⟹Y=12 200{}\Longrightarrow Y=12\,200
  7. Balanç de situació a 31 de desembre de 2022, actiu: actiu no corrent 141 200141\,200 € (immobilitzat material 116 000116\,000 €: instaŀlacions tècniques 60 00060\,000 €, maquinària 34 00034\,000 € i equips per a processos d’informació 22 00022\,000 €; inversions immobiliàries 7 2007\,200 €; inversions financeres a llarg termini 18 00018\,000 €) i actiu corrent 59 00059\,000 € (existències 42 00042\,000 €, realitzable 12 00012\,000 € i disponible 5 0005\,000 €).

  8. Patrimoni net i passiu: patrimoni net 57 20057\,200 € (capital social 30 00030\,000 €, reserves 12 20012\,200 € i resultat de l’exercici 15 00015\,000 €), passiu no corrent 85 00085\,000 € (deutes a llarg termini amb entitats de crèdit) i passiu corrent 58 00058\,000 € (proveïdors 56 00056\,000 € i Hisenda pública creditora per conceptes fiscals 2 0002\,000 €).

  9. Comprovació: el total del patrimoni net i el passiu és igual al total de l’actiu:

    57 200+85 00057\,200+85\,000+58 000{}+58\,000=200 200{}= 200\,200=141 200+59 000{}= 141\,200+59\,000

ResultatInversions immobiliàries: 7 2007\,200 €; reserves: 12 20012\,200 €. Actiu no corrent 141 200141\,200 € i actiu corrent 59 00059\,000 €; patrimoni net 57 20057\,200 €, passiu no corrent 85 00085\,000 € i passiu corrent 58 00058\,000 €. Total actiu = total patrimoni net i passiu = 200 200200\,200 €.

La pauta oficial dona: Inversions immobiliàries 7 2007\,200; reserves 12 20012\,200; ANC 141 200141\,200 (immobilitzat material 116 000116\,000); AC 59 00059\,000; PN 57 20057\,200; PNC 85 00085\,000; PC 58 00058\,000; total 200 200200\,200.

1.31 punt

Plantejament Només es fan servir les dades de l’apartat 1.3. El compte de pèrdues i guanys parteix dels ingressos i les despeses d’explotació (resultat d’explotació o BAII), hi afegeix el resultat financer (aquí, zero) i resta l’impost sobre beneficis. Després, la rendibilitat financera compara el benefici net amb els recursos propis que van aportar les sòcies (30 00030\,000 €).

  1. Resultat d’explotació (benefici abans d’interessos i impostos):

    BAII=51 000−44 000=7 000\text{BAII}=51\,000-44\,000=7\,000
  2. Resultat financer: no hi va haver ingressos ni despeses financeres, així que és 00 €. Benefici abans d’impostos:

    BAI=7 000+0=7 000\text{BAI}=7\,000+0=7\,000
  3. Impost sobre beneficis (2525 % del BAI):

    0,25⋅7 000=1 7500{,}25\cdot 7\,000=1\,750
  4. Resultat de l’exercici (benefici net):

    BN=7 000−1 750=5 250\text{BN}=7\,000-1\,750=5\,250
  5. Rendibilitat financera (després d’interessos i impostos): benefici net entre recursos propis, en percentatge:

    RF\text{RF}=BNRecursos propis⋅100{}= \frac{\text{BN}}{\text{Recursos propis}}\cdot 100=5 25030 000⋅100{}= \frac{5\,250}{30\,000}\cdot 100=17,5{}= 17{,}5
  6. Interpretació: la rendibilitat financera és del 17,517{,}5 %: per cada 100100 € que van aportar les sòcies, l’empresa va obtenir 17,5017{,}50 € de benefici net el primer any. Mesura la rendibilitat dels recursos propis, és a dir, dels diners que han posat les propietàries.

ResultatBAII =7 000=7\,000 €, resultat financer 00 €, BAI =7 000=7\,000 €, impost 1 7501\,750 € i BN =5 250=5\,250 €. Rendibilitat financera del 17,517{,}5 %: per cada 100100 € de recursos propis, 17,5017{,}50 € de benefici net.

La pauta oficial dona: BAII =7 000=7\,000; resultat financer 00; BAI =7 000=7\,000; impost 1 7501\,750; BN =5 250=5\,250; rendibilitat financera =5 250/30 000⋅100=17,5=5\,250/30\,000\cdot 100=17{,}5 %: per cada 100100 € de recursos propis, 17,5017{,}50 € de benefici.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 3

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a VAN, TIR i termini de recuperació
Enunciat oficial

L’empresa Mar i Cel, SL, dedicada a la venda de llibres educatius, presenta les dades comptables següents al final de l’exercici econòmic:

— Passiu corrent: 10.000 € — Disponible: 3.500 € — Realitzable: 6.500 € — Actiu corrent: 16.000 € — Patrimoni net: 40.000 € — Passiu no corrent: 5.000 €

3.1 A partir de les dades de l’enunciat, completeu la taula següent. Per fer-ho, calculeu cadascuna de les ràtios que s’hi esmenten (detallant-ne els càlculs) i, a continuació, expliqueu raonadament la situació d’aquesta empresa, tot comparant el valor obtingut amb l’òptim (o valor orientatiu).

Nom de la ràtioCàlcul de la ràtio (amb els càlculs detallats)Comparació del valor obtingut amb l’orientatiu i explicació raonada de la situació de l’empresa
Disponibilitat
Tresoreria
Liquiditat

[0,9 punts]

3.2 El gerent de Mar i Cel, SL es planteja si, tenint en compte les dades de l’enunciat, podria incrementar el nivell d’endeutament de l’empresa accedint a alguna font de finançament aliena. Què li contestaríeu? Per poder aconsellar el gerent, calculeu la ràtio d’endeutament (expressant el resultat en percentatge) i compareu el valor obtingut amb l’òptim (o valor orientatiu). Seguidament, expliqueu raonadament quina seria la vostra resposta.

[0,6 punts]

3.3 Descriviu breument una característica que diferenciï els mètodes de selecció d’inversions estàtics dels dinàmics. A continuació, expliqueu el concepte de termini de recuperació (o payback). Finalment, a partir de les dades de la taula següent, calculeu el payback del projecte 1 i el projecte 2 i digueu quin seria el millor projecte d’inversió segons aquest criteri.

Desemborsament inicialFlux de caixa net (any 1)Flux de caixa net (any 2)
Projecte 11.000 €400 €800 €
Projecte 21.000 €500 €500 €

[1 punt]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

3.10,9 punts

Plantejament Cal calcular tres ràtios de liquiditat a curt termini amb les dades de l’enunciat i comparar cadascuna amb el seu valor orientatiu. Totes tres comparen el que l’empresa pot convertir en diners a curt termini amb el passiu corrent (10 00010\,000 €).

  1. Disponibilitat: el disponible (caixa i bancs) entre el passiu corrent.

    Disponibilitat\text{Disponibilitat}=DisponiblePassiu corrent{}= \frac{\text{Disponible}}{\text{Passiu corrent}}=3 50010 000{}= \frac{3\,500}{10\,000}=0,35{}= 0{,}35
  2. El valor orientatiu és d’uns 0,30{,}3 (l’òptim, entre 0,30{,}3 i 0,40{,}4). L’empresa té 0,350{,}35, dins de l’òptim: amb els diners de caixa i bancs podria pagar el 3535 % dels deutes a curt termini. No té problemes de disponibilitat: un valor més petit podria portar problemes per pagar, i un de molt més gran indicaria diners aturats que no es rendibilitzen.

  3. Tresoreria: realitzable més disponible entre el passiu corrent.

    Tresoreria\text{Tresoreria}=Realitzable+DisponiblePassiu corrent{}= \frac{\text{Realitzable}+\text{Disponible}}{\text{Passiu corrent}}=6 500+3 50010 000{}= \frac{6\,500+3\,500}{10\,000}=1{}= 1
  4. El valor orientatiu és d’1, aproximadament (també s’accepta un interval d’entre 0,80{,}8 i 1,21{,}2). L’empresa té exactament 11: amb el que té i el que cobrarà aviat pot pagar els deutes a curt termini sense risc de suspensió de pagaments. Per sota d’1 no podria, i molt per sobre tindria un excés de liquiditat poc rendible.

  5. Liquiditat: actiu corrent entre passiu corrent.

    Liquiditat\text{Liquiditat}=Actiu correntPassiu corrent{}= \frac{\text{Actiu corrent}}{\text{Passiu corrent}}=16 00010 000{}= \frac{16\,000}{10\,000}=1,6{}= 1{,}6
  6. El valor orientatiu és d’entre 1,51{,}5 i 22 (alguns llibres donen d’entre 11 i 22, o d’entre 1,51{,}5 i 1,81{,}8). L’empresa té 1,61{,}6, dins de l’interval: pot fer front als deutes i les obligacions a curt termini.

  7. Una liquiditat més gran que 11 equival a un fons de maniobra positiu, senyal d’equilibri financer: una part de l’actiu corrent es finança amb recursos permanents.

    FMFM=Actiu corrent{}= \text{Actiu corrent}−Passiu corrent{}-\text{Passiu corrent}=16 000−10 000{}= 16\,000-10\,000=6 000{}= 6\,000

ResultatDisponibilitat =0,35=0{,}35 (òptim 0,30{,}3–0,40{,}4), tresoreria =1=1 (prop d’1) i liquiditat =1,6=1{,}6 (entre 1,51{,}5 i 22): totes tres són al valor orientatiu i Mar i Cel, SL no té problemes per pagar els deutes a curt termini.

La pauta oficial dona: Disponibilitat 3 500/10 000=0,353\,500/10\,000=0{,}35 (òptim 0,30{,}3–0,40{,}4); tresoreria (6 500+3 500)/10 000=1(6\,500+3\,500)/10\,000=1 (prop d’1, o 0,80{,}8–1,21{,}2); liquiditat 16 000/10 000=1,616\,000/10\,000=1{,}6 (1,51{,}5–22; també 11–22 o 1,51{,}5–1,81{,}8): l’empresa no té problemes per pagar a curt termini.

3.20,6 punts

Plantejament Per saber si l’empresa pot endeutar-se més cal calcular la ràtio d’endeutament, que mesura quina part del finançament total són deutes (passiu corrent més passiu no corrent), i comparar-la amb el seu valor orientatiu.

  1. Total del patrimoni net i el passiu (finançament total):

    40 000+5 000+10 000=55 00040\,000+5\,000+10\,000=55\,000
  2. Total de deutes:

    5 000+10 000=15 0005\,000+10\,000=15\,000
  3. Ràtio d’endeutament, en percentatge:

    Endeutament\text{Endeutament}=Passiu no corrent+Passiu correntPatrimoni net+Passiu⋅100{}= \frac{\text{Passiu no corrent}+\text{Passiu corrent}}{\text{Patrimoni net}+\text{Passiu}}\cdot 100=15 00055 000⋅100{}= \frac{15\,000}{55\,000}\cdot 100≈27,27{}\approx 27{,}27
  4. Així, el 27,2727{,}27 % del finançament de l’empresa són deutes i la resta, recursos propis. Com més alta és la ràtio, més depèn l’empresa del finançament aliè.

  5. El valor orientatiu és d’entre el 4040 % i el 6060 % (0,40{,}4–0,60{,}6); per sobre del 6060 % l’empresa s’estaria endeutant més del que pot. Altres llibres donen d’entre el 2020 % i el 8080 % (0,20{,}2–0,80{,}8).

  6. Resposta al gerent: l’endeutament és baix (per sota del 4040 % de referència; amb l’interval ampli, a la part baixa), així que sí: si necessita més finançament, pot endeutar-se més, amb un préstec a curt o a llarg termini o amb una altra font de finançament aliena, segons el volum que necessiti.

ResultatEndeutament ≈27,27\approx 27{,}27 %, per sota del valor orientatiu (4040–6060 %): l’empresa té marge i pot augmentar l’endeutament amb finançament aliè.

La pauta oficial dona: 15 000/55 000=27,2715\,000/55\,000=27{,}27 %; orientatiu 0,40{,}4–0,60{,}6 (o 0,20{,}2–0,80{,}8): és baix i pot endeutar-se més.

3.31 punt

Plantejament Es demanen tres coses: una diferència entre els mètodes estàtics i els dinàmics, el concepte de termini de recuperació (payback) i el seu càlcul per als dos projectes.

  1. Diferència: els mètodes estàtics no tenen en compte el pas del temps, és a dir, tracten igual un euro cobrat avui que un de cobrat d’aquí a uns anys; els dinàmics sí que el tenen en compte, perquè actualitzen els fluxos de caixa amb una taxa de descompte. El payback és un mètode estàtic; el VAN i la TIR són dinàmics.

  2. Termini de recuperació (payback): el temps que triga una inversió a recuperar el desemborsament inicial amb els fluxos de caixa que genera. Es dona en anys i, si cal, en mesos o dies.

  3. Projecte 1: el primer any recupera 400400 €; en falten 1 000−400=6001\,000-400=600, que arriben durant el segon any. Suposant que el flux entra de manera uniforme al llarg de l’any, la part del segon any que cal és:

    600800⋅12=0,75⋅12=9 mesos\frac{600}{800}\cdot 12=0{,}75\cdot 12=9\ \text{mesos}
  4. El projecte 1 es recupera en 1 any i 9 mesos.

  5. Projecte 2: 500500 € el primer any i 500500 € el segon; els 1 0001\,000 € es recuperen just al final del segon any: 2 anys.

    500+500=1 000500+500=1\,000
  6. Segons el payback, el millor és el projecte 1, perquè recupera abans el desemborsament inicial.

ResultatPayback del projecte 1: 1 any i 9 mesos; del projecte 2: 2 anys. Segons aquest criteri, s’escull el projecte 1.

La pauta oficial dona: Estàtics: no tenen en compte el pas del temps; dinàmics: sí. Payback: temps per recuperar el desemborsament. Projecte 1: 1 any i 9 mesos (600/800⋅12=9600/800\cdot 12=9); projecte 2: 2 anys; s’escull el 1.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 6

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a VAN, TIR i termini de recuperació, L’empresa i el seu entorn, Emprenedoria i pla d’empresa, Model de negoci i innovació
Enunciat oficial

Encercleu la lletra de l’opció correcta de les qüestions següents.

[Cada resposta correcta val 0,5 punts. Per cada resposta errònia es descomptaran 0,15 punts; per les preguntes no contestades no hi haurà cap descompte.]

6.1 En relació amb la verificació comptable, l’auditoria financera consisteix

a) en l’elaboració d’un pressupost, és a dir, un compte d’explotació provisional que serveix per a detectar les desviacions entre el que s’ha previst i el que s’ha fet.

b) en l’examen dels procediments de gestió d’una empresa realitzat per un òrgan intern o per una empresa externa, que emet un informe sobre les tasques dutes a terme d’acord amb uns criteris comunament acceptats.

c) a analitzar si les anotacions que consten en els documents comptables descriuen adequadament els fets que les han produït. A més, té com a objectiu primordial elaborar un informe sobre la fiabilitat de la informació economicofinancera analitzada.

d) a dur a terme un control general de l’empresa. Fa una crítica de totes les funcions empresarials d’acord amb normes implícites de la mateixa empresa.

[0,5 punts]

6.2 Una empresa que ofereix serveis relacionats amb l’esport ha contractat la instaŀlació de plaques solars a la teulada del seu edifici, la qual cosa li permetrà generar l’energia elèctrica necessària per al 95 % del seu consum anual. Aquesta inversió continuarà a l’empresa més d’un exercici econòmic i té com a finalitat adaptar l’empresa als canvis tecnològics i fer-la més competitiva. El fet de dur a terme aquesta inversió, però, limita les possibilitats de l’empresa de fer-ne d’altres. Indiqueu de quin tipus d’inversió es tracta d’acord amb els diferents criteris de classificació.

a) Inversió financera, a llarg termini, expansiva i independent.

b) Inversió física, a llarg termini, estratègica i substitutiva.

c) Inversió immaterial, a llarg termini, expansiva i independent.

d) Inversió financera, a llarg termini, de renovació i independent.

[0,5 punts]

6.3 Quina de les afirmacions següents sobre les empreses multinacionals és certa?

a) Són societats mercantils que no tenen prou capacitat productiva per a buscar nous mercats.

b) Són societats mercantils que tenen una gran capacitat productiva o que són el resultat d’una concentració i fusió d’empreses que busquen nous mercats.

c) Són societats mercantils que només operen en un mercat concret.

d) Són societats de responsabilitat limitada que tenen activitats productives a d’altres països.

[0,5 punts]

6.4 En l’elaboració d’un pla d’inversió cal tenir present

a) el capital, que és el valor de les aportacions inicials dels socis.

b) si l’empresa ha soŀlicitat algun préstec a una entitat bancària, garantit pel patrimoni dels socis.

c) si l’empresa ha aconseguit que els proveïdors ajornin a trenta dies una part de l’import de les compres inicials.

d) les instaŀlacions, que són l’import dels arranjaments que s’han hagut de fer al local de l’empresa; les existències inicials, que són el valor dels materials que s’han hagut de comprar inicialment, i el líquid inicial, que són els diners disponibles (caixa i bancs) per a pagar els desemborsaments que s’hagin de dur a terme inicialment.

[0,5 punts]

6.5 Una empresa productora d’oli d’oliva té la intenció d’ampliar la seva capacitat productiva i elaborar productes cosmètics naturals nous per als seus clients i mercats habituals. L’estratègia de creixement que pretén implementar s’anomena

a) penetració de mercat.

b) desenvolupament de nous productes.

c) desenvolupament de mercat.

d) homogeneïtzació de mercat.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

6.10,5 punts

Plantejament La pregunta tracta de l’auditoria financera (o de comptes), una manera de verificar la comptabilitat: cal reconèixer quina opció descriu el que fa.

  1. Resposta correcta: c). L’auditoria financera comprova si les anotacions dels documents comptables reflecteixen adequadament els fets que les han produït, i el seu objectiu principal és emetre una opinió per escrit sobre la fiabilitat de la informació economicofinancera.

  2. a) no: descriu un pressupost, una eina de planificació i control que compara el que s’havia previst amb el que s’ha fet, no una verificació de la comptabilitat.

  3. b) no: examinar els procediments de gestió és una auditoria de gestió, no de la informació comptable.

  4. d) no: un control general de totes les funcions de l’empresa segons les seves pròpies normes no és la verificació dels comptes.

  5. Puntuació d’aquest exercici: cada resposta correcta val 0,50{,}5 punts, cada resposta errònia en resta 0,150{,}15 i una pregunta no contestada no en resta cap.

Resultatc)

La pauta oficial dona: c)

6.20,5 punts

Plantejament Cal classificar la inversió en plaques solars segons quatre criteris: la naturalesa, la durada, la finalitat i la relació amb altres inversions de l’empresa.

  1. Resposta correcta: b).

  2. Física (o material): les plaques solars són un bé material, no un actiu financer ni immaterial.

  3. A llarg termini: continuarà a l’empresa més d’un exercici econòmic.

  4. Estratègica: la finalitat és adaptar l’empresa als canvis tecnològics i fer-la més competitiva.

  5. Substitutiva: fer-la limita la possibilitat de fer altres inversions; són inversions que s’exclouen entre elles, no independents.

  6. a) i d) no: no és una inversió financera. c) no: no és immaterial ni independent. A més, a), c) i d) no recullen la finalitat estratègica (expansiva vol dir augmentar la capacitat, i de renovació, substituir equips gastats).

Resultatb) Inversió física, a llarg termini, estratègica i substitutiva.

La pauta oficial dona: b)

6.30,5 punts

Plantejament La pregunta tracta de què són les empreses multinacionals.

  1. Resposta correcta: b). Les multinacionals són societats mercantils amb una gran capacitat productiva, o resultat de concentracions i fusions d’empreses, que busquen nous mercats en altres països.

  2. a) no: és al revés, tenen molta capacitat productiva i justament busquen nous mercats.

  3. c) no: operen en diversos països, no en un sol mercat.

  4. d) no: el que les defineix és operar en diversos països amb una gran dimensió, no la forma jurídica de societat de responsabilitat limitada.

Resultatb)

La pauta oficial dona: b)

6.40,5 punts

Plantejament La pregunta tracta del pla d’inversió d’un pla d’empresa: què s’hi ha d’incloure.

  1. Resposta correcta: d). El pla d’inversió recull en què es gasten els diners en començar: les instaŀlacions, les existències inicials i el líquid inicial (caixa i bancs) per pagar els primers desemborsaments.

  2. a), b) i c) no: el capital dels socis, el préstec bancari i l’ajornament del pagament als proveïdors són fonts de finançament, és a dir, d’on surten els diners; van al pla de finançament, no al d’inversió.

Resultatd)

La pauta oficial dona: d)

6.50,5 punts

Plantejament Cal identificar l’estratègia de creixement de la matriu d’Ansoff: l’empresa ofereix productes nous (cosmètics) als clients i mercats habituals.

  1. Resposta correcta: b) desenvolupament de nous productes: productes nous per als mercats actuals.

  2. a) no: la penetració de mercat és vendre més dels productes actuals als mercats actuals.

  3. c) no: el desenvolupament de mercat és portar els productes actuals a mercats nous.

  4. d) no: l’homogeneïtzació de mercat no és cap de les quatre estratègies de la matriu d’Ansoff (penetració de mercat, desenvolupament de mercat, desenvolupament de nous productes i diversificació).

Resultatb) desenvolupament de nous productes.

La pauta oficial dona: b)

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria extraordinària · Sèrie 2 · Exercici 1

2,5 puntsCoincideix amb la pauta
Enunciat oficial

L’empresa Sol i Vent, SL està situada a l’Empordà i duu a terme una activitat basada en la comercialització i venda de petits electrodomèstics com aspiradores, planxes de vapor, màquines de cosir, aparells de massatge, etc. Aquesta pime ofereix els seus productes a botigues petites de barri i, també, en línia mitjançant la seva pàgina web.

La informació comptable de l’empresa a 31 de desembre de 2022 és la següent (imports expressats en euros):

ConcepteImport (€)
Concessions administratives, propietat industrial i drets de traspàs900.000
Instaŀlacions tècniques2.000.000
Inversions financeres a llarg termini150.000
Resultat de l’exercici530.700
Existències comercials270.000
Clients100.000
Equips per a processos d’informació3.000.000
Deutors50.300
Organismes de la Seguretat Social deutors100.000
Capital / Capital social4.000.000
Hisenda pública creditora per conceptes fiscals1.000.000
Aplicacions informàtiques70.850
Existències de productes acabats300.000
Elements de transport2.000.000
Bancs i institucions de crèdit1.865.450
Reserves2.000.000
Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit45.500
Proveïdors2.000.000
Deutes a curt termini amb entitats de crèdit230.400
Creditors per prestació de serveis1.000.000

Nota: Tots els comptes de l’immobilitzat es presenten amb el valor net comptable (cost d’adquisició o cost de producció menys amortització).

1.1 Elaboreu el balanç de situació d’aquesta empresa, a 31 de desembre de 2022, a partir de les dades de l’enunciat. Només hi heu d’incloure aquelles masses o elements patrimonials que figuren en la taula.

Si, en algun cas, dins d’una massa patrimonial hi ha diferents elements patrimonials, cal que detalleu aquests elements; és a dir, no us limiteu a agrupar i a escriure directament el valor total de la massa patrimonial: heu d’especificar quines partides la integren.

[0,6 punts]

1.2 Completeu la taula següent a partir de les dades obtingudes en l’apartat 1.1. Per fer-ho, calculeu el valor de cada ràtio (detallant-ne els càlculs). A continuació, per a cada ràtio, digueu quin hauria de ser el valor orientatiu o òptim, compareu-lo amb el valor obtingut i interpreteu la situació financera d’aquesta empresa.

Nom de la ràtioCàlcul de la ràtio (amb els càlculs detallats)Valor orientatiu o òptim, comparació amb el valor obtingut i interpretació del resultat
Disponibilitat
Tresoreria
Estructura del deute

[0,6 punts]

1.3 Expliqueu, des d’un punt de vista teòric, el paper que té el fons de maniobra com a indicador de la situació financera de l’empresa. A continuació, calculeu el fons de maniobra de l’empresa Sol i Vent, SL i expliqueu si aquesta empresa té problemes d’estabilitat financera.

[0,7 punts]

1.4 Expliqueu breument tres possibles accions per a millorar la situació financera d’aquesta empresa.

[0,6 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

1.10,6 punts

Plantejament Cal classificar cada compte de la taula en la seva massa patrimonial. A l’actiu: l’actiu no corrent (béns i drets que l’empresa fa servir més d’un any) i l’actiu corrent (existències, realitzable i disponible). Al patrimoni net i passiu: el patrimoni net (capital, reserves i resultat), el passiu no corrent (deutes a més d’un any) i el passiu corrent (deutes a menys d’un any). Imports en euros.

  1. Immobilitzat intangible: Concessions administratives, propietat industrial i drets de traspàs 900 000900\,000 € i Aplicacions informàtiques 70 85070\,850 €.

    900 000+70 850=970 850900\,000+70\,850=970\,850
  2. Immobilitzat material: Instaŀlacions tècniques 2 000 0002\,000\,000 €, Elements de transport 2 000 0002\,000\,000 € i Equips per a processos d’informació 3 000 0003\,000\,000 €.

    2 000 0002\,000\,000+2 000 000{}+2\,000\,000+3 000 000{}+3\,000\,000=7 000 000{}= 7\,000\,000
  3. Inversions financeres a llarg termini: 150 000150\,000 €. Actiu no corrent:

    ANCANC=970 850+7 000 000{}= 970\,850+7\,000\,000+150 000{}+150\,000=8 120 850{}= 8\,120\,850
  4. Existències: Existències comercials 270 000270\,000 € i Existències de productes acabats 300 000300\,000 €.

    270 000+300 000=570 000270\,000+300\,000=570\,000
  5. Realitzable: Clients 100 000100\,000 €, Deutors 50 30050\,300 € i Organismes de la Seguretat Social deutors 100 000100\,000 €.

    100 000+50 300100\,000+50\,300+100 000{}+100\,000=250 300{}= 250\,300
  6. Disponible: Bancs i institucions de crèdit 1 865 4501\,865\,450 €. Actiu corrent:

    ACAC=570 000+250 300{}= 570\,000+250\,300+1 865 450{}+1\,865\,450=2 685 750{}= 2\,685\,750
  7. Total de l’actiu:

    8 120 850+2 685 7508\,120\,850+2\,685\,750=10 806 600{}= 10\,806\,600
  8. Patrimoni net: Capital / Capital social 4 000 0004\,000\,000 €, Reserves 2 000 0002\,000\,000 € i Resultat de l’exercici 530 700530\,700 €.

    PNPN=4 000 000{}= 4\,000\,000+2 000 000+530 700{}+2\,000\,000+530\,700=6 530 700{}= 6\,530\,700
  9. Passiu no corrent: Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit 45 50045\,500 €.

    PNC=45 500PNC=45\,500
  10. Passiu corrent: Proveïdors 2 000 0002\,000\,000 €, Creditors per prestació de serveis 1 000 0001\,000\,000 €, Deutes a curt termini amb entitats de crèdit 230 400230\,400 € i Hisenda pública creditora per conceptes fiscals 1 000 0001\,000\,000 €.

    PCPC=2 000 000{}= 2\,000\,000+1 000 000+230 400{}+1\,000\,000+230\,400+1 000 000{}+1\,000\,000=4 230 400{}= 4\,230\,400
  11. Total del patrimoni net i passiu; coincideix amb el total de l’actiu, tal com ha de ser:

    6 530 700+45 5006\,530\,700+45\,500+4 230 400{}+4\,230\,400=10 806 600{}= 10\,806\,600

ResultatActiu no corrent 8 120 8508\,120\,850 € (immobilitzat intangible 970 850970\,850 €, immobilitzat material 7 000 0007\,000\,000 € i inversions financeres a llarg termini 150 000150\,000 €) i actiu corrent 2 685 7502\,685\,750 € (existències 570 000570\,000 €, realitzable 250 300250\,300 € i disponible 1 865 4501\,865\,450 €): total de l’actiu, 10 806 60010\,806\,600 €. Patrimoni net 6 530 7006\,530\,700 €, passiu no corrent 45 50045\,500 € i passiu corrent 4 230 4004\,230\,400 €: total, 10 806 60010\,806\,600 €.

La pauta oficial dona: ANC=8 120 850ANC=8\,120\,850 (intangible 970 850970\,850, material 7 000 0007\,000\,000, inversions financeres a llarg termini 150 000150\,000); AC=2 685 750AC=2\,685\,750 (existències 570 000570\,000, realitzable 250 300250\,300, disponible 1 865 4501\,865\,450); total actiu 10 806 60010\,806\,600; PN=6 530 700PN=6\,530\,700; PNC=45 500PNC=45\,500; PC=4 230 400PC=4\,230\,400; total 10 806 60010\,806\,600.

1.20,6 punts

Plantejament Les tres ràtios es calculen amb el balanç de l’apartat 1.1. La disponibilitat compara els diners (el disponible) amb el passiu corrent; la tresoreria hi afegeix el realitzable; l’estructura del deute mesura quina part de tots els deutes s’ha de pagar a curt termini.

  1. Disponibilitat: disponible dividit pel passiu corrent.

    Disponibilitat\text{Disponibilitat}=DisponiblePC{}= \frac{\text{Disponible}}{PC}=1 865 4504 230 400{}= \frac{1\,865\,450}{4\,230\,400}≈0,44{}\approx 0{,}44
  2. Valor orientatiu: al voltant de 0,30{,}3 (l’òptim, entre 0,30{,}3 i 0,40{,}4). Per sota de 0,30{,}3 hi pot haver problemes per pagar; per sobre, l’empresa té diners aturats que no donen rendibilitat. Sol i Vent, amb 0,440{,}44, és una mica per sobre: li convé no augmentar-la més.

  3. Tresoreria: realitzable més disponible, dividit pel passiu corrent.

    Tresoreria\text{Tresoreria}=Realitzable+DisponiblePC{}= \frac{\text{Realitzable}+\text{Disponible}}{PC}=250 300+1 865 4504 230 400{}= \frac{250\,300+1\,865\,450}{4\,230\,400}=2 115 7504 230 400{}= \frac{2\,115\,750}{4\,230\,400}≈0,50{}\approx 0{,}50
  4. Valor orientatiu: proper a 11 (alguns llibres donen l’interval de 0,80{,}8 a 1,21{,}2). Per sota d’aquest valor, amb els recursos a curt termini no es poden pagar els deutes a curt termini; molt per sobre, hi ha un excés de liquiditat. Amb 0,500{,}50, l’empresa només podria pagar la meitat del passiu corrent amb el realitzable i el disponible.

  5. Estructura del deute: passiu corrent dividit pel total dels deutes.

    Estructura del deute\text{Estructura del deute}=PCPNC+PC{}= \frac{PC}{PNC+PC}=4 230 40045 500+4 230 400{}= \frac{4\,230\,400}{45\,500+4\,230\,400}=4 230 4004 275 900{}= \frac{4\,230\,400}{4\,275\,900}≈0,99{}\approx 0{,}99
  6. Valor orientatiu: com més petit, millor (com més a prop de zero, més deute és a llarg termini, que dona més marge per pagar); per sobre de 0,50{,}5, la major part del deute és a curt termini. Amb 0,990{,}99, gairebé el 9999 % dels deutes de Sol i Vent vencen en menys d’un any: el deute és de mala qualitat.

  7. Interpretació conjunta: l’empresa té una mica més de diners al banc dels recomanables, però gairebé tots els deutes són a curt termini i no té prou realitzable i disponible per pagar-los. La seva situació financera a curt termini és delicada.

ResultatDisponibilitat ≈0,44\approx0{,}44: una mica per sobre de l’òptim (entre 0,30{,}3 i 0,40{,}4), diners ociosos. Tresoreria ≈0,50\approx0{,}50: molt per sota del valor orientatiu, proper a 11; no pot pagar els deutes a curt termini amb el realitzable i el disponible. Estructura del deute ≈0,99\approx0{,}99: gairebé tot el deute és a curt termini, deute de mala qualitat.

La pauta oficial dona: Disponibilitat 1 865 450/4 230 400=0,441\,865\,450/4\,230\,400=0{,}44 (òptim entre 0,30{,}3 i 0,40{,}4); tresoreria 2 115 750/4 230 400=0,502\,115\,750/4\,230\,400=0{,}50 (ha de ser proper a 11); estructura del deute 4 230 400/4 275 900=0,9894\,230\,400/4\,275\,900=0{,}989 (com més petita, millor).

1.30,7 punts

Plantejament Primer cal explicar què indica el fons de maniobra (FM) sobre la situació financera d’una empresa; després, calcular-lo amb el balanç de l’apartat 1.1 i dir si Sol i Vent té problemes d’estabilitat.

  1. El fons de maniobra és la part de l’actiu corrent que es finança amb recursos permanents (patrimoni net i passiu no corrent). És una garantia d’estabilitat financera: mostra si l’empresa pot complir els pagaments a curt termini i, alhora, continuar fent les compres i inversions pròpies de la seva activitat.

  2. En general, ha de ser positiu. Si és negatiu, una part de l’actiu no corrent està finançada amb deutes a curt termini, i l’empresa pot arribar a la suspensió de pagaments.

  3. Hi ha excepcions: els hipermercats i les grans superfícies cobren els clients al comptat i paguen els proveïdors a molts dies (60, 90 o 180), de manera que poden funcionar amb un fons de maniobra negatiu sense que sigui un problema.

  4. Càlcul del fons de maniobra:

    FMFM=AC−PC{}= AC-PC=2 685 750−4 230 400{}= 2\,685\,750-4\,230\,400=−1 544 650{}= -1\,544\,650
  5. Comprovació amb els recursos permanents:

    FMFM=(PN+PNC)−ANC{}= (PN+PNC)-ANC=(6 530 700+45 500){}= (6\,530\,700+45\,500)−8 120 850{}-8\,120\,850=−1 544 650{}= -1\,544\,650
  6. El fons de maniobra és negatiu: l’actiu corrent no basta per pagar el passiu corrent, i una part de l’actiu no corrent es finança amb deutes a curt termini. Sol i Vent no és una gran superfície que cobri tot al comptat (té clients pendents de cobrar), així que no és el cas excepcional: té problemes d’estabilitat financera a curt termini i, si no ho corregeix, risc de suspensió de pagaments i de concurs de creditors.

ResultatFM=−1 544 650FM=-1\,544\,650 €, negatiu: Sol i Vent té problemes d’estabilitat financera a curt termini, amb risc de suspensió de pagaments.

La pauta oficial dona: Paper del FM com a garantia d’estabilitat; excepció de les grans superfícies; FMFM=2 685 750−4 230 400{}= 2\,685\,750-4\,230\,400=−1 544 650{}= -1\,544\,650: negatiu, inestabilitat i risc de concurs de creditors.

1.40,6 punts

Plantejament Cal proposar tres accions que millorin la situació financera a curt termini, és a dir, que augmentin l’actiu corrent o que redueixin el passiu corrent.

  1. Renegociar els deutes bancaris: passar a llarg termini els deutes a curt termini amb entitats de crèdit. El passiu corrent baixa i el fons de maniobra i la qualitat del deute milloren.

  2. Ampliar capital: que els socis aportin diners, amb aportacions o amb una ampliació de capital. Augmenten els recursos permanents i el disponible sense crear deutes nous.

  3. Vendre part de l’actiu no corrent que no es faci servir o que es pugui substituir per una alternativa més barata (per exemple, amb rènting o leasing): l’empresa obté liquiditat.

  4. També són vàlides altres accions: millorar la gestió del cobrament als clients, negociar amb els proveïdors uns terminis de pagament adequats als de cobrament, demanar una línia de crèdit per a necessitats puntuals o augmentar la rendibilitat apujant preus o reduint costos.

ResultatPer exemple: renegociar el deute bancari a curt termini per passar-lo a llarg termini, ampliar capital amb aportacions dels socis i vendre immobilitzat que no es faci servir.

La pauta oficial dona: Tres accions de la llista: gestió del cobrament, venda d’actiu fix, renegociar deute bancari, negociar el pagament amb proveïdors, línia de crèdit, aportacions dels socis, augmentar la rendibilitat.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria extraordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria extraordinària · Sèrie 2 · Exercici 3

2,5 puntsLa pauta arrodoneix diferentTambé a VAN, TIR i termini de recuperació, Finançament
Enunciat oficial

La Mirèlha i en Cristòl són la quarta generació de propietaris d’M&C, SL, una empresa familiar aranesa dedicada a la producció de patés i formatges de muntanya. Ambdós s’esforcen perquè l’empresa continuï endavant malgrat la situació econòmica i tenen molta empenta per a fer noves inversions. A continuació, es presenten algunes dades comptables de l’empresa:

Taula 1Any 1Any 2
Ingressos d’explotació240.000 €425.000 €
Despeses d’explotació110.000 €210.000 €
BAII (benefici abans d’interessos i impostos)130.000 €215.000 €
Despeses financeres5.000 €6.000 €
BAI (benefici abans d’impostos)125.000 €209.000 €
Impost sobre beneficis del 25 %31.250 €52.250 €
Benefici net93.750 €156.750 €
Taula 2Any 1Any 2
Actiu no corrent280.000 €–5 % respecte de l’any 1
Actiu corrent172.000 €+15 % respecte de l’any 1
Patrimoni net190.000 €200.000 €
Passiu no corrent158.000 €100.000 €
Passiu corrent104.000 €163.800 €

3.1 Expliqueu el concepte rendibilitat econòmica. Calculeu la rendibilitat econòmica de l’any 1 i de l’any 2 i expresseu el resultat final en percentatge. Per al càlcul de l’any 2, fixeu-vos que l’actiu no corrent ha disminuït un 5 % i l’actiu corrent ha augmentat un 15 % respecte de l’any anterior. Seguidament, argumenteu si l’any 2 la rendibilitat econòmica d’aquesta empresa ha millorat o ha empitjorat respecte de l’any 1.

[1 punt]

3.2 Les dades que han facilitat la Mirèlha i en Cristòl formen part dels comptes anuals que han de fer obligatòriament les pimes segons el que indica el Pla General de Comptabilitat. Expliqueu què entenem per compte anual i per Pla General de Comptabilitat.

[0,5 punts]

3.3 La filla de la Mirèlha us ha demanat ajut, ja que s’ha de presentar a l’examen de selectivitat i no té clar quines de les definicions de la taula següent són correctes i quines són incorrectes. En el cas de les incorrectes, digueu a quin terme corresponen.

DefinicióCorrecta o incorrecta?En cas de ser incorrecta, a quin terme correspon?
Els descomptes d’efectes són els beneficis no distribuïts per l’empresa. Els beneficis s’obtenen a partir del resultat, el qual s’aconsegueix com a conseqüència del desenvolupament de la seva activitat.
Els préstecs són recursos que s’han de tornar i remunerar en uns terminis pactats. Es tracta d’un contracte mitjançant el qual generalment una entitat de crèdit lliura un import prèviament pactat a una empresa o a un individu, amb un venciment i un pla d’amortització establerts, i amb uns interessos pactats.
Les tipologies d’inversió, segons la finalitat de la inversió dins de l’empresa, poden ser de reposició, expansiva i estratègica.
El rènting és un sistema de finançament mitjançant el qual l’empresa incorpora algun element de l’actiu fix a canvi d’una quota d’arrendament. En definitiva, és una forma de finançament que permet el lloguer d’un bé i la possibilitat d’adquirir-lo en finalitzar el contracte.

[1 punt]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

3.11 punt

Plantejament Cal explicar què mesura la rendibilitat econòmica (RE) i calcular-la per als dos anys amb el BAII de la taula 1 i el total de l’actiu de la taula 2. L’actiu de l’any 2 s’obté aplicant les variacions que dona l’enunciat.

  1. Concepte: la rendibilitat econòmica mesura el benefici que generen els actius de l’empresa sense tenir en compte com es financen (és a dir, abans d’interessos i impostos). Indica l’eficàcia de la gestió: com més alta, millor, perquè vol dir que amb pocs actius s’obté un benefici alt. En percentatge, diu quants euros de BAII s’obtenen per cada 100100 € invertits en actius.

  2. Fórmula:

    RE=BAIIActiu total⋅100RE=\frac{\text{BAII}}{\text{Actiu total}}\cdot100
  3. Any 1, actiu total:

    280 000+172 000=452 000280\,000+172\,000=452\,000
  4. Rendibilitat econòmica de l’any 1, en percentatge:

    RE1=130 000452 000⋅100≈28,76RE_1=\frac{130\,000}{452\,000}\cdot100\approx28{,}76
  5. Any 2: l’actiu no corrent baixa un 55 % i l’actiu corrent puja un 1515 %:

    ANC2ANC_2=280 000⋅0,95{}= 280\,000\cdot0{,}95=266 000{}= 266\,000AC2=172 000⋅1,15=197 800AC_2=172\,000\cdot1{,}15=197\,800
  6. Actiu total de l’any 2 (coincideix amb el patrimoni net i el passiu de la taula 2: 200 000+100 000+163 800200\,000+100\,000+163\,800):

    266 000+197 800=463 800266\,000+197\,800=463\,800
  7. Rendibilitat econòmica de l’any 2, en percentatge:

    RE2=215 000463 800⋅100≈46,36RE_2=\frac{215\,000}{463\,800}\cdot100\approx46{,}36
  8. L’any 1, cada 100100 € d’actiu generen 28,7628{,}76 € de BAII; l’any 2, 46,3646{,}36 €. La rendibilitat econòmica ha millorat: el BAII ha crescut un 65,465{,}4 %, mentre que l’actiu només ha crescut un 2,62{,}6 %. La gestió ha estat més eficaç i els actius han generat més valor que l’any anterior.

ResultatRE1≈28,76RE_1\approx28{,}76 % i RE2≈46,36RE_2\approx46{,}36 %: l’any 2 la rendibilitat econòmica ha millorat.

La pauta oficial dona: RE=BAII/Actiu totalRE=\text{BAII}/\text{Actiu total}; any 1: 130 000/452 000=28,76130\,000/452\,000=28{,}76 %; any 2: ANC=266 000ANC=266\,000, AC=197 800AC=197\,800, actiu 463 800463\,800, 215 000/463 800=46,35215\,000/463\,800=46{,}35 %; ha millorat.

3.20,5 punts

Plantejament Cal definir dos conceptes de comptabilitat: els comptes anuals i el Pla General de Comptabilitat (PGC).

  1. Comptes anuals: són els estats financers (documents comptables) que elabora l’empresa al tancament de l’exercici per mostrar la imatge fidel del seu patrimoni, de la seva situació financera i dels seus resultats. Recullen la informació financera de l’empresa.

  2. En el cas de les pimes, els comptes anuals són el balanç de situació, el compte de pèrdues i guanys i la memòria.

  3. Pla General de Comptabilitat: és la norma comptable bàsica que recull les normes, els procediments i els mètodes que s’han de seguir per fer la comptabilitat. És d’aplicació obligatòria i es va crear perquè la informació comptable de totes les empreses fos homogènia i, per tant, comparable.

ResultatEls comptes anuals són els documents que mostren la imatge fidel del patrimoni, la situació financera i els resultats de l’empresa (en les pimes, el balanç, el compte de pèrdues i guanys i la memòria). El PGC és la norma obligatòria que fixa com s’ha de fer la comptabilitat perquè la informació de totes les empreses sigui homogènia i comparable.

La pauta oficial dona: Comptes anuals: estats financers que mostren la imatge fidel (balanç, compte de pèrdues i guanys i memòria per a les pimes); PGC: normes, procediments i mètodes comptables obligatoris per fer homogènia i comparable la informació.

3.31 punt

Plantejament Per a cada definició cal dir si correspon al terme que hi apareix i, si no, quin és el terme correcte. Tres dels termes són fonts de finançament i un, una classificació de les inversions.

  1. Descomptes d’efectes: incorrecta. Els beneficis no distribuïts que l’empresa es queda són les reserves. El descompte d’efectes és una altra cosa: l’empresa porta al banc les lletres de canvi dels clients abans del venciment, i el banc n’hi avança l’import descomptant-ne interessos i comissions.

  2. Préstecs: correcta. És un contracte pel qual una entitat de crèdit lliura un import pactat, que s’ha de tornar en un termini, segons un pla d’amortització i amb uns interessos.

  3. Tipologies d’inversió: correcta. Segons la finalitat dins de l’empresa, les inversions poden ser de reposició (substituir equips gastats o obsolets), expansives (augmentar la capacitat o la dimensió de l’empresa) i estratègiques.

  4. Rènting: incorrecta. Un lloguer d’un bé amb la possibilitat de comprar-lo en acabar el contracte (opció de compra) és el leasing o arrendament financer. El rènting és un lloguer sense opció de compra.

ResultatDescomptes d’efectes: incorrecta (és la definició de les reserves). Préstecs: correcta. Tipologies d’inversió: correcta. Rènting: incorrecta (és la definició del leasing).

La pauta oficial dona: Descomptes d’efectes: incorrecta (reserves); préstecs: correcta; tipologies d’inversió: correcta; rènting: incorrecta (leasing).

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria extraordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria extraordinària · Sèrie 2 · Exercici 6

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a L’empresa i el seu entorn, VAN, TIR i termini de recuperació, Emprenedoria i pla d’empresa, Màrqueting
Enunciat oficial

Encercleu la lletra de l’opció correcta de les qüestions següents.

[Cada resposta correcta val 0,5 punts. Per cada resposta errònia es descomptaran 0,15 punts; per les preguntes no contestades no hi haurà cap descompte.]

6.1 Normalment, com més curt sigui el període mitjà de maduració financer d’una empresa, les necessitats de fons de maniobra seran

a) més petites.

b) més grans.

c) independents del període mitjà de maduració financer.

d) constants.

[0,5 punts]

6.2 L’anàlisi de la cadena de valor permet a l’empresa detectar

a) fortaleses i oportunitats.

b) debilitats i amenaces.

c) fortaleses i debilitats.

d) amenaces i oportunitats.

[0,5 punts]

6.3 Les inversions es poden classificar tenint en compte diferents criteris. Segons el suport de la inversió, poden ser

a) inversions a llarg i a curt termini.

b) inversions en béns reals i inversions en béns financers.

c) inversions físiques, immaterials o financeres.

d) inversions substitutives, complementàries o independents.

[0,5 punts]

6.4 El primer punt que cal tenir en compte en l’elaboració d’un pla d’empresa és la presentació del projecte i dels promotors, que inclou els elements següents:

a) l’anàlisi de l’entorn general, l’anàlisi de la competència, l’anàlisi dels consumidors i l’estudi de la localització.

b) la idea de negoci, la descripció de l’empresa, el nom de l’empresa i les dades personals de les persones que emprenen i promouen l’empresa.

c) les aptituds, les relacions i les característiques de les persones que treballaran a l’empresa i el pla d’inversions.

d) els processos productius, els recursos materials, les existències, els costos i els recursos humans.

[0,5 punts]

6.5 En relació amb el màrqueting mix, les accions de comunicació que fan les empreses formen part de l’estratègia de

a) producte.

b) preu.

c) promoció.

d) distribució.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

6.10,5 punts

Plantejament La pregunta relaciona el període mitjà de maduració financer (els dies que passen des que l’empresa paga els proveïdors fins que cobra dels clients) amb el fons de maniobra que necessita.

  1. Resposta correcta: a) més petites.

  2. Durant el període mitjà de maduració financer, l’empresa ha de finançar ella mateixa les existències i els clients pendents de cobrar. Com més curt és, abans recupera els diners i menys fons de maniobra necessita.

  3. La b) diu el contrari: les necessitats creixen quan el període s’allarga. La c) i la d) són falses perquè les necessitats de fons de maniobra depenen precisament d’aquest període.

  4. Cada resposta correcta val 0,50{,}5 punts i cada resposta errònia en descompta 0,150{,}15; una pregunta no contestada no descompta res.

Resultata) més petites.

La pauta oficial dona: a)

6.20,5 punts

Plantejament La cadena de valor descompon i analitza les activitats que fa l’empresa (primàries i de suport) per fabricar i vendre el seu producte: és una anàlisi interna.

  1. Resposta correcta: c) fortaleses i debilitats.

  2. En analitzar les seves pròpies activitats, l’empresa descobreix en quines és millor que la competència (fortaleses) i en quines és pitjor (debilitats), que són les variables internes de la DAFO.

  3. Les oportunitats i les amenaces vénen de l’entorn, de fora de l’empresa; per això són falses la a), la b) i la d), que les inclouen.

Resultatc) fortaleses i debilitats.

La pauta oficial dona: c)

6.30,5 punts

Plantejament La pregunta demana la classificació de les inversions segons el seu suport, és a dir, segons el tipus de bé en què s’inverteix.

  1. Resposta correcta: c) inversions físiques, immaterials o financeres.

  2. Físiques: béns materials, com edificis o maquinària; immaterials: béns intangibles, com patents o programes informàtics; financeres: títols, com accions o obligacions.

  3. La a) classifica les inversions segons la durada, i la d), segons la relació entre elles. La b) és una divisió més gruixuda (béns reals davant de financers: les físiques i les immaterials van juntes); la classificació segons el suport que demana la pregunta en distingeix tres.

Resultatc) inversions físiques, immaterials o financeres.

La pauta oficial dona: c)

6.40,5 punts

Plantejament La pregunta tracta del primer apartat d’un pla d’empresa: la presentació del projecte i de les persones que el promouen.

  1. Resposta correcta: b) la idea de negoci, la descripció de l’empresa, el nom de l’empresa i les dades personals dels emprenedors i promotors.

  2. És el que presenta el projecte: què es vol fer, quina empresa serà i qui la promou.

  3. La resta són apartats posteriors del pla: la a), l’anàlisi del mercat i de la localització; la c), els recursos humans i el pla d’inversions; la d), el pla de producció.

Resultatb) la idea de negoci, la descripció de l’empresa, el nom de l’empresa i les dades personals de les persones que emprenen i promouen l’empresa.

La pauta oficial dona: b)

6.50,5 punts

Plantejament La pregunta demana a quina de les quatre variables del màrqueting mix pertanyen les accions de comunicació (publicitat, promoció de vendes, relacions públiques…).

  1. Resposta correcta: c) promoció.

  2. La promoció (o comunicació) és la variable que dona a conèixer el producte i convenç el client perquè el compri.

  3. El producte és el que es ven; el preu, el que paga el client; i la distribució, com arriba el producte al client. Per això la a), la b) i la d) són falses.

Resultatc) promoció.

La pauta oficial dona: c)

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria extraordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2022Convocatòria ordinària · Sèrie 2 · Exercici 1

2,5 puntsCoincideix amb la pauta
Enunciat oficial

L’empresa JOMO, SL és una pime especialitzada en la producció i la venda de sabates de cuir. Després d’haver completat el cicle comptable de l’empresa, el seu gerent ha decidit que en els propers mesos soŀlicitarà una auditoria financera. El gerent hi presentarà les dades següents, referents a la comptabilitat de l’empresa (els imports estan expressats en euros):

ConcepteImport (€)
Hisenda pública deutora per conceptes fiscals5.000
Maquinària22.000
Amortització de l’immobilitzat20.000
Despeses financeres18.000
Capital social40.000
Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit250.000
Despeses de personal80.000
Creditors per prestació de serveis5.000
Altres ingressos d’explotació10.000
Import net de la xifra de negocis160.000
Bancs24.000
Proveïments50.000
Altres despeses d’explotació14.000
Ingressos financers5.000
Proveïdors42.000
Equips per a processos d’informació18.000
Clients12.000

1.1.a 1.1. Tenint en compte aquesta informació, raoneu la veracitat de les dues afirmacions següents (deixeu indicats els càlculs necessaris per a respondre adequadament).

a) «L’empresa no haurà de pagar l’impost sobre beneficis.» Per saber si aquesta afirmació és vertadera o falsa, elaboreu el compte de pèrdues i guanys amb les dades de l’enunciat que formin part d’aquest compte. Seguidament, digueu si l’afirmació és correcta i argumenteu la resposta.

[1 punt]

1.1.b b) «L’empresa gaudeix d’una estabilitat financera normal, es constata que és solvent a curt termini i la seva liquiditat és adequada.» Per justificar la veracitat d’aquesta afirmació, calculeu la ràtio de liquiditat utilitzant les dades que necessiteu de l’enunciat. A continuació, digueu si l’afirmació és correcta i argumenteu la resposta.

[0,8 punts]

1.2 Expliqueu què s’entén per cicle comptable i per auditoria financera.

[0,7 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

1.1.a1 punt

Plantejament Es pregunta si JOMO haurà de pagar l’impost sobre beneficis. L’impost només es paga si el resultat abans d’impostos (BAI) és positiu, així que cal fer el compte de pèrdues i guanys amb les partides d’ingressos i de despeses de la taula; les de balanç (maquinària, bancs, clients, deutes…) no hi entren.

  1. Ingressos d’explotació: import net de la xifra de negocis 160 000160\,000 € i altres ingressos d’explotació 10 00010\,000 €.

    160 000+10 000=170 000160\,000+10\,000=170\,000
  2. Despeses d’explotació: proveïments 50 00050\,000 €, despeses de personal 80 00080\,000 €, amortització de l’immobilitzat 20 00020\,000 € i altres despeses d’explotació 14 00014\,000 €.

    50 000+80 00050\,000+80\,000+20 000+14 000{}+20\,000+14\,000=164 000{}= 164\,000
  3. Resultat d’explotació, que aquí és el benefici abans d’interessos i impostos:

    BAII\text{BAII}=170 000−164 000{}= 170\,000-164\,000=6 000{}= 6\,000
  4. Resultat financer (ingressos financers menys despeses financeres):

    5 000−18 000=−13 0005\,000-18\,000=-13\,000
  5. Resultat abans d’impostos:

    BAI\text{BAI}=6 000+(−13 000){}= 6\,000+(-13\,000)=−7 000{}= -7\,000
  6. Com que el BAI és negatiu, l’empresa té pèrdues: no hi ha impost sobre beneficis i el resultat net és el mateix BAI.

    BN=−7 000\text{BN}=-7\,000
  7. L’afirmació és vertadera: JOMO no haurà de pagar l’impost sobre beneficis perquè el resultat de l’exercici és negatiu. L’explotació dona un petit benefici, però les despeses financeres el converteixen en pèrdues.

ResultatL’afirmació és vertadera: BAII=6 000\text{BAII}=6\,000 €, resultat financer −13 000-13\,000 € i BAI=BN=−7 000\text{BAI}=\text{BN}=-7\,000 €; amb pèrdues no es paga impost sobre beneficis.

La pauta oficial dona: Ingressos d’explotació 170 000170\,000; despeses d’explotació 164 000164\,000; BAII=6 000\text{BAII}=6\,000; resultat financer −13 000-13\,000; BAI=BN=−7 000\text{BAI}=\text{BN}=-7\,000: no paga impost, l’afirmació és correcta.

1.1.b0,8 punts

Plantejament Es pregunta si JOMO és solvent a curt termini, i s’ha de justificar amb la ràtio de liquiditat: compara el que l’empresa té o cobrarà aviat (actiu corrent) amb el que ha de pagar abans d’un any (passiu corrent).

  1. Actiu corrent: realitzable (clients 12 00012\,000 € i Hisenda pública deutora per conceptes fiscals 5 0005\,000 €) i disponible (bancs 24 00024\,000 €).

    12 000+5 000+24 000=41 00012\,000+5\,000+24\,000=41\,000
  2. Passiu corrent: proveïdors 42 00042\,000 € i creditors per prestació de serveis 5 0005\,000 €.

    42 000+5 000=47 00042\,000+5\,000=47\,000
  3. Ràtio de liquiditat:

    Liquiditat\text{Liquiditat}=Actiu correntPassiu corrent{}= \dfrac{\text{Actiu corrent}}{\text{Passiu corrent}}=41 00047 000{}= \dfrac{41\,000}{47\,000}=0,872{}= 0{,}872
  4. El valor recomanat d’aquesta ràtio és entre 1,51{,}5 i 22 (també es fan servir les referències d’entre 11 i 22 o d’entre 1,51{,}5 i 1,81{,}8). Amb 0,8720{,}872, l’empresa queda per sota: l’actiu corrent no arriba a cobrir el passiu corrent.

  5. Per tant, l’afirmació és falsa: JOMO té problemes de liquiditat i un desequilibri financer a curt termini, amb dificultats per fer front als pagaments de menys d’un any.

  6. També es pot justificar amb el fons de maniobra (actiu corrent menys passiu corrent), que surt negatiu:

    FM=41 000−47 000=−6 000\text{FM}=41\,000-47\,000=-6\,000
  7. Algunes empreses, com els hipermercats, funcionen bé amb un fons de maniobra negatiu perquè cobren abans de pagar; per això l’argument principal és la ràtio de liquiditat, que és la que demana l’enunciat.

ResultatL’afirmació és falsa: la ràtio de liquiditat és 0,8720{,}872, per sota de l’interval recomanat (1,51{,}5–22), i l’empresa té dificultats per pagar els deutes a curt termini.

La pauta oficial dona: AC=41 000AC=41\,000; PC=47 000PC=47\,000; liquiditat =0,872=0{,}872, per sota de 1,51{,}5–22 (també valen 11–22 o 1,51{,}5–1,81{,}8): afirmació incorrecta. També s’accepta el fons de maniobra, −6 000-6\,000.

1.20,7 punts

Plantejament Es demana definir dos conceptes de comptabilitat que surten a l’enunciat: el cicle comptable, que JOMO ja ha completat, i l’auditoria financera, que vol soŀlicitar.

  1. El cicle comptable és el conjunt de registres comptables que l’empresa fa en els llibres de comptabilitat a partir de les operacions que realitza, i que mostra la seva activitat durant un exercici econòmic.

  2. Es repeteix a cada exercici econòmic mentre l’empresa estigui en funcionament.

  3. L’auditoria financera és la revisió dels estats financers d’una empresa feta per professionals qualificats i independents.

  4. El seu objectiu és verificar que els estats financers donen la imatge fidel del patrimoni, de la situació financera i del resultat de les operacions de l’empresa, d’acord amb els principis i les normes comptables.

ResultatEl cicle comptable és el conjunt de registres comptables d’un exercici econòmic, que es repeteix cada exercici; l’auditoria financera és la revisió independent dels estats financers per verificar que donen la imatge fidel de l’empresa.

La pauta oficial dona: Cicle comptable: registres comptables d’un exercici, que es repeteixen cada exercici. Auditoria financera: avaluació independent dels estats financers per verificar la imatge fidel.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2022, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2022Convocatòria ordinària · Sèrie 2 · Exercici 3

2,5 puntsCoincideix amb la pauta
Enunciat oficial

L’administradora de l’empresa Confifam, SL va pronunciar aquestes paraules en la junta general de socis:

És obvi que les empreses emprenem i invertim per a obtenir una rendibilitat sobre l’actiu, i gestionem de la millor manera possible la tresoreria i la liquiditat per fer front als pagaments a curt termini. Moltes empreses han unit esforços amb altres empreses a fi d’augmentar la producció i atendre l’increment de demanda. Un 35 % d’empreses catalanes han comprat accions d’empreses estrangeres. Empreses del sector industrial han incorporat maquinària per substituir equipaments antics que havien deixat de funcionar. En canvi, nosaltres hem aconseguit noves fórmules de treball que ens han permès implementar inversions innovadores i modernes que han augmentat clarament la qualitat dels nostres serveis.

3.1 Segons els diferents tipus d’inversions que hi ha, expliqueu què s’entén per inversió de reposició, inversió estratègica, inversió financera i inversió expansiva. A continuació, seleccioneu una frase del text que identifiqui cada tipus d’inversió.

[0,8 punts]

3.2.a 3.2. Aquesta empresa, tot i la situació econòmica provocada per la pandèmia, va obtenir en el darrer exercici un benefici net de 76.000 € i, al final de l’exercici econòmic, va presentar una taula amb les dades comptables següents:

ConcepteImport (€)ConcepteImport (€)
Equips per a processos d’informació30.000Proveïdors35.000
Capital social40.000Construccions (per a l’activitat productiva)100.000
Bancs48.000Aplicacions informàtiques15.000
Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit65.000Mobiliari10.000
Caixa2.000Creditors per prestació de serveis14.000
Elements de transport5.000Clients40.000
Reserves15.000Proveïdors de l’immobilitzat a curt termini15.000
Hisenda pública creditora per conceptes fiscals2.000Organismes de la Seguretat Social deutors12.000

a) Amb totes les dades proporcionades a l’apartat 3.2, elaboreu el balanç de situació d’aquesta empresa al final de l’exercici econòmic.

[1 punt]

3.2.b b) Un cop fet el balanç, raoneu si l’afirmació «l’empresa té un excés de la liquiditat més immediata, no té existències i presenta una elevada capacitat per a pagar els seus deutes a curt termini amb els seus actius més líquids» és certa o falsa mitjançant el càlcul de la ràtio de tresoreria (o acid test) i digueu quina recomanació faríeu a l’empresa.

[0,7 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

3.10,8 punts

Plantejament Es demana definir quatre tipus d’inversió segons la seva finalitat i trobar en el discurs de l’administradora una frase que correspongui a cadascun.

  1. Inversió de reposició: substitueix un actiu productiu vell o espatllat per un de nou. Frase: «Empreses del sector industrial han incorporat maquinària per substituir equipaments antics que havien deixat de funcionar.»

  2. Inversió estratègica: busca adaptar-se als canvis tecnològics de l’entorn i augmentar la competitivitat de l’empresa, produint més barat o produint béns de més qualitat. Frase: «En canvi, nosaltres hem aconseguit noves fórmules de treball que ens han permès implementar inversions innovadores i modernes que han augmentat clarament la qualitat dels nostres serveis.»

  3. Inversió financera: compra d’accions o de bons amb què l’empresa vol obtenir una rendibilitat futura en forma de dividends o d’interessos. Frase: «Un 35 % d’empreses catalanes han comprat accions d’empreses estrangeres.»

  4. Inversió expansiva: incorpora actius que augmenten la capacitat de producció de l’empresa sense haver de substituir els antics. Frase: «Moltes empreses han unit esforços amb altres empreses a fi d’augmentar la producció i atendre l’increment de demanda.»

ResultatReposició: la maquinària que substitueix equipaments que havien deixat de funcionar; estratègica: les inversions innovadores que han augmentat la qualitat dels serveis; financera: la compra d’accions d’empreses estrangeres; expansiva: unir esforços per augmentar la producció i atendre l’increment de demanda.

La pauta oficial dona: Reposició: maquinària que substitueix equipaments espatllats; estratègica: inversions innovadores que augmenten la qualitat; financera: compra d’accions estrangeres; expansiva: unir esforços per augmentar la producció.

3.2.a1 punt

Plantejament Es demana el balanç de situació amb tots els comptes de la taula. Cal classificar cada element en la seva massa patrimonial; el resultat de l’exercici és el benefici net de 76 00076\,000 € que dona l’enunciat i va al patrimoni net.

  1. Immobilitzat intangible: aplicacions informàtiques 15 00015\,000 €.

  2. Immobilitzat material: equips per a processos d’informació 30 00030\,000 €, elements de transport 5 0005\,000 €, construccions 100 000100\,000 € i mobiliari 10 00010\,000 €.

    30 000+5 00030\,000+5\,000+100 000+10 000{}+100\,000+10\,000=145 000{}= 145\,000
  3. Actiu no corrent:

    15 000+145 000=160 00015\,000+145\,000=160\,000
  4. Realitzable: clients 40 00040\,000 € i organismes de la Seguretat Social deutors 12 00012\,000 €.

    40 000+12 000=52 00040\,000+12\,000=52\,000
  5. Disponible: bancs 48 00048\,000 € i caixa 2 0002\,000 €.

    48 000+2 000=50 00048\,000+2\,000=50\,000
  6. Actiu corrent (no hi ha existències) i total de l’actiu:

    52 000+50 000=102 00052\,000+50\,000=102\,000160 000+102 000=262 000160\,000+102\,000=262\,000
  7. Patrimoni net: capital social 40 00040\,000 €, reserves 15 00015\,000 € i resultat de l’exercici 76 00076\,000 €.

    40 000+15 00040\,000+15\,000+76 000{}+76\,000=131 000{}= 131\,000
  8. Passiu no corrent: deutes a llarg termini amb entitats de crèdit 65 00065\,000 €.

  9. Passiu corrent: proveïdors 35 00035\,000 €, Hisenda pública creditora per conceptes fiscals 2 0002\,000 €, creditors per prestació de serveis 14 00014\,000 € i proveïdors de l’immobilitzat a curt termini 15 00015\,000 €.

    35 000+2 00035\,000+2\,000+14 000+15 000{}+14\,000+15\,000=66 000{}= 66\,000
  10. Total del patrimoni net i el passiu, igual al de l’actiu:

    131 000+65 000131\,000+65\,000+66 000{}+66\,000=262 000{}= 262\,000

ResultatActiu no corrent 160 000160\,000 € (intangible 15 00015\,000, material 145 000145\,000) i actiu corrent 102 000102\,000 € (realitzable 52 00052\,000, disponible 50 00050\,000): total actiu 262 000262\,000 €. Patrimoni net 131 000131\,000 €, passiu no corrent 65 00065\,000 € i passiu corrent 66 00066\,000 €: total 262 000262\,000 €.

La pauta oficial dona: ANC=160 000ANC=160\,000 (intangible 15 00015\,000, material 145 000145\,000); AC=102 000AC=102\,000 (realitzable 52 00052\,000, disponible 50 00050\,000); PN=131 000PN=131\,000; PNC=65 000PNC=65\,000; PC=66 000PC=66\,000; total 262 000262\,000.

3.2.b0,7 punts

Plantejament Es demana comprovar amb la ràtio de tresoreria (acid test) si l’empresa té massa liquiditat immediata. Aquesta ràtio deixa fora les existències i compara el realitzable i el disponible amb el passiu corrent.

  1. Amb les dades del balanç:

    Tresoreria\text{Tresoreria}=Realitzable+DisponiblePassiu corrent{}= \dfrac{\text{Realitzable}+\text{Disponible}}{\text{Passiu corrent}}=52 000+50 00066 000{}= \dfrac{52\,000+50\,000}{66\,000}=102 00066 000{}= \dfrac{102\,000}{66\,000}=1,545{}= 1{,}545
  2. El valor recomanat d’aquesta ràtio és a prop d’11 (entre 0,80{,}8 i 1,21{,}2). Amb 1,5451{,}545, l’empresa supera clarament aquest interval: pot pagar els deutes a curt termini amb els actius més líquids i encara li sobren diners.

  3. A més, el balanç no té existències. Per tant, l’afirmació és certa: l’empresa té un excés de liquiditat, està infrautilitzant recursos que podrien estar invertits i pot estar perdent rendibilitat.

  4. Recomanació: invertir part d’aquesta liquiditat sobrant en actius que li donin més rendibilitat.

ResultatL’afirmació és certa: la ràtio de tresoreria és 1,5451{,}545, per sobre de l’interval recomanat (0,80{,}8–1,21{,}2); es recomana invertir l’excés de liquiditat perquè doni rendibilitat.

La pauta oficial dona: Tresoreria =102 000/66 000=1,545=102\,000/66\,000=1{,}545 (o 1,551{,}55), per sobre de 0,80{,}8–1,21{,}2: excés de liquiditat, l’afirmació és certa; recomanació: fer inversions més rendibles.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2022, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2022Convocatòria ordinària · Sèrie 2 · Exercici 6

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a L’empresa i el seu entorn, Màrqueting, Finançament
Enunciat oficial

Encercleu la lletra de l’opció correcta de les qüestions següents.

[Cada resposta correcta val 0,5 punts. Per cada resposta errònia es descomptaran 0,15 punts; per les preguntes no contestades no hi haurà cap descompte.]

6.1 Les fonts de finançament propi són:

a) capital i reserves.

b) passiu corrent i passiu no corrent.

c) patrimoni net i passiu.

d) capital, reserves i amortitzacions.

[0,5 punts]

6.2 Les estratègies de gestió dels recursos de l’empresa busquen que cada departament o àrea contribueixi a l’èxit de l’alta direcció. Les estratègies relacionades amb la situació habitual de l’empresa i que tenen un horitzó temporal a curt termini s’anomenen

a) estratègies de negoci.

b) estratègies operatives o funcionals.

c) estratègies corporatives.

d) estratègies temporals.

[0,5 punts]

6.3 Si una empresa té una ràtio de rendibilitat econòmica (o ROI) del 25 % (o del 0,25) i uns beneficis abans d’interessos i impostos de 25.000 euros, el seu actiu total és de

a) 48.000 €.

b) 78.000 €.

c) 100.000 €.

d) 26.400 €.

[0,5 punts]

6.4 Pel que fa a les formes jurídiques de l’empresa, l’empresa individual té les característiques següents:

a) està formada per un o més socis, la responsabilitat està limitada al capital aportat i el capital mínim està fixat als estatuts.

b) està formada per un o més socis, la responsabilitat està limitada al capital aportat i el capital mínim és de 60.000 euros.

c) la responsabilitat és iŀlimitada i no hi ha un mínim de capital.

d) està formada per un o més socis, la responsabilitat està limitada al capital aportat i el capital mínim és de 3.000 euros.

[0,5 punts]

6.5 L’estratègia que utilitza l’empresa quan decideix dividir el mercat total on competeix en grups de consumidors que tinguin característiques similars s’anomena

a) diversificació.

b) diferenciació.

c) penetració de mercats.

d) segmentació.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

6.10,5 punts

Plantejament Pregunta sobre quines fonts de finançament són pròpies, és a dir, no s’han de tornar a ningú de fora de l’empresa. Cada resposta correcta val 0,50{,}5 punts i cada resposta errònia en resta 0,150{,}15; si no es contesta, no es resta res.

  1. El finançament propi el formen les aportacions dels socis (el capital) i l’autofinançament, que són els recursos que genera la mateixa empresa: les reserves (beneficis no repartits) i les amortitzacions.

  2. L’opció a) es queda curta perquè deixa fora les amortitzacions; b) és finançament aliè (deutes), i c) barreja el patrimoni net amb el passiu, que també és aliè.

ResultatLa resposta correcta és la d) capital, reserves i amortitzacions.

La pauta oficial dona: Resposta d).

6.20,5 punts

Plantejament Pregunta sobre els nivells d’estratègia d’una empresa: quin correspon a la gestió habitual de cada departament, a curt termini.

  1. Les estratègies operatives o funcionals són les de cada àrea de l’empresa (producció, màrqueting, finances, recursos humans…): tracten la situació habitual i tenen un horitzó a curt termini.

  2. Les corporatives afecten tota l’empresa a llarg termini, i les de negoci diuen com competeix cada unitat de negoci en el seu mercat; «estratègies temporals» no és cap nivell d’estratègia.

ResultatLa resposta correcta és la b) estratègies operatives o funcionals.

La pauta oficial dona: Resposta b).

6.30,5 punts

Plantejament Pregunta de càlcul: a partir de la rendibilitat econòmica (ROI) i del BAII, cal trobar l’actiu total.

  1. La rendibilitat econòmica divideix el BAII entre l’actiu total; aïllant l’actiu:

    RE\text{RE}=BAIIActiu total{}= \dfrac{\text{BAII}}{\text{Actiu total}}⇒Actiu total{}\Rightarrow \text{Actiu total}=BAIIRE{}= \dfrac{\text{BAII}}{\text{RE}}=25 0000,25{}= \dfrac{25\,000}{0{,}25}=100 000{}= 100\,000
  2. Comprovació: 25 000/100 000=0,2525\,000/100\,000=0{,}25, és a dir, el 2525 %. Amb cap de les altres xifres no surt aquesta rendibilitat.

ResultatLa resposta correcta és la c) 100 000100\,000 €.

La pauta oficial dona: Resposta c).

6.40,5 punts

Plantejament Pregunta sobre les característiques de l’empresari individual com a forma jurídica.

  1. L’empresari individual és una sola persona física que respon dels deutes de l’empresa amb tot el seu patrimoni personal (responsabilitat iŀlimitada), i la llei no li exigeix cap capital mínim.

  2. Les opcions a), b) i d) parlen de socis amb responsabilitat limitada al capital aportat, que és propi de les societats: 60 00060\,000 € és el capital mínim de la societat anònima, i 3 0003\,000 € era el de la societat de responsabilitat limitada quan es va fer aquest examen (des de l’octubre del 2022 n’hi ha prou amb 11 €).

ResultatLa resposta correcta és la c) la responsabilitat és iŀlimitada i no hi ha un mínim de capital.

La pauta oficial dona: Resposta c).

6.50,5 punts

Plantejament Pregunta sobre l’estratègia de màrqueting que divideix el mercat en grups de consumidors semblants.

  1. Dividir el mercat en grups (segments) de consumidors amb característiques semblants, per adaptar l’oferta a cadascun, és la segmentació.

  2. La diversificació és oferir productes nous en mercats nous; la diferenciació, aconseguir que el producte es percebi diferent del de la competència, i la penetració de mercats, vendre més dels productes actuals als mercats actuals.

ResultatLa resposta correcta és la d) segmentació.

La pauta oficial dona: Resposta d).

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2022, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2022Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 1

2,5 puntsLa pauta arrodoneix diferent
Enunciat oficial

Tramuntana, SL és una petita empresa empordanesa que presenta, a 31 de desembre de 2021, la llista de dades següent amb els saldos dels comptes a final d’any.

CompteSaldo deutor (imports en €)Saldo creditor (imports en €)
Amortització de l’immobilitzat material600
Compra de mercaderies5.000
Ingressos financers300
Despeses financeres: interessos de deutes1.000
Despeses de personal: Seguretat Social a càrrec de l’empresa1.000
Despeses de personal: sous i salaris4.000
Altres despeses d’explotació: subministraments2.000
Variació negativa d’existències de productes acabats i en curs200
Variació positiva d’existències comercials i matèries primeres500
Venda de mercaderies (import net de la xifra de negocis)50.000

Nota: El patrimoni net de l’empresa té un valor de 112.000 € i l’actiu total té un valor de 168.000 €. L’impost sobre beneficis és del 25 %.

1.1 A partir d’aquestes dades, elaboreu el compte de pèrdues i guanys de l’empresa Tramuntana, SL a 31 de desembre de 2021.

[1 punt]

1.2 Calculeu la rendibilitat econòmica de l’empresa Tramuntana, SL abans d’interessos i d’impostos, i interpreteu els resultats obtinguts.

[1 punt]

1.3 Contesteu les dues qüestions següents sobre la memòria:

a) «La memòria és un document comptable i Tramuntana, SL, atès que és una pime, no té l’obligació de fer-la.» Raoneu si aquesta afirmació és certa o falsa.

b) Quina finalitat té la memòria?

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

1.11 punt

Plantejament Es demana el compte de pèrdues i guanys a 31 de desembre de 2021. Totes les partides de la taula són ingressos o despeses: cal agrupar-les en el resultat d’explotació i el resultat financer, i després aplicar l’impost del 2525 %.

  1. Ingressos d’explotació: venda de mercaderies 50 00050\,000 €, menys la variació negativa d’existències de productes acabats i en curs, 200200 € (té saldo deutor: les existències han baixat, i això resta).

    50 000−200=49 80050\,000-200=49\,800
  2. Proveïments: compra de mercaderies més la variació d’existències comercials i matèries primeres, que la taula dona amb saldo deutor de 500500 € i que, per tant, es comptabilitza com una despesa més.

    5 000+500=5 5005\,000+500=5\,500
  3. Despeses de personal: sous i salaris més Seguretat Social a càrrec de l’empresa.

    4 000+1 000=5 0004\,000+1\,000=5\,000
  4. Despeses d’explotació: proveïments, personal, amortització de l’immobilitzat material (600600 €) i subministraments (2 0002\,000 €).

    5 500+5 000+6005\,500+5\,000+600+2 000{}+2\,000=13 100{}= 13\,100
  5. Resultat d’explotació, que és el benefici abans d’interessos i impostos:

    BAII=49 800−13 100=36 700\text{BAII}=49\,800-13\,100=36\,700
  6. Resultat financer (ingressos financers menys despeses financeres):

    300−1 000=−700300-1\,000=-700
  7. Resultat abans d’impostos:

    BAI=36 700−700=36 000\text{BAI}=36\,700-700=36\,000
  8. Impost sobre beneficis del 2525 % i resultat net:

    36 000⋅0,25=9 00036\,000\cdot 0{,}25=9\,000BN=36 000−9 000=27 000\text{BN}=36\,000-9\,000=27\,000
  9. L’enunciat té una ambigüitat: anomena «variació positiva» la partida de 500500 € però la posa a la columna del saldo deutor. Aquí s’ha seguit la columna. Si es llegeix com una variació positiva (les existències han augmentat), resta dels proveïments: proveïments 5 000−500=4 5005\,000-500=4\,500 €, BAII=37 700\text{BAII}=37\,700 €, BAI=37 000\text{BAI}=37\,000 €, impost 9 2509\,250 € i BN=27 750\text{BN}=27\,750 €.

ResultatIngressos d’explotació 49 80049\,800 €, despeses d’explotació 13 10013\,100 €, BAII=36 700\text{BAII}=36\,700 €, resultat financer −700-700 €, BAI=36 000\text{BAI}=36\,000 €, impost 9 0009\,000 € i BN=27 000\text{BN}=27\,000 €.

La pauta oficial dona: Ingressos d’explotació 49 80049\,800; proveïments 5 000+500=5 5005\,000+500=5\,500; despeses d’explotació 13 10013\,100; BAII=36 700\text{BAII}=36\,700; resultat financer −700-700; BAI=36 000\text{BAI}=36\,000; impost 9 0009\,000; BN=27 000\text{BN}=27\,000.

1.21 punt

Plantejament Es demana la rendibilitat econòmica abans d’interessos i impostos, que relaciona el BAII de l’apartat 1.1 amb l’actiu total de la nota, 168 000168\,000 €, i què vol dir el valor obtingut.

  1. Rendibilitat econòmica:

    RE\text{RE}=BAIIActiu total{}= \dfrac{\text{BAII}}{\text{Actiu total}}=36 700168 000{}= \dfrac{36\,700}{168\,000}=0,2185{}= 0{,}2185
  2. És a dir, un 21,8521{,}85 %: per cada 100100 € invertits en l’actiu, l’empresa genera 21,8521{,}85 € de benefici abans d’interessos i impostos.

  3. Aquesta ràtio mesura el benefici que generen els actius sense tenir en compte com s’han finançat: indica l’eficàcia de la gestió de l’empresa, la capacitat dels seus actius per generar valor, i permet veure si el creixement de l’empresa va acompanyat d’una millora o d’un empitjorament del resultat.

  4. Com més alta és, millor, perquè vol dir que calen pocs actius per obtenir un benefici alt.

  5. Amb la lectura alternativa de l’apartat 1.1 (BAII=37 700\text{BAII}=37\,700 €), seria 37 700/168 000=0,224437\,700/168\,000=0{,}2244, és a dir, un 22,4422{,}44 %.

ResultatRE=36 700/168 000=0,2185\text{RE}=36\,700/168\,000=0{,}2185, és a dir, un 21,8521{,}85 %: cada 100100 € d’actiu generen 21,8521{,}85 € de BAII.

La pauta oficial dona: RE\text{RE}=36 700/168 000{}= 36\,700/168\,000=0,2184{}= 0{,}2184=21,84{}= 21{,}84 %; cada 100100 € d’actiu generen 21,8421{,}84 € de BAII; mesura l’eficàcia de la gestió dels actius.

1.30,5 punts

Plantejament Es pregunta per la memòria, un dels comptes anuals: si una pime està obligada a fer-la i per a què serveix.

  1. a) L’afirmació és falsa. La memòria és un dels comptes anuals, i les pimes també han d’elaborar els seus comptes anuals: el balanç de situació, el compte de pèrdues i guanys i la memòria.

  2. Els administradors o l’empresari els han d’elaborar obligatòriament en un termini màxim de tres mesos des del tancament de l’exercici econòmic; en el cas de Tramuntana, SL, la signaran els administradors.

  3. b) La memòria serveix per completar la informació dels altres estats comptables: és un document explicatiu que amplia i ajuda a interpretar les xifres del balanç i del compte de pèrdues i guanys, i a entendre el funcionament comptable de l’empresa.

Resultata) Falsa: la memòria és un compte anual i una pime també està obligada a fer-la. b) Completa i explica la informació del balanç i del compte de pèrdues i guanys.

La pauta oficial dona: a) Falsa: la memòria és un compte anual obligatori també per a les pimes, elaborat pels administradors en tres mesos. b) Completa, amplia i interpreta la informació dels altres comptes anuals.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2022, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2022Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 3

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a Finançament
Enunciat oficial

Confitures, SL és una pime del Pirineu dedicada a la fabricació de melmelades amb fruita, espècies i xocolata. Aquesta empresa ha fet un inventari general dels seus béns a final d’aquest any, i el conjunt dels béns patrimonials de què disposa i el seu valor en euros són els següents:

— Concessions administratives, propietat industrial i drets de traspàs: patent per a fabricar melmelada amb vainilla i xocolata per valor de 1.000 €.

— Matèries primeres: el valor de la fruita (taronges, maduixes, gerds…) és de 1.500 €.

— Productes acabats: el valor dels pots de melmelada elaborats és de 4.000 €.

— Construccions (com a activitat principal): el local on es realitza la fabricació i venda del producte està valorat en 70.000 €.

— Banc i institucions de crèdit: el valor en els comptes bancaris és de 10.000 €.

— Equips per a processos d’informació: el valor dels ordinadors és de 8.000 €.

— Aplicacions informàtiques: el valor dels programes informàtics és de 2.000 €.

— Hisenda pública creditora per conceptes fiscals: l’empresa deu a la Hisenda pública 1.000 €.

— Clients: diferents restaurants de la zona deuen a l’empresa 25.000 €.

— Proveïdors: l’empresa deu 1.000 € a Xocolata, SL per la compra de cacau.

— Maquinària: el valor de les màquines que l’empresa usa a l’obrador és de 15.000 €.

— Proveïdors de l’immobilitzat a curt termini: l’empresa deu 3.000 €.

— Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit: l’empresa deu al Banc de Girona, per un préstec a llarg termini, 70.000 €.

— Reserves: els beneficis no distribuïts dels últims anys amb caràcter voluntari són de 5.000 €.

— Capital: el capital social té un valor de 4.000 €.

Nota: Els comptes de l’immobilitzat es presenten amb el valor net comptable (cost d’adquisició o cost de producció menys amortització acumulada).

3.1 Elaboreu el balanç de situació d’aquesta empresa, a 31 de desembre de 2021, i calculeu el resultat de l’exercici. En aquest balanç només hi heu d’incloure aquelles masses o elements patrimonials que surten en l’enunciat, tret del resultat de l’exercici, que l’haureu de calcular per a quadrar el balanç de situació.

Si, en algun cas, dins d’una massa patrimonial hi ha diferents elements patrimonials, cal que detalleu aquests elements; és a dir, no us limiteu a agrupar i a escriure directament el valor total de la massa patrimonial: heu d’especificar quines partides la integren.

[1 punt]

3.2 Expliqueu com poden ser les fonts de finançament segons el termini de devolució. Observeu el balanç de situació que heu elaborat en l’apartat anterior i digueu quines fonts pot tenir aquesta empresa segons el termini de devolució.

[1 punt]

3.3 Fa temps que Confitures, SL intenta cobrar el deute dels restaurants, però no se’n surt. Quina font de finançament li recomanaríeu? Per què?

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

3.11 punt

Plantejament Es demana el balanç de situació a 31 de desembre de 2021, amb el detall de les partides de cada massa, i el resultat de l’exercici, que és la xifra que fa quadrar el balanç: el patrimoni net ha de ser igual a l’actiu menys el passiu.

  1. Immobilitzat intangible: concessions administratives, propietat industrial i drets de traspàs (la patent), 1 0001\,000 €, i aplicacions informàtiques, 2 0002\,000 €.

    1 000+2 000=3 0001\,000+2\,000=3\,000
  2. Immobilitzat material: construccions 70 00070\,000 €, maquinària 15 00015\,000 € i equips per a processos d’informació 8 0008\,000 €.

    70 000+15 000+8 000=93 00070\,000+15\,000+8\,000=93\,000
  3. Actiu no corrent:

    3 000+93 000=96 0003\,000+93\,000=96\,000
  4. Actiu corrent: existències (matèries primeres 1 5001\,500 € i productes acabats 4 0004\,000 €), realitzable (clients 25 00025\,000 €) i disponible (bancs i institucions de crèdit 10 00010\,000 €).

    1 500+4 0001\,500+4\,000+25 000+10 000{}+25\,000+10\,000=40 500{}= 40\,500
  5. Total de l’actiu:

    96 000+40 500=136 50096\,000+40\,500=136\,500
  6. Passiu no corrent: deutes a llarg termini amb entitats de crèdit, 70 00070\,000 €.

  7. Passiu corrent: proveïdors 1 0001\,000 €, proveïdors de l’immobilitzat a curt termini 3 0003\,000 € i Hisenda pública creditora per conceptes fiscals 1 0001\,000 €.

    1 000+3 000+1 000=5 0001\,000+3\,000+1\,000=5\,000
  8. El patrimoni net és l’actiu menys el passiu:

    PN\text{PN}=136 500{}= 136\,500−(70 000+5 000){}-(70\,000+5\,000)=61 500{}= 61\,500
  9. El patrimoni net el formen el capital (4 0004\,000 €), les reserves (5 0005\,000 €) i el resultat de l’exercici, que és el que falta:

    Resultat\text{Resultat}=61 500−4 000−5 000{}= 61\,500-4\,000-5\,000=52 500{}= 52\,500
  10. Comprovació: patrimoni net més passiu,

    61 500+70 000+5 00061\,500+70\,000+5\,000=136 500{}= 136\,500

ResultatActiu no corrent 96 00096\,000 € i actiu corrent 40 50040\,500 €: total 136 500136\,500 €. Patrimoni net 61 50061\,500 € (capital 4 0004\,000, reserves 5 0005\,000 i resultat 52 50052\,500), passiu no corrent 70 00070\,000 € i passiu corrent 5 0005\,000 €. El resultat de l’exercici és un benefici de 52 50052\,500 €.

La pauta oficial dona: ANC=96 000ANC=96\,000 (intangible 3 0003\,000, material 93 00093\,000); AC=40 500AC=40\,500; total 136 500136\,500; PN=61 500PN=61\,500 (resultat de l’exercici 52 50052\,500); PNC=70 000PNC=70\,000; PC=5 000PC=5\,000.

3.21 punt

Plantejament Es demana classificar les fonts de finançament segons quan s’han de tornar i dir quines té Confitures, SL mirant el balanç de l’apartat 3.1.

  1. Segons el termini de devolució, les fonts poden ser a curt termini, si s’han de tornar en menys d’un any (al balanç, el passiu corrent), o a llarg termini, si es tornen en més d’un any (el passiu no corrent).

  2. Els recursos propis (el patrimoni net) no s’han de tornar: tenen un termini indefinit.

  3. A curt termini, Confitures, SL té: proveïdors de l’immobilitzat a curt termini 3 0003\,000 €, Hisenda pública creditora per conceptes fiscals 1 0001\,000 € i proveïdors 1 0001\,000 €.

  4. A llarg termini: deutes a llarg termini amb entitats de crèdit (el préstec del Banc de Girona), 70 00070\,000 €.

  5. I amb termini indefinit, els recursos propis: capital 4 0004\,000 €, reserves 5 0005\,000 € i resultat de l’exercici 52 50052\,500 €.

ResultatA curt termini (passiu corrent, 5 0005\,000 €): proveïdors, proveïdors de l’immobilitzat a curt termini i Hisenda pública creditora; a llarg termini (passiu no corrent): el préstec bancari de 70 00070\,000 €; el patrimoni net no té termini de devolució.

La pauta oficial dona: Curt termini (menys d’un any, passiu corrent): proveïdors d’immobilitzat 3 0003\,000, Hisenda 1 0001\,000, proveïdors 1 0001\,000. Llarg termini (passiu no corrent): deutes amb entitats de crèdit 70 00070\,000. Recursos propis: termini indefinit.

3.30,5 punts

Plantejament Es demana una font de finançament per a una empresa que no aconsegueix cobrar el que li deuen els clients (els restaurants).

  1. La font més adequada és el facturatge o factoring.

  2. Consisteix a vendre els drets de cobrament sobre els clients (factures, lletres…) a una empresa anomenada factor, que n’avança l’import i se n’encarrega del cobrament.

  3. Així Confitures, SL obté liquiditat immediata i, si el factoring és sense recurs, el factor assumeix el risc d’impagament dels restaurants.

  4. L’inconvenient principal és que és car: el factor cobra uns interessos i unes comissions elevats.

ResultatEl factoring: vendre els deutes dels clients a un factor li dona liquiditat immediata i li evita el problema dels impagaments, tot i que té un cost elevat.

La pauta oficial dona: Factoring: venda dels drets de cobrament a un factor; liquiditat immediata i s’evita l’impagament; inconvenient, cost elevat.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2022, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2022Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 6

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a L’empresa i el seu entorn, Màrqueting, VAN, TIR i termini de recuperació
Enunciat oficial

Encercleu la lletra de l’opció correcta de les qüestions següents.

[Cada resposta correcta val 0,5 punts. Per cada resposta errònia es descomptaran 0,15 punts; per les preguntes no contestades no hi haurà cap descompte.]

6.1 El capital d’una societat de responsabilitat limitada (SL)

a) està format per accions.

b) està format per participacions.

c) no pot estar format per béns.

d) està format tant per participacions com per accions.

[0,5 punts]

6.2 Els canals de distribució poden estar formats per

a) intermediaris que permeten que els productes arribin de l’empresa que els ha fabricat als compradors.

b) empreses que s’encarreguen de la publicitat de diferents marques.

c) diferents mitjans de transport que les empreses contracten per a fer arribar els seus serveis.

d) empreses que fan estudis de mercat en un territori concret.

[0,5 punts]

6.3 La capacitat que té una empresa per a convertir les seves inversions en diners en efectiu s’anomena

a) rendibilitat.

b) solvència a curt termini.

c) liquiditat.

d) solvència a llarg termini.

[0,5 punts]

6.4 Convé que la taxa interna de rendibilitat (TIR) sigui

a) menor que el tipus d’interès de mercat.

b) major que el tipus d’interès de mercat.

c) igual que el tipus d’interès de mercat.

d) igual o menor que el cost de capital.

[0,5 punts]

6.5 Quina de les afirmacions següents sobre les inversions és correcta?

a) Les inversions financeres a llarg termini s’anomenen inversions permanents.

b) Les inversions financeres no permeten adquirir béns que ampliïn la capacitat productiva de l’empresa.

c) Les inversions financeres estan formades per accions i obligacions.

d) Les inversions econòmiques estan formades per accions i obligacions.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

6.10,5 punts

Plantejament Pregunta sobre com es divideix el capital d’una societat de responsabilitat limitada. Cada resposta correcta val 0,50{,}5 punts i cada resposta errònia en resta 0,150{,}15; si no es contesta, no es resta res.

  1. El capital de la SL es divideix en participacions socials; les accions són pròpies de la societat anònima.

  2. L’opció c) és falsa perquè els socis també poden aportar béns al capital (aportacions no dineràries), i d) barreja les participacions de la SL amb les accions de la SA.

ResultatLa resposta correcta és la b) està format per participacions.

La pauta oficial dona: Resposta b).

6.20,5 punts

Plantejament Pregunta sobre qui forma un canal de distribució, una de les variables del màrqueting.

  1. Un canal de distribució és el camí que segueix el producte des del fabricant fins al comprador, i el formen els intermediaris (majoristes, detallistes…) que el fan arribar.

  2. Les agències de publicitat (b) pertanyen a la comunicació, els mitjans de transport (c) són una part de la logística i els estudis de mercat (d) són investigació comercial.

ResultatLa resposta correcta és la a) intermediaris que permeten que els productes arribin de l’empresa que els ha fabricat als compradors.

La pauta oficial dona: Resposta a).

6.30,5 punts

Plantejament Pregunta sobre el nom de la capacitat de convertir els actius en diners en efectiu.

  1. La liquiditat és la facilitat amb què els actius de l’empresa es poden convertir en diners en efectiu.

  2. La rendibilitat relaciona el benefici amb la inversió; la solvència a curt termini és la capacitat de pagar els deutes de menys d’un any, i la solvència a llarg termini, la de pagar tots els deutes.

ResultatLa resposta correcta és la c) liquiditat.

La pauta oficial dona: Resposta c).

6.40,5 punts

Plantejament Pregunta sobre el criteri de la TIR per acceptar una inversió.

  1. La TIR és la rendibilitat que dona el projecte. Convé que sigui més alta que el cost dels diners (el tipus d’interès de mercat o el cost del capital): així el projecte rendeix més del que costa finançar-lo i, descomptat a aquest tipus, té VAN positiu.

  2. Si la TIR és igual o menor que aquest tipus, el projecte no crea valor; per això a), c) i d) no són correctes.

ResultatLa resposta correcta és la b) major que el tipus d’interès de mercat.

La pauta oficial dona: Resposta b).

6.50,5 punts

Plantejament Pregunta sobre què són les inversions financeres i en què es diferencien de les econòmiques.

  1. Les inversions financeres consisteixen a comprar actius financers, com ara accions (participacions en el capital d’altres empreses) i obligacions (títols de deute), per obtenir-ne una rendibilitat.

  2. La d) confon les inversions financeres amb les econòmiques o productives, que són béns com maquinària, edificis o instaŀlacions.

  3. La c) és la definició d’inversió financera: és la resposta correcta. Les altres dues no són la resposta buscada: la a) no defineix la inversió financera (el terme «inversions permanents» s’usava per a les inversions a llarg termini en general), i la b) parla de béns productius, que és el que es compra amb una inversió econòmica, no amb una financera; comprar accions és comprar un actiu financer.

ResultatLa resposta correcta és la c) les inversions financeres estan formades per accions i obligacions.

La pauta oficial dona: Resposta c).

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2022, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

Errors típics que penalitza la pauta

Preguntes freqüents

Quants exercicis de comptabilitat i anàlisi financera han sortit a la PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci de Catalunya?

Entre 2022 i 2026, 26 exercicis en 14 dels 14 exàmens que tenim resolts (cada any, l’ordinària i l’extraordinària, i també la sèrie d’incidències). Han sortit els anys 2026, 2025, 2024, 2023 i 2022.

Les solucions són les oficials?

No: les escriu EducaIA, pas a pas, i cada resultat està contrastat amb la pauta oficial de correcció. Quan la pauta dona una altra xifra (gairebé sempre per arrodoniment), ho posem al costat amb l’explicació.

Què faig si el meu resultat no coincideix amb la pauta?

Si és un càlcul, mira primer si és el mateix valor arrodonit d’una altra manera: a vegades la pauta talla els decimals en lloc d’arrodonir. Si és una pregunta d’explicar, la pauta puntua els conceptes: fes servir el vocabulari de la matèria i aplica’l al cas de l’enunciat. Al test, una resposta errònia resta punts: si no ho tens clar, deixa-la en blanc.

Puc imprimir els exercicis?

Sí. El botó d’imprimir prepara un full amb els enunciats oficials, amb espai per respondre, i les solucions a part. Cada exercici enllaça també el PDF oficial de l’examen i de la pauta.

Tens la PAU d’Empresa aquest curs?

Puja els teus apunts d’Empresa i EducaIA et prepara el pla dia a dia fins a la PAU, amb resums, flashcards i tests dels teus propis temes.

Prepara la PAU d’Empresa a EducaIA

Tots els exàmens de CatalunyaCentre PAU de CatalunyaCalculadora de nota PAU

Els altres temes d’Empresa

L’empresa i el seu entornModel de negoci i innovacióEmprenedoria i pla d’empresaOrganització i recursos humansProductivitat, costos i punt mortVAN, TIR i termini de recuperacióFinançamentMàrqueting

Enunciat oficial

Toca la imatge per apropar-la o allunyar-la.