Empresa, PAU 2023 de Catalunya: l’examen de juny (sèrie 5) resolt

L’examen de juny (sèrie 5) d’Economia de l’empresa de la PAU de Catalunya del 2023, sencer: els sis exercicis que es proposaven, tal com van sortir, cadascun amb la solució pas a pas d’EducaIA de cada apartat, contrastada amb la pauta oficial de correcció. Quan la nostra resposta no coincideix del tot amb la pauta, et diem per què.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

Què s’hi proposava, en punts

Els punts de cada apartat, sumats pel tema del temari que pregunta. En aquest examen es triaven els exercicis (ho diuen les instruccions de sota), així que la barra suma tots els que es proposaven: 15 punts.

Instruccions de l’examen Responeu a QUATRE dels sis exercicis següents. Cada exercici val 2,5 punts. En el cas que responeu a més exercicis, només es valoraran els quatre primers.

Els exercicis de l’examen

2023Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 1

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTemes: Comptabilitat i anàlisi financera
Enunciat oficial

L’empresa Platets la Lola, SL és coneguda perquè fa menjars per a emportar. El seu èxit es deu a l’elaboració de plats tradicionals com els que preparaven les àvies de les tres joves fundadores. Fa uns mesos va presentar les dades comptables següents, referents a l’últim exercici econòmic (els imports estan expressats en euros).

Observeu que en aquesta taula falten dos imports: el de les inversions immobiliàries i el de les reserves. Els haureu de deduir quan respongueu a l’apartat 1.2. Per a resoldre l’apartat 1.1 no els necessitareu.

ConcepteImport (€)
Realitzable12.000
Equips per a processos d’informació22.000
Resultat de l’exercici15.000
Inversions immobiliàries[Aquesta dada l’haureu de deduir quan feu l’apartat 1.2. No la necessitareu per a l’apartat 1.1.]
Existències42.000
Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit85.000
Disponible5.000
Proveïdors56.000
Capital social30.000
Hisenda pública creditora per conceptes fiscals2.000
Instaŀlacions tècniques60.000
Inversions financeres a llarg termini18.000
Reserves[Aquesta dada l’haureu de deduir quan feu l’apartat 1.2. No la necessitareu per a l’apartat 1.1.]
Maquinària34.000

Nota: Els comptes de l’immobilitzat es presenten amb el valor net comptable (cost d’adquisició o cost de producció menys amortització acumulada).

1.1 Calculeu el total de l’actiu d’aquesta empresa tenint en compte els imports proporcionats en l’enunciat que considereu oportuns i sabent que la ràtio de solvència (o de garantia) va ser d’1,4. Per a calcular el total de l’actiu heu d’utilitzar obligatòriament la fórmula de la ràtio de solvència (o de garantia).

[0,5 punts]

1.2 Tenint en compte totes les dades de l’enunciat sense excepció (en aquest cas sí que hi intervenen totes les masses i els elements patrimonials de la taula) i el total de l’actiu que heu calculat a l’apartat anterior, elaboreu el balanç de situació d’aquesta empresa a 31 de desembre de 2022. Per fer-ho, deduïu els imports que falten a la taula (el de les inversions immobiliàries i el de les reserves) i recordeu que sempre s’ha de complir la igualtat «total actiu = patrimoni net + passiu».

En el balanç de situació només hi heu d’incloure aquelles masses o elements patrimonials que apareixen a l’enunciat d’aquest exercici. I si, en algun cas, dins d’una massa patrimonial hi ha diferents elements patrimonials, cal que els detalleu; és a dir, no us limiteu a agrupar i a escriure directament el valor total de la massa patrimonial: heu d’especificar quins elements patrimonials la integren.

[1 punt]

1.3 Les dades de l’empresa relatives a l’any que van iniciar el negoci són les següents:

— Van aconseguir uns ingressos d’explotació de 51.000 €.

— Les despeses d’explotació van ascendir a 44.000 €.

— No van tenir cap tipus d’ingrés ni de despesa financera.

— Van haver de pagar un impost sobre el benefici del 25 %.

Finalment, i per poder començar, l’any que van iniciar el negoci les tres fundadores van decidir obrir un compte corrent al qual cadascuna va aportar 10.000 € (els recursos propis aportats van ser: 10.000 € × 3 = 30.000 €).

Utilitzant només les dades d’aquest apartat 1.3, elaboreu el compte de pèrdues i guanys. A continuació, calculeu i interpreteu la rendibilitat financera, després d’interessos i impostos, que van obtenir l’any que van iniciar el negoci. Expresseu el valor final obtingut en percentatge.

[1 punt]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

1.10,5 punts

Plantejament Cal calcular el total de l’actiu a partir de la ràtio de solvència (o de garantia), que relaciona tot el que té l’empresa (l’actiu) amb tot el que deu (el passiu, corrent i no corrent). Primer se suma el passiu amb els comptes de deutes de la taula i després s’aïlla l’actiu. Imports en euros.

  1. Fórmula de la ràtio de solvència (o de garantia):

    Solveˋncia\text{Solvència}=Actiu totalPassiu no corrent+Passiu corrent{}= \frac{\text{Actiu total}}{\text{Passiu no corrent}+\text{Passiu corrent}}
  2. Passiu no corrent: deutes a llarg termini amb entitats de crèdit, 85 00085\,000 €.

  3. Passiu corrent: proveïdors (56 00056\,000 €) i Hisenda pública creditora per conceptes fiscals (2 0002\,000 €):

    56 000+2 000=58 00056\,000+2\,000=58\,000
  4. Passiu total (els deutes de l’empresa):

    85 000+58 000=143 00085\,000+58\,000=143\,000
  5. Substituïm a la fórmula i aïllem l’actiu:

    1,41{,}4=Actiu total143 000{}= \frac{\text{Actiu total}}{143\,000}⟹Actiu total{}\Longrightarrow \text{Actiu total}=1,4⋅143 000{}= 1{,}4\cdot 143\,000=200 200{}= 200\,200
  6. Una solvència d’1,41{,}4 vol dir que, per cada euro de deute, l’empresa té 1,401{,}40 € d’actiu.

ResultatEl total de l’actiu és de 200 200200\,200 €.

La pauta oficial dona: Total passiu =85 000+56 000+2 000{}= 85\,000+56\,000+2\,000=143 000{}= 143\,000; 1,4=Actiu/143 0001{,}4=\text{Actiu}/143\,000; total actiu 200 200200\,200 €.

1.21 punt

Plantejament Cal ordenar tots els comptes de la taula en el balanç i deduir els dos imports que falten amb el total de l’actiu de l’apartat 1.1 (200 200200\,200 €): les inversions immobiliàries surten de l’actiu i les reserves, del patrimoni net, perquè el total de l’actiu ha de ser igual al patrimoni net més el passiu. Imports en euros.

  1. Immobilitzat material: instaŀlacions tècniques 60 00060\,000 €, maquinària 34 00034\,000 € i equips per a processos d’informació 22 00022\,000 €.

    60 000+34 00060\,000+34\,000+22 000{}+22\,000=116 000{}= 116\,000
  2. Actiu corrent: existències 42 00042\,000 €, realitzable 12 00012\,000 € i disponible 5 0005\,000 €.

    42 000+12 000+5 000=59 00042\,000+12\,000+5\,000=59\,000
  3. Actiu no corrent: el que queda del total de l’actiu un cop restat l’actiu corrent.

    200 200−59 000=141 200200\,200-59\,000=141\,200
  4. L’actiu no corrent el formen l’immobilitzat material, les inversions immobiliàries (XX) i les inversions financeres a llarg termini (18 00018\,000 €). Aïllem XX:

    116 000+X+18 000116\,000+X+18\,000=141 200{}= 141\,200⟹X=7 200{}\Longrightarrow X=7\,200
  5. Patrimoni net: el total del patrimoni net i el passiu menys el passiu calculat a l’apartat 1.1.

    200 200−143 000=57 200200\,200-143\,000=57\,200
  6. El patrimoni net el formen el capital social (30 00030\,000 €), les reserves (YY) i el resultat de l’exercici (15 00015\,000 €). Aïllem YY:

    30 000+Y+15 00030\,000+Y+15\,000=57 200{}= 57\,200⟹Y=12 200{}\Longrightarrow Y=12\,200
  7. Balanç de situació a 31 de desembre de 2022, actiu: actiu no corrent 141 200141\,200 € (immobilitzat material 116 000116\,000 €: instaŀlacions tècniques 60 00060\,000 €, maquinària 34 00034\,000 € i equips per a processos d’informació 22 00022\,000 €; inversions immobiliàries 7 2007\,200 €; inversions financeres a llarg termini 18 00018\,000 €) i actiu corrent 59 00059\,000 € (existències 42 00042\,000 €, realitzable 12 00012\,000 € i disponible 5 0005\,000 €).

  8. Patrimoni net i passiu: patrimoni net 57 20057\,200 € (capital social 30 00030\,000 €, reserves 12 20012\,200 € i resultat de l’exercici 15 00015\,000 €), passiu no corrent 85 00085\,000 € (deutes a llarg termini amb entitats de crèdit) i passiu corrent 58 00058\,000 € (proveïdors 56 00056\,000 € i Hisenda pública creditora per conceptes fiscals 2 0002\,000 €).

  9. Comprovació: el total del patrimoni net i el passiu és igual al total de l’actiu:

    57 200+85 00057\,200+85\,000+58 000{}+58\,000=200 200{}= 200\,200=141 200+59 000{}= 141\,200+59\,000

ResultatInversions immobiliàries: 7 2007\,200 €; reserves: 12 20012\,200 €. Actiu no corrent 141 200141\,200 € i actiu corrent 59 00059\,000 €; patrimoni net 57 20057\,200 €, passiu no corrent 85 00085\,000 € i passiu corrent 58 00058\,000 €. Total actiu = total patrimoni net i passiu = 200 200200\,200 €.

La pauta oficial dona: Inversions immobiliàries 7 2007\,200; reserves 12 20012\,200; ANC 141 200141\,200 (immobilitzat material 116 000116\,000); AC 59 00059\,000; PN 57 20057\,200; PNC 85 00085\,000; PC 58 00058\,000; total 200 200200\,200.

1.31 punt

Plantejament Només es fan servir les dades de l’apartat 1.3. El compte de pèrdues i guanys parteix dels ingressos i les despeses d’explotació (resultat d’explotació o BAII), hi afegeix el resultat financer (aquí, zero) i resta l’impost sobre beneficis. Després, la rendibilitat financera compara el benefici net amb els recursos propis que van aportar les sòcies (30 00030\,000 €).

  1. Resultat d’explotació (benefici abans d’interessos i impostos):

    BAII=51 000−44 000=7 000\text{BAII}=51\,000-44\,000=7\,000
  2. Resultat financer: no hi va haver ingressos ni despeses financeres, així que és 00 €. Benefici abans d’impostos:

    BAI=7 000+0=7 000\text{BAI}=7\,000+0=7\,000
  3. Impost sobre beneficis (2525 % del BAI):

    0,25⋅7 000=1 7500{,}25\cdot 7\,000=1\,750
  4. Resultat de l’exercici (benefici net):

    BN=7 000−1 750=5 250\text{BN}=7\,000-1\,750=5\,250
  5. Rendibilitat financera (després d’interessos i impostos): benefici net entre recursos propis, en percentatge:

    RF\text{RF}=BNRecursos propis⋅100{}= \frac{\text{BN}}{\text{Recursos propis}}\cdot 100=5 25030 000⋅100{}= \frac{5\,250}{30\,000}\cdot 100=17,5{}= 17{,}5
  6. Interpretació: la rendibilitat financera és del 17,517{,}5 %: per cada 100100 € que van aportar les sòcies, l’empresa va obtenir 17,5017{,}50 € de benefici net el primer any. Mesura la rendibilitat dels recursos propis, és a dir, dels diners que han posat les propietàries.

ResultatBAII =7 000=7\,000 €, resultat financer 00 €, BAI =7 000=7\,000 €, impost 1 7501\,750 € i BN =5 250=5\,250 €. Rendibilitat financera del 17,517{,}5 %: per cada 100100 € de recursos propis, 17,5017{,}50 € de benefici net.

La pauta oficial dona: BAII =7 000=7\,000; resultat financer 00; BAI =7 000=7\,000; impost 1 7501\,750; BN =5 250=5\,250; rendibilitat financera =5 250/30 000⋅100=17,5=5\,250/30\,000\cdot 100=17{,}5 %: per cada 100100 € de recursos propis, 17,5017{,}50 € de benefici.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 2

2,5 puntsLa pauta té un errorTemes: VAN, TIR i termini de recuperació, Finançament
Enunciat oficial

En Bernat Serraplana és assessor empresarial. En aquests moments està valorant dos possibles projectes d’inversió que poden ser molt beneficiosos per a l’empresa Selvacat, SL. Imagineu que esteu fent pràctiques a l’empresa d’en Bernat i li doneu un cop de mà amb aquest encàrrec, i que l’altre dia, tot preparant l’informe per presentar-lo a l’empresa client, sense voler vau esborrar algunes dades de l’arxiu, de manera que, finalment, les dades que es coneixen sobre els dos projectes són les següents:

Desemborsament inicialFlux de caixa net (any 1)Flux de caixa net (any 2)Flux de caixa net (any 3)
Projecte 1?100.000 €90.000 €100.000 €
Projecte 2270.000 €105.000 €?150.000 €

2.1 En l’informe que esteu preparant s’utilitzarà el criteri del valor actual net (VAN). Expliqueu en què consisteix aquest mètode. A banda, en Bernat us demana que calculeu quins haurien de ser els imports que falten perquè, segons aquest criteri de selecció d’inversions, qualsevol dels dos projectes fos acceptat per l’empresa client. Actualment, amb un cost de capital (o taxa d’actualització o de descompte) del 6 %, el VAN dels dos projectes és zero.

[0,75 punts]

2.2 Per finançar la inversió, Selvacat, SL ha donat la indicació que vol utilitzar fonts de finançament externes i a llarg termini i us demana assessorament respecte al facturatge (o factoring), a un préstec a cinc anys i a un crèdit comercial. Expliqueu breument cadascuna de les fonts de finançament esmentades i digueu quina escolliríeu, atenent a la indicació de l’empresa.

[1 punt]

2.3 Imagineu que, a darrera hora, l’empresa us ha fet arribar un altre projecte d’inversió (projecte 3) que considera que els pot interessar. Aquest projecte és molt similar als anteriors i sabem que la seva TIR (taxa interna de rendibilitat) és del 7 %. Expliqueu raonadament quin dels tres projectes (1, 2 o 3) aconsellaríeu d’acord amb aquest mètode de selecció d’inversions i per què desconsellaríeu els altres.

Per fer-ho, tingueu en compte que es manté la taxa del cost de capital o taxa de descompte del 6 %.

[0,75 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

2.10,75 punts

Plantejament Es demana explicar el criteri del VAN i calcular les dues dades esborrades: el desemborsament inicial del projecte 1 i el flux de caixa de l’any 2 del projecte 2. L’enunciat diu que, amb un cost de capital del 66 %, el VAN dels dos projectes és zero; per tant, les dades que falten són les que fan VAN=0\text{VAN}=0, que és el límit perquè un projecte s’accepti. Per no escriure xifres amb massa dígits, treballem en milers d’euros.

  1. El VAN (valor actual net) és un mètode dinàmic de selecció d’inversions: té en compte que els diners canvien de valor amb el temps. Consisteix a actualitzar tots els fluxos de caixa nets al moment inicial amb la taxa de descompte kk i restar-los el desemborsament inicial AA:

    VAN\text{VAN}=−A+Q11+k+Q2(1+k)2{}= -A+\frac{Q_1}{1+k}+\frac{Q_2}{(1+k)^2}+Q3(1+k)3{}+\frac{Q_3}{(1+k)^3}
  2. Un projecte s’accepta si el VAN és igual o més gran que zero: el valor actual dels fluxos que genera cobreix el desemborsament inicial. Entre diversos projectes, es prefereix el de VAN més alt.

  3. Projecte 1: amb VAN=0\text{VAN}=0, el desemborsament és igual a la suma dels fluxos actualitzats al 66 %:

    A1A_1=1001,06{}= \frac{100}{1{,}06}+901,062{}+\frac{90}{1{,}06^2}+1001,063{}+\frac{100}{1{,}06^3}≈94,34+80,10+83,96{}\approx 94{,}34+80{,}10+83{,}96=258,40{}= 258{,}40
  4. És a dir, uns 258 400258\,400 €. És el desemborsament inicial màxim: amb un desemborsament més gran el VAN seria negatiu i el projecte es rebutjaria.

  5. Projecte 2: amb VAN=0\text{VAN}=0, el flux de l’any 2 actualitzat ha de cobrir el que no cobreixen els altres dos fluxos:

    Q21,062\frac{Q_2}{1{,}06^2}=270−1051,06{}= 270-\frac{105}{1{,}06}−1501,063{}-\frac{150}{1{,}06^3}≈270−99,06−125,94{}\approx 270-99{,}06-125{,}94=45,00{}= 45{,}00
  6. El portem a l’any 2 multiplicant per 1,062=1,12361{,}06^2=1{,}1236:

    Q2≈45,00⋅1,1236≈50,56Q_2\approx 45{,}00\cdot 1{,}1236\approx 50{,}56
  7. Amb més decimals surt 50,56350{,}563 milers d’euros, uns 50 56350\,563 €. És el flux mínim de l’any 2: si fos més petit, el VAN seria negatiu.

ResultatProjecte 1: el desemborsament inicial que falta és d’uns 258 400258\,400 € (com a màxim, perquè s’accepti). Projecte 2: el flux de caixa de l’any 2 és d’uns 50 56350\,563 € (com a mínim). Amb aquests imports el VAN de cada projecte és zero.

La pauta oficial dona: Projecte 1: −X+94 339,62-X+94\,339{,}62+80 099,68{}+80\,099{,}68+83 961,93=0{}+83\,961{,}93=0, X=258 401,23X=258\,401{,}23 € (desemborsament màxim); projecte 2: X/1,062=45 000,51X/1{,}06^2=45\,000{,}51, X=50 562,57X=50\,562{,}57 € (flux mínim; a la conclusió escriu 50 562,2750\,562{,}27).

2.21 punt

Plantejament Cal explicar les tres fonts de finançament i triar la que compleix les dues condicions de l’empresa: que sigui externa (aliena) i a llarg termini.

  1. Facturatge (factoring): l’empresa (la cedent) transfereix els seus drets de cobrament sobre clients i deutors a una entitat especialitzada (el factor, normalment un banc), que els cobra al venciment i, en el facturatge sense recurs, assumeix el risc d’impagament, tot a canvi d’una comissió. Abans, el factor selecciona els saldos de clients i deutors que accepta i rebutja els que tenen historial de morositat. És finançament extern a curt termini.

  2. Préstec a cinc anys: una entitat de crèdit lliura a l’empresa un import pactat, que l’empresa retorna amb interessos segons un pla d’amortització a cinc anys. És finançament extern a llarg termini (més d’un any).

  3. Crèdit comercial (proveïdors): l’empresa compra als proveïdors i els paga més tard; mentrestant disposa del que ha comprat sense haver-ho pagat, i això és una forma de finançament. És finançament extern a curt termini.

  4. Elecció: el préstec a cinc anys, perquè és l’única de les tres fonts que és externa i a llarg termini, com demana l’empresa. El facturatge i el crèdit comercial són externs, però a curt termini.

ResultatFacturatge: extern a curt termini; préstec a cinc anys: extern a llarg termini; crèdit comercial: extern a curt termini. S’escull el préstec a cinc anys, l’única font que compleix la indicació de l’empresa.

La pauta oficial dona: Facturatge i crèdit comercial: fonts externes a curt termini (no compleixen); préstec a cinc anys: extern a llarg termini; s’escull el préstec.

2.30,75 punts

Plantejament Es demana aplicar el criteri de la TIR als tres projectes amb un cost de capital del 66 %. La TIR dels projectes 1 i 2 surt de l’apartat 2.1: és la taxa que fa que el seu VAN sigui zero.

  1. La TIR (taxa interna de rendibilitat) és, com el VAN, un mètode dinàmic. És la taxa de descompte que fa que el VAN d’una inversió sigui zero; és la rendibilitat del projecte en percentatge. Un projecte interessa si la TIR és més gran que el cost del capital kk, i entre diversos projectes es tria el de TIR més alta.

  2. Projectes 1 i 2: l’enunciat diu que amb k=6k=6 % el VAN és zero, així que la TIR és exactament del 66 %. Rendeixen just el que costen els diners: per cada 100100 € que l’empresa demana prestats al 66 % n’ha de tornar 106106 €, i la inversió li’n dona 106106 €; no en perd, però tampoc no en guanya.

  3. Projecte 3: TIR del 77 %, més gran que el 66 %. Per cada 100100 € demanats al 66 % n’obté 107107 €: en torna 106106 € i en guanya 11 € més (un 11 % més).

  4. S’aconsella el projecte 3, l’únic amb una TIR més gran que el cost del capital i la TIR més alta dels tres. Els projectes 1 i 2 es desaconsellen perquè només igualen el cost del capital (TIR=k\text{TIR}=k): no aporten cap rendibilitat per sobre del que costa finançar-los.

ResultatTIR1=TIR2=6\text{TIR}_1=\text{TIR}_2=6 % (igual al cost del capital) i TIR3=7\text{TIR}_3=7 % (més gran). S’aconsella el projecte 3.

La pauta oficial dona: TIR dels projectes 1 i 2 =6=6 % (VAN nul a k=6k=6 %: ni es guanya ni es perd); TIR del projecte 3 =7=7 %, més gran que el cost del capital: s’aconsella el projecte 3.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 3

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTemes: Comptabilitat i anàlisi financera, VAN, TIR i termini de recuperació
Enunciat oficial

L’empresa Mar i Cel, SL, dedicada a la venda de llibres educatius, presenta les dades comptables següents al final de l’exercici econòmic:

— Passiu corrent: 10.000 € — Disponible: 3.500 € — Realitzable: 6.500 € — Actiu corrent: 16.000 € — Patrimoni net: 40.000 € — Passiu no corrent: 5.000 €

3.1 A partir de les dades de l’enunciat, completeu la taula següent. Per fer-ho, calculeu cadascuna de les ràtios que s’hi esmenten (detallant-ne els càlculs) i, a continuació, expliqueu raonadament la situació d’aquesta empresa, tot comparant el valor obtingut amb l’òptim (o valor orientatiu).

Nom de la ràtioCàlcul de la ràtio (amb els càlculs detallats)Comparació del valor obtingut amb l’orientatiu i explicació raonada de la situació de l’empresa
Disponibilitat
Tresoreria
Liquiditat

[0,9 punts]

3.2 El gerent de Mar i Cel, SL es planteja si, tenint en compte les dades de l’enunciat, podria incrementar el nivell d’endeutament de l’empresa accedint a alguna font de finançament aliena. Què li contestaríeu? Per poder aconsellar el gerent, calculeu la ràtio d’endeutament (expressant el resultat en percentatge) i compareu el valor obtingut amb l’òptim (o valor orientatiu). Seguidament, expliqueu raonadament quina seria la vostra resposta.

[0,6 punts]

3.3 Descriviu breument una característica que diferenciï els mètodes de selecció d’inversions estàtics dels dinàmics. A continuació, expliqueu el concepte de termini de recuperació (o payback). Finalment, a partir de les dades de la taula següent, calculeu el payback del projecte 1 i el projecte 2 i digueu quin seria el millor projecte d’inversió segons aquest criteri.

Desemborsament inicialFlux de caixa net (any 1)Flux de caixa net (any 2)
Projecte 11.000 €400 €800 €
Projecte 21.000 €500 €500 €

[1 punt]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

3.10,9 punts

Plantejament Cal calcular tres ràtios de liquiditat a curt termini amb les dades de l’enunciat i comparar cadascuna amb el seu valor orientatiu. Totes tres comparen el que l’empresa pot convertir en diners a curt termini amb el passiu corrent (10 00010\,000 €).

  1. Disponibilitat: el disponible (caixa i bancs) entre el passiu corrent.

    Disponibilitat\text{Disponibilitat}=DisponiblePassiu corrent{}= \frac{\text{Disponible}}{\text{Passiu corrent}}=3 50010 000{}= \frac{3\,500}{10\,000}=0,35{}= 0{,}35
  2. El valor orientatiu és d’uns 0,30{,}3 (l’òptim, entre 0,30{,}3 i 0,40{,}4). L’empresa té 0,350{,}35, dins de l’òptim: amb els diners de caixa i bancs podria pagar el 3535 % dels deutes a curt termini. No té problemes de disponibilitat: un valor més petit podria portar problemes per pagar, i un de molt més gran indicaria diners aturats que no es rendibilitzen.

  3. Tresoreria: realitzable més disponible entre el passiu corrent.

    Tresoreria\text{Tresoreria}=Realitzable+DisponiblePassiu corrent{}= \frac{\text{Realitzable}+\text{Disponible}}{\text{Passiu corrent}}=6 500+3 50010 000{}= \frac{6\,500+3\,500}{10\,000}=1{}= 1
  4. El valor orientatiu és d’1, aproximadament (també s’accepta un interval d’entre 0,80{,}8 i 1,21{,}2). L’empresa té exactament 11: amb el que té i el que cobrarà aviat pot pagar els deutes a curt termini sense risc de suspensió de pagaments. Per sota d’1 no podria, i molt per sobre tindria un excés de liquiditat poc rendible.

  5. Liquiditat: actiu corrent entre passiu corrent.

    Liquiditat\text{Liquiditat}=Actiu correntPassiu corrent{}= \frac{\text{Actiu corrent}}{\text{Passiu corrent}}=16 00010 000{}= \frac{16\,000}{10\,000}=1,6{}= 1{,}6
  6. El valor orientatiu és d’entre 1,51{,}5 i 22 (alguns llibres donen d’entre 11 i 22, o d’entre 1,51{,}5 i 1,81{,}8). L’empresa té 1,61{,}6, dins de l’interval: pot fer front als deutes i les obligacions a curt termini.

  7. Una liquiditat més gran que 11 equival a un fons de maniobra positiu, senyal d’equilibri financer: una part de l’actiu corrent es finança amb recursos permanents.

    FMFM=Actiu corrent{}= \text{Actiu corrent}−Passiu corrent{}-\text{Passiu corrent}=16 000−10 000{}= 16\,000-10\,000=6 000{}= 6\,000

ResultatDisponibilitat =0,35=0{,}35 (òptim 0,30{,}3–0,40{,}4), tresoreria =1=1 (prop d’1) i liquiditat =1,6=1{,}6 (entre 1,51{,}5 i 22): totes tres són al valor orientatiu i Mar i Cel, SL no té problemes per pagar els deutes a curt termini.

La pauta oficial dona: Disponibilitat 3 500/10 000=0,353\,500/10\,000=0{,}35 (òptim 0,30{,}3–0,40{,}4); tresoreria (6 500+3 500)/10 000=1(6\,500+3\,500)/10\,000=1 (prop d’1, o 0,80{,}8–1,21{,}2); liquiditat 16 000/10 000=1,616\,000/10\,000=1{,}6 (1,51{,}5–22; també 11–22 o 1,51{,}5–1,81{,}8): l’empresa no té problemes per pagar a curt termini.

3.20,6 punts

Plantejament Per saber si l’empresa pot endeutar-se més cal calcular la ràtio d’endeutament, que mesura quina part del finançament total són deutes (passiu corrent més passiu no corrent), i comparar-la amb el seu valor orientatiu.

  1. Total del patrimoni net i el passiu (finançament total):

    40 000+5 000+10 000=55 00040\,000+5\,000+10\,000=55\,000
  2. Total de deutes:

    5 000+10 000=15 0005\,000+10\,000=15\,000
  3. Ràtio d’endeutament, en percentatge:

    Endeutament\text{Endeutament}=Passiu no corrent+Passiu correntPatrimoni net+Passiu⋅100{}= \frac{\text{Passiu no corrent}+\text{Passiu corrent}}{\text{Patrimoni net}+\text{Passiu}}\cdot 100=15 00055 000⋅100{}= \frac{15\,000}{55\,000}\cdot 100≈27,27{}\approx 27{,}27
  4. Així, el 27,2727{,}27 % del finançament de l’empresa són deutes i la resta, recursos propis. Com més alta és la ràtio, més depèn l’empresa del finançament aliè.

  5. El valor orientatiu és d’entre el 4040 % i el 6060 % (0,40{,}4–0,60{,}6); per sobre del 6060 % l’empresa s’estaria endeutant més del que pot. Altres llibres donen d’entre el 2020 % i el 8080 % (0,20{,}2–0,80{,}8).

  6. Resposta al gerent: l’endeutament és baix (per sota del 4040 % de referència; amb l’interval ampli, a la part baixa), així que sí: si necessita més finançament, pot endeutar-se més, amb un préstec a curt o a llarg termini o amb una altra font de finançament aliena, segons el volum que necessiti.

ResultatEndeutament ≈27,27\approx 27{,}27 %, per sota del valor orientatiu (4040–6060 %): l’empresa té marge i pot augmentar l’endeutament amb finançament aliè.

La pauta oficial dona: 15 000/55 000=27,2715\,000/55\,000=27{,}27 %; orientatiu 0,40{,}4–0,60{,}6 (o 0,20{,}2–0,80{,}8): és baix i pot endeutar-se més.

3.31 punt

Plantejament Es demanen tres coses: una diferència entre els mètodes estàtics i els dinàmics, el concepte de termini de recuperació (payback) i el seu càlcul per als dos projectes.

  1. Diferència: els mètodes estàtics no tenen en compte el pas del temps, és a dir, tracten igual un euro cobrat avui que un de cobrat d’aquí a uns anys; els dinàmics sí que el tenen en compte, perquè actualitzen els fluxos de caixa amb una taxa de descompte. El payback és un mètode estàtic; el VAN i la TIR són dinàmics.

  2. Termini de recuperació (payback): el temps que triga una inversió a recuperar el desemborsament inicial amb els fluxos de caixa que genera. Es dona en anys i, si cal, en mesos o dies.

  3. Projecte 1: el primer any recupera 400400 €; en falten 1 000−400=6001\,000-400=600, que arriben durant el segon any. Suposant que el flux entra de manera uniforme al llarg de l’any, la part del segon any que cal és:

    600800⋅12=0,75⋅12=9 mesos\frac{600}{800}\cdot 12=0{,}75\cdot 12=9\ \text{mesos}
  4. El projecte 1 es recupera en 1 any i 9 mesos.

  5. Projecte 2: 500500 € el primer any i 500500 € el segon; els 1 0001\,000 € es recuperen just al final del segon any: 2 anys.

    500+500=1 000500+500=1\,000
  6. Segons el payback, el millor és el projecte 1, perquè recupera abans el desemborsament inicial.

ResultatPayback del projecte 1: 1 any i 9 mesos; del projecte 2: 2 anys. Segons aquest criteri, s’escull el projecte 1.

La pauta oficial dona: Estàtics: no tenen en compte el pas del temps; dinàmics: sí. Payback: temps per recuperar el desemborsament. Projecte 1: 1 any i 9 mesos (600/800⋅12=9600/800\cdot 12=9); projecte 2: 2 anys; s’escull el 1.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 4

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTemes: Model de negoci i innovació, L’empresa i el seu entorn
Enunciat oficial

4.1 La direcció estratègica és el procés de gestió dins l’empresa d’una estratègia o d’un conjunt d’estratègies i té com a finalitat principal aconseguir l’èxit de l’empresa. Les tres etapes de la direcció estratègica són:

— Etapa 1: anàlisi estratègica.

— Etapa 2: elecció estratègica.

— Etapa 3: implantació estratègica.

Descriviu en què consisteix l’etapa 3 (la implantació estratègica). A continuació, empleneu la taula següent escrivint a quina etapa fa referència cada exemple (podeu fer servir els mateixos números que s’han utilitzat a l’enunciat).

ExempleEtapa (1, 2 o 3)
Avaluació de l’entorn econòmic, social, polític o tecnològic
Capacitat estratègica (recursos de què disposa l’empresa i el conjunt de capacitats i competències que es poden desenvolupar en l’àmbit de l’organització)
Eines i control estratègics
Avaluació de les alternatives estratègiques
Expectatives dels promotors o emprenedors del negoci (definició dels objectius i les metes a què cal arribar)

[0,85 punts]

4.2 Expliqueu els dos tipus de creixement empresarial següents: la participació en societats i la joint-venture.

A continuació, empleneu la taula següent indicant, per a cadascun dels cinc tipus de creixement que s’hi esmenten, si es tracta d’un creixement intern o extern.

Tipus de creixementCreixement intern o extern
Fusió pura
Penetració del mercat
Hòlding
Diversificació
Clúster

[1,15 punts]

4.3 Completeu les frases següents, relacionades amb la direcció estratègica i el creixement empresarial.

a) L’_____________________ és el conjunt de característiques internes que l’empresa ha de desenvolupar per a obtenir i reforçar una posició superior respecte de les altres empreses.

b) El _____________________ és la capacitat que tenen els proveïdors d’imposar o determinar les característiques de les operacions de compravenda, com el preu dels productes, la qualitat, els terminis de lliurament i la manera o els terminis de pagament.

c) La _____________________ de l’empresa és la capacitat de producció, que està determinada per una sèrie de factors, com la tecnologia, el nombre de treballadors o el mercat.

d) La _____________________ és el trasllat d’activitats productives des de països industrialitzats fins a països en via de desenvolupament caracteritzats per uns nivells sensiblement inferiors en la renda per capita i, per tant, en el salari mitjà de la població.

e) L’estratègia d’internacionalització _____________________ tracta d’obtenir un avantatge competitiu amb una centralització de recursos globals per a tots els països on opera i duent a terme tota l’administració des del país d’origen.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

4.10,85 punts

Plantejament Cal descriure la tercera etapa de la direcció estratègica, la implantació, i classificar cinc exemples en l’etapa a què corresponen: anàlisi (1), elecció (2) o implantació (3).

  1. Implantació estratègica (etapa 3): consisteix a definir i planificar com s’aplicarà l’estratègia escollida: quins recursos s’hi destinen, com s’organitza el procés (quins departaments hi participen) i en quin ordre i terminis es faran les accions estratègiques (un pla temporal). També inclou controlar que es compleix.

  2. Avaluació de l’entorn econòmic, social, polític o tecnològic: etapa 1 (anàlisi estratègica), perquè estudia l’entorn abans de decidir.

  3. Capacitat estratègica (recursos i competències de l’empresa): etapa 1; és l’anàlisi interna del que l’empresa té i sap fer.

  4. Eines i control estratègics: etapa 3, perquè serveixen per posar en pràctica l’estratègia i controlar que es compleix.

  5. Avaluació de les alternatives estratègiques: etapa 2 (elecció estratègica), perquè consisteix a comparar les opcions per triar-ne una.

  6. Expectatives dels promotors o emprenedors (definició d’objectius i metes): etapa 1, perquè fixar què es vol aconseguir forma part de l’anàlisi prèvia.

ResultatLa implantació defineix i planifica com s’aplica l’estratègia (recursos, organització i calendari). Exemples, per ordre: 1, 1, 3, 2 i 1.

La pauta oficial dona: Implantació: defineix i planifica com s’aplica l’estratègia (recursos, organització del procés, pla temporal). Exemples: 1, 1, 3, 2, 1.

4.21,15 punts

Plantejament Cal explicar dues formes de creixement extern (la participació en societats i la joint-venture) i classificar cinc tipus de creixement com a interns (l’empresa creix amb les seves pròpies inversions) o externs (creix comprant, controlant o unint-se a altres empreses).

  1. Participació en societats: una empresa compra una part del capital social d’una altra per controlar-la totalment o parcialment, sense que cap de les dues perdi la forma jurídica. El control és absolut si compra més del 8080 % del capital, majoritari si en compra més del 5050 % i minoritari si en compra menys del 5050 %.

  2. Joint-venture: acord entre dues o més empreses que aporten capital o algun altre actiu per desenvolupar juntes una activitat. Se sol fer entre empreses de països diferents quan una vol operar en un país que no coneix: l’estrangera aporta capital i tecnologia, i la local, el coneixement del mercat i de com accedir-hi.

  3. Fusió pura: creixement extern; dues o més empreses desapareixen i en formen una de nova.

  4. Penetració del mercat: creixement intern; l’empresa ven més dels seus productes actuals als mercats actuals amb els seus propis mitjans (és una estratègia de la matriu d’Ansoff).

  5. Hòlding: creixement extern; una societat matriu controla altres empreses perquè en té les accions o participacions.

  6. Diversificació: creixement intern; l’empresa llança productes nous per a mercats nous amb les seves pròpies inversions (és una altra estratègia de la matriu d’Ansoff). Si la diversificació es fes comprant empreses d’un altre sector, aleshores seria creixement extern.

  7. Clúster: creixement extern; és una agrupació d’empreses d’un mateix sector i d’una mateixa zona que cooperen entre elles.

ResultatFusió pura: extern; penetració del mercat: intern; hòlding: extern; diversificació: intern; clúster: extern.

La pauta oficial dona: Participació en societats: compra de part del capital d’una altra empresa per dominar-la (absolut >80>80 %, majoritari >50>50 %, minoritari <50<50 %); joint-venture: acord entre empreses que aporten capital o actius. Fusió pura: extern; penetració: intern; hòlding: extern; diversificació: intern; clúster: extern.

4.30,5 punts

Plantejament Cal completar cinc definicions amb el terme de direcció estratègica o de creixement empresarial que descriuen.

  1. a) L’avantatge competitiu: el conjunt de característiques internes que donen a l’empresa una posició superior a la de les competidores.

  2. b) El poder de negociació dels proveïdors: com més poder tenen els proveïdors, més condicions (preu, qualitat, terminis) poden imposar a l’empresa.

  3. c) La dimensió de l’empresa: la seva capacitat de producció, que depèn de la tecnologia, el nombre de treballadors o el mercat.

  4. d) La deslocalització: traslladar activitats productives de països industrialitzats a països amb salaris més baixos.

  5. e) L’estratègia d’internacionalització global: centralitza els recursos i tota l’administració al país d’origen per obtenir un avantatge competitiu.

Resultata) avantatge competitiu; b) poder de negociació dels proveïdors; c) dimensió; d) deslocalització; e) global.

La pauta oficial dona: a) avantatge competitiu; b) poder de negociació del proveïdor; c) dimensió; d) deslocalització; e) global.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 5

2,5 puntsLa pauta té un errorTemes: Productivitat, costos i punt mort
Enunciat oficial

L’empresa El Món sobre Dues Rodes, SL es dedicava a la fabricació i venda de bicicletes elèctriques i, des de fa pocs anys, també es dedica a la fabricació i venda de patinets elèctrics. A fi de facilitar els càlculs, té separada la comptabilitat de cadascun dels productes.

Informació sobre les bicicletes elèctriques:

L’any passat va fabricar i vendre 775 bicicletes elèctriques i va arribar a la capacitat màxima de fabricació. El preu de venda de les bicicletes va ser de 950 €/unitat.

Els costos fixos totals anuals assignats a aquest producte van ser de 382.250 €/any, i per a fer el càlcul dels costos variables totals anuals es disposa de la informació següent:

ConcepteCostos variables (CV) totals anuals de les bicicletes elèctriques
Mà d’obra20.000 €
Matèria primera210.000 €
Energia80.000 €

Informació sobre els patinets elèctrics:

El mateix any, va fabricar i vendre 200 patinets elèctrics a un preu de 550 €/unitat i també va arribar a la capacitat màxima de fabricació.

Els costos fixos totals anuals assignats a aquest producte van ser de 30.000 €/any, i per a fer el càlcul dels costos variables totals anuals, es disposa de la informació següent:

ConcepteCostos variables (CV) totals anuals dels patinets elèctrics
Mà d’obra10.000 €
Matèria primera40.000 €
Energia10.000 €

5.1.a A partir de les dades de l’enunciat, corresponents a l’any passat, responeu a les qüestions següents:

a) Calculeu el llindar de rendibilitat (o punt mort) de cada producte i, a continuació, expliqueu què signifiquen els resultats obtinguts.

[1 punt]

5.1.b b) Calculeu el benefici total tant per a les bicicletes com per als patinets elèctrics.

[0,7 punts]

5.2 Per a aquest any, es modificaran les condicions respecte a l’any anterior:

— Els costos fixos totals anuals dels dos productes s’incrementaran un 6 %.

— Quant als costos variables anuals totals, la mà d’obra i l’energia s’incrementaran un 10 %. En canvi, els imports de la matèria primera continuaran sent els mateixos que l’any anterior per als dos productes (210.000 € per a les bicicletes elèctriques i 40.000 € per als patinets elèctrics).

— Es vol fabricar la mateixa quantitat de bicicletes elèctriques i patinets elèctrics que l’any anterior (la capacitat màxima és de 775 unitats per a les bicicletes elèctriques i de 200 unitats per als patinets elèctrics).

— El nou preu de les bicicletes elèctriques serà de 997,4 €.

— El nou preu dels patinets elèctrics serà de 550 €.

Tenint en compte aquestes noves condicions, quin serà el nou llindar de rendibilitat (o punt mort) de cada producte? Augmentarà el punt mort respecte de l’any anterior? (Si és el cas, arrodoniu a l’alça el valor del punt mort.)

[0,8 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

5.1.a1 punt

Plantejament El punt mort (llindar de rendibilitat) és la quantitat que cal produir i vendre perquè els ingressos igualin els costos totals, és a dir, perquè el benefici sigui zero. Per a cada producte cal el cost variable unitari, que surt de dividir els costos variables totals de l’any entre les unitats fabricades.

  1. Bicicletes, costos variables totals:

    20 000+210 00020\,000+210\,000+80 000{}+80\,000=310 000{}= 310\,000
  2. Cost variable unitari de les bicicletes:

    cv=310 000775=400c_v=\frac{310\,000}{775}=400
  3. Punt mort de les bicicletes:

    Q∗Q^*=CFp−cv{}= \frac{CF}{p-c_v}=382 250950−400{}= \frac{382\,250}{950-400}=382 250550{}= \frac{382\,250}{550}=695{}= 695
  4. Significat: ha de fabricar i vendre 695695 bicicletes per cobrir tots els costos; en aquest punt el benefici és zero i, a partir de la bicicleta 696696, obté beneficis. Com que en va vendre 775775, va tenir beneficis.

  5. Patinets, costos variables totals:

    10 000+40 00010\,000+40\,000+10 000{}+10\,000=60 000{}= 60\,000
  6. Cost variable unitari dels patinets:

    cv=60 000200=300c_v=\frac{60\,000}{200}=300
  7. Punt mort dels patinets:

    Q∗=30 000550−300=30 000250=120Q^*=\frac{30\,000}{550-300}=\frac{30\,000}{250}=120
  8. Significat: amb 120120 patinets cobreix els costos (benefici zero) i a partir d’aquí guanya diners. Com que en va vendre 200200, també va tenir beneficis.

ResultatPunt mort: 695695 bicicletes i 120120 patinets. Per sota d’aquestes quantitats l’empresa té pèrdues i per sobre, beneficis; com que va vendre 775775 bicicletes i 200200 patinets, va guanyar diners amb tots dos productes.

La pauta oficial dona: Bicicletes: CV=310 000CV=310\,000, cv=400c_v=400, PMPM=382 250/(950−400){}= 382\,250/(950-400)=695{}= 695; patinets: CV=60 000CV=60\,000, cv=300c_v=300, PM=30 000/(550−300)=120PM=30\,000/(550-300)=120. Com que en van vendre més, van tenir beneficis.

5.1.b0,7 punts

Plantejament El benefici de cada producte és la diferència entre els ingressos (preu per unitats venudes) i els costos totals (fixos més variables).

  1. Bicicletes, ingressos:

    775⋅950=736 250775\cdot 950=736\,250
  2. Bicicletes, costos totals:

    CTCT=382 250+310 000{}= 382\,250+310\,000=692 250{}= 692\,250
  3. Benefici de les bicicletes:

    B=736 250−692 250=44 000B=736\,250-692\,250=44\,000
  4. Patinets, ingressos:

    200⋅550=110 000200\cdot 550=110\,000
  5. Patinets, costos totals:

    CT=30 000+60 000=90 000CT=30\,000+60\,000=90\,000
  6. Benefici dels patinets:

    B=110 000−90 000=20 000B=110\,000-90\,000=20\,000
  7. Benefici total de l’empresa:

    44 000+20 000=64 00044\,000+20\,000=64\,000

ResultatBenefici de les bicicletes: 44 00044\,000 €; dels patinets: 20 00020\,000 €. En total, 64 00064\,000 €.

La pauta oficial dona: Bicicletes: 736 250−692 250=44 000736\,250-692\,250=44\,000; patinets: 110 000−90 000=20 000110\,000-90\,000=20\,000; total 64 00064\,000.

5.20,8 punts

Plantejament Cal tornar a calcular el punt mort de cada producte amb els nous costos fixos (un 66 % més), els nous costos variables (mà d’obra i energia un 1010 % més; matèria primera igual) i els nous preus, i comparar-lo amb el de l’any passat.

  1. Bicicletes, nous costos fixos:

    CF=382 250⋅1,06=405 185CF=382\,250\cdot 1{,}06=405\,185
  2. Bicicletes, nous costos variables totals:

    20 000⋅1,120\,000\cdot 1{,}1+210 000{}+210\,000+80 000⋅1,1{}+80\,000\cdot 1{,}1=22 000+210 000{}= 22\,000+210\,000+88 000{}+88\,000=320 000{}= 320\,000
  3. Cost variable unitari:

    cv=320 000775≈412,90c_v=\frac{320\,000}{775}\approx 412{,}90
  4. Nou punt mort de les bicicletes:

    Q∗Q^*=405 185997,4−412,90{}= \frac{405\,185}{997{,}4-412{,}90}=405 185584,50{}= \frac{405\,185}{584{,}50}≈693,22{}\approx 693{,}22
  5. No es poden vendre fraccions de bicicleta: amb 693693 encara hi hauria pèrdues, així que el punt mort és de 694694 bicicletes. Baixa una unitat respecte de les 695695 de l’any passat: els costos pugen, però el marge per bicicleta passa de 550550 € a 584,50584{,}50 €, un augment proporcionalment una mica més gran que el dels costos fixos (66 %).

  6. Patinets, nous costos fixos:

    CF=30 000⋅1,06=31 800CF=30\,000\cdot 1{,}06=31\,800
  7. Patinets, nous costos variables totals:

    10 000⋅1,1+40 00010\,000\cdot 1{,}1+40\,000+10 000⋅1,1{}+10\,000\cdot 1{,}1=11 000+40 000{}= 11\,000+40\,000+11 000{}+11\,000=62 000{}= 62\,000
  8. Cost variable unitari:

    cv=62 000200=310c_v=\frac{62\,000}{200}=310
  9. Nou punt mort dels patinets:

    Q∗=31 800550−310=31 800240=132,5Q^*=\frac{31\,800}{550-310}=\frac{31\,800}{240}=132{,}5
  10. Arrodonint a l’alça (com demana l’enunciat), 133133 patinets. El punt mort puja de 120120 a 133133 patinets: els costos fixos i variables augmenten i el preu no canvia, així que el marge per patinet baixa de 250250 € a 240240 € i calen més unitats per cobrir uns costos fixos més alts.

ResultatNou punt mort: 694694 bicicletes (baixa una unitat respecte de 695695) i 133133 patinets (puja respecte de 120120). Totes dues quantitats queden per sota de la capacitat màxima (775775 i 200200).

La pauta oficial dona: Bicicletes: CF=405 185CF=405\,185, CV=320 000CV=320\,000, cv=412,90c_v=412{,}90, PMPM=405 185/(997,4−412,9){}= 405\,185/(997{,}4-412{,}9)=693,21{}= 693{,}21, 694694 bicicletes (baixa una unitat); patinets: CF=31 800CF=31\,800 (a la fórmula escriu 318 000318\,000), cv=310c_v=310, PM=132,5PM=132{,}5, 133133 patinets (puja de 120120 a 133133).

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 6

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTemes: Comptabilitat i anàlisi financera, VAN, TIR i termini de recuperació, L’empresa i el seu entorn, Emprenedoria i pla d’empresa, Model de negoci i innovació
Enunciat oficial

Encercleu la lletra de l’opció correcta de les qüestions següents.

[Cada resposta correcta val 0,5 punts. Per cada resposta errònia es descomptaran 0,15 punts; per les preguntes no contestades no hi haurà cap descompte.]

6.1 En relació amb la verificació comptable, l’auditoria financera consisteix

a) en l’elaboració d’un pressupost, és a dir, un compte d’explotació provisional que serveix per a detectar les desviacions entre el que s’ha previst i el que s’ha fet.

b) en l’examen dels procediments de gestió d’una empresa realitzat per un òrgan intern o per una empresa externa, que emet un informe sobre les tasques dutes a terme d’acord amb uns criteris comunament acceptats.

c) a analitzar si les anotacions que consten en els documents comptables descriuen adequadament els fets que les han produït. A més, té com a objectiu primordial elaborar un informe sobre la fiabilitat de la informació economicofinancera analitzada.

d) a dur a terme un control general de l’empresa. Fa una crítica de totes les funcions empresarials d’acord amb normes implícites de la mateixa empresa.

[0,5 punts]

6.2 Una empresa que ofereix serveis relacionats amb l’esport ha contractat la instaŀlació de plaques solars a la teulada del seu edifici, la qual cosa li permetrà generar l’energia elèctrica necessària per al 95 % del seu consum anual. Aquesta inversió continuarà a l’empresa més d’un exercici econòmic i té com a finalitat adaptar l’empresa als canvis tecnològics i fer-la més competitiva. El fet de dur a terme aquesta inversió, però, limita les possibilitats de l’empresa de fer-ne d’altres. Indiqueu de quin tipus d’inversió es tracta d’acord amb els diferents criteris de classificació.

a) Inversió financera, a llarg termini, expansiva i independent.

b) Inversió física, a llarg termini, estratègica i substitutiva.

c) Inversió immaterial, a llarg termini, expansiva i independent.

d) Inversió financera, a llarg termini, de renovació i independent.

[0,5 punts]

6.3 Quina de les afirmacions següents sobre les empreses multinacionals és certa?

a) Són societats mercantils que no tenen prou capacitat productiva per a buscar nous mercats.

b) Són societats mercantils que tenen una gran capacitat productiva o que són el resultat d’una concentració i fusió d’empreses que busquen nous mercats.

c) Són societats mercantils que només operen en un mercat concret.

d) Són societats de responsabilitat limitada que tenen activitats productives a d’altres països.

[0,5 punts]

6.4 En l’elaboració d’un pla d’inversió cal tenir present

a) el capital, que és el valor de les aportacions inicials dels socis.

b) si l’empresa ha soŀlicitat algun préstec a una entitat bancària, garantit pel patrimoni dels socis.

c) si l’empresa ha aconseguit que els proveïdors ajornin a trenta dies una part de l’import de les compres inicials.

d) les instaŀlacions, que són l’import dels arranjaments que s’han hagut de fer al local de l’empresa; les existències inicials, que són el valor dels materials que s’han hagut de comprar inicialment, i el líquid inicial, que són els diners disponibles (caixa i bancs) per a pagar els desemborsaments que s’hagin de dur a terme inicialment.

[0,5 punts]

6.5 Una empresa productora d’oli d’oliva té la intenció d’ampliar la seva capacitat productiva i elaborar productes cosmètics naturals nous per als seus clients i mercats habituals. L’estratègia de creixement que pretén implementar s’anomena

a) penetració de mercat.

b) desenvolupament de nous productes.

c) desenvolupament de mercat.

d) homogeneïtzació de mercat.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

6.10,5 punts

Plantejament La pregunta tracta de l’auditoria financera (o de comptes), una manera de verificar la comptabilitat: cal reconèixer quina opció descriu el que fa.

  1. Resposta correcta: c). L’auditoria financera comprova si les anotacions dels documents comptables reflecteixen adequadament els fets que les han produït, i el seu objectiu principal és emetre una opinió per escrit sobre la fiabilitat de la informació economicofinancera.

  2. a) no: descriu un pressupost, una eina de planificació i control que compara el que s’havia previst amb el que s’ha fet, no una verificació de la comptabilitat.

  3. b) no: examinar els procediments de gestió és una auditoria de gestió, no de la informació comptable.

  4. d) no: un control general de totes les funcions de l’empresa segons les seves pròpies normes no és la verificació dels comptes.

  5. Puntuació d’aquest exercici: cada resposta correcta val 0,50{,}5 punts, cada resposta errònia en resta 0,150{,}15 i una pregunta no contestada no en resta cap.

Resultatc)

La pauta oficial dona: c)

6.20,5 punts

Plantejament Cal classificar la inversió en plaques solars segons quatre criteris: la naturalesa, la durada, la finalitat i la relació amb altres inversions de l’empresa.

  1. Resposta correcta: b).

  2. Física (o material): les plaques solars són un bé material, no un actiu financer ni immaterial.

  3. A llarg termini: continuarà a l’empresa més d’un exercici econòmic.

  4. Estratègica: la finalitat és adaptar l’empresa als canvis tecnològics i fer-la més competitiva.

  5. Substitutiva: fer-la limita la possibilitat de fer altres inversions; són inversions que s’exclouen entre elles, no independents.

  6. a) i d) no: no és una inversió financera. c) no: no és immaterial ni independent. A més, a), c) i d) no recullen la finalitat estratègica (expansiva vol dir augmentar la capacitat, i de renovació, substituir equips gastats).

Resultatb) Inversió física, a llarg termini, estratègica i substitutiva.

La pauta oficial dona: b)

6.30,5 punts

Plantejament La pregunta tracta de què són les empreses multinacionals.

  1. Resposta correcta: b). Les multinacionals són societats mercantils amb una gran capacitat productiva, o resultat de concentracions i fusions d’empreses, que busquen nous mercats en altres països.

  2. a) no: és al revés, tenen molta capacitat productiva i justament busquen nous mercats.

  3. c) no: operen en diversos països, no en un sol mercat.

  4. d) no: el que les defineix és operar en diversos països amb una gran dimensió, no la forma jurídica de societat de responsabilitat limitada.

Resultatb)

La pauta oficial dona: b)

6.40,5 punts

Plantejament La pregunta tracta del pla d’inversió d’un pla d’empresa: què s’hi ha d’incloure.

  1. Resposta correcta: d). El pla d’inversió recull en què es gasten els diners en començar: les instaŀlacions, les existències inicials i el líquid inicial (caixa i bancs) per pagar els primers desemborsaments.

  2. a), b) i c) no: el capital dels socis, el préstec bancari i l’ajornament del pagament als proveïdors són fonts de finançament, és a dir, d’on surten els diners; van al pla de finançament, no al d’inversió.

Resultatd)

La pauta oficial dona: d)

6.50,5 punts

Plantejament Cal identificar l’estratègia de creixement de la matriu d’Ansoff: l’empresa ofereix productes nous (cosmètics) als clients i mercats habituals.

  1. Resposta correcta: b) desenvolupament de nous productes: productes nous per als mercats actuals.

  2. a) no: la penetració de mercat és vendre més dels productes actuals als mercats actuals.

  3. c) no: el desenvolupament de mercat és portar els productes actuals a mercats nous.

  4. d) no: l’homogeneïtzació de mercat no és cap de les quatre estratègies de la matriu d’Ansoff (penetració de mercat, desenvolupament de mercat, desenvolupament de nous productes i diversificació).

Resultatb) desenvolupament de nous productes.

La pauta oficial dona: b)

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

Els altres exàmens d’Empresa, resolts

Practica cada tema

Cada tema d’aquest examen té la seva pàgina amb tots els exercicis de la PAU d’Empresa de 2022 a 2026.

Comptabilitat i anàlisi financeraL’empresa i el seu entornProductivitat, costos i punt mortVAN, TIR i termini de recuperacióModel de negoci i innovacióFinançamentTots els temes d’Empresa

Preguntes freqüents

Com era l’examen de juny (sèrie 5) d’Empresa del 2023?

Responeu a QUATRE dels sis exercicis següents. Cada exercici val 2,5 punts. En el cas que responeu a més exercicis, només es valoraran els quatre primers. Per temes, els punts dels exercicis proposats eren: comptabilitat i anàlisi financera (4 punts), l’empresa i el seu entorn (3,85 punts), productivitat, costos i punt mort (2,5 punts), VAN, TIR i termini de recuperació (2,5 punts), model de negoci i innovació (1,15 punts) i finançament (1 punt).

Les solucions són les oficials?

No: les escriu EducaIA, pas a pas, i cada apartat està contrastat amb la pauta oficial de correcció. En 2 dels 6 exercicis la nostra resposta no coincideix del tot amb la pauta (per un error de la pauta): ho expliquem al costat de la solució.

On són l’examen oficial i la pauta?

Als enllaços de dalt de tot: el PDF de l’examen en català i en castellà i el de la pauta de correcció, al web de la Generalitat. El botó d’imprimir prepara l’examen amb espai per respondre i les solucions a part.

Tens la PAU d’Empresa aquest curs?

Puja els teus apunts d’Empresa i EducaIA et prepara el pla dia a dia fins a la PAU, amb resums, flashcards i tests dels teus propis temes.

Prepara la PAU d’Empresa a EducaIA

Tots els exàmens de CatalunyaCentre PAU de CatalunyaCalculadora de nota PAU

Enunciat oficial

Toca la imatge per apropar-la o allunyar-la.