Empresa, PAU 2022 de Catalunya: l’examen de juny (sèrie 5) resolt

L’examen de juny (sèrie 5) d’Economia de l’empresa de la PAU de Catalunya del 2022, sencer: els sis exercicis que es proposaven, tal com van sortir, cadascun amb la solució pas a pas d’EducaIA de cada apartat, contrastada amb la pauta oficial de correcció. Quan la nostra resposta no coincideix del tot amb la pauta, et diem per què.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

Què s’hi proposava, en punts

Els punts de cada apartat, sumats pel tema del temari que pregunta. En aquest examen es triaven els exercicis (ho diuen les instruccions de sota), així que la barra suma tots els que es proposaven: 15 punts.

Instruccions de l’examen Responeu a QUATRE dels sis exercicis següents. Cada exercici val 2,5 punts. En el cas que responeu a més exercicis, només es valoraran els quatre primers.

Els exercicis de l’examen

2022Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 1

2,5 puntsLa pauta arrodoneix diferentTemes: Comptabilitat i anàlisi financera
Enunciat oficial

Tramuntana, SL és una petita empresa empordanesa que presenta, a 31 de desembre de 2021, la llista de dades següent amb els saldos dels comptes a final d’any.

CompteSaldo deutor (imports en €)Saldo creditor (imports en €)
Amortització de l’immobilitzat material600
Compra de mercaderies5.000
Ingressos financers300
Despeses financeres: interessos de deutes1.000
Despeses de personal: Seguretat Social a càrrec de l’empresa1.000
Despeses de personal: sous i salaris4.000
Altres despeses d’explotació: subministraments2.000
Variació negativa d’existències de productes acabats i en curs200
Variació positiva d’existències comercials i matèries primeres500
Venda de mercaderies (import net de la xifra de negocis)50.000

Nota: El patrimoni net de l’empresa té un valor de 112.000 € i l’actiu total té un valor de 168.000 €. L’impost sobre beneficis és del 25 %.

1.1 A partir d’aquestes dades, elaboreu el compte de pèrdues i guanys de l’empresa Tramuntana, SL a 31 de desembre de 2021.

[1 punt]

1.2 Calculeu la rendibilitat econòmica de l’empresa Tramuntana, SL abans d’interessos i d’impostos, i interpreteu els resultats obtinguts.

[1 punt]

1.3 Contesteu les dues qüestions següents sobre la memòria:

a) «La memòria és un document comptable i Tramuntana, SL, atès que és una pime, no té l’obligació de fer-la.» Raoneu si aquesta afirmació és certa o falsa.

b) Quina finalitat té la memòria?

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

1.11 punt

Plantejament Es demana el compte de pèrdues i guanys a 31 de desembre de 2021. Totes les partides de la taula són ingressos o despeses: cal agrupar-les en el resultat d’explotació i el resultat financer, i després aplicar l’impost del 2525 %.

  1. Ingressos d’explotació: venda de mercaderies 50 00050\,000 €, menys la variació negativa d’existències de productes acabats i en curs, 200200 € (té saldo deutor: les existències han baixat, i això resta).

    50 000−200=49 80050\,000-200=49\,800
  2. Proveïments: compra de mercaderies més la variació d’existències comercials i matèries primeres, que la taula dona amb saldo deutor de 500500 € i que, per tant, es comptabilitza com una despesa més.

    5 000+500=5 5005\,000+500=5\,500
  3. Despeses de personal: sous i salaris més Seguretat Social a càrrec de l’empresa.

    4 000+1 000=5 0004\,000+1\,000=5\,000
  4. Despeses d’explotació: proveïments, personal, amortització de l’immobilitzat material (600600 €) i subministraments (2 0002\,000 €).

    5 500+5 000+6005\,500+5\,000+600+2 000{}+2\,000=13 100{}= 13\,100
  5. Resultat d’explotació, que és el benefici abans d’interessos i impostos:

    BAII=49 800−13 100=36 700\text{BAII}=49\,800-13\,100=36\,700
  6. Resultat financer (ingressos financers menys despeses financeres):

    300−1 000=−700300-1\,000=-700
  7. Resultat abans d’impostos:

    BAI=36 700−700=36 000\text{BAI}=36\,700-700=36\,000
  8. Impost sobre beneficis del 2525 % i resultat net:

    36 000⋅0,25=9 00036\,000\cdot 0{,}25=9\,000BN=36 000−9 000=27 000\text{BN}=36\,000-9\,000=27\,000
  9. L’enunciat té una ambigüitat: anomena «variació positiva» la partida de 500500 € però la posa a la columna del saldo deutor. Aquí s’ha seguit la columna. Si es llegeix com una variació positiva (les existències han augmentat), resta dels proveïments: proveïments 5 000−500=4 5005\,000-500=4\,500 €, BAII=37 700\text{BAII}=37\,700 €, BAI=37 000\text{BAI}=37\,000 €, impost 9 2509\,250 € i BN=27 750\text{BN}=27\,750 €.

ResultatIngressos d’explotació 49 80049\,800 €, despeses d’explotació 13 10013\,100 €, BAII=36 700\text{BAII}=36\,700 €, resultat financer −700-700 €, BAI=36 000\text{BAI}=36\,000 €, impost 9 0009\,000 € i BN=27 000\text{BN}=27\,000 €.

La pauta oficial dona: Ingressos d’explotació 49 80049\,800; proveïments 5 000+500=5 5005\,000+500=5\,500; despeses d’explotació 13 10013\,100; BAII=36 700\text{BAII}=36\,700; resultat financer −700-700; BAI=36 000\text{BAI}=36\,000; impost 9 0009\,000; BN=27 000\text{BN}=27\,000.

1.21 punt

Plantejament Es demana la rendibilitat econòmica abans d’interessos i impostos, que relaciona el BAII de l’apartat 1.1 amb l’actiu total de la nota, 168 000168\,000 €, i què vol dir el valor obtingut.

  1. Rendibilitat econòmica:

    RE\text{RE}=BAIIActiu total{}= \dfrac{\text{BAII}}{\text{Actiu total}}=36 700168 000{}= \dfrac{36\,700}{168\,000}=0,2185{}= 0{,}2185
  2. És a dir, un 21,8521{,}85 %: per cada 100100 € invertits en l’actiu, l’empresa genera 21,8521{,}85 € de benefici abans d’interessos i impostos.

  3. Aquesta ràtio mesura el benefici que generen els actius sense tenir en compte com s’han finançat: indica l’eficàcia de la gestió de l’empresa, la capacitat dels seus actius per generar valor, i permet veure si el creixement de l’empresa va acompanyat d’una millora o d’un empitjorament del resultat.

  4. Com més alta és, millor, perquè vol dir que calen pocs actius per obtenir un benefici alt.

  5. Amb la lectura alternativa de l’apartat 1.1 (BAII=37 700\text{BAII}=37\,700 €), seria 37 700/168 000=0,224437\,700/168\,000=0{,}2244, és a dir, un 22,4422{,}44 %.

ResultatRE=36 700/168 000=0,2185\text{RE}=36\,700/168\,000=0{,}2185, és a dir, un 21,8521{,}85 %: cada 100100 € d’actiu generen 21,8521{,}85 € de BAII.

La pauta oficial dona: RE\text{RE}=36 700/168 000{}= 36\,700/168\,000=0,2184{}= 0{,}2184=21,84{}= 21{,}84 %; cada 100100 € d’actiu generen 21,8421{,}84 € de BAII; mesura l’eficàcia de la gestió dels actius.

1.30,5 punts

Plantejament Es pregunta per la memòria, un dels comptes anuals: si una pime està obligada a fer-la i per a què serveix.

  1. a) L’afirmació és falsa. La memòria és un dels comptes anuals, i les pimes també han d’elaborar els seus comptes anuals: el balanç de situació, el compte de pèrdues i guanys i la memòria.

  2. Els administradors o l’empresari els han d’elaborar obligatòriament en un termini màxim de tres mesos des del tancament de l’exercici econòmic; en el cas de Tramuntana, SL, la signaran els administradors.

  3. b) La memòria serveix per completar la informació dels altres estats comptables: és un document explicatiu que amplia i ajuda a interpretar les xifres del balanç i del compte de pèrdues i guanys, i a entendre el funcionament comptable de l’empresa.

Resultata) Falsa: la memòria és un compte anual i una pime també està obligada a fer-la. b) Completa i explica la informació del balanç i del compte de pèrdues i guanys.

La pauta oficial dona: a) Falsa: la memòria és un compte anual obligatori també per a les pimes, elaborat pels administradors en tres mesos. b) Completa, amplia i interpreta la informació dels altres comptes anuals.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2022, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2022Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 2

2,5 puntsLa pauta arrodoneix diferentTemes: VAN, TIR i termini de recuperació, Finançament
Enunciat oficial

Fruites de la Terra, SL és una pime dedicada a la producció i distribució de fruita que ha tingut força problemes econòmics d’ençà de l’arribada de la COVID-19. Per això, ha pensat de posar una màquina de venda de productes frescos al seu establiment, amb l’objectiu de revifar el negoci. Per fer-ho, analitza els dos projectes d’inversió següents:

Projecte «Batuts»:

Consisteix a adquirir, per un valor de 18.000 €, una màquina per a fer batuts de iogurt de fruita. Cada batut es vendria a un preu de 2 €. Els costos fixos anuals d’aquest projecte serien de 3.000 €. Els costos variables serien una cinquena part del preu de cada batut. La previsió és vendre 4.000 batuts a l’any.

Cal tenir present, en primer lloc, que al final del segon any es donaria per acabada la inversió i es vendria la màquina per 10.000 € i, en segon lloc, que el cost de capital (o taxa d’actualització o de descompte) és del 5 %.

Projecte «Macedònia»:

La inversió implica un desemborsament inicial superior, i consistiria en la compra, per 35.000 €, d’una màquina que pela i talla la fruita per fer macedònia. S’estima que els cobraments anuals que es poden obtenir serien de 12.000 €, 17.000 € i 9.000 € durant els tres anys que es calcula que duraria la inversió. A banda, es calculen uns pagaments de 1.000 € anuals. Al final de la inversió es recuperarien 14.000 € per la venda de la màquina, i el cost de capital (o taxa d’actualització o de descompte) és, també, del 5 %.

2.1.a 2.1.

a) A partir de la informació de l’enunciat, completeu la taula següent, corresponent al projecte «Batuts»:

Ingressos totalsCostos fixosCostos variablesCostos totalsFluxos de caixa nets
Primer any
Segon any

[0,5 punts]

2.1.b b) Calculeu el valor actual net (VAN) de cada projecte i, a continuació, expliqueu raonadament la viabilitat de cadascun segons aquest criteri. Digueu quin dels dos projectes hauria d’escollir l’empresa i justifiqueu la resposta.

[0,5 punts]

2.2 Quin valor residual hauria de tenir el projecte «Batuts» perquè fos indiferent escollir un projecte o l’altre segons el criteri del valor actual net (VAN)?

[1 punt]

2.3 La pime Fruites de la Terra, SL vol comprar, al més aviat possible, una de les dues màquines. No la vol llogar. Com a molt, vol endeutar-se durant tres anys, i sense la intervenció de particulars. Un tècnic de l’empresa diu que el millor és que la pime emeti un emprèstit. Raoneu si la seva proposta és bona o no. En cas que considereu que no és una bona proposta, recomaneu a l’empresa una altra opció, és a dir, una altra font de finançament aliè.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

2.1.a0,5 punts

Plantejament Es demana omplir la taula d’ingressos, costos i fluxos de caixa nets del projecte «Batuts» en els dos anys. Les dades són les mateixes cada any: es venen 4 0004\,000 batuts a 22 €.

  1. Ingressos totals:

    4 000⋅2=8 0004\,000\cdot 2=8\,000
  2. Costos fixos: 3 0003\,000 € l’any.

  3. Costos variables: cada batut costa una cinquena part del preu.

    25=0,40\dfrac{2}{5}=0{,}400,40⋅4 000=1 6000{,}40\cdot 4\,000=1\,600
  4. Costos totals:

    3 000+1 600=4 6003\,000+1\,600=4\,600
  5. Flux de caixa net (ingressos totals menys costos totals):

    8 000−4 600=3 4008\,000-4\,600=3\,400
  6. Els dos anys queden iguals. La venda de la màquina (10 00010\,000 €) no és un ingrés de l’explotació: s’afegeix al flux del segon any en calcular el VAN.

ResultatCada any: ingressos totals 8 0008\,000 €, costos fixos 3 0003\,000 €, costos variables 1 6001\,600 €, costos totals 4 6004\,600 € i flux de caixa net 3 4003\,400 €.

La pauta oficial dona: Cada any: ingressos 8 0008\,000; costos fixos 3 0003\,000; costos variables 0,40⋅4 000=1 6000{,}40\cdot 4\,000=1\,600; costos totals 4 6004\,600; flux de caixa net 3 4003\,400.

2.1.b0,5 punts

Plantejament Es demana el VAN dels dos projectes amb un cost de capital del 55 %, si cadascun és viable i quin cal escollir.

  1. «Batuts»: desemborsament de 18 00018\,000 €, dos fluxos de 3 4003\,400 € i, el segon any, la venda de la màquina per 10 00010\,000 €:

    3 400+10 000=13 4003\,400+10\,000=13\,400
  2. VAN de «Batuts»:

    VANBatuts\text{VAN}_{\text{Batuts}}=−18 000{}= -18\,000+3 4001,05{}+\dfrac{3\,400}{1{,}05}+13 4001,052{}+\dfrac{13\,400}{1{,}05^2}=−18 000+3 238{}= -18\,000+3\,238+12 154{}+12\,154≈−2 608{}\approx -2\,608
  3. «Macedònia»: cada flux és el cobrament de l’any menys els pagaments de 1 0001\,000 €, i el tercer any s’hi suma la venda de la màquina per 14 00014\,000 €:

    Q1=12 000−1 000=11 000Q_1=12\,000-1\,000=11\,000Q2=17 000−1 000=16 000Q_2=17\,000-1\,000=16\,000Q3Q_3=9 000−1 000+14 000{}= 9\,000-1\,000+14\,000=22 000{}= 22\,000
  4. Els fluxos descomptats són, arrodonits a l’euro, 10 47610\,476, 14 51214\,512 i 19 00419\,004 €; fent el càlcul amb tots els decimals:

    VANMacedoˋnia\text{VAN}_{\text{Macedònia}}=−35 000{}= -35\,000+11 0001,05{}+\dfrac{11\,000}{1{,}05}+16 0001,052{}+\dfrac{16\,000}{1{,}05^2}+22 0001,053{}+\dfrac{22\,000}{1{,}05^3}≈8 993{}\approx 8\,993
  5. Segons aquest criteri, un projecte és viable si el VAN és positiu. «Batuts» no ho és: amb el VAN negatiu, els fluxos actualitzats no arriben a recuperar la inversió. «Macedònia» sí: els fluxos actualitzats superen el desemborsament inicial en uns 8 9938\,993 €.

  6. L’empresa hauria d’escollir el projecte «Macedònia», l’únic amb VAN positiu.

ResultatVANBatuts≈−2 608\text{VAN}_{\text{Batuts}}\approx-2\,608 € (no és viable) i VANMacedoˋnia≈8 993\text{VAN}_{\text{Macedònia}}\approx8\,993 € (és viable): cal escollir «Macedònia».

La pauta oficial dona: VANBatuts=−2 607,71\text{VAN}_{\text{Batuts}}=-2\,607{,}71; VANMacedoˋnia=8 993,09\text{VAN}_{\text{Macedònia}}=8\,993{,}09 (més endavant, 8 993,088\,993{,}08): s’escull «Macedònia».

2.21 punt

Plantejament Es demana quin valor residual (el preu de venda de la màquina al final del segon any) hauria de tenir «Batuts» perquè el seu VAN fos igual al de «Macedònia».

  1. Cal igualar el VAN de «Batuts», amb el valor residual VR\text{VR} com a incògnita, al VAN de «Macedònia» de l’apartat anterior:

    −18 000-18\,000+3 4001,05{}+\dfrac{3\,400}{1{,}05}+3 400+VR1,052{}+\dfrac{3\,400+\text{VR}}{1{,}05^2}=VANMacedoˋnia{}= \text{VAN}_{\text{Macedònia}}
  2. S’aïlla el terme del valor residual (els fluxos descomptats de l’explotació són, arrodonits, 3 2383\,238 i 3 0843\,084 €):

    VR1,052\dfrac{\text{VR}}{1{,}05^2}=VANMacedoˋnia{}= \text{VAN}_{\text{Macedònia}}+18 000−3 4001,05{}+18\,000-\dfrac{3\,400}{1{,}05}−3 4001,052{}-\dfrac{3\,400}{1{,}05^2}≈20 671{}\approx 20\,671
  3. Valor residual:

    VR≈20 671⋅1,052≈22 790\text{VR}\approx20\,671\cdot 1{,}05^2\approx22\,790
  4. Si la màquina de batuts es pogués vendre per uns 22 79022\,790 € en lloc de 10 00010\,000 €, els dos projectes tindrien el mateix VAN i seria indiferent escollir-ne un o l’altre.

ResultatEl valor residual de «Batuts» hauria de ser d’uns 22 79022\,790 €.

La pauta oficial dona: −18 000-18\,000+3 400/1,05{}+3\,400/1{,}05+3 400/1,052{}+3\,400/1{,}05^2+VR/1,052{}+\text{VR}/1{,}05^2=8 993,08{}= 8\,993{,}08; VR=22 789,87\text{VR}=22\,789{,}87.

2.30,5 punts

Plantejament Es demana si un emprèstit és una bona manera de finançar la màquina, tenint en compte el que vol l’empresa: comprar-la (no llogar-la), endeutar-se com a molt tres anys i sense la intervenció de particulars.

  1. Un emprèstit és l’emissió d’obligacions o bons que poden comprar particulars i altres empreses per aconseguir finançament a llarg termini; el fan servir les grans empreses.

  2. No és una bona proposta: Fruites de la Terra, SL és una pime, no necessita una quantitat de diners molt elevada i no vol que hi intervinguin particulars, que són justament qui pot comprar els títols d’un emprèstit.

  3. Recomanació: un préstec a llarg termini. És un contracte pel qual una entitat de crèdit (un banc, una cooperativa de crèdit…) lliura a l’empresa un import pactat, amb un venciment de més d’un any (aquí, fins a tres anys), un pla d’amortització i uns interessos establerts. L’empresa disposa dels diners de manera immediata per comprar la màquina.

ResultatNo és una bona proposta: l’emprèstit és propi de grans empreses i hi poden intervenir particulars; li convé un préstec a llarg termini d’una entitat de crèdit.

La pauta oficial dona: No és aconsellable l’emprèstit (llarg termini, particulars, grans empreses, quantitat petita); millor un préstec a llarg termini d’una entitat de crèdit.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2022, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2022Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 3

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTemes: Comptabilitat i anàlisi financera, Finançament
Enunciat oficial

Confitures, SL és una pime del Pirineu dedicada a la fabricació de melmelades amb fruita, espècies i xocolata. Aquesta empresa ha fet un inventari general dels seus béns a final d’aquest any, i el conjunt dels béns patrimonials de què disposa i el seu valor en euros són els següents:

— Concessions administratives, propietat industrial i drets de traspàs: patent per a fabricar melmelada amb vainilla i xocolata per valor de 1.000 €.

— Matèries primeres: el valor de la fruita (taronges, maduixes, gerds…) és de 1.500 €.

— Productes acabats: el valor dels pots de melmelada elaborats és de 4.000 €.

— Construccions (com a activitat principal): el local on es realitza la fabricació i venda del producte està valorat en 70.000 €.

— Banc i institucions de crèdit: el valor en els comptes bancaris és de 10.000 €.

— Equips per a processos d’informació: el valor dels ordinadors és de 8.000 €.

— Aplicacions informàtiques: el valor dels programes informàtics és de 2.000 €.

— Hisenda pública creditora per conceptes fiscals: l’empresa deu a la Hisenda pública 1.000 €.

— Clients: diferents restaurants de la zona deuen a l’empresa 25.000 €.

— Proveïdors: l’empresa deu 1.000 € a Xocolata, SL per la compra de cacau.

— Maquinària: el valor de les màquines que l’empresa usa a l’obrador és de 15.000 €.

— Proveïdors de l’immobilitzat a curt termini: l’empresa deu 3.000 €.

— Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit: l’empresa deu al Banc de Girona, per un préstec a llarg termini, 70.000 €.

— Reserves: els beneficis no distribuïts dels últims anys amb caràcter voluntari són de 5.000 €.

— Capital: el capital social té un valor de 4.000 €.

Nota: Els comptes de l’immobilitzat es presenten amb el valor net comptable (cost d’adquisició o cost de producció menys amortització acumulada).

3.1 Elaboreu el balanç de situació d’aquesta empresa, a 31 de desembre de 2021, i calculeu el resultat de l’exercici. En aquest balanç només hi heu d’incloure aquelles masses o elements patrimonials que surten en l’enunciat, tret del resultat de l’exercici, que l’haureu de calcular per a quadrar el balanç de situació.

Si, en algun cas, dins d’una massa patrimonial hi ha diferents elements patrimonials, cal que detalleu aquests elements; és a dir, no us limiteu a agrupar i a escriure directament el valor total de la massa patrimonial: heu d’especificar quines partides la integren.

[1 punt]

3.2 Expliqueu com poden ser les fonts de finançament segons el termini de devolució. Observeu el balanç de situació que heu elaborat en l’apartat anterior i digueu quines fonts pot tenir aquesta empresa segons el termini de devolució.

[1 punt]

3.3 Fa temps que Confitures, SL intenta cobrar el deute dels restaurants, però no se’n surt. Quina font de finançament li recomanaríeu? Per què?

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

3.11 punt

Plantejament Es demana el balanç de situació a 31 de desembre de 2021, amb el detall de les partides de cada massa, i el resultat de l’exercici, que és la xifra que fa quadrar el balanç: el patrimoni net ha de ser igual a l’actiu menys el passiu.

  1. Immobilitzat intangible: concessions administratives, propietat industrial i drets de traspàs (la patent), 1 0001\,000 €, i aplicacions informàtiques, 2 0002\,000 €.

    1 000+2 000=3 0001\,000+2\,000=3\,000
  2. Immobilitzat material: construccions 70 00070\,000 €, maquinària 15 00015\,000 € i equips per a processos d’informació 8 0008\,000 €.

    70 000+15 000+8 000=93 00070\,000+15\,000+8\,000=93\,000
  3. Actiu no corrent:

    3 000+93 000=96 0003\,000+93\,000=96\,000
  4. Actiu corrent: existències (matèries primeres 1 5001\,500 € i productes acabats 4 0004\,000 €), realitzable (clients 25 00025\,000 €) i disponible (bancs i institucions de crèdit 10 00010\,000 €).

    1 500+4 0001\,500+4\,000+25 000+10 000{}+25\,000+10\,000=40 500{}= 40\,500
  5. Total de l’actiu:

    96 000+40 500=136 50096\,000+40\,500=136\,500
  6. Passiu no corrent: deutes a llarg termini amb entitats de crèdit, 70 00070\,000 €.

  7. Passiu corrent: proveïdors 1 0001\,000 €, proveïdors de l’immobilitzat a curt termini 3 0003\,000 € i Hisenda pública creditora per conceptes fiscals 1 0001\,000 €.

    1 000+3 000+1 000=5 0001\,000+3\,000+1\,000=5\,000
  8. El patrimoni net és l’actiu menys el passiu:

    PN\text{PN}=136 500{}= 136\,500−(70 000+5 000){}-(70\,000+5\,000)=61 500{}= 61\,500
  9. El patrimoni net el formen el capital (4 0004\,000 €), les reserves (5 0005\,000 €) i el resultat de l’exercici, que és el que falta:

    Resultat\text{Resultat}=61 500−4 000−5 000{}= 61\,500-4\,000-5\,000=52 500{}= 52\,500
  10. Comprovació: patrimoni net més passiu,

    61 500+70 000+5 00061\,500+70\,000+5\,000=136 500{}= 136\,500

ResultatActiu no corrent 96 00096\,000 € i actiu corrent 40 50040\,500 €: total 136 500136\,500 €. Patrimoni net 61 50061\,500 € (capital 4 0004\,000, reserves 5 0005\,000 i resultat 52 50052\,500), passiu no corrent 70 00070\,000 € i passiu corrent 5 0005\,000 €. El resultat de l’exercici és un benefici de 52 50052\,500 €.

La pauta oficial dona: ANC=96 000ANC=96\,000 (intangible 3 0003\,000, material 93 00093\,000); AC=40 500AC=40\,500; total 136 500136\,500; PN=61 500PN=61\,500 (resultat de l’exercici 52 50052\,500); PNC=70 000PNC=70\,000; PC=5 000PC=5\,000.

3.21 punt

Plantejament Es demana classificar les fonts de finançament segons quan s’han de tornar i dir quines té Confitures, SL mirant el balanç de l’apartat 3.1.

  1. Segons el termini de devolució, les fonts poden ser a curt termini, si s’han de tornar en menys d’un any (al balanç, el passiu corrent), o a llarg termini, si es tornen en més d’un any (el passiu no corrent).

  2. Els recursos propis (el patrimoni net) no s’han de tornar: tenen un termini indefinit.

  3. A curt termini, Confitures, SL té: proveïdors de l’immobilitzat a curt termini 3 0003\,000 €, Hisenda pública creditora per conceptes fiscals 1 0001\,000 € i proveïdors 1 0001\,000 €.

  4. A llarg termini: deutes a llarg termini amb entitats de crèdit (el préstec del Banc de Girona), 70 00070\,000 €.

  5. I amb termini indefinit, els recursos propis: capital 4 0004\,000 €, reserves 5 0005\,000 € i resultat de l’exercici 52 50052\,500 €.

ResultatA curt termini (passiu corrent, 5 0005\,000 €): proveïdors, proveïdors de l’immobilitzat a curt termini i Hisenda pública creditora; a llarg termini (passiu no corrent): el préstec bancari de 70 00070\,000 €; el patrimoni net no té termini de devolució.

La pauta oficial dona: Curt termini (menys d’un any, passiu corrent): proveïdors d’immobilitzat 3 0003\,000, Hisenda 1 0001\,000, proveïdors 1 0001\,000. Llarg termini (passiu no corrent): deutes amb entitats de crèdit 70 00070\,000. Recursos propis: termini indefinit.

3.30,5 punts

Plantejament Es demana una font de finançament per a una empresa que no aconsegueix cobrar el que li deuen els clients (els restaurants).

  1. La font més adequada és el facturatge o factoring.

  2. Consisteix a vendre els drets de cobrament sobre els clients (factures, lletres…) a una empresa anomenada factor, que n’avança l’import i se n’encarrega del cobrament.

  3. Així Confitures, SL obté liquiditat immediata i, si el factoring és sense recurs, el factor assumeix el risc d’impagament dels restaurants.

  4. L’inconvenient principal és que és car: el factor cobra uns interessos i unes comissions elevats.

ResultatEl factoring: vendre els deutes dels clients a un factor li dona liquiditat immediata i li evita el problema dels impagaments, tot i que té un cost elevat.

La pauta oficial dona: Factoring: venda dels drets de cobrament a un factor; liquiditat immediata i s’evita l’impagament; inconvenient, cost elevat.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2022, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2022Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 4

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTemes: L’empresa i el seu entorn, Model de negoci i innovació
Enunciat oficial

4.1 Pel que fa a l’anàlisi de l’entorn competitiu, el model de les forces competitives proposa un marc de reflexió estratègica sistemàtica per a determinar la rendibilitat d’un sector específic. Digueu quines són les cinc forces competitives (també conegudes com a cinc forces competitives de Michael E. Porter) que s’utilitzen per a dur a terme l’anàlisi externa o de l’entorn competitiu i expliqueu-ne només una.

[1 punt]

4.2 Definiu els termes següents:

[1,5 punts: 0,3 punts per cada definició]

a) Estratègia de diferenciació de producte.

b) Estratègia multidomèstica.

c) Activitats primàries (cadena de valor).

d) Implantació de l’estratègia.

e) Estratègia global.

[1,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

4.11 punt

Plantejament Es demana enumerar les cinc forces competitives de Porter, que serveixen per analitzar l’entorn competitiu i la rendibilitat d’un sector, i explicar-ne només una.

  1. Les cinc forces són: el poder de negociació dels clients, el poder de negociació dels proveïdors, l’amenaça de nous competidors, l’amenaça de productes substitutius i el grau de rivalitat entre els competidors.

  2. Explicació d’una d’elles, l’amenaça de nous competidors: si en un sector hi entren empreses noves, augmenta la competència; els preus dels productes tendeixen a baixar, cosa que afavoreix el consumidor, i les empreses que ja hi són han de fer despeses addicionals per mantenir la seva posició al mercat. Per això és important saber si hi ha barreres d’entrada.

  3. També valdria explicar qualsevol de les altres quatre. Poder de negociació dels clients: la capacitat dels compradors d’imposar les seves condicions en el preu, la qualitat o els terminis de lliurament.

  4. Poder de negociació dels proveïdors: la pressió que poden exercir els proveïdors sobre el sector pel seu grau de concentració o mida, per l’especificitat del que subministren o pel pes que té en els costos.

  5. Amenaça de productes substitutius: si hi ha molts productes iguals o semblants que poden substituir el de l’empresa, el sector sol ser poc rendible; la protecció de la propietat industrial ajuda a reduir aquesta amenaça.

  6. Grau de rivalitat entre els competidors: és el resultat de les altres quatre forces; la rivalitat és més intensa si hi ha molts competidors de poca dimensió, i com menys competència hi ha en un sector, més rendible sol ser.

ResultatClients, proveïdors, nous competidors, productes substitutius i rivalitat entre els competidors; per exemple, l’amenaça de nous competidors: l’entrada d’empreses noves augmenta la competència i fa baixar els preus.

La pauta oficial dona: Les cinc forces: poder de negociació dels clients, poder de negociació dels proveïdors, amenaça de nous competidors, amenaça de productes substitutius i grau de rivalitat dels competidors; n’hi ha prou d’explicar-ne una.

4.21,5 punts

Plantejament Es demana definir cinc termes de direcció estratègica: una estratègia competitiva, dues estratègies d’internacionalització, la cadena de valor i l’última fase del procés estratègic. Cada definició val 0,30{,}3 punts.

  1. a) Estratègia de diferenciació de producte: busca que el client percebi el producte com a clarament diferent del de la competència, fins i tot com a únic; per això el client està disposat a valorar-lo més i a pagar-ne més.

  2. b) Estratègia multidomèstica: l’empresa internacionalitzada descentralitza l’organització i les decisions de producció i comercials en cada país on opera, i dona una resposta adaptada a cada filial segons les característiques, els recursos i les necessitats locals (productes, màrqueting, normatives).

  3. c) Activitats primàries de la cadena de valor: són les que contribueixen directament a la creació de valor de l’empresa: la logística interna, la producció, la logística externa, la comercialització i el servei postvenda.

  4. d) Implantació de l’estratègia: un cop dissenyada i escollida l’estratègia, és l’etapa de posar-la en pràctica, l’última de la direcció estratègica: a partir dels objectius a llarg termini, es planifiquen les línies d’acció, s’assignen els recursos necessaris i es fixa un calendari de les accions.

  5. e) Estratègia global: l’empresa centralitza la producció i l’administració des del país d’origen i ofereix els mateixos productes, amb les mateixes marques i el mateix màrqueting, a tots els països on opera, per obtenir un avantatge competitiu; les filials tenen poca autonomia i sovint són simples canals de distribució.

Resultata) Fer que el producte es percebi diferent i únic; b) adaptar-se a cada país amb filials descentralitzades; c) logística interna, producció, logística externa, comercialització i postvenda; d) posar en pràctica l’estratègia escollida amb accions, recursos i calendari; e) el mateix producte per a tot el món, gestionat des de la seu central.

La pauta oficial dona: Diferenciació: producte percebut com a diferent o únic. Multidomèstica: decisions descentralitzades i adaptades a cada país. Activitats primàries: logística interna, producció, logística, comercialització i postvenda. Implantació: última etapa, línies d’acció, recursos i calendari. Global: centralització i productes iguals a tots els països.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2022, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2022Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 5

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTemes: Productivitat, costos i punt mort
Enunciat oficial

S’ha fet una anàlisi dels costos de producció en l’empresa Shiitakefood, SL, que es dedica a la producció i a la venda del fong xiitake (un bolet comestible originari de l’est d’Àsia) a restaurants i a centrals de compres de grans superfícies de distribució. En aquesta anàlisi, s’ha confeccionat la següent llista de costos, que corresponen a una producció de 15.000 kg de fong en un cicle anual:

Costos fixos i variables anuals per a una producció de 15.000 kgImport (€)
Personal fix de gerència i administració25.000
Personal fix especialista i peons, incloent-hi la Seguretat Social35.000
Lloguer fix de locals i amortitzacions20.000
Matèries primeres: serradures, cereals, llavors, micelis i altres24.000
Despeses fixes de gasoil i energia elèctrica10.000
Despeses fixes de manteniment i altres6.000
Mà d’obra variable per a recoŀlecció (és eventual)14.000
Despeses variables de gasoil i altres, per a transports7.000
Despeses fixes per impostos4.000
Matèries auxiliars: sacs i bosses15.000

5.1 Determineu el conjunt de costos fixos i variables de l’empresa Shiitakefood, SL per a una producció de 15.000 kg de fong en un cicle anual, i calculeu el punt mort si el preu de venda del fong xiitake és de 12 €/kg. Interpreteu el resultat del punt mort.

[1,5 punts]

5.2 Sabent que els costos fixos són els mateixos que figuren en la taula, calculeu el benefici de l’empresa si la producció de fong és ara de 20.000 kg/any i el preu de venda és de 12 €/kg.

[0,5 punts]

5.3 Tenint en compte les dades de la taula, quants kg/any de fong xiitake s’haurien de produir per a obtenir un benefici empresarial de 20.000 euros/any si el preu de venda és de 12 €/kg?

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

5.11,5 punts

Plantejament Es demana separar els costos fixos dels variables de la taula, trobar el cost variable de cada kg i calcular el punt mort amb un preu de 1212 € el kg.

  1. Costos fixos (no depenen dels kg produïts): personal fix de gerència i administració, personal fix especialista i peons, lloguer fix i amortitzacions, gasoil i energia fixos, manteniment i impostos.

    CF\text{CF}=25 000+35 000{}= 25\,000+35\,000+20 000+10 000{}+20\,000+10\,000+6 000+4 000{}+6\,000+4\,000=100 000{}= 100\,000
  2. Costos variables (canvien amb la producció): matèries primeres, mà d’obra eventual de recoŀlecció, gasoil per a transports i matèries auxiliars (sacs i bosses).

    CV\text{CV}=24 000+14 000{}= 24\,000+14\,000+7 000+15 000{}+7\,000+15\,000=60 000{}= 60\,000
  3. Cost variable unitari (CVu), dividint entre els 15 00015\,000 kg; surten 44 € per kg:

    CVu=60 00015 000=4\text{CVu}=\dfrac{60\,000}{15\,000}=4
  4. Punt mort (Q∗Q^{*}), amb un preu pp de 1212 € per kg:

    Q∗Q^{*}=CFp−CVu{}= \dfrac{\text{CF}}{p-\text{CVu}}=100 00012−4{}= \dfrac{100\,000}{12-4}=12 500 kg{}= 12\,500\ \text{kg}
  5. Interpretació: amb 12 50012\,500 kg l’any els ingressos cobreixen exactament tots els costos (benefici zero). Si l’empresa produeix i ven més de 12 50012\,500 kg, obté beneficis; si en produeix menys, té pèrdues.

ResultatCostos fixos 100 000100\,000 €, costos variables 60 00060\,000 € (44 € per kg) i punt mort de 12 50012\,500 kg l’any: a partir d’aquesta producció l’empresa obté beneficis, i per sota, pèrdues.

La pauta oficial dona: CF=100 000\text{CF}=100\,000; CV=60 000\text{CV}=60\,000; CVu=4\text{CVu}=4; punt mort =100 000/(12−4)=12 500=100\,000/(12-4)=12\,500 kg: per sobre, beneficis; per sota, pèrdues.

5.20,5 punts

Plantejament Es demana el benefici si la producció passa a 20 00020\,000 kg l’any, amb el mateix preu, el mateix cost variable unitari i els mateixos costos fixos.

  1. Benefici: ingressos totals menys costos totals (qq és la quantitat produïda i venuda):

    BB=p⋅q−(CVu⋅q+CF){}= p\cdot q-(\text{CVu}\cdot q+\text{CF})=12⋅20 000{}= 12\cdot 20\,000−(4⋅20 000+100 000){}-(4\cdot 20\,000+100\,000)
  2. Fent els càlculs:

    B=240 000−180 000=60 000B=240\,000-180\,000=60\,000

ResultatEl benefici és de 60 00060\,000 € l’any.

La pauta oficial dona: BB=20 000⋅12{}= 20\,000\cdot 12−(4⋅20 000+100 000){}-(4\cdot 20\,000+100\,000)=60 000{}= 60\,000 euros/any.

5.30,5 punts

Plantejament Es demana quina producció anual dona exactament un benefici de 20 00020\,000 €: és la mateixa equació del benefici, però amb la quantitat qq com a incògnita.

  1. Equació del benefici:

    20 00020\,000=12q−(4q+100 000){}= 12q-(4q+100\,000)=8q−100 000{}= 8q-100\,000
  2. Aïllant qq:

    8q=120 000 ⇒ q=15 000 kg8q=120\,000\ \Rightarrow\ q=15\,000\ \text{kg}
  3. Coincideix amb la producció de la taula: produint i venent 15 00015\,000 kg a 1212 €, l’empresa ja guanya 20 00020\,000 € l’any.

ResultatCal produir 15 00015\,000 kg l’any.

La pauta oficial dona: 20 000=8q−100 00020\,000=8q-100\,000; q=15 000q=15\,000 kg/any.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2022, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2022Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 6

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTemes: L’empresa i el seu entorn, Màrqueting, Comptabilitat i anàlisi financera, VAN, TIR i termini de recuperació
Enunciat oficial

Encercleu la lletra de l’opció correcta de les qüestions següents.

[Cada resposta correcta val 0,5 punts. Per cada resposta errònia es descomptaran 0,15 punts; per les preguntes no contestades no hi haurà cap descompte.]

6.1 El capital d’una societat de responsabilitat limitada (SL)

a) està format per accions.

b) està format per participacions.

c) no pot estar format per béns.

d) està format tant per participacions com per accions.

[0,5 punts]

6.2 Els canals de distribució poden estar formats per

a) intermediaris que permeten que els productes arribin de l’empresa que els ha fabricat als compradors.

b) empreses que s’encarreguen de la publicitat de diferents marques.

c) diferents mitjans de transport que les empreses contracten per a fer arribar els seus serveis.

d) empreses que fan estudis de mercat en un territori concret.

[0,5 punts]

6.3 La capacitat que té una empresa per a convertir les seves inversions en diners en efectiu s’anomena

a) rendibilitat.

b) solvència a curt termini.

c) liquiditat.

d) solvència a llarg termini.

[0,5 punts]

6.4 Convé que la taxa interna de rendibilitat (TIR) sigui

a) menor que el tipus d’interès de mercat.

b) major que el tipus d’interès de mercat.

c) igual que el tipus d’interès de mercat.

d) igual o menor que el cost de capital.

[0,5 punts]

6.5 Quina de les afirmacions següents sobre les inversions és correcta?

a) Les inversions financeres a llarg termini s’anomenen inversions permanents.

b) Les inversions financeres no permeten adquirir béns que ampliïn la capacitat productiva de l’empresa.

c) Les inversions financeres estan formades per accions i obligacions.

d) Les inversions econòmiques estan formades per accions i obligacions.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

6.10,5 punts

Plantejament Pregunta sobre com es divideix el capital d’una societat de responsabilitat limitada. Cada resposta correcta val 0,50{,}5 punts i cada resposta errònia en resta 0,150{,}15; si no es contesta, no es resta res.

  1. El capital de la SL es divideix en participacions socials; les accions són pròpies de la societat anònima.

  2. L’opció c) és falsa perquè els socis també poden aportar béns al capital (aportacions no dineràries), i d) barreja les participacions de la SL amb les accions de la SA.

ResultatLa resposta correcta és la b) està format per participacions.

La pauta oficial dona: Resposta b).

6.20,5 punts

Plantejament Pregunta sobre qui forma un canal de distribució, una de les variables del màrqueting.

  1. Un canal de distribució és el camí que segueix el producte des del fabricant fins al comprador, i el formen els intermediaris (majoristes, detallistes…) que el fan arribar.

  2. Les agències de publicitat (b) pertanyen a la comunicació, els mitjans de transport (c) són una part de la logística i els estudis de mercat (d) són investigació comercial.

ResultatLa resposta correcta és la a) intermediaris que permeten que els productes arribin de l’empresa que els ha fabricat als compradors.

La pauta oficial dona: Resposta a).

6.30,5 punts

Plantejament Pregunta sobre el nom de la capacitat de convertir els actius en diners en efectiu.

  1. La liquiditat és la facilitat amb què els actius de l’empresa es poden convertir en diners en efectiu.

  2. La rendibilitat relaciona el benefici amb la inversió; la solvència a curt termini és la capacitat de pagar els deutes de menys d’un any, i la solvència a llarg termini, la de pagar tots els deutes.

ResultatLa resposta correcta és la c) liquiditat.

La pauta oficial dona: Resposta c).

6.40,5 punts

Plantejament Pregunta sobre el criteri de la TIR per acceptar una inversió.

  1. La TIR és la rendibilitat que dona el projecte. Convé que sigui més alta que el cost dels diners (el tipus d’interès de mercat o el cost del capital): així el projecte rendeix més del que costa finançar-lo i, descomptat a aquest tipus, té VAN positiu.

  2. Si la TIR és igual o menor que aquest tipus, el projecte no crea valor; per això a), c) i d) no són correctes.

ResultatLa resposta correcta és la b) major que el tipus d’interès de mercat.

La pauta oficial dona: Resposta b).

6.50,5 punts

Plantejament Pregunta sobre què són les inversions financeres i en què es diferencien de les econòmiques.

  1. Les inversions financeres consisteixen a comprar actius financers, com ara accions (participacions en el capital d’altres empreses) i obligacions (títols de deute), per obtenir-ne una rendibilitat.

  2. La d) confon les inversions financeres amb les econòmiques o productives, que són béns com maquinària, edificis o instaŀlacions.

  3. La c) és la definició d’inversió financera: és la resposta correcta. Les altres dues no són la resposta buscada: la a) no defineix la inversió financera (el terme «inversions permanents» s’usava per a les inversions a llarg termini en general), i la b) parla de béns productius, que és el que es compra amb una inversió econòmica, no amb una financera; comprar accions és comprar un actiu financer.

ResultatLa resposta correcta és la c) les inversions financeres estan formades per accions i obligacions.

La pauta oficial dona: Resposta c).

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2022, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

Els altres exàmens d’Empresa, resolts

Practica cada tema

Cada tema d’aquest examen té la seva pàgina amb tots els exercicis de la PAU d’Empresa de 2022 a 2026.

L’empresa i el seu entornComptabilitat i anàlisi financeraProductivitat, costos i punt mortVAN, TIR i termini de recuperacióFinançamentTots els temes d’Empresa

Preguntes freqüents

Com era l’examen de juny (sèrie 5) d’Empresa del 2022?

Responeu a QUATRE dels sis exercicis següents. Cada exercici val 2,5 punts. En el cas que responeu a més exercicis, només es valoraran els quatre primers. Per temes, els punts dels exercicis proposats eren: l’empresa i el seu entorn (4,5 punts), comptabilitat i anàlisi financera (3,5 punts), productivitat, costos i punt mort (2,5 punts), VAN, TIR i termini de recuperació (2,5 punts) i finançament (2 punts).

Les solucions són les oficials?

No: les escriu EducaIA, pas a pas, i cada apartat està contrastat amb la pauta oficial de correcció. En 2 dels 6 exercicis la nostra resposta no coincideix del tot amb la pauta (per arrodoniment): ho expliquem al costat de la solució.

On són l’examen oficial i la pauta?

Als enllaços de dalt de tot: el PDF de l’examen en català i en castellà i el de la pauta de correcció, al web de la Generalitat. El botó d’imprimir prepara l’examen amb espai per respondre i les solucions a part.

Tens la PAU d’Empresa aquest curs?

Puja els teus apunts d’Empresa i EducaIA et prepara el pla dia a dia fins a la PAU, amb resums, flashcards i tests dels teus propis temes.

Prepara la PAU d’Empresa a EducaIA

Tots els exàmens de CatalunyaCentre PAU de CatalunyaCalculadora de nota PAU

Enunciat oficial

Toca la imatge per apropar-la o allunyar-la.