Empresa, PAU 2022 de Catalunya: l’examen de juny (sèrie 2) resolt

L’examen de juny (sèrie 2) d’Economia de l’empresa de la PAU de Catalunya del 2022, sencer: els sis exercicis que es proposaven, tal com van sortir, cadascun amb la solució pas a pas d’EducaIA de cada apartat, contrastada amb la pauta oficial de correcció. Quan la nostra resposta no coincideix del tot amb la pauta, et diem per què.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

Què s’hi proposava, en punts

Els punts de cada apartat, sumats pel tema del temari que pregunta. En aquest examen es triaven els exercicis (ho diuen les instruccions de sota), així que la barra suma tots els que es proposaven: 15 punts.

Instruccions de l’examen Responeu a QUATRE dels sis exercicis següents. Cada exercici val 2,5 punts. En el cas que responeu a més exercicis, només es valoraran els quatre primers.

Els exercicis de l’examen

2022Convocatòria ordinària · Sèrie 2 · Exercici 1

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTemes: Comptabilitat i anàlisi financera
Enunciat oficial

L’empresa JOMO, SL és una pime especialitzada en la producció i la venda de sabates de cuir. Després d’haver completat el cicle comptable de l’empresa, el seu gerent ha decidit que en els propers mesos soŀlicitarà una auditoria financera. El gerent hi presentarà les dades següents, referents a la comptabilitat de l’empresa (els imports estan expressats en euros):

ConcepteImport (€)
Hisenda pública deutora per conceptes fiscals5.000
Maquinària22.000
Amortització de l’immobilitzat20.000
Despeses financeres18.000
Capital social40.000
Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit250.000
Despeses de personal80.000
Creditors per prestació de serveis5.000
Altres ingressos d’explotació10.000
Import net de la xifra de negocis160.000
Bancs24.000
Proveïments50.000
Altres despeses d’explotació14.000
Ingressos financers5.000
Proveïdors42.000
Equips per a processos d’informació18.000
Clients12.000

1.1.a 1.1. Tenint en compte aquesta informació, raoneu la veracitat de les dues afirmacions següents (deixeu indicats els càlculs necessaris per a respondre adequadament).

a) «L’empresa no haurà de pagar l’impost sobre beneficis.» Per saber si aquesta afirmació és vertadera o falsa, elaboreu el compte de pèrdues i guanys amb les dades de l’enunciat que formin part d’aquest compte. Seguidament, digueu si l’afirmació és correcta i argumenteu la resposta.

[1 punt]

1.1.b b) «L’empresa gaudeix d’una estabilitat financera normal, es constata que és solvent a curt termini i la seva liquiditat és adequada.» Per justificar la veracitat d’aquesta afirmació, calculeu la ràtio de liquiditat utilitzant les dades que necessiteu de l’enunciat. A continuació, digueu si l’afirmació és correcta i argumenteu la resposta.

[0,8 punts]

1.2 Expliqueu què s’entén per cicle comptable i per auditoria financera.

[0,7 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

1.1.a1 punt

Plantejament Es pregunta si JOMO haurà de pagar l’impost sobre beneficis. L’impost només es paga si el resultat abans d’impostos (BAI) és positiu, així que cal fer el compte de pèrdues i guanys amb les partides d’ingressos i de despeses de la taula; les de balanç (maquinària, bancs, clients, deutes…) no hi entren.

  1. Ingressos d’explotació: import net de la xifra de negocis 160 000160\,000 € i altres ingressos d’explotació 10 00010\,000 €.

    160 000+10 000=170 000160\,000+10\,000=170\,000
  2. Despeses d’explotació: proveïments 50 00050\,000 €, despeses de personal 80 00080\,000 €, amortització de l’immobilitzat 20 00020\,000 € i altres despeses d’explotació 14 00014\,000 €.

    50 000+80 00050\,000+80\,000+20 000+14 000{}+20\,000+14\,000=164 000{}= 164\,000
  3. Resultat d’explotació, que aquí és el benefici abans d’interessos i impostos:

    BAII\text{BAII}=170 000−164 000{}= 170\,000-164\,000=6 000{}= 6\,000
  4. Resultat financer (ingressos financers menys despeses financeres):

    5 000−18 000=−13 0005\,000-18\,000=-13\,000
  5. Resultat abans d’impostos:

    BAI\text{BAI}=6 000+(−13 000){}= 6\,000+(-13\,000)=−7 000{}= -7\,000
  6. Com que el BAI és negatiu, l’empresa té pèrdues: no hi ha impost sobre beneficis i el resultat net és el mateix BAI.

    BN=−7 000\text{BN}=-7\,000
  7. L’afirmació és vertadera: JOMO no haurà de pagar l’impost sobre beneficis perquè el resultat de l’exercici és negatiu. L’explotació dona un petit benefici, però les despeses financeres el converteixen en pèrdues.

ResultatL’afirmació és vertadera: BAII=6 000\text{BAII}=6\,000 €, resultat financer −13 000-13\,000 € i BAI=BN=−7 000\text{BAI}=\text{BN}=-7\,000 €; amb pèrdues no es paga impost sobre beneficis.

La pauta oficial dona: Ingressos d’explotació 170 000170\,000; despeses d’explotació 164 000164\,000; BAII=6 000\text{BAII}=6\,000; resultat financer −13 000-13\,000; BAI=BN=−7 000\text{BAI}=\text{BN}=-7\,000: no paga impost, l’afirmació és correcta.

1.1.b0,8 punts

Plantejament Es pregunta si JOMO és solvent a curt termini, i s’ha de justificar amb la ràtio de liquiditat: compara el que l’empresa té o cobrarà aviat (actiu corrent) amb el que ha de pagar abans d’un any (passiu corrent).

  1. Actiu corrent: realitzable (clients 12 00012\,000 € i Hisenda pública deutora per conceptes fiscals 5 0005\,000 €) i disponible (bancs 24 00024\,000 €).

    12 000+5 000+24 000=41 00012\,000+5\,000+24\,000=41\,000
  2. Passiu corrent: proveïdors 42 00042\,000 € i creditors per prestació de serveis 5 0005\,000 €.

    42 000+5 000=47 00042\,000+5\,000=47\,000
  3. Ràtio de liquiditat:

    Liquiditat\text{Liquiditat}=Actiu correntPassiu corrent{}= \dfrac{\text{Actiu corrent}}{\text{Passiu corrent}}=41 00047 000{}= \dfrac{41\,000}{47\,000}=0,872{}= 0{,}872
  4. El valor recomanat d’aquesta ràtio és entre 1,51{,}5 i 22 (també es fan servir les referències d’entre 11 i 22 o d’entre 1,51{,}5 i 1,81{,}8). Amb 0,8720{,}872, l’empresa queda per sota: l’actiu corrent no arriba a cobrir el passiu corrent.

  5. Per tant, l’afirmació és falsa: JOMO té problemes de liquiditat i un desequilibri financer a curt termini, amb dificultats per fer front als pagaments de menys d’un any.

  6. També es pot justificar amb el fons de maniobra (actiu corrent menys passiu corrent), que surt negatiu:

    FM=41 000−47 000=−6 000\text{FM}=41\,000-47\,000=-6\,000
  7. Algunes empreses, com els hipermercats, funcionen bé amb un fons de maniobra negatiu perquè cobren abans de pagar; per això l’argument principal és la ràtio de liquiditat, que és la que demana l’enunciat.

ResultatL’afirmació és falsa: la ràtio de liquiditat és 0,8720{,}872, per sota de l’interval recomanat (1,51{,}5–22), i l’empresa té dificultats per pagar els deutes a curt termini.

La pauta oficial dona: AC=41 000AC=41\,000; PC=47 000PC=47\,000; liquiditat =0,872=0{,}872, per sota de 1,51{,}5–22 (també valen 11–22 o 1,51{,}5–1,81{,}8): afirmació incorrecta. També s’accepta el fons de maniobra, −6 000-6\,000.

1.20,7 punts

Plantejament Es demana definir dos conceptes de comptabilitat que surten a l’enunciat: el cicle comptable, que JOMO ja ha completat, i l’auditoria financera, que vol soŀlicitar.

  1. El cicle comptable és el conjunt de registres comptables que l’empresa fa en els llibres de comptabilitat a partir de les operacions que realitza, i que mostra la seva activitat durant un exercici econòmic.

  2. Es repeteix a cada exercici econòmic mentre l’empresa estigui en funcionament.

  3. L’auditoria financera és la revisió dels estats financers d’una empresa feta per professionals qualificats i independents.

  4. El seu objectiu és verificar que els estats financers donen la imatge fidel del patrimoni, de la situació financera i del resultat de les operacions de l’empresa, d’acord amb els principis i les normes comptables.

ResultatEl cicle comptable és el conjunt de registres comptables d’un exercici econòmic, que es repeteix cada exercici; l’auditoria financera és la revisió independent dels estats financers per verificar que donen la imatge fidel de l’empresa.

La pauta oficial dona: Cicle comptable: registres comptables d’un exercici, que es repeteixen cada exercici. Auditoria financera: avaluació independent dels estats financers per verificar la imatge fidel.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2022, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2022Convocatòria ordinària · Sèrie 2 · Exercici 2

2,5 puntsLa pauta arrodoneix diferentTemes: VAN, TIR i termini de recuperació, Finançament
Enunciat oficial

L’empresa Salvem el Planeta, SLU (societat limitada unipersonal) és una microempresa que desenvolupa la seva activitat a Catalunya. Actualment, està analitzant tres projectes d’inversió que li permetin millorar el tractament de residus i s’ha de decidir per un, sabent que tots tres tenen una durada prevista de 3 anys i un desemborsament inicial de 400.000 €. El director financer de l’empresa ha elaborat una taula en la qual falten algunes dades, corresponents al flux de caixa net del tercer any.

ProjecteDesemborsament inicialTermini de recuperació (o payback)Flux de caixa net (any 1)Flux de caixa net (any 2)Flux de caixa net (any 3)
Júpiter400.000 €3 anys100.000 €80.000 €?
Plutó400.000 €2,5 anys (és a dir, 2 anys i 6 mesos)150.000 €150.000 €?
Venus400.000 €2 anys300.000 €100.000 €0

2.1 A partir de les dades que consten en la taula, quins fluxos de caixa nets han de generar el projecte Júpiter i el projecte Plutó el tercer any per a poder recuperar el desemborsament inicial? Per a respondre, heu de tenir en compte el termini de recuperació (o payback) facilitat per a cada projecte. A continuació us facilitem el càlcul del flux de caixa net del projecte Venus.

Projecte Venus — Desemborsament inicial: 400.000 €.

— Any 1: 300.000 €.

— Any 2: 300.000 € + 100.000 € = 400.000 €.

El payback és de 2 anys: no hi ha flux de caixa net l’any 3.

[0,8 punts]

2.2 Expliqueu què és el criteri del valor actual net (VAN). Seguidament, calculeu el VAN de cada projecte i digueu quin dels tres projectes recomanaríeu segons aquest criteri. Si el projecte escollit fos inviable legalment, seria recomanable executar-ne un dels altres dos? Justifiqueu la resposta.

ProjecteDesemborsament inicialFlux de caixa net (any 1)Flux de caixa net (any 2)Flux de caixa net (any 3)
Júpiter400.000 €100.000 €80.000 €(Càlcul realitzat en l’apartat 2.1)
Plutó400.000 €150.000 €150.000 €(Càlcul realitzat en l’apartat 2.1)
Venus400.000 €300.000 €100.000 €0

El cost de capital (k) és del 5 %.

[1,25 punts]

2.3 Aquesta microempresa, a banda d’aquest projecte d’inversió, s’està plantejant de fer-ne d’altres, i per això té previst de demanar una subvenció. En cas que no la hi concedeixin, no disposarà de tot el finançament que li cal, i necessitarà una quantitat considerable de diners, tot i que no en sap la xifra exacta. Li recomaneu que soŀliciti un emprèstit? O seria millor una pòlissa de crèdit? Expliqueu aquestes dues fonts de finançament i, seguidament, raoneu quina és més aconsellable per a aquesta microempresa.

[0,45 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

2.10,8 punts

Plantejament Es demana el flux de caixa net del tercer any de Júpiter i de Plutó a partir del termini de recuperació, que és el temps que triguen els fluxos acumulats a igualar el desemborsament inicial de 400 000400\,000 €. Es resol com l’exemple de Venus, acumulant els fluxos any per any.

  1. Júpiter: en els dos primers anys recupera

    100 000+80 000=180 000100\,000+80\,000=180\,000
  2. El payback és de 3 anys justos, així que el flux del tercer any, XX, ha de completar exactament els 400 000400\,000 €:

    180 000+X180\,000+X=400 000{}= 400\,000⇒X=220 000{}\Rightarrow X=220\,000
  3. Plutó: en els dos primers anys recupera 150 000+150 000=300 000150\,000+150\,000=300\,000 €, i encara en falten

    400 000−300 000=100 000400\,000-300\,000=100\,000
  4. El payback és de 2 anys i 6 mesos: aquests 100 000100\,000 € es recuperen en la meitat del tercer any. Suposant que el flux entra de manera uniforme durant l’any, el flux dels 12 mesos ha de ser el doble:

    X=100 000⋅126=200 000X=100\,000\cdot\dfrac{12}{6}=200\,000
  5. Comprovació: amb un flux de 200 000200\,000 € l’any, recuperar els 100 000100\,000 € que falten costa

    100 000⋅12200 000\dfrac{100\,000\cdot 12}{200\,000}=6 mesos{}= 6\ \text{mesos}

ResultatEl flux de caixa net del tercer any ha de ser de 220 000220\,000 € per a Júpiter i de 200 000200\,000 € per a Plutó.

La pauta oficial dona: Júpiter: 180 000+X=400 000180\,000+X=400\,000, X=220 000X=220\,000. Plutó: falten 100 000100\,000 en 6 mesos, flux del tercer any 200 000200\,000. Venus: sense flux l’any 3.

2.21,25 punts

Plantejament Es demana explicar el criteri del VAN, calcular-lo per als tres projectes amb un cost de capital kk del 55 % i triar-ne un; després, decidir què faríem si el triat no es pogués fer per motius legals. Els fluxos del tercer any de Júpiter i de Plutó són els de l’apartat 2.1.

  1. El valor actual net (VAN) és la suma de totes les entrades i sortides de diners del projecte portades al moment inicial: cada flux de caixa net es descompta al cost del capital i se li resta el desemborsament inicial. Un projecte és acceptable si el VAN és positiu (els fluxos actualitzats superen el desemborsament) i, entre diversos, es tria el de VAN més alt.

  2. Fórmula, amb AA el desemborsament inicial i QtQ_t el flux de caixa net de l’any tt:

    VAN\text{VAN}=−A+Q11+k{}= -A+\dfrac{Q_1}{1+k}+Q2(1+k)2{}+\dfrac{Q_2}{(1+k)^2}+Q3(1+k)3{}+\dfrac{Q_3}{(1+k)^3}
  3. Júpiter. Els fluxos descomptats són, arrodonits a l’euro, 95 23895\,238, 72 56272\,562 i 190 044190\,044 €; fent el càlcul amb tots els decimals:

    VANJuˊpiter\text{VAN}_{\text{Júpiter}}=−400 000{}= -400\,000+100 0001,05{}+\dfrac{100\,000}{1{,}05}+80 0001,052{}+\dfrac{80\,000}{1{,}05^2}+220 0001,053{}+\dfrac{220\,000}{1{,}05^3}≈−42 155{}\approx -42\,155
  4. Plutó:

    VANPlutoˊ\text{VAN}_{\text{Plutó}}=−400 000{}= -400\,000+150 0001,05{}+\dfrac{150\,000}{1{,}05}+150 0001,052{}+\dfrac{150\,000}{1{,}05^2}+200 0001,053{}+\dfrac{200\,000}{1{,}05^3}=−400 000+142 857{}= -400\,000+142\,857+136 054+172 768{}+136\,054+172\,768≈51 679{}\approx 51\,679
  5. Venus (no té flux el tercer any, així que només hi ha dos termes):

    VANVenus\text{VAN}_{\text{Venus}}=−400 000{}= -400\,000+300 0001,05{}+\dfrac{300\,000}{1{,}05}+100 0001,052{}+\dfrac{100\,000}{1{,}05^2}=−400 000+285 714{}= -400\,000+285\,714+90 703{}+90\,703≈−23 583{}\approx -23\,583
  6. Segons el VAN, cal recomanar Plutó: és l’únic amb VAN positiu i, per tant, el més alt. Els seus fluxos actualitzats recuperen el desemborsament i deixen un guany d’uns 51 67951\,679 € en valor d’avui.

  7. Si Plutó no es pogués fer per motius legals, no seria recomanable executar cap dels altres dos: Júpiter i Venus tenen VAN negatiu, és a dir, els seus fluxos actualitzats no arriben a recuperar el desemborsament inicial.

  8. Fixeu-vos que Venus recupera la inversió en 2 anys sense descomptar els fluxos, però en descomptar-los al 55 % ja no la recupera: el termini de recuperació no té en compte el valor del diner en el temps i el VAN sí.

ResultatVANJuˊpiter≈−42 155\text{VAN}_{\text{Júpiter}}\approx-42\,155 €, VANPlutoˊ≈51 679\text{VAN}_{\text{Plutó}}\approx51\,679 € i VANVenus≈−23 583\text{VAN}_{\text{Venus}}\approx-23\,583 €: es recomana Plutó, i si no es pogués fer, cap dels altres dos, perquè tenen VAN negatiu.

La pauta oficial dona: VANJuˊpiter=−42 155,29\text{VAN}_{\text{Júpiter}}=-42\,155{,}29; VANPlutoˊ=51 679,08\text{VAN}_{\text{Plutó}}=51\,679{,}08; VANVenus=−23 582,77\text{VAN}_{\text{Venus}}=-23\,582{,}77: es tria Plutó; si no es pot fer, cap dels altres dos (VAN negatiu).

2.30,45 punts

Plantejament Es demana explicar dues fonts de finançament aliè, l’emprèstit i la pòlissa de crèdit, i triar la més adequada per a una microempresa que necessitarà una quantitat considerable de diners però no sap quanta.

  1. Un emprèstit és l’emissió de títols (obligacions o bons) que compren particulars o altres empreses; porten un tipus d’interès fix o variable i, a la data pactada, l’empresa ha de tornar els diners als compradors. És finançament aliè a llarg termini.

  2. Només les grans empreses poden fer servir els emprèstits com a font de finançament.

  3. Una pòlissa de crèdit és un contracte amb una entitat financera que permet disposar de diners d’un compte fins a un límit, el crèdit disponible, i anar-los tornant dins del termini màxim pactat. Es fa servir quan l’empresa no sap quan necessitarà els diners ni quants en necessitarà exactament.

  4. L’empresa paga interessos només pels imports de què ha disposat, i una comissió per la part que no ha utilitzat.

  5. Per a aquesta microempresa és més aconsellable la pòlissa de crèdit: no sap la xifra exacta que necessitarà, i la pòlissa li permet fer servir només el que li calgui; l’emprèstit queda fora de l’abast d’una microempresa.

ResultatÉs més aconsellable la pòlissa de crèdit: s’adapta a una necessitat de diners d’import incert i és a l’abast d’una microempresa, mentre que l’emprèstit és propi de les grans empreses.

La pauta oficial dona: Emprèstit: obligacions o bons, a llarg termini, només per a grans empreses. Pòlissa de crèdit: disposició fins a un límit, interessos pel que es disposa i comissió pel que no. Més aconsellable: la pòlissa.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2022, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2022Convocatòria ordinària · Sèrie 2 · Exercici 3

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTemes: Comptabilitat i anàlisi financera
Enunciat oficial

L’administradora de l’empresa Confifam, SL va pronunciar aquestes paraules en la junta general de socis:

És obvi que les empreses emprenem i invertim per a obtenir una rendibilitat sobre l’actiu, i gestionem de la millor manera possible la tresoreria i la liquiditat per fer front als pagaments a curt termini. Moltes empreses han unit esforços amb altres empreses a fi d’augmentar la producció i atendre l’increment de demanda. Un 35 % d’empreses catalanes han comprat accions d’empreses estrangeres. Empreses del sector industrial han incorporat maquinària per substituir equipaments antics que havien deixat de funcionar. En canvi, nosaltres hem aconseguit noves fórmules de treball que ens han permès implementar inversions innovadores i modernes que han augmentat clarament la qualitat dels nostres serveis.

3.1 Segons els diferents tipus d’inversions que hi ha, expliqueu què s’entén per inversió de reposició, inversió estratègica, inversió financera i inversió expansiva. A continuació, seleccioneu una frase del text que identifiqui cada tipus d’inversió.

[0,8 punts]

3.2.a 3.2. Aquesta empresa, tot i la situació econòmica provocada per la pandèmia, va obtenir en el darrer exercici un benefici net de 76.000 € i, al final de l’exercici econòmic, va presentar una taula amb les dades comptables següents:

ConcepteImport (€)ConcepteImport (€)
Equips per a processos d’informació30.000Proveïdors35.000
Capital social40.000Construccions (per a l’activitat productiva)100.000
Bancs48.000Aplicacions informàtiques15.000
Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit65.000Mobiliari10.000
Caixa2.000Creditors per prestació de serveis14.000
Elements de transport5.000Clients40.000
Reserves15.000Proveïdors de l’immobilitzat a curt termini15.000
Hisenda pública creditora per conceptes fiscals2.000Organismes de la Seguretat Social deutors12.000

a) Amb totes les dades proporcionades a l’apartat 3.2, elaboreu el balanç de situació d’aquesta empresa al final de l’exercici econòmic.

[1 punt]

3.2.b b) Un cop fet el balanç, raoneu si l’afirmació «l’empresa té un excés de la liquiditat més immediata, no té existències i presenta una elevada capacitat per a pagar els seus deutes a curt termini amb els seus actius més líquids» és certa o falsa mitjançant el càlcul de la ràtio de tresoreria (o acid test) i digueu quina recomanació faríeu a l’empresa.

[0,7 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

3.10,8 punts

Plantejament Es demana definir quatre tipus d’inversió segons la seva finalitat i trobar en el discurs de l’administradora una frase que correspongui a cadascun.

  1. Inversió de reposició: substitueix un actiu productiu vell o espatllat per un de nou. Frase: «Empreses del sector industrial han incorporat maquinària per substituir equipaments antics que havien deixat de funcionar.»

  2. Inversió estratègica: busca adaptar-se als canvis tecnològics de l’entorn i augmentar la competitivitat de l’empresa, produint més barat o produint béns de més qualitat. Frase: «En canvi, nosaltres hem aconseguit noves fórmules de treball que ens han permès implementar inversions innovadores i modernes que han augmentat clarament la qualitat dels nostres serveis.»

  3. Inversió financera: compra d’accions o de bons amb què l’empresa vol obtenir una rendibilitat futura en forma de dividends o d’interessos. Frase: «Un 35 % d’empreses catalanes han comprat accions d’empreses estrangeres.»

  4. Inversió expansiva: incorpora actius que augmenten la capacitat de producció de l’empresa sense haver de substituir els antics. Frase: «Moltes empreses han unit esforços amb altres empreses a fi d’augmentar la producció i atendre l’increment de demanda.»

ResultatReposició: la maquinària que substitueix equipaments que havien deixat de funcionar; estratègica: les inversions innovadores que han augmentat la qualitat dels serveis; financera: la compra d’accions d’empreses estrangeres; expansiva: unir esforços per augmentar la producció i atendre l’increment de demanda.

La pauta oficial dona: Reposició: maquinària que substitueix equipaments espatllats; estratègica: inversions innovadores que augmenten la qualitat; financera: compra d’accions estrangeres; expansiva: unir esforços per augmentar la producció.

3.2.a1 punt

Plantejament Es demana el balanç de situació amb tots els comptes de la taula. Cal classificar cada element en la seva massa patrimonial; el resultat de l’exercici és el benefici net de 76 00076\,000 € que dona l’enunciat i va al patrimoni net.

  1. Immobilitzat intangible: aplicacions informàtiques 15 00015\,000 €.

  2. Immobilitzat material: equips per a processos d’informació 30 00030\,000 €, elements de transport 5 0005\,000 €, construccions 100 000100\,000 € i mobiliari 10 00010\,000 €.

    30 000+5 00030\,000+5\,000+100 000+10 000{}+100\,000+10\,000=145 000{}= 145\,000
  3. Actiu no corrent:

    15 000+145 000=160 00015\,000+145\,000=160\,000
  4. Realitzable: clients 40 00040\,000 € i organismes de la Seguretat Social deutors 12 00012\,000 €.

    40 000+12 000=52 00040\,000+12\,000=52\,000
  5. Disponible: bancs 48 00048\,000 € i caixa 2 0002\,000 €.

    48 000+2 000=50 00048\,000+2\,000=50\,000
  6. Actiu corrent (no hi ha existències) i total de l’actiu:

    52 000+50 000=102 00052\,000+50\,000=102\,000160 000+102 000=262 000160\,000+102\,000=262\,000
  7. Patrimoni net: capital social 40 00040\,000 €, reserves 15 00015\,000 € i resultat de l’exercici 76 00076\,000 €.

    40 000+15 00040\,000+15\,000+76 000{}+76\,000=131 000{}= 131\,000
  8. Passiu no corrent: deutes a llarg termini amb entitats de crèdit 65 00065\,000 €.

  9. Passiu corrent: proveïdors 35 00035\,000 €, Hisenda pública creditora per conceptes fiscals 2 0002\,000 €, creditors per prestació de serveis 14 00014\,000 € i proveïdors de l’immobilitzat a curt termini 15 00015\,000 €.

    35 000+2 00035\,000+2\,000+14 000+15 000{}+14\,000+15\,000=66 000{}= 66\,000
  10. Total del patrimoni net i el passiu, igual al de l’actiu:

    131 000+65 000131\,000+65\,000+66 000{}+66\,000=262 000{}= 262\,000

ResultatActiu no corrent 160 000160\,000 € (intangible 15 00015\,000, material 145 000145\,000) i actiu corrent 102 000102\,000 € (realitzable 52 00052\,000, disponible 50 00050\,000): total actiu 262 000262\,000 €. Patrimoni net 131 000131\,000 €, passiu no corrent 65 00065\,000 € i passiu corrent 66 00066\,000 €: total 262 000262\,000 €.

La pauta oficial dona: ANC=160 000ANC=160\,000 (intangible 15 00015\,000, material 145 000145\,000); AC=102 000AC=102\,000 (realitzable 52 00052\,000, disponible 50 00050\,000); PN=131 000PN=131\,000; PNC=65 000PNC=65\,000; PC=66 000PC=66\,000; total 262 000262\,000.

3.2.b0,7 punts

Plantejament Es demana comprovar amb la ràtio de tresoreria (acid test) si l’empresa té massa liquiditat immediata. Aquesta ràtio deixa fora les existències i compara el realitzable i el disponible amb el passiu corrent.

  1. Amb les dades del balanç:

    Tresoreria\text{Tresoreria}=Realitzable+DisponiblePassiu corrent{}= \dfrac{\text{Realitzable}+\text{Disponible}}{\text{Passiu corrent}}=52 000+50 00066 000{}= \dfrac{52\,000+50\,000}{66\,000}=102 00066 000{}= \dfrac{102\,000}{66\,000}=1,545{}= 1{,}545
  2. El valor recomanat d’aquesta ràtio és a prop d’11 (entre 0,80{,}8 i 1,21{,}2). Amb 1,5451{,}545, l’empresa supera clarament aquest interval: pot pagar els deutes a curt termini amb els actius més líquids i encara li sobren diners.

  3. A més, el balanç no té existències. Per tant, l’afirmació és certa: l’empresa té un excés de liquiditat, està infrautilitzant recursos que podrien estar invertits i pot estar perdent rendibilitat.

  4. Recomanació: invertir part d’aquesta liquiditat sobrant en actius que li donin més rendibilitat.

ResultatL’afirmació és certa: la ràtio de tresoreria és 1,5451{,}545, per sobre de l’interval recomanat (0,80{,}8–1,21{,}2); es recomana invertir l’excés de liquiditat perquè doni rendibilitat.

La pauta oficial dona: Tresoreria =102 000/66 000=1,545=102\,000/66\,000=1{,}545 (o 1,551{,}55), per sobre de 0,80{,}8–1,21{,}2: excés de liquiditat, l’afirmació és certa; recomanació: fer inversions més rendibles.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2022, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2022Convocatòria ordinària · Sèrie 2 · Exercici 4

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTemes: Model de negoci i innovació, L’empresa i el seu entorn
Enunciat oficial

4.1 Completeu les frases següents amb el mot o mots que corresponguin.

a) Dins de l’anàlisi de l’entorn competitiu (model de les cinc forces competitives), les _________________ representen la possibilitat que noves empreses entrin al mercat amb capacitat d’apoderar-se d’una part d’aquest mercat. Per a aquesta força competitiva, és important, a l’hora d’entrar a un sector, saber si hi ha barreres d’entrada i sortida.

b) La _________________ es dona quan una empresa compra una part del capital social d’una altra empresa amb la intenció de dominar-la, ja sigui d’una manera total o parcial, i cap de les empreses perd personalitat jurídica.

c) El _________________ és una companyia que controla les activitats d’unes altres mitjançant l’adquisició de totes o d’una part significativa de les seves accions. El terme s’usa igualment per a designar el conglomerat format d’aquesta manera. Només té un ordre directiu.

d) El _________________ consisteix en l’ampliació de la capacitat i del volum d’operacions per mitjà de l’adquisició, la participació o el control d’altres empreses.

e) L’anàlisi de l’entorn econòmic, de la capacitat estratègica de l’empresa i dels objectius de l’empresari forma part de l’_________________. És la primera fase del procés de direcció estratègica i es duu a terme abans de definir una estratègia i de començar a traçar-ne la direcció.

f) Una empresa empra una estratègia d’internacionalització de tipus _________________ quan descentralitza la seva organització a cada país on opera, és a dir, quan l’empresa dona una resposta diferent depenent del país on està ubicada cada filial, segons les seves necessitats locals.

[1,2 punts]

4.2 Relacioneu cada concepte de la columna de l’esquerra de la taula amb una explicació de la columna de la dreta. Per fer-ho, escriviu la lletra corresponent (a, b, c, d, e, f, g, h) en les caselles de la columna de la dreta. Tingueu en compte que no podeu repetir cap lletra i no argumenteu les respostes.

ConcepteLletraExplicació
a) Estratègia corporativaSuposa l’extensió de les relacions econòmiques fins a arribar a assolir un mercat global interdependent.
b) Estratègia de lideratge en costosImplica l’obertura de l’empresa als mercats internacionals.
c) Grau de rivalitat dels competidorsTé relació amb l’objectiu global de l’empresa d’afegir valor a les diferents àrees de l’empresa. És un marc de referència per a la presa de decisions, és global (implica tots els àmbits de l’empresa) i té una dimensió temporal a llarg termini.
d) Fusió puraPersegueix l’estandardització de les polítiques comercials en mercats exteriors buscant economies d’escala.
e) Estratègia de diversificació verticalConsisteix en la unió de dues o més societats per a crear-ne una de nova.
f) GlobalitzacióÉs una part de l’anàlisi de l’entorn competitiu i forma part del model de les cinc forces competitives.
g) InternacionalitzacióPermet convertir-se en el propi proveïdor o client.
h) Estratègia globalPot aprofitar les economies d’escala per a assolir l’èxit empresarial. Aquesta estratègia consisteix a guanyar clients mitjançant uns preus de venda més baixos. Per a tenir èxit, l’empresa ha de ser capaç d’operar amb un cost de producció menor que els seus rivals.

[0,8 punts]

4.3 Expliqueu els conceptes deslocalització i clúster.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

4.11,2 punts

Plantejament Es demana completar sis definicions sobre l’anàlisi de l’entorn competitiu, el creixement extern i les estratègies d’internacionalització amb el terme exacte.

  1. a) La força que representa l’entrada de noves empreses al mercat és la de les amenaces de nous competidors; per això importen les barreres d’entrada i de sortida.

  2. b) Comprar una part del capital d’una altra empresa per dominar-la, sense que cap de les dues perdi la personalitat jurídica, és la participació en societats.

  3. c) La companyia que controla les activitats d’altres perquè n’ha comprat totes les accions o una part significativa és el hòlding.

  4. d) Ampliar la capacitat i el volum d’operacions adquirint, participant o controlant altres empreses és el creixement extern.

  5. e) L’anàlisi de l’entorn, de la capacitat estratègica de l’empresa i dels objectius de l’empresari, primera fase de la direcció estratègica, és l’anàlisi estratègica.

  6. f) Descentralitzar l’organització i donar una resposta diferent a cada país segons les necessitats locals de cada filial és una estratègia multidomèstica.

Resultata) amenaces de nous competidors; b) participació en societats; c) hòlding; d) creixement extern; e) anàlisi estratègica; f) multidomèstica.

La pauta oficial dona: a) amenaces de nous competidors; b) participació en societats; c) hòlding; d) creixement extern; e) anàlisi estratègica; f) multidomèstica.

4.20,8 punts

Plantejament Es demana relacionar vuit conceptes d’estratègia, de creixement i d’internacionalització amb la seva explicació, sense repetir cap lletra. Convé començar per les explicacions més clares i deixar per al final les que s’assemblen.

  1. «Suposa l’extensió de les relacions econòmiques fins a arribar a assolir un mercat global interdependent»: f) globalització.

  2. «Implica l’obertura de l’empresa als mercats internacionals»: g) internacionalització.

  3. «Té relació amb l’objectiu global de l’empresa d’afegir valor a les diferents àrees […] i té una dimensió temporal a llarg termini»: a) estratègia corporativa.

  4. «Persegueix l’estandardització de les polítiques comercials en mercats exteriors buscant economies d’escala»: h) estratègia global.

  5. «Consisteix en la unió de dues o més societats per a crear-ne una de nova»: d) fusió pura.

  6. «És una part de l’anàlisi de l’entorn competitiu i forma part del model de les cinc forces competitives»: c) grau de rivalitat dels competidors.

  7. «Permet convertir-se en el propi proveïdor o client»: e) estratègia de diversificació vertical.

  8. «Pot aprofitar les economies d’escala […] amb un cost de producció menor que els seus rivals»: b) estratègia de lideratge en costos.

ResultatPer ordre de les explicacions: f, g, a, h, d, c, e, b.

La pauta oficial dona: Globalització f; internacionalització g; estratègia corporativa a; estratègia global h; fusió pura d; grau de rivalitat c; diversificació vertical e; lideratge en costos b.

4.30,5 punts

Plantejament Es demana explicar dos conceptes relacionats amb on s’ubica l’activitat productiva de les empreses.

  1. La deslocalització és el trasllat d’activitats productives des de països industrialitzats a països menys desenvolupats, amb una renda per càpita i uns salaris clarament més baixos, amb la finalitat de reduir els costos.

  2. Un clúster (o districte industrial) és una concentració geogràfica d’empreses, institucions i agents relacionats amb un mateix mercat, producte o sector industrial.

  3. Aquesta agrupació crea economies d’aglomeració que donen avantatges competitius: les empreses comparteixen coneixements i recerca, i disposen de mà d’obra qualificada i de més proveïdors i clients especialitzats.

ResultatLa deslocalització és traslladar la producció a països amb salaris més baixos per reduir costos; un clúster és una concentració geogràfica d’empreses i institucions d’un mateix sector que obté avantatges competitius per la proximitat.

La pauta oficial dona: Deslocalització: trasllat de la producció a països en desenvolupament amb salaris més baixos per minimitzar costos. Clúster: concentració geogràfica d’empreses i institucions d’un sector, amb economies d’aglomeració i avantatges competitius.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2022, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2022Convocatòria ordinària · Sèrie 2 · Exercici 5

2,5 puntsLa pauta arrodoneix diferentTemes: Productivitat, costos i punt mort, L’empresa i el seu entorn
Enunciat oficial

Rodes, SA és una empresa que fabrica pneumàtics per a vehicles industrials. Per a la producció de cadascun dels pneumàtics que fabrica necessita 3 unitats del producte A i 5 unitats del producte B. A part, coneixem les dades següents d’aquesta empresa:

— Costos fixos:

• Despeses de personal: 10.000.000 € anuals.

• Import de la maquinària i la nau industrial (amortització en 10 anys): 150.000.000 €.

— Preu unitari del producte A: 5 €.

— Preu unitari del producte B: 2 €.

— Marge de contribució del producte (pneumàtics per a vehicles industrials): 20 €.

— Capacitat productiva anual màxima: 2.000.000 unitats/any.

5.1 Calculeu el llindar de rendibilitat (o punt mort) anual d’aquest negoci i argumenteu-ne la viabilitat econòmica.

[0,8 punts]

5.2 L’any següent, el preu de venda del producte de Rodes, SA puja fins als 50 € per a compensar l’increment de costos causat per la inflació. Si sabem que el nou punt mort de l’empresa s’estableix en 1.500.000 unitats, calculeu, utilitzant la fórmula del punt mort, els costos variables unitaris de l’empresa i el marge de contribució. El total de costos fixos és el mateix que consta en l’enunciat.

[0,8 punts]

5.3 Esmenteu dues opcions que tindria Rodes, SA a llarg termini per a reduir l’elevat llindar de rendibilitat (o punt mort) que presenta l’empresa.

[0,4 punts]

5.4 El gerent de Rodes, SA, després de fer el pla d’empresa, ha identificat una sèrie de factors que podrien influir en la implantació estratègica a la seva empresa:

a) Les instaŀlacions de l’empresa són obsoletes.

b) Hi ha hagut canvis en la legislació sobre la fabricació de pneumàtics que no els seran favorables.

c) Fabriquen pneumàtics personalitzats i adaptats al client.

d) Tenen una ubicació molt favorable per a la logística interna de l’empresa.

e) Hi ha hagut una millora en la situació econòmica del mercat dels pneumàtics.

f) Hi ha economies d’escala en la producció del seu producte, la qual cosa els permet ser competitius.

g) El lloguer del local és molt elevat, tenint en compte el nivell d’ingressos per vendes d’aquesta empresa.

h) El Govern prepara una pujada important dels costos de l’electricitat.

i) És un mercat en creixement com a conseqüència de l’increment de vendes de cotxes elèctrics.

j) Té un personal motivat i preparat.

Feu l’anàlisi DAFO d’aquesta empresa coŀlocant les lletres de cada factor (a, b, c, d, e, f, g, h, i, j) a la casella corresponent. Tingueu en compte que cada lletra només pot anar a una casella.

Fortaleses de l’empresaDebilitats de l’empresa
Oportunitats de l’entornAmenaces de l’entorn

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

5.10,8 punts

Plantejament Es demana el punt mort anual de Rodes, SA i si el negoci és viable. Primer cal trobar els costos fixos anuals, el cost variable de cada pneumàtic i el preu de venda, que es dedueix del marge de contribució.

  1. Costos fixos anuals: les despeses de personal més l’amortització anual de la maquinària i la nau, és a dir, el seu import repartit en 10 anys:

    CF\text{CF}=150 000 00010{}= \dfrac{150\,000\,000}{10}+10 000 000{}+10\,000\,000=25 000 000{}= 25\,000\,000
  2. Cost variable unitari (CVu): cada pneumàtic necessita 3 unitats d’A a 55 € i 5 unitats de B a 22 €:

    CVu=3⋅5+5⋅2=25\text{CVu}=3\cdot 5+5\cdot 2=25
  3. El marge de contribució és el preu (pp) menys el cost variable unitari; amb un marge de 2020 €, el preu és:

    20=p−25 ⇒ p=4520=p-25\ \Rightarrow\ p=45
  4. Punt mort (Q∗Q^{*}, les unitats en què els ingressos igualen els costos totals):

    Q∗Q^{*}=CFp−CVu{}= \dfrac{\text{CF}}{p-\text{CVu}}=25 000 00045−25{}= \dfrac{25\,000\,000}{45-25}=1 250 000 pneumaˋtics{}= 1\,250\,000\ \text{pneumàtics}
  5. El punt mort, 1 250 0001\,250\,000 pneumàtics, queda per sota de la capacitat productiva màxima, 2 000 0002\,000\,000 unitats l’any: l’empresa pot fabricar i vendre més unitats que el punt mort i obtenir beneficis. El negoci és viable econòmicament.

ResultatEl punt mort és d’1 250 0001\,250\,000 pneumàtics l’any, per sota de la capacitat màxima de 2 000 0002\,000\,000: el negoci és viable econòmicament.

La pauta oficial dona: CF=25 000 000\text{CF}=25\,000\,000; CVu=25\text{CVu}=25; p=45p=45; punt mort =1 250 000=1\,250\,000 pneumàtics, per sota de la capacitat màxima: viable.

5.20,8 punts

Plantejament Ara el preu és de 5050 € i el nou punt mort és d’1 500 0001\,500\,000 unitats, amb els mateixos costos fixos de 25 000 00025\,000\,000 €. Es demana aïllar el cost variable unitari de la fórmula del punt mort i calcular el nou marge de contribució.

  1. Fórmula del punt mort amb les dades noves:

    1 500 0001\,500\,000=25 000 00050−CVu{}= \dfrac{25\,000\,000}{50-\text{CVu}}
  2. Aïllant el denominador, que és el marge de contribució unitari:

    50−CVu50-\text{CVu}=25 000 0001 500 000{}= \dfrac{25\,000\,000}{1\,500\,000}≈16,67{}\approx 16{,}67
  3. Cost variable unitari:

    CVu=50−16,67=33,33\text{CVu}=50-16{,}67=33{,}33
  4. Amb més decimals, el marge és 16,666…16{,}666\ldots € i el cost variable, 33,333…33{,}333\ldots €; arrodonits al cèntim, 16,6716{,}67 € i 33,3333{,}33 €, que sumen el preu de 5050 €.

ResultatCost variable unitari ≈33,33\approx33{,}33 € i marge de contribució ≈16,67\approx16{,}67 € per pneumàtic.

La pauta oficial dona: CVu=33,33\text{CVu}=33{,}33; marge de contribució =50−33,33=16,66=50-33{,}33=16{,}66.

5.30,4 punts

Plantejament Es demanen dues mesures a llarg termini per baixar el punt mort, que depèn dels costos fixos i del marge que deixa cada unitat.

  1. Mirant la fórmula Q∗=CF/(p−CVu)Q^{*}=\text{CF}/(p-\text{CVu}), el punt mort baixa si disminueix el numerador (els costos fixos) o si augmenta el denominador (el marge de contribució).

  2. Primera opció: reduir els costos fixos.

  3. Segona opció: reduir els costos variables unitaris, cosa que augmenta el marge de cada pneumàtic.

  4. També valdria una tercera: augmentar el preu de venda del producte, que també augmenta el marge.

ResultatPer exemple, reduir els costos fixos i reduir els costos variables unitaris; també valdria augmentar el preu de venda.

La pauta oficial dona: Reduir els costos fixos, incrementar el preu de venda o reduir els costos variables unitaris (dues opcions).

5.40,5 punts

Plantejament La DAFO separa els factors interns de l’empresa (fortaleses i debilitats) dels externs, que vénen de l’entorn (oportunitats i amenaces). Per a cada factor cal decidir primer si depèn de l’empresa o de l’entorn, i després si és favorable o desfavorable.

  1. Fortaleses (internes i favorables): c) els pneumàtics personalitzats i adaptats al client, d) la ubicació favorable per a la logística interna, f) les economies d’escala i j) el personal motivat i preparat.

  2. Debilitats (internes i desfavorables): a) les instaŀlacions obsoletes i g) el lloguer massa elevat per als ingressos de l’empresa.

  3. Oportunitats (externes i favorables): e) la millora de la situació econòmica del mercat i i) el creixement del mercat per l’augment de vendes de cotxes elèctrics.

  4. Amenaces (externes i desfavorables): b) els canvis desfavorables en la legislació i h) la pujada dels costos de l’electricitat que prepara el Govern.

ResultatFortaleses: c, d, f, j. Debilitats: a, g. Oportunitats: e, i. Amenaces: b, h.

La pauta oficial dona: Fortaleses c, d, f, j; debilitats a, g; oportunitats e, i; amenaces b, h.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2022, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2022Convocatòria ordinària · Sèrie 2 · Exercici 6

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTemes: Comptabilitat i anàlisi financera, L’empresa i el seu entorn, Màrqueting, Finançament
Enunciat oficial

Encercleu la lletra de l’opció correcta de les qüestions següents.

[Cada resposta correcta val 0,5 punts. Per cada resposta errònia es descomptaran 0,15 punts; per les preguntes no contestades no hi haurà cap descompte.]

6.1 Les fonts de finançament propi són:

a) capital i reserves.

b) passiu corrent i passiu no corrent.

c) patrimoni net i passiu.

d) capital, reserves i amortitzacions.

[0,5 punts]

6.2 Les estratègies de gestió dels recursos de l’empresa busquen que cada departament o àrea contribueixi a l’èxit de l’alta direcció. Les estratègies relacionades amb la situació habitual de l’empresa i que tenen un horitzó temporal a curt termini s’anomenen

a) estratègies de negoci.

b) estratègies operatives o funcionals.

c) estratègies corporatives.

d) estratègies temporals.

[0,5 punts]

6.3 Si una empresa té una ràtio de rendibilitat econòmica (o ROI) del 25 % (o del 0,25) i uns beneficis abans d’interessos i impostos de 25.000 euros, el seu actiu total és de

a) 48.000 €.

b) 78.000 €.

c) 100.000 €.

d) 26.400 €.

[0,5 punts]

6.4 Pel que fa a les formes jurídiques de l’empresa, l’empresa individual té les característiques següents:

a) està formada per un o més socis, la responsabilitat està limitada al capital aportat i el capital mínim està fixat als estatuts.

b) està formada per un o més socis, la responsabilitat està limitada al capital aportat i el capital mínim és de 60.000 euros.

c) la responsabilitat és iŀlimitada i no hi ha un mínim de capital.

d) està formada per un o més socis, la responsabilitat està limitada al capital aportat i el capital mínim és de 3.000 euros.

[0,5 punts]

6.5 L’estratègia que utilitza l’empresa quan decideix dividir el mercat total on competeix en grups de consumidors que tinguin característiques similars s’anomena

a) diversificació.

b) diferenciació.

c) penetració de mercats.

d) segmentació.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

6.10,5 punts

Plantejament Pregunta sobre quines fonts de finançament són pròpies, és a dir, no s’han de tornar a ningú de fora de l’empresa. Cada resposta correcta val 0,50{,}5 punts i cada resposta errònia en resta 0,150{,}15; si no es contesta, no es resta res.

  1. El finançament propi el formen les aportacions dels socis (el capital) i l’autofinançament, que són els recursos que genera la mateixa empresa: les reserves (beneficis no repartits) i les amortitzacions.

  2. L’opció a) es queda curta perquè deixa fora les amortitzacions; b) és finançament aliè (deutes), i c) barreja el patrimoni net amb el passiu, que també és aliè.

ResultatLa resposta correcta és la d) capital, reserves i amortitzacions.

La pauta oficial dona: Resposta d).

6.20,5 punts

Plantejament Pregunta sobre els nivells d’estratègia d’una empresa: quin correspon a la gestió habitual de cada departament, a curt termini.

  1. Les estratègies operatives o funcionals són les de cada àrea de l’empresa (producció, màrqueting, finances, recursos humans…): tracten la situació habitual i tenen un horitzó a curt termini.

  2. Les corporatives afecten tota l’empresa a llarg termini, i les de negoci diuen com competeix cada unitat de negoci en el seu mercat; «estratègies temporals» no és cap nivell d’estratègia.

ResultatLa resposta correcta és la b) estratègies operatives o funcionals.

La pauta oficial dona: Resposta b).

6.30,5 punts

Plantejament Pregunta de càlcul: a partir de la rendibilitat econòmica (ROI) i del BAII, cal trobar l’actiu total.

  1. La rendibilitat econòmica divideix el BAII entre l’actiu total; aïllant l’actiu:

    RE\text{RE}=BAIIActiu total{}= \dfrac{\text{BAII}}{\text{Actiu total}}⇒Actiu total{}\Rightarrow \text{Actiu total}=BAIIRE{}= \dfrac{\text{BAII}}{\text{RE}}=25 0000,25{}= \dfrac{25\,000}{0{,}25}=100 000{}= 100\,000
  2. Comprovació: 25 000/100 000=0,2525\,000/100\,000=0{,}25, és a dir, el 2525 %. Amb cap de les altres xifres no surt aquesta rendibilitat.

ResultatLa resposta correcta és la c) 100 000100\,000 €.

La pauta oficial dona: Resposta c).

6.40,5 punts

Plantejament Pregunta sobre les característiques de l’empresari individual com a forma jurídica.

  1. L’empresari individual és una sola persona física que respon dels deutes de l’empresa amb tot el seu patrimoni personal (responsabilitat iŀlimitada), i la llei no li exigeix cap capital mínim.

  2. Les opcions a), b) i d) parlen de socis amb responsabilitat limitada al capital aportat, que és propi de les societats: 60 00060\,000 € és el capital mínim de la societat anònima, i 3 0003\,000 € era el de la societat de responsabilitat limitada quan es va fer aquest examen (des de l’octubre del 2022 n’hi ha prou amb 11 €).

ResultatLa resposta correcta és la c) la responsabilitat és iŀlimitada i no hi ha un mínim de capital.

La pauta oficial dona: Resposta c).

6.50,5 punts

Plantejament Pregunta sobre l’estratègia de màrqueting que divideix el mercat en grups de consumidors semblants.

  1. Dividir el mercat en grups (segments) de consumidors amb característiques semblants, per adaptar l’oferta a cadascun, és la segmentació.

  2. La diversificació és oferir productes nous en mercats nous; la diferenciació, aconseguir que el producte es percebi diferent del de la competència, i la penetració de mercats, vendre més dels productes actuals als mercats actuals.

ResultatLa resposta correcta és la d) segmentació.

La pauta oficial dona: Resposta d).

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2022, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

Els altres exàmens d’Empresa, resolts

Practica cada tema

Cada tema d’aquest examen té la seva pàgina amb tots els exercicis de la PAU d’Empresa de 2022 a 2026.

L’empresa i el seu entornComptabilitat i anàlisi financeraVAN, TIR i termini de recuperacióProductivitat, costos i punt mortFinançamentTots els temes d’Empresa

Preguntes freqüents

Com era l’examen de juny (sèrie 2) d’Empresa del 2022?

Responeu a QUATRE dels sis exercicis següents. Cada exercici val 2,5 punts. En el cas que responeu a més exercicis, només es valoraran els quatre primers. Per temes, els punts dels exercicis proposats eren: l’empresa i el seu entorn (5 punts), comptabilitat i anàlisi financera (5 punts), VAN, TIR i termini de recuperació (2,05 punts), productivitat, costos i punt mort (2 punts) i finançament (0,95 punts).

Les solucions són les oficials?

No: les escriu EducaIA, pas a pas, i cada apartat està contrastat amb la pauta oficial de correcció. En 2 dels 6 exercicis la nostra resposta no coincideix del tot amb la pauta (per arrodoniment): ho expliquem al costat de la solució.

On són l’examen oficial i la pauta?

Als enllaços de dalt de tot: el PDF de l’examen en català i en castellà i el de la pauta de correcció, al web de la Generalitat. El botó d’imprimir prepara l’examen amb espai per respondre i les solucions a part.

Tens la PAU d’Empresa aquest curs?

Puja els teus apunts d’Empresa i EducaIA et prepara el pla dia a dia fins a la PAU, amb resums, flashcards i tests dels teus propis temes.

Prepara la PAU d’Empresa a EducaIA

Tots els exàmens de CatalunyaCentre PAU de CatalunyaCalculadora de nota PAU

Enunciat oficial

Toca la imatge per apropar-la o allunyar-la.