Empresa, PAU 2025 de Catalunya: l’examen de juny (sèrie 1) resolt

L’examen de juny (sèrie 1) de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci de la PAU de Catalunya del 2025, sencer: els quatre exercicis tal com van sortir, cadascun amb la solució pas a pas d’EducaIA de cada apartat, contrastada amb la pauta oficial de correcció. Quan la nostra resposta no coincideix del tot amb la pauta, et diem per què. A l’exercici 2 es triava entre dues opcions: les tens resoltes totes.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

Què hi entrava, en punts

Els punts de cada apartat, sumats pel tema del temari que pregunta. El que es triava dins de l’exercici 2 va a part, ratllat.

Instruccions de l’examen L’examen consta de QUATRE exercicis obligatoris. Cada exercici val 2,5 punts. A l’apartat 2.4 (dins l’exercici 2) heu de triar UNA de les dues opcions (A o B) i respondre a les qüestions de l’opció escollida.

Els exercicis de l’examen

2025Convocatòria ordinària · Sèrie 1 · Exercici 1

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTemes: L’empresa i el seu entorn, Model de negoci i innovació
Enunciat oficial

Serrallonga, SL és una empresa catalana que ofereix serveis d’assessorament a la pagesia i la gent dedicada a la ramaderia. Després de fer una anàlisi externa i interna de l’empresa, s’ha obtingut la informació següent:

a) L’empresa disposa d’un equip de persones especialitzat que entén les necessitats específiques dels pagesos.

b) Com que és una empresa petita, els recursos econòmics per a créixer o per a competir amb grans empreses són limitats.

c) L’empresa pot disposar d’ajuts econòmics de la Unió Europea per a desenvolupar solucions innovadores que millorin la seva competitivitat.

d) Hi ha el risc que altres empreses competidores, més grans i amb més recursos econòmics, li puguin prendre clients actuals.

e) L’empresa encara no ha implementat eines digitals modernes en els seus processos de negoci.

f) La presència local i la proximitat als clients li aporten un valor afegit important.

g) Hi ha una tendència social favorable a donar suport a les petites empreses.

h) Es preveuen canvis en la política agrària europea que poden fer perillar les subvencions i els ajuts que l’empresa rep actualment.

1.1 Feu l’anàlisi DAFO d’aquesta empresa coŀlocant les lletres de la informació anterior (a, b, c, d, e, f, g, h) a la casella corresponent de la taula següent. Tingueu en compte que cada lletra només pot anar a una casella.

Fortaleses de l’empresaDebilitats de l’empresa
Oportunitats de l’entornAmenaces de l’entorn

[0,8 punts]

1.2 L’empresa Serrallonga, SL és una societat limitada, un tipus de forma jurídica força habitual. Tanmateix, les empreses poden adoptar altres formes jurídiques segons les seves necessitats, la seva estructura i els tipus de responsabilitat que vulguin assumir.

La taula següent conté característiques pròpies de diferents formes jurídiques d’empresa. Completeu-la relacionant cada característica amb la forma jurídica que li correspon, d’entre les opcions següents: societat de responsabilitat limitada, societat anònima, societat cooperativa o empresari/ària individual.

Forma jurídica de l’empresaCaracterística
Té un capital social mínim elevat, dividit en accions que es poden transferir lliurement.
Un únic propietari assumeix la responsabilitat total de l’empresa i respon amb el seu patrimoni personal.
El seu capital es divideix en participacions. Aquestes participacions no es poden transferir lliurement sense l’aprovació dels altres socis, la qual cosa proporciona més control sobre qui pot entrar a formar part de la societat.
Els socis treballen de manera conjunta i democràtica, i comparteixen els beneficis de manera equitativa. S’associen en règim de lliure adhesió i baixa voluntària.

[0,4 punts]

1.3 L’empresa Serrallonga, SL vol explorar nous models de negoci com el freemium, l’afiliació, la subscripció, les aplicacions mòbils i la franquícia. Completeu la taula següent relacionant els cinc models de negoci esmentats amb les seves característiques.

Model de negociCaracterística
Permet l’accés continuat als serveis de l’empresa a canvi d’una quota periòdica, amb diversos plans adaptats a les necessitats dels clients.
És una forma d’expansió a noves regions on altres empreses ofereixen els serveis de l’empresa sota la seva supervisió i marca.
Ofereix serveis bàsics gratuïts amb opcions de pagament per serveis avançats.
Proporciona accés immediat i còmode als serveis i dona informació als pagesos mitjançant una aplicació per a telèfon mòbil.
És una coŀlaboració amb entitats i professionals per a captar clients a canvi d’una comissió.

[0,5 punts]

1.4 L’empresa Serrallonga, SL té com a objectiu créixer, i disposa de diferents vies o mecanismes per a assolir aquest propòsit. Per dur a terme aquest creixement, ha identificat diverses estratègies a seguir. Completeu les frases següents sobre les diferents estratègies de creixement amb el mot o mots que considereu més adequats.

a) Si l’empresa decideix concentrar-se encara més en serveis específics de suport legal per a temes agraris, estaria adoptant una estratègia de creixement _________________ coneguda com a _________________.

b) Si Serrallonga, SL estudiés incorporar nous serveis, com ara l’assessorament en sostenibilitat, amb l’objectiu d’ampliar l’oferta, estaria seguint una estratègia de _________________. Aquesta manera d’actuar suposa una estratègia de creixement _________________.

c) Si l’empresa fa una _________________ amb una altra organització, formant una nova empresa conjunta per a aconseguir augmentar la seva dimensió i millorar la seva competitivitat, estaria seguint una estratègia de creixement _________________.

d) Finalment, Serrallonga, SL també valora una altra forma de creixement _________________ mitjançant la _________________ amb altres empreses per a crear programes de suport rural. Aquest tipus de coŀlaboració permet a l’empresa mantenir la seva independència, alhora que suma esforços per a augmentar l’impacte de les seves accions.

[0,8 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

1.10,8 punts

Plantejament La DAFO separa l’anàlisi interna (fortaleses i debilitats, que depenen de l’empresa) de l’externa (oportunitats i amenaces, que vénen de l’entorn i l’empresa no controla). Per a cada lletra cal preguntar-se primer si parla de l’empresa o de l’entorn, i després si és favorable o desfavorable.

  1. Fortaleses (internes i favorables): a) l’equip especialitzat que entén els pagesos i f) la presència local i la proximitat als clients.

  2. Debilitats (internes i desfavorables): b) els recursos econòmics limitats per ser petita i e) la manca d’eines digitals modernes.

  3. Oportunitats (externes i favorables): c) els ajuts de la Unió Europea per a innovar i g) la tendència social a donar suport a les petites empreses.

  4. Amenaces (externes i desfavorables): d) la competència de grans empreses que li poden prendre clients i h) els canvis en la política agrària europea que poden fer perillar les subvencions.

ResultatFortaleses: a, f. Debilitats: b, e. Oportunitats: c, g. Amenaces: d, h.

La pauta oficial dona: Fortaleses a, f; debilitats b, e; oportunitats c, g; amenaces d, h.

1.20,4 punts

Plantejament Cada forma jurídica es reconeix per com es divideix el capital (accions, participacions o cap) i per la responsabilitat dels propietaris.

  1. Capital mínim elevat dividit en accions que es transmeten lliurement: societat anònima.

  2. Un sol propietari amb responsabilitat total, que respon amb el patrimoni personal: empresari/ària individual.

  3. Capital dividit en participacions que no es poden transmetre lliurement sense l’aprovació dels altres socis: societat de responsabilitat limitada.

  4. Socis que treballen de manera conjunta i democràtica, amb lliure adhesió i baixa voluntària: societat cooperativa.

ResultatPer ordre: societat anònima, empresari/ària individual, societat de responsabilitat limitada i societat cooperativa.

La pauta oficial dona: Societat anònima, empresari/ària individual, societat de responsabilitat limitada, societat cooperativa.

1.30,5 punts

Plantejament Cal fixar-se en com guanya diners cada model: per quota, per cessió de la marca, per serveis de pagament sobre una base gratuïta, per una aplicació o per comissió.

  1. Quota periòdica a canvi d’accés continuat, amb diversos plans: subscripció.

  2. Altres empreses ofereixen els serveis sota la supervisió i la marca de l’empresa en noves regions: franquícia.

  3. Serveis bàsics gratuïts i serveis avançats de pagament: freemium.

  4. Accés i informació mitjançant una aplicació per a telèfon mòbil: aplicacions mòbils.

  5. Coŀlaboració amb entitats i professionals que capten clients a canvi d’una comissió: afiliació.

ResultatPer ordre: subscripció, franquícia, freemium, aplicacions mòbils i afiliació.

La pauta oficial dona: Subscripció, franquícia, freemium, aplicacions mòbils, afiliació.

1.40,8 punts

Plantejament El creixement intern el fa l’empresa amb inversions en la seva pròpia estructura (especialització, diversificació…); l’extern, unint-se o coŀlaborant amb altres empreses (fusió, adquisició, cooperació…).

  1. a) Concentrar-se encara més en els serveis que ja ofereix és créixer amb els propis mitjans: creixement intern, conegut com a especialització.

  2. b) Incorporar serveis nous per ampliar l’oferta és una estratègia de diversificació, que també és creixement intern.

  3. c) Unir-se amb una altra organització i formar una nova empresa conjunta és una fusió, és a dir, creixement extern.

  4. d) Coŀlaborar amb altres empreses mantenint cadascuna la seva independència és creixement extern mitjançant la cooperació.

  5. Altres respostes vàlides: a b), «desenvolupament de productes» en lloc de diversificació (afegeix serveis nous per als mateixos clients); a d), «joint venture» o «coŀlaboració» en lloc de cooperació.

Resultata) intern, especialització; b) diversificació, intern; c) fusió, extern; d) extern, cooperació.

La pauta oficial dona: a) intern, especialització; b) diversificació (o desenvolupament de productes), intern; c) fusió, extern; d) extern, cooperació (o joint venture, coŀlaboració).

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci 2025, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 22 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2025Convocatòria ordinària · Sèrie 1 · Exercici 2

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTemes: VAN, TIR i termini de recuperació, Productivitat, costos i punt mort, Màrqueting
Enunciat oficial

El consell d’administració de l’empresa Semprequalitat, SA s’està plantejant els nous objectius de la societat per al període 2025-2028.

Un d’ells és assegurar la futura competitivitat de l’empresa. Per assolir-ho, es planteja, entre altres opcions, fer canvis en les variables del màrqueting mix cap a un sistema digital que li permeti adaptar-se més a cada client deixant de banda el màrqueting massiu.

També s’ha plantejat la robotització del procés productiu, ja que la maquinària actual està obsoleta i s’ha detectat que els competidors poden produir amb costos més baixos.

Fent els estudis pertinents, s’han adonat que poden triar entre tres alternatives de projectes d’inversió (X, Y o Z), en funció del nivell de producció que pretenguin assolir. En la taula següent es recullen les dades relatives al desemborsament inicial de cada inversió i els fluxos de caixa nets per a la durada prevista de la inversió, que és de quatre anys. (Els valors estan expressats en milions d’euros.)

ConcepteProjecte XProjecte YProjecte Z
Desemborsament inicial304540
Flux de caixa net (any 1)611,59,5
Flux de caixa net (any 2)81312
Flux de caixa net (any 3)1614,512
Flux de caixa net (any 4)386

Els valors residuals dels projectes X, Y i Z són, respectivament, d’1, 6 i 7 milions d’euros.

2.1 Expliqueu què és el VAN d’un projecte d’inversió. Seguidament, calculeu el VAN de cadascun dels tres projectes d’inversió (X, Y i Z) sabent que el cost del capital és del 6 % i raoneu quin hauria de triar l’empresa segons aquest criteri.

Nota: Escriviu la fórmula de càlcul del VAN de cada projecte, a més de l’obtenció del resultat.

[1 punt]

2.2 Expliqueu breument amb les vostres paraules en què consisteixen les 4P del màrqueting digital i identifiqueu quina es veu reflectida en el text de l’enunciat quan es parla d’«adaptar-se més a cada client deixant de banda el màrqueting massiu».

[0,4 punts]

2.3 Raoneu, sense fer cap càlcul, quin seria el valor aproximat de la TIR per als tres projectes d’inversió i trieu el que considereu millor segons aquest criteri. Justifiqueu la resposta comparant els tres projectes.

[0,6 punts]

Opció A

2.4 Trieu UNA de les dues opcions següents, A o B, i responeu a les qüestions de l’opció escollida. Si responeu a les dues opcions, només es corregirà la primera (opció A).

Opció A. Calculeu el termini de recuperació (payback) dels tres projectes d’inversió i raoneu quin és el més recomanable segons aquest mètode. Indiqueu el resultat en anys i, si escau, en mesos (en el cas de fracció d’any).

[0,5 punts]

Opció B

2.4 Opció B. A la taula següent es mostren les quantitats i els preus de la producció obtinguda (producte 1 i producte 2), i les quantitats i els preus dels costos suportats (hores de treball, matèria primera i hores de maquinària) corresponents a l’any 2024. Calculeu la productivitat global de l’empresa d’aquest any (2024) i la taxa de variació respecte a l’any anterior, sabent que el valor de la productivitat de l’any 2023 va ser d’1,3. Interpreteu el resultat obtingut.

Nota: Escriviu la fórmula de càlcul de la productivitat global i de la taxa de variació, a més de l’obtenció dels dos resultats.

QuantitatPreu unitari (en euros)
Hores de treball80.000 hores30
Matèria primera1.000.000 kg8
Hores de maquinària60.000 hores15
Producte 115.000 unitats600
Producte 222.000 unitats300

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

2.11 punt

Plantejament El VAN (valor actual net) suma tots els fluxos de caixa del projecte portats al moment inicial amb el cost del capital kk i hi resta el desemborsament inicial AA. Si VAN>0\text{VAN}>0, el projecte recupera la inversió, paga el cost del capital i encara crea valor. El valor residual es cobra al final de la vida del projecte, de manera que se suma al flux de l’any 4. Tots els imports són en milions d’euros i k=0,06k=0{,}06.

  1. Fórmula del VAN:

    VAN\text{VAN}=−A+Q11+k+Q2(1+k)2{}= -A+\frac{Q_1}{1+k}+\frac{Q_2}{(1+k)^2}+Q3(1+k)3{}+\frac{Q_3}{(1+k)^3}+Q4(1+k)4{}+\frac{Q_4}{(1+k)^4}
  2. Flux de l’any 4 amb el valor residual sumat (X: 3+13+1; Y: 8+68+6; Z: 6+76+7):

    Q4X=4Q_4^X=4Q4Y=14Q_4^Y=14Q4Z=13Q_4^Z=13
  3. Projecte X, amb cada flux descomptat:

    VANX\text{VAN}_X=−30+61,06{}= -30+\frac{6}{1{,}06}+81,062{}+\frac{8}{1{,}06^2}+161,063{}+\frac{16}{1{,}06^3}+41,064{}+\frac{4}{1{,}06^4}=−30+5,660+7,120{}= -30+5{,}660+7{,}120+13,434+3,168{}+13{,}434+3{,}168≈−0,62{}\approx -0{,}62
  4. Projecte Y:

    VANY\text{VAN}_Y=−45+11,51,06{}= -45+\frac{11{,}5}{1{,}06}+131,062{}+\frac{13}{1{,}06^2}+14,51,063{}+\frac{14{,}5}{1{,}06^3}+141,064{}+\frac{14}{1{,}06^4}=−45+10,849{}= -45+10{,}849+11,570+12,174{}+11{,}570+12{,}174+11,089{}+11{,}089≈0,68{}\approx 0{,}68
  5. Projecte Z (el VAN és tan petit que cal sumar els fluxos sense arrodonir-los: amb tres decimals cadascun sortiria 0,0140{,}014):

    VANZ\text{VAN}_Z=−40+9,51,06{}= -40+\frac{9{,}5}{1{,}06}+121,062{}+\frac{12}{1{,}06^2}+121,063{}+\frac{12}{1{,}06^3}+131,064{}+\frac{13}{1{,}06^4}≈0,015{}\approx 0{,}015
  6. Criteri: només s’accepten els projectes amb VAN positiu i, entre aquests, es tria el de VAN més alt. X té VAN negatiu i no s’accepta; Z és positiu però gairebé zero (uns 15 00015\,000 €); Y té el VAN més alt.

ResultatVANX≈−0,62\text{VAN}_X\approx-0{,}62 milions d’euros (no s’accepta), VANY≈0,68\text{VAN}_Y\approx0{,}68 milions d’euros i VANZ≈0,015\text{VAN}_Z\approx0{,}015 milions d’euros. Segons el VAN, l’empresa hauria de triar el projecte Y.

La pauta oficial dona: VANX=−0,62\text{VAN}_X=-0{,}62; VANY=0,68\text{VAN}_Y=0{,}68; VANZ=0,01487 (0,015)\text{VAN}_Z=0{,}01487\ (0{,}015) milions d’euros; es tria Y.

2.20,4 punts

Plantejament Les 4P del màrqueting digital són quatre maneres de relacionar-se amb el client que permet la tecnologia; no s’han de confondre amb les 4P clàssiques (producte, preu, distribució i comunicació).

  1. Personalització: adaptar el producte, el preu i la comunicació a cada client, gràcies a la informació que l’empresa té de cadascun.

  2. Participació: fer que els clients participin en l’empresa (comunitats, opinions, suggeriments de millora del producte).

  3. Peer to peer (persona a persona): les recomanacions entre clients a les xarxes socials, que generen més confiança que la publicitat tradicional.

  4. Prediccions en models: analitzar les dades dels clients (big data) per preveure què compraran i les tendències del mercat.

  5. «Adaptar-se més a cada client deixant de banda el màrqueting massiu» és la personalització.

ResultatLes 4P del màrqueting digital són personalització, participació, peer to peer i prediccions en models; el text descriu la personalització.

La pauta oficial dona: Personalització, participació, peer to peer i prediccions en models; el text reflecteix la personalització.

2.30,6 punts

Plantejament La TIR és la taxa d’actualització que fa que el VAN sigui zero. Com més alta és la taxa, més petit és el VAN (els fluxos futurs valen menys avui). Per tant, el signe del VAN al 66 % ja diu si la TIR és més gran o més petita que el 66 %.

  1. Projecte X: amb k=6k=6 % el VAN és negatiu (−0,62-0{,}62); per arribar a VAN zero cal una taxa més baixa, així que la TIR de X és inferior al 66 %. No supera el cost del capital i no és viable.

  2. Projecte Y: amb k=6k=6 % el VAN és clarament positiu (0,680{,}68); la TIR és superior al 66 %.

  3. Projecte Z: el VAN al 66 % és positiu però gairebé zero (0,0150{,}015); la TIR és només lleugerament superior al 66 %.

  4. Comparació: Y és el projecte que, al 66 %, queda més per sobre de VAN zero, i aquí això coincideix amb ser el de TIR més alta i més allunyada del cost del capital (ho comprova el pas següent); en general, un VAN més alt no implica sempre una TIR més alta. Segons la TIR, es tria Y.

  5. Comprovació numèrica (no la demana l’examen): resolent VAN(r)=0\text{VAN}(r)=0 surt

    TIRX≈5,1 %\text{TIR}_X\approx5{,}1\ \%TIRY≈6,6 %\text{TIR}_Y\approx6{,}6\ \%TIRZ≈6,0 %\text{TIR}_Z\approx6{,}0\ \%

ResultatTIR de X inferior al 66 % (es rebutja), TIR de Z lleugerament superior al 66 % i TIR de Y clarament superior al 66 %: segons la TIR, el millor projecte és Y.

La pauta oficial dona: TIR de X inferior al 66 %; de Y, superior al 66 %; de Z, lleugerament superior al 66 %; es tria Y.

Opció A

2.40,5 punts

Plantejament El termini de recuperació és el temps que triguen els fluxos de caixa acumulats a igualar el desemborsament inicial. Se suposa que el flux de cada any entra de manera uniforme durant l’any; el valor residual, en canvi, es cobra de cop al final de l’any 4, quan s’acaba el projecte. Imports en milions d’euros.

  1. Projecte X (desemborsament 3030): fluxos acumulats

    6 → 6+8=14 → 14+16=306\ \to\ 6+8=14\ \to\ 14+16=30
  2. Al final del tercer any s’ha recuperat exactament el desemborsament: X es recupera en 3 anys.

  3. Projecte Y (desemborsament 4545): fluxos acumulats

    11,511{,}5→11,5+13{}\to 11{,}5+13=24,5{}= 24{,}5→24,5+14,5{}\to 24{,}5+14{,}5=39{}= 39
  4. Falten 45−39=645-39=6 milions, que es recuperen amb el flux de l’any 4 (88 milions repartits en 12 mesos):

    68⋅12=9 mesos\frac{6}{8}\cdot 12=9\ \text{mesos}
  5. Y es recupera en 3 anys i 9 mesos.

  6. Projecte Z (desemborsament 4040): fluxos acumulats

    9,5 → 21,5 → 33,5 → 33,5+6=39,59{,}5\ \to\ 21{,}5\ \to\ 33{,}5\ \to\ 33{,}5+6=39{,}5
  7. Amb els fluxos ordinaris queden 0,50{,}5 milions per recuperar; arriben amb el valor residual (77 milions) que es cobra al final de l’any 4, de manera que Z es recupera als 4 anys.

  8. Segons aquest mètode es prefereix el projecte que es recupera abans: X.

ResultatX es recupera en 3 anys, Y en 3 anys i 9 mesos i Z en 4 anys. Segons el payback, el més recomanable és X.

La pauta oficial dona: X: 3 anys; Y: 3 anys i 9 mesos; Z: final del quart any; es tria X.

Opció B

2.40,5 punts

Plantejament La productivitat global compara el valor de tot el que es produeix amb el cost de tots els factors utilitzats. La taxa de variació diu en quin percentatge ha canviat respecte a l’any anterior.

  1. Fórmula:

    PG=valor de la produccioˊcost dels factorsPG=\frac{\text{valor de la producció}}{\text{cost dels factors}}
  2. Valor de la producció (unitats per preu de cada producte):

    15 000⋅60015\,000\cdot 600+22 000⋅300{}+22\,000\cdot 300=9 000 000+6 600 000{}= 9\,000\,000+6\,600\,000=15 600 000{}= 15\,600\,000
  3. Cost dels factors (hores de treball, matèria primera i hores de maquinària):

    80 000⋅3080\,000\cdot 30+1 000 000⋅8{}+1\,000\,000\cdot 8+60 000⋅15{}+60\,000\cdot 15=2 400 000{}= 2\,400\,000+8 000 000+900 000{}+8\,000\,000+900\,000=11 300 000{}= 11\,300\,000
  4. Productivitat global del 2024:

    PG2024=15 600 00011 300 000≈1,3805PG_{2024}=\frac{15\,600\,000}{11\,300\,000}\approx1{,}3805
  5. Taxa de variació respecte al 2023 (PG2023=1,3PG_{2023}=1{,}3):

    TVTV=PG2024−PG2023PG2023⋅100{}= \frac{PG_{2024}-PG_{2023}}{PG_{2023}}\cdot 100=1,3805−1,31,3⋅100{}= \frac{1{,}3805-1{,}3}{1{,}3}\cdot 100≈6,19 %{}\approx 6{,}19\ \%
  6. Si s’arrodoneix abans la productivitat a 1,381{,}38, la taxa surt 6,156{,}15 %; totes dues respostes són correctes.

  7. Interpretació: el 2024, per cada euro gastat en factors, l’empresa ha obtingut uns 1,381{,}38 € de producció; la productivitat global ha millorat un 6,196{,}19 % respecte al 2023.

ResultatPG2024≈1,38PG_{2024}\approx1{,}38 i TV≈6,19TV\approx6{,}19 % (o 6,156{,}15 % si s’arrodoneix abans a 1,381{,}38): la productivitat global ha augmentat respecte al 2023.

La pauta oficial dona: PG=1,3805PG=1{,}3805; TV=6,15 %TV=6{,}15\ \% (amb 1,381{,}38) o 6,19 %6{,}19\ \% (amb 1,38051{,}3805).

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci 2025, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 22 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2025Convocatòria ordinària · Sèrie 1 · Exercici 3

2,5 puntsLa pauta arrodoneix diferentTemes: Comptabilitat i anàlisi financera
Enunciat oficial

Disposem de les dades d’informació comptable de l’empresa AnemEsquí, SL, que es dedica al sector dels esports d’hivern. Com a professional del sector de l’administració i direcció d’empreses us demanen si podeu aportar un seguit de resultats i una interpretació de les dades que els pugui ser d’utilitat. La informació comptable que presenta l’empresa AnemEsquí, SL a 31 de desembre de 2024 és la següent:

ConcepteImport (en euros)
Capital social23.000
Caixa12.700
Inversions financeres a llarg termini22.000
Inversions en construccions5.500
Maquinària7.500
Construccions17.600
Resultat de l’exercici7.000
Aplicacions informàtiques6.000
Mobiliari8.200
Matèries primeres2.200
Existències comercials4.100
Equip per a processar informació1.200
Elements de transport2.500
Bancs i institucions de crèdit10.000
Clients750
Creditors per prestació de serveis2.500
Proveïdors de l’immobilitzat a curt termini12.500
Proveïdors de l’immobilitzat a llarg termini35.000
Hisenda pública creditora per conceptes fiscals800
Organismes de la Seguretat Social creditors600
Organismes de la Seguretat Social deutors1.000
Proveïdors8.250
Deutes a curt termini amb entitats de crèdit4.000
Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit6.850
Utillatge5.000
Reserves6.250
Instaŀlacions500

Nota: Tots els comptes de l’immobilitzat es presenten amb el valor net comptable (cost d’adquisició o cost de producció menys amortització acumulada).

3.1 A partir d’aquestes dades, elaboreu el balanç de situació de l’empresa AnemEsquí, SL a 31 de desembre de 2024. Per fer-ho, tingueu en compte el següent:

— Recordeu que sempre s’ha de complir la igualtat «total actiu = patrimoni net + passiu».

— Si, en algun cas, dins d’una massa patrimonial hi ha diferents elements patrimonials, cal que detalleu aquests elements; és a dir, no us limiteu a agrupar i a escriure directament el valor total de la massa patrimonial: heu d’especificar els elements patrimonials que la integren i detallar l’import tant dels elements com de les masses patrimonials.

— Només heu d’incloure en el balanç de situació aquelles masses o elements patrimonials que formen part de l’enunciat de l’exercici.

[1,5 punts]

3.2 Completeu la taula següent a partir de les dades obtingudes en l’apartat 3.1. Per fer-ho, calculeu el fons de maniobra i la ràtio de liquiditat (indicant, en cada cas, la fórmula de càlcul i el càlcul del resultat) i interpreteu els resultats obtinguts a partir dels valors de referència.

Fórmula i càlcul dels resultatsInterpretació dels resultats obtinguts
Fons de maniobra
Ràtio de liquiditat

[1 punt]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

3.11,5 punts

Plantejament Cal classificar cada compte en la seva massa patrimonial. A l’actiu: l’actiu no corrent (el que l’empresa fa servir més d’un any) i l’actiu corrent (existències, deutors i diners). Al patrimoni net i passiu: el patrimoni net (capital, reserves i resultat), el passiu no corrent (deutes a més d’un any) i el passiu corrent (deutes a menys d’un any). Imports en euros.

  1. Immobilitzat intangible: Aplicacions informàtiques 6 0006\,000 €.

    Immobilitzat intangible\text{Immobilitzat intangible}=6 000{}= 6\,000
  2. Immobilitzat material: Construccions 17 60017\,600 €, Instaŀlacions 500500 €, Maquinària 7 5007\,500 €, Utillatge 5 0005\,000 €, Mobiliari 8 2008\,200 €, Elements de transport 2 5002\,500 € i Equip per a processar informació 1 2001\,200 €.

    17 600+500+7 50017\,600+500+7\,500+5 000+8 200+2 500{}+5\,000+8\,200+2\,500+1 200{}+1\,200=42 500{}= 42\,500
  3. Inversions immobiliàries: Inversions en construccions 5 5005\,500 € (són edificis que no es fan servir per a l’activitat, sinó com a inversió). Inversions financeres a llarg termini: 22 00022\,000 €.

  4. Actiu no corrent:

    6 000+42 5006\,000+42\,500+5 500+22 000{}+5\,500+22\,000=76 000{}= 76\,000
  5. Existències: Matèries primeres 2 2002\,200 € i Existències comercials 4 1004\,100 €.

    2 200+4 100=6 3002\,200+4\,100=6\,300
  6. Deutors comercials i altres comptes a cobrar: Clients 750750 € i Organismes de la Seguretat Social deutors 1 0001\,000 €.

    750+1 000=1 750750+1\,000=1\,750
  7. Efectiu i altres actius líquids: Bancs i institucions de crèdit 10 00010\,000 € i Caixa 12 70012\,700 €.

    10 000+12 700=22 70010\,000+12\,700=22\,700
  8. Actiu corrent i total de l’actiu:

    6 300+1 750+22 700=30 7506\,300+1\,750+22\,700=30\,75076 000+30 750=106 75076\,000+30\,750=106\,750
  9. Patrimoni net: Capital social 23 00023\,000 €, Reserves 6 2506\,250 € i Resultat de l’exercici 7 0007\,000 €.

    23 000+6 250+7 000=36 25023\,000+6\,250+7\,000=36\,250
  10. Passiu no corrent: Proveïdors de l’immobilitzat a llarg termini 35 00035\,000 € i Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit 6 8506\,850 €.

    35 000+6 850=41 85035\,000+6\,850=41\,850
  11. Passiu corrent: Proveïdors 8 2508\,250 €, Creditors per prestació de serveis 2 5002\,500 €, Proveïdors de l’immobilitzat a curt termini 12 50012\,500 €, Deutes a curt termini amb entitats de crèdit 4 0004\,000 €, Hisenda pública creditora per conceptes fiscals 800800 € i Organismes de la Seguretat Social creditors 600600 €.

    8 250+2 5008\,250+2\,500+12 500+4 000+800{}+12\,500+4\,000+800+600{}+600=28 650{}= 28\,650
  12. Total del patrimoni net i passiu; coincideix amb el total de l’actiu, tal com ha de ser:

    36 250+41 85036\,250+41\,850+28 650{}+28\,650=106 750{}= 106\,750

ResultatActiu no corrent 76 00076\,000 € (intangible 6 0006\,000 €, material 42 50042\,500 €, inversions immobiliàries 5 5005\,500 €, inversions financeres a llarg termini 22 00022\,000 €) i actiu corrent 30 75030\,750 € (existències 6 3006\,300 €, deutors 1 7501\,750 €, efectiu 22 70022\,700 €): total actiu 106 750106\,750 €. Patrimoni net 36 25036\,250 €, passiu no corrent 41 85041\,850 € i passiu corrent 28 65028\,650 €: total 106 750106\,750 €.

La pauta oficial dona: ANC=76 000ANC=76\,000; AC=30 750AC=30\,750; total actiu 106 750106\,750; PN=36 250PN=36\,250; PNC=41 850PNC=41\,850; PC=28 650PC=28\,650; total 106 750106\,750.

3.21 punt

Plantejament El fons de maniobra (FM) i la ràtio de liquiditat mesuren el mateix des de dos angles: si l’actiu corrent (el que es convertirà en diners en menys d’un any) basta per pagar el passiu corrent (els deutes a menys d’un any).

  1. Fons de maniobra, amb les dades del balanç:

    FMFM=AC−PC{}= AC-PC=30 750−28 650{}= 30\,750-28\,650=2 100{}= 2\,100
  2. Es pot calcular també com a recursos permanents menys actiu no corrent:

    FMFM=(PN+PNC)−ANC{}= (PN+PNC)-ANC=(36 250+41 850){}= (36\,250+41\,850)−76 000{}-76\,000=78 100−76 000{}= 78\,100-76\,000=2 100{}= 2\,100
  3. Interpretació del FM: és positiu, de manera que l’actiu corrent supera el passiu corrent i una part de l’actiu corrent es finança amb recursos permanents. En principi l’empresa pot pagar els deutes a curt termini, però el marge és petit: 2 1002\,100 € quan té 6 3006\,300 € en existències, que primer s’han de vendre i cobrar.

  4. Ràtio de liquiditat:

    Liquiditat\text{Liquiditat}=ACPC=30 75028 650{}= \frac{AC}{PC}=\frac{30\,750}{28\,650}≈1,07{}\approx 1{,}07
  5. Interpretació: el valor de referència és entre 1,51{,}5 i 22. AnemEsquí, SL té 1,071{,}07: és més gran que 1 (l’actiu corrent cobreix el passiu corrent), però queda per sota de la referència. Si li costés vendre les existències, podria tenir dificultats per pagar els deutes a curt termini; li convindria augmentar l’actiu corrent o passar deute a llarg termini.

ResultatFM=2 100FM=2\,100 € (positiu, però just) i liquiditat ≈1,07\approx1{,}07, per sota de la referència d’entre 1,51{,}5 i 22: l’empresa cobreix els deutes a curt termini, però amb poc marge i amb risc de tensions de tresoreria.

La pauta oficial dona: FM=30 750−28 650=2 100FM=30\,750-28\,650=2\,100 (o 78 100−76 00078\,100-76\,000); liquiditat =30 750/28 650=1,0732=30\,750/28\,650=1{,}0732; per sobre d’1 però per sota de la referència (1,51{,}5–22).

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci 2025, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 22 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2025Convocatòria ordinària · Sèrie 1 · Exercici 4

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTemes: L’empresa i el seu entorn, Emprenedoria i pla d’empresa, Model de negoci i innovació
Enunciat oficial

Encercleu la lletra de l’opció correcta de les qüestions següents.

[Cada resposta correcta val 0,5 punts. Per cada resposta errònia es descomptaran 0,15 punts; per les preguntes no contestades no hi haurà cap descompte.]

4.1 A quin concepte fa referència la frase següent: «Són barreres invisibles que dificulten a les dones accedir a càrrecs directius o emprendre negocis, tot i estar en igualtat de condicions quant a formació i experiència laboral amb els homes.»?

a) Conveni coŀlectiu.

b) Contracte de treball.

c) Knowmad (o nòmades del coneixement).

d) Sostre de vidre.

[0,5 punts]

4.2 A quin tipus d’audiència va dirigit principalment un elevator pitch (o discurs de l’ascensor)?

a) Als possibles inversors i coŀlaboradors.

b) Als clients i consumidors.

c) Als empleats de l’organització.

d) Als competidors de l’empresa.

[0,5 punts]

4.3 Els apartats del model canvas que donen resposta a la pregunta «Com es desenvolupa la proposta de valor?» són:

a) recursos clau, activitats clau i aliances clau.

b) recursos clau, activitats clau, segments de clients i fonts d’ingressos.

c) estructura de costos i fonts d’ingressos.

d) aliances clau, segments de clients i canals.

[0,5 punts]

4.4 Quin dels documents següents ajuda a avaluar algun aspecte de la responsabilitat social corporativa de les empreses?

a) El mapa d’empatia dels clients.

b) El balanç de situació.

c) El codi de conducta intern.

d) El conveni coŀlectiu.

[0,5 punts]

4.5 El model PESTEL ens permet fer una anàlisi de

a) l’entorn específic.

b) l’entorn genèric.

c) l’estructura organitzativa.

d) la competència.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

4.10,5 punts

Plantejament Cal triar una sola opció; una resposta errònia resta punts, de manera que convé descartar les opcions que no encaixen.

  1. El sostre de vidre és justament el conjunt de barreres invisibles (no escrites) que frenen les dones a l’hora d’arribar a càrrecs directius o d’emprendre, amb la mateixa formació i experiència que els homes.

  2. Un conveni coŀlectiu és un acord entre empresaris i treballadors sobre les condicions laborals; un contracte de treball és l’acord individual; un knowmad és un treballador del coneixement que pot treballar des de qualsevol lloc.

ResultatLa resposta correcta és la d) Sostre de vidre.

La pauta oficial dona: Resposta d).

4.20,5 punts

Plantejament Cal triar una sola opció; una resposta errònia resta punts, de manera que convé descartar les opcions que no encaixen.

  1. L’elevator pitch és una presentació molt breu (el temps d’un trajecte d’ascensor) d’una idea de negoci per despertar l’interès de qui la pot finançar o ajudar a tirar endavant: inversors i possibles socis o coŀlaboradors.

  2. No és publicitat per als clients, ni comunicació interna per als empleats, i encara menys s’adreça als competidors.

ResultatLa resposta correcta és la a) Als possibles inversors i coŀlaboradors.

La pauta oficial dona: Resposta a).

4.30,5 punts

Plantejament Cal triar una sola opció; una resposta errònia resta punts, de manera que convé descartar les opcions que no encaixen.

  1. El canvas té nou blocs. La part esquerra (recursos clau, activitats clau i aliances clau) explica com l’empresa fabrica i fa arribar la seva proposta de valor: és el «com».

  2. Segments de clients i canals responen a «a qui» i «com hi arribem»; estructura de costos i fonts d’ingressos, a «quant costa i quant s’ingressa».

ResultatLa resposta correcta és la a) recursos clau, activitats clau i aliances clau.

La pauta oficial dona: Resposta a).

4.40,5 punts

Plantejament Cal triar una sola opció; una resposta errònia resta punts, de manera que convé descartar les opcions que no encaixen.

  1. El codi de conducta intern (o codi ètic) recull els principis i les normes de comportament que l’empresa es compromet a complir, i serveix per avaluar la seva responsabilitat social corporativa.

  2. El mapa d’empatia serveix per conèixer el client; el balanç de situació mostra el patrimoni; el conveni coŀlectiu fixa les condicions laborals d’un sector o empresa.

ResultatLa resposta correcta és la c) El codi de conducta intern.

La pauta oficial dona: Resposta c).

4.50,5 punts

Plantejament Cal triar una sola opció; una resposta errònia resta punts, de manera que convé descartar les opcions que no encaixen.

  1. La PESTEL analitza els factors polítics, econòmics, socioculturals, tecnològics, ecològics i legals, que afecten totes les empreses d’un territori: és l’entorn genèric (o general).

  2. L’entorn específic (clients, proveïdors, competència) s’analitza amb altres eines, com les cinc forces de Porter.

ResultatLa resposta correcta és la b) l’entorn genèric.

La pauta oficial dona: Resposta b).

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci 2025, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 22 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

Els altres exàmens d’Empresa, resolts

Practica cada tema

Cada tema d’aquest examen té la seva pàgina amb tots els exercicis de la PAU d’Empresa de 2022 a 2026.

L’empresa i el seu entornComptabilitat i anàlisi financeraVAN, TIR i termini de recuperacióModel de negoci i innovacióMàrquetingProductivitat, costos i punt mortTots els temes d’Empresa

Preguntes freqüents

Com era l’examen de juny (sèrie 1) d’Empresa del 2025?

L’examen consta de QUATRE exercicis obligatoris. Cada exercici val 2,5 punts. A l’apartat 2.4 (dins l’exercici 2) heu de triar UNA de les dues opcions (A o B) i respondre a les qüestions de l’opció escollida. Per temes, els punts eren: l’empresa i el seu entorn (3,7 punts), comptabilitat i anàlisi financera (2,5 punts), VAN, TIR i termini de recuperació (1,6 punts), model de negoci i innovació (1,3 punts) i màrqueting (0,4 punts). Exercici 2, una part a triar: opció A, VAN, TIR i termini de recuperació; opció B, productivitat, costos i punt mort.

Les solucions són les oficials?

No: les escriu EducaIA, pas a pas, i cada apartat està contrastat amb la pauta oficial de correcció. En 1 dels 4 exercicis la nostra resposta no coincideix del tot amb la pauta (per arrodoniment): ho expliquem al costat de la solució.

On són l’examen oficial i la pauta?

Als enllaços de dalt de tot: el PDF de l’examen en català i en castellà i el de la pauta de correcció, al web de la Generalitat. El botó d’imprimir prepara l’examen amb espai per respondre i les solucions a part.

Tens la PAU d’Empresa aquest curs?

Puja els teus apunts d’Empresa i EducaIA et prepara el pla dia a dia fins a la PAU, amb resums, flashcards i tests dels teus propis temes.

Prepara la PAU d’Empresa a EducaIA

Tots els exàmens de CatalunyaCentre PAU de CatalunyaCalculadora de nota PAU

Enunciat oficial

Toca la imatge per apropar-la o allunyar-la.