Empresa, PAU 2023 de Catalunya: l’examen extraordinari resolt

L’examen extraordinari d’Economia de l’empresa de la PAU de Catalunya del 2023, sencer: els sis exercicis que es proposaven, tal com van sortir, cadascun amb la solució pas a pas d’EducaIA de cada apartat, contrastada amb la pauta oficial de correcció. Quan la nostra resposta no coincideix del tot amb la pauta, et diem per què.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

Què s’hi proposava, en punts

Els punts de cada apartat, sumats pel tema del temari que pregunta. En aquest examen es triaven els exercicis (ho diuen les instruccions de sota), així que la barra suma tots els que es proposaven: 15 punts.

Instruccions de l’examen Responeu a QUATRE dels sis exercicis següents. Cada exercici val 2,5 punts. En el cas que responeu a més exercicis, només es valoraran els quatre primers.

Els exercicis de l’examen

2023Convocatòria extraordinària · Sèrie 2 · Exercici 1

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTemes: Comptabilitat i anàlisi financera
Enunciat oficial

L’empresa Sol i Vent, SL està situada a l’Empordà i duu a terme una activitat basada en la comercialització i venda de petits electrodomèstics com aspiradores, planxes de vapor, màquines de cosir, aparells de massatge, etc. Aquesta pime ofereix els seus productes a botigues petites de barri i, també, en línia mitjançant la seva pàgina web.

La informació comptable de l’empresa a 31 de desembre de 2022 és la següent (imports expressats en euros):

ConcepteImport (€)
Concessions administratives, propietat industrial i drets de traspàs900.000
Instaŀlacions tècniques2.000.000
Inversions financeres a llarg termini150.000
Resultat de l’exercici530.700
Existències comercials270.000
Clients100.000
Equips per a processos d’informació3.000.000
Deutors50.300
Organismes de la Seguretat Social deutors100.000
Capital / Capital social4.000.000
Hisenda pública creditora per conceptes fiscals1.000.000
Aplicacions informàtiques70.850
Existències de productes acabats300.000
Elements de transport2.000.000
Bancs i institucions de crèdit1.865.450
Reserves2.000.000
Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit45.500
Proveïdors2.000.000
Deutes a curt termini amb entitats de crèdit230.400
Creditors per prestació de serveis1.000.000

Nota: Tots els comptes de l’immobilitzat es presenten amb el valor net comptable (cost d’adquisició o cost de producció menys amortització).

1.1 Elaboreu el balanç de situació d’aquesta empresa, a 31 de desembre de 2022, a partir de les dades de l’enunciat. Només hi heu d’incloure aquelles masses o elements patrimonials que figuren en la taula.

Si, en algun cas, dins d’una massa patrimonial hi ha diferents elements patrimonials, cal que detalleu aquests elements; és a dir, no us limiteu a agrupar i a escriure directament el valor total de la massa patrimonial: heu d’especificar quines partides la integren.

[0,6 punts]

1.2 Completeu la taula següent a partir de les dades obtingudes en l’apartat 1.1. Per fer-ho, calculeu el valor de cada ràtio (detallant-ne els càlculs). A continuació, per a cada ràtio, digueu quin hauria de ser el valor orientatiu o òptim, compareu-lo amb el valor obtingut i interpreteu la situació financera d’aquesta empresa.

Nom de la ràtioCàlcul de la ràtio (amb els càlculs detallats)Valor orientatiu o òptim, comparació amb el valor obtingut i interpretació del resultat
Disponibilitat
Tresoreria
Estructura del deute

[0,6 punts]

1.3 Expliqueu, des d’un punt de vista teòric, el paper que té el fons de maniobra com a indicador de la situació financera de l’empresa. A continuació, calculeu el fons de maniobra de l’empresa Sol i Vent, SL i expliqueu si aquesta empresa té problemes d’estabilitat financera.

[0,7 punts]

1.4 Expliqueu breument tres possibles accions per a millorar la situació financera d’aquesta empresa.

[0,6 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

1.10,6 punts

Plantejament Cal classificar cada compte de la taula en la seva massa patrimonial. A l’actiu: l’actiu no corrent (béns i drets que l’empresa fa servir més d’un any) i l’actiu corrent (existències, realitzable i disponible). Al patrimoni net i passiu: el patrimoni net (capital, reserves i resultat), el passiu no corrent (deutes a més d’un any) i el passiu corrent (deutes a menys d’un any). Imports en euros.

  1. Immobilitzat intangible: Concessions administratives, propietat industrial i drets de traspàs 900 000900\,000 € i Aplicacions informàtiques 70 85070\,850 €.

    900 000+70 850=970 850900\,000+70\,850=970\,850
  2. Immobilitzat material: Instaŀlacions tècniques 2 000 0002\,000\,000 €, Elements de transport 2 000 0002\,000\,000 € i Equips per a processos d’informació 3 000 0003\,000\,000 €.

    2 000 0002\,000\,000+2 000 000{}+2\,000\,000+3 000 000{}+3\,000\,000=7 000 000{}= 7\,000\,000
  3. Inversions financeres a llarg termini: 150 000150\,000 €. Actiu no corrent:

    ANCANC=970 850+7 000 000{}= 970\,850+7\,000\,000+150 000{}+150\,000=8 120 850{}= 8\,120\,850
  4. Existències: Existències comercials 270 000270\,000 € i Existències de productes acabats 300 000300\,000 €.

    270 000+300 000=570 000270\,000+300\,000=570\,000
  5. Realitzable: Clients 100 000100\,000 €, Deutors 50 30050\,300 € i Organismes de la Seguretat Social deutors 100 000100\,000 €.

    100 000+50 300100\,000+50\,300+100 000{}+100\,000=250 300{}= 250\,300
  6. Disponible: Bancs i institucions de crèdit 1 865 4501\,865\,450 €. Actiu corrent:

    ACAC=570 000+250 300{}= 570\,000+250\,300+1 865 450{}+1\,865\,450=2 685 750{}= 2\,685\,750
  7. Total de l’actiu:

    8 120 850+2 685 7508\,120\,850+2\,685\,750=10 806 600{}= 10\,806\,600
  8. Patrimoni net: Capital / Capital social 4 000 0004\,000\,000 €, Reserves 2 000 0002\,000\,000 € i Resultat de l’exercici 530 700530\,700 €.

    PNPN=4 000 000{}= 4\,000\,000+2 000 000+530 700{}+2\,000\,000+530\,700=6 530 700{}= 6\,530\,700
  9. Passiu no corrent: Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit 45 50045\,500 €.

    PNC=45 500PNC=45\,500
  10. Passiu corrent: Proveïdors 2 000 0002\,000\,000 €, Creditors per prestació de serveis 1 000 0001\,000\,000 €, Deutes a curt termini amb entitats de crèdit 230 400230\,400 € i Hisenda pública creditora per conceptes fiscals 1 000 0001\,000\,000 €.

    PCPC=2 000 000{}= 2\,000\,000+1 000 000+230 400{}+1\,000\,000+230\,400+1 000 000{}+1\,000\,000=4 230 400{}= 4\,230\,400
  11. Total del patrimoni net i passiu; coincideix amb el total de l’actiu, tal com ha de ser:

    6 530 700+45 5006\,530\,700+45\,500+4 230 400{}+4\,230\,400=10 806 600{}= 10\,806\,600

ResultatActiu no corrent 8 120 8508\,120\,850 € (immobilitzat intangible 970 850970\,850 €, immobilitzat material 7 000 0007\,000\,000 € i inversions financeres a llarg termini 150 000150\,000 €) i actiu corrent 2 685 7502\,685\,750 € (existències 570 000570\,000 €, realitzable 250 300250\,300 € i disponible 1 865 4501\,865\,450 €): total de l’actiu, 10 806 60010\,806\,600 €. Patrimoni net 6 530 7006\,530\,700 €, passiu no corrent 45 50045\,500 € i passiu corrent 4 230 4004\,230\,400 €: total, 10 806 60010\,806\,600 €.

La pauta oficial dona: ANC=8 120 850ANC=8\,120\,850 (intangible 970 850970\,850, material 7 000 0007\,000\,000, inversions financeres a llarg termini 150 000150\,000); AC=2 685 750AC=2\,685\,750 (existències 570 000570\,000, realitzable 250 300250\,300, disponible 1 865 4501\,865\,450); total actiu 10 806 60010\,806\,600; PN=6 530 700PN=6\,530\,700; PNC=45 500PNC=45\,500; PC=4 230 400PC=4\,230\,400; total 10 806 60010\,806\,600.

1.20,6 punts

Plantejament Les tres ràtios es calculen amb el balanç de l’apartat 1.1. La disponibilitat compara els diners (el disponible) amb el passiu corrent; la tresoreria hi afegeix el realitzable; l’estructura del deute mesura quina part de tots els deutes s’ha de pagar a curt termini.

  1. Disponibilitat: disponible dividit pel passiu corrent.

    Disponibilitat\text{Disponibilitat}=DisponiblePC{}= \frac{\text{Disponible}}{PC}=1 865 4504 230 400{}= \frac{1\,865\,450}{4\,230\,400}≈0,44{}\approx 0{,}44
  2. Valor orientatiu: al voltant de 0,30{,}3 (l’òptim, entre 0,30{,}3 i 0,40{,}4). Per sota de 0,30{,}3 hi pot haver problemes per pagar; per sobre, l’empresa té diners aturats que no donen rendibilitat. Sol i Vent, amb 0,440{,}44, és una mica per sobre: li convé no augmentar-la més.

  3. Tresoreria: realitzable més disponible, dividit pel passiu corrent.

    Tresoreria\text{Tresoreria}=Realitzable+DisponiblePC{}= \frac{\text{Realitzable}+\text{Disponible}}{PC}=250 300+1 865 4504 230 400{}= \frac{250\,300+1\,865\,450}{4\,230\,400}=2 115 7504 230 400{}= \frac{2\,115\,750}{4\,230\,400}≈0,50{}\approx 0{,}50
  4. Valor orientatiu: proper a 11 (alguns llibres donen l’interval de 0,80{,}8 a 1,21{,}2). Per sota d’aquest valor, amb els recursos a curt termini no es poden pagar els deutes a curt termini; molt per sobre, hi ha un excés de liquiditat. Amb 0,500{,}50, l’empresa només podria pagar la meitat del passiu corrent amb el realitzable i el disponible.

  5. Estructura del deute: passiu corrent dividit pel total dels deutes.

    Estructura del deute\text{Estructura del deute}=PCPNC+PC{}= \frac{PC}{PNC+PC}=4 230 40045 500+4 230 400{}= \frac{4\,230\,400}{45\,500+4\,230\,400}=4 230 4004 275 900{}= \frac{4\,230\,400}{4\,275\,900}≈0,99{}\approx 0{,}99
  6. Valor orientatiu: com més petit, millor (com més a prop de zero, més deute és a llarg termini, que dona més marge per pagar); per sobre de 0,50{,}5, la major part del deute és a curt termini. Amb 0,990{,}99, gairebé el 9999 % dels deutes de Sol i Vent vencen en menys d’un any: el deute és de mala qualitat.

  7. Interpretació conjunta: l’empresa té una mica més de diners al banc dels recomanables, però gairebé tots els deutes són a curt termini i no té prou realitzable i disponible per pagar-los. La seva situació financera a curt termini és delicada.

ResultatDisponibilitat ≈0,44\approx0{,}44: una mica per sobre de l’òptim (entre 0,30{,}3 i 0,40{,}4), diners ociosos. Tresoreria ≈0,50\approx0{,}50: molt per sota del valor orientatiu, proper a 11; no pot pagar els deutes a curt termini amb el realitzable i el disponible. Estructura del deute ≈0,99\approx0{,}99: gairebé tot el deute és a curt termini, deute de mala qualitat.

La pauta oficial dona: Disponibilitat 1 865 450/4 230 400=0,441\,865\,450/4\,230\,400=0{,}44 (òptim entre 0,30{,}3 i 0,40{,}4); tresoreria 2 115 750/4 230 400=0,502\,115\,750/4\,230\,400=0{,}50 (ha de ser proper a 11); estructura del deute 4 230 400/4 275 900=0,9894\,230\,400/4\,275\,900=0{,}989 (com més petita, millor).

1.30,7 punts

Plantejament Primer cal explicar què indica el fons de maniobra (FM) sobre la situació financera d’una empresa; després, calcular-lo amb el balanç de l’apartat 1.1 i dir si Sol i Vent té problemes d’estabilitat.

  1. El fons de maniobra és la part de l’actiu corrent que es finança amb recursos permanents (patrimoni net i passiu no corrent). És una garantia d’estabilitat financera: mostra si l’empresa pot complir els pagaments a curt termini i, alhora, continuar fent les compres i inversions pròpies de la seva activitat.

  2. En general, ha de ser positiu. Si és negatiu, una part de l’actiu no corrent està finançada amb deutes a curt termini, i l’empresa pot arribar a la suspensió de pagaments.

  3. Hi ha excepcions: els hipermercats i les grans superfícies cobren els clients al comptat i paguen els proveïdors a molts dies (60, 90 o 180), de manera que poden funcionar amb un fons de maniobra negatiu sense que sigui un problema.

  4. Càlcul del fons de maniobra:

    FMFM=AC−PC{}= AC-PC=2 685 750−4 230 400{}= 2\,685\,750-4\,230\,400=−1 544 650{}= -1\,544\,650
  5. Comprovació amb els recursos permanents:

    FMFM=(PN+PNC)−ANC{}= (PN+PNC)-ANC=(6 530 700+45 500){}= (6\,530\,700+45\,500)−8 120 850{}-8\,120\,850=−1 544 650{}= -1\,544\,650
  6. El fons de maniobra és negatiu: l’actiu corrent no basta per pagar el passiu corrent, i una part de l’actiu no corrent es finança amb deutes a curt termini. Sol i Vent no és una gran superfície que cobri tot al comptat (té clients pendents de cobrar), així que no és el cas excepcional: té problemes d’estabilitat financera a curt termini i, si no ho corregeix, risc de suspensió de pagaments i de concurs de creditors.

ResultatFM=−1 544 650FM=-1\,544\,650 €, negatiu: Sol i Vent té problemes d’estabilitat financera a curt termini, amb risc de suspensió de pagaments.

La pauta oficial dona: Paper del FM com a garantia d’estabilitat; excepció de les grans superfícies; FMFM=2 685 750−4 230 400{}= 2\,685\,750-4\,230\,400=−1 544 650{}= -1\,544\,650: negatiu, inestabilitat i risc de concurs de creditors.

1.40,6 punts

Plantejament Cal proposar tres accions que millorin la situació financera a curt termini, és a dir, que augmentin l’actiu corrent o que redueixin el passiu corrent.

  1. Renegociar els deutes bancaris: passar a llarg termini els deutes a curt termini amb entitats de crèdit. El passiu corrent baixa i el fons de maniobra i la qualitat del deute milloren.

  2. Ampliar capital: que els socis aportin diners, amb aportacions o amb una ampliació de capital. Augmenten els recursos permanents i el disponible sense crear deutes nous.

  3. Vendre part de l’actiu no corrent que no es faci servir o que es pugui substituir per una alternativa més barata (per exemple, amb rènting o leasing): l’empresa obté liquiditat.

  4. També són vàlides altres accions: millorar la gestió del cobrament als clients, negociar amb els proveïdors uns terminis de pagament adequats als de cobrament, demanar una línia de crèdit per a necessitats puntuals o augmentar la rendibilitat apujant preus o reduint costos.

ResultatPer exemple: renegociar el deute bancari a curt termini per passar-lo a llarg termini, ampliar capital amb aportacions dels socis i vendre immobilitzat que no es faci servir.

La pauta oficial dona: Tres accions de la llista: gestió del cobrament, venda d’actiu fix, renegociar deute bancari, negociar el pagament amb proveïdors, línia de crèdit, aportacions dels socis, augmentar la rendibilitat.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria extraordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria extraordinària · Sèrie 2 · Exercici 2

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTemes: VAN, TIR i termini de recuperació, Finançament
Enunciat oficial

La Marta, la propietària del restaurant Slomo, SL, s’està plantejant canviar el local per un de més gran. Per aquest motiu, té sobre la taula dos projectes d’inversió per als propers cinc anys i vol analitzar-los per a poder prendre la millor decisió. Les característiques dels projectes es mostren en la taula següent:

Projecte AProjecte B
Desemborsament inicial: 14.000 €Desemborsament inicial: 17.000 €
Flux de caixa net (any 1): 2.000 €Flux de caixa net (any 1): 2.500 €
Flux de caixa net (any 2): 3.000 €Flux de caixa net (any 2): 3.000 €
Flux de caixa net (any 3): 3.500 €Flux de caixa net (any 3): 4.000 €
Flux de caixa net (any 4): 4.000 €Flux de caixa net (any 4): 4.500 €
Flux de caixa net (any 5): 4.500 €Flux de caixa net (any 5): 5.000 €

2.1 Calculeu el valor actual net (VAN) de cada projecte, sabent que la taxa d’actualització o de descompte és del 4 %. Expliqueu raonadament quin projecte és el més recomanable segons aquest criteri. No us limiteu a dir si el valor obtingut és positiu o negatiu; expliqueu què significa que, un cop calculat el VAN per a cada projecte, el valor obtingut sigui més gran o més petit que zero.

[0,75 punts]

2.2 Calculeu el termini de recuperació (o payback) de cada projecte i argumenteu quin és el projecte més recomanable segons aquest criteri. A continuació, expliqueu per què a la Marta li hauria estat útil calcular la taxa interna de rendibilitat (TIR) de cada projecte. Justifiqueu la resposta sense fer cap càlcul.

[1 punt]

2.3 La Marta necessita decantar-se per una font de finançament extern i a curt termini. Està indecisa entre el facturatge (també anomenat factoring) i el crèdit comercial. Expliqueu aquests dos conceptes. A continuació, argumenteu quina de les dues fonts proposades tindria poca utilitat per a la seva activitat empresarial, en cas de soŀlicitar-la, tenint en compte que en el seu negoci es ven tot al comptat.

[0,75 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

2.10,75 punts

Plantejament El VAN (valor actual net) porta tots els fluxos de caixa al moment inicial amb la taxa d’actualització k=0,04k=0{,}04 i hi resta el desemborsament inicial AA. Després cal triar el projecte i explicar què vol dir el signe del VAN. Imports en euros.

  1. Fórmula del VAN per a cinc anys:

    VAN\text{VAN}=−A+Q11+k+Q2(1+k)2{}= -A+\frac{Q_1}{1+k}+\frac{Q_2}{(1+k)^2}+Q3(1+k)3{}+\frac{Q_3}{(1+k)^3}+Q4(1+k)4{}+\frac{Q_4}{(1+k)^4}+Q5(1+k)5{}+\frac{Q_5}{(1+k)^5}
  2. Projecte A:

    VANA\text{VAN}_A=−14 000{}= -14\,000+2 0001,04{}+\frac{2\,000}{1{,}04}+3 0001,042{}+\frac{3\,000}{1{,}04^2}+3 5001,043{}+\frac{3\,500}{1{,}04^3}+4 0001,044{}+\frac{4\,000}{1{,}04^4}+4 5001,045{}+\frac{4\,500}{1{,}04^5}
  3. Amb cada flux descomptat escrit amb un decimal (el resultat surt de sumar-los sense arrodonir):

    −14 000+1 923,1-14\,000+1\,923{,}1+2 773,7+3 111,5{}+2\,773{,}7+3\,111{,}5+3 419,2+3 698,7{}+3\,419{,}2+3\,698{,}7≈926,12{}\approx 926{,}12
  4. Projecte B:

    VANB\text{VAN}_B=−17 000{}= -17\,000+2 5001,04{}+\frac{2\,500}{1{,}04}+3 0001,042{}+\frac{3\,000}{1{,}04^2}+4 0001,043{}+\frac{4\,000}{1{,}04^3}+4 5001,044{}+\frac{4\,500}{1{,}04^4}+5 0001,045{}+\frac{5\,000}{1{,}04^5}
  5. Amb cada flux descomptat escrit amb un decimal (el resultat surt de sumar-los sense arrodonir):

    −17 000+2 403,8-17\,000+2\,403{,}8+2 773,7+3 556,0{}+2\,773{,}7+3\,556{,}0+3 846,6+4 109,6{}+3\,846{,}6+4\,109{,}6≈−310,25{}\approx -310{,}25
  6. Què vol dir el signe: un VAN positiu vol dir que la suma dels fluxos de caixa portats al moment actual supera el desemborsament inicial. El projecte recupera la inversió, obté la rendibilitat mínima exigida (el 44 %, que cobreix el cost del finançament o d’oportunitat) i, a més, aporta un guany extra.

  7. Un VAN negatiu vol dir que el projecte no arriba a la rendibilitat mínima exigida: els fluxos actualitzats no compensen el desemborsament, i la inversió no s’ha de fer.

  8. A té VAN positiu i B, negatiu: segons el VAN, s’ha de triar el projecte A i rebutjar el B.

ResultatVANA≈926,12\text{VAN}_A\approx926{,}12 € (positiu) i VANB≈−310,25\text{VAN}_B\approx-310{,}25 € (negatiu). Segons el VAN, el projecte més recomanable és A.

La pauta oficial dona: VANA=926,12\text{VAN}_A=926{,}12 (positiu); VANB=−310,25\text{VAN}_B=-310{,}25 (negatiu): és més recomanable A; significat del VAN positiu i negatiu.

2.21 punt

Plantejament El termini de recuperació (payback) és el temps que tarden els fluxos de caixa acumulats a igualar el desemborsament inicial; se suposa que el flux de cada any entra de manera uniforme al llarg de l’any. Després cal explicar, sense fer càlculs, per què seria útil la TIR.

  1. Projecte A (desemborsament de 14 00014\,000 €), fluxos acumulats:

    2 000 → 5 000 → 8 500 → 12 5002\,000\ \to\ 5\,000\ \to\ 8\,500\ \to\ 12\,500
  2. Al final del quart any falten 14 000−12 500=1 50014\,000-12\,500=1\,500 €, que es recuperen amb el flux del cinquè any (4 5004\,500 € repartits en 12 mesos):

    1 5004 500⋅12=4 mesos\frac{1\,500}{4\,500}\cdot12=4\ \text{mesos}
  3. Projecte B (desemborsament de 17 00017\,000 €), fluxos acumulats:

    2 500 → 5 500 → 9 500 → 14 0002\,500\ \to\ 5\,500\ \to\ 9\,500\ \to\ 14\,000
  4. Al final del quart any falten 17 000−14 000=3 00017\,000-14\,000=3\,000 €, que es recuperen amb el flux del cinquè any (5 0005\,000 €):

    3 0005 000⋅12=7,2 mesos\frac{3\,000}{5\,000}\cdot12=7{,}2\ \text{mesos}
  5. A es recupera en 4 anys i 4 mesos; B, en 4 anys i 7,27{,}2 mesos (uns 7 mesos i 6 dies). Segons el payback, és millor el projecte A, perquè recupera la inversió abans.

  6. Utilitat de la TIR: la TIR és la taxa d’actualització que fa que el VAN sigui igual a zero, és a dir, la rendibilitat del projecte expressada en percentatge.

  7. Es compara amb la rendibilitat mínima exigida (aquí, el 44 %): si la TIR és més gran, el projecte és viable i es pot acceptar; si és més petita, s’ha de rebutjar. Així la Marta sabria quina rendibilitat dona cada projecte i podria comparar-los entre ells i amb altres usos dels diners.

  8. A més, el payback no té en compte el valor del diner en el temps ni els fluxos que arriben després de recuperar la inversió; la TIR sí que els té en compte.

  9. Comprovació numèrica (no la demana l’examen): resolent VAN(r)=0\text{VAN}(r)=0, la TIR de A és d’un 6,16{,}1 %, més gran que el 44 %, i la de B, d’un 3,43{,}4 %, més petita. Coincideix amb el que diu el VAN.

ResultatPayback de A: 4 anys i 4 mesos; payback de B: 4 anys i 7,27{,}2 mesos. Segons aquest criteri, és millor el projecte A. La TIR hauria estat útil perquè dona la rendibilitat de cada projecte en percentatge i, comparada amb la rendibilitat mínima exigida, diu si cal acceptar-lo o rebutjar-lo.

La pauta oficial dona: Payback A: 4 anys i 4 mesos; payback B: 4 anys i 7,27{,}2 mesos; millor A. La TIR és la taxa que fa el VAN zero; si TIR>r\text{TIR}>r el projecte és viable.

2.30,75 punts

Plantejament Cal explicar dues fonts de finançament extern a curt termini i decidir quina té poc sentit per a un restaurant que cobra tot al comptat.

  1. Facturatge (factoring): l’empresa cedeix les factures que té pendents de cobrar dels seus clients a una entitat financera, que s’encarrega de cobrar-les al venciment; a canvi, l’empresa paga una comissió. És una font de finançament extern a curt termini.

  2. Crèdit comercial: és l’ajornament del pagament que els proveïdors concedeixen a l’empresa quan li venen les matèries primeres o les mercaderies. Mentre no les paga, l’empresa es finança amb un crèdit dels proveïdors. És finançament extern, a curt termini i automàtic.

  3. El crèdit comercial és gratuït si el proveïdor no cobra cap recàrrec per ajornar el pagament ni fa cap descompte per pagar al comptat; si ofereix un descompte per pagament immediat, té un cost d’oportunitat: el descompte que es perd.

  4. Tindria poca utilitat el facturatge: el restaurant ven tot al comptat, de manera que no té factures de clients pendents de cobrar que pugui cedir. En canvi, el crèdit comercial sí que li seria útil, perquè pot ajornar el pagament als seus proveïdors.

ResultatEl facturatge consisteix a cedir les factures pendents de cobrar a una entitat financera, que les cobra a canvi d’una comissió; el crèdit comercial és l’ajornament del pagament que concedeixen els proveïdors. Per a Slomo, SL tindria poca utilitat el facturatge, perquè cobra tot al comptat i no té factures pendents de cobrar.

La pauta oficial dona: Definició del facturatge i del crèdit comercial (amb el seu cost d’oportunitat si hi ha descompte per pagament al comptat); el facturatge té poca utilitat per a una empresa que ven al comptat.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria extraordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria extraordinària · Sèrie 2 · Exercici 3

2,5 puntsLa pauta arrodoneix diferentTemes: Comptabilitat i anàlisi financera, VAN, TIR i termini de recuperació, Finançament
Enunciat oficial

La Mirèlha i en Cristòl són la quarta generació de propietaris d’M&C, SL, una empresa familiar aranesa dedicada a la producció de patés i formatges de muntanya. Ambdós s’esforcen perquè l’empresa continuï endavant malgrat la situació econòmica i tenen molta empenta per a fer noves inversions. A continuació, es presenten algunes dades comptables de l’empresa:

Taula 1Any 1Any 2
Ingressos d’explotació240.000 €425.000 €
Despeses d’explotació110.000 €210.000 €
BAII (benefici abans d’interessos i impostos)130.000 €215.000 €
Despeses financeres5.000 €6.000 €
BAI (benefici abans d’impostos)125.000 €209.000 €
Impost sobre beneficis del 25 %31.250 €52.250 €
Benefici net93.750 €156.750 €
Taula 2Any 1Any 2
Actiu no corrent280.000 €–5 % respecte de l’any 1
Actiu corrent172.000 €+15 % respecte de l’any 1
Patrimoni net190.000 €200.000 €
Passiu no corrent158.000 €100.000 €
Passiu corrent104.000 €163.800 €

3.1 Expliqueu el concepte rendibilitat econòmica. Calculeu la rendibilitat econòmica de l’any 1 i de l’any 2 i expresseu el resultat final en percentatge. Per al càlcul de l’any 2, fixeu-vos que l’actiu no corrent ha disminuït un 5 % i l’actiu corrent ha augmentat un 15 % respecte de l’any anterior. Seguidament, argumenteu si l’any 2 la rendibilitat econòmica d’aquesta empresa ha millorat o ha empitjorat respecte de l’any 1.

[1 punt]

3.2 Les dades que han facilitat la Mirèlha i en Cristòl formen part dels comptes anuals que han de fer obligatòriament les pimes segons el que indica el Pla General de Comptabilitat. Expliqueu què entenem per compte anual i per Pla General de Comptabilitat.

[0,5 punts]

3.3 La filla de la Mirèlha us ha demanat ajut, ja que s’ha de presentar a l’examen de selectivitat i no té clar quines de les definicions de la taula següent són correctes i quines són incorrectes. En el cas de les incorrectes, digueu a quin terme corresponen.

DefinicióCorrecta o incorrecta?En cas de ser incorrecta, a quin terme correspon?
Els descomptes d’efectes són els beneficis no distribuïts per l’empresa. Els beneficis s’obtenen a partir del resultat, el qual s’aconsegueix com a conseqüència del desenvolupament de la seva activitat.
Els préstecs són recursos que s’han de tornar i remunerar en uns terminis pactats. Es tracta d’un contracte mitjançant el qual generalment una entitat de crèdit lliura un import prèviament pactat a una empresa o a un individu, amb un venciment i un pla d’amortització establerts, i amb uns interessos pactats.
Les tipologies d’inversió, segons la finalitat de la inversió dins de l’empresa, poden ser de reposició, expansiva i estratègica.
El rènting és un sistema de finançament mitjançant el qual l’empresa incorpora algun element de l’actiu fix a canvi d’una quota d’arrendament. En definitiva, és una forma de finançament que permet el lloguer d’un bé i la possibilitat d’adquirir-lo en finalitzar el contracte.

[1 punt]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

3.11 punt

Plantejament Cal explicar què mesura la rendibilitat econòmica (RE) i calcular-la per als dos anys amb el BAII de la taula 1 i el total de l’actiu de la taula 2. L’actiu de l’any 2 s’obté aplicant les variacions que dona l’enunciat.

  1. Concepte: la rendibilitat econòmica mesura el benefici que generen els actius de l’empresa sense tenir en compte com es financen (és a dir, abans d’interessos i impostos). Indica l’eficàcia de la gestió: com més alta, millor, perquè vol dir que amb pocs actius s’obté un benefici alt. En percentatge, diu quants euros de BAII s’obtenen per cada 100100 € invertits en actius.

  2. Fórmula:

    RE=BAIIActiu total⋅100RE=\frac{\text{BAII}}{\text{Actiu total}}\cdot100
  3. Any 1, actiu total:

    280 000+172 000=452 000280\,000+172\,000=452\,000
  4. Rendibilitat econòmica de l’any 1, en percentatge:

    RE1=130 000452 000⋅100≈28,76RE_1=\frac{130\,000}{452\,000}\cdot100\approx28{,}76
  5. Any 2: l’actiu no corrent baixa un 55 % i l’actiu corrent puja un 1515 %:

    ANC2ANC_2=280 000⋅0,95{}= 280\,000\cdot0{,}95=266 000{}= 266\,000AC2=172 000⋅1,15=197 800AC_2=172\,000\cdot1{,}15=197\,800
  6. Actiu total de l’any 2 (coincideix amb el patrimoni net i el passiu de la taula 2: 200 000+100 000+163 800200\,000+100\,000+163\,800):

    266 000+197 800=463 800266\,000+197\,800=463\,800
  7. Rendibilitat econòmica de l’any 2, en percentatge:

    RE2=215 000463 800⋅100≈46,36RE_2=\frac{215\,000}{463\,800}\cdot100\approx46{,}36
  8. L’any 1, cada 100100 € d’actiu generen 28,7628{,}76 € de BAII; l’any 2, 46,3646{,}36 €. La rendibilitat econòmica ha millorat: el BAII ha crescut un 65,465{,}4 %, mentre que l’actiu només ha crescut un 2,62{,}6 %. La gestió ha estat més eficaç i els actius han generat més valor que l’any anterior.

ResultatRE1≈28,76RE_1\approx28{,}76 % i RE2≈46,36RE_2\approx46{,}36 %: l’any 2 la rendibilitat econòmica ha millorat.

La pauta oficial dona: RE=BAII/Actiu totalRE=\text{BAII}/\text{Actiu total}; any 1: 130 000/452 000=28,76130\,000/452\,000=28{,}76 %; any 2: ANC=266 000ANC=266\,000, AC=197 800AC=197\,800, actiu 463 800463\,800, 215 000/463 800=46,35215\,000/463\,800=46{,}35 %; ha millorat.

3.20,5 punts

Plantejament Cal definir dos conceptes de comptabilitat: els comptes anuals i el Pla General de Comptabilitat (PGC).

  1. Comptes anuals: són els estats financers (documents comptables) que elabora l’empresa al tancament de l’exercici per mostrar la imatge fidel del seu patrimoni, de la seva situació financera i dels seus resultats. Recullen la informació financera de l’empresa.

  2. En el cas de les pimes, els comptes anuals són el balanç de situació, el compte de pèrdues i guanys i la memòria.

  3. Pla General de Comptabilitat: és la norma comptable bàsica que recull les normes, els procediments i els mètodes que s’han de seguir per fer la comptabilitat. És d’aplicació obligatòria i es va crear perquè la informació comptable de totes les empreses fos homogènia i, per tant, comparable.

ResultatEls comptes anuals són els documents que mostren la imatge fidel del patrimoni, la situació financera i els resultats de l’empresa (en les pimes, el balanç, el compte de pèrdues i guanys i la memòria). El PGC és la norma obligatòria que fixa com s’ha de fer la comptabilitat perquè la informació de totes les empreses sigui homogènia i comparable.

La pauta oficial dona: Comptes anuals: estats financers que mostren la imatge fidel (balanç, compte de pèrdues i guanys i memòria per a les pimes); PGC: normes, procediments i mètodes comptables obligatoris per fer homogènia i comparable la informació.

3.31 punt

Plantejament Per a cada definició cal dir si correspon al terme que hi apareix i, si no, quin és el terme correcte. Tres dels termes són fonts de finançament i un, una classificació de les inversions.

  1. Descomptes d’efectes: incorrecta. Els beneficis no distribuïts que l’empresa es queda són les reserves. El descompte d’efectes és una altra cosa: l’empresa porta al banc les lletres de canvi dels clients abans del venciment, i el banc n’hi avança l’import descomptant-ne interessos i comissions.

  2. Préstecs: correcta. És un contracte pel qual una entitat de crèdit lliura un import pactat, que s’ha de tornar en un termini, segons un pla d’amortització i amb uns interessos.

  3. Tipologies d’inversió: correcta. Segons la finalitat dins de l’empresa, les inversions poden ser de reposició (substituir equips gastats o obsolets), expansives (augmentar la capacitat o la dimensió de l’empresa) i estratègiques.

  4. Rènting: incorrecta. Un lloguer d’un bé amb la possibilitat de comprar-lo en acabar el contracte (opció de compra) és el leasing o arrendament financer. El rènting és un lloguer sense opció de compra.

ResultatDescomptes d’efectes: incorrecta (és la definició de les reserves). Préstecs: correcta. Tipologies d’inversió: correcta. Rènting: incorrecta (és la definició del leasing).

La pauta oficial dona: Descomptes d’efectes: incorrecta (reserves); préstecs: correcta; tipologies d’inversió: correcta; rènting: incorrecta (leasing).

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria extraordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria extraordinària · Sèrie 2 · Exercici 4

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTemes: L’empresa i el seu entorn, Model de negoci i innovació
Enunciat oficial

L’empresa de consultoria INFOSERV, SL ha de dur a terme l’anàlisi de la situació competitiva d’una empresa a través del model de les cinc forces competitives de Michael E. Porter.

4.1 Classifiqueu segons el model de les cinc forces competitives cadascuna de les nou notes que han elaborat els analistes d’estratègia d’INFOSERV, SL, escrivint-les dins de la casella corresponent de la taula que trobareu a la pàgina següent. No cal copiar tota la frase de la nota; podeu escriure’n només el número. Tingueu en compte que a cada nota només li podeu assignar una força competitiva.

Nota 1: Els proveïdors imposen condicions de preu, de data de lliurament dels productes i de termini de pagament.

Nota 2: Les condicions del mercat faran que augmenti l’entrada d’empreses i, per tant, de nous competidors que oferiran el mateix producte.

Nota 3: Donat que al mercat tots els competidors són de poca dimensió, hi ha un alt grau de rivalitat.

Nota 4: En un termini de sis mesos poden aparèixer al mercat productes nous que facin la competència als actuals.

Nota 5: Hi ha dos grups d’empreses: unes amb uns costos fixos alts i unes altres amb uns costos fixos baixos. Això comporta molta rivalitat entre elles.

Nota 6: Els clients no tenen cap força per a imposar condicions sobre les característiques del producte ni sobre el seu preu.

Nota 7: La falta de barreres d’entrada provocarà l’aparició de noves empreses en aquest mercat.

Nota 8: S’han detectat una sèrie de productes nous molt similars als existents que entraran al mercat amb un preu baix.

Nota 9: Que hi hagi un excés d’oferta en relació amb la demanda significa que hi ha una gran quantitat de venedors en la mateixa indústria i, per això, el client pot escollir entre les diferents opcions. Així, el client escollirà l’empresa que li proporciona un millor producte, un millor servei i un millor preu, i d’aquí la seva fortalesa.

Força competitivaNotes elaborades pels analistes (escriviu només el número de la nota)
Poder de negociació dels clients
Poder de negociació dels proveïdors
Amenaces de productes substitutius
Amenaces de nous competidors (entrada de noves empreses)
Grau de rivalitat entre els competidors

[0,9 punts]

4.2 Expliqueu, seguint el model de les cinc forces competitives, els conceptes barrera d’entrada i barrera de sortida, i poseu un parell d’exemples de cadascun.

[0,6 punts]

4.3 Després d’analitzar la situació de l’empresa, la consultoria INFOSERV, SL ha proposat deu decisions estratègiques. Classifiqueu-les en la taula que trobareu a continuació anotant cadascuna a la casella corresponent (estratègia corporativa, estratègia de negoci o estratègia operativa). No cal que copieu tota la frase; poseu-ne només els números. Tingueu en compte que cada decisió pot anar només en una casella.

Decisió 1: Cal determinar quina dimensió o grandària ha d’arribar a tenir en un futur l’empresa per a poder potenciar la seva projecció internacional.

Decisió 2: Un departament en concret de l’empresa ha de decidir com gestionar d’una manera eficient els seus recursos en el seu dia a dia.

Decisió 3: Cal establir estratègicament en quin sector o en quins sectors es vol produir. Aquesta decisió està relacionada amb l’objectiu o abast global de l’empresa i l’haurà de prendre l’alta direcció de l’empresa.

Decisió 4: Cal optar per una estratègia de preus baixos, ja que l’empresa vol tenir un avantatge competitiu envers els seus competidors.

Decisió 5: El departament o àrea de producció ha de contribuir a l’estalvi en els costos de producció, de manera que es pugui sostenir la política de reducció de preus de l’empresa, per exemple, reorganitzant els processos productius.

Decisió 6: El consell d’administració de l’empresa ha d’establir quins tipus de productes vol vendre i en quins mercats d’arreu del món.

Decisió 7: El departament o àrea de màrqueting ha de dissenyar una campanya de promoció per a informar els clients sobre la reducció de preus dels productes.

Decisió 8: Cal planificar el creixement a llarg termini de l’empresa, amb la intenció de satisfer les expectatives dels propietaris o dels gestors i afegir valor a les diferents àrees de l’empresa.

Decisió 9: Cal decantar-se per una estratègia de diferenciació de producte o per una de preus baixos.

Decisió 10: El departament o àrea de Recursos Humans ha de contractar un especialista per a millorar el procés productiu.

Estratègia corporativa (escriviu el número de la decisió)Estratègia de negoci (escriviu el número de la decisió)Estratègia operativa (escriviu el número de la decisió)

[1 punt]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

4.10,9 punts

Plantejament Cal assignar cada nota a una de les cinc forces del model de Porter segons d’on ve la pressió: dels clients, dels proveïdors, dels productes substitutius, de les empreses que poden entrar o dels competidors que ja hi són.

  1. Poder de negociació dels clients: notes 6 i 9. La nota 6 diu que els clients no tenen força per imposar condicions (poder baix) i la 9, que l’excés d’oferta els permet triar (poder alt): totes dues parlen de la força dels clients.

  2. Poder de negociació dels proveïdors: nota 1, perquè són els proveïdors els que imposen el preu, la data de lliurament i el termini de pagament.

  3. Amenaça de productes substitutius: notes 4 i 8, que parlen de productes nous que poden fer la competència als actuals.

  4. Amenaça de nous competidors (entrada de noves empreses): notes 2 i 7, que anuncien l’entrada de noves empreses perquè les condicions del mercat ho afavoreixen i no hi ha barreres d’entrada.

  5. Grau de rivalitat entre els competidors: notes 3 i 5, que parlen de la competència entre les empreses que ja hi són (moltes empreses petites, i dos grups amb costos fixos diferents).

ResultatClients: notes 6 i 9. Proveïdors: nota 1. Productes substitutius: notes 4 i 8. Nous competidors: notes 2 i 7. Rivalitat entre els competidors: notes 3 i 5.

La pauta oficial dona: Clients: 6 i 9; proveïdors: 1; substitutius: 4 i 8; nous competidors: 2 i 7; rivalitat: 3 i 5.

4.20,6 punts

Plantejament Cal definir les barreres d’entrada i les de sortida dins del model de les cinc forces i posar-ne dos exemples de cadascuna.

  1. Barrera d’entrada: tot factor que dificulta, o fins i tot impedeix, que una empresa nova entri en un mercat i s’hi posicioni, i que fa que la inversió sigui poc atractiva. Com més altes són, menys amenaça de nous competidors hi ha.

  2. Exemples de barreres d’entrada: la necessitat de fer una inversió inicial molt alta; uns clients molt fidels a les marques i empreses que ja hi ha al mercat; o normes i regulacions que frenen l’entrada de noves empreses.

  3. Barrera de sortida: tot factor que, un cop una empresa és dins d’un mercat, fa difícil o impossible que en surti.

  4. Exemples de barreres de sortida: les indemnitzacions que caldria pagar als treballadors i les penalitzacions per trencar contractes amb proveïdors o clients; un contracte o un projecte a llarg termini que s’ha d’acabar; o una inversió que encara no s’ha rendibilitzat i obliga a quedar-se al mercat més temps.

  5. També valen altres exemples, si són correctes.

ResultatBarrera d’entrada: el que dificulta que una empresa nova entri en un mercat (per exemple, una inversió inicial molt alta o la fidelitat dels clients a les marques que ja hi són). Barrera de sortida: el que dificulta que una empresa surti d’un mercat (per exemple, les indemnitzacions als treballadors o un contracte a llarg termini pendent).

La pauta oficial dona: Barrera d’entrada: factors que dificulten o impedeixen entrar en un mercat (fidelitat dels clients, inversió alta, normes); barrera de sortida: factors que fan difícil sortir-ne (rendibilitat pendent, indemnitzacions i penalitzacions, contractes a llarg termini). S’accepten altres exemples correctes.

4.31 punt

Plantejament Cal classificar les deu decisions segons el nivell de l’estratègia: la corporativa (què vol ser l’empresa en conjunt: sectors, mercats, dimensió i creixement, decidit per l’alta direcció), la de negoci (com competir en el seu mercat: preus baixos o diferenciació) i l’operativa (com treballa cada departament).

  1. Estratègia corporativa: decisions 1 (dimensió futura per créixer internacionalment), 3 (en quins sectors produir, decisió de l’alta direcció), 6 (quins productes vendre i en quins mercats del món) i 8 (creixement a llarg termini de tota l’empresa).

  2. Estratègia de negoci: decisions 4 i 9, que trien com competir: amb preus baixos o diferenciant el producte.

  3. Estratègia operativa: decisions 2, 5, 7 i 10, que pren un departament concret (gestió diària dels recursos, producció, màrqueting i recursos humans).

ResultatCorporativa: decisions 1, 3, 6 i 8. De negoci: decisions 4 i 9. Operativa: decisions 2, 5, 7 i 10.

La pauta oficial dona: Corporativa: 1, 3, 6 i 8; de negoci: 4 i 9; operativa: 2, 5, 7 i 10.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria extraordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria extraordinària · Sèrie 2 · Exercici 5

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTemes: Productivitat, costos i punt mort, L’empresa i el seu entorn, Màrqueting
Enunciat oficial

Mobildur és una empresa que cotitza en borsa i el seu capital social està format per accions. Aquesta empresa es dedica a fabricar fundes per a mòbils de gran resistència i elasticitat, que estan molt ben valorades pels clients.

L’any 2022, el gerent de l’empresa va decidir ampliar mercats i internacionalitzar-la. Per acompanyar aquest projecte, va decidir vendre el seu producte a un preu excepcional de 0,6 €/unitat, amb un marge de contribució de 0,4 €/unitat. Aquest preu de 0,6 €/unitat permetria a l’empresa introduir el producte en el mercat a un preu més baix que el de la competència. Addicionalment, sabem que l’empresa presentava uns costos fixos totals anuals formats per dues partides: uns costos fixos totals anuals de personal de 5.000.000 € i unes amortitzacions de l’immobilitzat totals anuals fixes de 10.000.000 €, que el gerent estimava molt elevades (massa immobilitzat) en relació amb els seus competidors.

Pel que fa a l’any 2023, l’entorn es presenta molt complicat per l’efecte que la inflació creixent està provocant a empreses i famílies. Pel que fa als costos, l’empresa estima que els costos fixos totals anuals creixeran un 5 % respecte del total de costos fixos anuals de l’any 2022, per sobre de la competència. Els costos variables totals anuals creixeran un 20 %, per sobre de la competència, tot i que hi ha un aspecte favorable: els descomptes que el Govern ha proposat aplicar en el preu de la llum i els combustibles. Per tot això, el 2023 Mobildur canviarà el seu baix preu de venda inicial per un altre de 0,99 €/unitat, la qual cosa permetrà la recuperació dels marges comercials. Els costos variables unitaris de l’empresa per a l’any 2023 seran de 0,24 €/unitat de producte.

5.1 Calculeu el llindar de rendibilitat (o punt mort) de Mobildur per a l’any 2023 i argumenteu-ne la viabilitat econòmica, si l’empresa té una capacitat productiva màxima de 50.000.000 d’unitats anuals.

[0,8 punts]

5.2 Expliqueu en què consisteix cada una de les variables internes (fortaleses i debilitats) i externes (oportunitats i amenaces) de l’anàlisi DAFO i, a continuació, escriviu en la taula un sol exemple de cadascuna (que pot ser del 2022 o del 2023) extret de l’enunciat.

Fortaleses:

Debilitats:

Oportunitats:

Amenaces:

Anàlisi de l’empresa

Fortaleses (escriviu un exemple extret de l’enunciat)Debilitats (escriviu un exemple extret de l’enunciat)

Anàlisi de l’entorn

Oportunitats (escriviu un exemple extret de l’enunciat)Amenaces (escriviu un exemple extret de l’enunciat)

[0,8 punts]

5.3 A partir de les dades que aporta l’enunciat d’aquest exercici, argumenteu quina és la forma jurídica de l’empresa i indiqueu la responsabilitat que tindrien els socis davant els deutes de la companyia i el capital social mínim d’aquest tipus de societat.

[0,6 punts]

5.4 Dues de les estratègies de la variable preu del màrqueting mix són l’estratègia de penetració i l’estratègia de preus psicològics. En el text de l’enunciat s’esmenten dos preus: 0,6 €/u i 0,99 €/u. Decidiu quin forma part de l’estratègia de penetració i quin podem considerar que pertany a l’estratègia de preus psicològics. Argumenteu la resposta.

[0,3 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

5.10,8 punts

Plantejament El punt mort (o llindar de rendibilitat) és la quantitat amb què els ingressos igualen els costos totals, és a dir, el benefici és zero. Cal fer servir les dades del 2023: preu de 0,990{,}99 €, cost variable unitari de 0,240{,}24 € i costos fixos del 2022 augmentats un 55 %.

  1. Costos fixos del 2022 (personal i amortitzacions):

    CF2022CF_{2022}=5 000 000+10 000 000{}= 5\,000\,000+10\,000\,000=15 000 000{}= 15\,000\,000
  2. Costos fixos del 2023, un 55 % més:

    CF2023CF_{2023}=15 000 000⋅1,05{}= 15\,000\,000\cdot1{,}05=15 750 000{}= 15\,750\,000
  3. Marge de contribució unitari del 2023 (el del 2022, de 0,40{,}4 €, ja no serveix: el preu i el cost variable unitari han canviat):

    p−cv=0,99−0,24=0,75p-c_v=0{,}99-0{,}24=0{,}75
  4. Punt mort:

    Q∗Q^*=CFp−cv{}= \frac{CF}{p-c_v}=15 750 0000,75{}= \frac{15\,750\,000}{0{,}75}=21 000 000{}= 21\,000\,000
  5. Mobildur ha de produir i vendre 2121 milions d’unitats l’any per no tenir pèrdues; per sobre d’aquesta quantitat, té beneficis.

  6. Viabilitat: la capacitat màxima és de 5050 milions d’unitats, molt per sobre del punt mort. Si aconsegueix vendre més de 2121 milions d’unitats, l’empresa és viable econòmicament. A plena capacitat, el benefici seria:

    BB=0,75⋅50 000 000{}= 0{,}75\cdot50\,000\,000−15 750 000{}-15\,750\,000=21 750 000{}= 21\,750\,000

ResultatEl punt mort del 2023 és de 21 000 00021\,000\,000 d’unitats. Com que la capacitat màxima (50 000 00050\,000\,000 d’unitats) el supera de molt, Mobildur pot ser viable econòmicament si ven més de 2121 milions d’unitats.

La pauta oficial dona: CF2023CF_{2023}=15 000 000{}= 15\,000\,000+0,05⋅15 000 000{}+0{,}05\cdot15\,000\,000=15 750 000{}= 15\,750\,000; Q∗Q^*=15 750 000/(0,99−0,24){}= 15\,750\,000/(0{,}99-0{,}24)=21 000 000{}= 21\,000\,000 d’unitats; amb una capacitat de 50 000 00050\,000\,000, pot ser viable.

5.20,8 punts

Plantejament L’anàlisi DAFO separa l’anàlisi interna de l’empresa (fortaleses i debilitats) de l’anàlisi de l’entorn (oportunitats i amenaces). Cal explicar les quatre variables i trobar a l’enunciat un exemple de cadascuna.

  1. Fortaleses: característiques internes de l’empresa que la situen per sobre de les altres a l’hora d’assolir els seus objectius.

  2. Debilitats: característiques internes que la deixen en desavantatge respecte de les altres.

  3. Oportunitats: elements externs, de l’entorn, que afavoreixen l’empresa.

  4. Amenaces: elements externs, de l’entorn, que la poden perjudicar.

  5. Fortalesa: les fundes de gran resistència i elasticitat, molt ben valorades pels clients.

  6. Debilitat: les amortitzacions de l’immobilitzat són molt elevades (massa immobilitzat) en relació amb els competidors.

  7. Oportunitat: els descomptes que el Govern ha proposat aplicar en el preu de la llum i dels combustibles.

  8. Amenaça: la inflació creixent, que fa que l’entorn sigui molt complicat per a empreses i famílies.

  9. També valen altres frases correctes de l’enunciat. Per exemple, com a fortalesa, la decisió d’ampliar mercats i internacionalitzar-se o el preu del 2022, més baix que el de la competència; com a debilitat, uns costos fixos (un 55 % més) i variables (un 2020 % més) que creixeran per sobre de la competència.

ResultatFortalesa: fundes molt ben valorades pels clients. Debilitat: massa immobilitzat (amortitzacions molt elevades). Oportunitat: descomptes del Govern en el preu de la llum i els combustibles. Amenaça: la inflació creixent.

La pauta oficial dona: Definicions de fortaleses, debilitats, oportunitats i amenaces; exemples: fundes ben valorades; massa immobilitzat o costos que creixen per sobre de la competència; descomptes del Govern en la llum i els combustibles; inflació creixent. S’accepten altres frases correctes de l’enunciat.

5.30,6 punts

Plantejament La forma jurídica es dedueix de dues dades de l’enunciat: Mobildur cotitza en borsa i el seu capital social està format per accions.

  1. A la borsa hi cotitzen accions, que són les parts en què es divideix el capital de les societats anònimes: Mobildur és una societat anònima (SA). Una societat limitada (SL) divideix el capital en participacions i no pot cotitzar en borsa.

  2. Responsabilitat dels socis (accionistes) davant dels deutes: limitada al capital aportat. Si la societat no pot pagar, els accionistes només perden el que hi han posat, no el seu patrimoni personal.

  3. Capital social mínim d’una societat anònima: 60 00060\,000 €.

ResultatMobildur és una societat anònima (SA): els socis tenen responsabilitat limitada al capital aportat i el capital social mínim és de 60 00060\,000 €.

La pauta oficial dona: Cotitza en borsa i té accions: societat anònima; responsabilitat limitada al capital aportat; capital social mínim de 60 00060\,000 €.

5.40,3 punts

Plantejament Cal relacionar cada preu amb una estratègia de preus: la de penetració (entrar en un mercat amb un preu baix) o la de preus psicològics (un preu que sembla més baix del que és).

  1. Estratègia de penetració: el preu de 0,60{,}6 € per unitat del 2022. És un preu excepcional, més baix que el de la competència, per introduir el producte en els nous mercats i aconseguir que els consumidors el comencin a comprar.

  2. Estratègia de preus psicològics: el preu de 0,990{,}99 € per unitat del 2023. Els clients llegeixen el preu d’esquerra a dreta i donen poca importància als darrers dígits, de manera que el perceben com «menys d’un euro», encara que només hi falti un cèntim.

Resultat0,60{,}6 €/u és un preu de penetració (preu baix per entrar als nous mercats) i 0,990{,}99 €/u és un preu psicològic (sembla molt més baix que un euro).

La pauta oficial dona: 0,60{,}6 €/u: estratègia de penetració; 0,990{,}99 €/u: preus psicològics (es percep com gairebé un euro menys, per la lectura d’esquerra a dreta).

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria extraordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria extraordinària · Sèrie 2 · Exercici 6

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTemes: Comptabilitat i anàlisi financera, L’empresa i el seu entorn, VAN, TIR i termini de recuperació, Emprenedoria i pla d’empresa, Màrqueting
Enunciat oficial

Encercleu la lletra de l’opció correcta de les qüestions següents.

[Cada resposta correcta val 0,5 punts. Per cada resposta errònia es descomptaran 0,15 punts; per les preguntes no contestades no hi haurà cap descompte.]

6.1 Normalment, com més curt sigui el període mitjà de maduració financer d’una empresa, les necessitats de fons de maniobra seran

a) més petites.

b) més grans.

c) independents del període mitjà de maduració financer.

d) constants.

[0,5 punts]

6.2 L’anàlisi de la cadena de valor permet a l’empresa detectar

a) fortaleses i oportunitats.

b) debilitats i amenaces.

c) fortaleses i debilitats.

d) amenaces i oportunitats.

[0,5 punts]

6.3 Les inversions es poden classificar tenint en compte diferents criteris. Segons el suport de la inversió, poden ser

a) inversions a llarg i a curt termini.

b) inversions en béns reals i inversions en béns financers.

c) inversions físiques, immaterials o financeres.

d) inversions substitutives, complementàries o independents.

[0,5 punts]

6.4 El primer punt que cal tenir en compte en l’elaboració d’un pla d’empresa és la presentació del projecte i dels promotors, que inclou els elements següents:

a) l’anàlisi de l’entorn general, l’anàlisi de la competència, l’anàlisi dels consumidors i l’estudi de la localització.

b) la idea de negoci, la descripció de l’empresa, el nom de l’empresa i les dades personals de les persones que emprenen i promouen l’empresa.

c) les aptituds, les relacions i les característiques de les persones que treballaran a l’empresa i el pla d’inversions.

d) els processos productius, els recursos materials, les existències, els costos i els recursos humans.

[0,5 punts]

6.5 En relació amb el màrqueting mix, les accions de comunicació que fan les empreses formen part de l’estratègia de

a) producte.

b) preu.

c) promoció.

d) distribució.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

6.10,5 punts

Plantejament La pregunta relaciona el període mitjà de maduració financer (els dies que passen des que l’empresa paga els proveïdors fins que cobra dels clients) amb el fons de maniobra que necessita.

  1. Resposta correcta: a) més petites.

  2. Durant el període mitjà de maduració financer, l’empresa ha de finançar ella mateixa les existències i els clients pendents de cobrar. Com més curt és, abans recupera els diners i menys fons de maniobra necessita.

  3. La b) diu el contrari: les necessitats creixen quan el període s’allarga. La c) i la d) són falses perquè les necessitats de fons de maniobra depenen precisament d’aquest període.

  4. Cada resposta correcta val 0,50{,}5 punts i cada resposta errònia en descompta 0,150{,}15; una pregunta no contestada no descompta res.

Resultata) més petites.

La pauta oficial dona: a)

6.20,5 punts

Plantejament La cadena de valor descompon i analitza les activitats que fa l’empresa (primàries i de suport) per fabricar i vendre el seu producte: és una anàlisi interna.

  1. Resposta correcta: c) fortaleses i debilitats.

  2. En analitzar les seves pròpies activitats, l’empresa descobreix en quines és millor que la competència (fortaleses) i en quines és pitjor (debilitats), que són les variables internes de la DAFO.

  3. Les oportunitats i les amenaces vénen de l’entorn, de fora de l’empresa; per això són falses la a), la b) i la d), que les inclouen.

Resultatc) fortaleses i debilitats.

La pauta oficial dona: c)

6.30,5 punts

Plantejament La pregunta demana la classificació de les inversions segons el seu suport, és a dir, segons el tipus de bé en què s’inverteix.

  1. Resposta correcta: c) inversions físiques, immaterials o financeres.

  2. Físiques: béns materials, com edificis o maquinària; immaterials: béns intangibles, com patents o programes informàtics; financeres: títols, com accions o obligacions.

  3. La a) classifica les inversions segons la durada, i la d), segons la relació entre elles. La b) és una divisió més gruixuda (béns reals davant de financers: les físiques i les immaterials van juntes); la classificació segons el suport que demana la pregunta en distingeix tres.

Resultatc) inversions físiques, immaterials o financeres.

La pauta oficial dona: c)

6.40,5 punts

Plantejament La pregunta tracta del primer apartat d’un pla d’empresa: la presentació del projecte i de les persones que el promouen.

  1. Resposta correcta: b) la idea de negoci, la descripció de l’empresa, el nom de l’empresa i les dades personals dels emprenedors i promotors.

  2. És el que presenta el projecte: què es vol fer, quina empresa serà i qui la promou.

  3. La resta són apartats posteriors del pla: la a), l’anàlisi del mercat i de la localització; la c), els recursos humans i el pla d’inversions; la d), el pla de producció.

Resultatb) la idea de negoci, la descripció de l’empresa, el nom de l’empresa i les dades personals de les persones que emprenen i promouen l’empresa.

La pauta oficial dona: b)

6.50,5 punts

Plantejament La pregunta demana a quina de les quatre variables del màrqueting mix pertanyen les accions de comunicació (publicitat, promoció de vendes, relacions públiques…).

  1. Resposta correcta: c) promoció.

  2. La promoció (o comunicació) és la variable que dona a conèixer el producte i convenç el client perquè el compri.

  3. El producte és el que es ven; el preu, el que paga el client; i la distribució, com arriba el producte al client. Per això la a), la b) i la d) són falses.

Resultatc) promoció.

La pauta oficial dona: c)

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria extraordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

Els altres exàmens d’Empresa, resolts

Practica cada tema

Cada tema d’aquest examen té la seva pàgina amb tots els exercicis de la PAU d’Empresa de 2022 a 2026.

L’empresa i el seu entornComptabilitat i anàlisi financeraVAN, TIR i termini de recuperacióFinançamentProductivitat, costos i punt mortMàrquetingTots els temes d’Empresa

Preguntes freqüents

Com era l’examen extraordinari d’Empresa del 2023?

Responeu a QUATRE dels sis exercicis següents. Cada exercici val 2,5 punts. En el cas que responeu a més exercicis, només es valoraran els quatre primers. Per temes, els punts dels exercicis proposats eren: l’empresa i el seu entorn (6,4 punts), comptabilitat i anàlisi financera (4 punts), VAN, TIR i termini de recuperació (1,75 punts), finançament (1,75 punts), productivitat, costos i punt mort (0,8 punts) i màrqueting (0,3 punts).

Les solucions són les oficials?

No: les escriu EducaIA, pas a pas, i cada apartat està contrastat amb la pauta oficial de correcció. En 1 dels 6 exercicis la nostra resposta no coincideix del tot amb la pauta (per arrodoniment): ho expliquem al costat de la solució.

On són l’examen oficial i la pauta?

Als enllaços de dalt de tot: el PDF de l’examen en català i en castellà i el de la pauta de correcció, al web de la Generalitat. El botó d’imprimir prepara l’examen amb espai per respondre i les solucions a part.

Tens la PAU d’Empresa aquest curs?

Puja els teus apunts d’Empresa i EducaIA et prepara el pla dia a dia fins a la PAU, amb resums, flashcards i tests dels teus propis temes.

Prepara la PAU d’Empresa a EducaIA

Tots els exàmens de CatalunyaCentre PAU de CatalunyaCalculadora de nota PAU

Enunciat oficial

Toca la imatge per apropar-la o allunyar-la.