Finançament: exercicis de la PAU d’Empresa resolts

Els 11 exercicis de finançament de la PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci de Catalunya de 2022 a 2025: l’enunciat tal com va sortir a l’examen i la solució pas a pas, contrastada amb la pauta de correcció. Quan la pauta dona una altra xifra, et diem per què. Fins al 2023 l’examen es deia «Economia de l’empresa».

Exàmens sencers amb aquest tema:2025 · juny · sèrie 42024 · juny · sèrie 52023 · juny · sèrie 12023 · juny · sèrie 52023 · extraordinària2022 · juny · sèrie 22022 · juny · sèrie 5

El que més s’ha repetit als exàmens

Els tipus d’apartat que més s’han repetit en aquest tema, com es resolen i en quants dels 7 exàmens amb exercicis d’aquest tema (2022–2025) han sortit. És el que ha passat, no una predicció. Des del 2025 l’examen segueix el nou model de la PAU: entre parèntesis, el recompte d’aquests anys.

En 5 de 7 exàmens (1 de 1 des del 2025)

  1. Segons la propietat: les fonts pròpies formen el patrimoni net (capital i reserves) i no s’han de tornar; les alienes són deutes del passiu, que es tornen amb interessos.

  2. Segons la procedència: les internes les genera la mateixa empresa amb la seva activitat (autofinançament: reserves i amortitzacions); les externes vénen de fora (ampliació de capital, préstecs, empréstits, crèdit dels proveïdors, leasing).

  3. Segons el termini de devolució: a curt termini si es tornen en menys d’un any (passiu corrent) i a llarg termini si es tornen en més d’un any (passiu no corrent). Els recursos propis tenen termini indefinit: no es tornen.

  4. Per saber quines fonts té una empresa, mira el seu balanç: el patrimoni net és el finançament propi, el passiu no corrent és l’aliè a llarg termini i el passiu corrent (proveïdors, Hisenda Pública creditora, proveïdors de l’immobilitzat a curt termini) és l’aliè a curt termini.

  5. No confonguis definicions semblants: les reserves són els beneficis que l’empresa no reparteix entre els socis; el leasing és l’arrendament financer amb opció de compra en acabar el contracte, i el renting, un lloguer a canvi d’una quota, sense aquesta opció.

En 5 de 7 exàmens (0 de 1 des del 2025)

  1. Subratlla a l’enunciat el que demana l’empresa: font externa o interna, a curt o a llarg termini, si sap quants diners necessita i quan, la seva mida i el problema que té (cobraments pendents, pagaments imprevistos). Comprova cada opció contra cada condició i descarta les que fallen en alguna.

  2. Si el problema són els cobraments a clients: el factoring (facturatge) consisteix a cedir les factures pendents de cobrament a un factor, que n’avança l’import, gestiona el cobrament i cobra comissions i interessos; és extern i a curt termini. El descompte d’efectes és l’avançament del banc de lletres o pagarés, a canvi d’un interès (el descompte). Si el negoci ven tot al comptat, no té factures per cedir i el factoring no li serveix.

  3. Si necessita diners sense saber quants ni quan: la pòlissa de crèdit, un contracte amb el banc que posa a la seva disposició un compte amb un límit. Paga interessos només pel que ha disposat i una comissió per la part que no ha utilitzat, i pot ser a curt o a llarg termini.

  4. Si necessita una quantitat fixa a llarg termini: el préstec, en què una entitat de crèdit lliura un import pactat que es torna amb interessos segons un pla d’amortització. L’empréstit (emissió d’obligacions o bons que compren particulars i altres empreses) és propi de les grans empreses, de manera que no es recomana a una pime o a una microempresa.

  5. El crèdit comercial és l’ajornament del pagament que concedeixen els proveïdors: és un finançament automàtic, extern i a curt termini. És gratuït si el proveïdor no cobra recàrrec, però si ofereix un descompte per pagament avançat, ajornar té un cost d’oportunitat. Justifica sempre la teva elecció amb una dada de l’enunciat.

Els exercicis, del més recent al més antic

2025Convocatòria ordinària · Sèrie 4 · Exercici 3

2,5 puntsLa pauta té un errorTambé a Productivitat, costos i punt mort, Màrqueting
Enunciat oficial

La Maria acaba d’obrir una botiga de vestits de segona mà de marques prèmium, mitjançant un contracte d’exclusivitat, a la ciutat de Barcelona. La llicència d’exclusivitat té un cost de 30.000 € anuals. A més, la Maria ha previst les següents despeses mensuals:

— lloguer del local: 3.000 €/mes; — sous de personal: 5.000 €/mes; — altres despeses: 1.500 €/mes.

El proveïdor li garanteix que podrà adquirir els vestits a un preu unitari de 120 € i pagar-los al cap de trenta dies. La Maria sap que els pot vendre a la botiga a un preu unitari de 360 €.

Per poder engegar el negoci, la Maria ha aportat la meitat de la inversió mitjançant els seus estalvis i ha demanat un préstec a dos anys per a la resta. A més, per cobrir necessitats puntuals de tresoreria, ha contractat una pòlissa de crèdit en una altra entitat financera, que haurà d’anar renovant cada any.

3.1 Tenint en compte tota aquesta informació, quants vestits ha de vendre la Maria cada mes per a no perdre diners?

[0,6 punts]

3.2 Si es preveu un augment dels costos fixos del 12 % per a l’any següent, com afectaria aquest canvi el nombre d’unitats de vestits que hauria de vendre la Maria cada mes per a no perdre diners? Hauria de vendre més vestits o menys que aquest any? Per què?

[0,6 punts]

3.3 El mes de maig, amb motiu de les graduacions de segon de batxillerat, la Maria decideix ampliar els horaris de la botiga, la qual cosa modifica tant els costos fixos com els variables del negoci. La nova previsió de costos fixos mensuals és de 15.000 €. Si espera vendre 90 vestits al mes a un preu de 400 € cadascun, amb un marge de contribució unitari de 270 €, quin benefici obtindrà aquest mes?

[0,3 punts]

3.4 La Maria ha pensat a dur a terme una campanya de màrqueting que consisteix a incentivar la clientela a recomanar la botiga a través de les xarxes socials, així com a crear una comunitat perquè la gent pugui explicar la seva experiència de consum i aportar idees. Quines variables del màrqueting digital està utilitzant? Expliqueu-les breument.

[0,6 punts]

3.5 Identifiqueu totes les fonts de finançament que ha utilitzat la Maria per a engegar el negoci de la botiga i classifiqueu-les segons la procedència i el termini.

[0,4 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

3.10,6 punts

Plantejament Es pregunta quants vestits ha de vendre la Maria cada mes per no perdre diners, és a dir, el punt mort mensual. Com que la pregunta és mensual, tots els costos fixos es passen a mesos.

  1. Costos fixos mensuals, en euros: la llicència anual entre 1212 mesos més el lloguer, els sous i les altres despeses:

    CFCF=30 00012+3 000{}= \frac{30\,000}{12}+3\,000+5 000+1 500{}+5\,000+1\,500=2 500+9 500{}= 2\,500+9\,500=12 000{}= 12\,000
  2. Cost variable unitari: el preu de compra de cada vestit, cv=120c_v=120 €; preu de venda, p=360p=360 €.

  3. Punt mort:

    Q∗Q^*=CFp−cv{}= \frac{CF}{p-c_v}=12 000360−120{}= \frac{12\,000}{360-120}=12 000240{}= \frac{12\,000}{240}=50 vestits{}= 50\ \text{vestits}

ResultatLa Maria ha de vendre 5050 vestits cada mes per no perdre diners.

La pauta oficial dona: CFCF=30 000/12+3 000{}= 30\,000/12+3\,000+5 000+1 500{}+5\,000+1\,500=12 000{}= 12\,000 €; cv=120c_v=120; Q∗=12 000/(360−120)=50Q^*=12\,000/(360-120)=50 vestits al mes.

3.20,6 punts

Plantejament Es torna a calcular el punt mort amb uns costos fixos un 1212 % més alts; el preu i el cost variable unitari no canvien.

  1. Nous costos fixos mensuals, en euros:

    CF2=12 000⋅1,12=13 440CF_2=12\,000\cdot 1{,}12=13\,440
  2. Nou punt mort:

    Q2∗Q_2^*=CF2p−cv{}= \frac{CF_2}{p-c_v}=13 440360−120{}= \frac{13\,440}{360-120}=13 440240{}= \frac{13\,440}{240}=56 vestits{}= 56\ \text{vestits}
  3. Hauria de vendre 5656 vestits al mes, 66 més que aquest any. Els costos fixos són al numerador de la fórmula del punt mort, mentre que el marge de cada vestit (360−120=240360-120=240 €) no canvia: si els costos fixos pugen, calen més vendes per cobrir-los.

ResultatEl punt mort passa a 5656 vestits al mes: hauria de vendre 66 vestits més que aquest any, perquè pugen els costos fixos i el marge unitari és el mateix.

La pauta oficial dona: CF=12 000⋅1,12=13 440CF=12\,000\cdot 1{,}12=13\,440 €; Q∗Q^*=13 440/(360−120){}= 13\,440/(360-120)=12 000/240{}= 12\,000/240=56{}= 56 vestits; n’hauria de vendre més perquè pugen els costos fixos (numerador) i el preu i el cost variable unitari es mantenen.

3.30,3 punts

Plantejament Es pregunta el benefici del mes de maig. Amb el marge de contribució unitari, el benefici és el que aporten els vestits venuts menys els costos fixos del mes.

  1. Cost variable unitari, en euros: el preu menys el marge:

    cv=p−MC=400−270=130c_v=p-MC=400-270=130
  2. Benefici del mes, en euros:

    BB=p⋅Q−cv⋅Q−CF{}= p\cdot Q-c_v\cdot Q-CF=400⋅90−130⋅90{}= 400\cdot 90-130\cdot 90−15 000{}-15\,000=36 000−11 700{}= 36\,000-11\,700−15 000{}-15\,000=9 300{}= 9\,300
  3. Comprovació amb el marge de contribució:

    BB=MC⋅Q−CF{}= MC\cdot Q-CF=270⋅90−15 000{}= 270\cdot 90-15\,000=24 300−15 000{}= 24\,300-15\,000=9 300{}= 9\,300

ResultatObtindrà un benefici de 9 3009\,300 € el mes de maig.

La pauta oficial dona: cv=400−270=130c_v=400-270=130 €; BB=36 000−15 000{}= 36\,000-15\,000−11 700{}-11\,700=9 300{}= 9\,300 € (o 90⋅270−15 000=9 30090\cdot 270-15\,000=9\,300 €).

3.40,6 punts

Plantejament Les 4P del màrqueting digital són personalització, participació, de persona a persona (peer-to-peer) i prediccions en models. Cal veure quines apareixen en la campanya de la Maria.

  1. De persona a persona (peer-to-peer): són els mateixos clients els qui recomanen la botiga a altres clients per mitjà de les xarxes socials, com un boca-orella digital. Una recomanació d’algú que coneixem dona confiança. A la campanya: «incentivar la clientela a recomanar la botiga a través de les xarxes socials».

  2. Participació: l’empresa fa que els clients hi col·laborin, per exemple en la comunicació o en la millora del servei, normalment creant comunitats en línia o presencials. A la campanya: «crear una comunitat perquè la gent pugui explicar la seva experiència de consum i aportar idees». Reforça la fidelitat, perquè els clients se senten escoltats i valorats.

ResultatFa servir la variable de persona a persona (els clients recomanen la botiga a les xarxes socials) i la de participació (una comunitat on els clients expliquen la seva experiència i aporten idees).

La pauta oficial dona: Persona a persona (recomanacions dels clients a les xarxes, boca-orella digital) i participació (comunitat on els clients opinen, expliquen experiències i proposen millores).

3.50,4 punts

Plantejament Cal localitzar les fonts de finançament que apareixen a l’enunciat i classificar cadascuna segons la procedència (interna o externa a l’empresa) i el termini (curt o llarg).

  1. Aportació de la Maria amb els seus estalvis (el capital, la meitat de la inversió): externa, perquè els fons no els ha generat la mateixa empresa amb la seva activitat, i a llarg termini, perquè són recursos propis que no s’han de tornar.

  2. Préstec a dos anys: extern (el dona una entitat financera) i a llarg termini (es torna en més d’un any).

  3. Pòlissa de crèdit, que es renova cada any: externa i a curt termini.

  4. Crèdit dels proveïdors, que li cobren els vestits al cap de trenta dies: extern i a curt termini.

ResultatCapital aportat per la Maria: extern i a llarg termini. Préstec a dos anys: extern i a llarg termini. Pòlissa de crèdit: externa i a curt termini. Proveïdors (pagament a trenta dies): extern i a curt termini.

La pauta oficial dona: Proveïdors: externa i a curt termini; capital: externa i a llarg termini; préstec a llarg termini: externa i a llarg termini; pòlissa de crèdit: externa i a curt termini.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci 2025, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 30 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2024Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 6

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a Model de negoci i innovació, L’empresa i el seu entorn, Organització i recursos humans
Enunciat oficial

Encercleu la lletra de l’opció correcta de les qüestions següents.

[Cada resposta correcta val 0,5 punts. Per cada resposta errònia es descomptaran 0,15 punts; per les preguntes no contestades no hi haurà cap descompte.]

6.1 Les societats cooperatives

a) tenen cinc o més de cinc socis.

b) tenen responsabilitat il·limitada davant els deutes socials.

c) tenen el capital social fixat als estatuts.

d) tributen per l’IRPF (impost sobre la renda de les persones físiques).

[0,5 punts]

6.2 El model organitzatiu teal

a) es basa en el principi de comandament: cada persona respon davant d’un únic cap, el qual decideix sobre totes les activitats desenvolupades en l’àmbit de la seva unitat.

b) té una estructura amb doble autoritat: projecte i departament.

c) simplifica la jerarquització, a la recerca de l’autogestió i l’eficiència. Prioritza la intervenció dels empleats en la presa de decisions i els motiva per incentivar el desenvolupament creatiu de cadascun.

d) disposa sempre d’un departament d’ajuda extern a l’empresa.

[0,5 punts]

6.3 Hi ha empreses que tenen per objectiu augmentar el seu valor i, un cop la seva inversió ha arribat a la maduresa suficient, es retiren amb els beneficis corresponents. La font de finançament a través de la qual una societat inversora entra en el capital d’una empresa s’anomena

a) lísing.

b) capital de risc.

c) emprèstit.

d) rènting.

[0,5 punts]

6.4 L’eina que permet caracteritzar, personalitzar i conèixer el buyer persona és

a) la matriu ERIC.

b) el mapa d’empatia.

c) l’oceà blau.

d) la narració d’històries o storytelling.

[0,5 punts]

6.5 El mètode que permet desenvolupar negocis o productes a partir de la retroalimentació del client, de tal manera que es puguin anar verificant les hipòtesis plantejades abans de tenir el producte final, és

a) el canvas.

b) el discurs de l’ascensor o elevator pitch.

c) el mapa d’empatia.

d) el lean startup.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

6.10,5 punts

Plantejament Es pregunta quina característica és pròpia de les societats cooperatives; una resposta errònia resta punts.

  1. A les cooperatives, el capital social mínim el fixen els estatuts de cada cooperativa: és l’opció c).

  2. Les altres són falses: no cal tenir cinc socis (el mínim és més baix); els socis no responen dels deutes socials de manera il·limitada, sinó limitada a les seves aportacions; i la cooperativa tributa per l’impost de societats, no per l’IRPF, que és l’impost de les persones físiques (com l’empresari individual).

  3. En tot aquest exercici, cada resposta correcta val 0,50{,}5 punts, cada resposta errònia en resta 0,150{,}15 i una pregunta sense contestar no resta res.

ResultatLa resposta correcta és la c) tenen el capital social fixat als estatuts.

La pauta oficial dona: Resposta c).

6.20,5 punts

Plantejament Es pregunta com és el model organitzatiu teal; una resposta errònia resta punts.

  1. El model teal és una organització amb molt poca jerarquia: busca l’autogestió, els equips prenen les decisions i s’hi fomenta la creativitat de cada empleat. És l’opció c).

  2. La a) descriu l’estructura lineal o jeràrquica (principi de comandament), la b) l’estructura matricial (doble autoritat: projecte i departament) i la d) és falsa: no ha de tenir necessàriament un departament d’ajuda extern.

ResultatLa resposta correcta és la c) simplifica la jerarquització, a la recerca de l’autogestió i l’eficiència.

La pauta oficial dona: Resposta c).

6.30,5 punts

Plantejament Es pregunta el nom de la font de finançament en què una societat inversora entra en el capital d’una empresa; una resposta errònia resta punts.

  1. El capital de risc és el finançament que donen societats inversores que entren en el capital d’empreses amb potencial, les ajuden a créixer i, quan la inversió ha madurat, venen la seva participació i se’n van amb els beneficis. És l’opció b).

  2. El lísing i el rènting són contractes de lloguer de béns (el lísing, amb opció de compra al final) i l’emprèstit és un deute dividit en obligacions: en cap d’aquests casos l’inversor no entra en el capital de l’empresa.

ResultatLa resposta correcta és la b) capital de risc.

La pauta oficial dona: Resposta b).

6.40,5 punts

Plantejament Es pregunta quina eina serveix per caracteritzar el buyer persona; una resposta errònia resta punts.

  1. El mapa d’empatia serveix per posar-se al lloc del client (què pensa i sent, què veu, què escolta, què diu i fa, i quins són els seus esforços i resultats) i així caracteritzar el client tipus o buyer persona. És l’opció b).

  2. La matriu ERIC serveix per replantejar el model de negoci (eliminar, reduir, incrementar i crear), l’oceà blau és un mercat nou sense competència i l’storytelling és una tècnica de comunicació que explica històries.

ResultatLa resposta correcta és la b) el mapa d’empatia.

La pauta oficial dona: Resposta b).

6.50,5 punts

Plantejament Es pregunta quin mètode desenvolupa un producte verificant les hipòtesis amb la retroalimentació del client; una resposta errònia resta punts.

  1. El lean startup desenvolupa el producte en cicles curts: crea un producte mínim viable, mesura com hi responen els clients i n’aprèn, de manera que va verificant les hipòtesis abans de tenir el producte final. És l’opció d).

  2. El canvas representa el model de negoci en nou blocs, l’elevator pitch és una presentació breu d’una idea i el mapa d’empatia serveix per conèixer el client: cap d’aquests no és un mètode per anar validant el producte amb la resposta dels clients.

ResultatLa resposta correcta és la d) el lean startup.

La pauta oficial dona: Resposta d).

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci 2024, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 30 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria ordinària · Sèrie 1 · Exercici 3

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a Comptabilitat i anàlisi financera
Enunciat oficial

L’any 2022 els concursos de creditors van augmentar un 20 % respecte a l’any anterior. Els dos motius principals que porten a les empreses a presentar concurs de creditors són els següents:

a) l’acumulació de pèrdues, fins a arribar al punt que aquestes pèrdues superen els fons propis (el terme tècnic que s’utilitza per a designar el concurs de creditors que té lloc per aquesta causa és fallida);

b) la incapacitat de fer front als pagaments a curt termini (quan l’empresa, en arribar el venciment dels deutes a curt termini, no hi pot fer front, es diu que està en suspensió de pagaments).

3.1 Llegiu el primer motiu (a) i expliqueu dues ràtios que, un cop calculades, serveixin per a determinar si hi ha o no risc de concurs de creditors d’una empresa per acumulació de pèrdues (o fallida).

[0,8 punts]

3.2 Llegiu el segon motiu (b) i expliqueu tres ràtios que us poden servir per a determinar si hi ha risc de concurs de creditors d’una empresa per insolvència a curt termini.

[1,2 punts]

3.3 Digueu una font de finançament que pot utilitzar una empresa per a protegir-se davant de pagaments imprevistos o necessitats puntuals de liquiditat, i expliqueu en què consisteix.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

3.10,8 punts

Plantejament Es demanen dues ràtios que avisin del risc de fallida, és a dir, de pèrdues que s’acostin a esgotar els fons propis. Totes dues comparen els deutes (passiu no corrent més passiu corrent) amb el que finança l’empresa o amb el que té.

  1. Ràtio d’endeutament: els deutes dividits pel total del patrimoni net i passiu.

    Endeutament\text{Endeutament}=DeutesPatrimoni net+Passiu{}= \frac{\text{Deutes}}{\text{Patrimoni net}+\text{Passiu}}
  2. Indica quina part de l’empresa es finança amb deutes. El valor de referència és entre 0,40{,}4 i 0,60{,}6. Com més s’acosta a 1, més petits són els fons propis, i com que la fallida arriba quan les pèrdues superen els fons propis, més risc hi ha de fallida.

  3. Ràtio de garantia (o de solvència): l’actiu total dividit pels deutes.

    Garantia=ActiuDeutes\text{Garantia}=\frac{\text{Actiu}}{\text{Deutes}}
  4. Indica quants euros de béns i drets té l’empresa per cada euro que deu. El valor de referència és al voltant de 2. Si baixa i s’acosta a 1, el risc de fallida augmenta; per sota d’1, l’actiu no arriba per pagar tots els deutes (els fons propis són negatius) i l’empresa és en fallida.

ResultatLa ràtio d’endeutament (deutes / patrimoni net i passiu; referència entre 0,40{,}4 i 0,60{,}6; com més a prop d’1, més risc) i la ràtio de garantia (actiu / deutes; referència al voltant de 2; si s’acosta a 1 el risc augmenta i per sota d’1 hi ha fallida).

La pauta oficial dona: Endeutament =DeutesPN+Passiu=\frac{\text{Deutes}}{\text{PN}+\text{Passiu}} (ideal entre 0,40{,}4 i 0,60{,}6; a prop d’1, risc de fallida) i garantia =ActiuDeutes=\frac{\text{Actiu}}{\text{Deutes}} (ideal al voltant de 2; per sota d’1, fallida).

3.21,2 punts

Plantejament Es demanen tres ràtios que avisin del risc de suspensió de pagaments, és a dir, de no poder pagar els deutes a curt termini (el passiu corrent, PC) quan vencen. Totes tres comparen l’actiu corrent (tot o una part) amb el passiu corrent.

  1. Ràtio de liquiditat: tot l’actiu corrent (AC) dividit pel passiu corrent.

    Liquiditat=ACPC\text{Liquiditat}=\frac{\text{AC}}{\text{PC}}
  2. Referència: entre 1,51{,}5 i 22 (al voltant d’1,81{,}8). Per sota d’1,51{,}5 augmenta el perill d’insolvència a curt termini, i per sota d’1 el fons de maniobra és negatiu i el risc es dispara per a la majoria d’empreses (llevat de les que tenen un període mitjà de maduració negatiu).

  3. Ràtio de tresoreria: el realitzable (R) més el disponible (D), sense les existències, dividits pel passiu corrent.

    Tresoreria=R+DPC\text{Tresoreria}=\frac{\text{R}+\text{D}}{\text{PC}}
  4. Referència: al voltant d’1. Per sota d’1 augmenta el risc de no poder pagar els deutes a curt termini sense haver de vendre existències.

  5. Ràtio de disponibilitat: només els diners de caixa i bancs (el disponible) dividits pel passiu corrent.

    Disponibilitat=DPC\text{Disponibilitat}=\frac{\text{D}}{\text{PC}}
  6. Referència: entre 0,20{,}2 i 0,40{,}4 (altres llibres donen al voltant de 0,30{,}3, o entre 0,30{,}3 i 0,40{,}4). Per sota de 0,20{,}2 augmenta molt el perill de no poder atendre els pagaments que vencen.

  7. Si l’empresa, quan vencen els deutes a curt termini, no els pot pagar, és en suspensió de pagaments, el segon motiu de concurs de creditors.

ResultatLiquiditat =ACPC=\frac{\text{AC}}{\text{PC}} (referència entre 1,51{,}5 i 22), tresoreria =R+DPC=\frac{\text{R}+\text{D}}{\text{PC}} (referència al voltant d’1) i disponibilitat =DPC=\frac{\text{D}}{\text{PC}} (referència entre 0,20{,}2 i 0,40{,}4). Com més per sota de la referència, més risc d’insolvència a curt termini.

La pauta oficial dona: Liquiditat =ACPC=\frac{\text{AC}}{\text{PC}} (1,51{,}5–22), tresoreria =R+DPC=\frac{\text{R}+\text{D}}{\text{PC}} (al voltant d’1) i disponibilitat =DPC=\frac{\text{D}}{\text{PC}} (0,20{,}2–0,40{,}4).

3.30,5 punts

Plantejament Es demana una font de finançament per a necessitats de diners puntuals o imprevistes, i explicar-la. La més adequada és la que deixa disposar de diners només quan calen.

  1. Pòlissa de crèdit: l’empresa signa un contracte amb un banc, que posa a la seva disposició un compte de crèdit amb un límit. L’empresa en treu els diners quan els necessita, fins a aquest límit.

  2. Paga interessos només pels diners que ha fet servir i una comissió per la part del límit que no ha utilitzat. Pot ser a curt o a llarg termini.

  3. Per això és la més adequada quan l’empresa no sap exactament quan necessitarà diners ni quants, com passa amb un pagament imprevist.

  4. També són vàlides el descompte d’efectes (abans del venciment, l’empresa cedeix a un banc les lletres o pagarés de clients, i el banc n’hi avança l’import descomptant-ne interessos i comissions) i el facturatge o factoring (l’empresa cedeix els drets de cobrament sobre clients a una empresa, el factor, que li dona liquiditat immediata i, si és sense recurs, li evita també el problema de l’impagament).

ResultatLa pòlissa de crèdit: el banc posa a disposició de l’empresa un compte amb un límit, del qual treu diners quan li calen, i paga interessos només pel que fa servir (i una comissió pel que no). També valen el descompte d’efectes i el factoring.

La pauta oficial dona: La pòlissa de crèdit (també valen el facturatge i el descompte d’efectes), amb la seva explicació.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria ordinària · Sèrie 1 · Exercici 6

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a L’empresa i el seu entorn, Comptabilitat i anàlisi financera, Model de negoci i innovació
Enunciat oficial

Encercleu la lletra de l’opció correcta de les qüestions següents.

[Cada resposta correcta val 0,5 punts. Per cada resposta errònia es descomptaran 0,15 punts; per les preguntes no contestades no hi haurà cap descompte.]

6.1 Com més llarg sigui el període mitjà de maduració financer d’una empresa, les necessitats de fons de maniobra seran

a) més grans.

b) més petites.

c) independents del període mitjà de maduració financer.

d) molt properes a 0.

[0,5 punts]

6.2 Segons la procedència dels recursos, quina de les fonts de finançament següents és interna?

a) Els ingressos per venda.

b) Les reserves.

c) L’emprèstit.

d) El lísing.

[0,5 punts]

6.3 Si una empresa dedicada a la producció de sucs naturals compra 200 camps de tarongers, està duent a terme una estratègia de diversificació

a) vertical.

b) horitzontal.

c) ni vertical ni horitzontal.

d) de segmentació.

[0,5 punts]

6.4 L’anàlisi de la cadena de valor permet a l’empresa detectar

a) amenaces.

b) oportunitats.

c) debilitats.

d) variables de l’entorn macroeconòmic.

[0,5 punts]

6.5 Quin és el capital mínim per a constituir una societat anònima?

a) No hi ha capital mínim.

b) 3.000 €.

c) 6.000 €.

d) 60.000 €.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

6.10,5 punts

Plantejament Pregunta sobre la relació entre el període mitjà de maduració financer i el fons de maniobra que necessita l’empresa. (A tot l’exercici, cada resposta correcta val 0,50{,}5 punts, cada resposta errònia en descompta 0,150{,}15 i les no contestades no descompten.)

  1. El període mitjà de maduració financer és el temps que passa des que l’empresa paga els proveïdors fins que cobra dels clients. Durant aquest temps ha de finançar el cicle (existències i clients pendents de cobrar) amb altres recursos.

  2. Com més llarg és aquest període, més recursos queden immobilitzats en el cicle i durant més temps: les necessitats de fons de maniobra són més grans. Resposta a).

  3. No és b), que diu el contrari; ni c), perquè les necessitats de fons de maniobra depenen justament d’aquest període; ni d), perquè un període llarg allunya aquestes necessitats de zero.

ResultatResposta a): més grans.

La pauta oficial dona: a)

6.20,5 punts

Plantejament Pregunta sobre quina font de finançament és interna, és a dir, generada per la mateixa empresa (autofinançament).

  1. Les reserves són beneficis que l’empresa no reparteix entre els socis i es queda per finançar-se: són una font de finançament interna. Resposta b).

  2. No és c): l’emprèstit és un deute que l’empresa emet i que subscriuen inversors de fora. Ni d): el lísing és un arrendament financer que contracta amb una entitat externa. Totes dues són fonts externes.

  3. Tampoc és a): els ingressos per vendes són el que l’empresa cobra per la seva activitat, no una font de finançament; només la part que queda com a benefici no repartit passa a ser finançament intern, en forma de reserves.

ResultatResposta b): les reserves.

La pauta oficial dona: b)

6.30,5 punts

Plantejament Pregunta sobre el tipus de diversificació d’una empresa de sucs que compra camps de tarongers, és a dir, que passa a produir la seva matèria primera.

  1. L’empresa incorpora una fase anterior del seu propi procés productiu (el cultiu de les taronges que després converteix en suc): és una diversificació vertical (integració vertical cap enrere). Resposta a).

  2. No és b): la diversificació horitzontal consisteix a oferir productes nous relacionats amb els que ja fa, al mateix nivell del procés, no a fabricar la pròpia matèria primera. Ni c), perquè sí que és vertical. Ni d): la segmentació és dividir el mercat en grups de clients, no un tipus de diversificació.

ResultatResposta a): vertical.

La pauta oficial dona: a)

6.40,5 punts

Plantejament Pregunta sobre què permet detectar l’anàlisi de la cadena de valor, que és una anàlisi interna de l’empresa.

  1. La cadena de valor analitza les activitats de la mateixa empresa: hi apareixen els seus punts forts i els seus punts febles. De les quatre opcions, l’única que és interna és «debilitats». Resposta c).

  2. No són a), b) ni d): les amenaces, les oportunitats i les variables de l’entorn macroeconòmic són factors externs, que s’estudien amb l’anàlisi de l’entorn (per exemple, la DAFO en la part externa o la PESTEL), no amb la cadena de valor.

ResultatResposta c): debilitats.

La pauta oficial dona: c)

6.50,5 punts

Plantejament Pregunta sobre el capital mínim que exigeix la llei per constituir una societat anònima.

  1. Per constituir una societat anònima cal un capital mínim de 60 00060\,000 €. Resposta d).

  2. No és a): la societat anònima sí que té capital mínim (no en tenen, per exemple, l’empresari individual o la societat coŀlectiva).

  3. No és b): 3 0003\,000 € era el capital mínim de la societat limitada fins a la Llei 18/2022, de creació i creixement d’empreses, que el va rebaixar a 11 €. Tampoc c): 6 0006\,000 € no és el capital mínim de la societat anònima.

ResultatResposta d): 60 00060\,000 €.

La pauta oficial dona: d)

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 2

2,5 puntsLa pauta té un errorTambé a VAN, TIR i termini de recuperació
Enunciat oficial

En Bernat Serraplana és assessor empresarial. En aquests moments està valorant dos possibles projectes d’inversió que poden ser molt beneficiosos per a l’empresa Selvacat, SL. Imagineu que esteu fent pràctiques a l’empresa d’en Bernat i li doneu un cop de mà amb aquest encàrrec, i que l’altre dia, tot preparant l’informe per presentar-lo a l’empresa client, sense voler vau esborrar algunes dades de l’arxiu, de manera que, finalment, les dades que es coneixen sobre els dos projectes són les següents:

Desemborsament inicialFlux de caixa net (any 1)Flux de caixa net (any 2)Flux de caixa net (any 3)
Projecte 1?100.000 €90.000 €100.000 €
Projecte 2270.000 €105.000 €?150.000 €

2.1 En l’informe que esteu preparant s’utilitzarà el criteri del valor actual net (VAN). Expliqueu en què consisteix aquest mètode. A banda, en Bernat us demana que calculeu quins haurien de ser els imports que falten perquè, segons aquest criteri de selecció d’inversions, qualsevol dels dos projectes fos acceptat per l’empresa client. Actualment, amb un cost de capital (o taxa d’actualització o de descompte) del 6 %, el VAN dels dos projectes és zero.

[0,75 punts]

2.2 Per finançar la inversió, Selvacat, SL ha donat la indicació que vol utilitzar fonts de finançament externes i a llarg termini i us demana assessorament respecte al facturatge (o factoring), a un préstec a cinc anys i a un crèdit comercial. Expliqueu breument cadascuna de les fonts de finançament esmentades i digueu quina escolliríeu, atenent a la indicació de l’empresa.

[1 punt]

2.3 Imagineu que, a darrera hora, l’empresa us ha fet arribar un altre projecte d’inversió (projecte 3) que considera que els pot interessar. Aquest projecte és molt similar als anteriors i sabem que la seva TIR (taxa interna de rendibilitat) és del 7 %. Expliqueu raonadament quin dels tres projectes (1, 2 o 3) aconsellaríeu d’acord amb aquest mètode de selecció d’inversions i per què desconsellaríeu els altres.

Per fer-ho, tingueu en compte que es manté la taxa del cost de capital o taxa de descompte del 6 %.

[0,75 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

2.10,75 punts

Plantejament Es demana explicar el criteri del VAN i calcular les dues dades esborrades: el desemborsament inicial del projecte 1 i el flux de caixa de l’any 2 del projecte 2. L’enunciat diu que, amb un cost de capital del 66 %, el VAN dels dos projectes és zero; per tant, les dades que falten són les que fan VAN=0\text{VAN}=0, que és el límit perquè un projecte s’accepti. Per no escriure xifres amb massa dígits, treballem en milers d’euros.

  1. El VAN (valor actual net) és un mètode dinàmic de selecció d’inversions: té en compte que els diners canvien de valor amb el temps. Consisteix a actualitzar tots els fluxos de caixa nets al moment inicial amb la taxa de descompte kk i restar-los el desemborsament inicial AA:

    VAN\text{VAN}=−A+Q11+k+Q2(1+k)2{}= -A+\frac{Q_1}{1+k}+\frac{Q_2}{(1+k)^2}+Q3(1+k)3{}+\frac{Q_3}{(1+k)^3}
  2. Un projecte s’accepta si el VAN és igual o més gran que zero: el valor actual dels fluxos que genera cobreix el desemborsament inicial. Entre diversos projectes, es prefereix el de VAN més alt.

  3. Projecte 1: amb VAN=0\text{VAN}=0, el desemborsament és igual a la suma dels fluxos actualitzats al 66 %:

    A1A_1=1001,06{}= \frac{100}{1{,}06}+901,062{}+\frac{90}{1{,}06^2}+1001,063{}+\frac{100}{1{,}06^3}≈94,34+80,10+83,96{}\approx 94{,}34+80{,}10+83{,}96=258,40{}= 258{,}40
  4. És a dir, uns 258 400258\,400 €. És el desemborsament inicial màxim: amb un desemborsament més gran el VAN seria negatiu i el projecte es rebutjaria.

  5. Projecte 2: amb VAN=0\text{VAN}=0, el flux de l’any 2 actualitzat ha de cobrir el que no cobreixen els altres dos fluxos:

    Q21,062\frac{Q_2}{1{,}06^2}=270−1051,06{}= 270-\frac{105}{1{,}06}−1501,063{}-\frac{150}{1{,}06^3}≈270−99,06−125,94{}\approx 270-99{,}06-125{,}94=45,00{}= 45{,}00
  6. El portem a l’any 2 multiplicant per 1,062=1,12361{,}06^2=1{,}1236:

    Q2≈45,00⋅1,1236≈50,56Q_2\approx 45{,}00\cdot 1{,}1236\approx 50{,}56
  7. Amb més decimals surt 50,56350{,}563 milers d’euros, uns 50 56350\,563 €. És el flux mínim de l’any 2: si fos més petit, el VAN seria negatiu.

ResultatProjecte 1: el desemborsament inicial que falta és d’uns 258 400258\,400 € (com a màxim, perquè s’accepti). Projecte 2: el flux de caixa de l’any 2 és d’uns 50 56350\,563 € (com a mínim). Amb aquests imports el VAN de cada projecte és zero.

La pauta oficial dona: Projecte 1: −X+94 339,62-X+94\,339{,}62+80 099,68{}+80\,099{,}68+83 961,93=0{}+83\,961{,}93=0, X=258 401,23X=258\,401{,}23 € (desemborsament màxim); projecte 2: X/1,062=45 000,51X/1{,}06^2=45\,000{,}51, X=50 562,57X=50\,562{,}57 € (flux mínim; a la conclusió escriu 50 562,2750\,562{,}27).

2.21 punt

Plantejament Cal explicar les tres fonts de finançament i triar la que compleix les dues condicions de l’empresa: que sigui externa (aliena) i a llarg termini.

  1. Facturatge (factoring): l’empresa (la cedent) transfereix els seus drets de cobrament sobre clients i deutors a una entitat especialitzada (el factor, normalment un banc), que els cobra al venciment i, en el facturatge sense recurs, assumeix el risc d’impagament, tot a canvi d’una comissió. Abans, el factor selecciona els saldos de clients i deutors que accepta i rebutja els que tenen historial de morositat. És finançament extern a curt termini.

  2. Préstec a cinc anys: una entitat de crèdit lliura a l’empresa un import pactat, que l’empresa retorna amb interessos segons un pla d’amortització a cinc anys. És finançament extern a llarg termini (més d’un any).

  3. Crèdit comercial (proveïdors): l’empresa compra als proveïdors i els paga més tard; mentrestant disposa del que ha comprat sense haver-ho pagat, i això és una forma de finançament. És finançament extern a curt termini.

  4. Elecció: el préstec a cinc anys, perquè és l’única de les tres fonts que és externa i a llarg termini, com demana l’empresa. El facturatge i el crèdit comercial són externs, però a curt termini.

ResultatFacturatge: extern a curt termini; préstec a cinc anys: extern a llarg termini; crèdit comercial: extern a curt termini. S’escull el préstec a cinc anys, l’única font que compleix la indicació de l’empresa.

La pauta oficial dona: Facturatge i crèdit comercial: fonts externes a curt termini (no compleixen); préstec a cinc anys: extern a llarg termini; s’escull el préstec.

2.30,75 punts

Plantejament Es demana aplicar el criteri de la TIR als tres projectes amb un cost de capital del 66 %. La TIR dels projectes 1 i 2 surt de l’apartat 2.1: és la taxa que fa que el seu VAN sigui zero.

  1. La TIR (taxa interna de rendibilitat) és, com el VAN, un mètode dinàmic. És la taxa de descompte que fa que el VAN d’una inversió sigui zero; és la rendibilitat del projecte en percentatge. Un projecte interessa si la TIR és més gran que el cost del capital kk, i entre diversos projectes es tria el de TIR més alta.

  2. Projectes 1 i 2: l’enunciat diu que amb k=6k=6 % el VAN és zero, així que la TIR és exactament del 66 %. Rendeixen just el que costen els diners: per cada 100100 € que l’empresa demana prestats al 66 % n’ha de tornar 106106 €, i la inversió li’n dona 106106 €; no en perd, però tampoc no en guanya.

  3. Projecte 3: TIR del 77 %, més gran que el 66 %. Per cada 100100 € demanats al 66 % n’obté 107107 €: en torna 106106 € i en guanya 11 € més (un 11 % més).

  4. S’aconsella el projecte 3, l’únic amb una TIR més gran que el cost del capital i la TIR més alta dels tres. Els projectes 1 i 2 es desaconsellen perquè només igualen el cost del capital (TIR=k\text{TIR}=k): no aporten cap rendibilitat per sobre del que costa finançar-los.

ResultatTIR1=TIR2=6\text{TIR}_1=\text{TIR}_2=6 % (igual al cost del capital) i TIR3=7\text{TIR}_3=7 % (més gran). S’aconsella el projecte 3.

La pauta oficial dona: TIR dels projectes 1 i 2 =6=6 % (VAN nul a k=6k=6 %: ni es guanya ni es perd); TIR del projecte 3 =7=7 %, més gran que el cost del capital: s’aconsella el projecte 3.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria extraordinària · Sèrie 2 · Exercici 2

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a VAN, TIR i termini de recuperació
Enunciat oficial

La Marta, la propietària del restaurant Slomo, SL, s’està plantejant canviar el local per un de més gran. Per aquest motiu, té sobre la taula dos projectes d’inversió per als propers cinc anys i vol analitzar-los per a poder prendre la millor decisió. Les característiques dels projectes es mostren en la taula següent:

Projecte AProjecte B
Desemborsament inicial: 14.000 €Desemborsament inicial: 17.000 €
Flux de caixa net (any 1): 2.000 €Flux de caixa net (any 1): 2.500 €
Flux de caixa net (any 2): 3.000 €Flux de caixa net (any 2): 3.000 €
Flux de caixa net (any 3): 3.500 €Flux de caixa net (any 3): 4.000 €
Flux de caixa net (any 4): 4.000 €Flux de caixa net (any 4): 4.500 €
Flux de caixa net (any 5): 4.500 €Flux de caixa net (any 5): 5.000 €

2.1 Calculeu el valor actual net (VAN) de cada projecte, sabent que la taxa d’actualització o de descompte és del 4 %. Expliqueu raonadament quin projecte és el més recomanable segons aquest criteri. No us limiteu a dir si el valor obtingut és positiu o negatiu; expliqueu què significa que, un cop calculat el VAN per a cada projecte, el valor obtingut sigui més gran o més petit que zero.

[0,75 punts]

2.2 Calculeu el termini de recuperació (o payback) de cada projecte i argumenteu quin és el projecte més recomanable segons aquest criteri. A continuació, expliqueu per què a la Marta li hauria estat útil calcular la taxa interna de rendibilitat (TIR) de cada projecte. Justifiqueu la resposta sense fer cap càlcul.

[1 punt]

2.3 La Marta necessita decantar-se per una font de finançament extern i a curt termini. Està indecisa entre el facturatge (també anomenat factoring) i el crèdit comercial. Expliqueu aquests dos conceptes. A continuació, argumenteu quina de les dues fonts proposades tindria poca utilitat per a la seva activitat empresarial, en cas de soŀlicitar-la, tenint en compte que en el seu negoci es ven tot al comptat.

[0,75 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

2.10,75 punts

Plantejament El VAN (valor actual net) porta tots els fluxos de caixa al moment inicial amb la taxa d’actualització k=0,04k=0{,}04 i hi resta el desemborsament inicial AA. Després cal triar el projecte i explicar què vol dir el signe del VAN. Imports en euros.

  1. Fórmula del VAN per a cinc anys:

    VAN\text{VAN}=−A+Q11+k+Q2(1+k)2{}= -A+\frac{Q_1}{1+k}+\frac{Q_2}{(1+k)^2}+Q3(1+k)3{}+\frac{Q_3}{(1+k)^3}+Q4(1+k)4{}+\frac{Q_4}{(1+k)^4}+Q5(1+k)5{}+\frac{Q_5}{(1+k)^5}
  2. Projecte A:

    VANA\text{VAN}_A=−14 000{}= -14\,000+2 0001,04{}+\frac{2\,000}{1{,}04}+3 0001,042{}+\frac{3\,000}{1{,}04^2}+3 5001,043{}+\frac{3\,500}{1{,}04^3}+4 0001,044{}+\frac{4\,000}{1{,}04^4}+4 5001,045{}+\frac{4\,500}{1{,}04^5}
  3. Amb cada flux descomptat escrit amb un decimal (el resultat surt de sumar-los sense arrodonir):

    −14 000+1 923,1-14\,000+1\,923{,}1+2 773,7+3 111,5{}+2\,773{,}7+3\,111{,}5+3 419,2+3 698,7{}+3\,419{,}2+3\,698{,}7≈926,12{}\approx 926{,}12
  4. Projecte B:

    VANB\text{VAN}_B=−17 000{}= -17\,000+2 5001,04{}+\frac{2\,500}{1{,}04}+3 0001,042{}+\frac{3\,000}{1{,}04^2}+4 0001,043{}+\frac{4\,000}{1{,}04^3}+4 5001,044{}+\frac{4\,500}{1{,}04^4}+5 0001,045{}+\frac{5\,000}{1{,}04^5}
  5. Amb cada flux descomptat escrit amb un decimal (el resultat surt de sumar-los sense arrodonir):

    −17 000+2 403,8-17\,000+2\,403{,}8+2 773,7+3 556,0{}+2\,773{,}7+3\,556{,}0+3 846,6+4 109,6{}+3\,846{,}6+4\,109{,}6≈−310,25{}\approx -310{,}25
  6. Què vol dir el signe: un VAN positiu vol dir que la suma dels fluxos de caixa portats al moment actual supera el desemborsament inicial. El projecte recupera la inversió, obté la rendibilitat mínima exigida (el 44 %, que cobreix el cost del finançament o d’oportunitat) i, a més, aporta un guany extra.

  7. Un VAN negatiu vol dir que el projecte no arriba a la rendibilitat mínima exigida: els fluxos actualitzats no compensen el desemborsament, i la inversió no s’ha de fer.

  8. A té VAN positiu i B, negatiu: segons el VAN, s’ha de triar el projecte A i rebutjar el B.

ResultatVANA≈926,12\text{VAN}_A\approx926{,}12 € (positiu) i VANB≈−310,25\text{VAN}_B\approx-310{,}25 € (negatiu). Segons el VAN, el projecte més recomanable és A.

La pauta oficial dona: VANA=926,12\text{VAN}_A=926{,}12 (positiu); VANB=−310,25\text{VAN}_B=-310{,}25 (negatiu): és més recomanable A; significat del VAN positiu i negatiu.

2.21 punt

Plantejament El termini de recuperació (payback) és el temps que tarden els fluxos de caixa acumulats a igualar el desemborsament inicial; se suposa que el flux de cada any entra de manera uniforme al llarg de l’any. Després cal explicar, sense fer càlculs, per què seria útil la TIR.

  1. Projecte A (desemborsament de 14 00014\,000 €), fluxos acumulats:

    2 000 → 5 000 → 8 500 → 12 5002\,000\ \to\ 5\,000\ \to\ 8\,500\ \to\ 12\,500
  2. Al final del quart any falten 14 000−12 500=1 50014\,000-12\,500=1\,500 €, que es recuperen amb el flux del cinquè any (4 5004\,500 € repartits en 12 mesos):

    1 5004 500⋅12=4 mesos\frac{1\,500}{4\,500}\cdot12=4\ \text{mesos}
  3. Projecte B (desemborsament de 17 00017\,000 €), fluxos acumulats:

    2 500 → 5 500 → 9 500 → 14 0002\,500\ \to\ 5\,500\ \to\ 9\,500\ \to\ 14\,000
  4. Al final del quart any falten 17 000−14 000=3 00017\,000-14\,000=3\,000 €, que es recuperen amb el flux del cinquè any (5 0005\,000 €):

    3 0005 000⋅12=7,2 mesos\frac{3\,000}{5\,000}\cdot12=7{,}2\ \text{mesos}
  5. A es recupera en 4 anys i 4 mesos; B, en 4 anys i 7,27{,}2 mesos (uns 7 mesos i 6 dies). Segons el payback, és millor el projecte A, perquè recupera la inversió abans.

  6. Utilitat de la TIR: la TIR és la taxa d’actualització que fa que el VAN sigui igual a zero, és a dir, la rendibilitat del projecte expressada en percentatge.

  7. Es compara amb la rendibilitat mínima exigida (aquí, el 44 %): si la TIR és més gran, el projecte és viable i es pot acceptar; si és més petita, s’ha de rebutjar. Així la Marta sabria quina rendibilitat dona cada projecte i podria comparar-los entre ells i amb altres usos dels diners.

  8. A més, el payback no té en compte el valor del diner en el temps ni els fluxos que arriben després de recuperar la inversió; la TIR sí que els té en compte.

  9. Comprovació numèrica (no la demana l’examen): resolent VAN(r)=0\text{VAN}(r)=0, la TIR de A és d’un 6,16{,}1 %, més gran que el 44 %, i la de B, d’un 3,43{,}4 %, més petita. Coincideix amb el que diu el VAN.

ResultatPayback de A: 4 anys i 4 mesos; payback de B: 4 anys i 7,27{,}2 mesos. Segons aquest criteri, és millor el projecte A. La TIR hauria estat útil perquè dona la rendibilitat de cada projecte en percentatge i, comparada amb la rendibilitat mínima exigida, diu si cal acceptar-lo o rebutjar-lo.

La pauta oficial dona: Payback A: 4 anys i 4 mesos; payback B: 4 anys i 7,27{,}2 mesos; millor A. La TIR és la taxa que fa el VAN zero; si TIR>r\text{TIR}>r el projecte és viable.

2.30,75 punts

Plantejament Cal explicar dues fonts de finançament extern a curt termini i decidir quina té poc sentit per a un restaurant que cobra tot al comptat.

  1. Facturatge (factoring): l’empresa cedeix les factures que té pendents de cobrar dels seus clients a una entitat financera, que s’encarrega de cobrar-les al venciment; a canvi, l’empresa paga una comissió. És una font de finançament extern a curt termini.

  2. Crèdit comercial: és l’ajornament del pagament que els proveïdors concedeixen a l’empresa quan li venen les matèries primeres o les mercaderies. Mentre no les paga, l’empresa es finança amb un crèdit dels proveïdors. És finançament extern, a curt termini i automàtic.

  3. El crèdit comercial és gratuït si el proveïdor no cobra cap recàrrec per ajornar el pagament ni fa cap descompte per pagar al comptat; si ofereix un descompte per pagament immediat, té un cost d’oportunitat: el descompte que es perd.

  4. Tindria poca utilitat el facturatge: el restaurant ven tot al comptat, de manera que no té factures de clients pendents de cobrar que pugui cedir. En canvi, el crèdit comercial sí que li seria útil, perquè pot ajornar el pagament als seus proveïdors.

ResultatEl facturatge consisteix a cedir les factures pendents de cobrar a una entitat financera, que les cobra a canvi d’una comissió; el crèdit comercial és l’ajornament del pagament que concedeixen els proveïdors. Per a Slomo, SL tindria poca utilitat el facturatge, perquè cobra tot al comptat i no té factures pendents de cobrar.

La pauta oficial dona: Definició del facturatge i del crèdit comercial (amb el seu cost d’oportunitat si hi ha descompte per pagament al comptat); el facturatge té poca utilitat per a una empresa que ven al comptat.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria extraordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria extraordinària · Sèrie 2 · Exercici 3

2,5 puntsLa pauta arrodoneix diferentTambé a Comptabilitat i anàlisi financera, VAN, TIR i termini de recuperació
Enunciat oficial

La Mirèlha i en Cristòl són la quarta generació de propietaris d’M&C, SL, una empresa familiar aranesa dedicada a la producció de patés i formatges de muntanya. Ambdós s’esforcen perquè l’empresa continuï endavant malgrat la situació econòmica i tenen molta empenta per a fer noves inversions. A continuació, es presenten algunes dades comptables de l’empresa:

Taula 1Any 1Any 2
Ingressos d’explotació240.000 €425.000 €
Despeses d’explotació110.000 €210.000 €
BAII (benefici abans d’interessos i impostos)130.000 €215.000 €
Despeses financeres5.000 €6.000 €
BAI (benefici abans d’impostos)125.000 €209.000 €
Impost sobre beneficis del 25 %31.250 €52.250 €
Benefici net93.750 €156.750 €
Taula 2Any 1Any 2
Actiu no corrent280.000 €–5 % respecte de l’any 1
Actiu corrent172.000 €+15 % respecte de l’any 1
Patrimoni net190.000 €200.000 €
Passiu no corrent158.000 €100.000 €
Passiu corrent104.000 €163.800 €

3.1 Expliqueu el concepte rendibilitat econòmica. Calculeu la rendibilitat econòmica de l’any 1 i de l’any 2 i expresseu el resultat final en percentatge. Per al càlcul de l’any 2, fixeu-vos que l’actiu no corrent ha disminuït un 5 % i l’actiu corrent ha augmentat un 15 % respecte de l’any anterior. Seguidament, argumenteu si l’any 2 la rendibilitat econòmica d’aquesta empresa ha millorat o ha empitjorat respecte de l’any 1.

[1 punt]

3.2 Les dades que han facilitat la Mirèlha i en Cristòl formen part dels comptes anuals que han de fer obligatòriament les pimes segons el que indica el Pla General de Comptabilitat. Expliqueu què entenem per compte anual i per Pla General de Comptabilitat.

[0,5 punts]

3.3 La filla de la Mirèlha us ha demanat ajut, ja que s’ha de presentar a l’examen de selectivitat i no té clar quines de les definicions de la taula següent són correctes i quines són incorrectes. En el cas de les incorrectes, digueu a quin terme corresponen.

DefinicióCorrecta o incorrecta?En cas de ser incorrecta, a quin terme correspon?
Els descomptes d’efectes són els beneficis no distribuïts per l’empresa. Els beneficis s’obtenen a partir del resultat, el qual s’aconsegueix com a conseqüència del desenvolupament de la seva activitat.
Els préstecs són recursos que s’han de tornar i remunerar en uns terminis pactats. Es tracta d’un contracte mitjançant el qual generalment una entitat de crèdit lliura un import prèviament pactat a una empresa o a un individu, amb un venciment i un pla d’amortització establerts, i amb uns interessos pactats.
Les tipologies d’inversió, segons la finalitat de la inversió dins de l’empresa, poden ser de reposició, expansiva i estratègica.
El rènting és un sistema de finançament mitjançant el qual l’empresa incorpora algun element de l’actiu fix a canvi d’una quota d’arrendament. En definitiva, és una forma de finançament que permet el lloguer d’un bé i la possibilitat d’adquirir-lo en finalitzar el contracte.

[1 punt]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

3.11 punt

Plantejament Cal explicar què mesura la rendibilitat econòmica (RE) i calcular-la per als dos anys amb el BAII de la taula 1 i el total de l’actiu de la taula 2. L’actiu de l’any 2 s’obté aplicant les variacions que dona l’enunciat.

  1. Concepte: la rendibilitat econòmica mesura el benefici que generen els actius de l’empresa sense tenir en compte com es financen (és a dir, abans d’interessos i impostos). Indica l’eficàcia de la gestió: com més alta, millor, perquè vol dir que amb pocs actius s’obté un benefici alt. En percentatge, diu quants euros de BAII s’obtenen per cada 100100 € invertits en actius.

  2. Fórmula:

    RE=BAIIActiu total⋅100RE=\frac{\text{BAII}}{\text{Actiu total}}\cdot100
  3. Any 1, actiu total:

    280 000+172 000=452 000280\,000+172\,000=452\,000
  4. Rendibilitat econòmica de l’any 1, en percentatge:

    RE1=130 000452 000⋅100≈28,76RE_1=\frac{130\,000}{452\,000}\cdot100\approx28{,}76
  5. Any 2: l’actiu no corrent baixa un 55 % i l’actiu corrent puja un 1515 %:

    ANC2ANC_2=280 000⋅0,95{}= 280\,000\cdot0{,}95=266 000{}= 266\,000AC2=172 000⋅1,15=197 800AC_2=172\,000\cdot1{,}15=197\,800
  6. Actiu total de l’any 2 (coincideix amb el patrimoni net i el passiu de la taula 2: 200 000+100 000+163 800200\,000+100\,000+163\,800):

    266 000+197 800=463 800266\,000+197\,800=463\,800
  7. Rendibilitat econòmica de l’any 2, en percentatge:

    RE2=215 000463 800⋅100≈46,36RE_2=\frac{215\,000}{463\,800}\cdot100\approx46{,}36
  8. L’any 1, cada 100100 € d’actiu generen 28,7628{,}76 € de BAII; l’any 2, 46,3646{,}36 €. La rendibilitat econòmica ha millorat: el BAII ha crescut un 65,465{,}4 %, mentre que l’actiu només ha crescut un 2,62{,}6 %. La gestió ha estat més eficaç i els actius han generat més valor que l’any anterior.

ResultatRE1≈28,76RE_1\approx28{,}76 % i RE2≈46,36RE_2\approx46{,}36 %: l’any 2 la rendibilitat econòmica ha millorat.

La pauta oficial dona: RE=BAII/Actiu totalRE=\text{BAII}/\text{Actiu total}; any 1: 130 000/452 000=28,76130\,000/452\,000=28{,}76 %; any 2: ANC=266 000ANC=266\,000, AC=197 800AC=197\,800, actiu 463 800463\,800, 215 000/463 800=46,35215\,000/463\,800=46{,}35 %; ha millorat.

3.20,5 punts

Plantejament Cal definir dos conceptes de comptabilitat: els comptes anuals i el Pla General de Comptabilitat (PGC).

  1. Comptes anuals: són els estats financers (documents comptables) que elabora l’empresa al tancament de l’exercici per mostrar la imatge fidel del seu patrimoni, de la seva situació financera i dels seus resultats. Recullen la informació financera de l’empresa.

  2. En el cas de les pimes, els comptes anuals són el balanç de situació, el compte de pèrdues i guanys i la memòria.

  3. Pla General de Comptabilitat: és la norma comptable bàsica que recull les normes, els procediments i els mètodes que s’han de seguir per fer la comptabilitat. És d’aplicació obligatòria i es va crear perquè la informació comptable de totes les empreses fos homogènia i, per tant, comparable.

ResultatEls comptes anuals són els documents que mostren la imatge fidel del patrimoni, la situació financera i els resultats de l’empresa (en les pimes, el balanç, el compte de pèrdues i guanys i la memòria). El PGC és la norma obligatòria que fixa com s’ha de fer la comptabilitat perquè la informació de totes les empreses sigui homogènia i comparable.

La pauta oficial dona: Comptes anuals: estats financers que mostren la imatge fidel (balanç, compte de pèrdues i guanys i memòria per a les pimes); PGC: normes, procediments i mètodes comptables obligatoris per fer homogènia i comparable la informació.

3.31 punt

Plantejament Per a cada definició cal dir si correspon al terme que hi apareix i, si no, quin és el terme correcte. Tres dels termes són fonts de finançament i un, una classificació de les inversions.

  1. Descomptes d’efectes: incorrecta. Els beneficis no distribuïts que l’empresa es queda són les reserves. El descompte d’efectes és una altra cosa: l’empresa porta al banc les lletres de canvi dels clients abans del venciment, i el banc n’hi avança l’import descomptant-ne interessos i comissions.

  2. Préstecs: correcta. És un contracte pel qual una entitat de crèdit lliura un import pactat, que s’ha de tornar en un termini, segons un pla d’amortització i amb uns interessos.

  3. Tipologies d’inversió: correcta. Segons la finalitat dins de l’empresa, les inversions poden ser de reposició (substituir equips gastats o obsolets), expansives (augmentar la capacitat o la dimensió de l’empresa) i estratègiques.

  4. Rènting: incorrecta. Un lloguer d’un bé amb la possibilitat de comprar-lo en acabar el contracte (opció de compra) és el leasing o arrendament financer. El rènting és un lloguer sense opció de compra.

ResultatDescomptes d’efectes: incorrecta (és la definició de les reserves). Préstecs: correcta. Tipologies d’inversió: correcta. Rènting: incorrecta (és la definició del leasing).

La pauta oficial dona: Descomptes d’efectes: incorrecta (reserves); préstecs: correcta; tipologies d’inversió: correcta; rènting: incorrecta (leasing).

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria extraordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2022Convocatòria ordinària · Sèrie 2 · Exercici 2

2,5 puntsLa pauta arrodoneix diferentTambé a VAN, TIR i termini de recuperació
Enunciat oficial

L’empresa Salvem el Planeta, SLU (societat limitada unipersonal) és una microempresa que desenvolupa la seva activitat a Catalunya. Actualment, està analitzant tres projectes d’inversió que li permetin millorar el tractament de residus i s’ha de decidir per un, sabent que tots tres tenen una durada prevista de 3 anys i un desemborsament inicial de 400.000 €. El director financer de l’empresa ha elaborat una taula en la qual falten algunes dades, corresponents al flux de caixa net del tercer any.

ProjecteDesemborsament inicialTermini de recuperació (o payback)Flux de caixa net (any 1)Flux de caixa net (any 2)Flux de caixa net (any 3)
Júpiter400.000 €3 anys100.000 €80.000 €?
Plutó400.000 €2,5 anys (és a dir, 2 anys i 6 mesos)150.000 €150.000 €?
Venus400.000 €2 anys300.000 €100.000 €0

2.1 A partir de les dades que consten en la taula, quins fluxos de caixa nets han de generar el projecte Júpiter i el projecte Plutó el tercer any per a poder recuperar el desemborsament inicial? Per a respondre, heu de tenir en compte el termini de recuperació (o payback) facilitat per a cada projecte. A continuació us facilitem el càlcul del flux de caixa net del projecte Venus.

Projecte Venus — Desemborsament inicial: 400.000 €.

— Any 1: 300.000 €.

— Any 2: 300.000 € + 100.000 € = 400.000 €.

El payback és de 2 anys: no hi ha flux de caixa net l’any 3.

[0,8 punts]

2.2 Expliqueu què és el criteri del valor actual net (VAN). Seguidament, calculeu el VAN de cada projecte i digueu quin dels tres projectes recomanaríeu segons aquest criteri. Si el projecte escollit fos inviable legalment, seria recomanable executar-ne un dels altres dos? Justifiqueu la resposta.

ProjecteDesemborsament inicialFlux de caixa net (any 1)Flux de caixa net (any 2)Flux de caixa net (any 3)
Júpiter400.000 €100.000 €80.000 €(Càlcul realitzat en l’apartat 2.1)
Plutó400.000 €150.000 €150.000 €(Càlcul realitzat en l’apartat 2.1)
Venus400.000 €300.000 €100.000 €0

El cost de capital (k) és del 5 %.

[1,25 punts]

2.3 Aquesta microempresa, a banda d’aquest projecte d’inversió, s’està plantejant de fer-ne d’altres, i per això té previst de demanar una subvenció. En cas que no la hi concedeixin, no disposarà de tot el finançament que li cal, i necessitarà una quantitat considerable de diners, tot i que no en sap la xifra exacta. Li recomaneu que soŀliciti un emprèstit? O seria millor una pòlissa de crèdit? Expliqueu aquestes dues fonts de finançament i, seguidament, raoneu quina és més aconsellable per a aquesta microempresa.

[0,45 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

2.10,8 punts

Plantejament Es demana el flux de caixa net del tercer any de Júpiter i de Plutó a partir del termini de recuperació, que és el temps que triguen els fluxos acumulats a igualar el desemborsament inicial de 400 000400\,000 €. Es resol com l’exemple de Venus, acumulant els fluxos any per any.

  1. Júpiter: en els dos primers anys recupera

    100 000+80 000=180 000100\,000+80\,000=180\,000
  2. El payback és de 3 anys justos, així que el flux del tercer any, XX, ha de completar exactament els 400 000400\,000 €:

    180 000+X180\,000+X=400 000{}= 400\,000⇒X=220 000{}\Rightarrow X=220\,000
  3. Plutó: en els dos primers anys recupera 150 000+150 000=300 000150\,000+150\,000=300\,000 €, i encara en falten

    400 000−300 000=100 000400\,000-300\,000=100\,000
  4. El payback és de 2 anys i 6 mesos: aquests 100 000100\,000 € es recuperen en la meitat del tercer any. Suposant que el flux entra de manera uniforme durant l’any, el flux dels 12 mesos ha de ser el doble:

    X=100 000⋅126=200 000X=100\,000\cdot\dfrac{12}{6}=200\,000
  5. Comprovació: amb un flux de 200 000200\,000 € l’any, recuperar els 100 000100\,000 € que falten costa

    100 000⋅12200 000\dfrac{100\,000\cdot 12}{200\,000}=6 mesos{}= 6\ \text{mesos}

ResultatEl flux de caixa net del tercer any ha de ser de 220 000220\,000 € per a Júpiter i de 200 000200\,000 € per a Plutó.

La pauta oficial dona: Júpiter: 180 000+X=400 000180\,000+X=400\,000, X=220 000X=220\,000. Plutó: falten 100 000100\,000 en 6 mesos, flux del tercer any 200 000200\,000. Venus: sense flux l’any 3.

2.21,25 punts

Plantejament Es demana explicar el criteri del VAN, calcular-lo per als tres projectes amb un cost de capital kk del 55 % i triar-ne un; després, decidir què faríem si el triat no es pogués fer per motius legals. Els fluxos del tercer any de Júpiter i de Plutó són els de l’apartat 2.1.

  1. El valor actual net (VAN) és la suma de totes les entrades i sortides de diners del projecte portades al moment inicial: cada flux de caixa net es descompta al cost del capital i se li resta el desemborsament inicial. Un projecte és acceptable si el VAN és positiu (els fluxos actualitzats superen el desemborsament) i, entre diversos, es tria el de VAN més alt.

  2. Fórmula, amb AA el desemborsament inicial i QtQ_t el flux de caixa net de l’any tt:

    VAN\text{VAN}=−A+Q11+k{}= -A+\dfrac{Q_1}{1+k}+Q2(1+k)2{}+\dfrac{Q_2}{(1+k)^2}+Q3(1+k)3{}+\dfrac{Q_3}{(1+k)^3}
  3. Júpiter. Els fluxos descomptats són, arrodonits a l’euro, 95 23895\,238, 72 56272\,562 i 190 044190\,044 €; fent el càlcul amb tots els decimals:

    VANJuˊpiter\text{VAN}_{\text{Júpiter}}=−400 000{}= -400\,000+100 0001,05{}+\dfrac{100\,000}{1{,}05}+80 0001,052{}+\dfrac{80\,000}{1{,}05^2}+220 0001,053{}+\dfrac{220\,000}{1{,}05^3}≈−42 155{}\approx -42\,155
  4. Plutó:

    VANPlutoˊ\text{VAN}_{\text{Plutó}}=−400 000{}= -400\,000+150 0001,05{}+\dfrac{150\,000}{1{,}05}+150 0001,052{}+\dfrac{150\,000}{1{,}05^2}+200 0001,053{}+\dfrac{200\,000}{1{,}05^3}=−400 000+142 857{}= -400\,000+142\,857+136 054+172 768{}+136\,054+172\,768≈51 679{}\approx 51\,679
  5. Venus (no té flux el tercer any, així que només hi ha dos termes):

    VANVenus\text{VAN}_{\text{Venus}}=−400 000{}= -400\,000+300 0001,05{}+\dfrac{300\,000}{1{,}05}+100 0001,052{}+\dfrac{100\,000}{1{,}05^2}=−400 000+285 714{}= -400\,000+285\,714+90 703{}+90\,703≈−23 583{}\approx -23\,583
  6. Segons el VAN, cal recomanar Plutó: és l’únic amb VAN positiu i, per tant, el més alt. Els seus fluxos actualitzats recuperen el desemborsament i deixen un guany d’uns 51 67951\,679 € en valor d’avui.

  7. Si Plutó no es pogués fer per motius legals, no seria recomanable executar cap dels altres dos: Júpiter i Venus tenen VAN negatiu, és a dir, els seus fluxos actualitzats no arriben a recuperar el desemborsament inicial.

  8. Fixeu-vos que Venus recupera la inversió en 2 anys sense descomptar els fluxos, però en descomptar-los al 55 % ja no la recupera: el termini de recuperació no té en compte el valor del diner en el temps i el VAN sí.

ResultatVANJuˊpiter≈−42 155\text{VAN}_{\text{Júpiter}}\approx-42\,155 €, VANPlutoˊ≈51 679\text{VAN}_{\text{Plutó}}\approx51\,679 € i VANVenus≈−23 583\text{VAN}_{\text{Venus}}\approx-23\,583 €: es recomana Plutó, i si no es pogués fer, cap dels altres dos, perquè tenen VAN negatiu.

La pauta oficial dona: VANJuˊpiter=−42 155,29\text{VAN}_{\text{Júpiter}}=-42\,155{,}29; VANPlutoˊ=51 679,08\text{VAN}_{\text{Plutó}}=51\,679{,}08; VANVenus=−23 582,77\text{VAN}_{\text{Venus}}=-23\,582{,}77: es tria Plutó; si no es pot fer, cap dels altres dos (VAN negatiu).

2.30,45 punts

Plantejament Es demana explicar dues fonts de finançament aliè, l’emprèstit i la pòlissa de crèdit, i triar la més adequada per a una microempresa que necessitarà una quantitat considerable de diners però no sap quanta.

  1. Un emprèstit és l’emissió de títols (obligacions o bons) que compren particulars o altres empreses; porten un tipus d’interès fix o variable i, a la data pactada, l’empresa ha de tornar els diners als compradors. És finançament aliè a llarg termini.

  2. Només les grans empreses poden fer servir els emprèstits com a font de finançament.

  3. Una pòlissa de crèdit és un contracte amb una entitat financera que permet disposar de diners d’un compte fins a un límit, el crèdit disponible, i anar-los tornant dins del termini màxim pactat. Es fa servir quan l’empresa no sap quan necessitarà els diners ni quants en necessitarà exactament.

  4. L’empresa paga interessos només pels imports de què ha disposat, i una comissió per la part que no ha utilitzat.

  5. Per a aquesta microempresa és més aconsellable la pòlissa de crèdit: no sap la xifra exacta que necessitarà, i la pòlissa li permet fer servir només el que li calgui; l’emprèstit queda fora de l’abast d’una microempresa.

ResultatÉs més aconsellable la pòlissa de crèdit: s’adapta a una necessitat de diners d’import incert i és a l’abast d’una microempresa, mentre que l’emprèstit és propi de les grans empreses.

La pauta oficial dona: Emprèstit: obligacions o bons, a llarg termini, només per a grans empreses. Pòlissa de crèdit: disposició fins a un límit, interessos pel que es disposa i comissió pel que no. Més aconsellable: la pòlissa.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2022, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2022Convocatòria ordinària · Sèrie 2 · Exercici 6

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a Comptabilitat i anàlisi financera, L’empresa i el seu entorn, Màrqueting
Enunciat oficial

Encercleu la lletra de l’opció correcta de les qüestions següents.

[Cada resposta correcta val 0,5 punts. Per cada resposta errònia es descomptaran 0,15 punts; per les preguntes no contestades no hi haurà cap descompte.]

6.1 Les fonts de finançament propi són:

a) capital i reserves.

b) passiu corrent i passiu no corrent.

c) patrimoni net i passiu.

d) capital, reserves i amortitzacions.

[0,5 punts]

6.2 Les estratègies de gestió dels recursos de l’empresa busquen que cada departament o àrea contribueixi a l’èxit de l’alta direcció. Les estratègies relacionades amb la situació habitual de l’empresa i que tenen un horitzó temporal a curt termini s’anomenen

a) estratègies de negoci.

b) estratègies operatives o funcionals.

c) estratègies corporatives.

d) estratègies temporals.

[0,5 punts]

6.3 Si una empresa té una ràtio de rendibilitat econòmica (o ROI) del 25 % (o del 0,25) i uns beneficis abans d’interessos i impostos de 25.000 euros, el seu actiu total és de

a) 48.000 €.

b) 78.000 €.

c) 100.000 €.

d) 26.400 €.

[0,5 punts]

6.4 Pel que fa a les formes jurídiques de l’empresa, l’empresa individual té les característiques següents:

a) està formada per un o més socis, la responsabilitat està limitada al capital aportat i el capital mínim està fixat als estatuts.

b) està formada per un o més socis, la responsabilitat està limitada al capital aportat i el capital mínim és de 60.000 euros.

c) la responsabilitat és iŀlimitada i no hi ha un mínim de capital.

d) està formada per un o més socis, la responsabilitat està limitada al capital aportat i el capital mínim és de 3.000 euros.

[0,5 punts]

6.5 L’estratègia que utilitza l’empresa quan decideix dividir el mercat total on competeix en grups de consumidors que tinguin característiques similars s’anomena

a) diversificació.

b) diferenciació.

c) penetració de mercats.

d) segmentació.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

6.10,5 punts

Plantejament Pregunta sobre quines fonts de finançament són pròpies, és a dir, no s’han de tornar a ningú de fora de l’empresa. Cada resposta correcta val 0,50{,}5 punts i cada resposta errònia en resta 0,150{,}15; si no es contesta, no es resta res.

  1. El finançament propi el formen les aportacions dels socis (el capital) i l’autofinançament, que són els recursos que genera la mateixa empresa: les reserves (beneficis no repartits) i les amortitzacions.

  2. L’opció a) es queda curta perquè deixa fora les amortitzacions; b) és finançament aliè (deutes), i c) barreja el patrimoni net amb el passiu, que també és aliè.

ResultatLa resposta correcta és la d) capital, reserves i amortitzacions.

La pauta oficial dona: Resposta d).

6.20,5 punts

Plantejament Pregunta sobre els nivells d’estratègia d’una empresa: quin correspon a la gestió habitual de cada departament, a curt termini.

  1. Les estratègies operatives o funcionals són les de cada àrea de l’empresa (producció, màrqueting, finances, recursos humans…): tracten la situació habitual i tenen un horitzó a curt termini.

  2. Les corporatives afecten tota l’empresa a llarg termini, i les de negoci diuen com competeix cada unitat de negoci en el seu mercat; «estratègies temporals» no és cap nivell d’estratègia.

ResultatLa resposta correcta és la b) estratègies operatives o funcionals.

La pauta oficial dona: Resposta b).

6.30,5 punts

Plantejament Pregunta de càlcul: a partir de la rendibilitat econòmica (ROI) i del BAII, cal trobar l’actiu total.

  1. La rendibilitat econòmica divideix el BAII entre l’actiu total; aïllant l’actiu:

    RE\text{RE}=BAIIActiu total{}= \dfrac{\text{BAII}}{\text{Actiu total}}⇒Actiu total{}\Rightarrow \text{Actiu total}=BAIIRE{}= \dfrac{\text{BAII}}{\text{RE}}=25 0000,25{}= \dfrac{25\,000}{0{,}25}=100 000{}= 100\,000
  2. Comprovació: 25 000/100 000=0,2525\,000/100\,000=0{,}25, és a dir, el 2525 %. Amb cap de les altres xifres no surt aquesta rendibilitat.

ResultatLa resposta correcta és la c) 100 000100\,000 €.

La pauta oficial dona: Resposta c).

6.40,5 punts

Plantejament Pregunta sobre les característiques de l’empresari individual com a forma jurídica.

  1. L’empresari individual és una sola persona física que respon dels deutes de l’empresa amb tot el seu patrimoni personal (responsabilitat iŀlimitada), i la llei no li exigeix cap capital mínim.

  2. Les opcions a), b) i d) parlen de socis amb responsabilitat limitada al capital aportat, que és propi de les societats: 60 00060\,000 € és el capital mínim de la societat anònima, i 3 0003\,000 € era el de la societat de responsabilitat limitada quan es va fer aquest examen (des de l’octubre del 2022 n’hi ha prou amb 11 €).

ResultatLa resposta correcta és la c) la responsabilitat és iŀlimitada i no hi ha un mínim de capital.

La pauta oficial dona: Resposta c).

6.50,5 punts

Plantejament Pregunta sobre l’estratègia de màrqueting que divideix el mercat en grups de consumidors semblants.

  1. Dividir el mercat en grups (segments) de consumidors amb característiques semblants, per adaptar l’oferta a cadascun, és la segmentació.

  2. La diversificació és oferir productes nous en mercats nous; la diferenciació, aconseguir que el producte es percebi diferent del de la competència, i la penetració de mercats, vendre més dels productes actuals als mercats actuals.

ResultatLa resposta correcta és la d) segmentació.

La pauta oficial dona: Resposta d).

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2022, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2022Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 2

2,5 puntsLa pauta arrodoneix diferentTambé a VAN, TIR i termini de recuperació
Enunciat oficial

Fruites de la Terra, SL és una pime dedicada a la producció i distribució de fruita que ha tingut força problemes econòmics d’ençà de l’arribada de la COVID-19. Per això, ha pensat de posar una màquina de venda de productes frescos al seu establiment, amb l’objectiu de revifar el negoci. Per fer-ho, analitza els dos projectes d’inversió següents:

Projecte «Batuts»:

Consisteix a adquirir, per un valor de 18.000 €, una màquina per a fer batuts de iogurt de fruita. Cada batut es vendria a un preu de 2 €. Els costos fixos anuals d’aquest projecte serien de 3.000 €. Els costos variables serien una cinquena part del preu de cada batut. La previsió és vendre 4.000 batuts a l’any.

Cal tenir present, en primer lloc, que al final del segon any es donaria per acabada la inversió i es vendria la màquina per 10.000 € i, en segon lloc, que el cost de capital (o taxa d’actualització o de descompte) és del 5 %.

Projecte «Macedònia»:

La inversió implica un desemborsament inicial superior, i consistiria en la compra, per 35.000 €, d’una màquina que pela i talla la fruita per fer macedònia. S’estima que els cobraments anuals que es poden obtenir serien de 12.000 €, 17.000 € i 9.000 € durant els tres anys que es calcula que duraria la inversió. A banda, es calculen uns pagaments de 1.000 € anuals. Al final de la inversió es recuperarien 14.000 € per la venda de la màquina, i el cost de capital (o taxa d’actualització o de descompte) és, també, del 5 %.

2.1.a 2.1.

a) A partir de la informació de l’enunciat, completeu la taula següent, corresponent al projecte «Batuts»:

Ingressos totalsCostos fixosCostos variablesCostos totalsFluxos de caixa nets
Primer any
Segon any

[0,5 punts]

2.1.b b) Calculeu el valor actual net (VAN) de cada projecte i, a continuació, expliqueu raonadament la viabilitat de cadascun segons aquest criteri. Digueu quin dels dos projectes hauria d’escollir l’empresa i justifiqueu la resposta.

[0,5 punts]

2.2 Quin valor residual hauria de tenir el projecte «Batuts» perquè fos indiferent escollir un projecte o l’altre segons el criteri del valor actual net (VAN)?

[1 punt]

2.3 La pime Fruites de la Terra, SL vol comprar, al més aviat possible, una de les dues màquines. No la vol llogar. Com a molt, vol endeutar-se durant tres anys, i sense la intervenció de particulars. Un tècnic de l’empresa diu que el millor és que la pime emeti un emprèstit. Raoneu si la seva proposta és bona o no. En cas que considereu que no és una bona proposta, recomaneu a l’empresa una altra opció, és a dir, una altra font de finançament aliè.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

2.1.a0,5 punts

Plantejament Es demana omplir la taula d’ingressos, costos i fluxos de caixa nets del projecte «Batuts» en els dos anys. Les dades són les mateixes cada any: es venen 4 0004\,000 batuts a 22 €.

  1. Ingressos totals:

    4 000⋅2=8 0004\,000\cdot 2=8\,000
  2. Costos fixos: 3 0003\,000 € l’any.

  3. Costos variables: cada batut costa una cinquena part del preu.

    25=0,40\dfrac{2}{5}=0{,}400,40⋅4 000=1 6000{,}40\cdot 4\,000=1\,600
  4. Costos totals:

    3 000+1 600=4 6003\,000+1\,600=4\,600
  5. Flux de caixa net (ingressos totals menys costos totals):

    8 000−4 600=3 4008\,000-4\,600=3\,400
  6. Els dos anys queden iguals. La venda de la màquina (10 00010\,000 €) no és un ingrés de l’explotació: s’afegeix al flux del segon any en calcular el VAN.

ResultatCada any: ingressos totals 8 0008\,000 €, costos fixos 3 0003\,000 €, costos variables 1 6001\,600 €, costos totals 4 6004\,600 € i flux de caixa net 3 4003\,400 €.

La pauta oficial dona: Cada any: ingressos 8 0008\,000; costos fixos 3 0003\,000; costos variables 0,40⋅4 000=1 6000{,}40\cdot 4\,000=1\,600; costos totals 4 6004\,600; flux de caixa net 3 4003\,400.

2.1.b0,5 punts

Plantejament Es demana el VAN dels dos projectes amb un cost de capital del 55 %, si cadascun és viable i quin cal escollir.

  1. «Batuts»: desemborsament de 18 00018\,000 €, dos fluxos de 3 4003\,400 € i, el segon any, la venda de la màquina per 10 00010\,000 €:

    3 400+10 000=13 4003\,400+10\,000=13\,400
  2. VAN de «Batuts»:

    VANBatuts\text{VAN}_{\text{Batuts}}=−18 000{}= -18\,000+3 4001,05{}+\dfrac{3\,400}{1{,}05}+13 4001,052{}+\dfrac{13\,400}{1{,}05^2}=−18 000+3 238{}= -18\,000+3\,238+12 154{}+12\,154≈−2 608{}\approx -2\,608
  3. «Macedònia»: cada flux és el cobrament de l’any menys els pagaments de 1 0001\,000 €, i el tercer any s’hi suma la venda de la màquina per 14 00014\,000 €:

    Q1=12 000−1 000=11 000Q_1=12\,000-1\,000=11\,000Q2=17 000−1 000=16 000Q_2=17\,000-1\,000=16\,000Q3Q_3=9 000−1 000+14 000{}= 9\,000-1\,000+14\,000=22 000{}= 22\,000
  4. Els fluxos descomptats són, arrodonits a l’euro, 10 47610\,476, 14 51214\,512 i 19 00419\,004 €; fent el càlcul amb tots els decimals:

    VANMacedoˋnia\text{VAN}_{\text{Macedònia}}=−35 000{}= -35\,000+11 0001,05{}+\dfrac{11\,000}{1{,}05}+16 0001,052{}+\dfrac{16\,000}{1{,}05^2}+22 0001,053{}+\dfrac{22\,000}{1{,}05^3}≈8 993{}\approx 8\,993
  5. Segons aquest criteri, un projecte és viable si el VAN és positiu. «Batuts» no ho és: amb el VAN negatiu, els fluxos actualitzats no arriben a recuperar la inversió. «Macedònia» sí: els fluxos actualitzats superen el desemborsament inicial en uns 8 9938\,993 €.

  6. L’empresa hauria d’escollir el projecte «Macedònia», l’únic amb VAN positiu.

ResultatVANBatuts≈−2 608\text{VAN}_{\text{Batuts}}\approx-2\,608 € (no és viable) i VANMacedoˋnia≈8 993\text{VAN}_{\text{Macedònia}}\approx8\,993 € (és viable): cal escollir «Macedònia».

La pauta oficial dona: VANBatuts=−2 607,71\text{VAN}_{\text{Batuts}}=-2\,607{,}71; VANMacedoˋnia=8 993,09\text{VAN}_{\text{Macedònia}}=8\,993{,}09 (més endavant, 8 993,088\,993{,}08): s’escull «Macedònia».

2.21 punt

Plantejament Es demana quin valor residual (el preu de venda de la màquina al final del segon any) hauria de tenir «Batuts» perquè el seu VAN fos igual al de «Macedònia».

  1. Cal igualar el VAN de «Batuts», amb el valor residual VR\text{VR} com a incògnita, al VAN de «Macedònia» de l’apartat anterior:

    −18 000-18\,000+3 4001,05{}+\dfrac{3\,400}{1{,}05}+3 400+VR1,052{}+\dfrac{3\,400+\text{VR}}{1{,}05^2}=VANMacedoˋnia{}= \text{VAN}_{\text{Macedònia}}
  2. S’aïlla el terme del valor residual (els fluxos descomptats de l’explotació són, arrodonits, 3 2383\,238 i 3 0843\,084 €):

    VR1,052\dfrac{\text{VR}}{1{,}05^2}=VANMacedoˋnia{}= \text{VAN}_{\text{Macedònia}}+18 000−3 4001,05{}+18\,000-\dfrac{3\,400}{1{,}05}−3 4001,052{}-\dfrac{3\,400}{1{,}05^2}≈20 671{}\approx 20\,671
  3. Valor residual:

    VR≈20 671⋅1,052≈22 790\text{VR}\approx20\,671\cdot 1{,}05^2\approx22\,790
  4. Si la màquina de batuts es pogués vendre per uns 22 79022\,790 € en lloc de 10 00010\,000 €, els dos projectes tindrien el mateix VAN i seria indiferent escollir-ne un o l’altre.

ResultatEl valor residual de «Batuts» hauria de ser d’uns 22 79022\,790 €.

La pauta oficial dona: −18 000-18\,000+3 400/1,05{}+3\,400/1{,}05+3 400/1,052{}+3\,400/1{,}05^2+VR/1,052{}+\text{VR}/1{,}05^2=8 993,08{}= 8\,993{,}08; VR=22 789,87\text{VR}=22\,789{,}87.

2.30,5 punts

Plantejament Es demana si un emprèstit és una bona manera de finançar la màquina, tenint en compte el que vol l’empresa: comprar-la (no llogar-la), endeutar-se com a molt tres anys i sense la intervenció de particulars.

  1. Un emprèstit és l’emissió d’obligacions o bons que poden comprar particulars i altres empreses per aconseguir finançament a llarg termini; el fan servir les grans empreses.

  2. No és una bona proposta: Fruites de la Terra, SL és una pime, no necessita una quantitat de diners molt elevada i no vol que hi intervinguin particulars, que són justament qui pot comprar els títols d’un emprèstit.

  3. Recomanació: un préstec a llarg termini. És un contracte pel qual una entitat de crèdit (un banc, una cooperativa de crèdit…) lliura a l’empresa un import pactat, amb un venciment de més d’un any (aquí, fins a tres anys), un pla d’amortització i uns interessos establerts. L’empresa disposa dels diners de manera immediata per comprar la màquina.

ResultatNo és una bona proposta: l’emprèstit és propi de grans empreses i hi poden intervenir particulars; li convé un préstec a llarg termini d’una entitat de crèdit.

La pauta oficial dona: No és aconsellable l’emprèstit (llarg termini, particulars, grans empreses, quantitat petita); millor un préstec a llarg termini d’una entitat de crèdit.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2022, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2022Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 3

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a Comptabilitat i anàlisi financera
Enunciat oficial

Confitures, SL és una pime del Pirineu dedicada a la fabricació de melmelades amb fruita, espècies i xocolata. Aquesta empresa ha fet un inventari general dels seus béns a final d’aquest any, i el conjunt dels béns patrimonials de què disposa i el seu valor en euros són els següents:

— Concessions administratives, propietat industrial i drets de traspàs: patent per a fabricar melmelada amb vainilla i xocolata per valor de 1.000 €.

— Matèries primeres: el valor de la fruita (taronges, maduixes, gerds…) és de 1.500 €.

— Productes acabats: el valor dels pots de melmelada elaborats és de 4.000 €.

— Construccions (com a activitat principal): el local on es realitza la fabricació i venda del producte està valorat en 70.000 €.

— Banc i institucions de crèdit: el valor en els comptes bancaris és de 10.000 €.

— Equips per a processos d’informació: el valor dels ordinadors és de 8.000 €.

— Aplicacions informàtiques: el valor dels programes informàtics és de 2.000 €.

— Hisenda pública creditora per conceptes fiscals: l’empresa deu a la Hisenda pública 1.000 €.

— Clients: diferents restaurants de la zona deuen a l’empresa 25.000 €.

— Proveïdors: l’empresa deu 1.000 € a Xocolata, SL per la compra de cacau.

— Maquinària: el valor de les màquines que l’empresa usa a l’obrador és de 15.000 €.

— Proveïdors de l’immobilitzat a curt termini: l’empresa deu 3.000 €.

— Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit: l’empresa deu al Banc de Girona, per un préstec a llarg termini, 70.000 €.

— Reserves: els beneficis no distribuïts dels últims anys amb caràcter voluntari són de 5.000 €.

— Capital: el capital social té un valor de 4.000 €.

Nota: Els comptes de l’immobilitzat es presenten amb el valor net comptable (cost d’adquisició o cost de producció menys amortització acumulada).

3.1 Elaboreu el balanç de situació d’aquesta empresa, a 31 de desembre de 2021, i calculeu el resultat de l’exercici. En aquest balanç només hi heu d’incloure aquelles masses o elements patrimonials que surten en l’enunciat, tret del resultat de l’exercici, que l’haureu de calcular per a quadrar el balanç de situació.

Si, en algun cas, dins d’una massa patrimonial hi ha diferents elements patrimonials, cal que detalleu aquests elements; és a dir, no us limiteu a agrupar i a escriure directament el valor total de la massa patrimonial: heu d’especificar quines partides la integren.

[1 punt]

3.2 Expliqueu com poden ser les fonts de finançament segons el termini de devolució. Observeu el balanç de situació que heu elaborat en l’apartat anterior i digueu quines fonts pot tenir aquesta empresa segons el termini de devolució.

[1 punt]

3.3 Fa temps que Confitures, SL intenta cobrar el deute dels restaurants, però no se’n surt. Quina font de finançament li recomanaríeu? Per què?

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

3.11 punt

Plantejament Es demana el balanç de situació a 31 de desembre de 2021, amb el detall de les partides de cada massa, i el resultat de l’exercici, que és la xifra que fa quadrar el balanç: el patrimoni net ha de ser igual a l’actiu menys el passiu.

  1. Immobilitzat intangible: concessions administratives, propietat industrial i drets de traspàs (la patent), 1 0001\,000 €, i aplicacions informàtiques, 2 0002\,000 €.

    1 000+2 000=3 0001\,000+2\,000=3\,000
  2. Immobilitzat material: construccions 70 00070\,000 €, maquinària 15 00015\,000 € i equips per a processos d’informació 8 0008\,000 €.

    70 000+15 000+8 000=93 00070\,000+15\,000+8\,000=93\,000
  3. Actiu no corrent:

    3 000+93 000=96 0003\,000+93\,000=96\,000
  4. Actiu corrent: existències (matèries primeres 1 5001\,500 € i productes acabats 4 0004\,000 €), realitzable (clients 25 00025\,000 €) i disponible (bancs i institucions de crèdit 10 00010\,000 €).

    1 500+4 0001\,500+4\,000+25 000+10 000{}+25\,000+10\,000=40 500{}= 40\,500
  5. Total de l’actiu:

    96 000+40 500=136 50096\,000+40\,500=136\,500
  6. Passiu no corrent: deutes a llarg termini amb entitats de crèdit, 70 00070\,000 €.

  7. Passiu corrent: proveïdors 1 0001\,000 €, proveïdors de l’immobilitzat a curt termini 3 0003\,000 € i Hisenda pública creditora per conceptes fiscals 1 0001\,000 €.

    1 000+3 000+1 000=5 0001\,000+3\,000+1\,000=5\,000
  8. El patrimoni net és l’actiu menys el passiu:

    PN\text{PN}=136 500{}= 136\,500−(70 000+5 000){}-(70\,000+5\,000)=61 500{}= 61\,500
  9. El patrimoni net el formen el capital (4 0004\,000 €), les reserves (5 0005\,000 €) i el resultat de l’exercici, que és el que falta:

    Resultat\text{Resultat}=61 500−4 000−5 000{}= 61\,500-4\,000-5\,000=52 500{}= 52\,500
  10. Comprovació: patrimoni net més passiu,

    61 500+70 000+5 00061\,500+70\,000+5\,000=136 500{}= 136\,500

ResultatActiu no corrent 96 00096\,000 € i actiu corrent 40 50040\,500 €: total 136 500136\,500 €. Patrimoni net 61 50061\,500 € (capital 4 0004\,000, reserves 5 0005\,000 i resultat 52 50052\,500), passiu no corrent 70 00070\,000 € i passiu corrent 5 0005\,000 €. El resultat de l’exercici és un benefici de 52 50052\,500 €.

La pauta oficial dona: ANC=96 000ANC=96\,000 (intangible 3 0003\,000, material 93 00093\,000); AC=40 500AC=40\,500; total 136 500136\,500; PN=61 500PN=61\,500 (resultat de l’exercici 52 50052\,500); PNC=70 000PNC=70\,000; PC=5 000PC=5\,000.

3.21 punt

Plantejament Es demana classificar les fonts de finançament segons quan s’han de tornar i dir quines té Confitures, SL mirant el balanç de l’apartat 3.1.

  1. Segons el termini de devolució, les fonts poden ser a curt termini, si s’han de tornar en menys d’un any (al balanç, el passiu corrent), o a llarg termini, si es tornen en més d’un any (el passiu no corrent).

  2. Els recursos propis (el patrimoni net) no s’han de tornar: tenen un termini indefinit.

  3. A curt termini, Confitures, SL té: proveïdors de l’immobilitzat a curt termini 3 0003\,000 €, Hisenda pública creditora per conceptes fiscals 1 0001\,000 € i proveïdors 1 0001\,000 €.

  4. A llarg termini: deutes a llarg termini amb entitats de crèdit (el préstec del Banc de Girona), 70 00070\,000 €.

  5. I amb termini indefinit, els recursos propis: capital 4 0004\,000 €, reserves 5 0005\,000 € i resultat de l’exercici 52 50052\,500 €.

ResultatA curt termini (passiu corrent, 5 0005\,000 €): proveïdors, proveïdors de l’immobilitzat a curt termini i Hisenda pública creditora; a llarg termini (passiu no corrent): el préstec bancari de 70 00070\,000 €; el patrimoni net no té termini de devolució.

La pauta oficial dona: Curt termini (menys d’un any, passiu corrent): proveïdors d’immobilitzat 3 0003\,000, Hisenda 1 0001\,000, proveïdors 1 0001\,000. Llarg termini (passiu no corrent): deutes amb entitats de crèdit 70 00070\,000. Recursos propis: termini indefinit.

3.30,5 punts

Plantejament Es demana una font de finançament per a una empresa que no aconsegueix cobrar el que li deuen els clients (els restaurants).

  1. La font més adequada és el facturatge o factoring.

  2. Consisteix a vendre els drets de cobrament sobre els clients (factures, lletres…) a una empresa anomenada factor, que n’avança l’import i se n’encarrega del cobrament.

  3. Així Confitures, SL obté liquiditat immediata i, si el factoring és sense recurs, el factor assumeix el risc d’impagament dels restaurants.

  4. L’inconvenient principal és que és car: el factor cobra uns interessos i unes comissions elevats.

ResultatEl factoring: vendre els deutes dels clients a un factor li dona liquiditat immediata i li evita el problema dels impagaments, tot i que té un cost elevat.

La pauta oficial dona: Factoring: venda dels drets de cobrament a un factor; liquiditat immediata i s’evita l’impagament; inconvenient, cost elevat.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2022, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

Errors típics que penalitza la pauta

Preguntes freqüents

Quants exercicis de finançament han sortit a la PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci de Catalunya?

Entre 2022 i 2025, 11 exercicis en 7 dels 14 exàmens que tenim resolts (cada any, l’ordinària i l’extraordinària, i també la sèrie d’incidències). Han sortit els anys 2025, 2024, 2023 i 2022.

Les solucions són les oficials?

No: les escriu EducaIA, pas a pas, i cada resultat està contrastat amb la pauta oficial de correcció. Quan la pauta dona una altra xifra (gairebé sempre per arrodoniment), ho posem al costat amb l’explicació.

Què faig si el meu resultat no coincideix amb la pauta?

Si és un càlcul, mira primer si és el mateix valor arrodonit d’una altra manera: a vegades la pauta talla els decimals en lloc d’arrodonir. Si és una pregunta d’explicar, la pauta puntua els conceptes: fes servir el vocabulari de la matèria i aplica’l al cas de l’enunciat. Al test, una resposta errònia resta punts: si no ho tens clar, deixa-la en blanc.

Puc imprimir els exercicis?

Sí. El botó d’imprimir prepara un full amb els enunciats oficials, amb espai per respondre, i les solucions a part. Cada exercici enllaça també el PDF oficial de l’examen i de la pauta.

Tens la PAU d’Empresa aquest curs?

Puja els teus apunts d’Empresa i EducaIA et prepara el pla dia a dia fins a la PAU, amb resums, flashcards i tests dels teus propis temes.

Prepara la PAU d’Empresa a EducaIA

Tots els exàmens de CatalunyaCentre PAU de CatalunyaCalculadora de nota PAU

Els altres temes d’Empresa

L’empresa i el seu entornModel de negoci i innovacióEmprenedoria i pla d’empresaOrganització i recursos humansProductivitat, costos i punt mortVAN, TIR i termini de recuperacióComptabilitat i anàlisi financeraMàrqueting

Enunciat oficial

Toca la imatge per apropar-la o allunyar-la.