Organització i recursos humans: exercicis de la PAU d’Empresa resolts

Els 6 exercicis d’organització i recursos humans de la PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci de Catalunya de 2024 a 2026: l’enunciat tal com va sortir a l’examen i la solució pas a pas, contrastada amb la pauta de correcció. Quan la pauta dona una altra xifra, et diem per què.

Exàmens sencers amb aquest tema:2026 · juny · sèrie 52025 · extraordinària2024 · juny · sèrie 52024 · extraordinària

Els exercicis, del més recent al més antic

2026Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 2

2,5 puntsLa pauta té un errorTambé a Comptabilitat i anàlisi financera, Productivitat, costos i punt mort
Enunciat oficial

L’empresa Abotsibarrals, SL, que es dedica a la fabricació i comercialització d’accessoris relacionats amb la protecció contra la pluja, presenta a 31 de desembre de 2025 la informació comptable següent:

Té maquinària valorada en 21.505 €. De la compra d’aquesta maquinària deu al proveïdor d’immobilitzat 1.502 €, que tornarà abans d’acabar l’any (curt termini). Té mobiliari per valor de 2.404 €, equips de processos d’informació valorats en 1.803 € i aplicacions informàtiques per valor de 480 €. També té inversions financeres a llarg termini per un import de 9.000 € i un deute a llarg termini amb entitats de crèdit per un import de 3.005 €, i deu a un proveïdor 601 €. L’efectiu de la caixa és de 123 €, i té 1.202 € dipositats als bancs i institucions de crèdit. Les existències comercials que té al magatzem estan valorades en 240 € i els seus clients li deuen factures per un import de 1.803 €. Té deutors per valor de 1.502 € i creditors per prestació de serveis per valor de 453 €. El resultat de l’exercici és de 4.498 €, té reserves per un import de 10.003 € i l’aportació dels socis (capital social) va ser de 20.000 € en el moment de la constitució.

2.1 A partir de la informació comptable proporcionada, elaboreu el balanç de situació de l’empresa a 31 de desembre de 2025. Per a fer-ho, tingueu en compte el següent:

— S’ha de complir la igualtat «total actiu = patrimoni net + passiu».

— Si, en algun cas, dins d’una massa patrimonial hi ha diferents elements patrimonials, cal que detalleu aquests elements; és a dir, no us limiteu a agrupar i a escriure directament el valor total de la massa patrimonial: heu d’especificar els elements patrimonials que la integren i detallar l’import tant dels elements com de les masses patrimonials.

— Només heu d’incloure en el balanç de situació aquelles masses o elements patrimonials que formen part de l’enunciat de l’exercici.

[1 punt]

2.2 Abotsibarrals, SL vol saber la capacitat que té de fer front als deutes que vencen a curt termini. És per això que us demana que calculeu la ràtio financera de liquiditat (indicant-ne la fórmula) i que interpreteu el resultat obtingut.

[0,5 punts]

Opció A

2.3 Trieu UNA de les dues opcions següents, A o B, i responeu a les qüestions de l’opció escollida. Indiqueu a la portada de l’examen l’opció triada. Si responeu a les dues opcions, només es corregirà la primera (opció A).

[1 punt en total]

Opció A

Una altra empresa del mateix sector econòmic, Ruixims, SA, presenta a final d’any les dades següents:

Ha obtingut unes vendes netes per valor de 280.000 €, els aprovisionaments han estat de 84.000 €, els salaris i les cotitzacions a la Seguretat Social sumen un total de 85.000 € i té un immobilitzat material que al final de l’any li suposa una amortització de 1.000 €.

Ruixims, SA vol saber quina ha estat l’aportació relativa de les vendes al nivell de benefici. Per això us demana si podeu calcular el resultat d’explotació i la rendibilitat de les vendes de l’empresa, i interpretar el resultat obtingut.

[1 punt]

Opció B

2.3.a Opció B

L’empresa Els Aiguats, SA, que es dedica a la fabricació i venda de paraigües, preveu que el proper any tindrà un augment de la demanda i vendrà 3.000 paraigües. També preveu que els costos fixos del període seran de 30.000 € i que el marge de contribució unitari serà de 20 € per unitat.

a) Tenint en compte aquesta informació, quants paraigües hauria de vendre l’empresa per a no perdre diners?

[0,4 punts]

2.3.b b) Quin benefici obtindria amb la previsió de vendes que dona l’enunciat, sabent que el preu de venda unitari és de 80 €/unitat i que el cost variable unitari és de 60 €/unitat?

[0,2 punts]

2.3.c L’empresa Els Aiguats, SA té l’estructura organitzativa següent:

c) Com s’anomena la representació gràfica d’una estructura organitzativa?

[0,1 punts]

2.3.d d) Identifiqueu quin és el tipus d’estructura organitzativa d’Els Aiguats, SA i expliqueu breument en què consisteix.

[0,3 punts]

Organigrama d’Els Aiguats, SA. A dalt hi ha el consell d’administració i, a sota, el director/a general. Al nivell següent hi ha tres caixes, una al costat de l’altra: director/a de producció, director/a de finançament i director/a comercial; al dibuix, només la de finançament està unida amb una línia al director/a general. Del director/a de producció en depenen el director/a de muntatge i el director/a d’acabats, cadascun amb els seus empleats/ades, i el director/a de finançament i el director/a comercial tenen cadascun els seus empleats/ades.Organigrama d’Els Aiguats, SA. A dalt hi ha el consell d’administració i, a sota, el director/a general. Al nivell següent hi ha tres caixes, una al costat de l’altra: director/a de producció, director/a de finançament i director/a comercial; al dibuix, només la de finançament està unida amb una línia al director/a general. Del director/a de producció en depenen el director/a de muntatge i el director/a d’acabats, cadascun amb els seus empleats/ades, i el director/a de finançament i el director/a comercial tenen cadascun els seus empleats/ades.

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

2.11 punt

Plantejament Cal classificar cada dada en la seva massa patrimonial, detallar-ne els elements i comprovar que l’actiu és igual al patrimoni net més el passiu. Imports en euros.

  1. Immobilitzat intangible: Aplicacions informàtiques 480480.

  2. Immobilitzat material: Maquinària 21 50521\,505, Mobiliari 2 4042\,404 i Equips per a processos d’informació 1 8031\,803:

    21 505+2 404+1 803=25 71221\,505+2\,404+1\,803=25\,712
  3. Inversions financeres a llarg termini: 9 0009\,000. Actiu no corrent:

    ANCANC=480+25 712+9 000{}= 480+25\,712+9\,000=35 192{}= 35\,192
  4. Existències comercials 240240. Deutors comercials i altres comptes a cobrar: Clients 1 8031\,803 i Deutors 1 5021\,502, que sumen 3 3053\,305. Efectiu: Bancs i institucions de crèdit 1 2021\,202 i Caixa 123123, que sumen 1 3251\,325. Actiu corrent:

    AC=240+3 305+1 325=4 870AC=240+3\,305+1\,325=4\,870
  5. Total de l’actiu:

    35 192+4 870=40 06235\,192+4\,870=40\,062
  6. Patrimoni net: Capital social 20 00020\,000, Reserves 10 00310\,003 i Resultat de l’exercici 4 4984\,498:

    PNPN=20 000+10 003+4 498{}= 20\,000+10\,003+4\,498=34 501{}= 34\,501
  7. Passiu no corrent: Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit 3 0053\,005.

  8. Passiu corrent: Proveïdors d’immobilitzat a curt termini 1 5021\,502, Proveïdors 601601 i Creditors per prestació de serveis 453453:

    PC=1 502+601+453=2 556PC=1\,502+601+453=2\,556
  9. Comprovació:

    34 501+3 005+2 556=40 06234\,501+3\,005+2\,556=40\,062

ResultatActiu no corrent 35 19235\,192 € (intangible 480480, material 25 71225\,712 i inversions financeres a llarg termini 9 0009\,000) i actiu corrent 4 8704\,870 €: total actiu 40 06240\,062 €. Patrimoni net 34 50134\,501 €, passiu no corrent 3 0053\,005 € i passiu corrent 2 5562\,556 €: total 40 06240\,062 €.

La pauta oficial dona: Actiu no corrent 35 19235\,192 (intangible 480480; material 25 71225\,712; inversions financeres a llarg termini 9 0009\,000); actiu corrent 4 8704\,870; patrimoni net 34 50134\,501; passiu no corrent 3 0053\,005; passiu corrent 2 5562\,556; total 40 06240\,062.

2.20,5 punts

Plantejament Cal calcular la ràtio de liquiditat d’Abotsibarrals, SL, amb la fórmula, i interpretar-la. Aquesta ràtio compara l’actiu corrent amb el passiu corrent: diu si el que l’empresa té a curt termini cobreix el que ha de pagar a curt termini.

  1. Fórmula i càlcul, amb el balanç de l’apartat 2.1:

    Liquiditat=ACPC=4 8702 556≈1,91\text{Liquiditat}=\frac{AC}{PC}=\frac{4\,870}{2\,556}\approx1{,}91
  2. El valor de referència és entre 1,51{,}5 i 22. Amb 1,911{,}91 l’empresa és dins d’aquest interval: pot fer front als deutes que vencen a curt termini amb el seu actiu corrent, sense tenir massa recursos ociosos.

ResultatLiquiditat ≈1,91\approx1{,}91, dins de l’interval de 1,51{,}5 a 22: Abotsibarrals, SL pot pagar els deutes a curt termini amb el seu actiu corrent.

La pauta oficial dona: Liquiditat\text{Liquiditat}=4 870/2 556{}= 4\,870/2\,556=1,905 (1,91){}= 1{,}905\ (1{,}91), dins de l’interval de referència de 1,51{,}5 a 22: pot fer front als deutes a curt termini.

Opció A

2.31 punt

Plantejament Cal calcular el resultat d’explotació de Ruixims, SA amb els seus ingressos i despeses d’explotació i dividir-lo entre les vendes: és la rendibilitat de les vendes. Imports en euros.

  1. Despeses d’explotació: aprovisionaments 84 00084\,000, despeses de personal (salaris i Seguretat Social) 85 00085\,000 i amortització 1 0001\,000:

    84 000+85 000+1 00084\,000+85\,000+1\,000=170 000{}= 170\,000
  2. Resultat d’explotació (BAII), amb unes vendes netes de 280 000280\,000:

    BAII\text{BAII}=280 000−170 000{}= 280\,000-170\,000=110 000{}= 110\,000
  3. Rendibilitat de les vendes: el BAII entre les vendes, en percentatge:

    RVRV=BAIIvendes⋅100{}= \frac{\text{BAII}}{\text{vendes}}\cdot 100=110 000280 000⋅100{}= \frac{110\,000}{280\,000}\cdot 100≈39,29 %{}\approx 39{,}29\ \%
  4. Interpretació: per cada 100100 € venuts, Ruixims, SA obté uns 39,2939{,}29 € de resultat d’explotació (benefici abans d’interessos i impostos). Com més alt és aquest percentatge, més rendibles són les vendes.

ResultatResultat d’explotació de 110 000110\,000 € i rendibilitat de les vendes ≈39,29\approx39{,}29 %: de cada 100100 € de vendes, uns 39,2939{,}29 € són BAII.

La pauta oficial dona: Despeses d’explotació 170 000170\,000; BAII=110 000\text{BAII}=110\,000; rendibilitat de les vendes 110 000/280 000⋅100=39,29110\,000/280\,000\cdot 100=39{,}29 %: per cada 100100 € de vendes, 39,2939{,}29 € de BAII.

Opció B

2.3.a0,4 punts

Plantejament Es pregunta quants paraigües ha de vendre l’empresa per no perdre diners: és la quantitat del punt mort, en què el benefici és zero.

  1. Punt mort: els costos fixos entre el marge de contribució unitari (p−cv=20p-c_v=20 €):

    Q∗Q^*=CFp−cv{}= \frac{CF}{p-c_v}=30 00020{}= \frac{30\,000}{20}=1 500 paraigües{}= 1\,500\ \text{paraigües}

ResultatHa de vendre com a mínim 1 5001\,500 paraigües.

La pauta oficial dona: Q=30 000/20=1 500Q=30\,000/20=1\,500 paraigües.

2.3.b0,2 punts

Plantejament Es pregunta el benefici amb les 3 0003\,000 unitats previstes: els ingressos menys els costos variables i els costos fixos. Imports en euros.

  1. Benefici:

    BB=p⋅Q−cv⋅Q−CF{}= p\cdot Q-c_v\cdot Q-CF=80⋅3 000{}= 80\cdot 3\,000−60⋅3 000−30 000{}-60\cdot 3\,000-30\,000=240 000−180 000{}= 240\,000-180\,000−30 000{}-30\,000=30 000{}= 30\,000
  2. Comprovació amb el marge de contribució:

    BB=(p−cv)⋅Q−CF{}= (p-c_v)\cdot Q-CF=20⋅3 000−30 000{}= 20\cdot 3\,000-30\,000=30 000{}= 30\,000

ResultatObtindria un benefici de 30 00030\,000 €.

La pauta oficial dona: BB=3 000⋅80{}= 3\,000\cdot 80−3 000⋅60−30 000{}-3\,000\cdot 60-30\,000=30 000{}= 30\,000 €, escrit amb la notació QpmQ_{pm} per a la quantitat.

2.3.c0,1 punts

Plantejament Es pregunta el nom del gràfic que representa l’estructura d’una organització.

  1. La representació gràfica de l’estructura organitzativa d’una empresa s’anomena organigrama: mostra els òrgans i els departaments i les relacions de dependència entre ells.

ResultatS’anomena organigrama.

La pauta oficial dona: Organigrama.

2.3.d0,3 punts

Plantejament Es pregunta quin tipus d’estructura organitzativa té Els Aiguats, SA i en què consisteix; cal mirar a l’organigrama com es reparteixen l’autoritat i les ordres.

  1. A l’organigrama, l’autoritat baixa en línia recta: el consell d’administració, el director/a general, els directors de producció, finançament i comercial (al dibuix només s’ha traçat la línia que va a finançament, però tots tres són al mateix nivell, sota el director/a general), els directors de muntatge i d’acabats, i els empleats. Cada persona depèn d’un sol superior.

  2. És una estructura lineal o jeràrquica: es basa en el principi de comandament, segons el qual cada persona rep ordres només del seu superior immediat, que és qui decideix.

ResultatÉs una estructura lineal o jeràrquica: cada persona depèn d’un sol superior, que és qui li dona les ordres.

La pauta oficial dona: Lineal o jeràrquica: principi de comandament, cada persona depèn d’un superior, que és qui dona les ordres.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci 2026, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 30 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2025Convocatòria extraordinària · Sèrie 3 · Exercici 2

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a Comptabilitat i anàlisi financera, VAN, TIR i termini de recuperació
Enunciat oficial

L’empresa Reconstruccions Deval, SL presenta, a 31 de desembre de 2024, la informació comptable següent. (Els imports estan expressats en milers d’euros.)

ConcepteImport (en milers d’euros)
Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit167,2
Despeses financeres34,7
Matèries primeres76,3
Resultat de l’exercici–8,9
Recerca i desenvolupament15
Amortització de l’immobilitzat (despesa)75,6
Bancs i institucions de crèdit89,5
Clients99,8
Organismes de la Seguretat Social creditors6,4
Aplicacions informàtiques20,2
Creditors per prestació de serveis56,2
Hisenda pública creditora per conceptes fiscals2
Maquinària125
Deutors45
Altres despeses d’explotació115
Ingressos financers1
Capital / Capital social976,8
Mobiliari11,6
Reserves47
Equips per a processos d’informació40,1
Caixa45
Deutes a curt termini amb entitats de crèdit63
Construccions478
Proveïdors de l’immobilitzat a curt termini4
Elements de transport198
Aprovisionament315
Proveïdors13,3
Utillatge98,5
Proveïdors de l’immobilitzat a llarg termini15
Import net de la xifra de negocis987,7
Despeses de personal457,3

Nota: Tots els comptes de l’immobilitzat es presenten amb el valor net comptable (cost d’adquisició o cost de producció menys amortització acumulada).

2.1 A partir de la informació comptable proporcionada, elaboreu el balanç de situació de l’empresa a 31 de desembre de 2024. Per fer-ho, tingueu en compte el següent:

— Recordeu que sempre s’ha de complir la igualtat «total actiu = patrimoni net + passiu».

— Si, en algun cas, dins d’una massa patrimonial hi ha diferents elements patrimonials, cal que detalleu aquests elements; és a dir, no us limiteu a agrupar i a escriure directament el valor total de la massa patrimonial: heu d’especificar els elements patrimonials que la integren i detallar l’import tant dels elements com de les masses patrimonials.

— Només heu d’incloure en el balanç de situació aquelles masses o elements patrimonials que formen part de l’enunciat de l’exercici.

[1 punt]

2.2 Presenteu el compte de pèrdues i guanys de l’empresa Reconstruccions Deval, SL, a 31 de desembre de 2024, a partir de les dades de l’enunciat. Només hi heu d’incloure aquelles partides de l’enunciat que formen part d’aquest compte. Mostreu la informació de forma ordenada, detallant els càlculs que heu fet per a obtenir el resultat d’explotació, el benefici abans d’interessos i impostos (BAII), el benefici abans d’impostos (BAI) i el benefici net (BN). En el compte de pèrdues i guanys, no cal que hi poseu les partides que no es faciliten en l’enunciat.

[1 punt]

Opció A

2.3 Trieu UNA de les dues opcions següents, A o B, i responeu a les qüestions de l’opció escollida. Si responeu a les dues opcions, només es corregirà la primera (opció A).

Opció A. L’empresa Reconstruccions Deval, SL està valorant invertir en un projecte durant els propers quatre anys. La TIR esperada del projecte és del 12 % i la taxa d’actualització és del 4 %. Raoneu si és convenient o no invertir en el projecte segons aquest criteri.

[0,5 punts]

Opció B

2.3 Opció B. A partir de la Revolució Industrial i el naixement de les primeres fàbriques, va aparèixer la necessitat dels directius de gestionar la productivitat i la manera com els treballadors portaven a terme les seves tasques. Un dels autors que va analitzar el comportament organitzatiu i el lideratge al segle xx va ser Douglas McGregor. El model de gestió que va desenvolupar va ser exposat al seu llibre The human side of enterprise (1957).

Expliqueu breument la visió del treballador i el tipus de lideratge de la teoria Y de Douglas McGregor.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

2.11 punt

Plantejament A la taula hi ha comptes de balanç i comptes de pèrdues i guanys barrejats. Al balanç només hi van els elements patrimonials (béns, drets, deutes i fons propis); les despeses i els ingressos (despeses financeres, amortització, aprovisionament, despeses de personal, altres despeses d’explotació, ingressos financers i import net de la xifra de negocis) es deixen per a l’apartat 2.2. Imports en milers d’euros.

  1. Immobilitzat intangible: Recerca i desenvolupament 1515 i Aplicacions informàtiques 20,220{,}2.

    15+20,2=35,215+20{,}2=35{,}2
  2. Immobilitzat material: Construccions 478478, Maquinària 125125, Utillatge 98,598{,}5, Mobiliari 11,611{,}6, Elements de transport 198198 i Equips per a processos d’informació 40,140{,}1.

    478+125+98,5478+125+98{,}5+11,6+198+40,1{}+11{,}6+198+40{,}1=951,2{}= 951{,}2
  3. Actiu no corrent:

    35,2+951,2=986,435{,}2+951{,}2=986{,}4
  4. Existències: Matèries primeres 76,376{,}3. Deutors comercials i altres comptes a cobrar: Clients 99,899{,}8 i Deutors 4545.

    99,8+45=144,899{,}8+45=144{,}8
  5. Efectiu i altres actius líquids: Bancs i institucions de crèdit 89,589{,}5 i Caixa 4545.

    89,5+45=134,589{,}5+45=134{,}5
  6. Actiu corrent i total de l’actiu:

    76,3+144,8+134,5=355,676{,}3+144{,}8+134{,}5=355{,}6986,4+355,6=1 342986{,}4+355{,}6=1\,342
  7. Patrimoni net: Capital social 976,8976{,}8, Reserves 4747 i Resultat de l’exercici −8,9-8{,}9 (són pèrdues i resten).

    976,8+47−8,9=1 014,9976{,}8+47-8{,}9=1\,014{,}9
  8. Passiu no corrent: Proveïdors de l’immobilitzat a llarg termini 1515 i Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit 167,2167{,}2.

    15+167,2=182,215+167{,}2=182{,}2
  9. Passiu corrent: Proveïdors 13,313{,}3, Creditors per prestació de serveis 56,256{,}2, Proveïdors de l’immobilitzat a curt termini 44, Deutes a curt termini amb entitats de crèdit 6363, Hisenda pública creditora per conceptes fiscals 22 i Organismes de la Seguretat Social creditors 6,46{,}4.

    13,3+56,2+4+63+2+6,4=144,913{,}3+56{,}2+4+63+2+6{,}4=144{,}9
  10. Total del patrimoni net i passiu, igual al total de l’actiu:

    1 014,9+182,2+144,9=1 3421\,014{,}9+182{,}2+144{,}9=1\,342

ResultatActiu no corrent 986,4986{,}4 (intangible 35,235{,}2, material 951,2951{,}2) i actiu corrent 355,6355{,}6 (existències 76,376{,}3, deutors 144,8144{,}8, efectiu 134,5134{,}5): total actiu 1 3421\,342 milers d’euros. Patrimoni net 1 014,91\,014{,}9, passiu no corrent 182,2182{,}2 i passiu corrent 144,9144{,}9: total 1 3421\,342 milers d’euros.

La pauta oficial dona: ANC=986,40ANC=986{,}40; AC=355,60AC=355{,}60; total actiu 1 3421\,342; PN=1 014,90PN=1\,014{,}90; PNC=182,20PNC=182{,}20; PC=144,90PC=144{,}90 (milers d’euros).

2.21 punt

Plantejament El compte de pèrdues i guanys parteix dels ingressos i hi resta les despeses en dos esglaons: primer les d’explotació (resultat d’explotació, que aquí és el BAII) i després les financeres (BAI). Si el BAI és negatiu no hi ha impost sobre beneficis. Imports en milers d’euros.

  1. Ingressos d’explotació: Import net de la xifra de negocis 987,7987{,}7.

  2. Despeses d’explotació: Aprovisionament 315315, Despeses de personal 457,3457{,}3, Amortització de l’immobilitzat 75,675{,}6 i Altres despeses d’explotació 115115.

    315+457,3+75,6+115=962,9315+457{,}3+75{,}6+115=962{,}9
  3. Resultat d’explotació, que coincideix amb el BAII:

    BAII=987,7−962,9=24,8\text{BAII}=987{,}7-962{,}9=24{,}8
  4. Resultat financer (ingressos financers menys despeses financeres):

    1−34,7=−33,71-34{,}7=-33{,}7
  5. Benefici abans d’impostos:

    BAI=24,8−33,7=−8,9\text{BAI}=24{,}8-33{,}7=-8{,}9
  6. Com que hi ha pèrdues, l’impost sobre beneficis és zero i el resultat net és el mateix BAI:

    BN=−8,9\text{BN}=-8{,}9
  7. Comprovació: coincideix amb el «Resultat de l’exercici» de −8,9-8{,}9 de la taula. L’explotació dona beneficis, però les despeses financeres se’ls mengen.

ResultatBAII =24,8=24{,}8 milers d’euros, resultat financer −33,7-33{,}7, BAI =−8,9=-8{,}9 i BN =−8,9=-8{,}9 milers d’euros: l’empresa té pèrdues per culpa de les despeses financeres.

La pauta oficial dona: Ingressos 987,70987{,}70; despeses d’explotació 962,90962{,}90; BAII=24,80\text{BAII}=24{,}80; resultat financer −33,70-33{,}70; BAI=−8,90\text{BAI}=-8{,}90; impost 00; BN=−8,90\text{BN}=-8{,}90.

Opció A

2.30,5 punts

Plantejament La TIR és la rendibilitat que dona el projecte (la taxa que fa el VAN igual a zero); la taxa d’actualització és el cost dels diners per a l’empresa. Un projecte convé si rendeix més del que costa finançar-lo.

  1. Criteri de la TIR: s’inverteix si la TIR és més gran que la taxa d’actualització.

  2. Aquí la TIR és més gran que la taxa:

    12 %>4 %12\ \%>4\ \%
  3. El projecte rendeix 8 punts percentuals més que el cost del capital; descomptat al 44 % tindria VAN positiu, de manera que crea valor.

ResultatSí que convé invertir-hi: la TIR (1212 %) supera la taxa d’actualització (44 %).

La pauta oficial dona: Convé invertir: 12 %>4 %12\ \%>4\ \%; la TIR supera el cost del capital.

Opció B

2.30,5 punts

Plantejament McGregor va contraposar dues maneres de veure el treballador: la teoria X (és mandrós, cal controlar-lo) i la teoria Y. Cal explicar la visió del treballador i el lideratge de la teoria Y.

  1. Visió del treballador: és una persona activa, a qui la feina pot agradar, que es compromet més quan se li reconeix l’esforç. És capaç d’aprendre, innovar, resoldre problemes i assumir responsabilitats; amb objectius clars s’automotiva.

  2. Tipus de lideratge: participatiu i motivador. El líder confia en l’equip, el fa participar en les decisions, delega responsabilitats, enriqueix les tasques i orienta la feina a aconseguir alhora els objectius personals i els de l’empresa.

ResultatSegons la teoria Y, el treballador és actiu, responsable i automotivat, i li correspon un lideratge participatiu que delega i motiva.

La pauta oficial dona: Treballador actiu, compromès, capaç d’aprendre, innovar i assumir responsabilitats; lideratge participatiu i motivador, amb delegació.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci 2025, convocatòria extraordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 22 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2025Convocatòria extraordinària · Sèrie 3 · Exercici 3

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a Productivitat, costos i punt mort, VAN, TIR i termini de recuperació
Enunciat oficial

L’Agnès, el Joan i el Biel són tres amics que es van conèixer cursant un MBA (màster en administració i direcció d’empreses) a Londres. Durant la seva trajectòria professional han assumit càrrecs importants, i cadascun d’ells ha demostrat un ampli ventall d’habilitats i destreses. Actualment tots tres dirigeixen empreses de renom.

3.1 Completeu la taula següent indicant quin tipus de lideratge exerceix cadascú i justifiqueu-ho en cada cas.

CasTipus de lideratgeJustificació
Una empresa d’esdeveniments ha rebut un encàrrec per a organitzar una trobada internacional d’empreses del sector tecnològic. La directora, l’Agnès, convoca una reunió amb tot l’equip de màrqueting i relacions públiques per a discutir idees, en la qual planteja algunes directrius generals, però també convida cada membre a compartir les seves propostes i fer suggeriments. Després prendrà una decisió basada en el consens de l’equip, triant les idees més ben valorades per tothom.
El Joan és el director d’una gran empresa de producció de material sanitari. Quan un client fa una comanda important que exigeix un termini de lliurament curt, el Joan decideix immediatament incrementar la producció sense consultar-ho als seus treballadors. Assigna tasques específiques a cada treballador i els augmenta les hores de treball per a poder complir amb el termini. El Joan no demana opinions ni deixa que els empleats discuteixin el pla. Els treballadors segueixen les instruccions, però alguns podrien sentir-se sobrepassats o poc valorats pel que fa a la seva capacitat d’organització.
Una empresa tecnològica està desenvolupant un nou model de negoci multiplataforma. El líder de l’equip, el Biel, dona llibertat total als seus programadors per a experimentar amb noves funcions i dissenys. El Biel els proporciona algunes directrius bàsiques i els recursos necessaris, però deixa que cadascú gestioni el seu temps i prengui les decisions que consideri oportunes en la seva àrea. Cada membre de l’equip estableix el seu propi pla de treball i el Biel només intervé si hi ha algun problema. Com que l’equip és molt competent i experimentat, aquest estil els permet explorar solucions creatives i innovadores; però si hi hagués poca coordinació o un membre no complís les seves tasques, podrien sorgir problemes d’eficiència.

[0,75 punts]

3.2 Una de les empreses del hòlding on treballa el Biel presenta la situació següent: en lloc de tenir un sistema jeràrquic amb càrrecs superiors, l’empresa funciona amb equips autònoms. Cada equip pren les seves pròpies decisions de manera independent i no ha de buscar l’aprovació d’un superior. Cada membre de l’equip assumeix responsabilitats i rols segons les seves habilitats i interessos, i el lideratge és rotatiu segons el projecte.

A quina estructura organitzativa fa referència aquest model? Expliqueu breument en què consisteix.

[0,25 punts]

3.3.a L’empresa del Joan, Europe Health, ha rebut una comanda de paquets de gases estèrils, que ha venut a 7,20 € el paquet. Els costos fixos anuals han estat de 48.000 € i els variables unitaris han estat de 2,60 € per paquet. En aquests moments, si l’empresa funciona a ple rendiment, la capacitat màxima de producció és de 18.000 paquets a l’any.

a) Si l’empresa ha fabricat i venut 10.000 paquets a l’any, ha obtingut guanys o pèrdues? Justifiqueu la resposta.

Nota: Escriviu la fórmula de càlcul, a més de l’obtenció del resultat.

[0,3 punts]

3.3.b b) Quin hauria de ser el cost variable total perquè l’empresa obtingués uns guanys anuals de 3.500 € si només pogués fabricar i vendre 10.000 paquets a l’any?

[0,2 punts]

3.3.c c) L’empresa ha aconseguit reduir un 30 % els costos fixos. Tanmateix, ha comprat quatre màquines (que preveu amortitzar en cinc anys) per un import total de 40.000 €. Tenint en compte que té un marge de contribució de 8 € per paquet, calculeu el nou preu de venda del paquet i el llindar de rendibilitat de l’empresa.

[0,5 punts]

3.4 El departament d’inversions ha contactat amb el Joan i li ha comunicat que la inversió expansiva en material quirúrgic que es preveu fer als Estats Units ha obtingut un VAN de –124.800 €. Expliqueu què s’entén per inversió expansiva i què significa tenir un VAN de –124.800 €. Li aconsellaríeu dur a terme aquesta inversió? Per què?

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

3.10,75 punts

Plantejament Els estils de lideratge es distingeixen per qui pren les decisions: el líder sol (autocràtic), el líder amb la participació de l’equip (democràtic) o l’equip mateix amb llibertat (liberal o laissez-faire).

  1. Agnès: lideratge democràtic. Dona unes directrius generals, demana les propostes de tothom i decideix pel consens de l’equip; la decisió és participativa, fet que millora la motivació i la creativitat.

  2. Joan: lideratge autocràtic. Decideix sol i de seguida, assigna les tasques sense consultar ni deixar discutir el pla i espera que s’obeeixin les instruccions. És útil quan cal decidir ràpid, però pot desmotivar l’equip.

  3. Biel: lideratge liberal (laissez-faire). Delega gairebé tota la presa de decisions, dona llibertat total i només intervé si hi ha problemes. Funciona amb equips molt competents, però sense coordinació pot fer baixar l’eficiència.

ResultatAgnès: democràtic; Joan: autocràtic; Biel: liberal (laissez-faire).

La pauta oficial dona: Agnès: democràtic; Joan: autocràtic; Biel: liberal.

3.20,25 punts

Plantejament Cal reconèixer l’estructura sense jerarquia, amb equips que s’autogestionen.

  1. És el model d’organització Teal (organització autogestionada).

  2. Es basa en l’autogestió (els equips decideixen sense demanar permís a cap superior), la plenitud (les persones hi aporten tot el que són: habilitats i interessos) i un propòsit evolutiu compartit. Els rols són flexibles, el lideratge rota segons el projecte i el control dels alts càrrecs es redueix al mínim.

ResultatÉs una organització Teal: equips autogestionats, sense jerarquia, amb rols flexibles, lideratge rotatiu i un propòsit comú.

La pauta oficial dona: Model Teal: autogestió, plenitud i propòsit evolutiu; autonomia dels equips i menys control dels alts càrrecs.

3.3.a0,3 punts

Plantejament El benefici és la diferència entre els ingressos i els costos totals (fixos més variables). Si surt negatiu, hi ha pèrdues.

  1. Fórmula, amb pp el preu, QQ la quantitat, CFCF els costos fixos i cvc_v el cost variable unitari:

    B=p⋅Q−(CF+cv⋅Q)B=p\cdot Q-(CF+c_v\cdot Q)
  2. Amb p=7,20p=7{,}20, Q=10 000Q=10\,000, CF=48 000CF=48\,000 i cv=2,60c_v=2{,}60:

    BB=7,20⋅10 000{}= 7{,}20\cdot 10\,000−(48 000+2,60⋅10 000){}-(48\,000+2{,}60\cdot 10\,000)=72 000−74 000{}= 72\,000-74\,000=−2 000{}= -2\,000
  3. També es veu amb el punt mort: per cobrir els costos fixos caldria vendre més paquets dels que ven.

    Q∗Q^*=CFp−cv{}= \frac{CF}{p-c_v}=48 0007,20−2,60{}= \frac{48\,000}{7{,}20-2{,}60}=48 0004,60{}= \frac{48\,000}{4{,}60}≈10 435{}\approx 10\,435>10 000{}> 10\,000

ResultatL’empresa ha tingut pèrdues de 2 0002\,000 €: els ingressos (72 00072\,000 €) no arriben a cobrir els costos totals (74 00074\,000 €), perquè ven menys que el punt mort.

La pauta oficial dona: BB=7,20⋅10 000{}= 7{,}20\cdot 10\,000−(48 000+2,60⋅10 000){}-(48\,000+2{,}60\cdot 10\,000)=−2 000{}= -2\,000 €: pèrdues.

3.3.b0,2 punts

Plantejament Es planteja la mateixa fórmula del benefici, però ara la incògnita és el cost variable total CVCV.

  1. Fórmula:

    B=p⋅Q−CF−CVB=p\cdot Q-CF-CV
  2. Amb B=3 500B=3\,500, p=7,20p=7{,}20, Q=10 000Q=10\,000 i CF=48 000CF=48\,000:

    3 500=72 000−48 000−CV3\,500=72\,000-48\,000-CV
  3. Aïllem el cost variable total:

    CVCV=72 000−48 000−3 500{}= 72\,000-48\,000-3\,500=20 500{}= 20\,500
  4. Equival a un cost variable unitari de

    cv=20 50010 000=2,05c_v=\frac{20\,500}{10\,000}=2{,}05

ResultatEl cost variable total hauria de ser de 20 50020\,500 € (uns 2,052{,}05 € per paquet, en lloc de 2,602{,}60 €).

La pauta oficial dona: CV=20 500CV=20\,500 €.

3.3.c0,5 punts

Plantejament Cal recalcular els costos fixos (es redueixen un 3030 % i s’hi afegeix l’amortització anual de les màquines), treure el preu a partir del marge de contribució i calcular el punt mort.

  1. Costos fixos després de la reducció del 3030 %:

    48 000⋅0,70=33 60048\,000\cdot 0{,}70=33\,600
  2. Amortització anual de les màquines (40 00040\,000 € en cinc anys):

    40 0005=8 000\frac{40\,000}{5}=8\,000
  3. Nous costos fixos anuals:

    CF=33 600+8 000=41 600CF=33\,600+8\,000=41\,600
  4. El marge de contribució unitari és el preu menys el cost variable unitari:

    p−cv=8 ⟹ p=2,60+8=10,60p-c_v=8\ \Longrightarrow\ p=2{,}60+8=10{,}60
  5. Llindar de rendibilitat (punt mort):

    Q∗=CFp−cv=41 6008=5 200Q^*=\frac{CF}{p-c_v}=\frac{41\,600}{8}=5\,200
  6. A partir de 5 2005\,200 paquets l’any l’empresa té beneficis; és molt per sota de la capacitat màxima de 18 00018\,000 paquets.

ResultatEl nou preu és de 10,6010{,}60 € per paquet i el llindar de rendibilitat és de 5 2005\,200 paquets a l’any.

La pauta oficial dona: CF=33 600+8 000=41 600CF=33\,600+8\,000=41\,600; p=10,60p=10{,}60 €; punt mort 41 600/8=5 20041\,600/8=5\,200 paquets.

3.40,5 punts

Plantejament Cal definir inversió expansiva, explicar què vol dir un VAN negatiu i decidir.

  1. Una inversió expansiva és la que fa l’empresa per augmentar la seva capacitat productiva (nous equips, noves instaŀlacions o nous mercats), no per substituir equips gastats.

  2. Un VAN de −124 800-124\,800 € vol dir que, si es porten al moment actual tots els fluxos de caixa del projecte, els pagaments superen els cobraments en 124 800124\,800 €: la inversió no recupera el que costa amb la rendibilitat exigida i destruiria valor.

  3. Com que VAN<0\text{VAN}<0, el projecte no és viable: no li aconsellaríem fer la inversió.

ResultatNo: una inversió expansiva amplia la capacitat productiva, però un VAN de −124 800-124\,800 € indica que, en valor actual, els pagaments superen els cobraments i la inversió no és rendible.

La pauta oficial dona: Inversió que augmenta la capacitat productiva; VAN negatiu: els pagaments actualitzats superen els cobraments; no és aconsellable.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci 2025, convocatòria extraordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 22 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2024Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 3

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a Productivitat, costos i punt mort, Màrqueting
Enunciat oficial

El departament de producció d’Àneu Esports, SL, una empresa catalana que es dedica a confeccionar i vendre roba esportiva d’alta muntanya, està dissenyant unes jaquetes tècniques impermeables molt lleugeres. Els venedors de les botigues detecten que darrerament els clients opten per roba elàstica amb un alt nivell d’aïllament tèrmic. Són venedors molt competents, ja que tenen els coneixements òptims per a descobrir les necessitats dels clients perquè el producte es pugui vendre.

Per a una producció estimada de 500 jaquetes, s’han considerat uns costos fixos totals de 140.000 €/any i uns costos variables totals de 175.000 €. El tècnic del departament de comptabilitat ha calculat que el marge de contribució o de cobertura ha de ser de 350 €. Aquest tècnic és qui calcula els costos de la inversió i qui gestiona els recursos necessaris per a dur-la a terme.

3.1 A partir de les dades de l’enunciat, determineu el preu unitari de cada jaqueta. A continuació, calculeu el punt mort o llindar de rendibilitat. Finalment, digueu què hauria de passar perquè l’empresa fos eficaç el primer any de posada en marxa del nou producte, tenint en compte que l’objectiu d’Àneu Esports, SL per al primer any és, com a mínim, cobrir els costos de producció i que no vol que el preu de venda de les jaquetes superi els 800 €.

[0,75 punts]

3.2 L’empresa Àneu Esports, SL analitza dos nous mètodes de producció, Win i Top, per a produir les 500 jaquetes i obté les dades recollides en la taula següent:

Mètode de produccióHores treballadesNombre de màquines
Win8003
Top8203

Quin dels dos mètodes és tècnicament més eficient? Per què?

[0,5 punts]

3.3 Llegiu atentament l’enunciat i detecteu quines àrees funcionals s’hi veuen reflectides. Expliqueu breument què fa cadascuna.

[0,75 punts]

3.4 Àneu Esports, SL és un referent en el mercat de roba esportiva d’alta muntanya i moltes empreses europees volen vendre els seus productes. L’empresa catalana té clar que, de moment, vol fer una distribució selectiva. Expliqueu en què consisteix aquest tipus de distribució.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

3.10,75 punts

Plantejament Amb el marge de contribució unitari i el cost variable unitari s’obté el preu; amb el preu, el punt mort; i comparant el punt mort amb les vendes previstes i el preu amb el màxim de 800800 €, es decideix si l’empresa compleix el seu objectiu.

  1. Cost variable unitari, en euros per jaqueta: el cost variable total entre les unitats:

    cv=CVQ=175 000500=350c_v=\frac{CV}{Q}=\frac{175\,000}{500}=350
  2. El marge de contribució unitari és el preu menys el cost variable unitari; si el marge ha de ser de 350350 €:

    MCMC=p−cv{}= p-c_v⇒350{}\Rightarrow 350=p−350{}= p-350⇒p=700{}\Rightarrow p=700
  3. El preu de cada jaqueta és de 700700 €. Punt mort: els costos fixos entre el marge de contribució unitari:

    Q∗Q^*=CFp−cv{}= \frac{CF}{p-c_v}=140 000700−350{}= \frac{140\,000}{700-350}=140 000350{}= \frac{140\,000}{350}=400 jaquetes{}= 400\ \text{jaquetes}
  4. Per ser eficaç (assolir l’objectiu de cobrir, com a mínim, els costos de producció), l’empresa ha de vendre almenys 400400 jaquetes el primer any a 700700 €, un preu que no supera el màxim de 800800 € que s’ha fixat. Si ven les 500500 jaquetes previstes, supera el punt mort i té beneficis, en euros:

    BB=(p−cv)⋅Q−CF{}= (p-c_v)\cdot Q-CF=350⋅500−140 000{}= 350\cdot 500-140\,000=35 000{}= 35\,000

ResultatPreu p=700p=700 € per jaqueta i punt mort de 400400 jaquetes. L’empresa serà eficaç si ven almenys 400400 jaquetes el primer any a 700700 € (menys de 800800 €); amb les 500500 previstes cobreix els costos i guanya 35 00035\,000 €.

La pauta oficial dona: cv=175 000/500=350c_v=175\,000/500=350; 350=p−350350=p-350, p=700p=700 €/jaqueta; punt mort 140 000/(700−350)=400140\,000/(700-350)=400 jaquetes; eficaç si ven 400400 jaquetes o més, amb un preu inferior a 800800 €; amb 500500 jaquetes té guanys.

3.20,5 punts

Plantejament Es pregunta quin dels dos mètodes és tècnicament més eficient. Un mètode ho és davant d’un altre si obté la mateixa producció amb menys quantitat d’algun factor i sense fer servir més de cap altre.

  1. Els dos mètodes produeixen les mateixes 500500 jaquetes i fan servir les mateixes 33 màquines.

  2. Win necessita 800800 hores de treball i Top, 820820: Win fa servir 2020 hores menys i no fa servir més de cap factor.

  3. Per tant, Top és tècnicament ineficient davant de Win.

ResultatÉs tècnicament més eficient el mètode Win: amb les mateixes 33 màquines produeix les mateixes 500500 jaquetes amb menys hores de treball (800800 davant de 820820).

La pauta oficial dona: Win: les mateixes màquines i menys hores de treball per a la mateixa producció.

3.30,75 punts

Plantejament Cal buscar a l’enunciat quins departaments de l’empresa hi apareixen i explicar la funció de cadascun.

  1. Àrea de producció: s’encarrega de l’aprovisionament de les matèries primeres i de la fabricació dels productes. A l’enunciat, el departament de producció està dissenyant les jaquetes tècniques impermeables, i haurà de comprar els materials i fabricar-les.

  2. Àrea comercial: fa les activitats necessàries perquè els productes arribin als consumidors (estudi del mercat, vendes i distribució). A l’enunciat hi apareixen els venedors de les botigues, que detecten les necessitats dels clients perquè el producte es pugui vendre.

  3. Àrea financera (finançament i inversió): aconsegueix els fons necessaris, decideix les inversions i porta el control econòmic. A l’enunciat, el tècnic del departament de comptabilitat calcula els costos de la inversió i gestiona els recursos per dur-la a terme.

  4. L’àrea de recursos humans no apareix a l’enunciat.

ResultatProducció (dissenya i fabricarà les jaquetes), comercial (els venedors, que detecten les necessitats dels clients) i financera (el tècnic de comptabilitat, que calcula els costos de la inversió i gestiona els recursos).

La pauta oficial dona: Producció (aprovisionament i fabricació de les jaquetes), comercial (els venedors) i finançament i inversió (el tècnic de comptabilitat); no hi apareix el de recursos humans.

3.40,5 punts

Plantejament Cal explicar què és la distribució selectiva i per què encaixa amb el que vol fer Àneu Esports, SL.

  1. En la distribució selectiva, el fabricant ven el producte només per mitjà d’uns quants punts de venda o intermediaris triats, els que compleixen uns requisits i encaixen amb la seva estratègia de màrqueting.

  2. Està entre la distribució intensiva (en el màxim nombre possible de punts de venda) i l’exclusiva (un únic distribuïdor a cada zona).

  3. Aplicat al cas: de totes les empreses europees que volen vendre les seves jaquetes, Àneu Esports, SL només en triarà algunes. Així controla millor la imatge d’una marca que és un referent i, com que treballa amb pocs intermediaris, els costos de distribució solen ser més baixos.

ResultatÉs vendre el producte només en alguns punts de venda triats, els que encaixen amb l’estratègia de la marca: Àneu Esports, SL triarà uns quants dels distribuïdors europeus interessats.

La pauta oficial dona: Triar només alguns punts de venda que segueixin l’estratègia de màrqueting, amb pocs intermediaris i costos de distribució menors.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci 2024, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 30 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2024Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 6

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a Model de negoci i innovació, L’empresa i el seu entorn, Finançament
Enunciat oficial

Encercleu la lletra de l’opció correcta de les qüestions següents.

[Cada resposta correcta val 0,5 punts. Per cada resposta errònia es descomptaran 0,15 punts; per les preguntes no contestades no hi haurà cap descompte.]

6.1 Les societats cooperatives

a) tenen cinc o més de cinc socis.

b) tenen responsabilitat il·limitada davant els deutes socials.

c) tenen el capital social fixat als estatuts.

d) tributen per l’IRPF (impost sobre la renda de les persones físiques).

[0,5 punts]

6.2 El model organitzatiu teal

a) es basa en el principi de comandament: cada persona respon davant d’un únic cap, el qual decideix sobre totes les activitats desenvolupades en l’àmbit de la seva unitat.

b) té una estructura amb doble autoritat: projecte i departament.

c) simplifica la jerarquització, a la recerca de l’autogestió i l’eficiència. Prioritza la intervenció dels empleats en la presa de decisions i els motiva per incentivar el desenvolupament creatiu de cadascun.

d) disposa sempre d’un departament d’ajuda extern a l’empresa.

[0,5 punts]

6.3 Hi ha empreses que tenen per objectiu augmentar el seu valor i, un cop la seva inversió ha arribat a la maduresa suficient, es retiren amb els beneficis corresponents. La font de finançament a través de la qual una societat inversora entra en el capital d’una empresa s’anomena

a) lísing.

b) capital de risc.

c) emprèstit.

d) rènting.

[0,5 punts]

6.4 L’eina que permet caracteritzar, personalitzar i conèixer el buyer persona és

a) la matriu ERIC.

b) el mapa d’empatia.

c) l’oceà blau.

d) la narració d’històries o storytelling.

[0,5 punts]

6.5 El mètode que permet desenvolupar negocis o productes a partir de la retroalimentació del client, de tal manera que es puguin anar verificant les hipòtesis plantejades abans de tenir el producte final, és

a) el canvas.

b) el discurs de l’ascensor o elevator pitch.

c) el mapa d’empatia.

d) el lean startup.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

6.10,5 punts

Plantejament Es pregunta quina característica és pròpia de les societats cooperatives; una resposta errònia resta punts.

  1. A les cooperatives, el capital social mínim el fixen els estatuts de cada cooperativa: és l’opció c).

  2. Les altres són falses: no cal tenir cinc socis (el mínim és més baix); els socis no responen dels deutes socials de manera il·limitada, sinó limitada a les seves aportacions; i la cooperativa tributa per l’impost de societats, no per l’IRPF, que és l’impost de les persones físiques (com l’empresari individual).

  3. En tot aquest exercici, cada resposta correcta val 0,50{,}5 punts, cada resposta errònia en resta 0,150{,}15 i una pregunta sense contestar no resta res.

ResultatLa resposta correcta és la c) tenen el capital social fixat als estatuts.

La pauta oficial dona: Resposta c).

6.20,5 punts

Plantejament Es pregunta com és el model organitzatiu teal; una resposta errònia resta punts.

  1. El model teal és una organització amb molt poca jerarquia: busca l’autogestió, els equips prenen les decisions i s’hi fomenta la creativitat de cada empleat. És l’opció c).

  2. La a) descriu l’estructura lineal o jeràrquica (principi de comandament), la b) l’estructura matricial (doble autoritat: projecte i departament) i la d) és falsa: no ha de tenir necessàriament un departament d’ajuda extern.

ResultatLa resposta correcta és la c) simplifica la jerarquització, a la recerca de l’autogestió i l’eficiència.

La pauta oficial dona: Resposta c).

6.30,5 punts

Plantejament Es pregunta el nom de la font de finançament en què una societat inversora entra en el capital d’una empresa; una resposta errònia resta punts.

  1. El capital de risc és el finançament que donen societats inversores que entren en el capital d’empreses amb potencial, les ajuden a créixer i, quan la inversió ha madurat, venen la seva participació i se’n van amb els beneficis. És l’opció b).

  2. El lísing i el rènting són contractes de lloguer de béns (el lísing, amb opció de compra al final) i l’emprèstit és un deute dividit en obligacions: en cap d’aquests casos l’inversor no entra en el capital de l’empresa.

ResultatLa resposta correcta és la b) capital de risc.

La pauta oficial dona: Resposta b).

6.40,5 punts

Plantejament Es pregunta quina eina serveix per caracteritzar el buyer persona; una resposta errònia resta punts.

  1. El mapa d’empatia serveix per posar-se al lloc del client (què pensa i sent, què veu, què escolta, què diu i fa, i quins són els seus esforços i resultats) i així caracteritzar el client tipus o buyer persona. És l’opció b).

  2. La matriu ERIC serveix per replantejar el model de negoci (eliminar, reduir, incrementar i crear), l’oceà blau és un mercat nou sense competència i l’storytelling és una tècnica de comunicació que explica històries.

ResultatLa resposta correcta és la b) el mapa d’empatia.

La pauta oficial dona: Resposta b).

6.50,5 punts

Plantejament Es pregunta quin mètode desenvolupa un producte verificant les hipòtesis amb la retroalimentació del client; una resposta errònia resta punts.

  1. El lean startup desenvolupa el producte en cicles curts: crea un producte mínim viable, mesura com hi responen els clients i n’aprèn, de manera que va verificant les hipòtesis abans de tenir el producte final. És l’opció d).

  2. El canvas representa el model de negoci en nou blocs, l’elevator pitch és una presentació breu d’una idea i el mapa d’empatia serveix per conèixer el client: cap d’aquests no és un mètode per anar validant el producte amb la resposta dels clients.

ResultatLa resposta correcta és la d) el lean startup.

La pauta oficial dona: Resposta d).

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci 2024, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 30 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2024Convocatòria extraordinària · Sèrie 3 · Exercici 6

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a Model de negoci i innovació, L’empresa i el seu entorn, Màrqueting
Enunciat oficial

Encercleu la lletra de l’opció correcta de les qüestions següents.

[Cada resposta correcta val 0,5 punts. Per cada resposta errònia es descomptaran 0,15 punts; per les preguntes no contestades no hi haurà cap descompte.]

6.1 Les empreses han de crear i produir béns i serveis per a satisfer les necessitats de la societat. Els factors de producció

a) si els classifiquem segons la seva naturalesa, poden ser béns lliures i comuns o béns econòmics i serveis.

b) si els classifiquem en funció del caràcter, poden ser béns de consum o de capital.

c) són: recursos naturals, treball, capital, tecnologia i organització empresarial.

d) si els classifiquem en funció del caràcter, poden ser béns de consum o lliures.

[0,5 punts]

6.2 Tenint en compte la protecció de la idea, del producte i de la marca del negoci, a quin tipus de protecció es fa referència si es protegeix el que s’especifica en el paràgraf següent?

«Qualsevol informació o coneixement, inclosos el tecnològic, el científic, l’industrial, el comercial, l’organitzatiu o el financer, com ara la formulació d’una olor, un algorisme, invencions no patentables (o no patentades), estratègies comercials, plans financers, etc.».

a) Drets d’autor.

b) Secret empresarial.

c) Marca registrada.

d) Propietat industrial.

[0,5 punts]

6.3 A quina estratègia promocional correspon la frase «Envia tres etiquetes del nostre producte i aconsegueix un viatge a Bali»?

a) Publicitat.

b) Venda personal.

c) Promocions del producte (promocions de venda).

d) Relacions públiques.

[0,5 punts]

6.4 L’estructura organitzativa del model teal es caracteritza perquè

a) cada persona respon davant d’un únic cap, el qual decideix sobre totes les activitats desenvolupades en l’àmbit de la seva unitat.

b) es proporciona autoritat als especialistes en les tasques relacionades amb la seva especialitat, de manera que decideixen sobre matèries de la seva competència i això fa que l’estructura sigui més fluïda.

c) els òrgans staff o d’assessorament no tenen autoritat directa sobre ningú, no poden donar ordres i es limiten a ajudar en la preparació o l’elaboració de les decisions dels qui ocupen la posició més alta en la línia jeràrquica.

d) es prioritza la intervenció dels empleats en la presa de decisions i se’ls motiva per a incentivar el desenvolupament creatiu de cadascun.

[0,5 punts]

6.5 Quin tipus d’innovació ha portat a terme l’empresa de la qual es parla en el paràgraf següent?

«Una empresa decideix fer un tipus d’innovació que representa una evolució lenta (però funcional) dels seus productes. Concretament, té una marca de roba esportiva que, amb el pas dels anys, ha millorat els materials i ha llançat nous models més còmodes, lleugers i acolorits».

a) Radical (o disruptiva).

b) Tant pot ser radical com incremental.

c) Recerca i desenvolupament.

d) Incremental.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

6.10,5 punts

Plantejament La pregunta és sobre quins són els factors de producció, els recursos que fa servir l’empresa per produir béns i serveis.

  1. Els factors de producció són els recursos naturals, el treball i el capital, als quals s’afegeixen la tecnologia i l’organització empresarial. És l’opció c).

  2. Les opcions a), b) i d) no parlen de factors, sinó de maneres de classificar els béns (lliures o econòmics, de consum o de capital), i la d) a més barreja dues classificacions diferents.

  3. En tot aquest exercici, cada resposta correcta val 0,50{,}5 punts, cada resposta errònia en resta 0,150{,}15 i una pregunta sense contestar no resta res.

ResultatLa resposta correcta és la c): recursos naturals, treball, capital, tecnologia i organització empresarial.

La pauta oficial dona: c

6.20,5 punts

Plantejament La pregunta demana quina protecció correspon a informació confidencial d’una empresa, com una fórmula o una estratègia, que no està patentada.

  1. El secret empresarial protegeix qualsevol informació o coneixement amb valor per a l’empresa (tecnològic, comercial, financer…) que es manté en secret, també les invencions no patentables o no patentades. És l’opció b).

  2. Els drets d’autor protegeixen obres literàries, artístiques o científiques; la marca registrada, un signe distintiu; i la propietat industrial protegeix, mitjançant registre, patents, dissenys i marques; el secret empresarial protegeix informació valuosa que es manté en secret sense registrar-la, i per això és la resposta més precisa.

ResultatLa resposta correcta és la b): secret empresarial.

La pauta oficial dona: b

6.30,5 punts

Plantejament La pregunta demana a quina eina de comunicació o promoció correspon un concurs que demana enviar etiquetes del producte.

  1. Oferir un premi (un viatge) a qui enviï tres etiquetes és un incentiu a curt termini perquè es compri el producte: és una promoció de vendes. És l’opció c).

  2. La publicitat és un missatge pagat en un mitjà de comunicació; la venda personal, el contacte directe d’un venedor amb el client; i les relacions públiques busquen millorar la imatge de l’empresa, no vendre una unitat més ara.

ResultatLa resposta correcta és la c): promocions del producte (promocions de venda).

La pauta oficial dona: c

6.40,5 punts

Plantejament La pregunta demana què caracteritza l’organització teal davant de les estructures clàssiques (lineal, funcional i en línia i staff).

  1. En el model teal els empleats s’autogestionen: participen en la presa de decisions i es fomenta la creativitat de cadascun. És l’opció d).

  2. L’opció a) descriu l’estructura lineal o jeràrquica (un sol cap per persona); la b), la funcional (autoritat dels especialistes); i la c), els òrgans staff de l’estructura en línia i staff.

ResultatLa resposta correcta és la d): es prioritza la intervenció dels empleats en la presa de decisions i se’ls motiva per incentivar el desenvolupament creatiu de cadascun.

La pauta oficial dona: d

6.50,5 punts

Plantejament La pregunta demana el tipus d’innovació d’una marca que millora poc a poc els seus productes.

  1. Millorar els materials i treure models més còmodes, lleugers i acolorits, amb una evolució lenta, és millorar un producte que ja existeix sense canviar-lo de manera radical: innovació incremental. És l’opció d).

  2. Una innovació radical o disruptiva crearia un producte o un mercat totalment nous, cosa que aquí no passa; la recerca i desenvolupament és l’activitat que genera innovacions, no un tipus d’innovació; i el text descriu clarament un sol tipus.

ResultatLa resposta correcta és la d): incremental.

La pauta oficial dona: d

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci 2024, convocatòria extraordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

Preguntes freqüents

Quants exercicis d’organització i recursos humans han sortit a la PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci de Catalunya?

Entre 2024 i 2026, 6 exercicis en 4 dels 14 exàmens que tenim resolts (cada any, l’ordinària i l’extraordinària, i també la sèrie d’incidències). Han sortit els anys 2026, 2025 i 2024.

Les solucions són les oficials?

No: les escriu EducaIA, pas a pas, i cada resultat està contrastat amb la pauta oficial de correcció. Quan la pauta dona una altra xifra (gairebé sempre per arrodoniment), ho posem al costat amb l’explicació.

Què faig si el meu resultat no coincideix amb la pauta?

Si és un càlcul, mira primer si és el mateix valor arrodonit d’una altra manera: a vegades la pauta talla els decimals en lloc d’arrodonir. Si és una pregunta d’explicar, la pauta puntua els conceptes: fes servir el vocabulari de la matèria i aplica’l al cas de l’enunciat. Al test, una resposta errònia resta punts: si no ho tens clar, deixa-la en blanc.

Puc imprimir els exercicis?

Sí. El botó d’imprimir prepara un full amb els enunciats oficials, amb espai per respondre, i les solucions a part. Cada exercici enllaça també el PDF oficial de l’examen i de la pauta.

Tens la PAU d’Empresa aquest curs?

Puja els teus apunts d’Empresa i EducaIA et prepara el pla dia a dia fins a la PAU, amb resums, flashcards i tests dels teus propis temes.

Prepara la PAU d’Empresa a EducaIA

Tots els exàmens de CatalunyaCentre PAU de CatalunyaCalculadora de nota PAU

Els altres temes d’Empresa

L’empresa i el seu entornModel de negoci i innovacióEmprenedoria i pla d’empresaProductivitat, costos i punt mortVAN, TIR i termini de recuperacióFinançamentComptabilitat i anàlisi financeraMàrqueting

Enunciat oficial

Toca la imatge per apropar-la o allunyar-la.