VAN, TIR i termini de recuperació: exercicis de la PAU d’Empresa resolts

Els 15 exercicis de VAN, TIR i termini de recuperació de la PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci de Catalunya de 2022 a 2025: l’enunciat tal com va sortir a l’examen i la solució pas a pas, contrastada amb la pauta de correcció. Quan la pauta dona una altra xifra, et diem per què. Fins al 2023 l’examen es deia «Economia de l’empresa».

Exàmens sencers amb aquest tema:2025 · juny · sèrie 12025 · extraordinària2024 · juny · sèrie 12024 · extraordinària2023 · juny · sèrie 12023 · juny · sèrie 52023 · extraordinària2022 · juny · sèrie 22022 · juny · sèrie 5

El que més s’ha repetit als exàmens

Els tipus d’apartat que més s’han repetit en aquest tema, com es resolen i en quants dels 9 exàmens amb exercicis d’aquest tema (2022–2025) han sortit. És el que ha passat, no una predicció. Des del 2025 l’examen segueix el nou model de la PAU: entre parèntesis, el recompte d’aquests anys.

En 8 de 9 exàmens (2 de 2 des del 2025)

  1. El VAN és la suma dels fluxos nets de caixa de cada any, actualitzats al moment inicial, menys el desemborsament inicial A. Divideix cada flux entre (1 + k) elevat al nombre d’anys, on k és el cost del capital.

    VAN\text{VAN}=−A+F11+k+F2(1+k)2{}= -A+\frac{F_1}{1+k}+\frac{F_2}{(1+k)^2}+⋯+Fn(1+k)n{}+\dots+\frac{F_n}{(1+k)^n}
  2. Si hi ha valor residual, suma’l a l’últim any.

  3. Criteri: un projecte només és acceptable si el seu VAN és més gran que 0; entre diversos amb VAN positiu es tria el de VAN més gran.

  4. Interpreta un VAN negatiu: els pagaments del projecte, valorats avui, superen els cobraments, de manera que no és rendible i no convé fer-lo.

En 5 de 9 exàmens (2 de 2 des del 2025)

  1. La TIR és la taxa d’actualització que fa el VAN igual a zero: és la rendibilitat del projecte.

    VAN(TIR)=0\text{VAN}(\text{TIR})=0
  2. Criteri: s’inverteix si la TIR és més gran que la taxa d’actualització (el cost del capital); entre diversos projectes, es tria la TIR més alta.

  3. Si no la pots calcular, fes servir el VAN que ja tens: un VAN positiu amb la taxa k indica TIR més gran que k, un VAN negatiu indica TIR més petita que k, i un VAN proper a 0 indica TIR propera a k.

  4. Conclou comparant la TIR amb la taxa d’actualització i digues si el projecte convé.

En 5 de 9 exàmens (0 de 2 des del 2025)

  1. El termini de recuperació és el temps que es triga a recuperar el desemborsament inicial amb els fluxos de caixa nets. És un mètode estàtic: no té en compte el moment en què arriben els fluxos ni el valor dels diners en el temps.

  2. Acumula els fluxos any a any fins que assoleixin el desemborsament. A l’últim any, calcula quina fracció necessites: el que falta dividit entre el flux d’aquell any.

    fraccioˊ\text{fracció}=el que faltaflux d’aquell any{}= \dfrac{\text{el que falta}}{\text{flux d’aquell any}}
  3. Passa la fracció a mesos multiplicant per 12 i dona el resultat en anys i mesos: si el segon any en falten 600 € de 800 €, 600/800 · 12 = 9 mesos i el termini és 1 any i 9 mesos.

    600800⋅12=9 mesos\dfrac{600}{800}\cdot 12=9\ \text{mesos}
  4. Entre diversos projectes, el millor segons aquest criteri és el que recupera abans la inversió. Si els fluxos acumulats coincideixen just amb el desemborsament en acabar un any, el termini són anys sencers.

  5. Si et donen el termini i falta un flux, planteja la fracció al revés: si els 800 € que falten es recuperen en 3 mesos, el flux de tot l’any és 800 · 12 / 3 = 3 200 €.

    Q=800⋅123=3 200Q=\dfrac{800\cdot 12}{3}=3\,200

Els exercicis, del més recent al més antic

2025Convocatòria ordinària · Sèrie 1 · Exercici 2

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a Productivitat, costos i punt mort, Màrqueting
Enunciat oficial

El consell d’administració de l’empresa Semprequalitat, SA s’està plantejant els nous objectius de la societat per al període 2025-2028.

Un d’ells és assegurar la futura competitivitat de l’empresa. Per assolir-ho, es planteja, entre altres opcions, fer canvis en les variables del màrqueting mix cap a un sistema digital que li permeti adaptar-se més a cada client deixant de banda el màrqueting massiu.

També s’ha plantejat la robotització del procés productiu, ja que la maquinària actual està obsoleta i s’ha detectat que els competidors poden produir amb costos més baixos.

Fent els estudis pertinents, s’han adonat que poden triar entre tres alternatives de projectes d’inversió (X, Y o Z), en funció del nivell de producció que pretenguin assolir. En la taula següent es recullen les dades relatives al desemborsament inicial de cada inversió i els fluxos de caixa nets per a la durada prevista de la inversió, que és de quatre anys. (Els valors estan expressats en milions d’euros.)

ConcepteProjecte XProjecte YProjecte Z
Desemborsament inicial304540
Flux de caixa net (any 1)611,59,5
Flux de caixa net (any 2)81312
Flux de caixa net (any 3)1614,512
Flux de caixa net (any 4)386

Els valors residuals dels projectes X, Y i Z són, respectivament, d’1, 6 i 7 milions d’euros.

2.1 Expliqueu què és el VAN d’un projecte d’inversió. Seguidament, calculeu el VAN de cadascun dels tres projectes d’inversió (X, Y i Z) sabent que el cost del capital és del 6 % i raoneu quin hauria de triar l’empresa segons aquest criteri.

Nota: Escriviu la fórmula de càlcul del VAN de cada projecte, a més de l’obtenció del resultat.

[1 punt]

2.2 Expliqueu breument amb les vostres paraules en què consisteixen les 4P del màrqueting digital i identifiqueu quina es veu reflectida en el text de l’enunciat quan es parla d’«adaptar-se més a cada client deixant de banda el màrqueting massiu».

[0,4 punts]

2.3 Raoneu, sense fer cap càlcul, quin seria el valor aproximat de la TIR per als tres projectes d’inversió i trieu el que considereu millor segons aquest criteri. Justifiqueu la resposta comparant els tres projectes.

[0,6 punts]

Opció A

2.4 Trieu UNA de les dues opcions següents, A o B, i responeu a les qüestions de l’opció escollida. Si responeu a les dues opcions, només es corregirà la primera (opció A).

Opció A. Calculeu el termini de recuperació (payback) dels tres projectes d’inversió i raoneu quin és el més recomanable segons aquest mètode. Indiqueu el resultat en anys i, si escau, en mesos (en el cas de fracció d’any).

[0,5 punts]

Opció B

2.4 Opció B. A la taula següent es mostren les quantitats i els preus de la producció obtinguda (producte 1 i producte 2), i les quantitats i els preus dels costos suportats (hores de treball, matèria primera i hores de maquinària) corresponents a l’any 2024. Calculeu la productivitat global de l’empresa d’aquest any (2024) i la taxa de variació respecte a l’any anterior, sabent que el valor de la productivitat de l’any 2023 va ser d’1,3. Interpreteu el resultat obtingut.

Nota: Escriviu la fórmula de càlcul de la productivitat global i de la taxa de variació, a més de l’obtenció dels dos resultats.

QuantitatPreu unitari (en euros)
Hores de treball80.000 hores30
Matèria primera1.000.000 kg8
Hores de maquinària60.000 hores15
Producte 115.000 unitats600
Producte 222.000 unitats300

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

2.11 punt

Plantejament El VAN (valor actual net) suma tots els fluxos de caixa del projecte portats al moment inicial amb el cost del capital kk i hi resta el desemborsament inicial AA. Si VAN>0\text{VAN}>0, el projecte recupera la inversió, paga el cost del capital i encara crea valor. El valor residual es cobra al final de la vida del projecte, de manera que se suma al flux de l’any 4. Tots els imports són en milions d’euros i k=0,06k=0{,}06.

  1. Fórmula del VAN:

    VAN\text{VAN}=−A+Q11+k+Q2(1+k)2{}= -A+\frac{Q_1}{1+k}+\frac{Q_2}{(1+k)^2}+Q3(1+k)3{}+\frac{Q_3}{(1+k)^3}+Q4(1+k)4{}+\frac{Q_4}{(1+k)^4}
  2. Flux de l’any 4 amb el valor residual sumat (X: 3+13+1; Y: 8+68+6; Z: 6+76+7):

    Q4X=4Q_4^X=4Q4Y=14Q_4^Y=14Q4Z=13Q_4^Z=13
  3. Projecte X, amb cada flux descomptat:

    VANX\text{VAN}_X=−30+61,06{}= -30+\frac{6}{1{,}06}+81,062{}+\frac{8}{1{,}06^2}+161,063{}+\frac{16}{1{,}06^3}+41,064{}+\frac{4}{1{,}06^4}=−30+5,660+7,120{}= -30+5{,}660+7{,}120+13,434+3,168{}+13{,}434+3{,}168≈−0,62{}\approx -0{,}62
  4. Projecte Y:

    VANY\text{VAN}_Y=−45+11,51,06{}= -45+\frac{11{,}5}{1{,}06}+131,062{}+\frac{13}{1{,}06^2}+14,51,063{}+\frac{14{,}5}{1{,}06^3}+141,064{}+\frac{14}{1{,}06^4}=−45+10,849{}= -45+10{,}849+11,570+12,174{}+11{,}570+12{,}174+11,089{}+11{,}089≈0,68{}\approx 0{,}68
  5. Projecte Z (el VAN és tan petit que cal sumar els fluxos sense arrodonir-los: amb tres decimals cadascun sortiria 0,0140{,}014):

    VANZ\text{VAN}_Z=−40+9,51,06{}= -40+\frac{9{,}5}{1{,}06}+121,062{}+\frac{12}{1{,}06^2}+121,063{}+\frac{12}{1{,}06^3}+131,064{}+\frac{13}{1{,}06^4}≈0,015{}\approx 0{,}015
  6. Criteri: només s’accepten els projectes amb VAN positiu i, entre aquests, es tria el de VAN més alt. X té VAN negatiu i no s’accepta; Z és positiu però gairebé zero (uns 15 00015\,000 €); Y té el VAN més alt.

ResultatVANX≈−0,62\text{VAN}_X\approx-0{,}62 milions d’euros (no s’accepta), VANY≈0,68\text{VAN}_Y\approx0{,}68 milions d’euros i VANZ≈0,015\text{VAN}_Z\approx0{,}015 milions d’euros. Segons el VAN, l’empresa hauria de triar el projecte Y.

La pauta oficial dona: VANX=−0,62\text{VAN}_X=-0{,}62; VANY=0,68\text{VAN}_Y=0{,}68; VANZ=0,01487 (0,015)\text{VAN}_Z=0{,}01487\ (0{,}015) milions d’euros; es tria Y.

2.20,4 punts

Plantejament Les 4P del màrqueting digital són quatre maneres de relacionar-se amb el client que permet la tecnologia; no s’han de confondre amb les 4P clàssiques (producte, preu, distribució i comunicació).

  1. Personalització: adaptar el producte, el preu i la comunicació a cada client, gràcies a la informació que l’empresa té de cadascun.

  2. Participació: fer que els clients participin en l’empresa (comunitats, opinions, suggeriments de millora del producte).

  3. Peer to peer (persona a persona): les recomanacions entre clients a les xarxes socials, que generen més confiança que la publicitat tradicional.

  4. Prediccions en models: analitzar les dades dels clients (big data) per preveure què compraran i les tendències del mercat.

  5. «Adaptar-se més a cada client deixant de banda el màrqueting massiu» és la personalització.

ResultatLes 4P del màrqueting digital són personalització, participació, peer to peer i prediccions en models; el text descriu la personalització.

La pauta oficial dona: Personalització, participació, peer to peer i prediccions en models; el text reflecteix la personalització.

2.30,6 punts

Plantejament La TIR és la taxa d’actualització que fa que el VAN sigui zero. Com més alta és la taxa, més petit és el VAN (els fluxos futurs valen menys avui). Per tant, el signe del VAN al 66 % ja diu si la TIR és més gran o més petita que el 66 %.

  1. Projecte X: amb k=6k=6 % el VAN és negatiu (−0,62-0{,}62); per arribar a VAN zero cal una taxa més baixa, així que la TIR de X és inferior al 66 %. No supera el cost del capital i no és viable.

  2. Projecte Y: amb k=6k=6 % el VAN és clarament positiu (0,680{,}68); la TIR és superior al 66 %.

  3. Projecte Z: el VAN al 66 % és positiu però gairebé zero (0,0150{,}015); la TIR és només lleugerament superior al 66 %.

  4. Comparació: Y és el projecte que, al 66 %, queda més per sobre de VAN zero, i aquí això coincideix amb ser el de TIR més alta i més allunyada del cost del capital (ho comprova el pas següent); en general, un VAN més alt no implica sempre una TIR més alta. Segons la TIR, es tria Y.

  5. Comprovació numèrica (no la demana l’examen): resolent VAN(r)=0\text{VAN}(r)=0 surt

    TIRX≈5,1 %\text{TIR}_X\approx5{,}1\ \%TIRY≈6,6 %\text{TIR}_Y\approx6{,}6\ \%TIRZ≈6,0 %\text{TIR}_Z\approx6{,}0\ \%

ResultatTIR de X inferior al 66 % (es rebutja), TIR de Z lleugerament superior al 66 % i TIR de Y clarament superior al 66 %: segons la TIR, el millor projecte és Y.

La pauta oficial dona: TIR de X inferior al 66 %; de Y, superior al 66 %; de Z, lleugerament superior al 66 %; es tria Y.

Opció A

2.40,5 punts

Plantejament El termini de recuperació és el temps que triguen els fluxos de caixa acumulats a igualar el desemborsament inicial. Se suposa que el flux de cada any entra de manera uniforme durant l’any; el valor residual, en canvi, es cobra de cop al final de l’any 4, quan s’acaba el projecte. Imports en milions d’euros.

  1. Projecte X (desemborsament 3030): fluxos acumulats

    6 → 6+8=14 → 14+16=306\ \to\ 6+8=14\ \to\ 14+16=30
  2. Al final del tercer any s’ha recuperat exactament el desemborsament: X es recupera en 3 anys.

  3. Projecte Y (desemborsament 4545): fluxos acumulats

    11,511{,}5→11,5+13{}\to 11{,}5+13=24,5{}= 24{,}5→24,5+14,5{}\to 24{,}5+14{,}5=39{}= 39
  4. Falten 45−39=645-39=6 milions, que es recuperen amb el flux de l’any 4 (88 milions repartits en 12 mesos):

    68⋅12=9 mesos\frac{6}{8}\cdot 12=9\ \text{mesos}
  5. Y es recupera en 3 anys i 9 mesos.

  6. Projecte Z (desemborsament 4040): fluxos acumulats

    9,5 → 21,5 → 33,5 → 33,5+6=39,59{,}5\ \to\ 21{,}5\ \to\ 33{,}5\ \to\ 33{,}5+6=39{,}5
  7. Amb els fluxos ordinaris queden 0,50{,}5 milions per recuperar; arriben amb el valor residual (77 milions) que es cobra al final de l’any 4, de manera que Z es recupera als 4 anys.

  8. Segons aquest mètode es prefereix el projecte que es recupera abans: X.

ResultatX es recupera en 3 anys, Y en 3 anys i 9 mesos i Z en 4 anys. Segons el payback, el més recomanable és X.

La pauta oficial dona: X: 3 anys; Y: 3 anys i 9 mesos; Z: final del quart any; es tria X.

Opció B

2.40,5 punts

Plantejament La productivitat global compara el valor de tot el que es produeix amb el cost de tots els factors utilitzats. La taxa de variació diu en quin percentatge ha canviat respecte a l’any anterior.

  1. Fórmula:

    PG=valor de la produccioˊcost dels factorsPG=\frac{\text{valor de la producció}}{\text{cost dels factors}}
  2. Valor de la producció (unitats per preu de cada producte):

    15 000⋅60015\,000\cdot 600+22 000⋅300{}+22\,000\cdot 300=9 000 000+6 600 000{}= 9\,000\,000+6\,600\,000=15 600 000{}= 15\,600\,000
  3. Cost dels factors (hores de treball, matèria primera i hores de maquinària):

    80 000⋅3080\,000\cdot 30+1 000 000⋅8{}+1\,000\,000\cdot 8+60 000⋅15{}+60\,000\cdot 15=2 400 000{}= 2\,400\,000+8 000 000+900 000{}+8\,000\,000+900\,000=11 300 000{}= 11\,300\,000
  4. Productivitat global del 2024:

    PG2024=15 600 00011 300 000≈1,3805PG_{2024}=\frac{15\,600\,000}{11\,300\,000}\approx1{,}3805
  5. Taxa de variació respecte al 2023 (PG2023=1,3PG_{2023}=1{,}3):

    TVTV=PG2024−PG2023PG2023⋅100{}= \frac{PG_{2024}-PG_{2023}}{PG_{2023}}\cdot 100=1,3805−1,31,3⋅100{}= \frac{1{,}3805-1{,}3}{1{,}3}\cdot 100≈6,19 %{}\approx 6{,}19\ \%
  6. Si s’arrodoneix abans la productivitat a 1,381{,}38, la taxa surt 6,156{,}15 %; totes dues respostes són correctes.

  7. Interpretació: el 2024, per cada euro gastat en factors, l’empresa ha obtingut uns 1,381{,}38 € de producció; la productivitat global ha millorat un 6,196{,}19 % respecte al 2023.

ResultatPG2024≈1,38PG_{2024}\approx1{,}38 i TV≈6,19TV\approx6{,}19 % (o 6,156{,}15 % si s’arrodoneix abans a 1,381{,}38): la productivitat global ha augmentat respecte al 2023.

La pauta oficial dona: PG=1,3805PG=1{,}3805; TV=6,15 %TV=6{,}15\ \% (amb 1,381{,}38) o 6,19 %6{,}19\ \% (amb 1,38051{,}3805).

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci 2025, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 22 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2025Convocatòria extraordinària · Sèrie 3 · Exercici 2

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a Comptabilitat i anàlisi financera, Organització i recursos humans
Enunciat oficial

L’empresa Reconstruccions Deval, SL presenta, a 31 de desembre de 2024, la informació comptable següent. (Els imports estan expressats en milers d’euros.)

ConcepteImport (en milers d’euros)
Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit167,2
Despeses financeres34,7
Matèries primeres76,3
Resultat de l’exercici–8,9
Recerca i desenvolupament15
Amortització de l’immobilitzat (despesa)75,6
Bancs i institucions de crèdit89,5
Clients99,8
Organismes de la Seguretat Social creditors6,4
Aplicacions informàtiques20,2
Creditors per prestació de serveis56,2
Hisenda pública creditora per conceptes fiscals2
Maquinària125
Deutors45
Altres despeses d’explotació115
Ingressos financers1
Capital / Capital social976,8
Mobiliari11,6
Reserves47
Equips per a processos d’informació40,1
Caixa45
Deutes a curt termini amb entitats de crèdit63
Construccions478
Proveïdors de l’immobilitzat a curt termini4
Elements de transport198
Aprovisionament315
Proveïdors13,3
Utillatge98,5
Proveïdors de l’immobilitzat a llarg termini15
Import net de la xifra de negocis987,7
Despeses de personal457,3

Nota: Tots els comptes de l’immobilitzat es presenten amb el valor net comptable (cost d’adquisició o cost de producció menys amortització acumulada).

2.1 A partir de la informació comptable proporcionada, elaboreu el balanç de situació de l’empresa a 31 de desembre de 2024. Per fer-ho, tingueu en compte el següent:

— Recordeu que sempre s’ha de complir la igualtat «total actiu = patrimoni net + passiu».

— Si, en algun cas, dins d’una massa patrimonial hi ha diferents elements patrimonials, cal que detalleu aquests elements; és a dir, no us limiteu a agrupar i a escriure directament el valor total de la massa patrimonial: heu d’especificar els elements patrimonials que la integren i detallar l’import tant dels elements com de les masses patrimonials.

— Només heu d’incloure en el balanç de situació aquelles masses o elements patrimonials que formen part de l’enunciat de l’exercici.

[1 punt]

2.2 Presenteu el compte de pèrdues i guanys de l’empresa Reconstruccions Deval, SL, a 31 de desembre de 2024, a partir de les dades de l’enunciat. Només hi heu d’incloure aquelles partides de l’enunciat que formen part d’aquest compte. Mostreu la informació de forma ordenada, detallant els càlculs que heu fet per a obtenir el resultat d’explotació, el benefici abans d’interessos i impostos (BAII), el benefici abans d’impostos (BAI) i el benefici net (BN). En el compte de pèrdues i guanys, no cal que hi poseu les partides que no es faciliten en l’enunciat.

[1 punt]

Opció A

2.3 Trieu UNA de les dues opcions següents, A o B, i responeu a les qüestions de l’opció escollida. Si responeu a les dues opcions, només es corregirà la primera (opció A).

Opció A. L’empresa Reconstruccions Deval, SL està valorant invertir en un projecte durant els propers quatre anys. La TIR esperada del projecte és del 12 % i la taxa d’actualització és del 4 %. Raoneu si és convenient o no invertir en el projecte segons aquest criteri.

[0,5 punts]

Opció B

2.3 Opció B. A partir de la Revolució Industrial i el naixement de les primeres fàbriques, va aparèixer la necessitat dels directius de gestionar la productivitat i la manera com els treballadors portaven a terme les seves tasques. Un dels autors que va analitzar el comportament organitzatiu i el lideratge al segle xx va ser Douglas McGregor. El model de gestió que va desenvolupar va ser exposat al seu llibre The human side of enterprise (1957).

Expliqueu breument la visió del treballador i el tipus de lideratge de la teoria Y de Douglas McGregor.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

2.11 punt

Plantejament A la taula hi ha comptes de balanç i comptes de pèrdues i guanys barrejats. Al balanç només hi van els elements patrimonials (béns, drets, deutes i fons propis); les despeses i els ingressos (despeses financeres, amortització, aprovisionament, despeses de personal, altres despeses d’explotació, ingressos financers i import net de la xifra de negocis) es deixen per a l’apartat 2.2. Imports en milers d’euros.

  1. Immobilitzat intangible: Recerca i desenvolupament 1515 i Aplicacions informàtiques 20,220{,}2.

    15+20,2=35,215+20{,}2=35{,}2
  2. Immobilitzat material: Construccions 478478, Maquinària 125125, Utillatge 98,598{,}5, Mobiliari 11,611{,}6, Elements de transport 198198 i Equips per a processos d’informació 40,140{,}1.

    478+125+98,5478+125+98{,}5+11,6+198+40,1{}+11{,}6+198+40{,}1=951,2{}= 951{,}2
  3. Actiu no corrent:

    35,2+951,2=986,435{,}2+951{,}2=986{,}4
  4. Existències: Matèries primeres 76,376{,}3. Deutors comercials i altres comptes a cobrar: Clients 99,899{,}8 i Deutors 4545.

    99,8+45=144,899{,}8+45=144{,}8
  5. Efectiu i altres actius líquids: Bancs i institucions de crèdit 89,589{,}5 i Caixa 4545.

    89,5+45=134,589{,}5+45=134{,}5
  6. Actiu corrent i total de l’actiu:

    76,3+144,8+134,5=355,676{,}3+144{,}8+134{,}5=355{,}6986,4+355,6=1 342986{,}4+355{,}6=1\,342
  7. Patrimoni net: Capital social 976,8976{,}8, Reserves 4747 i Resultat de l’exercici −8,9-8{,}9 (són pèrdues i resten).

    976,8+47−8,9=1 014,9976{,}8+47-8{,}9=1\,014{,}9
  8. Passiu no corrent: Proveïdors de l’immobilitzat a llarg termini 1515 i Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit 167,2167{,}2.

    15+167,2=182,215+167{,}2=182{,}2
  9. Passiu corrent: Proveïdors 13,313{,}3, Creditors per prestació de serveis 56,256{,}2, Proveïdors de l’immobilitzat a curt termini 44, Deutes a curt termini amb entitats de crèdit 6363, Hisenda pública creditora per conceptes fiscals 22 i Organismes de la Seguretat Social creditors 6,46{,}4.

    13,3+56,2+4+63+2+6,4=144,913{,}3+56{,}2+4+63+2+6{,}4=144{,}9
  10. Total del patrimoni net i passiu, igual al total de l’actiu:

    1 014,9+182,2+144,9=1 3421\,014{,}9+182{,}2+144{,}9=1\,342

ResultatActiu no corrent 986,4986{,}4 (intangible 35,235{,}2, material 951,2951{,}2) i actiu corrent 355,6355{,}6 (existències 76,376{,}3, deutors 144,8144{,}8, efectiu 134,5134{,}5): total actiu 1 3421\,342 milers d’euros. Patrimoni net 1 014,91\,014{,}9, passiu no corrent 182,2182{,}2 i passiu corrent 144,9144{,}9: total 1 3421\,342 milers d’euros.

La pauta oficial dona: ANC=986,40ANC=986{,}40; AC=355,60AC=355{,}60; total actiu 1 3421\,342; PN=1 014,90PN=1\,014{,}90; PNC=182,20PNC=182{,}20; PC=144,90PC=144{,}90 (milers d’euros).

2.21 punt

Plantejament El compte de pèrdues i guanys parteix dels ingressos i hi resta les despeses en dos esglaons: primer les d’explotació (resultat d’explotació, que aquí és el BAII) i després les financeres (BAI). Si el BAI és negatiu no hi ha impost sobre beneficis. Imports en milers d’euros.

  1. Ingressos d’explotació: Import net de la xifra de negocis 987,7987{,}7.

  2. Despeses d’explotació: Aprovisionament 315315, Despeses de personal 457,3457{,}3, Amortització de l’immobilitzat 75,675{,}6 i Altres despeses d’explotació 115115.

    315+457,3+75,6+115=962,9315+457{,}3+75{,}6+115=962{,}9
  3. Resultat d’explotació, que coincideix amb el BAII:

    BAII=987,7−962,9=24,8\text{BAII}=987{,}7-962{,}9=24{,}8
  4. Resultat financer (ingressos financers menys despeses financeres):

    1−34,7=−33,71-34{,}7=-33{,}7
  5. Benefici abans d’impostos:

    BAI=24,8−33,7=−8,9\text{BAI}=24{,}8-33{,}7=-8{,}9
  6. Com que hi ha pèrdues, l’impost sobre beneficis és zero i el resultat net és el mateix BAI:

    BN=−8,9\text{BN}=-8{,}9
  7. Comprovació: coincideix amb el «Resultat de l’exercici» de −8,9-8{,}9 de la taula. L’explotació dona beneficis, però les despeses financeres se’ls mengen.

ResultatBAII =24,8=24{,}8 milers d’euros, resultat financer −33,7-33{,}7, BAI =−8,9=-8{,}9 i BN =−8,9=-8{,}9 milers d’euros: l’empresa té pèrdues per culpa de les despeses financeres.

La pauta oficial dona: Ingressos 987,70987{,}70; despeses d’explotació 962,90962{,}90; BAII=24,80\text{BAII}=24{,}80; resultat financer −33,70-33{,}70; BAI=−8,90\text{BAI}=-8{,}90; impost 00; BN=−8,90\text{BN}=-8{,}90.

Opció A

2.30,5 punts

Plantejament La TIR és la rendibilitat que dona el projecte (la taxa que fa el VAN igual a zero); la taxa d’actualització és el cost dels diners per a l’empresa. Un projecte convé si rendeix més del que costa finançar-lo.

  1. Criteri de la TIR: s’inverteix si la TIR és més gran que la taxa d’actualització.

  2. Aquí la TIR és més gran que la taxa:

    12 %>4 %12\ \%>4\ \%
  3. El projecte rendeix 8 punts percentuals més que el cost del capital; descomptat al 44 % tindria VAN positiu, de manera que crea valor.

ResultatSí que convé invertir-hi: la TIR (1212 %) supera la taxa d’actualització (44 %).

La pauta oficial dona: Convé invertir: 12 %>4 %12\ \%>4\ \%; la TIR supera el cost del capital.

Opció B

2.30,5 punts

Plantejament McGregor va contraposar dues maneres de veure el treballador: la teoria X (és mandrós, cal controlar-lo) i la teoria Y. Cal explicar la visió del treballador i el lideratge de la teoria Y.

  1. Visió del treballador: és una persona activa, a qui la feina pot agradar, que es compromet més quan se li reconeix l’esforç. És capaç d’aprendre, innovar, resoldre problemes i assumir responsabilitats; amb objectius clars s’automotiva.

  2. Tipus de lideratge: participatiu i motivador. El líder confia en l’equip, el fa participar en les decisions, delega responsabilitats, enriqueix les tasques i orienta la feina a aconseguir alhora els objectius personals i els de l’empresa.

ResultatSegons la teoria Y, el treballador és actiu, responsable i automotivat, i li correspon un lideratge participatiu que delega i motiva.

La pauta oficial dona: Treballador actiu, compromès, capaç d’aprendre, innovar i assumir responsabilitats; lideratge participatiu i motivador, amb delegació.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci 2025, convocatòria extraordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 22 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2025Convocatòria extraordinària · Sèrie 3 · Exercici 3

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a Productivitat, costos i punt mort, Organització i recursos humans
Enunciat oficial

L’Agnès, el Joan i el Biel són tres amics que es van conèixer cursant un MBA (màster en administració i direcció d’empreses) a Londres. Durant la seva trajectòria professional han assumit càrrecs importants, i cadascun d’ells ha demostrat un ampli ventall d’habilitats i destreses. Actualment tots tres dirigeixen empreses de renom.

3.1 Completeu la taula següent indicant quin tipus de lideratge exerceix cadascú i justifiqueu-ho en cada cas.

CasTipus de lideratgeJustificació
Una empresa d’esdeveniments ha rebut un encàrrec per a organitzar una trobada internacional d’empreses del sector tecnològic. La directora, l’Agnès, convoca una reunió amb tot l’equip de màrqueting i relacions públiques per a discutir idees, en la qual planteja algunes directrius generals, però també convida cada membre a compartir les seves propostes i fer suggeriments. Després prendrà una decisió basada en el consens de l’equip, triant les idees més ben valorades per tothom.
El Joan és el director d’una gran empresa de producció de material sanitari. Quan un client fa una comanda important que exigeix un termini de lliurament curt, el Joan decideix immediatament incrementar la producció sense consultar-ho als seus treballadors. Assigna tasques específiques a cada treballador i els augmenta les hores de treball per a poder complir amb el termini. El Joan no demana opinions ni deixa que els empleats discuteixin el pla. Els treballadors segueixen les instruccions, però alguns podrien sentir-se sobrepassats o poc valorats pel que fa a la seva capacitat d’organització.
Una empresa tecnològica està desenvolupant un nou model de negoci multiplataforma. El líder de l’equip, el Biel, dona llibertat total als seus programadors per a experimentar amb noves funcions i dissenys. El Biel els proporciona algunes directrius bàsiques i els recursos necessaris, però deixa que cadascú gestioni el seu temps i prengui les decisions que consideri oportunes en la seva àrea. Cada membre de l’equip estableix el seu propi pla de treball i el Biel només intervé si hi ha algun problema. Com que l’equip és molt competent i experimentat, aquest estil els permet explorar solucions creatives i innovadores; però si hi hagués poca coordinació o un membre no complís les seves tasques, podrien sorgir problemes d’eficiència.

[0,75 punts]

3.2 Una de les empreses del hòlding on treballa el Biel presenta la situació següent: en lloc de tenir un sistema jeràrquic amb càrrecs superiors, l’empresa funciona amb equips autònoms. Cada equip pren les seves pròpies decisions de manera independent i no ha de buscar l’aprovació d’un superior. Cada membre de l’equip assumeix responsabilitats i rols segons les seves habilitats i interessos, i el lideratge és rotatiu segons el projecte.

A quina estructura organitzativa fa referència aquest model? Expliqueu breument en què consisteix.

[0,25 punts]

3.3.a L’empresa del Joan, Europe Health, ha rebut una comanda de paquets de gases estèrils, que ha venut a 7,20 € el paquet. Els costos fixos anuals han estat de 48.000 € i els variables unitaris han estat de 2,60 € per paquet. En aquests moments, si l’empresa funciona a ple rendiment, la capacitat màxima de producció és de 18.000 paquets a l’any.

a) Si l’empresa ha fabricat i venut 10.000 paquets a l’any, ha obtingut guanys o pèrdues? Justifiqueu la resposta.

Nota: Escriviu la fórmula de càlcul, a més de l’obtenció del resultat.

[0,3 punts]

3.3.b b) Quin hauria de ser el cost variable total perquè l’empresa obtingués uns guanys anuals de 3.500 € si només pogués fabricar i vendre 10.000 paquets a l’any?

[0,2 punts]

3.3.c c) L’empresa ha aconseguit reduir un 30 % els costos fixos. Tanmateix, ha comprat quatre màquines (que preveu amortitzar en cinc anys) per un import total de 40.000 €. Tenint en compte que té un marge de contribució de 8 € per paquet, calculeu el nou preu de venda del paquet i el llindar de rendibilitat de l’empresa.

[0,5 punts]

3.4 El departament d’inversions ha contactat amb el Joan i li ha comunicat que la inversió expansiva en material quirúrgic que es preveu fer als Estats Units ha obtingut un VAN de –124.800 €. Expliqueu què s’entén per inversió expansiva i què significa tenir un VAN de –124.800 €. Li aconsellaríeu dur a terme aquesta inversió? Per què?

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

3.10,75 punts

Plantejament Els estils de lideratge es distingeixen per qui pren les decisions: el líder sol (autocràtic), el líder amb la participació de l’equip (democràtic) o l’equip mateix amb llibertat (liberal o laissez-faire).

  1. Agnès: lideratge democràtic. Dona unes directrius generals, demana les propostes de tothom i decideix pel consens de l’equip; la decisió és participativa, fet que millora la motivació i la creativitat.

  2. Joan: lideratge autocràtic. Decideix sol i de seguida, assigna les tasques sense consultar ni deixar discutir el pla i espera que s’obeeixin les instruccions. És útil quan cal decidir ràpid, però pot desmotivar l’equip.

  3. Biel: lideratge liberal (laissez-faire). Delega gairebé tota la presa de decisions, dona llibertat total i només intervé si hi ha problemes. Funciona amb equips molt competents, però sense coordinació pot fer baixar l’eficiència.

ResultatAgnès: democràtic; Joan: autocràtic; Biel: liberal (laissez-faire).

La pauta oficial dona: Agnès: democràtic; Joan: autocràtic; Biel: liberal.

3.20,25 punts

Plantejament Cal reconèixer l’estructura sense jerarquia, amb equips que s’autogestionen.

  1. És el model d’organització Teal (organització autogestionada).

  2. Es basa en l’autogestió (els equips decideixen sense demanar permís a cap superior), la plenitud (les persones hi aporten tot el que són: habilitats i interessos) i un propòsit evolutiu compartit. Els rols són flexibles, el lideratge rota segons el projecte i el control dels alts càrrecs es redueix al mínim.

ResultatÉs una organització Teal: equips autogestionats, sense jerarquia, amb rols flexibles, lideratge rotatiu i un propòsit comú.

La pauta oficial dona: Model Teal: autogestió, plenitud i propòsit evolutiu; autonomia dels equips i menys control dels alts càrrecs.

3.3.a0,3 punts

Plantejament El benefici és la diferència entre els ingressos i els costos totals (fixos més variables). Si surt negatiu, hi ha pèrdues.

  1. Fórmula, amb pp el preu, QQ la quantitat, CFCF els costos fixos i cvc_v el cost variable unitari:

    B=p⋅Q−(CF+cv⋅Q)B=p\cdot Q-(CF+c_v\cdot Q)
  2. Amb p=7,20p=7{,}20, Q=10 000Q=10\,000, CF=48 000CF=48\,000 i cv=2,60c_v=2{,}60:

    BB=7,20⋅10 000{}= 7{,}20\cdot 10\,000−(48 000+2,60⋅10 000){}-(48\,000+2{,}60\cdot 10\,000)=72 000−74 000{}= 72\,000-74\,000=−2 000{}= -2\,000
  3. També es veu amb el punt mort: per cobrir els costos fixos caldria vendre més paquets dels que ven.

    Q∗Q^*=CFp−cv{}= \frac{CF}{p-c_v}=48 0007,20−2,60{}= \frac{48\,000}{7{,}20-2{,}60}=48 0004,60{}= \frac{48\,000}{4{,}60}≈10 435{}\approx 10\,435>10 000{}> 10\,000

ResultatL’empresa ha tingut pèrdues de 2 0002\,000 €: els ingressos (72 00072\,000 €) no arriben a cobrir els costos totals (74 00074\,000 €), perquè ven menys que el punt mort.

La pauta oficial dona: BB=7,20⋅10 000{}= 7{,}20\cdot 10\,000−(48 000+2,60⋅10 000){}-(48\,000+2{,}60\cdot 10\,000)=−2 000{}= -2\,000 €: pèrdues.

3.3.b0,2 punts

Plantejament Es planteja la mateixa fórmula del benefici, però ara la incògnita és el cost variable total CVCV.

  1. Fórmula:

    B=p⋅Q−CF−CVB=p\cdot Q-CF-CV
  2. Amb B=3 500B=3\,500, p=7,20p=7{,}20, Q=10 000Q=10\,000 i CF=48 000CF=48\,000:

    3 500=72 000−48 000−CV3\,500=72\,000-48\,000-CV
  3. Aïllem el cost variable total:

    CVCV=72 000−48 000−3 500{}= 72\,000-48\,000-3\,500=20 500{}= 20\,500
  4. Equival a un cost variable unitari de

    cv=20 50010 000=2,05c_v=\frac{20\,500}{10\,000}=2{,}05

ResultatEl cost variable total hauria de ser de 20 50020\,500 € (uns 2,052{,}05 € per paquet, en lloc de 2,602{,}60 €).

La pauta oficial dona: CV=20 500CV=20\,500 €.

3.3.c0,5 punts

Plantejament Cal recalcular els costos fixos (es redueixen un 3030 % i s’hi afegeix l’amortització anual de les màquines), treure el preu a partir del marge de contribució i calcular el punt mort.

  1. Costos fixos després de la reducció del 3030 %:

    48 000⋅0,70=33 60048\,000\cdot 0{,}70=33\,600
  2. Amortització anual de les màquines (40 00040\,000 € en cinc anys):

    40 0005=8 000\frac{40\,000}{5}=8\,000
  3. Nous costos fixos anuals:

    CF=33 600+8 000=41 600CF=33\,600+8\,000=41\,600
  4. El marge de contribució unitari és el preu menys el cost variable unitari:

    p−cv=8 ⟹ p=2,60+8=10,60p-c_v=8\ \Longrightarrow\ p=2{,}60+8=10{,}60
  5. Llindar de rendibilitat (punt mort):

    Q∗=CFp−cv=41 6008=5 200Q^*=\frac{CF}{p-c_v}=\frac{41\,600}{8}=5\,200
  6. A partir de 5 2005\,200 paquets l’any l’empresa té beneficis; és molt per sota de la capacitat màxima de 18 00018\,000 paquets.

ResultatEl nou preu és de 10,6010{,}60 € per paquet i el llindar de rendibilitat és de 5 2005\,200 paquets a l’any.

La pauta oficial dona: CF=33 600+8 000=41 600CF=33\,600+8\,000=41\,600; p=10,60p=10{,}60 €; punt mort 41 600/8=5 20041\,600/8=5\,200 paquets.

3.40,5 punts

Plantejament Cal definir inversió expansiva, explicar què vol dir un VAN negatiu i decidir.

  1. Una inversió expansiva és la que fa l’empresa per augmentar la seva capacitat productiva (nous equips, noves instaŀlacions o nous mercats), no per substituir equips gastats.

  2. Un VAN de −124 800-124\,800 € vol dir que, si es porten al moment actual tots els fluxos de caixa del projecte, els pagaments superen els cobraments en 124 800124\,800 €: la inversió no recupera el que costa amb la rendibilitat exigida i destruiria valor.

  3. Com que VAN<0\text{VAN}<0, el projecte no és viable: no li aconsellaríem fer la inversió.

ResultatNo: una inversió expansiva amplia la capacitat productiva, però un VAN de −124 800-124\,800 € indica que, en valor actual, els pagaments superen els cobraments i la inversió no és rendible.

La pauta oficial dona: Inversió que augmenta la capacitat productiva; VAN negatiu: els pagaments actualitzats superen els cobraments; no és aconsellable.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci 2025, convocatòria extraordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 22 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2024Convocatòria ordinària · Sèrie 1 · Exercici 3

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a Comptabilitat i anàlisi financera
Enunciat oficial

L’empresa Voramar, SA presenta, a 31 de desembre de 2023, les dades comptables següents. (Els imports estan expressats en milers d’euros.)

ConcepteImport (en milers d’euros)
Altres despeses d’explotació115
Despeses de personal105
Aprovisionament o proveïment (compres +/– variació d’existències comercials i matèries primeres)9,2
Despeses financeres2,1
Amortització de l’immobilitzat4,2
Import de la xifra de negoci245
Impost sobre beneficis2,8

3.1 Elaboreu el compte de pèrdues i guanys de l’empresa Voramar, SA, indicant de manera detallada els càlculs que heu fet per a obtenir el resultat d’explotació, el benefici abans d’interessos i impostos (BAII), el benefici abans d’impostos (BAI) i el benefici net (BN). Per a l’elaboració del compte de pèrdues i guanys, no cal que hi poseu les partides que no es faciliten en l’enunciat.

[1 punt]

3.2 Escriviu les fórmules de la rendibilitat econòmica i de la rendibilitat financera. A continuació, calculeu-les i interpreteu-ne el valor per a l’exercici 2023 de l’empresa Voramar, SA utilitzant les dades obtingudes en l’apartat anterior i tenint en compte que l’actiu total va tenir un valor de 98 milers d’euros i que els recursos aliens (passiu corrent + passiu no corrent) van ser de 51 milers d’euros. Expresseu els resultats obtinguts en percentatge.

[1 punt]

3.3 Un grup d’inversors vol posar en marxa un determinat projecte per a aquesta empresa consistent a internacionalitzar-la. El dubte és si obrir mercat a la Xina (projecte A) o al Japó (projecte B).

Les dues alternatives (projectes A i B) impliquen diferents desemborsaments inicials i també diferents fluxos de caixa nets (FCN) al llarg d’un cicle de vida del negoci de tres anys, tal com es recull a la taula següent:

Desemborsament inicialFCN (any 1)FCN (any 2)FCN (any 3)
Projecte A1.000 €600 €900 €200 €
Projecte B2.200 €800 €1.000 €400 €

Si aquests dos projectes s’avaluen amb l’aplicació del criteri del valor actual net (VAN) sabent que la taxa d’actualització és del 2 %, quin dels dos projectes hauria d’elegir el grup inversor? Raoneu la resposta. No us limiteu a dir si el valor obtingut és positiu o negatiu; expliqueu què significa que, un cop calculat el VAN per a cada projecte, el valor obtingut sigui més gran o més petit que zero.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

3.11 punt

Plantejament El compte de pèrdues i guanys parteix dels ingressos d’explotació, hi resta les despeses d’explotació (resultat d’explotació), després hi suma el resultat financer (BAI) i, finalment, l’impost sobre beneficis (BN). Imports en milers d’euros.

  1. Ingressos d’explotació: l’import net de la xifra de negocis, 245245.

  2. Despeses d’explotació: aprovisionaments, despeses de personal, amortització de l’immobilitzat i altres despeses d’explotació.

    9,2+105+4,2+115=233,49{,}2+105+4{,}2+115=233{,}4
  3. Resultat d’explotació. És el resultat abans d’interessos i impostos (BAII), perquè encara no hi compta cap ingrés ni despesa financera:

    BAII=245−233,4=11,6\text{BAII}=245-233{,}4=11{,}6
  4. Resultat financer: no hi ha ingressos financers i les despeses financeres són 2,12{,}1.

    0−2,1=−2,10-2{,}1=-2{,}1
  5. Benefici abans d’impostos:

    BAI=11,6−2,1=9,5\text{BAI}=11{,}6-2{,}1=9{,}5
  6. Benefici net, després de restar l’impost sobre beneficis:

    BN=9,5−2,8=6,7\text{BN}=9{,}5-2{,}8=6{,}7

ResultatResultat d’explotació (BAII) =11,6=11{,}6; resultat financer =−2,1=-2{,}1; BAI=9,5\text{BAI}=9{,}5; BN=6,7\text{BN}=6{,}7 milers d’euros.

La pauta oficial dona: Resultat d’explotació =245−233,4=11,6=BAII=245-233{,}4=11{,}6=\text{BAII}; resultat financer −2,1-2{,}1; BAI=9,5\text{BAI}=9{,}5; BN=6,7\text{BN}=6{,}7 milers d’euros.

3.21 punt

Plantejament La rendibilitat econòmica (RE) compara el benefici abans d’interessos i impostos amb tot l’actiu; la rendibilitat financera (RF) compara el benefici net amb el patrimoni net, que no dona l’enunciat i surt de l’actiu total menys els recursos aliens. Imports en milers d’euros.

  1. Fórmules:

    RE=BAIIactiu total⋅100\text{RE}=\frac{\text{BAII}}{\text{actiu total}}\cdot 100RF=BNPN⋅100\text{RF}=\frac{\text{BN}}{\text{PN}}\cdot 100
  2. Rendibilitat econòmica, amb el BAII de l’apartat anterior:

    RE=11,698⋅100≈11,84 %\text{RE}=\frac{11{,}6}{98}\cdot 100\approx11{,}84\ \%
  3. Interpretació: cada 100100 € invertits en l’actiu de l’empresa han generat 11,8411{,}84 € de BAII. Mesura com de rendibles són les inversions de l’empresa, sense tenir en compte com es financen; com més alta, millor.

  4. Patrimoni net: com que actiu total == passiu ++ patrimoni net,

    PN=98−51=47\text{PN}=98-51=47
  5. Rendibilitat financera:

    RF=6,747⋅100≈14,26 %\text{RF}=\frac{6{,}7}{47}\cdot 100\approx14{,}26\ \%
  6. Interpretació: per cada 100100 € de recursos propis (el que han aportat els socis i els beneficis no repartits), l’empresa ha obtingut 14,2614{,}26 € de benefici net. Mesura la rendibilitat que obtenen els propietaris; com més alta, més guanyen els socis.

ResultatRE=11,698≈11,84\text{RE}=\frac{11{,}6}{98}\approx11{,}84 % i RF=6,747≈14,26\text{RF}=\frac{6{,}7}{47}\approx14{,}26 %: cada 100100 € d’actiu generen 11,8411{,}84 € de BAII i cada 100100 € de patrimoni net, 14,2614{,}26 € de benefici net.

La pauta oficial dona: RE=11,6/98=0,11836→11,84\text{RE}=11{,}6/98=0{,}11836\to11{,}84 %; PN=98−51=47\text{PN}=98-51=47; RF=6,7/47=0,14255→14,26\text{RF}=6{,}7/47=0{,}14255\to14{,}26 %.

3.30,5 punts

Plantejament El VAN porta tots els fluxos de caixa al moment inicial amb la taxa d’actualització k=0,02k=0{,}02 i hi resta el desemborsament inicial AA. Se n’ha de calcular el de cada projecte, triar i explicar què vol dir el signe.

  1. Fórmula del VAN per a tres anys:

    VAN\text{VAN}=−A+Q11+k+Q2(1+k)2{}= -A+\frac{Q_1}{1+k}+\frac{Q_2}{(1+k)^2}+Q3(1+k)3{}+\frac{Q_3}{(1+k)^3}
  2. Projecte A (Xina), amb cada flux descomptat:

    VANA\text{VAN}_A=−1 000+6001,02{}= -1\,000+\frac{600}{1{,}02}+9001,022{}+\frac{900}{1{,}02^2}+2001,023{}+\frac{200}{1{,}02^3}=−1 000+588,24{}= -1\,000+588{,}24+865,05+188,46{}+865{,}05+188{,}46≈641,75{}\approx 641{,}75
  3. Projecte B (Japó):

    VANB\text{VAN}_B=−2 200+8001,02{}= -2\,200+\frac{800}{1{,}02}+1 0001,022{}+\frac{1\,000}{1{,}02^2}+4001,023{}+\frac{400}{1{,}02^3}=−2 200+784,31{}= -2\,200+784{,}31+961,17+376,93{}+961{,}17+376{,}93≈−77,59{}\approx -77{,}59
  4. Què vol dir el signe: si el VAN és més gran que zero, els fluxos de caixa actualitzats superen el desemborsament inicial; el projecte recupera la inversió, paga la rendibilitat exigida del 22 % i, a més, genera valor, així que és efectuable. Si el VAN és més petit que zero, els fluxos actualitzats no arriben a cobrir el desemborsament i el projecte s’ha de rebutjar. Si fos zero, seria indiferent.

  5. Decisió: A té el VAN positiu (641,75641{,}75 €) i B, negatiu (−77,59-77{,}59 €). B no es pot escollir, i A és el projecte que crea valor.

ResultatVANA≈641,75\text{VAN}_A\approx641{,}75 € i VANB≈−77,59\text{VAN}_B\approx-77{,}59 €. El grup inversor hauria d’elegir el projecte A, obrir mercat a la Xina: els seus fluxos actualitzats superen el desemborsament, mentre que B no el recupera.

La pauta oficial dona: VANA=641,75\text{VAN}_A=641{,}75 €; VANB=−77,59\text{VAN}_B=-77{,}59 €; s’elegeix A (Xina).

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci 2024, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2024Convocatòria extraordinària · Sèrie 3 · Exercici 3

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a Productivitat, costos i punt mort
Enunciat oficial

En un poble de la costa del Baix Ebre, l’empresa Motamet, SA es dedica a la fabricació i venda de motos d’aigua.

3.1 L’empresa proporciona les informacions següents: té uns costos totals de 4.000.000 €, els costos variables per a la producció de cada moto d’aigua (cost variable unitari) són de 3.000 €, al cap de l’any ha produït 500 motos i cada moto la ven a un preu unitari de 4.000 €. La gerenta de Motamet, SA us demana que l’ajudeu a calcular quantes motos ha de vendre perquè la fabricació sigui rendible. Per fer-ho, calculeu el punt mort o llindar de rendibilitat i interpreteu el resultat obtingut.

[0,9 punts]

3.2 A la comarca veïna del Baix Camp hi ha una empresa, Salvcamp, SL, que fabrica salvavides per a motos d’aigua. Ven cada unitat a un preu unitari de 65 €, els costos variables unitaris són de 35 € i els costos fixos totals anuals són de 30.000 €. Determineu el benefici total anual d’aquesta empresa si ven 1.666 salvavides.

[0,7 punts]

3.3 L’empresa Motamet, SA, que actualment té un procés de producció que només es basa en el muntatge de les diferents peces de les motos, es planteja la possibilitat d’invertir en la fabricació de motors per a motos d’aigua.

Té la possibilitat de fer dues inversions: el Motor Corremolt o el Motor Corremés. En la taula següent es faciliten les dades de les dues inversions:

Motor CorremoltMotor Corremés
Desemborsament inicial: 8.000 €Desemborsament inicial: 11.000 €
Fluxos de caixa nets any 1: 4.000 €Fluxos de caixa nets any 1: 2.000 €
Fluxos de caixa nets any 2: 6.000 €Fluxos de caixa nets any 2: 2.000 €
Fluxos de caixa nets any 3: 8.000 €
Fluxos de caixa nets any 4: 20.000 €

Determineu quina inversió és millor tenint en compte el criteri del termini de recuperació (o payback) i justifiqueu la resposta. A continuació, digueu un inconvenient d’aquest mètode estàtic.

[0,9 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

3.10,9 punts

Plantejament El punt mort (Q∗Q^*) és la quantitat de motos amb què els ingressos totals igualen els costos totals: el benefici és zero. Cal Q∗=CFp−cvQ^*=\frac{CF}{p-c_v}, però l’enunciat no dona els costos fixos (CFCF): surten dels costos totals de les 500500 motos produïdes menys els costos variables.

  1. Costos variables totals de les 500500 motos:

    CV=500⋅3 000=1 500 000CV=500\cdot 3\,000=1\,500\,000
  2. Costos fixos, de CT=CF+CVCT=CF+CV:

    CFCF=4 000 000−1 500 000{}= 4\,000\,000-1\,500\,000=2 500 000{}= 2\,500\,000
  3. Punt mort, amb el preu p=4 000p=4\,000 € i el cost variable unitari cv=3 000c_v=3\,000 €: cada moto deixa un marge de 1 0001\,000 € per cobrir els costos fixos.

    Q∗Q^*=CFp−cv{}= \frac{CF}{p-c_v}=2 500 0004 000−3 000{}= \frac{2\,500\,000}{4\,000-3\,000}=2 500 0001 000{}= \frac{2\,500\,000}{1\,000}=2 500{}= 2\,500
  4. Interpretació: amb 2 5002\,500 motos, ingressos i costos són iguals i el benefici és zero. Per sobre de 2 5002\,500 motos l’empresa té beneficis, i per sota, pèrdues.

  5. Aquest any ha produït 500500 motos, molt per sota del punt mort. Si les ven totes, té pèrdues:

    BB=500⋅4 000−4 000 000{}= 500\cdot 4\,000-4\,000\,000=−2 000 000{}= -2\,000\,000
  6. Perquè la fabricació sigui rendible, ha de vendre més de 2 5002\,500 motos: 2 0002\,000 més que ara.

ResultatEl punt mort és de 2 5002\,500 motos (CF=2 500 000CF=2\,500\,000 €): per sobre, l’empresa guanya diners i, per sota, en perd. Amb les 500500 motos d’aquest any perdria 2 000 0002\,000\,000 €.

La pauta oficial dona: CV=500⋅3 000=1 500 000CV=500\cdot 3\,000=1\,500\,000; CF=2 500 000CF=2\,500\,000 €; XPMX_{PM}=2 500 000/(4 000−3 000){}= 2\,500\,000/(4\,000-3\,000)=2 500{}= 2\,500 motos; per sobre, beneficis; per sota, pèrdues.

Gràfic del punt mort de Motamet: a l’eix horitzontal, les motos Q (de 0 a 4 000); a l’eix vertical, els euros (de 0 a 16 000 000). La recta d’ingressos totals, IT=4 000Q, surt de l’origen, i la de costos totals, CT=2 500 000+3 000Q, surt de 2 500 000. Es tallen al punt mort, Q^(*)=2 500 motos i 10 000 000 €: a l’esquerra, la recta de costos queda per sobre (pèrdues) i, a la dreta, per sota (beneficis). Una línia vertical discontínua marca les 500 motos produïdes, on els costos (4 000 000 €) superen els ingressos (2 000 000 €). IT són els ingressos totals; CT, els costos totals; Q^(*), el punt mort.

3.20,7 punts

Plantejament El benefici és ingressos totals menys costos totals, i els costos totals són els fixos més els variables (3535 € per salvavides).

  1. Ingressos totals:

    IT=65⋅1 666=108 290IT=65\cdot 1\,666=108\,290
  2. Costos variables totals:

    CV=35⋅1 666=58 310CV=35\cdot 1\,666=58\,310
  3. Costos totals:

    CT=30 000+58 310=88 310CT=30\,000+58\,310=88\,310
  4. Benefici:

    BB=IT−CT{}= IT-CT=108 290−88 310{}= 108\,290-88\,310=19 980{}= 19\,980
  5. Comprovació amb el marge: cada salvavides deixa 65−35=3065-35=30 €, i el punt mort és 30 00030=1 000\frac{30\,000}{30}=1\,000 salvavides. En ven 666666 més, i cadascun d’aquests aporta 3030 € de benefici:

    666⋅30=19 980666\cdot 30=19\,980

ResultatEl benefici total anual de Salvcamp, SL és de 19 98019\,980 €.

La pauta oficial dona: I=108 290I=108\,290 €; CV=58 310CV=58\,310 €; CT=88 310CT=88\,310 €; B=19 980B=19\,980 €.

3.30,9 punts

Plantejament El termini de recuperació (payback) és el temps que tarden els fluxos de caixa acumulats a igualar el desemborsament inicial; amb aquest criteri es prefereix la inversió que es recupera abans. Se suposa que el flux de cada any entra de manera uniforme durant l’any.

  1. Motor Corremolt (desemborsament de 8 0008\,000 €): el primer any recupera 4 0004\,000 € i en falten 4 0004\,000, que arriben amb part del flux del segon any (6 0006\,000 € en 1212 mesos):

    4 0006 000⋅12=8 mesos\frac{4\,000}{6\,000}\cdot 12=8\ \text{mesos}
  2. Corremolt es recupera en 11 any i 88 mesos (amb un any comercial de 360360 dies, 11 any i 240240 dies).

  3. Motor Corremés (desemborsament d’11 00011\,000 €): fluxos acumulats

    2 0002\,000→2 000+2 000{}\to 2\,000+2\,000=4 000{}= 4\,000→4 000+8 000{}\to 4\,000+8\,000=12 000{}= 12\,000
  4. Al final del segon any falten 11 000−4 000=7 00011\,000-4\,000=7\,000 €, que arriben amb part del flux del tercer any (8 0008\,000 € en 1212 mesos):

    7 0008 000⋅12=10,5 mesos\frac{7\,000}{8\,000}\cdot 12=10{,}5\ \text{mesos}
  5. Corremés es recupera en 22 anys i 10,510{,}5 mesos (deu mesos i mig).

  6. Segons el payback, és millor el Motor Corremolt, perquè recupera la inversió més d’un any abans. És un criteri adequat quan interessa recuperar la inversió com més aviat millor.

  7. Inconvenient del mètode: és estàtic, no té en compte el moment en què arriben els fluxos ni el valor del diner en el temps (tipus d’interès, inflació): suma igual un euro d’ara que un d’aquí a tres anys. Un altre inconvenient és que no té en compte els fluxos posteriors a la recuperació: aquí ignora els 20 00020\,000 € que el Corremés genera el quart any. N’hi ha prou de dir-ne un.

ResultatCorremolt es recupera en 11 any i 88 mesos i Corremés, en 22 anys i 10,510{,}5 mesos: segons el payback, és millor el Motor Corremolt. Un inconvenient: no té en compte el valor del diner en el temps.

La pauta oficial dona: Corremolt: 11 any i 88 mesos (240240 dies); Corremés: 22 anys i 10,510{,}5 mesos; millor Corremolt. Inconvenient: no té en compte el valor temporal dels diners.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci 2024, convocatòria extraordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria ordinària · Sèrie 1 · Exercici 2

2,5 puntsCoincideix amb la pauta
Enunciat oficial

Una jove estudiant de segon de batxillerat vol invertir els seus estalvis de 4.000 € i es planteja les opcions d’inversió següents:

— Opció 1. Posar els diners en un dipòsit en euros (€) a 3 anys, amb una taxa interna de rendibilitat de l’1 % i una taxa d’actualització del 0 % (és a dir, TIR = 1 % i k = 0 %).

— Opció 2. Invertir en un dipòsit de criptomonedes amb una taxa interna de rendibilitat del 15 % i una taxa d’actualització del 20 % (és a dir, TIR = 15 % i k = 20 %).

— Opció 3. Invertir en un projecte que li exigeix els 4.000 € de desemborsament inicial i del qual obtindrà uns fluxos de caixa nets de 1.600 € cada any (durant tres anys). La taxa d’actualització en aquest cas és del 5 % i la taxa interna de rendibilitat, del 10 % (és a dir, TIR = 10 % i k = 5 %).

2.1 Digueu, sense fer cap càlcul, quina de les tres opcions és la més convenient segons el criteri de la taxa interna de rendibilitat (TIR) i raoneu la resposta.

[0,75 punts]

2.2 Calculeu el valor actual net (VAN) de l’opció 3 i, a partir del resultat obtingut, raoneu si seria una opció recomanable.

ProjecteDesemborsament inicialFlux de caixa net (any 1)Flux de caixa net (any 2)Flux de caixa net (any 3)
Opció 34.000 €1.600 €1.600 €1.600 €

La taxa d’actualització (k) és del 5 %.

[1 punt]

2.3 En el cas de l’opció 3, quin hauria de ser el flux de caixa net del tercer any per a poder recuperar el desemborsament inicial de 4.000 € al cap de 2 anys i 3 mesos (payback = 2 anys i 3 mesos)? Per a contestar aquesta pregunta us heu de basar en el càlcul del termini de recuperació (o payback).

ProjecteDesemborsament inicialFlux de caixa net (any 1)Flux de caixa net (any 2)Flux de caixa net (any 3)Termini de recuperació (payback)
Opció 34.000 €1.600 €1.600 €?2 anys i 3 mesos

[0,75 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

2.10,75 punts

Plantejament Es demana triar, sense calcular, l’opció més convenient segons la TIR. Una inversió és acceptable si la seva TIR supera la taxa d’actualització kk, que és la rendibilitat mínima que s’exigeix a aquella inversió.

  1. Opció 1: la TIR (11 %) és més gran que kk (00 %), de manera que és acceptable, però només la supera en un punt.

  2. Opció 2: la TIR (1515 %) és més petita que kk (2020 %): no arriba a la rendibilitat mínima exigida i es rebutja, encara que la seva TIR sigui la més alta de les tres.

  3. Opció 3: la TIR (1010 %) és més gran que kk (55 %): és acceptable i supera la seva taxa d’actualització en cinc punts.

  4. Entre les dues opcions acceptables, l’opció 3 té la TIR més alta (1010 % davant de l’11 %) i també la diferència més gran entre la TIR i kk.

ResultatL’opció més convenient és l’opció 3: és acceptable (TIR del 1010 %, més gran que k=5k=5 %) i, entre les acceptables, és la que té la TIR més alta i més marge sobre kk. L’opció 2 es rebutja perquè la seva TIR (1515 %) no arriba al 2020 % exigit.

La pauta oficial dona: L’opció 3: de les acceptables per la TIR (opció 1: 1 %>0 %1\ \%>0\ \%; opció 3: 10 %>5 %10\ \%>5\ \%; l’opció 2, 15 %<20 %15\ \%<20\ \%, no), és la que té més diferència entre la TIR i kk.

2.21 punt

Plantejament El VAN (valor actual net) suma els fluxos de caixa de l’opció 3 portats al moment inicial amb la taxa k=0,05k=0{,}05 i hi resta el desemborsament inicial AA. Si el VAN és positiu, la inversió recupera el que s’hi posa, paga la rendibilitat exigida i, a més, guanya diners.

  1. Fórmula del VAN:

    VAN\text{VAN}=−A+Q11+k+Q2(1+k)2{}= -A+\frac{Q_1}{1+k}+\frac{Q_2}{(1+k)^2}+Q3(1+k)3{}+\frac{Q_3}{(1+k)^3}
  2. Amb A=4 000A=4\,000 €, Q1=Q2=Q3=1 600Q_1=Q_2=Q_3=1\,600 € i k=0,05k=0{,}05, cada flux descomptat (arrodonit a una xifra decimal):

    VAN\text{VAN}=−4 000+1 6001,05{}= -4\,000+\frac{1\,600}{1{,}05}+1 6001,052{}+\frac{1\,600}{1{,}05^2}+1 6001,053{}+\frac{1\,600}{1{,}05^3}=−4 000+1 523,8{}= -4\,000+1\,523{,}8+1 451,2+1 382,1{}+1\,451{,}2+1\,382{,}1
  3. Sumant els fluxos descomptats amb tots els decimals (amb els arrodonits de dalt sortiria 357,1357{,}1):

    VAN≈357,2\text{VAN}\approx 357{,}2
  4. El VAN és positiu: els fluxos de caixa, valorats en el moment de fer la inversió, sumen uns 4 357,24\,357{,}2 €, més que els 4 0004\,000 € que s’inverteixen. L’opció 3 recupera la inversió, dona el 55 % exigit i, a més, aporta uns 357,2357{,}2 € de valor actual.

  5. Nota: amb aquests fluxos, la TIR de l’opció 3 és d’un 9,79{,}7 % aproximadament; l’enunciat la dona com un 1010 %. Continua sent més gran que k=5k=5 %, de manera que la conclusió de l’apartat 2.1 no canvia.

ResultatVAN≈357,2\text{VAN}\approx 357{,}2 €. Com que és positiu, l’opció 3 és recomanable segons el criteri del VAN.

La pauta oficial dona: VAN\text{VAN}=−4 000+1 523,81{}= -4\,000+1\,523{,}81+1 451,25+1 382,14{}+1\,451{,}25+1\,382{,}14=357,2{}= 357{,}2 €: positiu, acceptable.

2.30,75 punts

Plantejament Es demana el flux de caixa del tercer any perquè la inversió es recuperi en 2 anys i 3 mesos. Se suposa, com és habitual, que el flux de cada any entra de manera uniforme al llarg de l’any.

  1. Fluxos acumulats en els dos primers anys:

    1 600+1 600=3 2001\,600+1\,600=3\,200
  2. El que falta per recuperar del desemborsament al final del segon any:

    4 000−3 200=8004\,000-3\,200=800
  3. Aquests 800800 € s’han de recuperar en els 3 primers mesos del tercer any, és a dir, en 312\frac{3}{12} de l’any. Si Q3Q_3 és el flux del tercer any:

    312⋅Q3\frac{3}{12}\cdot Q_3=800{}= 800⟹Q3{}\Longrightarrow Q_3=800⋅123{}= \frac{800\cdot 12}{3}=3 200{}= 3\,200
  4. Comprovació: amb Q3=3 200Q_3=3\,200 €, cada mes del tercer any entren 3 20012\frac{3\,200}{12} €, i en 3 mesos s’arriba als 800800 € que faltaven.

ResultatEl flux de caixa net del tercer any hauria de ser de 3 2003\,200 €.

La pauta oficial dona: Falten 800800 € després de dos anys; 800⋅4=3 200800\cdot 4=3\,200 € (o 800⋅12/3800\cdot 12/3).

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 2

2,5 puntsLa pauta té un errorTambé a Finançament
Enunciat oficial

En Bernat Serraplana és assessor empresarial. En aquests moments està valorant dos possibles projectes d’inversió que poden ser molt beneficiosos per a l’empresa Selvacat, SL. Imagineu que esteu fent pràctiques a l’empresa d’en Bernat i li doneu un cop de mà amb aquest encàrrec, i que l’altre dia, tot preparant l’informe per presentar-lo a l’empresa client, sense voler vau esborrar algunes dades de l’arxiu, de manera que, finalment, les dades que es coneixen sobre els dos projectes són les següents:

Desemborsament inicialFlux de caixa net (any 1)Flux de caixa net (any 2)Flux de caixa net (any 3)
Projecte 1?100.000 €90.000 €100.000 €
Projecte 2270.000 €105.000 €?150.000 €

2.1 En l’informe que esteu preparant s’utilitzarà el criteri del valor actual net (VAN). Expliqueu en què consisteix aquest mètode. A banda, en Bernat us demana que calculeu quins haurien de ser els imports que falten perquè, segons aquest criteri de selecció d’inversions, qualsevol dels dos projectes fos acceptat per l’empresa client. Actualment, amb un cost de capital (o taxa d’actualització o de descompte) del 6 %, el VAN dels dos projectes és zero.

[0,75 punts]

2.2 Per finançar la inversió, Selvacat, SL ha donat la indicació que vol utilitzar fonts de finançament externes i a llarg termini i us demana assessorament respecte al facturatge (o factoring), a un préstec a cinc anys i a un crèdit comercial. Expliqueu breument cadascuna de les fonts de finançament esmentades i digueu quina escolliríeu, atenent a la indicació de l’empresa.

[1 punt]

2.3 Imagineu que, a darrera hora, l’empresa us ha fet arribar un altre projecte d’inversió (projecte 3) que considera que els pot interessar. Aquest projecte és molt similar als anteriors i sabem que la seva TIR (taxa interna de rendibilitat) és del 7 %. Expliqueu raonadament quin dels tres projectes (1, 2 o 3) aconsellaríeu d’acord amb aquest mètode de selecció d’inversions i per què desconsellaríeu els altres.

Per fer-ho, tingueu en compte que es manté la taxa del cost de capital o taxa de descompte del 6 %.

[0,75 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

2.10,75 punts

Plantejament Es demana explicar el criteri del VAN i calcular les dues dades esborrades: el desemborsament inicial del projecte 1 i el flux de caixa de l’any 2 del projecte 2. L’enunciat diu que, amb un cost de capital del 66 %, el VAN dels dos projectes és zero; per tant, les dades que falten són les que fan VAN=0\text{VAN}=0, que és el límit perquè un projecte s’accepti. Per no escriure xifres amb massa dígits, treballem en milers d’euros.

  1. El VAN (valor actual net) és un mètode dinàmic de selecció d’inversions: té en compte que els diners canvien de valor amb el temps. Consisteix a actualitzar tots els fluxos de caixa nets al moment inicial amb la taxa de descompte kk i restar-los el desemborsament inicial AA:

    VAN\text{VAN}=−A+Q11+k+Q2(1+k)2{}= -A+\frac{Q_1}{1+k}+\frac{Q_2}{(1+k)^2}+Q3(1+k)3{}+\frac{Q_3}{(1+k)^3}
  2. Un projecte s’accepta si el VAN és igual o més gran que zero: el valor actual dels fluxos que genera cobreix el desemborsament inicial. Entre diversos projectes, es prefereix el de VAN més alt.

  3. Projecte 1: amb VAN=0\text{VAN}=0, el desemborsament és igual a la suma dels fluxos actualitzats al 66 %:

    A1A_1=1001,06{}= \frac{100}{1{,}06}+901,062{}+\frac{90}{1{,}06^2}+1001,063{}+\frac{100}{1{,}06^3}≈94,34+80,10+83,96{}\approx 94{,}34+80{,}10+83{,}96=258,40{}= 258{,}40
  4. És a dir, uns 258 400258\,400 €. És el desemborsament inicial màxim: amb un desemborsament més gran el VAN seria negatiu i el projecte es rebutjaria.

  5. Projecte 2: amb VAN=0\text{VAN}=0, el flux de l’any 2 actualitzat ha de cobrir el que no cobreixen els altres dos fluxos:

    Q21,062\frac{Q_2}{1{,}06^2}=270−1051,06{}= 270-\frac{105}{1{,}06}−1501,063{}-\frac{150}{1{,}06^3}≈270−99,06−125,94{}\approx 270-99{,}06-125{,}94=45,00{}= 45{,}00
  6. El portem a l’any 2 multiplicant per 1,062=1,12361{,}06^2=1{,}1236:

    Q2≈45,00⋅1,1236≈50,56Q_2\approx 45{,}00\cdot 1{,}1236\approx 50{,}56
  7. Amb més decimals surt 50,56350{,}563 milers d’euros, uns 50 56350\,563 €. És el flux mínim de l’any 2: si fos més petit, el VAN seria negatiu.

ResultatProjecte 1: el desemborsament inicial que falta és d’uns 258 400258\,400 € (com a màxim, perquè s’accepti). Projecte 2: el flux de caixa de l’any 2 és d’uns 50 56350\,563 € (com a mínim). Amb aquests imports el VAN de cada projecte és zero.

La pauta oficial dona: Projecte 1: −X+94 339,62-X+94\,339{,}62+80 099,68{}+80\,099{,}68+83 961,93=0{}+83\,961{,}93=0, X=258 401,23X=258\,401{,}23 € (desemborsament màxim); projecte 2: X/1,062=45 000,51X/1{,}06^2=45\,000{,}51, X=50 562,57X=50\,562{,}57 € (flux mínim; a la conclusió escriu 50 562,2750\,562{,}27).

2.21 punt

Plantejament Cal explicar les tres fonts de finançament i triar la que compleix les dues condicions de l’empresa: que sigui externa (aliena) i a llarg termini.

  1. Facturatge (factoring): l’empresa (la cedent) transfereix els seus drets de cobrament sobre clients i deutors a una entitat especialitzada (el factor, normalment un banc), que els cobra al venciment i, en el facturatge sense recurs, assumeix el risc d’impagament, tot a canvi d’una comissió. Abans, el factor selecciona els saldos de clients i deutors que accepta i rebutja els que tenen historial de morositat. És finançament extern a curt termini.

  2. Préstec a cinc anys: una entitat de crèdit lliura a l’empresa un import pactat, que l’empresa retorna amb interessos segons un pla d’amortització a cinc anys. És finançament extern a llarg termini (més d’un any).

  3. Crèdit comercial (proveïdors): l’empresa compra als proveïdors i els paga més tard; mentrestant disposa del que ha comprat sense haver-ho pagat, i això és una forma de finançament. És finançament extern a curt termini.

  4. Elecció: el préstec a cinc anys, perquè és l’única de les tres fonts que és externa i a llarg termini, com demana l’empresa. El facturatge i el crèdit comercial són externs, però a curt termini.

ResultatFacturatge: extern a curt termini; préstec a cinc anys: extern a llarg termini; crèdit comercial: extern a curt termini. S’escull el préstec a cinc anys, l’única font que compleix la indicació de l’empresa.

La pauta oficial dona: Facturatge i crèdit comercial: fonts externes a curt termini (no compleixen); préstec a cinc anys: extern a llarg termini; s’escull el préstec.

2.30,75 punts

Plantejament Es demana aplicar el criteri de la TIR als tres projectes amb un cost de capital del 66 %. La TIR dels projectes 1 i 2 surt de l’apartat 2.1: és la taxa que fa que el seu VAN sigui zero.

  1. La TIR (taxa interna de rendibilitat) és, com el VAN, un mètode dinàmic. És la taxa de descompte que fa que el VAN d’una inversió sigui zero; és la rendibilitat del projecte en percentatge. Un projecte interessa si la TIR és més gran que el cost del capital kk, i entre diversos projectes es tria el de TIR més alta.

  2. Projectes 1 i 2: l’enunciat diu que amb k=6k=6 % el VAN és zero, així que la TIR és exactament del 66 %. Rendeixen just el que costen els diners: per cada 100100 € que l’empresa demana prestats al 66 % n’ha de tornar 106106 €, i la inversió li’n dona 106106 €; no en perd, però tampoc no en guanya.

  3. Projecte 3: TIR del 77 %, més gran que el 66 %. Per cada 100100 € demanats al 66 % n’obté 107107 €: en torna 106106 € i en guanya 11 € més (un 11 % més).

  4. S’aconsella el projecte 3, l’únic amb una TIR més gran que el cost del capital i la TIR més alta dels tres. Els projectes 1 i 2 es desaconsellen perquè només igualen el cost del capital (TIR=k\text{TIR}=k): no aporten cap rendibilitat per sobre del que costa finançar-los.

ResultatTIR1=TIR2=6\text{TIR}_1=\text{TIR}_2=6 % (igual al cost del capital) i TIR3=7\text{TIR}_3=7 % (més gran). S’aconsella el projecte 3.

La pauta oficial dona: TIR dels projectes 1 i 2 =6=6 % (VAN nul a k=6k=6 %: ni es guanya ni es perd); TIR del projecte 3 =7=7 %, més gran que el cost del capital: s’aconsella el projecte 3.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 3

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a Comptabilitat i anàlisi financera
Enunciat oficial

L’empresa Mar i Cel, SL, dedicada a la venda de llibres educatius, presenta les dades comptables següents al final de l’exercici econòmic:

— Passiu corrent: 10.000 € — Disponible: 3.500 € — Realitzable: 6.500 € — Actiu corrent: 16.000 € — Patrimoni net: 40.000 € — Passiu no corrent: 5.000 €

3.1 A partir de les dades de l’enunciat, completeu la taula següent. Per fer-ho, calculeu cadascuna de les ràtios que s’hi esmenten (detallant-ne els càlculs) i, a continuació, expliqueu raonadament la situació d’aquesta empresa, tot comparant el valor obtingut amb l’òptim (o valor orientatiu).

Nom de la ràtioCàlcul de la ràtio (amb els càlculs detallats)Comparació del valor obtingut amb l’orientatiu i explicació raonada de la situació de l’empresa
Disponibilitat
Tresoreria
Liquiditat

[0,9 punts]

3.2 El gerent de Mar i Cel, SL es planteja si, tenint en compte les dades de l’enunciat, podria incrementar el nivell d’endeutament de l’empresa accedint a alguna font de finançament aliena. Què li contestaríeu? Per poder aconsellar el gerent, calculeu la ràtio d’endeutament (expressant el resultat en percentatge) i compareu el valor obtingut amb l’òptim (o valor orientatiu). Seguidament, expliqueu raonadament quina seria la vostra resposta.

[0,6 punts]

3.3 Descriviu breument una característica que diferenciï els mètodes de selecció d’inversions estàtics dels dinàmics. A continuació, expliqueu el concepte de termini de recuperació (o payback). Finalment, a partir de les dades de la taula següent, calculeu el payback del projecte 1 i el projecte 2 i digueu quin seria el millor projecte d’inversió segons aquest criteri.

Desemborsament inicialFlux de caixa net (any 1)Flux de caixa net (any 2)
Projecte 11.000 €400 €800 €
Projecte 21.000 €500 €500 €

[1 punt]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

3.10,9 punts

Plantejament Cal calcular tres ràtios de liquiditat a curt termini amb les dades de l’enunciat i comparar cadascuna amb el seu valor orientatiu. Totes tres comparen el que l’empresa pot convertir en diners a curt termini amb el passiu corrent (10 00010\,000 €).

  1. Disponibilitat: el disponible (caixa i bancs) entre el passiu corrent.

    Disponibilitat\text{Disponibilitat}=DisponiblePassiu corrent{}= \frac{\text{Disponible}}{\text{Passiu corrent}}=3 50010 000{}= \frac{3\,500}{10\,000}=0,35{}= 0{,}35
  2. El valor orientatiu és d’uns 0,30{,}3 (l’òptim, entre 0,30{,}3 i 0,40{,}4). L’empresa té 0,350{,}35, dins de l’òptim: amb els diners de caixa i bancs podria pagar el 3535 % dels deutes a curt termini. No té problemes de disponibilitat: un valor més petit podria portar problemes per pagar, i un de molt més gran indicaria diners aturats que no es rendibilitzen.

  3. Tresoreria: realitzable més disponible entre el passiu corrent.

    Tresoreria\text{Tresoreria}=Realitzable+DisponiblePassiu corrent{}= \frac{\text{Realitzable}+\text{Disponible}}{\text{Passiu corrent}}=6 500+3 50010 000{}= \frac{6\,500+3\,500}{10\,000}=1{}= 1
  4. El valor orientatiu és d’1, aproximadament (també s’accepta un interval d’entre 0,80{,}8 i 1,21{,}2). L’empresa té exactament 11: amb el que té i el que cobrarà aviat pot pagar els deutes a curt termini sense risc de suspensió de pagaments. Per sota d’1 no podria, i molt per sobre tindria un excés de liquiditat poc rendible.

  5. Liquiditat: actiu corrent entre passiu corrent.

    Liquiditat\text{Liquiditat}=Actiu correntPassiu corrent{}= \frac{\text{Actiu corrent}}{\text{Passiu corrent}}=16 00010 000{}= \frac{16\,000}{10\,000}=1,6{}= 1{,}6
  6. El valor orientatiu és d’entre 1,51{,}5 i 22 (alguns llibres donen d’entre 11 i 22, o d’entre 1,51{,}5 i 1,81{,}8). L’empresa té 1,61{,}6, dins de l’interval: pot fer front als deutes i les obligacions a curt termini.

  7. Una liquiditat més gran que 11 equival a un fons de maniobra positiu, senyal d’equilibri financer: una part de l’actiu corrent es finança amb recursos permanents.

    FMFM=Actiu corrent{}= \text{Actiu corrent}−Passiu corrent{}-\text{Passiu corrent}=16 000−10 000{}= 16\,000-10\,000=6 000{}= 6\,000

ResultatDisponibilitat =0,35=0{,}35 (òptim 0,30{,}3–0,40{,}4), tresoreria =1=1 (prop d’1) i liquiditat =1,6=1{,}6 (entre 1,51{,}5 i 22): totes tres són al valor orientatiu i Mar i Cel, SL no té problemes per pagar els deutes a curt termini.

La pauta oficial dona: Disponibilitat 3 500/10 000=0,353\,500/10\,000=0{,}35 (òptim 0,30{,}3–0,40{,}4); tresoreria (6 500+3 500)/10 000=1(6\,500+3\,500)/10\,000=1 (prop d’1, o 0,80{,}8–1,21{,}2); liquiditat 16 000/10 000=1,616\,000/10\,000=1{,}6 (1,51{,}5–22; també 11–22 o 1,51{,}5–1,81{,}8): l’empresa no té problemes per pagar a curt termini.

3.20,6 punts

Plantejament Per saber si l’empresa pot endeutar-se més cal calcular la ràtio d’endeutament, que mesura quina part del finançament total són deutes (passiu corrent més passiu no corrent), i comparar-la amb el seu valor orientatiu.

  1. Total del patrimoni net i el passiu (finançament total):

    40 000+5 000+10 000=55 00040\,000+5\,000+10\,000=55\,000
  2. Total de deutes:

    5 000+10 000=15 0005\,000+10\,000=15\,000
  3. Ràtio d’endeutament, en percentatge:

    Endeutament\text{Endeutament}=Passiu no corrent+Passiu correntPatrimoni net+Passiu⋅100{}= \frac{\text{Passiu no corrent}+\text{Passiu corrent}}{\text{Patrimoni net}+\text{Passiu}}\cdot 100=15 00055 000⋅100{}= \frac{15\,000}{55\,000}\cdot 100≈27,27{}\approx 27{,}27
  4. Així, el 27,2727{,}27 % del finançament de l’empresa són deutes i la resta, recursos propis. Com més alta és la ràtio, més depèn l’empresa del finançament aliè.

  5. El valor orientatiu és d’entre el 4040 % i el 6060 % (0,40{,}4–0,60{,}6); per sobre del 6060 % l’empresa s’estaria endeutant més del que pot. Altres llibres donen d’entre el 2020 % i el 8080 % (0,20{,}2–0,80{,}8).

  6. Resposta al gerent: l’endeutament és baix (per sota del 4040 % de referència; amb l’interval ampli, a la part baixa), així que sí: si necessita més finançament, pot endeutar-se més, amb un préstec a curt o a llarg termini o amb una altra font de finançament aliena, segons el volum que necessiti.

ResultatEndeutament ≈27,27\approx 27{,}27 %, per sota del valor orientatiu (4040–6060 %): l’empresa té marge i pot augmentar l’endeutament amb finançament aliè.

La pauta oficial dona: 15 000/55 000=27,2715\,000/55\,000=27{,}27 %; orientatiu 0,40{,}4–0,60{,}6 (o 0,20{,}2–0,80{,}8): és baix i pot endeutar-se més.

3.31 punt

Plantejament Es demanen tres coses: una diferència entre els mètodes estàtics i els dinàmics, el concepte de termini de recuperació (payback) i el seu càlcul per als dos projectes.

  1. Diferència: els mètodes estàtics no tenen en compte el pas del temps, és a dir, tracten igual un euro cobrat avui que un de cobrat d’aquí a uns anys; els dinàmics sí que el tenen en compte, perquè actualitzen els fluxos de caixa amb una taxa de descompte. El payback és un mètode estàtic; el VAN i la TIR són dinàmics.

  2. Termini de recuperació (payback): el temps que triga una inversió a recuperar el desemborsament inicial amb els fluxos de caixa que genera. Es dona en anys i, si cal, en mesos o dies.

  3. Projecte 1: el primer any recupera 400400 €; en falten 1 000−400=6001\,000-400=600, que arriben durant el segon any. Suposant que el flux entra de manera uniforme al llarg de l’any, la part del segon any que cal és:

    600800⋅12=0,75⋅12=9 mesos\frac{600}{800}\cdot 12=0{,}75\cdot 12=9\ \text{mesos}
  4. El projecte 1 es recupera en 1 any i 9 mesos.

  5. Projecte 2: 500500 € el primer any i 500500 € el segon; els 1 0001\,000 € es recuperen just al final del segon any: 2 anys.

    500+500=1 000500+500=1\,000
  6. Segons el payback, el millor és el projecte 1, perquè recupera abans el desemborsament inicial.

ResultatPayback del projecte 1: 1 any i 9 mesos; del projecte 2: 2 anys. Segons aquest criteri, s’escull el projecte 1.

La pauta oficial dona: Estàtics: no tenen en compte el pas del temps; dinàmics: sí. Payback: temps per recuperar el desemborsament. Projecte 1: 1 any i 9 mesos (600/800⋅12=9600/800\cdot 12=9); projecte 2: 2 anys; s’escull el 1.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 6

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a Comptabilitat i anàlisi financera, L’empresa i el seu entorn, Emprenedoria i pla d’empresa, Model de negoci i innovació
Enunciat oficial

Encercleu la lletra de l’opció correcta de les qüestions següents.

[Cada resposta correcta val 0,5 punts. Per cada resposta errònia es descomptaran 0,15 punts; per les preguntes no contestades no hi haurà cap descompte.]

6.1 En relació amb la verificació comptable, l’auditoria financera consisteix

a) en l’elaboració d’un pressupost, és a dir, un compte d’explotació provisional que serveix per a detectar les desviacions entre el que s’ha previst i el que s’ha fet.

b) en l’examen dels procediments de gestió d’una empresa realitzat per un òrgan intern o per una empresa externa, que emet un informe sobre les tasques dutes a terme d’acord amb uns criteris comunament acceptats.

c) a analitzar si les anotacions que consten en els documents comptables descriuen adequadament els fets que les han produït. A més, té com a objectiu primordial elaborar un informe sobre la fiabilitat de la informació economicofinancera analitzada.

d) a dur a terme un control general de l’empresa. Fa una crítica de totes les funcions empresarials d’acord amb normes implícites de la mateixa empresa.

[0,5 punts]

6.2 Una empresa que ofereix serveis relacionats amb l’esport ha contractat la instaŀlació de plaques solars a la teulada del seu edifici, la qual cosa li permetrà generar l’energia elèctrica necessària per al 95 % del seu consum anual. Aquesta inversió continuarà a l’empresa més d’un exercici econòmic i té com a finalitat adaptar l’empresa als canvis tecnològics i fer-la més competitiva. El fet de dur a terme aquesta inversió, però, limita les possibilitats de l’empresa de fer-ne d’altres. Indiqueu de quin tipus d’inversió es tracta d’acord amb els diferents criteris de classificació.

a) Inversió financera, a llarg termini, expansiva i independent.

b) Inversió física, a llarg termini, estratègica i substitutiva.

c) Inversió immaterial, a llarg termini, expansiva i independent.

d) Inversió financera, a llarg termini, de renovació i independent.

[0,5 punts]

6.3 Quina de les afirmacions següents sobre les empreses multinacionals és certa?

a) Són societats mercantils que no tenen prou capacitat productiva per a buscar nous mercats.

b) Són societats mercantils que tenen una gran capacitat productiva o que són el resultat d’una concentració i fusió d’empreses que busquen nous mercats.

c) Són societats mercantils que només operen en un mercat concret.

d) Són societats de responsabilitat limitada que tenen activitats productives a d’altres països.

[0,5 punts]

6.4 En l’elaboració d’un pla d’inversió cal tenir present

a) el capital, que és el valor de les aportacions inicials dels socis.

b) si l’empresa ha soŀlicitat algun préstec a una entitat bancària, garantit pel patrimoni dels socis.

c) si l’empresa ha aconseguit que els proveïdors ajornin a trenta dies una part de l’import de les compres inicials.

d) les instaŀlacions, que són l’import dels arranjaments que s’han hagut de fer al local de l’empresa; les existències inicials, que són el valor dels materials que s’han hagut de comprar inicialment, i el líquid inicial, que són els diners disponibles (caixa i bancs) per a pagar els desemborsaments que s’hagin de dur a terme inicialment.

[0,5 punts]

6.5 Una empresa productora d’oli d’oliva té la intenció d’ampliar la seva capacitat productiva i elaborar productes cosmètics naturals nous per als seus clients i mercats habituals. L’estratègia de creixement que pretén implementar s’anomena

a) penetració de mercat.

b) desenvolupament de nous productes.

c) desenvolupament de mercat.

d) homogeneïtzació de mercat.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

6.10,5 punts

Plantejament La pregunta tracta de l’auditoria financera (o de comptes), una manera de verificar la comptabilitat: cal reconèixer quina opció descriu el que fa.

  1. Resposta correcta: c). L’auditoria financera comprova si les anotacions dels documents comptables reflecteixen adequadament els fets que les han produït, i el seu objectiu principal és emetre una opinió per escrit sobre la fiabilitat de la informació economicofinancera.

  2. a) no: descriu un pressupost, una eina de planificació i control que compara el que s’havia previst amb el que s’ha fet, no una verificació de la comptabilitat.

  3. b) no: examinar els procediments de gestió és una auditoria de gestió, no de la informació comptable.

  4. d) no: un control general de totes les funcions de l’empresa segons les seves pròpies normes no és la verificació dels comptes.

  5. Puntuació d’aquest exercici: cada resposta correcta val 0,50{,}5 punts, cada resposta errònia en resta 0,150{,}15 i una pregunta no contestada no en resta cap.

Resultatc)

La pauta oficial dona: c)

6.20,5 punts

Plantejament Cal classificar la inversió en plaques solars segons quatre criteris: la naturalesa, la durada, la finalitat i la relació amb altres inversions de l’empresa.

  1. Resposta correcta: b).

  2. Física (o material): les plaques solars són un bé material, no un actiu financer ni immaterial.

  3. A llarg termini: continuarà a l’empresa més d’un exercici econòmic.

  4. Estratègica: la finalitat és adaptar l’empresa als canvis tecnològics i fer-la més competitiva.

  5. Substitutiva: fer-la limita la possibilitat de fer altres inversions; són inversions que s’exclouen entre elles, no independents.

  6. a) i d) no: no és una inversió financera. c) no: no és immaterial ni independent. A més, a), c) i d) no recullen la finalitat estratègica (expansiva vol dir augmentar la capacitat, i de renovació, substituir equips gastats).

Resultatb) Inversió física, a llarg termini, estratègica i substitutiva.

La pauta oficial dona: b)

6.30,5 punts

Plantejament La pregunta tracta de què són les empreses multinacionals.

  1. Resposta correcta: b). Les multinacionals són societats mercantils amb una gran capacitat productiva, o resultat de concentracions i fusions d’empreses, que busquen nous mercats en altres països.

  2. a) no: és al revés, tenen molta capacitat productiva i justament busquen nous mercats.

  3. c) no: operen en diversos països, no en un sol mercat.

  4. d) no: el que les defineix és operar en diversos països amb una gran dimensió, no la forma jurídica de societat de responsabilitat limitada.

Resultatb)

La pauta oficial dona: b)

6.40,5 punts

Plantejament La pregunta tracta del pla d’inversió d’un pla d’empresa: què s’hi ha d’incloure.

  1. Resposta correcta: d). El pla d’inversió recull en què es gasten els diners en començar: les instaŀlacions, les existències inicials i el líquid inicial (caixa i bancs) per pagar els primers desemborsaments.

  2. a), b) i c) no: el capital dels socis, el préstec bancari i l’ajornament del pagament als proveïdors són fonts de finançament, és a dir, d’on surten els diners; van al pla de finançament, no al d’inversió.

Resultatd)

La pauta oficial dona: d)

6.50,5 punts

Plantejament Cal identificar l’estratègia de creixement de la matriu d’Ansoff: l’empresa ofereix productes nous (cosmètics) als clients i mercats habituals.

  1. Resposta correcta: b) desenvolupament de nous productes: productes nous per als mercats actuals.

  2. a) no: la penetració de mercat és vendre més dels productes actuals als mercats actuals.

  3. c) no: el desenvolupament de mercat és portar els productes actuals a mercats nous.

  4. d) no: l’homogeneïtzació de mercat no és cap de les quatre estratègies de la matriu d’Ansoff (penetració de mercat, desenvolupament de mercat, desenvolupament de nous productes i diversificació).

Resultatb) desenvolupament de nous productes.

La pauta oficial dona: b)

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria extraordinària · Sèrie 2 · Exercici 2

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a Finançament
Enunciat oficial

La Marta, la propietària del restaurant Slomo, SL, s’està plantejant canviar el local per un de més gran. Per aquest motiu, té sobre la taula dos projectes d’inversió per als propers cinc anys i vol analitzar-los per a poder prendre la millor decisió. Les característiques dels projectes es mostren en la taula següent:

Projecte AProjecte B
Desemborsament inicial: 14.000 €Desemborsament inicial: 17.000 €
Flux de caixa net (any 1): 2.000 €Flux de caixa net (any 1): 2.500 €
Flux de caixa net (any 2): 3.000 €Flux de caixa net (any 2): 3.000 €
Flux de caixa net (any 3): 3.500 €Flux de caixa net (any 3): 4.000 €
Flux de caixa net (any 4): 4.000 €Flux de caixa net (any 4): 4.500 €
Flux de caixa net (any 5): 4.500 €Flux de caixa net (any 5): 5.000 €

2.1 Calculeu el valor actual net (VAN) de cada projecte, sabent que la taxa d’actualització o de descompte és del 4 %. Expliqueu raonadament quin projecte és el més recomanable segons aquest criteri. No us limiteu a dir si el valor obtingut és positiu o negatiu; expliqueu què significa que, un cop calculat el VAN per a cada projecte, el valor obtingut sigui més gran o més petit que zero.

[0,75 punts]

2.2 Calculeu el termini de recuperació (o payback) de cada projecte i argumenteu quin és el projecte més recomanable segons aquest criteri. A continuació, expliqueu per què a la Marta li hauria estat útil calcular la taxa interna de rendibilitat (TIR) de cada projecte. Justifiqueu la resposta sense fer cap càlcul.

[1 punt]

2.3 La Marta necessita decantar-se per una font de finançament extern i a curt termini. Està indecisa entre el facturatge (també anomenat factoring) i el crèdit comercial. Expliqueu aquests dos conceptes. A continuació, argumenteu quina de les dues fonts proposades tindria poca utilitat per a la seva activitat empresarial, en cas de soŀlicitar-la, tenint en compte que en el seu negoci es ven tot al comptat.

[0,75 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

2.10,75 punts

Plantejament El VAN (valor actual net) porta tots els fluxos de caixa al moment inicial amb la taxa d’actualització k=0,04k=0{,}04 i hi resta el desemborsament inicial AA. Després cal triar el projecte i explicar què vol dir el signe del VAN. Imports en euros.

  1. Fórmula del VAN per a cinc anys:

    VAN\text{VAN}=−A+Q11+k+Q2(1+k)2{}= -A+\frac{Q_1}{1+k}+\frac{Q_2}{(1+k)^2}+Q3(1+k)3{}+\frac{Q_3}{(1+k)^3}+Q4(1+k)4{}+\frac{Q_4}{(1+k)^4}+Q5(1+k)5{}+\frac{Q_5}{(1+k)^5}
  2. Projecte A:

    VANA\text{VAN}_A=−14 000{}= -14\,000+2 0001,04{}+\frac{2\,000}{1{,}04}+3 0001,042{}+\frac{3\,000}{1{,}04^2}+3 5001,043{}+\frac{3\,500}{1{,}04^3}+4 0001,044{}+\frac{4\,000}{1{,}04^4}+4 5001,045{}+\frac{4\,500}{1{,}04^5}
  3. Amb cada flux descomptat escrit amb un decimal (el resultat surt de sumar-los sense arrodonir):

    −14 000+1 923,1-14\,000+1\,923{,}1+2 773,7+3 111,5{}+2\,773{,}7+3\,111{,}5+3 419,2+3 698,7{}+3\,419{,}2+3\,698{,}7≈926,12{}\approx 926{,}12
  4. Projecte B:

    VANB\text{VAN}_B=−17 000{}= -17\,000+2 5001,04{}+\frac{2\,500}{1{,}04}+3 0001,042{}+\frac{3\,000}{1{,}04^2}+4 0001,043{}+\frac{4\,000}{1{,}04^3}+4 5001,044{}+\frac{4\,500}{1{,}04^4}+5 0001,045{}+\frac{5\,000}{1{,}04^5}
  5. Amb cada flux descomptat escrit amb un decimal (el resultat surt de sumar-los sense arrodonir):

    −17 000+2 403,8-17\,000+2\,403{,}8+2 773,7+3 556,0{}+2\,773{,}7+3\,556{,}0+3 846,6+4 109,6{}+3\,846{,}6+4\,109{,}6≈−310,25{}\approx -310{,}25
  6. Què vol dir el signe: un VAN positiu vol dir que la suma dels fluxos de caixa portats al moment actual supera el desemborsament inicial. El projecte recupera la inversió, obté la rendibilitat mínima exigida (el 44 %, que cobreix el cost del finançament o d’oportunitat) i, a més, aporta un guany extra.

  7. Un VAN negatiu vol dir que el projecte no arriba a la rendibilitat mínima exigida: els fluxos actualitzats no compensen el desemborsament, i la inversió no s’ha de fer.

  8. A té VAN positiu i B, negatiu: segons el VAN, s’ha de triar el projecte A i rebutjar el B.

ResultatVANA≈926,12\text{VAN}_A\approx926{,}12 € (positiu) i VANB≈−310,25\text{VAN}_B\approx-310{,}25 € (negatiu). Segons el VAN, el projecte més recomanable és A.

La pauta oficial dona: VANA=926,12\text{VAN}_A=926{,}12 (positiu); VANB=−310,25\text{VAN}_B=-310{,}25 (negatiu): és més recomanable A; significat del VAN positiu i negatiu.

2.21 punt

Plantejament El termini de recuperació (payback) és el temps que tarden els fluxos de caixa acumulats a igualar el desemborsament inicial; se suposa que el flux de cada any entra de manera uniforme al llarg de l’any. Després cal explicar, sense fer càlculs, per què seria útil la TIR.

  1. Projecte A (desemborsament de 14 00014\,000 €), fluxos acumulats:

    2 000 → 5 000 → 8 500 → 12 5002\,000\ \to\ 5\,000\ \to\ 8\,500\ \to\ 12\,500
  2. Al final del quart any falten 14 000−12 500=1 50014\,000-12\,500=1\,500 €, que es recuperen amb el flux del cinquè any (4 5004\,500 € repartits en 12 mesos):

    1 5004 500⋅12=4 mesos\frac{1\,500}{4\,500}\cdot12=4\ \text{mesos}
  3. Projecte B (desemborsament de 17 00017\,000 €), fluxos acumulats:

    2 500 → 5 500 → 9 500 → 14 0002\,500\ \to\ 5\,500\ \to\ 9\,500\ \to\ 14\,000
  4. Al final del quart any falten 17 000−14 000=3 00017\,000-14\,000=3\,000 €, que es recuperen amb el flux del cinquè any (5 0005\,000 €):

    3 0005 000⋅12=7,2 mesos\frac{3\,000}{5\,000}\cdot12=7{,}2\ \text{mesos}
  5. A es recupera en 4 anys i 4 mesos; B, en 4 anys i 7,27{,}2 mesos (uns 7 mesos i 6 dies). Segons el payback, és millor el projecte A, perquè recupera la inversió abans.

  6. Utilitat de la TIR: la TIR és la taxa d’actualització que fa que el VAN sigui igual a zero, és a dir, la rendibilitat del projecte expressada en percentatge.

  7. Es compara amb la rendibilitat mínima exigida (aquí, el 44 %): si la TIR és més gran, el projecte és viable i es pot acceptar; si és més petita, s’ha de rebutjar. Així la Marta sabria quina rendibilitat dona cada projecte i podria comparar-los entre ells i amb altres usos dels diners.

  8. A més, el payback no té en compte el valor del diner en el temps ni els fluxos que arriben després de recuperar la inversió; la TIR sí que els té en compte.

  9. Comprovació numèrica (no la demana l’examen): resolent VAN(r)=0\text{VAN}(r)=0, la TIR de A és d’un 6,16{,}1 %, més gran que el 44 %, i la de B, d’un 3,43{,}4 %, més petita. Coincideix amb el que diu el VAN.

ResultatPayback de A: 4 anys i 4 mesos; payback de B: 4 anys i 7,27{,}2 mesos. Segons aquest criteri, és millor el projecte A. La TIR hauria estat útil perquè dona la rendibilitat de cada projecte en percentatge i, comparada amb la rendibilitat mínima exigida, diu si cal acceptar-lo o rebutjar-lo.

La pauta oficial dona: Payback A: 4 anys i 4 mesos; payback B: 4 anys i 7,27{,}2 mesos; millor A. La TIR és la taxa que fa el VAN zero; si TIR>r\text{TIR}>r el projecte és viable.

2.30,75 punts

Plantejament Cal explicar dues fonts de finançament extern a curt termini i decidir quina té poc sentit per a un restaurant que cobra tot al comptat.

  1. Facturatge (factoring): l’empresa cedeix les factures que té pendents de cobrar dels seus clients a una entitat financera, que s’encarrega de cobrar-les al venciment; a canvi, l’empresa paga una comissió. És una font de finançament extern a curt termini.

  2. Crèdit comercial: és l’ajornament del pagament que els proveïdors concedeixen a l’empresa quan li venen les matèries primeres o les mercaderies. Mentre no les paga, l’empresa es finança amb un crèdit dels proveïdors. És finançament extern, a curt termini i automàtic.

  3. El crèdit comercial és gratuït si el proveïdor no cobra cap recàrrec per ajornar el pagament ni fa cap descompte per pagar al comptat; si ofereix un descompte per pagament immediat, té un cost d’oportunitat: el descompte que es perd.

  4. Tindria poca utilitat el facturatge: el restaurant ven tot al comptat, de manera que no té factures de clients pendents de cobrar que pugui cedir. En canvi, el crèdit comercial sí que li seria útil, perquè pot ajornar el pagament als seus proveïdors.

ResultatEl facturatge consisteix a cedir les factures pendents de cobrar a una entitat financera, que les cobra a canvi d’una comissió; el crèdit comercial és l’ajornament del pagament que concedeixen els proveïdors. Per a Slomo, SL tindria poca utilitat el facturatge, perquè cobra tot al comptat i no té factures pendents de cobrar.

La pauta oficial dona: Definició del facturatge i del crèdit comercial (amb el seu cost d’oportunitat si hi ha descompte per pagament al comptat); el facturatge té poca utilitat per a una empresa que ven al comptat.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria extraordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria extraordinària · Sèrie 2 · Exercici 3

2,5 puntsLa pauta arrodoneix diferentTambé a Comptabilitat i anàlisi financera, Finançament
Enunciat oficial

La Mirèlha i en Cristòl són la quarta generació de propietaris d’M&C, SL, una empresa familiar aranesa dedicada a la producció de patés i formatges de muntanya. Ambdós s’esforcen perquè l’empresa continuï endavant malgrat la situació econòmica i tenen molta empenta per a fer noves inversions. A continuació, es presenten algunes dades comptables de l’empresa:

Taula 1Any 1Any 2
Ingressos d’explotació240.000 €425.000 €
Despeses d’explotació110.000 €210.000 €
BAII (benefici abans d’interessos i impostos)130.000 €215.000 €
Despeses financeres5.000 €6.000 €
BAI (benefici abans d’impostos)125.000 €209.000 €
Impost sobre beneficis del 25 %31.250 €52.250 €
Benefici net93.750 €156.750 €
Taula 2Any 1Any 2
Actiu no corrent280.000 €–5 % respecte de l’any 1
Actiu corrent172.000 €+15 % respecte de l’any 1
Patrimoni net190.000 €200.000 €
Passiu no corrent158.000 €100.000 €
Passiu corrent104.000 €163.800 €

3.1 Expliqueu el concepte rendibilitat econòmica. Calculeu la rendibilitat econòmica de l’any 1 i de l’any 2 i expresseu el resultat final en percentatge. Per al càlcul de l’any 2, fixeu-vos que l’actiu no corrent ha disminuït un 5 % i l’actiu corrent ha augmentat un 15 % respecte de l’any anterior. Seguidament, argumenteu si l’any 2 la rendibilitat econòmica d’aquesta empresa ha millorat o ha empitjorat respecte de l’any 1.

[1 punt]

3.2 Les dades que han facilitat la Mirèlha i en Cristòl formen part dels comptes anuals que han de fer obligatòriament les pimes segons el que indica el Pla General de Comptabilitat. Expliqueu què entenem per compte anual i per Pla General de Comptabilitat.

[0,5 punts]

3.3 La filla de la Mirèlha us ha demanat ajut, ja que s’ha de presentar a l’examen de selectivitat i no té clar quines de les definicions de la taula següent són correctes i quines són incorrectes. En el cas de les incorrectes, digueu a quin terme corresponen.

DefinicióCorrecta o incorrecta?En cas de ser incorrecta, a quin terme correspon?
Els descomptes d’efectes són els beneficis no distribuïts per l’empresa. Els beneficis s’obtenen a partir del resultat, el qual s’aconsegueix com a conseqüència del desenvolupament de la seva activitat.
Els préstecs són recursos que s’han de tornar i remunerar en uns terminis pactats. Es tracta d’un contracte mitjançant el qual generalment una entitat de crèdit lliura un import prèviament pactat a una empresa o a un individu, amb un venciment i un pla d’amortització establerts, i amb uns interessos pactats.
Les tipologies d’inversió, segons la finalitat de la inversió dins de l’empresa, poden ser de reposició, expansiva i estratègica.
El rènting és un sistema de finançament mitjançant el qual l’empresa incorpora algun element de l’actiu fix a canvi d’una quota d’arrendament. En definitiva, és una forma de finançament que permet el lloguer d’un bé i la possibilitat d’adquirir-lo en finalitzar el contracte.

[1 punt]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

3.11 punt

Plantejament Cal explicar què mesura la rendibilitat econòmica (RE) i calcular-la per als dos anys amb el BAII de la taula 1 i el total de l’actiu de la taula 2. L’actiu de l’any 2 s’obté aplicant les variacions que dona l’enunciat.

  1. Concepte: la rendibilitat econòmica mesura el benefici que generen els actius de l’empresa sense tenir en compte com es financen (és a dir, abans d’interessos i impostos). Indica l’eficàcia de la gestió: com més alta, millor, perquè vol dir que amb pocs actius s’obté un benefici alt. En percentatge, diu quants euros de BAII s’obtenen per cada 100100 € invertits en actius.

  2. Fórmula:

    RE=BAIIActiu total⋅100RE=\frac{\text{BAII}}{\text{Actiu total}}\cdot100
  3. Any 1, actiu total:

    280 000+172 000=452 000280\,000+172\,000=452\,000
  4. Rendibilitat econòmica de l’any 1, en percentatge:

    RE1=130 000452 000⋅100≈28,76RE_1=\frac{130\,000}{452\,000}\cdot100\approx28{,}76
  5. Any 2: l’actiu no corrent baixa un 55 % i l’actiu corrent puja un 1515 %:

    ANC2ANC_2=280 000⋅0,95{}= 280\,000\cdot0{,}95=266 000{}= 266\,000AC2=172 000⋅1,15=197 800AC_2=172\,000\cdot1{,}15=197\,800
  6. Actiu total de l’any 2 (coincideix amb el patrimoni net i el passiu de la taula 2: 200 000+100 000+163 800200\,000+100\,000+163\,800):

    266 000+197 800=463 800266\,000+197\,800=463\,800
  7. Rendibilitat econòmica de l’any 2, en percentatge:

    RE2=215 000463 800⋅100≈46,36RE_2=\frac{215\,000}{463\,800}\cdot100\approx46{,}36
  8. L’any 1, cada 100100 € d’actiu generen 28,7628{,}76 € de BAII; l’any 2, 46,3646{,}36 €. La rendibilitat econòmica ha millorat: el BAII ha crescut un 65,465{,}4 %, mentre que l’actiu només ha crescut un 2,62{,}6 %. La gestió ha estat més eficaç i els actius han generat més valor que l’any anterior.

ResultatRE1≈28,76RE_1\approx28{,}76 % i RE2≈46,36RE_2\approx46{,}36 %: l’any 2 la rendibilitat econòmica ha millorat.

La pauta oficial dona: RE=BAII/Actiu totalRE=\text{BAII}/\text{Actiu total}; any 1: 130 000/452 000=28,76130\,000/452\,000=28{,}76 %; any 2: ANC=266 000ANC=266\,000, AC=197 800AC=197\,800, actiu 463 800463\,800, 215 000/463 800=46,35215\,000/463\,800=46{,}35 %; ha millorat.

3.20,5 punts

Plantejament Cal definir dos conceptes de comptabilitat: els comptes anuals i el Pla General de Comptabilitat (PGC).

  1. Comptes anuals: són els estats financers (documents comptables) que elabora l’empresa al tancament de l’exercici per mostrar la imatge fidel del seu patrimoni, de la seva situació financera i dels seus resultats. Recullen la informació financera de l’empresa.

  2. En el cas de les pimes, els comptes anuals són el balanç de situació, el compte de pèrdues i guanys i la memòria.

  3. Pla General de Comptabilitat: és la norma comptable bàsica que recull les normes, els procediments i els mètodes que s’han de seguir per fer la comptabilitat. És d’aplicació obligatòria i es va crear perquè la informació comptable de totes les empreses fos homogènia i, per tant, comparable.

ResultatEls comptes anuals són els documents que mostren la imatge fidel del patrimoni, la situació financera i els resultats de l’empresa (en les pimes, el balanç, el compte de pèrdues i guanys i la memòria). El PGC és la norma obligatòria que fixa com s’ha de fer la comptabilitat perquè la informació de totes les empreses sigui homogènia i comparable.

La pauta oficial dona: Comptes anuals: estats financers que mostren la imatge fidel (balanç, compte de pèrdues i guanys i memòria per a les pimes); PGC: normes, procediments i mètodes comptables obligatoris per fer homogènia i comparable la informació.

3.31 punt

Plantejament Per a cada definició cal dir si correspon al terme que hi apareix i, si no, quin és el terme correcte. Tres dels termes són fonts de finançament i un, una classificació de les inversions.

  1. Descomptes d’efectes: incorrecta. Els beneficis no distribuïts que l’empresa es queda són les reserves. El descompte d’efectes és una altra cosa: l’empresa porta al banc les lletres de canvi dels clients abans del venciment, i el banc n’hi avança l’import descomptant-ne interessos i comissions.

  2. Préstecs: correcta. És un contracte pel qual una entitat de crèdit lliura un import pactat, que s’ha de tornar en un termini, segons un pla d’amortització i amb uns interessos.

  3. Tipologies d’inversió: correcta. Segons la finalitat dins de l’empresa, les inversions poden ser de reposició (substituir equips gastats o obsolets), expansives (augmentar la capacitat o la dimensió de l’empresa) i estratègiques.

  4. Rènting: incorrecta. Un lloguer d’un bé amb la possibilitat de comprar-lo en acabar el contracte (opció de compra) és el leasing o arrendament financer. El rènting és un lloguer sense opció de compra.

ResultatDescomptes d’efectes: incorrecta (és la definició de les reserves). Préstecs: correcta. Tipologies d’inversió: correcta. Rènting: incorrecta (és la definició del leasing).

La pauta oficial dona: Descomptes d’efectes: incorrecta (reserves); préstecs: correcta; tipologies d’inversió: correcta; rènting: incorrecta (leasing).

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria extraordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria extraordinària · Sèrie 2 · Exercici 6

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a Comptabilitat i anàlisi financera, L’empresa i el seu entorn, Emprenedoria i pla d’empresa, Màrqueting
Enunciat oficial

Encercleu la lletra de l’opció correcta de les qüestions següents.

[Cada resposta correcta val 0,5 punts. Per cada resposta errònia es descomptaran 0,15 punts; per les preguntes no contestades no hi haurà cap descompte.]

6.1 Normalment, com més curt sigui el període mitjà de maduració financer d’una empresa, les necessitats de fons de maniobra seran

a) més petites.

b) més grans.

c) independents del període mitjà de maduració financer.

d) constants.

[0,5 punts]

6.2 L’anàlisi de la cadena de valor permet a l’empresa detectar

a) fortaleses i oportunitats.

b) debilitats i amenaces.

c) fortaleses i debilitats.

d) amenaces i oportunitats.

[0,5 punts]

6.3 Les inversions es poden classificar tenint en compte diferents criteris. Segons el suport de la inversió, poden ser

a) inversions a llarg i a curt termini.

b) inversions en béns reals i inversions en béns financers.

c) inversions físiques, immaterials o financeres.

d) inversions substitutives, complementàries o independents.

[0,5 punts]

6.4 El primer punt que cal tenir en compte en l’elaboració d’un pla d’empresa és la presentació del projecte i dels promotors, que inclou els elements següents:

a) l’anàlisi de l’entorn general, l’anàlisi de la competència, l’anàlisi dels consumidors i l’estudi de la localització.

b) la idea de negoci, la descripció de l’empresa, el nom de l’empresa i les dades personals de les persones que emprenen i promouen l’empresa.

c) les aptituds, les relacions i les característiques de les persones que treballaran a l’empresa i el pla d’inversions.

d) els processos productius, els recursos materials, les existències, els costos i els recursos humans.

[0,5 punts]

6.5 En relació amb el màrqueting mix, les accions de comunicació que fan les empreses formen part de l’estratègia de

a) producte.

b) preu.

c) promoció.

d) distribució.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

6.10,5 punts

Plantejament La pregunta relaciona el període mitjà de maduració financer (els dies que passen des que l’empresa paga els proveïdors fins que cobra dels clients) amb el fons de maniobra que necessita.

  1. Resposta correcta: a) més petites.

  2. Durant el període mitjà de maduració financer, l’empresa ha de finançar ella mateixa les existències i els clients pendents de cobrar. Com més curt és, abans recupera els diners i menys fons de maniobra necessita.

  3. La b) diu el contrari: les necessitats creixen quan el període s’allarga. La c) i la d) són falses perquè les necessitats de fons de maniobra depenen precisament d’aquest període.

  4. Cada resposta correcta val 0,50{,}5 punts i cada resposta errònia en descompta 0,150{,}15; una pregunta no contestada no descompta res.

Resultata) més petites.

La pauta oficial dona: a)

6.20,5 punts

Plantejament La cadena de valor descompon i analitza les activitats que fa l’empresa (primàries i de suport) per fabricar i vendre el seu producte: és una anàlisi interna.

  1. Resposta correcta: c) fortaleses i debilitats.

  2. En analitzar les seves pròpies activitats, l’empresa descobreix en quines és millor que la competència (fortaleses) i en quines és pitjor (debilitats), que són les variables internes de la DAFO.

  3. Les oportunitats i les amenaces vénen de l’entorn, de fora de l’empresa; per això són falses la a), la b) i la d), que les inclouen.

Resultatc) fortaleses i debilitats.

La pauta oficial dona: c)

6.30,5 punts

Plantejament La pregunta demana la classificació de les inversions segons el seu suport, és a dir, segons el tipus de bé en què s’inverteix.

  1. Resposta correcta: c) inversions físiques, immaterials o financeres.

  2. Físiques: béns materials, com edificis o maquinària; immaterials: béns intangibles, com patents o programes informàtics; financeres: títols, com accions o obligacions.

  3. La a) classifica les inversions segons la durada, i la d), segons la relació entre elles. La b) és una divisió més gruixuda (béns reals davant de financers: les físiques i les immaterials van juntes); la classificació segons el suport que demana la pregunta en distingeix tres.

Resultatc) inversions físiques, immaterials o financeres.

La pauta oficial dona: c)

6.40,5 punts

Plantejament La pregunta tracta del primer apartat d’un pla d’empresa: la presentació del projecte i de les persones que el promouen.

  1. Resposta correcta: b) la idea de negoci, la descripció de l’empresa, el nom de l’empresa i les dades personals dels emprenedors i promotors.

  2. És el que presenta el projecte: què es vol fer, quina empresa serà i qui la promou.

  3. La resta són apartats posteriors del pla: la a), l’anàlisi del mercat i de la localització; la c), els recursos humans i el pla d’inversions; la d), el pla de producció.

Resultatb) la idea de negoci, la descripció de l’empresa, el nom de l’empresa i les dades personals de les persones que emprenen i promouen l’empresa.

La pauta oficial dona: b)

6.50,5 punts

Plantejament La pregunta demana a quina de les quatre variables del màrqueting mix pertanyen les accions de comunicació (publicitat, promoció de vendes, relacions públiques…).

  1. Resposta correcta: c) promoció.

  2. La promoció (o comunicació) és la variable que dona a conèixer el producte i convenç el client perquè el compri.

  3. El producte és el que es ven; el preu, el que paga el client; i la distribució, com arriba el producte al client. Per això la a), la b) i la d) són falses.

Resultatc) promoció.

La pauta oficial dona: c)

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria extraordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2022Convocatòria ordinària · Sèrie 2 · Exercici 2

2,5 puntsLa pauta arrodoneix diferentTambé a Finançament
Enunciat oficial

L’empresa Salvem el Planeta, SLU (societat limitada unipersonal) és una microempresa que desenvolupa la seva activitat a Catalunya. Actualment, està analitzant tres projectes d’inversió que li permetin millorar el tractament de residus i s’ha de decidir per un, sabent que tots tres tenen una durada prevista de 3 anys i un desemborsament inicial de 400.000 €. El director financer de l’empresa ha elaborat una taula en la qual falten algunes dades, corresponents al flux de caixa net del tercer any.

ProjecteDesemborsament inicialTermini de recuperació (o payback)Flux de caixa net (any 1)Flux de caixa net (any 2)Flux de caixa net (any 3)
Júpiter400.000 €3 anys100.000 €80.000 €?
Plutó400.000 €2,5 anys (és a dir, 2 anys i 6 mesos)150.000 €150.000 €?
Venus400.000 €2 anys300.000 €100.000 €0

2.1 A partir de les dades que consten en la taula, quins fluxos de caixa nets han de generar el projecte Júpiter i el projecte Plutó el tercer any per a poder recuperar el desemborsament inicial? Per a respondre, heu de tenir en compte el termini de recuperació (o payback) facilitat per a cada projecte. A continuació us facilitem el càlcul del flux de caixa net del projecte Venus.

Projecte Venus — Desemborsament inicial: 400.000 €.

— Any 1: 300.000 €.

— Any 2: 300.000 € + 100.000 € = 400.000 €.

El payback és de 2 anys: no hi ha flux de caixa net l’any 3.

[0,8 punts]

2.2 Expliqueu què és el criteri del valor actual net (VAN). Seguidament, calculeu el VAN de cada projecte i digueu quin dels tres projectes recomanaríeu segons aquest criteri. Si el projecte escollit fos inviable legalment, seria recomanable executar-ne un dels altres dos? Justifiqueu la resposta.

ProjecteDesemborsament inicialFlux de caixa net (any 1)Flux de caixa net (any 2)Flux de caixa net (any 3)
Júpiter400.000 €100.000 €80.000 €(Càlcul realitzat en l’apartat 2.1)
Plutó400.000 €150.000 €150.000 €(Càlcul realitzat en l’apartat 2.1)
Venus400.000 €300.000 €100.000 €0

El cost de capital (k) és del 5 %.

[1,25 punts]

2.3 Aquesta microempresa, a banda d’aquest projecte d’inversió, s’està plantejant de fer-ne d’altres, i per això té previst de demanar una subvenció. En cas que no la hi concedeixin, no disposarà de tot el finançament que li cal, i necessitarà una quantitat considerable de diners, tot i que no en sap la xifra exacta. Li recomaneu que soŀliciti un emprèstit? O seria millor una pòlissa de crèdit? Expliqueu aquestes dues fonts de finançament i, seguidament, raoneu quina és més aconsellable per a aquesta microempresa.

[0,45 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

2.10,8 punts

Plantejament Es demana el flux de caixa net del tercer any de Júpiter i de Plutó a partir del termini de recuperació, que és el temps que triguen els fluxos acumulats a igualar el desemborsament inicial de 400 000400\,000 €. Es resol com l’exemple de Venus, acumulant els fluxos any per any.

  1. Júpiter: en els dos primers anys recupera

    100 000+80 000=180 000100\,000+80\,000=180\,000
  2. El payback és de 3 anys justos, així que el flux del tercer any, XX, ha de completar exactament els 400 000400\,000 €:

    180 000+X180\,000+X=400 000{}= 400\,000⇒X=220 000{}\Rightarrow X=220\,000
  3. Plutó: en els dos primers anys recupera 150 000+150 000=300 000150\,000+150\,000=300\,000 €, i encara en falten

    400 000−300 000=100 000400\,000-300\,000=100\,000
  4. El payback és de 2 anys i 6 mesos: aquests 100 000100\,000 € es recuperen en la meitat del tercer any. Suposant que el flux entra de manera uniforme durant l’any, el flux dels 12 mesos ha de ser el doble:

    X=100 000⋅126=200 000X=100\,000\cdot\dfrac{12}{6}=200\,000
  5. Comprovació: amb un flux de 200 000200\,000 € l’any, recuperar els 100 000100\,000 € que falten costa

    100 000⋅12200 000\dfrac{100\,000\cdot 12}{200\,000}=6 mesos{}= 6\ \text{mesos}

ResultatEl flux de caixa net del tercer any ha de ser de 220 000220\,000 € per a Júpiter i de 200 000200\,000 € per a Plutó.

La pauta oficial dona: Júpiter: 180 000+X=400 000180\,000+X=400\,000, X=220 000X=220\,000. Plutó: falten 100 000100\,000 en 6 mesos, flux del tercer any 200 000200\,000. Venus: sense flux l’any 3.

2.21,25 punts

Plantejament Es demana explicar el criteri del VAN, calcular-lo per als tres projectes amb un cost de capital kk del 55 % i triar-ne un; després, decidir què faríem si el triat no es pogués fer per motius legals. Els fluxos del tercer any de Júpiter i de Plutó són els de l’apartat 2.1.

  1. El valor actual net (VAN) és la suma de totes les entrades i sortides de diners del projecte portades al moment inicial: cada flux de caixa net es descompta al cost del capital i se li resta el desemborsament inicial. Un projecte és acceptable si el VAN és positiu (els fluxos actualitzats superen el desemborsament) i, entre diversos, es tria el de VAN més alt.

  2. Fórmula, amb AA el desemborsament inicial i QtQ_t el flux de caixa net de l’any tt:

    VAN\text{VAN}=−A+Q11+k{}= -A+\dfrac{Q_1}{1+k}+Q2(1+k)2{}+\dfrac{Q_2}{(1+k)^2}+Q3(1+k)3{}+\dfrac{Q_3}{(1+k)^3}
  3. Júpiter. Els fluxos descomptats són, arrodonits a l’euro, 95 23895\,238, 72 56272\,562 i 190 044190\,044 €; fent el càlcul amb tots els decimals:

    VANJuˊpiter\text{VAN}_{\text{Júpiter}}=−400 000{}= -400\,000+100 0001,05{}+\dfrac{100\,000}{1{,}05}+80 0001,052{}+\dfrac{80\,000}{1{,}05^2}+220 0001,053{}+\dfrac{220\,000}{1{,}05^3}≈−42 155{}\approx -42\,155
  4. Plutó:

    VANPlutoˊ\text{VAN}_{\text{Plutó}}=−400 000{}= -400\,000+150 0001,05{}+\dfrac{150\,000}{1{,}05}+150 0001,052{}+\dfrac{150\,000}{1{,}05^2}+200 0001,053{}+\dfrac{200\,000}{1{,}05^3}=−400 000+142 857{}= -400\,000+142\,857+136 054+172 768{}+136\,054+172\,768≈51 679{}\approx 51\,679
  5. Venus (no té flux el tercer any, així que només hi ha dos termes):

    VANVenus\text{VAN}_{\text{Venus}}=−400 000{}= -400\,000+300 0001,05{}+\dfrac{300\,000}{1{,}05}+100 0001,052{}+\dfrac{100\,000}{1{,}05^2}=−400 000+285 714{}= -400\,000+285\,714+90 703{}+90\,703≈−23 583{}\approx -23\,583
  6. Segons el VAN, cal recomanar Plutó: és l’únic amb VAN positiu i, per tant, el més alt. Els seus fluxos actualitzats recuperen el desemborsament i deixen un guany d’uns 51 67951\,679 € en valor d’avui.

  7. Si Plutó no es pogués fer per motius legals, no seria recomanable executar cap dels altres dos: Júpiter i Venus tenen VAN negatiu, és a dir, els seus fluxos actualitzats no arriben a recuperar el desemborsament inicial.

  8. Fixeu-vos que Venus recupera la inversió en 2 anys sense descomptar els fluxos, però en descomptar-los al 55 % ja no la recupera: el termini de recuperació no té en compte el valor del diner en el temps i el VAN sí.

ResultatVANJuˊpiter≈−42 155\text{VAN}_{\text{Júpiter}}\approx-42\,155 €, VANPlutoˊ≈51 679\text{VAN}_{\text{Plutó}}\approx51\,679 € i VANVenus≈−23 583\text{VAN}_{\text{Venus}}\approx-23\,583 €: es recomana Plutó, i si no es pogués fer, cap dels altres dos, perquè tenen VAN negatiu.

La pauta oficial dona: VANJuˊpiter=−42 155,29\text{VAN}_{\text{Júpiter}}=-42\,155{,}29; VANPlutoˊ=51 679,08\text{VAN}_{\text{Plutó}}=51\,679{,}08; VANVenus=−23 582,77\text{VAN}_{\text{Venus}}=-23\,582{,}77: es tria Plutó; si no es pot fer, cap dels altres dos (VAN negatiu).

2.30,45 punts

Plantejament Es demana explicar dues fonts de finançament aliè, l’emprèstit i la pòlissa de crèdit, i triar la més adequada per a una microempresa que necessitarà una quantitat considerable de diners però no sap quanta.

  1. Un emprèstit és l’emissió de títols (obligacions o bons) que compren particulars o altres empreses; porten un tipus d’interès fix o variable i, a la data pactada, l’empresa ha de tornar els diners als compradors. És finançament aliè a llarg termini.

  2. Només les grans empreses poden fer servir els emprèstits com a font de finançament.

  3. Una pòlissa de crèdit és un contracte amb una entitat financera que permet disposar de diners d’un compte fins a un límit, el crèdit disponible, i anar-los tornant dins del termini màxim pactat. Es fa servir quan l’empresa no sap quan necessitarà els diners ni quants en necessitarà exactament.

  4. L’empresa paga interessos només pels imports de què ha disposat, i una comissió per la part que no ha utilitzat.

  5. Per a aquesta microempresa és més aconsellable la pòlissa de crèdit: no sap la xifra exacta que necessitarà, i la pòlissa li permet fer servir només el que li calgui; l’emprèstit queda fora de l’abast d’una microempresa.

ResultatÉs més aconsellable la pòlissa de crèdit: s’adapta a una necessitat de diners d’import incert i és a l’abast d’una microempresa, mentre que l’emprèstit és propi de les grans empreses.

La pauta oficial dona: Emprèstit: obligacions o bons, a llarg termini, només per a grans empreses. Pòlissa de crèdit: disposició fins a un límit, interessos pel que es disposa i comissió pel que no. Més aconsellable: la pòlissa.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2022, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2022Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 2

2,5 puntsLa pauta arrodoneix diferentTambé a Finançament
Enunciat oficial

Fruites de la Terra, SL és una pime dedicada a la producció i distribució de fruita que ha tingut força problemes econòmics d’ençà de l’arribada de la COVID-19. Per això, ha pensat de posar una màquina de venda de productes frescos al seu establiment, amb l’objectiu de revifar el negoci. Per fer-ho, analitza els dos projectes d’inversió següents:

Projecte «Batuts»:

Consisteix a adquirir, per un valor de 18.000 €, una màquina per a fer batuts de iogurt de fruita. Cada batut es vendria a un preu de 2 €. Els costos fixos anuals d’aquest projecte serien de 3.000 €. Els costos variables serien una cinquena part del preu de cada batut. La previsió és vendre 4.000 batuts a l’any.

Cal tenir present, en primer lloc, que al final del segon any es donaria per acabada la inversió i es vendria la màquina per 10.000 € i, en segon lloc, que el cost de capital (o taxa d’actualització o de descompte) és del 5 %.

Projecte «Macedònia»:

La inversió implica un desemborsament inicial superior, i consistiria en la compra, per 35.000 €, d’una màquina que pela i talla la fruita per fer macedònia. S’estima que els cobraments anuals que es poden obtenir serien de 12.000 €, 17.000 € i 9.000 € durant els tres anys que es calcula que duraria la inversió. A banda, es calculen uns pagaments de 1.000 € anuals. Al final de la inversió es recuperarien 14.000 € per la venda de la màquina, i el cost de capital (o taxa d’actualització o de descompte) és, també, del 5 %.

2.1.a 2.1.

a) A partir de la informació de l’enunciat, completeu la taula següent, corresponent al projecte «Batuts»:

Ingressos totalsCostos fixosCostos variablesCostos totalsFluxos de caixa nets
Primer any
Segon any

[0,5 punts]

2.1.b b) Calculeu el valor actual net (VAN) de cada projecte i, a continuació, expliqueu raonadament la viabilitat de cadascun segons aquest criteri. Digueu quin dels dos projectes hauria d’escollir l’empresa i justifiqueu la resposta.

[0,5 punts]

2.2 Quin valor residual hauria de tenir el projecte «Batuts» perquè fos indiferent escollir un projecte o l’altre segons el criteri del valor actual net (VAN)?

[1 punt]

2.3 La pime Fruites de la Terra, SL vol comprar, al més aviat possible, una de les dues màquines. No la vol llogar. Com a molt, vol endeutar-se durant tres anys, i sense la intervenció de particulars. Un tècnic de l’empresa diu que el millor és que la pime emeti un emprèstit. Raoneu si la seva proposta és bona o no. En cas que considereu que no és una bona proposta, recomaneu a l’empresa una altra opció, és a dir, una altra font de finançament aliè.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

2.1.a0,5 punts

Plantejament Es demana omplir la taula d’ingressos, costos i fluxos de caixa nets del projecte «Batuts» en els dos anys. Les dades són les mateixes cada any: es venen 4 0004\,000 batuts a 22 €.

  1. Ingressos totals:

    4 000⋅2=8 0004\,000\cdot 2=8\,000
  2. Costos fixos: 3 0003\,000 € l’any.

  3. Costos variables: cada batut costa una cinquena part del preu.

    25=0,40\dfrac{2}{5}=0{,}400,40⋅4 000=1 6000{,}40\cdot 4\,000=1\,600
  4. Costos totals:

    3 000+1 600=4 6003\,000+1\,600=4\,600
  5. Flux de caixa net (ingressos totals menys costos totals):

    8 000−4 600=3 4008\,000-4\,600=3\,400
  6. Els dos anys queden iguals. La venda de la màquina (10 00010\,000 €) no és un ingrés de l’explotació: s’afegeix al flux del segon any en calcular el VAN.

ResultatCada any: ingressos totals 8 0008\,000 €, costos fixos 3 0003\,000 €, costos variables 1 6001\,600 €, costos totals 4 6004\,600 € i flux de caixa net 3 4003\,400 €.

La pauta oficial dona: Cada any: ingressos 8 0008\,000; costos fixos 3 0003\,000; costos variables 0,40⋅4 000=1 6000{,}40\cdot 4\,000=1\,600; costos totals 4 6004\,600; flux de caixa net 3 4003\,400.

2.1.b0,5 punts

Plantejament Es demana el VAN dels dos projectes amb un cost de capital del 55 %, si cadascun és viable i quin cal escollir.

  1. «Batuts»: desemborsament de 18 00018\,000 €, dos fluxos de 3 4003\,400 € i, el segon any, la venda de la màquina per 10 00010\,000 €:

    3 400+10 000=13 4003\,400+10\,000=13\,400
  2. VAN de «Batuts»:

    VANBatuts\text{VAN}_{\text{Batuts}}=−18 000{}= -18\,000+3 4001,05{}+\dfrac{3\,400}{1{,}05}+13 4001,052{}+\dfrac{13\,400}{1{,}05^2}=−18 000+3 238{}= -18\,000+3\,238+12 154{}+12\,154≈−2 608{}\approx -2\,608
  3. «Macedònia»: cada flux és el cobrament de l’any menys els pagaments de 1 0001\,000 €, i el tercer any s’hi suma la venda de la màquina per 14 00014\,000 €:

    Q1=12 000−1 000=11 000Q_1=12\,000-1\,000=11\,000Q2=17 000−1 000=16 000Q_2=17\,000-1\,000=16\,000Q3Q_3=9 000−1 000+14 000{}= 9\,000-1\,000+14\,000=22 000{}= 22\,000
  4. Els fluxos descomptats són, arrodonits a l’euro, 10 47610\,476, 14 51214\,512 i 19 00419\,004 €; fent el càlcul amb tots els decimals:

    VANMacedoˋnia\text{VAN}_{\text{Macedònia}}=−35 000{}= -35\,000+11 0001,05{}+\dfrac{11\,000}{1{,}05}+16 0001,052{}+\dfrac{16\,000}{1{,}05^2}+22 0001,053{}+\dfrac{22\,000}{1{,}05^3}≈8 993{}\approx 8\,993
  5. Segons aquest criteri, un projecte és viable si el VAN és positiu. «Batuts» no ho és: amb el VAN negatiu, els fluxos actualitzats no arriben a recuperar la inversió. «Macedònia» sí: els fluxos actualitzats superen el desemborsament inicial en uns 8 9938\,993 €.

  6. L’empresa hauria d’escollir el projecte «Macedònia», l’únic amb VAN positiu.

ResultatVANBatuts≈−2 608\text{VAN}_{\text{Batuts}}\approx-2\,608 € (no és viable) i VANMacedoˋnia≈8 993\text{VAN}_{\text{Macedònia}}\approx8\,993 € (és viable): cal escollir «Macedònia».

La pauta oficial dona: VANBatuts=−2 607,71\text{VAN}_{\text{Batuts}}=-2\,607{,}71; VANMacedoˋnia=8 993,09\text{VAN}_{\text{Macedònia}}=8\,993{,}09 (més endavant, 8 993,088\,993{,}08): s’escull «Macedònia».

2.21 punt

Plantejament Es demana quin valor residual (el preu de venda de la màquina al final del segon any) hauria de tenir «Batuts» perquè el seu VAN fos igual al de «Macedònia».

  1. Cal igualar el VAN de «Batuts», amb el valor residual VR\text{VR} com a incògnita, al VAN de «Macedònia» de l’apartat anterior:

    −18 000-18\,000+3 4001,05{}+\dfrac{3\,400}{1{,}05}+3 400+VR1,052{}+\dfrac{3\,400+\text{VR}}{1{,}05^2}=VANMacedoˋnia{}= \text{VAN}_{\text{Macedònia}}
  2. S’aïlla el terme del valor residual (els fluxos descomptats de l’explotació són, arrodonits, 3 2383\,238 i 3 0843\,084 €):

    VR1,052\dfrac{\text{VR}}{1{,}05^2}=VANMacedoˋnia{}= \text{VAN}_{\text{Macedònia}}+18 000−3 4001,05{}+18\,000-\dfrac{3\,400}{1{,}05}−3 4001,052{}-\dfrac{3\,400}{1{,}05^2}≈20 671{}\approx 20\,671
  3. Valor residual:

    VR≈20 671⋅1,052≈22 790\text{VR}\approx20\,671\cdot 1{,}05^2\approx22\,790
  4. Si la màquina de batuts es pogués vendre per uns 22 79022\,790 € en lloc de 10 00010\,000 €, els dos projectes tindrien el mateix VAN i seria indiferent escollir-ne un o l’altre.

ResultatEl valor residual de «Batuts» hauria de ser d’uns 22 79022\,790 €.

La pauta oficial dona: −18 000-18\,000+3 400/1,05{}+3\,400/1{,}05+3 400/1,052{}+3\,400/1{,}05^2+VR/1,052{}+\text{VR}/1{,}05^2=8 993,08{}= 8\,993{,}08; VR=22 789,87\text{VR}=22\,789{,}87.

2.30,5 punts

Plantejament Es demana si un emprèstit és una bona manera de finançar la màquina, tenint en compte el que vol l’empresa: comprar-la (no llogar-la), endeutar-se com a molt tres anys i sense la intervenció de particulars.

  1. Un emprèstit és l’emissió d’obligacions o bons que poden comprar particulars i altres empreses per aconseguir finançament a llarg termini; el fan servir les grans empreses.

  2. No és una bona proposta: Fruites de la Terra, SL és una pime, no necessita una quantitat de diners molt elevada i no vol que hi intervinguin particulars, que són justament qui pot comprar els títols d’un emprèstit.

  3. Recomanació: un préstec a llarg termini. És un contracte pel qual una entitat de crèdit (un banc, una cooperativa de crèdit…) lliura a l’empresa un import pactat, amb un venciment de més d’un any (aquí, fins a tres anys), un pla d’amortització i uns interessos establerts. L’empresa disposa dels diners de manera immediata per comprar la màquina.

ResultatNo és una bona proposta: l’emprèstit és propi de grans empreses i hi poden intervenir particulars; li convé un préstec a llarg termini d’una entitat de crèdit.

La pauta oficial dona: No és aconsellable l’emprèstit (llarg termini, particulars, grans empreses, quantitat petita); millor un préstec a llarg termini d’una entitat de crèdit.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2022, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2022Convocatòria ordinària · Sèrie 5 · Exercici 6

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTambé a L’empresa i el seu entorn, Màrqueting, Comptabilitat i anàlisi financera
Enunciat oficial

Encercleu la lletra de l’opció correcta de les qüestions següents.

[Cada resposta correcta val 0,5 punts. Per cada resposta errònia es descomptaran 0,15 punts; per les preguntes no contestades no hi haurà cap descompte.]

6.1 El capital d’una societat de responsabilitat limitada (SL)

a) està format per accions.

b) està format per participacions.

c) no pot estar format per béns.

d) està format tant per participacions com per accions.

[0,5 punts]

6.2 Els canals de distribució poden estar formats per

a) intermediaris que permeten que els productes arribin de l’empresa que els ha fabricat als compradors.

b) empreses que s’encarreguen de la publicitat de diferents marques.

c) diferents mitjans de transport que les empreses contracten per a fer arribar els seus serveis.

d) empreses que fan estudis de mercat en un territori concret.

[0,5 punts]

6.3 La capacitat que té una empresa per a convertir les seves inversions en diners en efectiu s’anomena

a) rendibilitat.

b) solvència a curt termini.

c) liquiditat.

d) solvència a llarg termini.

[0,5 punts]

6.4 Convé que la taxa interna de rendibilitat (TIR) sigui

a) menor que el tipus d’interès de mercat.

b) major que el tipus d’interès de mercat.

c) igual que el tipus d’interès de mercat.

d) igual o menor que el cost de capital.

[0,5 punts]

6.5 Quina de les afirmacions següents sobre les inversions és correcta?

a) Les inversions financeres a llarg termini s’anomenen inversions permanents.

b) Les inversions financeres no permeten adquirir béns que ampliïn la capacitat productiva de l’empresa.

c) Les inversions financeres estan formades per accions i obligacions.

d) Les inversions econòmiques estan formades per accions i obligacions.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

6.10,5 punts

Plantejament Pregunta sobre com es divideix el capital d’una societat de responsabilitat limitada. Cada resposta correcta val 0,50{,}5 punts i cada resposta errònia en resta 0,150{,}15; si no es contesta, no es resta res.

  1. El capital de la SL es divideix en participacions socials; les accions són pròpies de la societat anònima.

  2. L’opció c) és falsa perquè els socis també poden aportar béns al capital (aportacions no dineràries), i d) barreja les participacions de la SL amb les accions de la SA.

ResultatLa resposta correcta és la b) està format per participacions.

La pauta oficial dona: Resposta b).

6.20,5 punts

Plantejament Pregunta sobre qui forma un canal de distribució, una de les variables del màrqueting.

  1. Un canal de distribució és el camí que segueix el producte des del fabricant fins al comprador, i el formen els intermediaris (majoristes, detallistes…) que el fan arribar.

  2. Les agències de publicitat (b) pertanyen a la comunicació, els mitjans de transport (c) són una part de la logística i els estudis de mercat (d) són investigació comercial.

ResultatLa resposta correcta és la a) intermediaris que permeten que els productes arribin de l’empresa que els ha fabricat als compradors.

La pauta oficial dona: Resposta a).

6.30,5 punts

Plantejament Pregunta sobre el nom de la capacitat de convertir els actius en diners en efectiu.

  1. La liquiditat és la facilitat amb què els actius de l’empresa es poden convertir en diners en efectiu.

  2. La rendibilitat relaciona el benefici amb la inversió; la solvència a curt termini és la capacitat de pagar els deutes de menys d’un any, i la solvència a llarg termini, la de pagar tots els deutes.

ResultatLa resposta correcta és la c) liquiditat.

La pauta oficial dona: Resposta c).

6.40,5 punts

Plantejament Pregunta sobre el criteri de la TIR per acceptar una inversió.

  1. La TIR és la rendibilitat que dona el projecte. Convé que sigui més alta que el cost dels diners (el tipus d’interès de mercat o el cost del capital): així el projecte rendeix més del que costa finançar-lo i, descomptat a aquest tipus, té VAN positiu.

  2. Si la TIR és igual o menor que aquest tipus, el projecte no crea valor; per això a), c) i d) no són correctes.

ResultatLa resposta correcta és la b) major que el tipus d’interès de mercat.

La pauta oficial dona: Resposta b).

6.50,5 punts

Plantejament Pregunta sobre què són les inversions financeres i en què es diferencien de les econòmiques.

  1. Les inversions financeres consisteixen a comprar actius financers, com ara accions (participacions en el capital d’altres empreses) i obligacions (títols de deute), per obtenir-ne una rendibilitat.

  2. La d) confon les inversions financeres amb les econòmiques o productives, que són béns com maquinària, edificis o instaŀlacions.

  3. La c) és la definició d’inversió financera: és la resposta correcta. Les altres dues no són la resposta buscada: la a) no defineix la inversió financera (el terme «inversions permanents» s’usava per a les inversions a llarg termini en general), i la b) parla de béns productius, que és el que es compra amb una inversió econòmica, no amb una financera; comprar accions és comprar un actiu financer.

ResultatLa resposta correcta és la c) les inversions financeres estan formades per accions i obligacions.

La pauta oficial dona: Resposta c).

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2022, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

L’examen sencer, resoltExamen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

Errors típics que penalitza la pauta

Preguntes freqüents

Quants exercicis de VAN, TIR i termini de recuperació han sortit a la PAU de Funcionament de l’Empresa i Disseny de Models de Negoci de Catalunya?

Entre 2022 i 2025, 15 exercicis en 9 dels 14 exàmens que tenim resolts (cada any, l’ordinària i l’extraordinària, i també la sèrie d’incidències). Han sortit els anys 2025, 2024, 2023 i 2022.

Les solucions són les oficials?

No: les escriu EducaIA, pas a pas, i cada resultat està contrastat amb la pauta oficial de correcció. Quan la pauta dona una altra xifra (gairebé sempre per arrodoniment), ho posem al costat amb l’explicació.

Què faig si el meu resultat no coincideix amb la pauta?

Si és un càlcul, mira primer si és el mateix valor arrodonit d’una altra manera: a vegades la pauta talla els decimals en lloc d’arrodonir. Si és una pregunta d’explicar, la pauta puntua els conceptes: fes servir el vocabulari de la matèria i aplica’l al cas de l’enunciat. Al test, una resposta errònia resta punts: si no ho tens clar, deixa-la en blanc.

Puc imprimir els exercicis?

Sí. El botó d’imprimir prepara un full amb els enunciats oficials, amb espai per respondre, i les solucions a part. Cada exercici enllaça també el PDF oficial de l’examen i de la pauta.

Tens la PAU d’Empresa aquest curs?

Puja els teus apunts d’Empresa i EducaIA et prepara el pla dia a dia fins a la PAU, amb resums, flashcards i tests dels teus propis temes.

Prepara la PAU d’Empresa a EducaIA

Tots els exàmens de CatalunyaCentre PAU de CatalunyaCalculadora de nota PAU

Els altres temes d’Empresa

L’empresa i el seu entornModel de negoci i innovacióEmprenedoria i pla d’empresaOrganització i recursos humansProductivitat, costos i punt mortFinançamentComptabilitat i anàlisi financeraMàrqueting

Enunciat oficial

Toca la imatge per apropar-la o allunyar-la.