Empresa, PAU 2023 de Catalunya: l’examen de juny (sèrie 1) resolt

L’examen de juny (sèrie 1) d’Economia de l’empresa de la PAU de Catalunya del 2023, sencer: els sis exercicis que es proposaven, tal com van sortir, cadascun amb la solució pas a pas d’EducaIA de cada apartat, contrastada amb la pauta oficial de correcció. Quan la nostra resposta no coincideix del tot amb la pauta, et diem per què.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

Què s’hi proposava, en punts

Els punts de cada apartat, sumats pel tema del temari que pregunta. En aquest examen es triaven els exercicis (ho diuen les instruccions de sota), així que la barra suma tots els que es proposaven: 15 punts.

Instruccions de l’examen Responeu a QUATRE dels sis exercicis següents. Cada exercici val 2,5 punts. En el cas que respongueu a més exercicis, només es valoraran els quatre primers.

Els exercicis de l’examen

2023Convocatòria ordinària · Sèrie 1 · Exercici 1

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTemes: Comptabilitat i anàlisi financera
Enunciat oficial

La Montse, administradora d’una petita empresa comercial de la qual és sòcia majoritària, està preocupada perquè el seu comptable ha desaparegut i ha deixat sense tancar el cicle comptable. La seva filla Maria, que estudia segon de batxillerat, s’ha ofert a donar-li un cop de mà. La informació comptable de la qual disposa a 31 de desembre de 2022, en euros, és la següent:

CompteSaldo (€)CompteSaldo (€)
Propietat industrial56.000Variació d’existències comercials (saldo creditor)5.000
Capital social60.000Despeses financeres3.000
Inversions en terrenys i béns naturals85.000Deutes a curt termini amb entitats de crèdit25.000
Clients5.000Compres de mercaderies comercials30.000
Proveïdors10.000Inversions financeres a llarg termini20.000
Existències comercials15.000Deutors4.000
Organismes de la Seguretat Social deutors3.000Bancs i institucions de crèdit12.000
Creditors per prestació de serveis9.000Altres ingressos d’explotació30.000
Import net de la xifra de negocis (vendes de les mercaderies comercials)55.000Impost sobre beneficis5.000
Proveïdors de l’immobilitzat a llarg termini32.000Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit40.000
Hisenda pública creditora per conceptes fiscals5.000Despeses de personal25.000

Nota: El compte de l’immobilitzat intangible es presenta amb el valor net comptable (cost d’adquisició o cost de producció menys amortització acumulada).

1.1 La Maria us demana que l’ajudeu i que elaboreu el compte de pèrdues i guanys de l’empresa a 31 de desembre de 2022 amb les dades de l’enunciat que formin part d’aquest compte. També us diu que, abans de començar, tingueu en compte dues coses:

— La partida de «proveïments» del compte de pèrdues i guanys representa les compres de materials que s’han transformat en productes (matèries primeres) o s’han venut sense transformació (mercaderies comercials) al llarg de l’exercici econòmic, i la diferència entre les existències comercials inicials i les existències comercials finals rep el nom de variació d’existències comercials (proveïments = compres de mercaderies comercials ± variació d’existències comercials).

— L’amortització de l’immobilitzat intangible és de 8.000 euros.

[1 punt]

1.2 La Maria ara us demana que elaboreu el balanç de situació d’aquesta empresa a data 31 de desembre de 2022. Només hi heu d’incloure aquelles masses o elements patrimonials de l’enunciat que formin part del balanç de situació i també el resultat de l’exercici (benefici net) obtingut en l’apartat anterior.

Si, en algun cas, dins d’una massa patrimonial hi ha diferents elements patrimonials, cal que detalleu aquests elements, és a dir, no us limiteu a agrupar i a escriure directament el valor total de la massa patrimonial: heu d’especificar quines partides la integren.

[1 punt]

1.3 La Maria us demana que l’ajudeu a contestar la pregunta següent: «Si la despesa d’amortització anual de l’empresa és de 8.000 € i l’amortització acumulada fins al 31 de desembre de 2022 és de 24.000 €, quan va adquirir l’empresa la propietat industrial?» (Per a la resposta, tingueu en compte que la propietat industrial és l’únic bé de l’immobilitzat intangible i, per tant, tota l’amortització acumulada de l’immobilitzat intangible correspon a aquest bé.)

[0,25 punts]

1.4 La Maria no entén què vol dir que «la variació d’existències comercials té saldo creditor». Expliqueu-li-ho. Amb les dades que teniu a l’enunciat, calculeu el valor de les existències comercials inicials.

[0,25 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

1.11 punt

Plantejament Cal triar, d’entre tots els comptes de l’enunciat, els que són ingressos o despeses (la resta són de balanç) i ordenar-los en el compte de pèrdues i guanys: primer el resultat d’explotació, després el resultat financer, el resultat abans d’impostos i, finalment, el resultat net de l’exercici. Imports en euros.

  1. Comptes que formen part del compte de pèrdues i guanys: Import net de la xifra de negocis 55 00055\,000 €, Altres ingressos d’explotació 30 00030\,000 €, Compres de mercaderies comercials 30 00030\,000 €, Variació d’existències comercials (saldo creditor) 5 0005\,000 €, Despeses de personal 25 00025\,000 €, Amortització de l’immobilitzat intangible 8 0008\,000 € (la dona l’apartat), Despeses financeres 3 0003\,000 € i Impost sobre beneficis 5 0005\,000 €.

  2. Ingressos d’explotació:

    55 000+30 000=85 00055\,000+30\,000=85\,000
  3. Proveïments: com que la variació d’existències té saldo creditor (les existències han augmentat), una part de les compres no s’ha consumit i es resta de les compres:

    Proveı̈ments\text{Proveïments}=30 000−5 000{}= 30\,000-5\,000=25 000{}= 25\,000
  4. Despeses d’explotació (proveïments, despeses de personal i amortització):

    25 000+25 000+8 000=58 00025\,000+25\,000+8\,000=58\,000
  5. Resultat d’explotació o benefici abans d’interessos i impostos:

    BAII=85 000−58 000=27 000\text{BAII}=85\,000-58\,000=27\,000
  6. Resultat financer: no hi ha ingressos financers, només les despeses financeres, de manera que és de −3 000-3\,000 €.

  7. Resultat abans d’impostos:

    BAI=27 000−3 000=24 000\text{BAI}=27\,000-3\,000=24\,000
  8. Benefici net o resultat de l’exercici, després de l’impost sobre beneficis:

    BN=24 000−5 000=19 000\text{BN}=24\,000-5\,000=19\,000

ResultatIngressos d’explotació 85 00085\,000 € i despeses d’explotació 58 00058\,000 € (proveïments 25 00025\,000 €, personal 25 00025\,000 € i amortització 8 0008\,000 €): resultat d’explotació (BAII) de 27 00027\,000 €. Resultat financer de −3 000-3\,000 €, resultat abans d’impostos (BAI) de 24 00024\,000 € i, després de l’impost sobre beneficis de 5 0005\,000 €, benefici net de l’exercici de 19 00019\,000 €.

La pauta oficial dona: Ingressos d’explotació 85 00085\,000; despeses d’explotació 58 00058\,000 (proveïments 25 00025\,000, personal 25 00025\,000, amortització 8 0008\,000); BAII 27 00027\,000; resultat financer −3 000-3\,000; BAI 24 00024\,000; impost 5 0005\,000; BN 19 00019\,000.

1.21 punt

Plantejament Cal classificar cada compte de balanç en la seva massa patrimonial, detallant-ne els elements. A l’actiu: l’actiu no corrent (el que l’empresa fa servir més d’un any) i l’actiu corrent (existències, realitzable i disponible). Al patrimoni net i passiu: el patrimoni net (capital i resultat de l’exercici), el passiu no corrent (deutes a més d’un any) i el passiu corrent (deutes a menys d’un any). Imports en euros.

  1. Immobilitzat intangible: Propietat industrial 56 00056\,000 € (pel valor net comptable, com diu la nota de l’enunciat).

  2. Inversions immobiliàries: Inversions en terrenys i béns naturals 85 00085\,000 € (són terrenys que l’empresa té com a inversió, no per a la seva activitat). Inversions financeres a llarg termini: 20 00020\,000 €.

  3. Actiu no corrent:

    ANC\text{ANC}=56 000+85 000{}= 56\,000+85\,000+20 000{}+20\,000=161 000{}= 161\,000
  4. Existències: Existències comercials 15 00015\,000 €.

  5. Realitzable (deutors comercials i altres comptes a cobrar): Clients 5 0005\,000 €, Deutors 4 0004\,000 € i Organismes de la Seguretat Social deutors 3 0003\,000 €.

    5 000+4 000+3 000=12 0005\,000+4\,000+3\,000=12\,000
  6. Disponible (efectiu): Bancs i institucions de crèdit 12 00012\,000 €.

  7. Actiu corrent i total de l’actiu:

    AC\text{AC}=15 000+12 000{}= 15\,000+12\,000+12 000{}+12\,000=39 000{}= 39\,000161 000+39 000=200 000161\,000+39\,000=200\,000
  8. Patrimoni net: Capital social 60 00060\,000 € i Resultat de l’exercici 19 00019\,000 € (el benefici net de l’apartat 1.1).

    PN=60 000+19 000=79 000\text{PN}=60\,000+19\,000=79\,000
  9. Passiu no corrent: Proveïdors de l’immobilitzat a llarg termini 32 00032\,000 € i Deutes a llarg termini amb entitats de crèdit 40 00040\,000 €.

    PNC=32 000+40 000=72 000\text{PNC}=32\,000+40\,000=72\,000
  10. Passiu corrent: Proveïdors 10 00010\,000 €, Creditors per prestació de serveis 9 0009\,000 €, Deutes a curt termini amb entitats de crèdit 25 00025\,000 € i Hisenda pública creditora per conceptes fiscals 5 0005\,000 €.

    PC\text{PC}=10 000+9 000{}= 10\,000+9\,000+25 000+5 000{}+25\,000+5\,000=49 000{}= 49\,000
  11. Total del patrimoni net i passiu; coincideix amb el total de l’actiu, tal com ha de ser:

    79 000+72 00079\,000+72\,000+49 000{}+49\,000=200 000{}= 200\,000
  12. No entren al balanç els comptes d’ingressos i despeses de l’apartat 1.1 (vendes, altres ingressos, compres, variació d’existències, despeses de personal, despeses financeres i impost sobre beneficis): el seu efecte ja és dins del resultat de l’exercici.

ResultatActiu no corrent 161 000161\,000 € (propietat industrial 56 00056\,000 €, inversions en terrenys i béns naturals 85 00085\,000 €, inversions financeres a llarg termini 20 00020\,000 €) i actiu corrent 39 00039\,000 € (existències 15 00015\,000 €, realitzable 12 00012\,000 €, disponible 12 00012\,000 €): total actiu 200 000200\,000 €. Patrimoni net 79 00079\,000 €, passiu no corrent 72 00072\,000 € i passiu corrent 49 00049\,000 €: total 200 000200\,000 €.

La pauta oficial dona: ANC=161 000\text{ANC}=161\,000 (intangible 56 00056\,000, inversions immobiliàries 85 00085\,000, inversions financeres a llarg termini 20 00020\,000); AC=39 000\text{AC}=39\,000 (existències 15 00015\,000, realitzable 12 00012\,000, disponible 12 00012\,000); total 200 000200\,000; PN=79 000\text{PN}=79\,000; PNC=72 000\text{PNC}=72\,000; PC=49 000\text{PC}=49\,000; total 200 000200\,000.

1.30,25 punts

Plantejament Es demana quan es va comprar la propietat industrial a partir de l’amortització de cada any i de l’amortització acumulada.

  1. Nombre d’anys que s’ha amortitzat el bé:

    24 0008 000=3 anys\frac{24\,000}{8\,000}=3\ \text{anys}
  2. Si l’amortització acumulada ja inclou la de 2022, s’han amortitzat els anys 2020, 2021 i 2022: la propietat industrial es va adquirir fa 3 anys, a principi de 2020 (l’1 de gener de 2020 o, cosa que és el mateix, el 31 de desembre de 2019).

  3. També es pot entendre que l’amortització de 2022 encara no s’ha comptabilitzat, perquè el cicle comptable no s’ha tancat. Aleshores els 3 anys amortitzats són 2019, 2020 i 2021, i el bé es va adquirir fa 4 anys: l’1 de gener de 2019 (o el 31 de desembre de 2018).

ResultatLa propietat industrial es va adquirir fa 3 anys, l’1 de gener de 2020 (o el 31 de desembre de 2019), si els 24 00024\,000 € ja inclouen l’amortització de 2022; si no la inclouen, fa 4 anys (l’1 de gener de 2019 o el 31 de desembre de 2018).

La pauta oficial dona: 24 000/8 000=324\,000/8\,000=3 anys: el 31-12-2019, l’1-1-2020 o «fa 3 anys»; si l’amortització de 2022 no s’ha comptabilitzat, el 31-12-2018, l’1-1-2019 o «fa 4 anys».

1.40,25 punts

Plantejament Es demana què vol dir que la variació d’existències tingui saldo creditor i, a partir d’aquí, el valor de les existències comercials a principi d’any.

  1. La variació d’existències comercials compara les existències del final de l’any amb les del principi. Té saldo creditor quan les existències finals són més grans que les inicials: a final d’any hi ha més mercaderies al magatzem que a principi, perquè una part de les que s’han comprat no s’ha venut (no s’ha consumit).

  2. Per això, al compte de pèrdues i guanys es resta de les compres: el consum de mercaderies de l’any és més petit que el que s’ha comprat.

  3. Existències inicials (EI), amb les existències finals del balanç (15 00015\,000 €) i la variació (5 0005\,000 €):

    5 0005\,000=15 000−EI{}= 15\,000-\text{EI}⟹EI=15 000−5 000{}\Longrightarrow \text{EI}=15\,000-5\,000=10 000{}= 10\,000

ResultatSaldo creditor vol dir que les existències comercials han augmentat durant l’any (les finals superen les inicials). Les existències comercials inicials eren de 10 00010\,000 €.

La pauta oficial dona: Saldo creditor: a final d’any hi ha més existències que a principi. 5 000=15 000−EI5\,000=15\,000-\text{EI}; EI=10 000\text{EI}=10\,000.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria ordinària · Sèrie 1 · Exercici 2

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTemes: VAN, TIR i termini de recuperació
Enunciat oficial

Una jove estudiant de segon de batxillerat vol invertir els seus estalvis de 4.000 € i es planteja les opcions d’inversió següents:

— Opció 1. Posar els diners en un dipòsit en euros (€) a 3 anys, amb una taxa interna de rendibilitat de l’1 % i una taxa d’actualització del 0 % (és a dir, TIR = 1 % i k = 0 %).

— Opció 2. Invertir en un dipòsit de criptomonedes amb una taxa interna de rendibilitat del 15 % i una taxa d’actualització del 20 % (és a dir, TIR = 15 % i k = 20 %).

— Opció 3. Invertir en un projecte que li exigeix els 4.000 € de desemborsament inicial i del qual obtindrà uns fluxos de caixa nets de 1.600 € cada any (durant tres anys). La taxa d’actualització en aquest cas és del 5 % i la taxa interna de rendibilitat, del 10 % (és a dir, TIR = 10 % i k = 5 %).

2.1 Digueu, sense fer cap càlcul, quina de les tres opcions és la més convenient segons el criteri de la taxa interna de rendibilitat (TIR) i raoneu la resposta.

[0,75 punts]

2.2 Calculeu el valor actual net (VAN) de l’opció 3 i, a partir del resultat obtingut, raoneu si seria una opció recomanable.

ProjecteDesemborsament inicialFlux de caixa net (any 1)Flux de caixa net (any 2)Flux de caixa net (any 3)
Opció 34.000 €1.600 €1.600 €1.600 €

La taxa d’actualització (k) és del 5 %.

[1 punt]

2.3 En el cas de l’opció 3, quin hauria de ser el flux de caixa net del tercer any per a poder recuperar el desemborsament inicial de 4.000 € al cap de 2 anys i 3 mesos (payback = 2 anys i 3 mesos)? Per a contestar aquesta pregunta us heu de basar en el càlcul del termini de recuperació (o payback).

ProjecteDesemborsament inicialFlux de caixa net (any 1)Flux de caixa net (any 2)Flux de caixa net (any 3)Termini de recuperació (payback)
Opció 34.000 €1.600 €1.600 €?2 anys i 3 mesos

[0,75 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

2.10,75 punts

Plantejament Es demana triar, sense calcular, l’opció més convenient segons la TIR. Una inversió és acceptable si la seva TIR supera la taxa d’actualització kk, que és la rendibilitat mínima que s’exigeix a aquella inversió.

  1. Opció 1: la TIR (11 %) és més gran que kk (00 %), de manera que és acceptable, però només la supera en un punt.

  2. Opció 2: la TIR (1515 %) és més petita que kk (2020 %): no arriba a la rendibilitat mínima exigida i es rebutja, encara que la seva TIR sigui la més alta de les tres.

  3. Opció 3: la TIR (1010 %) és més gran que kk (55 %): és acceptable i supera la seva taxa d’actualització en cinc punts.

  4. Entre les dues opcions acceptables, l’opció 3 té la TIR més alta (1010 % davant de l’11 %) i també la diferència més gran entre la TIR i kk.

ResultatL’opció més convenient és l’opció 3: és acceptable (TIR del 1010 %, més gran que k=5k=5 %) i, entre les acceptables, és la que té la TIR més alta i més marge sobre kk. L’opció 2 es rebutja perquè la seva TIR (1515 %) no arriba al 2020 % exigit.

La pauta oficial dona: L’opció 3: de les acceptables per la TIR (opció 1: 1 %>0 %1\ \%>0\ \%; opció 3: 10 %>5 %10\ \%>5\ \%; l’opció 2, 15 %<20 %15\ \%<20\ \%, no), és la que té més diferència entre la TIR i kk.

2.21 punt

Plantejament El VAN (valor actual net) suma els fluxos de caixa de l’opció 3 portats al moment inicial amb la taxa k=0,05k=0{,}05 i hi resta el desemborsament inicial AA. Si el VAN és positiu, la inversió recupera el que s’hi posa, paga la rendibilitat exigida i, a més, guanya diners.

  1. Fórmula del VAN:

    VAN\text{VAN}=−A+Q11+k+Q2(1+k)2{}= -A+\frac{Q_1}{1+k}+\frac{Q_2}{(1+k)^2}+Q3(1+k)3{}+\frac{Q_3}{(1+k)^3}
  2. Amb A=4 000A=4\,000 €, Q1=Q2=Q3=1 600Q_1=Q_2=Q_3=1\,600 € i k=0,05k=0{,}05, cada flux descomptat (arrodonit a una xifra decimal):

    VAN\text{VAN}=−4 000+1 6001,05{}= -4\,000+\frac{1\,600}{1{,}05}+1 6001,052{}+\frac{1\,600}{1{,}05^2}+1 6001,053{}+\frac{1\,600}{1{,}05^3}=−4 000+1 523,8{}= -4\,000+1\,523{,}8+1 451,2+1 382,1{}+1\,451{,}2+1\,382{,}1
  3. Sumant els fluxos descomptats amb tots els decimals (amb els arrodonits de dalt sortiria 357,1357{,}1):

    VAN≈357,2\text{VAN}\approx 357{,}2
  4. El VAN és positiu: els fluxos de caixa, valorats en el moment de fer la inversió, sumen uns 4 357,24\,357{,}2 €, més que els 4 0004\,000 € que s’inverteixen. L’opció 3 recupera la inversió, dona el 55 % exigit i, a més, aporta uns 357,2357{,}2 € de valor actual.

  5. Nota: amb aquests fluxos, la TIR de l’opció 3 és d’un 9,79{,}7 % aproximadament; l’enunciat la dona com un 1010 %. Continua sent més gran que k=5k=5 %, de manera que la conclusió de l’apartat 2.1 no canvia.

ResultatVAN≈357,2\text{VAN}\approx 357{,}2 €. Com que és positiu, l’opció 3 és recomanable segons el criteri del VAN.

La pauta oficial dona: VAN\text{VAN}=−4 000+1 523,81{}= -4\,000+1\,523{,}81+1 451,25+1 382,14{}+1\,451{,}25+1\,382{,}14=357,2{}= 357{,}2 €: positiu, acceptable.

2.30,75 punts

Plantejament Es demana el flux de caixa del tercer any perquè la inversió es recuperi en 2 anys i 3 mesos. Se suposa, com és habitual, que el flux de cada any entra de manera uniforme al llarg de l’any.

  1. Fluxos acumulats en els dos primers anys:

    1 600+1 600=3 2001\,600+1\,600=3\,200
  2. El que falta per recuperar del desemborsament al final del segon any:

    4 000−3 200=8004\,000-3\,200=800
  3. Aquests 800800 € s’han de recuperar en els 3 primers mesos del tercer any, és a dir, en 312\frac{3}{12} de l’any. Si Q3Q_3 és el flux del tercer any:

    312⋅Q3\frac{3}{12}\cdot Q_3=800{}= 800⟹Q3{}\Longrightarrow Q_3=800⋅123{}= \frac{800\cdot 12}{3}=3 200{}= 3\,200
  4. Comprovació: amb Q3=3 200Q_3=3\,200 €, cada mes del tercer any entren 3 20012\frac{3\,200}{12} €, i en 3 mesos s’arriba als 800800 € que faltaven.

ResultatEl flux de caixa net del tercer any hauria de ser de 3 2003\,200 €.

La pauta oficial dona: Falten 800800 € després de dos anys; 800⋅4=3 200800\cdot 4=3\,200 € (o 800⋅12/3800\cdot 12/3).

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria ordinària · Sèrie 1 · Exercici 3

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTemes: Comptabilitat i anàlisi financera, Finançament
Enunciat oficial

L’any 2022 els concursos de creditors van augmentar un 20 % respecte a l’any anterior. Els dos motius principals que porten a les empreses a presentar concurs de creditors són els següents:

a) l’acumulació de pèrdues, fins a arribar al punt que aquestes pèrdues superen els fons propis (el terme tècnic que s’utilitza per a designar el concurs de creditors que té lloc per aquesta causa és fallida);

b) la incapacitat de fer front als pagaments a curt termini (quan l’empresa, en arribar el venciment dels deutes a curt termini, no hi pot fer front, es diu que està en suspensió de pagaments).

3.1 Llegiu el primer motiu (a) i expliqueu dues ràtios que, un cop calculades, serveixin per a determinar si hi ha o no risc de concurs de creditors d’una empresa per acumulació de pèrdues (o fallida).

[0,8 punts]

3.2 Llegiu el segon motiu (b) i expliqueu tres ràtios que us poden servir per a determinar si hi ha risc de concurs de creditors d’una empresa per insolvència a curt termini.

[1,2 punts]

3.3 Digueu una font de finançament que pot utilitzar una empresa per a protegir-se davant de pagaments imprevistos o necessitats puntuals de liquiditat, i expliqueu en què consisteix.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

3.10,8 punts

Plantejament Es demanen dues ràtios que avisin del risc de fallida, és a dir, de pèrdues que s’acostin a esgotar els fons propis. Totes dues comparen els deutes (passiu no corrent més passiu corrent) amb el que finança l’empresa o amb el que té.

  1. Ràtio d’endeutament: els deutes dividits pel total del patrimoni net i passiu.

    Endeutament\text{Endeutament}=DeutesPatrimoni net+Passiu{}= \frac{\text{Deutes}}{\text{Patrimoni net}+\text{Passiu}}
  2. Indica quina part de l’empresa es finança amb deutes. El valor de referència és entre 0,40{,}4 i 0,60{,}6. Com més s’acosta a 1, més petits són els fons propis, i com que la fallida arriba quan les pèrdues superen els fons propis, més risc hi ha de fallida.

  3. Ràtio de garantia (o de solvència): l’actiu total dividit pels deutes.

    Garantia=ActiuDeutes\text{Garantia}=\frac{\text{Actiu}}{\text{Deutes}}
  4. Indica quants euros de béns i drets té l’empresa per cada euro que deu. El valor de referència és al voltant de 2. Si baixa i s’acosta a 1, el risc de fallida augmenta; per sota d’1, l’actiu no arriba per pagar tots els deutes (els fons propis són negatius) i l’empresa és en fallida.

ResultatLa ràtio d’endeutament (deutes / patrimoni net i passiu; referència entre 0,40{,}4 i 0,60{,}6; com més a prop d’1, més risc) i la ràtio de garantia (actiu / deutes; referència al voltant de 2; si s’acosta a 1 el risc augmenta i per sota d’1 hi ha fallida).

La pauta oficial dona: Endeutament =DeutesPN+Passiu=\frac{\text{Deutes}}{\text{PN}+\text{Passiu}} (ideal entre 0,40{,}4 i 0,60{,}6; a prop d’1, risc de fallida) i garantia =ActiuDeutes=\frac{\text{Actiu}}{\text{Deutes}} (ideal al voltant de 2; per sota d’1, fallida).

3.21,2 punts

Plantejament Es demanen tres ràtios que avisin del risc de suspensió de pagaments, és a dir, de no poder pagar els deutes a curt termini (el passiu corrent, PC) quan vencen. Totes tres comparen l’actiu corrent (tot o una part) amb el passiu corrent.

  1. Ràtio de liquiditat: tot l’actiu corrent (AC) dividit pel passiu corrent.

    Liquiditat=ACPC\text{Liquiditat}=\frac{\text{AC}}{\text{PC}}
  2. Referència: entre 1,51{,}5 i 22 (al voltant d’1,81{,}8). Per sota d’1,51{,}5 augmenta el perill d’insolvència a curt termini, i per sota d’1 el fons de maniobra és negatiu i el risc es dispara per a la majoria d’empreses (llevat de les que tenen un període mitjà de maduració negatiu).

  3. Ràtio de tresoreria: el realitzable (R) més el disponible (D), sense les existències, dividits pel passiu corrent.

    Tresoreria=R+DPC\text{Tresoreria}=\frac{\text{R}+\text{D}}{\text{PC}}
  4. Referència: al voltant d’1. Per sota d’1 augmenta el risc de no poder pagar els deutes a curt termini sense haver de vendre existències.

  5. Ràtio de disponibilitat: només els diners de caixa i bancs (el disponible) dividits pel passiu corrent.

    Disponibilitat=DPC\text{Disponibilitat}=\frac{\text{D}}{\text{PC}}
  6. Referència: entre 0,20{,}2 i 0,40{,}4 (altres llibres donen al voltant de 0,30{,}3, o entre 0,30{,}3 i 0,40{,}4). Per sota de 0,20{,}2 augmenta molt el perill de no poder atendre els pagaments que vencen.

  7. Si l’empresa, quan vencen els deutes a curt termini, no els pot pagar, és en suspensió de pagaments, el segon motiu de concurs de creditors.

ResultatLiquiditat =ACPC=\frac{\text{AC}}{\text{PC}} (referència entre 1,51{,}5 i 22), tresoreria =R+DPC=\frac{\text{R}+\text{D}}{\text{PC}} (referència al voltant d’1) i disponibilitat =DPC=\frac{\text{D}}{\text{PC}} (referència entre 0,20{,}2 i 0,40{,}4). Com més per sota de la referència, més risc d’insolvència a curt termini.

La pauta oficial dona: Liquiditat =ACPC=\frac{\text{AC}}{\text{PC}} (1,51{,}5–22), tresoreria =R+DPC=\frac{\text{R}+\text{D}}{\text{PC}} (al voltant d’1) i disponibilitat =DPC=\frac{\text{D}}{\text{PC}} (0,20{,}2–0,40{,}4).

3.30,5 punts

Plantejament Es demana una font de finançament per a necessitats de diners puntuals o imprevistes, i explicar-la. La més adequada és la que deixa disposar de diners només quan calen.

  1. Pòlissa de crèdit: l’empresa signa un contracte amb un banc, que posa a la seva disposició un compte de crèdit amb un límit. L’empresa en treu els diners quan els necessita, fins a aquest límit.

  2. Paga interessos només pels diners que ha fet servir i una comissió per la part del límit que no ha utilitzat. Pot ser a curt o a llarg termini.

  3. Per això és la més adequada quan l’empresa no sap exactament quan necessitarà diners ni quants, com passa amb un pagament imprevist.

  4. També són vàlides el descompte d’efectes (abans del venciment, l’empresa cedeix a un banc les lletres o pagarés de clients, i el banc n’hi avança l’import descomptant-ne interessos i comissions) i el facturatge o factoring (l’empresa cedeix els drets de cobrament sobre clients a una empresa, el factor, que li dona liquiditat immediata i, si és sense recurs, li evita també el problema de l’impagament).

ResultatLa pòlissa de crèdit: el banc posa a disposició de l’empresa un compte amb un límit, del qual treu diners quan li calen, i paga interessos només pel que fa servir (i una comissió pel que no). També valen el descompte d’efectes i el factoring.

La pauta oficial dona: La pòlissa de crèdit (també valen el facturatge i el descompte d’efectes), amb la seva explicació.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria ordinària · Sèrie 1 · Exercici 4

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTemes: L’empresa i el seu entorn, Model de negoci i innovació
Enunciat oficial

4.1 Completeu les frases següents:

a) Per a analitzar millor les possibles estratègies de creixement intern d’una empresa es pot usar la matriu d’Ansoff. Amb l’estratègia de _____________________ s’intenta vendre més productes als mercats actuals captant consumidors de la competència i augmentant la freqüència de compra dels consumidors actuals. Això s’aconsegueix amb polítiques de màrqueting, promocions, preus assequibles, etc.

b) La _____________________ és una eina analítica que consisteix a descompondre i analitzar totes les activitats que es duen a terme en una empresa per a fabricar i vendre un producte o servei. Les activitats primàries són l’essència de la contribució a la creació de valor de l’empresa, ja que són el desenvolupament de l’activitat en si mateixa.

c) Un _____________________ és una forma d’organització d’empreses segons la qual una companyia matriu aconsegueix les accions i les participacions d’altres empreses, de manera que n’obté el control i sols tenen un ordre directiu.

d) La _____________________ es compon d’un procés format per tres etapes: l’anàlisi estratègica, l’elecció estratègica i la implantació de l’estratègia.

e) La _____________________ és la raó de ser d’una empresa, i inclou el conjunt d’objectius que vol assolir en el present i quins factors són necessaris per a assolir l’èxit.

[0,5 punts]

4.2 Indiqueu si les afirmacions següents són vertaderes o falses. En els casos que considereu que són falses, argumenteu per què a sota la taula.

VertaderaFalsa
***a)*** L’avantatge competitiu és un tipus d’anàlisi estratègica que permet detectar la competència existent entre les empreses respecte a un producte o un sector específic.☐☐
***b)*** La implantació de l’estratègia consisteix a definir i planificar de quina manera s’ha d’aplicar l’estratègia de l’empresa pel que fa als recursos i a l’organització del procés, definint un pla temporal de les accions estratègiques que cal desenvolupar.☐☐
***c)*** Dins de la cadena de valor s’ha d’analitzar la logística interna que es refereix al moment en què el producte o servei arriba a les mans del client o consumidor final.☐☐
***d)*** Les pimes es caracteritzen pel fet de disposar d’una organització rígida i una capacitat financera elevada.☐☐
***e)*** A l’hora d’escollir la localització d’una empresa, el subministrament no es té en compte perquè generalment aquests costos sempre són molt baixos o zero.☐☐

[1,3 punts]

4.3 El model de les cinc forces competitives de Michael E. Porter estableix que la situació competitiva d’una empresa o d’una línia de negoci depèn de cinc variables que es poden identificar en el seu entorn competitiu. Identifiqueu aquestes cinc variables (o forces competitives) i expliqueu-ne només una.

[0,7 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

4.10,5 punts

Plantejament Cal reconèixer cinc conceptes d’estratègia i d’organització d’empreses a partir de la seva definició: un quadrant de la matriu d’Ansoff, una eina d’anàlisi interna, una forma d’agrupar empreses, el procés de l’estratègia i la raó de ser de l’empresa.

  1. a) Penetració de mercat: és el quadrant de la matriu d’Ansoff que consisteix a vendre més dels productes actuals als mercats actuals, prenent clients a la competència i fent que els clients actuals comprin més sovint.

  2. b) Cadena de valor: és l’eina que descompon l’empresa en les activitats que fa (primàries i de suport) per veure on es crea valor.

  3. c) Hòlding: una societat matriu té les accions o participacions d’altres empreses, en controla la direcció i totes queden sota una sola direcció.

  4. d) Direcció estratègica: és el procés en tres etapes (anàlisi estratègica, elecció estratègica i implantació de l’estratègia).

  5. e) Missió: és la raó de ser de l’empresa, el que fa i per a què existeix.

  6. A la frase a) també es pot escriure «estratègia d’especialització», que és un altre nom per a la penetració de mercat.

Resultata) penetració de mercat (o especialització); b) cadena de valor; c) hòlding; d) direcció estratègica; e) missió.

La pauta oficial dona: a) Penetració de mercat (o estratègia d’especialització); b) cadena de valor; c) hòlding; d) direcció estratègica; e) missió.

4.21,3 punts

Plantejament Cal decidir si cada afirmació sobre estratègia, cadena de valor, pimes i localització és vertadera o falsa, i explicar per què les falses ho són.

  1. a) Falsa. L’avantatge competitiu no és un tipus d’anàlisi: és el conjunt de característiques internes que l’empresa ha de desenvolupar per aconseguir i reforçar una posició millor que la de les empreses competidores.

  2. b) Vertadera. La implantació és l’última etapa de la direcció estratègica: concreta com s’aplicarà l’estratègia (recursos, organització i calendari de les accions).

  3. c) Falsa. La logística interna recull els processos de la cadena de subministrament dins de l’empresa: ordenar i organitzar els fluxos de materials i d’informació per donar un bon servei al cost més baix possible. El moment en què el producte arriba al client o consumidor final correspon a la logística externa.

  4. d) Falsa. Les pimes es caracteritzen per una organització flexible i per tenir poca capacitat financera, no per una organització rígida i una capacitat financera elevada.

  5. e) Falsa. Una bona localització busca que els costos siguin mínims, i els costos de subministrament poden ser molt diferents segons el lloc: són un factor important a l’hora d’escollir-la.

Resultata) Falsa; b) Vertadera; c) Falsa (és la logística externa); d) Falsa (organització flexible i poca capacitat financera); e) Falsa (els costos de subministrament canvien segons el lloc i s’han de tenir en compte).

La pauta oficial dona: a) F (conjunt de característiques internes per aconseguir avantatge); b) V; c) F (això és la logística externa); d) F (organització flexible i poca capacitat financera); e) F (el subministrament és un factor important de localització).

4.30,7 punts

Plantejament Es demana identificar les cinc forces competitives del model de Porter, que determinen com d’atractiu és un sector per a una empresa, i explicar-ne una.

  1. 1. Grau de rivalitat entre els competidors existents.

  2. 2. Amenaça de nous competidors (entrada de noves empreses al sector).

  3. 3. Amenaça de productes substitutius.

  4. 4. Poder de negociació dels clients.

  5. 5. Poder de negociació dels proveïdors.

  6. Explicació del poder de negociació dels clients: és la força que tenen els clients per imposar condicions en la compravenda, com el preu, la qualitat, els terminis de lliurament o la manera i els terminis de pagament. Com més poder tenen els clients, menys atractiu és el sector per a l’empresa.

  7. Qualsevol de les cinc es pot explicar. Per exemple, l’amenaça de nous competidors depèn de les barreres d’entrada del sector (i de sortida): com més altes les d’entrada, menys amenaça.

ResultatLes cinc forces són la rivalitat entre competidors, l’amenaça de nous competidors, l’amenaça de productes substitutius i el poder de negociació dels clients i dels proveïdors. Per exemple, el poder dels clients és la seva capacitat d’imposar preu, qualitat, terminis de lliurament i condicions de pagament.

La pauta oficial dona: Productes substitutius, nous competidors, poder dels clients, poder dels proveïdors i rivalitat dels competidors; explicar-ne una.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria ordinària · Sèrie 1 · Exercici 5

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTemes: Productivitat, costos i punt mort
Enunciat oficial

Fa uns anys, en Pere va muntar una societat unipersonal per a dedicar-se a la fabricació de videojocs. L’any passat es va centrar exclusivament en la fabricació d’un únic component que ja tenia patentat i que venia a unes altres empreses del sector, les quals l’incorporaven al producte final que posaven al mercat.

L’any passat, en concret, va fabricar i vendre 1.200 unitats d’aquest component a un preu de 50 €/unitat, i els costos fixos i variables totals de les diferents despeses van ser els següents:

Costos fixos totals (CF) anualsCostos variables totals (CV) anuals
Gerència i administració12.000 €Mà d’obra vinculada a la producció12.000 €
Personal fix21.000 €Matèria primera1.800 €
Lloguers1.800 €Materials auxiliars1.200 €
Assegurances400 €Energia i comunicació600 €
Altres despeses fixes875 €

5.1 A partir de les dades de l’enunciat, calculeu el punt mort (o llindar del benefici) anual i argumenteu quina informació es desprèn del valor obtingut.

[0,8 punts]

5.2 L’any passat, l’objectiu d’en Pere era arribar a uns beneficis de 9.000 €. Amb les dades de l’enunciat, calculeu si va obtenir beneficis o pèrdues, i argumenteu si va assolir el seu objectiu.

[0,8 punts]

5.3.a De cara a l’any vinent es produirà una nova situació amb les característiques següents:

— en Pere podrà fabricar i vendre la mateixa quantitat de producte que l’any passat: 1.200 unitats; — els costos variables totals seran els mateixos que els imports proporcionats a l’enunciat; — els costos fixos totals es veuran modificats: en concret, els costos de personal fix i els lloguers s’incrementaran un 5 %, mentre que la resta de partides no es modificaran (seran els mateixos imports que a l’enunciat).

a) Tenint en compte aquesta nova situació, determineu quin serà l’import total dels costos fixos anuals l’any vinent.

[0,4 punts]

5.3.b b) Amb aquesta nova situació, calculeu a quin preu hauria de vendre el producte en Pere l’any vinent si vol incrementar els beneficis que va obtenir l’any passat (que heu calculat en l’apartat 5.2) un 15 %. Per a deduir el nou preu, utilitzeu la fórmula del benefici.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

5.10,8 punts

Plantejament El punt mort és la quantitat que cal fabricar i vendre perquè els ingressos igualin els costos totals (benefici zero). Cal sumar els costos fixos, passar els costos variables totals a cost variable per unitat i aplicar-ne la fórmula.

  1. Costos fixos anuals (gerència, personal fix, lloguers, assegurances i altres):

    CF\text{CF}=12 000+21 000{}= 12\,000+21\,000+1 800+400+875{}+1\,800+400+875=36 075{}= 36\,075
  2. Costos variables totals de les 1 2001\,200 unitats (mà d’obra, matèria primera, materials auxiliars i energia):

    CV\text{CV}=12 000+1 800{}= 12\,000+1\,800+1 200+600{}+1\,200+600=15 600{}= 15\,600
  3. Cost variable unitari:

    cv=CVQ=15 6001 200=13c_v=\frac{\text{CV}}{Q}=\frac{15\,600}{1\,200}=13
  4. Punt mort, amb el preu p=50p=50 €:

    Q∗Q^*=CFp−cv{}= \frac{\text{CF}}{p-c_v}=36 07550−13{}= \frac{36\,075}{50-13}=36 07537{}= \frac{36\,075}{37}=975{}= 975
  5. Cada unitat deixa un marge de 3737 € per cobrir els costos fixos; calen 975975 unitats per cobrir-los tots. Amb 975975 unitats el benefici és zero; per sota, en Pere té pèrdues i, per sobre, beneficis.

ResultatEl punt mort és de 975975 unitats l’any: en Pere ha de fabricar i vendre 975975 unitats per cobrir tots els costos (benefici zero), i a partir d’aquí cada unitat més li dona beneficis.

La pauta oficial dona: CF=36 075\text{CF}=36\,075; CV=15 600\text{CV}=15\,600; cv=15 600/1 200=13c_v=15\,600/1\,200=13; PM=36 075/(50−13)=975\text{PM}=36\,075/(50-13)=975 unitats l’any.

5.20,8 punts

Plantejament Es demana el resultat de l’any passat (ingressos menys costos totals) i comparar-lo amb l’objectiu de 9 0009\,000 €.

  1. Ingressos:

    I=p⋅Q=50⋅1 200=60 000I=p\cdot Q=50\cdot 1\,200=60\,000
  2. Costos totals (fixos més variables, de l’apartat 5.1):

    CT\text{CT}=CF+CV{}= \text{CF}+\text{CV}=36 075+15 600{}= 36\,075+15\,600=51 675{}= 51\,675
  3. Benefici:

    BB=I−CT{}= I-\text{CT}=60 000−51 675{}= 60\,000-51\,675=8 325{}= 8\,325
  4. Comprovació amb el punt mort: les 1 200−975=2251\,200-975=225 unitats venudes per sobre del punt mort deixen 3737 € cadascuna.

    B=37⋅225=8 325B=37\cdot 225=8\,325
  5. El benefici és positiu, però més petit que l’objectiu de 9 0009\,000 €: li falten 675675 €.

ResultatEn Pere va obtenir beneficis, de 8 3258\,325 €, però no va assolir l’objectiu de 9 0009\,000 € (li van faltar 675675 €).

La pauta oficial dona: Ingressos 60 00060\,000; costos totals 36 075+15 600=51 67536\,075+15\,600=51\,675; benefici 8 3258\,325: positiu, però no arriba a 9 0009\,000.

5.3.a0,4 punts

Plantejament Es demanen els nous costos fixos de l’any vinent: el personal fix i els lloguers pugen un 55 % (es multipliquen per 1,051{,}05) i la resta queda igual.

  1. Nou import del personal fix:

    21 000⋅1,05=22 05021\,000\cdot 1{,}05=22\,050
  2. Nou import dels lloguers:

    1 800⋅1,05=1 8901\,800\cdot 1{,}05=1\,890
  3. Nous costos fixos (gerència 12 00012\,000 €, personal fix 22 05022\,050 €, lloguers 1 8901\,890 €, assegurances 400400 € i altres 875875 €):

    CF′\text{CF}'=12 000+22 050{}= 12\,000+22\,050+1 890+400+875{}+1\,890+400+875=37 215{}= 37\,215

ResultatEls costos fixos anuals de l’any vinent seran de 37 21537\,215 € (pugen 1 1401\,140 €).

La pauta oficial dona: Personal fix 21 000⋅1,05=22 05021\,000\cdot 1{,}05=22\,050; lloguers 1 800⋅1,05=1 8901\,800\cdot 1{,}05=1\,890; CF=37 215\text{CF}=37\,215.

5.3.b0,5 punts

Plantejament Es demana el preu que dona un benefici un 1515 % més alt que el de l’any passat (8 3258\,325 €), amb els nous costos fixos i les mateixes 1 2001\,200 unitats i costos variables. Es fa servir la fórmula del benefici i se n’aïlla el preu.

  1. Benefici objectiu: el de l’any passat augmentat un 1515 % (es multiplica per 1,151{,}15), uns 9 5749\,574 € arrodonint a l’euro:

    B′=1,15⋅8 325≈9 574B'=1{,}15\cdot 8\,325\approx 9\,574
  2. Fórmula del benefici, amb CF′=37 215\text{CF}'=37\,215 € i cv=13c_v=13 €:

    B′=p⋅Q−(CF′+cv⋅Q)B'=p\cdot Q-(\text{CF}'+c_v\cdot Q)
  3. Substituïm (13⋅1 200=15 60013\cdot 1\,200=15\,600 i 37 215+15 600=52 81537\,215+15\,600=52\,815):

    1,15⋅8 3251{,}15\cdot 8\,325=1 200 p{}= 1\,200\,p−(37 215+13⋅1 200){}-(37\,215+13\cdot 1\,200)=1 200 p−52 815{}= 1\,200\,p-52\,815
  4. Aïllem el preu:

    pp=1,15⋅8 325+52 8151 200{}= \frac{1{,}15\cdot 8\,325+52\,815}{1\,200}≈51,99{}\approx 51{,}99

ResultatEn Pere hauria de vendre el component a uns 51,9951{,}99 € la unitat (gairebé 22 € més que ara) per obtenir uns beneficis un 1515 % més alts que els de l’any passat.

La pauta oficial dona: Benefici objectiu 8 325⋅1,158\,325\cdot 1{,}15 (escrit «8 325×1,15 %8\,325\times 1{,}15\ \%»); 1 200 p−52 8151\,200\,p-52\,815; p=51,99p=51{,}99 €.

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

2023Convocatòria ordinària · Sèrie 1 · Exercici 6

2,5 puntsCoincideix amb la pautaTemes: L’empresa i el seu entorn, Comptabilitat i anàlisi financera, Model de negoci i innovació, Finançament
Enunciat oficial

Encercleu la lletra de l’opció correcta de les qüestions següents.

[Cada resposta correcta val 0,5 punts. Per cada resposta errònia es descomptaran 0,15 punts; per les preguntes no contestades no hi haurà cap descompte.]

6.1 Com més llarg sigui el període mitjà de maduració financer d’una empresa, les necessitats de fons de maniobra seran

a) més grans.

b) més petites.

c) independents del període mitjà de maduració financer.

d) molt properes a 0.

[0,5 punts]

6.2 Segons la procedència dels recursos, quina de les fonts de finançament següents és interna?

a) Els ingressos per venda.

b) Les reserves.

c) L’emprèstit.

d) El lísing.

[0,5 punts]

6.3 Si una empresa dedicada a la producció de sucs naturals compra 200 camps de tarongers, està duent a terme una estratègia de diversificació

a) vertical.

b) horitzontal.

c) ni vertical ni horitzontal.

d) de segmentació.

[0,5 punts]

6.4 L’anàlisi de la cadena de valor permet a l’empresa detectar

a) amenaces.

b) oportunitats.

c) debilitats.

d) variables de l’entorn macroeconòmic.

[0,5 punts]

6.5 Quin és el capital mínim per a constituir una societat anònima?

a) No hi ha capital mínim.

b) 3.000 €.

c) 6.000 €.

d) 60.000 €.

[0,5 punts]

Fes-lo en paper i compara pas a pas.

6.10,5 punts

Plantejament Pregunta sobre la relació entre el període mitjà de maduració financer i el fons de maniobra que necessita l’empresa. (A tot l’exercici, cada resposta correcta val 0,50{,}5 punts, cada resposta errònia en descompta 0,150{,}15 i les no contestades no descompten.)

  1. El període mitjà de maduració financer és el temps que passa des que l’empresa paga els proveïdors fins que cobra dels clients. Durant aquest temps ha de finançar el cicle (existències i clients pendents de cobrar) amb altres recursos.

  2. Com més llarg és aquest període, més recursos queden immobilitzats en el cicle i durant més temps: les necessitats de fons de maniobra són més grans. Resposta a).

  3. No és b), que diu el contrari; ni c), perquè les necessitats de fons de maniobra depenen justament d’aquest període; ni d), perquè un període llarg allunya aquestes necessitats de zero.

ResultatResposta a): més grans.

La pauta oficial dona: a)

6.20,5 punts

Plantejament Pregunta sobre quina font de finançament és interna, és a dir, generada per la mateixa empresa (autofinançament).

  1. Les reserves són beneficis que l’empresa no reparteix entre els socis i es queda per finançar-se: són una font de finançament interna. Resposta b).

  2. No és c): l’emprèstit és un deute que l’empresa emet i que subscriuen inversors de fora. Ni d): el lísing és un arrendament financer que contracta amb una entitat externa. Totes dues són fonts externes.

  3. Tampoc és a): els ingressos per vendes són el que l’empresa cobra per la seva activitat, no una font de finançament; només la part que queda com a benefici no repartit passa a ser finançament intern, en forma de reserves.

ResultatResposta b): les reserves.

La pauta oficial dona: b)

6.30,5 punts

Plantejament Pregunta sobre el tipus de diversificació d’una empresa de sucs que compra camps de tarongers, és a dir, que passa a produir la seva matèria primera.

  1. L’empresa incorpora una fase anterior del seu propi procés productiu (el cultiu de les taronges que després converteix en suc): és una diversificació vertical (integració vertical cap enrere). Resposta a).

  2. No és b): la diversificació horitzontal consisteix a oferir productes nous relacionats amb els que ja fa, al mateix nivell del procés, no a fabricar la pròpia matèria primera. Ni c), perquè sí que és vertical. Ni d): la segmentació és dividir el mercat en grups de clients, no un tipus de diversificació.

ResultatResposta a): vertical.

La pauta oficial dona: a)

6.40,5 punts

Plantejament Pregunta sobre què permet detectar l’anàlisi de la cadena de valor, que és una anàlisi interna de l’empresa.

  1. La cadena de valor analitza les activitats de la mateixa empresa: hi apareixen els seus punts forts i els seus punts febles. De les quatre opcions, l’única que és interna és «debilitats». Resposta c).

  2. No són a), b) ni d): les amenaces, les oportunitats i les variables de l’entorn macroeconòmic són factors externs, que s’estudien amb l’anàlisi de l’entorn (per exemple, la DAFO en la part externa o la PESTEL), no amb la cadena de valor.

ResultatResposta c): debilitats.

La pauta oficial dona: c)

6.50,5 punts

Plantejament Pregunta sobre el capital mínim que exigeix la llei per constituir una societat anònima.

  1. Per constituir una societat anònima cal un capital mínim de 60 00060\,000 €. Resposta d).

  2. No és a): la societat anònima sí que té capital mínim (no en tenen, per exemple, l’empresari individual o la societat coŀlectiva).

  3. No és b): 3 0003\,000 € era el capital mínim de la societat limitada fins a la Llei 18/2022, de creació i creixement d’empreses, que el va rebaixar a 11 €. Tampoc c): 6 0006\,000 € no és el capital mínim de la societat anònima.

ResultatResposta d): 60 00060\,000 €.

La pauta oficial dona: d)

Enunciat: Generalitat de Catalunya, Consell Interuniversitari de Catalunya, Oficina d’Accés a la Universitat. PAU d’Economia de l’empresa 2023, convocatòria ordinària. La imatge és l’examen oficial tal qual; el text el reprodueix amb les fórmules reescrites. Consultat el 23 d'octubre de 2026; el document no declara data d’última actualització.

Examen en català (PDF)Examen en castellà (PDF)Pauta de correcció (PDF)Reutilitzat segons l’avís legal de la Generalitat

Els altres exàmens d’Empresa, resolts

Practica cada tema

Cada tema d’aquest examen té la seva pàgina amb tots els exercicis de la PAU d’Empresa de 2022 a 2026.

L’empresa i el seu entornComptabilitat i anàlisi financeraProductivitat, costos i punt mortVAN, TIR i termini de recuperacióFinançamentTots els temes d’Empresa

Preguntes freqüents

Com era l’examen de juny (sèrie 1) d’Empresa del 2023?

Responeu a QUATRE dels sis exercicis següents. Cada exercici val 2,5 punts. En el cas que respongueu a més exercicis, només es valoraran els quatre primers. Per temes, els punts dels exercicis proposats eren: l’empresa i el seu entorn (4,5 punts), comptabilitat i anàlisi financera (4,5 punts), productivitat, costos i punt mort (2,5 punts), VAN, TIR i termini de recuperació (2,5 punts) i finançament (1 punt).

Les solucions són les oficials?

No: les escriu EducaIA, pas a pas, i cada apartat està contrastat amb la pauta oficial de correcció. Totes coincideixen amb la pauta.

On són l’examen oficial i la pauta?

Als enllaços de dalt de tot: el PDF de l’examen en català i en castellà i el de la pauta de correcció, al web de la Generalitat. El botó d’imprimir prepara l’examen amb espai per respondre i les solucions a part.

Tens la PAU d’Empresa aquest curs?

Puja els teus apunts d’Empresa i EducaIA et prepara el pla dia a dia fins a la PAU, amb resums, flashcards i tests dels teus propis temes.

Prepara la PAU d’Empresa a EducaIA

Tots els exàmens de CatalunyaCentre PAU de CatalunyaCalculadora de nota PAU

Enunciat oficial

Toca la imatge per apropar-la o allunyar-la.